Eerste Blad In en om Haarlem, BINNENLAND. Binneniandsch Nieuws, Stadsnieuws. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Muziek. VRIJDAG 4 FEBRUARI 5921 •rtite JAARGANG No. 12728 PER KWARTAAL i 3.25 PER WEEK0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBEATLINB f 3.57*/, BOBqAOXt NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. ER NAAST. VERANDERDE HOUDING. KINDERTOESLAG GEHANDHAAFD. DE ABONKÊMENfSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN! Tn de „Stads-Editie der Opr. Haarl. Crt." schrijft een medewerker: „Verrekij ker", aansporingen tot bezuiniging in de gemeentelijke huishouding. Dat is goed en sympathiek en wij hebben er te zijner tijd dapper mede gedaan. Doch wie dat doet, hoede zich voor verkeerde aan- en uitvallen op ons gemeentebestuur, Anders gaat de kracht van zulke aansporingen ver loren. Zoo doet „Verrekijker" in het num mer van Woensdagavond op de heer en Heerkens Thijssen en Vader, directeur van den dienst der arbeideverzekering, 'n aanval, die er gla-1 naast is en wel zóó, dat wij ons genoopt gevoelen, bij wijze van uitzondering, op verkeerde voorstel lingen in andere plaatselijke bladen te rea- geeren. „V." schrijft: Toen ik Zaterdag een artikel plaat ste over noodzakelijke bezuiniging, wist ik niet dat het zoo spoedig aan de practijk getoetst zou worden. Wat is het geval Mij' werd gisteren medegedeeld uit de meest betrouwbare bron, dat ten stadihuize gereed lagen ter uitzending eenige reeds geteekende stukken, die de benoeming behelsden van drie commie zen en twee controleurs bij den verleden jaar ingestelden dienst van arbeidsverze- kering. Dat de plant, die verleden jaar gepoot werd, op den duur wel veel geld zou kosten, was te voorzien, docfa dat men in een tijd, waarin bezuiniging een eerste vereischte is, zou durven over gaan tot dergelijke buitensporigheden, wijst er op, dat bij sommige menschen alle gevoel van verantwoordelijkheid ont breekt. De uitgebreide gemeentelijke arbeids bemiddeling is een allerliefste „Spiele rei". die op den duur ook eenig nuttig effect kan hebben, maar hoe men thans in een tijd, waarin alle kracht moet aan gewend woiden voor gezonde voortbren ging, de ambtenarij weder gaat verster ken met vijf inproductieve krachten en op den duur nog meer, is iets onbegrij pelijks. Natuurlijk' kan een college van vijf personen niet elk onderdeel kennen van de verschillende diensten. In den regel moet men afgaan op ambtenaren, wie verlost ons van de ambtenarij!) maar hier is men toch te ver geloopen aan den leiband. „Het moet, het moet," schijnt de heer Heerkens Thijssen uitgeroepen te heb ben, toen enkele wethouders eenigazins verstomd stonden over de ongehoorde uit breiding en men onderwierp zich angst vallig. „Ja het moest." op gezag van den nieuwen directeur, den lieer Vader. Van zijn standpunt heeft de heer Vader gelijk, Hij is benoemd en eisabt op, een werk kring. Prachttabellen, heerlijke theoreti sche beschouwingen en wonderlijk schoo- ne statistieken zullen verschijnen over de werkloosheid in onze gameen,te van eiven 70 duizend zielen. De heer Bomans verklaarde, toen hij de bezuinigingscommissie bestreed, dat men nioest afwachten de daden van B. en W. W elnu, is deze wonderlijke opdrijving van wat men zou kunnen noemen een voofloopig theoretisahen dienst, werke lijk ook maar even te verdedigen tegen over onze financiën? Och, hoe bekrompen, zal men wellicht uitroepen, het betreft slechts een voddige tienduizend gulden. Ja, ja, zoo is het, een voddige tienduizend hier en een voddige tienduizend daar! Daar gaan de met zoo veel moeite opgebrachte centen van de