- en l Fotografisch Atelier TH. SCHOONEBEEK Luxe Verhuurinrichting Landbouw en Visscherij. t met Ie klas luxe Auto's Gr, Heiligland 3-5, Telefoon 3560 Luchtverkeer. Kerk en School. LEGER EN VLOOT Kunst en Kennis, ORDE EN ARBEID. N. V, „DE TIJDGEEST' FRANS PERQUIFS Bakenessergracht 24 HAARLEM fu Koninginewefl 99, Telefoon '830 EEN NIEUWE MACHINE. „ÏHoAI. Nb," meldt uit Londen: De Ntvpier-Mij. heeft een. maehtige, nieuwe machine van 1000 Ii.lL ge- bouwdï, welke bij de proeven volko men voldeed. Deskundigen voorspel len, dat deze nieuwe constructie een omwenteling in h|Ot vliegweren ten gevolge aal h,ebben. Naar verluidt; twee van deze mackjneis worden uit- zal'. een groot jachtvliegtuig met gerust. Het jachtvliegtuig zal ©en workings!eer lebben van .ongeveer 1500 mijiten. Heb grootst» belang der öoonstiructie ,ach,t men echter gede gen in de groote mogelijkheden, die voor de hguidetevlie gtvaagt er door worden geholpen. Het heeft een dub bel aantal H.P. van de grootste, tot dusver gebruikte machines. Een vliegtuig met een enkelen motor zal, naar gezegd wondt, thans in staat zijn, '20 tot SO passagiers te vervoe ren waardoor de kosten dar lucht reizen worden verminderd. Waar vroeger I motoren werden gebruikt zullen thans slechte 2 noodig zijn Het zal niet langer noodig zajin, mo toren paarsgewijze in bevraging te zetten, de een achter den ander, wad, een systeem van verspilling js geble ken. Deskundigen lippen groote vliiegtuigen te zien bouwen, met 5 motoren van tezamen 5000 H.P., die 250 passagiers kunnen vervoeren. Uit onze Oost Trekking van 975 nummers ten 'overstaan van Notaris A. 6. MULIÉ. Woensdag t Februari 1921. DE PRIJSDALING dan het eigen vektreib 1 BRANDSTOFFENHANDEL RENTEVERGOEDING VAN HEDEN AF: Busken Huaistraat 27, b/d Potgieteratraat tegen billijke prijzen tit verbetering kuit brengen. t De Kamer verzoekt (en spoedigste in trekking of langdurige opschorting der iwet op de 45-urige werkweek, teu einde ■verdere economisclie inzinking van han del en nijverheid in ons vaderland aoo- veei mogelijk tegen te gaan. MINISTER HEEMSKERK OVER HET WEGBRENGEN VAN SCHEPEN. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Kolthek betreffende het opzettelijk doen zinken van schepen, om in het bezit te komen van de verzakerings- sommeu, en herziening van de wettelijke bepalingen op de verzekering van vaar tuigen, heeft minister Heemskerk geant woord, dat uit de ingekomen ambsbericb- ten blijkt, dat op grond van gevallen, als bedoeld, strafvervolgingen loopende zijn en dat veroordeelingen te dezer zake reeds zijn uitgesproken. 0,a. is een reeder bij onherroepelijk geworden ge wijsde veroordeeld tot een gevangenis- slraf van 3 jaren. Bevorderd zal worden, dat, voor zoo- i r mogelijk, vervolgingen ingesteld wor den met liet oog op strafbepalingen, welke van toepassing kunnen worden ge- acht. Nadat de uitslagen dier vervolgin gen ter zijner kennis zullen zijn gebracht, zat worden overwogen of herziening van de strafbepalingen op dit stuk wensohe- lijk of uoodzakelijk is. l)e vraag of de wettelijke bepalingen op de verzekering van vaartuigen herziening vereischcn, kan zonder nauwkeurig on derzoek niet beantwoord worden. Het ligt in het voornemen dit onderzoek in te stellen. ACCIJNS OP HET GESLACHT. Ben wetsontwerp is ingediend tol wijzi ging van de wetgeving nopens den accijns op hel geslacht. Het verbod, aldus luidt het in de memorie van toelichting, om eenig aan den geslachtaccijns onderwor pen stuk vee. Ie slachten, voordat de daar voor verschuldigde accijns is betaald, kan niet in al zijn gestrengheid worden door gevoerd bij nood sluitingen. Anderzijds schept het toelaten van een beroep op een dergelijke omstandigheid de mogelijkheid tot accijnsontduiking. Het vierde lid van artikel 2 der wel van 2 Aug. 1822 laat daarom beroep op noodskrehting toe on der een waarborg legen misbruik, n.1. kennisgeving „dadelijk bij de slachting aan den naastbijzijntfen ambtenaar der accijnzen. Waar het arrest van den Hoogen Raad van 12 April 1920 heeft bé- slisl, dat „dadelijk bij de slachting" niet betcekcnt „zoo spoedig ais dit bij de slachting mogelijk is.'r maar dat daar mede is gezegd, „dat zoolang het werk der slachting nog voorldurrt, de kennis geving nog tijdig kan geschieden," en waar dat arrest voorts heeft beslist, dat een „slachting" nog hiel als «geëindigd moe' worden aangemerkt, zoolang liet ge slachte vee in kleiner dan vierendeelen is verdeeld, is <16 gelegenheid tot fraude grooter geworden. Aan dit euvel een einde le maken, is het eerste doel van het wetsontwerp. De minister heeft daarbij overwogen, dat meu van licm, die uit nood moei slachten, althans dit mag eischen, dat hij, alvorens tot de slachting over te gaan, ccnigen maatregel neemt, die er loc moet leiden, dat de administra tie der accijnzen van de slachting zoo spoedig mogelijk kennis krijgt. VERKEERSKt'N'STENAARS IN DE RESIDENTIE. In den Haag zijn dc beroemde rolmops- jes der verkeersagenten afgeschaft en re geren ze met handbewegingen het verkeer Hoe hun dat afgaat vertelt Ari in <ie „N. Ct." aldus: Het is een spel van mimiek en sugges tie. De agent op een druk punt moet met een zeker overwicht het geheel beheer ser um, of liet een groot marionetten- Iheater is. Hij moet alles wat rolt als het ware aan onzichtbare draden, die aan dc toppen der wit-garen handschoenen bevestigd zijn, langs zich trekken. Er moet iels hypnolisecrends van hem uit gaan, een soort massa-suggestie, zoodat die fietsers en bestuurder» van wagens ii auto's zich als door hem voortbewo gen gevoelen. Onlangs heb ik op de Groenmarkt een verkeersagent gadegeslagen, die het heel ver daarin gebracht had. Hij werkte met tien vingers en het scheen of hij met ilk en vinger een fietser langs zich trok. Voor auto's en trams gebruikte hij ech- cr do geheele hand. Een zware vracht- ulo bedwong hij met zijn linkerhand in djn vaart, terwijl hij met de andere, als eu kind met een stukje speelgoed uit icn bazar, een tram met twoe groote aanhangwagens over de rails trok. Een toet rijtuigen van een trouwpartij sleur- e hij inéén haal van de Graveslraat mar de Driehoekjes. Als er een stroom fietsers voorbij .wam was zijn beweging als van ecu larpspeler, die vaardig de snuren van zijn nstrument belokkelt en zonder dat «r wee draadjes in de war kwamen, voer ui- hij zc lang" riet». Hulpetooze iieRers die hun hand uitstaken, trok Itij voor zichtig en behoedzaam tussohen de an deren door. In al die drukte echter gebeurde er plotseling iets onverwachts. Misschien brak de onzichtbare draad, misschien was de gladheid van het asfalt de schuld maar een