belastingschuldigen. Ik schrijf eenigszins bitter, en blijf toch erg binnen de perken. Toch moet ik nog een kleine aardigheid hierbij ver tellen. De drie aangestelde commiezen, die bij slot van rekening nog niet aange steld zijn, moeten worden drie personen, waarvan er twee welbekend zijn hier ter stede. De heer De Zeeuw, sociaal-demo cratisch Raadslid, die zich niet meer ge lukkig voelt in zijn betrekking van be stuurslid der vereenigde stucadoors. Het thans uitgebroede ei, lag reeds bijna een jaar lang voor hem klaar. De heer Overmeer, de bekende ama nuensis op de Stads-Bibliotheek, die gaarne een meer omvangrijken werkkring zou krijgen. De derde is een zekere heer De Vis ser. Ik treed in geenen deele op tegen de ze inenschen. Integendeel gun ik hun alle goeds, mits de gemeentekas slechts niet meer verrijkt wordt met inproductieve krachten. Deze laatste eisch klinkt als het ware over geheel Europa. Wij hebben naodig voortbrengende arbeiders in alle ran gen. De arbeidsbijen, die alles moeten aandragen worden verlamd door de ve le niet-werkende hommels. Zie de ge dachte moet doordringen ook bij onze regeerders en ik roep den heer Thijs sen toe, „dat moe ti" Gij in de eerste I'iaats zijt verplicht het voorbeeld tc ge- i den Dinsdag uitgaan, toen door welke oorzaken is mij onbekend, de stukken plotseling werden binnen gehouden. Met vrij groote zekerheid durf ik aan te nemen, dat de aangelegenheid nog eens besproken is in de Commissie van ge organiseerd overleg. Aldus „Verekijker". Laten wij allereerst opmerken, idat van een intrekken der benoemingen geen sprake is. De benoemingen hebben plaats gehad en reeds heeft de heer De Zeeuw ontslag gevraagd als bezoldigd bestuurder van zijn stucadoorsvereenigi ng en de heer Visser als bezoldigd bestuurder van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond. De benoe mingen zijn dus gedaan. Reden om zich te verheerlijken, heeft de schrijver van het stukje niet Maar laat ons, na deze inleiding, de zaak tot haar ware proporties terugbrengen. Wij vernamen de juiste toedracht uit den mond van den heer Vader zelf. „V." heeft het over de aanstelling van drie commiezen en twee controleurs. De waarheid is, dat aangesteld is één con troleur, de heer Visser, in den rang van adjunct-commies, zoodat er dlan totaal twee controleurs bij den dienst der arbeide verzekering zullen zijn. Verder is voor gesteld den heer de Zeeuw te benoemen tot vakkundig bemiddelaar in de bouwvakken en zulks in den rang van commies, ter wijl de heer Overmeer in zijn rang van commies wordt overgeplaatst bij den dienst der arbeidsverzekering. De heer Overmeer is thans werkzaam aan de Stads-Bibliotlheek. In zijn plaats zal nu daar aangesteld worden een volontair of goed koop e kracht, wat dus op dezen tak van dienst een bezuiniging is. Zoodat dus de drie commiezen en twee controleurs van „V." teruggebracht wor den tot de aanstelling van één commies, één adj.-commies en overplaatsing van één commies, wat bezuiniging geeft. Nu de voorstelling, alsof die benoemin gen een „spielerei" der heeren Heerkens Thijssen en Vader zouden zijn. Dat is in geenendeele het geval. De gemeenteraad zelf heeft tot die aan stelling besloten, want op de begrooting was 10.000 gevoteerd voor deze uitbrei ding. De heer Vader noch de wethouder gaan daar één cent bovenuit Verder is over die uitbreiding gehoord de gem. oommissie voor de werkeloosheids- bestrijding, de comm. van deskundigen, bestaande uit vijf vertegenwoordigers der werkgevers, vijf vertegenwoordigers der werknemer, plus de heeren Heerkens Til lissen en Gerrits. z Deze commissie achtte unaniem de uitbreiding noodig. Hoe wil meneer „Verrekijker" dan in z'n eentje decretee- ren dat de uitbreiding niet noodig is? Het is niet de bedoeling prachttabellen te maken, maar men wenscht in dezen dienst in het practische leven te stappen en daarom is die uitbreiding noodig. Wij herhalen: men zij voorzichtig in zijn critiek. Tweemaal zoo'n blunder en alle goed bedoelde aansporingen tot be zuiniging maken totaal geen indruk meer op onze burgerij. Wij zouden hiermede kunnen eindigen, ware hel niet, dat ons nog één ding van het hart moet, iets wat niet in de aller laatste plaats voor ons aanleiding was op genoemd stukje in de „Opr. Haarl. Crt" te reageeren. Deze heele zaak wordt, dunkt ons, ver troebeld door persoonlijke antipathieën. Meneer „Verrekijker" leent zich om per soonlijke belangen te dienen achter het masker van 't algemeen belang. Dat is zeer „cru' gezegd, doch wij nemen het niet terug en wel omdat wij daardoor hopen te bereiken dat nu eens en voorgoed aan zulk onedel gedoe een eind komt. Het moet, dunkt ons, ook voor de „Opr. Haarl. Crt." voldoende zijn dat het in het publiek gesignaleerd zij, om 't voortaan na te laten. Wij zullen dit thema niet ver der uitpluizen. Alleen merken wij nog op dat het hier geldt eensdeels een amb tenaar, die zich achtergesteld voelt en anderdeels antagonie tusschen twee on dergeschikte ambtenaren onderling, die een dagblad bereid vonden het voor hun zaakie op te nemen. Echter heeft de journalistiek betere be langen, dan louter persoonlijke te dienen. Naschrift. - Het bovenstaande was reeds geschreven, toen onze aandacht viel op het nummer der Opr. Haarl. Crt. van gisteravond, waarin de heer Vader een te genspraak levert op het ook door ons hierboven gewraakte artikel van „V.". Terwijl dit laatste prijkte aan den kop van een der bladen, wordt de tegenspraak weggedoezeld op een laatste pagina laat ste kolom, onderaan. O. i. mocht aan die tegenspraak door de redactie wel wat meer eer bewe zen zijn en waar het gold een aanval op twee uitstekende mannen van ons ge meentebestuur aan het verweer van den heer Vader dezelfde in het oog loopende plaats zijn gegeven als aan den aanval. Het is mogelijk, dat de Ghistelijk- Historische „Nederlander" te goeder trouw is,wanneer haar Redactie verzekert dat geen amti-papisme haar doet schrij ven, zooals ze schrijft. Maar dat de spiegelingen en polemie ken, die door bet blad in den laatsten tijd gehouden en gevoerd worden, sterk naar anti-pap isme rieken, zal Wel nie mand ontkennen, die een en ander met aandacht heeft gevolgd. Veel zullen we er maar niet van zeg gen, maar treurig is het, en wel voor 't blad zelf. Onder den eminenten leider der Christelijk-Histarische partij, toch had de „Nederlander" zich tot een redactio- neele voornaamheid van karakter opge werkt, die eerbied, ook aan haar prin- cipieele tegenstanders afdwong. Maar wal te zeggen van den omme zwaai, dien het blad maakt, als het in een zijner jongste artikelen van de Ka tholieke Kerk spreekt als van een insti tuut „dat onder de handen vooral der Jezuïetenorde voor ons hoogst gevaarlijk is"? Tot een weerlegging van deze even dwaze als ergerlijke beschuldiging, zul len we niet afdalen. Deze en tal van verzinsels over de Je- zuieten, zijn al honderd maal afdoende weerlegd. Maar we vragen ons af: waartoe dient dit voor de „Nederlander" zoo onwaar dig en voor ons Katholieken zoo kren kend geschrijf? Ons dunkt dat het de Redactie van het Ghristelijk-Historisch orgaan moei lijk zou vallen, een haar zef bevredigend antwoord op deze vraag te geven. ven. Zooals ;cz;-gd, ds benoemingen zou- DE KOSTEN VAN HET