jongen met een grootie mand aan het stuur kwani snel aangereden en vied padocs vlak voor de voeten van den agent neer. En zonder dat er eeuige storing of stremming in hef verkeer kwam, richtte de agent met den wijsvinger van zijn rechterhand eerst den jongen op en trok hem daarna met een flink en ruk van zijn duim ov,eir zijn schouder de Hoogstraat in. »- DE BESTRAFFING DER STAKERS VAN 8 JUNI. De communistische federatie van ge meentewerklieden te Amsterdam, heeft aan de besturen van den moderne (socia- listischen). Bond van Werklieden in Over heidsdienst en den (neutralen) Bond van Gemeenlepersóneel hun oordeel gevraagd om door middel eener staking op te ko men „tegen het onrecht, den stakers aan gedaan", zooals ze dat noemen. Het bestuur van den Modernen Bond heeft geantwoord, het gewenscht te ach ten dat de federatie eerst zijn leden raad pleegt over het eventueel afkondigen eener staking, omdat bij de 8 Juni-staking zoo duidelijk gebleken is dat ook een zeer groot gedeelte harer leden niet en een be langrijk gedeelte slechts schoorvoetend aan de staking Uedft deelgenomen. Het bestuur van den Modernen Bond heeft echter besloten, een openbare ver gadering te beleggen om den noodigea druk op de gemeenteraad uit te oefenen in de door hen gewensehte richting. Samenwerking der Vakcentralen. Naar wij vernemen, heeft ook het Christelijk Nationaal Vakverbond zicli thans bereid verklaard met de overige Vakcentralen samen le werken, om middelen te zoeken wanrdoor de gevolgen van de economi sche crisis het hoofd kan worden gebo den. De ontwerpen voor hel nieuwe Kamer gebouw. Naar wij vernemen zullen in den loop der maand Maart, in de kelders van de Ridderzaal op het Binnenhof te 's Hage, de 7 ontwerpen voor een nieuw gebouw van de Tweede Kamer, worden tentoongesteld. WIJZIGING DER SUCCESSIEWET. In een nota naar aanleiding van het verslag deelt de Minister van Financiën mede, waarop zijn overtuiging berust, dat men moet komen tot te hooge percenta ges als men de geschatte meerdere op brengst wil verkrijgen en de verhooging eerst wil laten ingaan bij verkrijgingen boven 50.000. Nagegaan is hoeveel de belasting in de jaren 1918 en 1919 meer zou hebben opgebracht als het percenta ge tot verkrijgingen van 50.000 niet werd verhoogd en eerst1 van de hoogere bedragen het voorgestelde meerdere per centage werd geheven. De hoogere op brengst zou dan hebben bedragen in 1918 bijna 5 miltioen en in 1919 ruim 6)4 millioen, gemiddeld dus 5% ruilHoeu. Werd in de wet de progressie doorge voerd boven een half niillióen, dan zou men hoogere belasting kunnen heffen voor elk half millioen bij verkrijgingen lot 2 mihoen, om daarna voor elk geheel mil lioen meer te heffen. Over de verkrijgingen tot 1 millioen zou dan niet meer betaald zijn, terwijl over de hoogere verkrijgingen meer zou zijn betaald la 1918 219.108 en in 1919 157.671. Deze bedragen zouden uit den aard wat stijgen als men de verkrijgingen tussohen 500.000 en 1 millioen gaat splitsen in verkrijgingen van 500.000, 750.000 tot 1 millioen. Er blijkt uit het vorenstaande voldoen de. dat de voorgestelde verhooging tot meer dan het drievoud zal moeten wor den opgevoerd, als men de verhooging eerst wil toepassen bij verkrijgingen van meer dan 50.000 en toch een meerdere opbrengst der belasting van ongeveer 20 millioen wil verkrijgen. Pensioenfonds uoor de gemeenteambtena ren. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van de begrooting van uitga ven van het Pensioenfonds voor gemeen teambtenaren voor het dienstjaar 1920. 0 Zooals uit de memorie van toelichting blijkt, zal de rekening van het fonds over het jaar 1919 vermoedelijk een batig sal do aanwijzen van 1,900,000. Rij de raming van de batige sloten over 1920 en 1921 is gerekend op respectieve lijk 500,000 en 400,000, zoodat in elk geval 1,000,000 Ier belegging beschikbaar is. Teneinde dit helungrijk saldo zoo spoe dig mogelijk renlegcvend te waken, wordt voorgesteld liet artikel, wuaruU de »«*- koop van geldwaardige papieren le ver- J hoogen met 1.000.000. EEN MONSTER VAN ONDANKBAAR HEID. Uit de Indische bladten: Dank zij de ijverige naspeuringen van den heer Jansen, commissaris van de tweede politie-sectie, is het dar politie gelukt in het Madioënsche een aspirant- moordenares te arresteeren. Men herinnert zich misschien nog wel, dat "3 4 5 maanden geleden op mevrouw K. te Peneleh Soerabaja, een moordaan slag werd gepleegd; zij werd in deernis- wekkenden toestand in haar bed aange troffen. Zij was zoodanig toegetakeld, dat voor haar leven werd gevreesd. De daderas kon niet ontdekt worden, totdat eindelijk eenige dagen geleden het spoor werd ge vonden; het leidde naar het Madioensche; alwaar de arrestatie plaats vond van een twintigjarig meisje, dat "zich Carolina Komdörffer noemt, doch naar wier iden titeit nog een onderzoek moet worden ingesteld. Zij spreekt wel HollaiKlsch doch zeer gebrekkig. Carolina Korndörfer bekende den moordaanslag te hebben gepleegd. Den bewuslen nacht had zij geslapen bij me vrouw K., die haar wilde terughouden van haar avontuurlijk leven; Carolina toonde haar dankbaarheid voor de goedé bedoeling met een poging lot moord. DOOR EEN TIJGER VERSCHEURD. Uit Alahan-Pandjang aan de Pudnng- sclie „Sum, Bode": Dinsdag 7 December verliet de inlander Mujutin z-'jn woning om op het veld te gaan werken, doch keerde dien dag niet terug. Toen hij ook den volgenden mor gen niet terugkeerde, ging de familie uil om hem le zoeken. Niet ver van huis vond men het door een tijger vrceselijk ver minkte lijk. Den 8slen December ging een meisje van ongeveer 14 jaren uit om een kar bouw te hoeden, dooh keerde dien dag niet terug. Toen het kind den volgenden morgen nog niet terug was, ging de fa milie uit om het kind te zoeiken. Niet ver van huis.zie boven. De „Sum. Post" vraagt: Hoe dikwijls moeten deze verschrik kelijke gebeurtenissen zich nog herhalen vooraleer ter Westkust afdoende maat regelen worden getroffen om aan de tijgerterreur oen einde te maken? Als he Padangsche garnizoen, instede van op doode schijven te schieten, eens ter jacht toog.... zou de bevolking datir niet iets meer aan hebben? MGR. CAROLI. f Een telegram uit La Paz (Bolivia) ver meldt, dat Mgr. Cardi, internuntius al- >daar, tengevolge eener complicatie van bronchitis, overleden is. Er is iets bijzon der trsgisoh in het afsterven van dezen vijftigjajrigen diplomaat, die als bisschop zijn Noord-Italiaansche diocees zag bezet ten door de Oostenrijkers, en onlangs, bestemd voor de nuntiatuur in Den Haag, zoo ernstig ongesteld werd, dat het plan moest worden opgegeven. Gelijk wij reeds berichtten, zal thans Mgr. Robert V mceutÜM, prelaat eu advo caat der Rota te Rwae, voor het ambt fan internuntius te 's-Hage iu aanmerking komen. (Tijd.) K.