LEVENS ONDERHOUD. Volgens mededeeiing van het Bureau van Statistiek der Gemeente Amsterdam, zijn de kosten van het levensonderhoud bij de arbeiders te Amsterdam sedert Maart tot 31 December 1920 met 3.7 pCt. gestegen. Er zijn enkele groepen levensbe hoeften, welke den laatsten tijd in prijs gedaald zijn. De prijs voor het brood is aanmerkelijk gedaald, doch is nog hooger dan in Maart 1920. Grutterswaren bevin den zich beneden den prijs van Maart 1920, vooral rijst. Tegenover de dalingen staan belangrijke stijgingen zooals van visoh, groenten, aardappelen, eieren en melk. Tegenover enkele dalingen voor kleeding en schoeisel zijn er belangrijke verhoogingen voor verwarming, door de prijsstijging van petroleum, voor gas, tram en vooral huishuur. RIJKSTOEZICHT OP HET LEVENSVER ZEKERINGSBEDRIJF. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend dat voorschriften in houdt ten opzichte van levensverzeke ring-maatschappijen, welke bijzondere voorziening behoeven. Krachtens dit wetsontwerp zal die recht bank de bevoegdheid bezitten te verkla ren, dat ten aanzien van de maatschappij bijzondere voorziening noodzakelijk is. Na deze verklaring is faillissement en executie in het algemeen als regel bui tengesloten. De maatschappij komt te staan onder toezicht van een rechter commissaris, diie waakt over de belan gen der schuldeischers (verzekerden). Tevens zal het mogelijk zijn een lager percentage voor de uitbetalingen vast te stellen. VERTREK VAN DEN NIEUWEN GOU VERNEUR-GENERAAL. Donderdagochtend heeft de nieuwe Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch- Indië, mr. D. Foek, met den Hollandsehen spoortrein van 9 uur 4 minuten de resi dentie verlaten om over enkele weken, zich te Napels in te schepen naar Indië, ter aanvaarding van zijn ambt. In de gereserveerde wachtkamer le kl. kwamen tal van autoriteiten, ambtenaren, gewezen overheidspersonen en verdere be langstellenden van den vertrekkenden Landvoogd afscheid nemen. Bij de door de Regeering vastgestelde salarisen voor rijksambtenaren wordt kin dertoeslag toegekend. Nu is door de com missie voor het georganiseerd overleg in ambtenaarszaken in December j.l. met 11 tegen 3 stemmen besloten de regeering te adviseeren den kindertoeslag te doen vervallen. De Regeering heeft hierop ge antwoord, geen reden te vinden, om op haar eens genomen besluit terug le ko men en dat dus den kindertoeslag ge handhaafd blijft. GEEN TOESLAG MEER OP DE D-TREINEN Naar het „N. v. d. D." verneemt heeft de Raad van Advies voor de spoorweg dienstregeling besloten den Raad van Toe zicht op de Spoorwegen in overweging te geven den toeslag op de D-lreinen in te trekken. Het zou een opluchting zijn voor het reizend publiek, als deze gehate toeslag spoedig tot het verleden behoorde. De toestand van de ex-ketzerin. Men seint uit Doom, dat de toestand van de Duitsche ex-Keizerin nog onveranderd zorgwekkend is. VLRK.IEz.iivu La 'JUOV. STATEN'. Tot ltd van de Prov. Staten van Noord-iiol and wed gis e. ei door liei Centraal Stembureau in de vacature P. Vermeulen, gekozen verklaard Mr-. A Bruch, wethouder van Onderwas alhier. WAAR GAAN WIJ HEEN? „Haarlem's Muziekkorps". Mozart, Beethoven, Schubert Mendelssohn. Wie zich had gespitst op het schoonste van Beethoven's pianoconcerten, mocht teleurgesteld zijn door de, intijds aange kondigde, wijziging van het programma. De pianist Johannes Röntgen bracht uit lndië mee de lichaam en geest sloopende malaria, waardoor zijn optreden absoluut onmogelijk werd. Doch uitstel is geen afstel en zoo wacht ons dus het heerlijke pianoconcert in Es. Dech voor dit gemis werden we