-K. Leergangen. Aau jie R.-K. Leer gangen te Tilburg is benoemd als buiten gewoon dooent in de Ned. Letterkunde dr. H. H. Knippenberg, directeur der K.-K. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus le Helmoud, en als buitengewoon docent in de Beschrijvende Meetkunde aan de afdeeling Beeldende en Bouwende Kunsten, J. van Laerop, leeraar aan liet R.-K, Lyceum te Tilburg. KARDINAAL VAN ROSSUM. Z. fain. Kard. W. van Rossum is be noemd tot protector van de Congregatie der Missionarissen van liet H. Hart. (Msb.) Pater E. A. H. Bloem O.E.S.A. f In den ouderdom van 51 jaar, is in het Sint Bonifaciusgesticht te Leeuwarden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, overleden de Zeer- Eerw. Pater Egbertus Andreas Henrious Bloem O.Eri.A., prior van het klooster Mariemhage te Eindhoven. Bedevaart naar Lour des. Naar de „Msb." verneemt, zal einde Mei of begin Juni door „Roomisch Nederland' comité tot organisatie van Bedevaarten onder geestelijke leiding van den ZeerEerw. Heer Pastoor Verbunt te Zeeuwsoh-Clinge, weer een bedevaart worden ingericht naar Lourdes. De reis wordt gemaakt met een extra-trein van Roosendaal uit en is uit sluitend voor Hollanders. Gedurende het verblijf te Lourdes, zal er gelegenheid zijn door te reizen tiaar Limpias in Spanje. ONZE LEGERORGANISATIE. De Ned. Ver. Ons Leger, heeft in samenwerking met de Ver. van Off. van do Nederl. Landmacht en de Onderoffi- ciersrer. „Ons Belang" het voornemen een comité samen te roepen, bestaande uit vertegenwoordigers dier veteenigingen en van de Chr. Off. Ver., deX R.-K. Offic. Ver., de Ver. van Verlofsoff. van Land en Zeemacht, de Chr. Ond. Off. Ver. en den R.-K. Bond van Ond. Off. Vereen, „st. Martinus", teneinde de beraadslagen over een actie, die, tot doe.l beeft een commissie te vormen, welke aan die ver- eenigingen een plan zal voorleggen in verband met de bestaande plannen der regeering en de op komst zijnde leger- wetten. Nadat liet plan is ontworpen, zal het d-oor de vereenigingcu, die het comité hebben gevormd, worden bekeken en wellicht daarna gezamenlijk worden ge publiceerd, zoo mogelijk voordat de be raadslaging over in te dienen legerwetten in de Volksvertegenwoordiging zal aan vangen. Ur. uiepenOrockm De toestand van Dl'. Alphons Diepenbroock U, hoewel ern stig, niet van dien aard, dat oogenblikke- lijk levensgevaar bestaat. MINISTER AALBERSE OVER DE BE STRIJDING DER WERKLOOSHEID. De Minister van Arbeid heeft de aan dacht der gemeentebesturen er op geves tigd, dat een der beste middelen om de werkloosheid te bestrijden,het verschaf fen van werkgelegenheid is, omdat daar door de uitgaven aan werkloosheidsuit- keeriugen «n steun, sterk beperkt kunnen worden, alsook met het oog op de groote voordeelen yan het verschaffen van den arbeid boven het ontvangen van geldelij ke uitkeering. Van groot belang aclit de minister dus, dat op zoo ruim mogelijke schaal werkgelegenheid wordt geopend. Het rijk werkt zijnerzijds daartoe zoo krachtig mogelijk mede, doch de minis ter acht het zeer noodig, dat ook de ge meentebesturen ernstig overwegen in hoeverre zij in deze richting, kunnen werkzaam zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het aanbeveling verdient, dat de uit te voeren werken van dien aard rijn, dat zooveel arbeiders als moge lijk is, kunnen worden te werk gesteld. Als zoodanig komen bijv. in aanmerking ont ginningen en werken bestaande in aanleg en verbetering van wegen, graven van vaarten, opwerpen van dqken en dergelij ke. Do Minister is in beginsel bereid ten behoeve van werkzaamheden, welke uit een oogpunt van werkloosheidsbestrij ding worden uitgevoerd, financieelen steun te verleenen. Ter vvoorkoming van misverstand wijst da minister er op, dat I -vanwege zij11 departement geen steun kan worden verleend voor werken, waarmedg is begonnen voordat niet den minister overleg is gepleegd over dc uitvoering. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Er dreigt staking. Het conflict iu de sigareniudustrie in 't zuiden des lands neemt scherper vorm aan. De eischen van den R.K. Sigarenma kers- en Tabak'sbewerkersbond zijn: Ie. Handhaving van de loonregeling; neergelegd in het collectief arbeidscon tract. 2e. Doorbetaling van de 10 pCt. toe slag volgens het indexcijfer en 3e Uitbetaling van deze 10 pCt over de afgeloopen weken van 9 Januari j.l. af. Indien de R. K. patroons aan deze eischen niet voldoen dan zullen de ar beiders na Vrijdag a.s. waarop de opzeg gingstermijn door de fabrikanten eindigt, niet meer aan het werk gaan en zullen de fabrieken gesloten worden. Deze staking zal een 4 4 5000 arbeiders omvatten. Naar verluidt, zijn de R. K. fabrikanten van Valkenswaard en Eindhoven en meer dere andere kringen besloten, niet toe te geven aan de eischen der arbeiders, ter wijl een klein aantal kringen zich moet uitgesproken hebben vóór, althans gedeel telijke inwilliging, der eischen. Door dit meeningsvcrschil kon men niet tot een de finitieve beslissing komen. Daarom zal dan ook héden Donderdag of morgen een nieuwe vergadering der patroons plaats hebben. Herstel van den normalen werktijd. Naar de „Tel." verneemt, heeft de N.V. Backers en Haymakers Textielfabrieken te Eindhoven, die in de maand Januari den werktijd voor een gedeelte der weverij bad ingekrompen, van 1 Febr. af den normalen werktijd wederom hersteld en is met volle kracht gaan werken. Een en ander houdt, naar de directie mededeelde, verband met de meerdere vraag en het aigeheele gemis van voorraad bij de ver bruikers. Vreemde werkkrachten. Men meldt uit Maastricht: Overal op de bouwwerken en ook elders boort men de klacht, dat daar zooveel Belgische en Duitsche arbeiders aan lagere loonen worden aangenomen, terwijl men de eigen arbeiders, zelfs goed geschoolde krachten hier maar werkloos laat rond- loopen. Zelfs vreemde arbeiders, niet in het bezit van passen of andere papieren, worden hier aangenomen. Zaterdagmor gen werden 'door de politie nog drie Duitschers, niet in het bezit van de ver- eiischte papieren, terug over de grenzen geleid. In België behoeft een Neder- landsch arbeider niet om werk te komen, daar wordt hij nog niet eens aangehoord. Prijs van 10CO 8432 9071 14584 16517 1 17l90 19430 1(750 2C974 430 1246 20->0 4217 7314) 10067 17848 19313 20694 200 2529 9108 15020 1C0 11 9 2408 2853 7403 10678 135CO 15745 15576 Priizen van 190 (eigen geld) 113 2434 4914 7167 9476 122=>0 >4326 16348 19228 7240 9573 12309 14410 17031 19427, 