ruimschoots schadeloos ge steld door de sohoone uitvoering van Beethoven's, veel te weinig gespeelde, vierde symphonie. Welk een prachtwerk! Na de vooraf gaande „Eroica," die voor Beethoven was de worsteling om zelfbevrijding, waaruit hij tenslotte uittreedt als vrij man, zingt hij ons die innerlijke harmonische vrij heid uit in zijn 4e symphonie. Zij is ge boren uit een stemming van volkomen innerlijke vrede. Geen werk kan men wellicht aanwijzen, waar hij zóózeer toont, ook zijn momenten van intens ge luk te hebben gekend. Of het ontstaan Oer sympmome samenhangt met de „un- sterbhche Gelieote", kan men wet niet als zeker aanloonen, maar genoeg, dat in het wordingsproces van dit toondicht het ge luk eener jonge liefde zijn deel heeft. Tijdgenooten oeoien ons mee, dat Beet hoven in die dagen niet „ganz allein" was, en dat hij veroveringen maakte, die zelfs een Adonis hem zou benijden. Doah: de psyche van dit werk ligt heel wat dieper dan men van een verliefden Beethoven zou mecuen le moeten verwachten. Hier om is het vooraf, dat ik daareven wees op het proces van innerlyken strijd, in de vooraigaande symphonie doorgemaakt. ••.ms in dit nieuwe werk is hy de ge louterde, zingt hij den zang der moreeie overwinning. Dat hij, om het Paradiso te bereiken, den langen moeizamen weg der inferno moest gaan, heeft ook by dit werk een herinnering gelaten. Het blijde zonlicht verblindt nog zyn oog, ais hij vanuit de duistere engte den blik opwaarts heit. Zijn geest, nog toevend op den weg die zoo juist veriaten was, wendt zich terug om den donkeren weg af te zien. z.oo vangt de sympliome aan: geheimziin- mg-zacht de lang uitgehouden bes in vier octaven bij fluit, klarinet, tagol en Bes hoorn; daaronder, zoekend, angstig voort schrijdend de strijkers, steaks eindend in liet tastend voortgaan der violen, die schuchter een voorvoeten ge<ym van het hooidtliema, den doeibewusteu tred uit angstwekkend duister in 't plots neer schietend zonlicht. Met onverdeelde aandacht mochten we ons overgeven aan dit heerlijk tonenbeeid; dien wedijver in klanknoblesse tusschen klarinet en fagot; tusschen hobo en fluit in 't eerste deel; aan het innig cantabile der violen in het Adagio, dien wonder- zang met zijn eigenlijk hoofdthema in de bcgeleidingstiguren der tweede violen. Een oversclioonen indruk maakte ook vooral het trio van hel midden-Allegro, dal den zaïng der houtblazers eu hoorns tegen 't straks in volle bezetting zich her halend Allegro te opvallender doet oon- tras toeren. Het Finale was in waarheid de climax van het werk. In het Beethoven-finale heeft Nico Ger- harz, terecht, zijn beste momenten. Denk aan de Vijfde. Aan de Tweede. Het werk vraagt enorm veel, inzonder heid van de houtblazers. Hun moeite en inspanning werden echter ruim beloond. BBij een volgende uitvoering kan in 't eerste deel vóór de reprise de enorme „Paukenwinkel" nog aan intensiteit win nen, waardoor een grootscher effect wordt verkregen. Een vlekje op het Adagio wierp de ééne maat waar de pau ken het thema op tonika en dominant aangeven. Maar, zooals gezegd, het werk zit nu eenmaal vol voetangels en klem men. Wat bij de „Soiruncmachtstraum"-jnu- ziek ons tot vreugde stemt, is 't feit, dat Gerharz zich niet door Mengelberg's voor beeld laat beïnvloeden. Deze stelt het heele 42-centimeter-geschut van zyn or kest in werking omden rondgang van het bruidspaar op het podium te be geleiden. Welk een afstand overigens tus schen die brute trompet-triolen en het geniale jeugdwerk van Mendelssohn: de ouverture. Intussohen onze hulde aan den beer Struiwig voor zijn schoon geblazen 'hoom-soló in het