83 9634 45 44 17108 33 7386 9712 12499 73 17310 6 4/ 7447 9312604 14565 39 68 52 94 12738 14365 17426 195421 7548 9941 51 1471317545 51 I 7753 91 55 36 55 SB 91 1C014 I 290C 14813 17653 15708 7933 73 77149C617710 35 lOdl 64 29 8077 92 12910 60 11 381 85 3393 87 8213 10141 38 15110 46 1981* 1319 3498 5815 8357 1C208 49 64 9315920) 76105t>7 57 99178U0 48 8438 96 13032 152.2 17993 200931 90 10624 1 3114 70 18167 20 63 8531 47 1 3242 15374 63 al 51 79 13395 154 7 18234 20234 67 10721 134 '8 155218376 f8' 82 44 79 S0 18518 20471 £62210812 13646 15617 35 73 361098713707 67 1Q638 05151 9035 63 29 15742 18709 32 99112)3 70 78 18 2C644) 910711333 9415816 1882J 71 58 98 97 65 62 76 66 4442 6969 9212 11481 13885 73 19041 79 75 4530 7C80 43 11709 14002 15910 68 20779 82 4b80 81 9371 23 14203 16364 81 20*65 2128 4728 7115 941011831 95 16769 19172 85 76 37 5109 251 76 70 353 2665 92 76 2921 5303 473 35 29 665 3026 56 3 83 39 58 793 53 65 845 3202 5719 54 3519 62 1410 29 5992 62 3834 96 67 99 6153 84 3738 6250 1552 50 6345 94 38.- 0 69 1627 96 6490 1/77 4093 6513 91 4115 87 1817 4246 6656 22 89 6731 2b. 4 4320 43 Later atlosbaar. 7393 9050 12175 14203 8719108 16 32 55 7523 82 M14413 62 10235 12407 20 26 16807 38 17 70 46 76 60 98 87 61 16216 33 14300 16932 58 84 27 17000 19.09 63 7611 85 95 77.4 18 30 40 13 88 5217106 91 79 99 17202 11 12 i 34 37 55 48 49 52 64 96 14547 56 19410 70 12532 63 17302 29 76 10308 44 14684 40 61 92 67 12635 14704 17444 19505 97 60 53 26 86 521 7807 10428 57 72 87 89, 60 40 81 8317559 19500 67 99 88 94 96 151 68 10544 12714 14807 17614 23 f 22 90 3719707 64 23 71 55 93 73 Men schrijft uit Doesburg aan „De Gelderi.": In deze omgeving, waar zoo enorm veel varkens gehouden worden - er zijn er weer ongeveer zooveel als in 1914 loopen de prijzen zeer terug, zelf» tot beneden de 60 cents per pond. Vele boeren beginnen weer „uit te hallen." Op onze markten staat het vol met étalages van boeren-slagers. DE BLOEMENHANDEL TE AALSMEER.1 Uit Aalsmeer wordt aan het „N. v .d. D." geschreven, dat, tegen de algemeene verwachting in, het met den snijbioemen- handel in den laatsten tijd te Aalsmeer zeer goed is gegaan. Kenmerkte deze handel zich gedurende het afgeloopen ngjpar door groote luste loosheid, wat vooral in dien t(jd zoo ern stig trof, daar dan een der voornaamste grootcultures, de Chrysanthemum, aan de markt wordt gebracht, toen, zoo om streeks November, de Sering uit de kassen werd aangevoerd, verbeterde de toestand gaandeweg. Wel, althans zoo werd algemeen aan genomen, voelden onze bloemisten meer of minder den terugslag van den toevoer van Zuid-Fransche bloemen, welke nik de veiling van trinnenlandsohe cultures ge veild werden, doch de prijzen bleveu goed. Ook de Chrysanthemums waren laat in het najaar zeer prijzig. Toen hetomstreoks half December streng kond werd, een koude, welke ook in bet Zuiden van Frankrijk werd waar genomen, en die daar uiteraard groote verwoestingen in den bloemtuin veroor zaakte, hadden de Aalsmeersche bloemis ten voor eenigen tijd geen of althans weinig concurrentie meer te duchten. Zoo bleef d« toestand enkele weken en de Aalsmeersche bloemen bleven flinke prijzen opbrengen lot nu toe. Ook de exporthandel, tegenwoordig op Engeland, herleefde, wat natuurlijk gunstig op den prijs werkt. Mocht de toestand in de centrale rijken 36 2248 4853 44 86 4921 7404 60 80 48 2319 £0 5 71 12226 82 60 62 21 10046 36 UI 2406 77 3510103 62 16 67 EC04 36 21 12336 68 2567 22 63 S3 204 83 4» 67 57 12 90 52 27 2622 92 29 23 5163 36 81 82 38 2717 84 44 59 5241 65 83 74 325 90 85 75 96 97 470 2843 5312 540 93 14 67 2908 17 656 39 48 69 3080 62 780 3109 5494 834 24 5513 35 36 22 915 55 30 27 32-5 5733 77 3311 43 \JU 69 5847 31 3461 60 42 63 67 1141 76 5965 56 3576 6M 72 77 71 77 81 81 98 3600 6006 1233 2 7 1316 te 61 22 38 67 44 49 72 72 3701 75 75 17 88 99 98 6156 8723 19 1435 99 91 te U41Ö 36 3813 6218 02 43 1501 48 6357 8846 47 5 55 59 8001 77 18 57 78 4 115031358313703 16 30 1650 3905 6400 9097 13136c/ 88 W -- «tul 48 ly 5318300 86 97 64 35 15821 70 20548 021/ 81 75 29 93 55 26 8713702 35 97 84 5011631 15 6318406 85 60 65 24 93 le524 20609 62 88 3D 15032 30 31 7411721 1386616609 50 35' 94 41 17 31 72 59 07 57 31 4518610 207111 9335 63 9470 94 .4 11806 77 9542 73 68 34 25 93 77 92 43 7913 10633 12840 71 08 38 4a 14912 8013 45 66 49 51 10756 72 51 17727 89 8168 16802 76 15077 05 19916 71 19 881511917899 35 90 38 12909 40 17015 44/ 8215 73 56 67 18 91 8360 90 0615200 56 20006 85291100213041 43 7 86 94 90 88 8611 11111 13154 99 13 34 73 15321 71 11247 76 28 72 6213200 15406 UI 74 77 15 «31131413307 49 - 131551118101 29 12 24 30 61 37 91 75 18005 u 26 27 12 26 48 55 60 95 29 20142 68 20212 94 44' 76, 87 61 40 34 20315: 6515613 53 20409, 01 1918201 29) "70 38 82 77 4020 6501 92 66 4 94 73 31 1733 15 33 39 4105 66 62 75 6600 1823 4261 14 36 65 82 43 77 80 83 4300 6760 86 6 6805 91 47 45 1911 98 68 22 4425 6942 25 43 55 2001 50 7008 9 96 7107 16 4518 34 19 4617 45 22 26 83 2|U 98 85 29 4723 7207 51 58 77 90 *824 85 2207 40 737» 25 42 83 34 85 25 60 16132 30 74 1o216 gg 7 13911 81 7j 18 13038 16333 18724 52 58 45 67 96 51 11931 14017 88 4o 77 16408 9635 62 84 «6 70 9/0512041 £9 16525 18927 20 61 14100 31 45 87 37' ,88 18845 20920 *t 581 7» 34 85 51 12102 67 30 9859 61 69 71 2 93 5 16665 19Q33 32 94 43 33 167W 45 60 19 55 9016 72 14204 60 58 Vorige ltjst staat 831 m.z. 384 945 m.z, 933 1084 m.z. 1044 22!) m.z. 22-3) 2392 m.z. 23 2 7287 m.z. 2737 Ü58J m.s. 11595 11097 m.x, 11687 12067 mz. 12062. beter worden, dan komt althans ais er geen beletselen in den weg worden gelegd weer een groot arbeidsveld voor de» Aalsnieepschen snijbloemenkwcokcr open daar hij, evenals vóór den oorlog, z(p producten zal welen af le zetten. Reeds nu blijkt weer meer en meer, dat in ons tuinbouwcentrum dc energie opleeft. Tijdens den oorlog en nog daarna werd er hoegenaamd niet aalv uitbreiding van het bedrijf gedacht. Nu komt het weer, en gaan onderscheiden bloemisten, voor al ki de rozencultures, weder kassen bij bouwen. Ook bij de verkoopingen van landerijen worden hooge prijzen besleed; er zijn prijzen van 20,000 per bunder tuinland gegeven. CEENJGEZGIXJOERPLEKi MITS VE P.WAKMD MEO FIRMA Voor deposito's mot 3 dogon opsoOB'WII 2)4 pOtk Voor doposlto's mot 8 dogon opxeflQmg 3 pCt, Voor doposlto'o mot I maand op*a08'»0 pCt» Voor doposlto's mot 3 maanden pCt. Voor depooito's mot G monaden opsegging 4)4 pCt. Voor doposito'o mot 18 nunden op«eBfl'"fl pCt. 2192 Aittogarage PJ 081LS M A Oo. •s Avonds nu B uur on Zondags

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6