Notturno! De gracieuse balletmuziek uit Sdhuberl's „Rosamunde" was ons een welkome ver rassing, waar we tot nu uit lit werk slechts de entreacte-muziek hoorden. Het vormde met de overige deden een voor beeldig programma, dat was ingeleid door Mozart's ouverture „Der Schauspiel- director." Over dit kostelijk stukje mu ziek, dat ons herinnert aan het intrigee- rende Weenen uit de dagen lie aau de opera „Figaro" voorafgingen, wil ik een aardige anecdote, die ons den heerlijken Mozart teekent, in zijn private leren, hl de pen houden tot een andere gelegen heid. De heer Gerharz en zyn orkest maken aanspraak op bewondering voor de wijze waarop Mozart's muziek werd weergegeven. Het was een Karaktervolle en klaarschoone interpretatie, die spoedig door een der symphonieën van den al te weinig gespeelden Mozart gevolgd moge worden. Het was een volksconcert En voor de meest bescheiden beurs toegankelijk. Toch waren er nog plaatsen onbezet G. J. K. Museum van Kunstnijverheid. Marionetten. In de Rotonde van het museum is een aantal marionetten tentoongesteld van Henri Bischoff, Otto Morack, Ernst George Reugg en Sophie H. Tauber, met de daarbij behoorende decors, afkomstig van bet Kunstnijverheidsmuseum te Zurich. Eennige sierpoppen door Yenny van Beusekoin zijn daarnevens opgesteld. Zooals deze marionetten bier beweging loos aan de koorden hangen, zeggen ze ons weinig en ook het decor maakt by gemis aan de vereischte belichting een nog al nucbteren indruk. Men m >el zich echter de poppen voorstellen in hun rol en het tooneeltje onder een aardige be lichting en dat er dan van een marionet ten-theater bekoring uitgaat, hebben we kunnen zien te Amsterdam, waar de voor stellingen van Paul Braun's theater zoo veel belangstelling trokken. We zien hier poppen, welke niets an ders zijn dan in net klein nagebootste menschen, anderen daarentegen hebben door hun strenge styleering weinig men- schelijks meer. Dat de laatsten in uit beeldingskracht de eersten kunnen over treffen; er zijn er onder waarvan we dit gaarne gelooven, maar dat im het zoeken van het uiterste een gevaar kan schuilen, zien we bijv. in het geheel uit cylinders samengestelde bert van Sophie Tauber. Ik geloof niet, dat met dit product iets van de mooie bewegingen van .iet dier kan worden gegeven. Ernst George Reugg en Henri Bischoff zijn de makers van de naturalistische pop pen welke aangename herinneringen aan het aloude, leuke Jah Klaasenspel oproe pen. Ze zijn in verband met de rol die hen is toebedeeld vaak heel geestig en raak getypeerd. In de andere poppen, de niet naturalis tische dus, zien we verwantschap met de uiterst-moderne beeldhouwkunst, men denke bijv. eens aan „De Dans," het veel besproken werk van Alexandre Archi- penko. De bijbeJhoorende decors zijn er mede in overeenstemming. Over deze pop pen valt onder de gegeven omstandighe den moedelijk le oordeelen, we kunnen ons van sommige echter een aardig ge baar of een sierlijke beweging wel voor stellen. Ze bewonderen is echter nog iets anders. Van de decors voelen we het meost voor het naief-realistische dat de naturalistische poppen tot achtergrond dient, de anderen zijn een zonderling dan aardig mooi. De poppen van Jenny van Beusekoin doen wel leuk, zooals ze hier zijn opge steld. Ze kunnen in hun fleurige kleedij, achteloos hier of daar neergezet, ook wel een aardig kleurnaai vormen. Er zijn er onder, die wel geestig zijn. De benaming Sierpoppen" is echter een beetje boven hun stand en dat ze allemaal vrceselijk lange been en hebben, lykt wel wat op het telkens herhalen van dezelfde aardigheid. Wandelend langs het Museumgebouw zagen we daar nog deels afgescheurde reclamebiljetten van een in Juni van het vorige jaar gehoud.en tentoonstelling de muren sieren(?) Een dergelijke ontsiering moest toch zeker hier niet voorkomen. M v. d. W. Het afscheid Yam Jan C. do Vos. Men schrijft ons: Jan C. de Vos gaat heen! Na meer dan .40 j'aar het beste te hebben gegeven, dat een kunstenaar zijn medemensobem uan schenken, zij n mooie, zuivere, diepe kunst, moet de Vos cm gezondheids redenen het tooneel verlaten Zater dag komt hij hier in Haarlem af scheid nemen in Jan Feitlh's Het Wonderkind. Dat de Stadsschouwburg dien avond stampvol zal zijn is wel zeker Zeer velen zullen Jan 0. nog eens voor het laatst willen zien sjieten. Een volle zaal is dan ook wel het minste, dat deze waarachtige kun stenaar van de Haarlemmers bij zijn afscheid mag verwachten. Ook op andere wijze moeten wij hem Loo- nen, hoezeer wij zijn heengaan be treuren. Bijdragen voor een op een afscheidsvoorstelling aan te bieden huldeblijk zullen gaarne worden ont vangen door den secretaris van de Schouw burg-oommissie, den heer J. B. Schuil, Jordensstraat 78. PROVINCIE NOORD-HOLLAND, De heeren Hope en Go., de Neder- landsche Handel-Maatschappij en de Amsterdamsche Bank berichten, dat zij op f 10.725.000 7 pel. oil. ad f 3000 der provincie Noord-Holland de in schrijving openstellen op Dinsdag 8 Februari 1921, tot des namiddags 4 uur; te Amsterdam: ten kantore van de heeren van Loon en Co., te Rot» ter damby het agentschap van do Neuerl. Handei-Maatschappy en de by« hank van de Amsterdams, he Bank, te 's Gravenhage: bij het agentschap van de NederL Handel-Maatschappij en het bijkantoor van de Amsterd. Bank. De koers van inschrijving is bepaald op 100 pet De aflossing der leening geschiedt uiterlijk in 50 jaren aanvangende in 1922. De beLaling der toegewezen obliga ties a f 1000 per stuk, vermeerderd met de zegelkosten der toewijzings- biljelten, moet gesihe en en Js.uu.ore van iiisthrijving op V.ij ag 18 Februa ri 1921, tegen in ontvangstname der »iuKn.en. De jaarlijksche aflossing dezer leu ning heeft plaats op 1 Maart eu is geregeld als volgt: van 1922 tot en met 1931 jaarlijks twee honderd twee en zeventig dui zend gulden; van 1932 tot en met 1936 jaarlijks twee honderd negen en zestig duizend gulden; van 1937 tot en met 1951 jaarlijks twee honderd vier en zestig duizend gulden; van 1962 tot esn met 1971 jaarlijks tien duizend gulden. Andere ailossingeu, waartoe de pro vincie na liet jaar 1926 te allen tijde bevoegd is, hebben plaats op de dagen door Gedeputeerde Staten te bepalen, niet bijbetaling der alsdan verschul digde rente. H. PRIESTERWIJDING. Zondag diende Z. D. H. Mgr. Hen- ricus Döring, in de kerk van het H< Hart van Jezus te Maastricht het II. Priesterschap toe aan den Eerw. fra ter llenricus Koehorst van de Socië teit van Jezus, geboortig uit Haarlem, PROF. VAN MOERKERKEN. Woensdag 9 Februari 's middags 3 uur, zal prof. dr. P. van Moerkerken in hel gebouw der Rijksacademie voor beeldende kunsten een rede uitsprékén bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleeraar in de a es thetiek en kunstgeschiedenis aau de Rijksacademie voor heel lende kunsten* VERANDERING Naar wy vernemen ia de drukkerij van de Erven Loosjes, die tot dusver onder beheer stond van den beer M. Loosjes, in andere handen overgegaan. De zaak zal onder den naam N. V. Drukkerij voor heen de Erven Loosjes, worden voortge zet. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. VricodiankringKorenbeurs. fii klasse A had gisterenavond da ontmoeting plaats in café Lunen burg, Koningstraat, tusschen boven vermelde vercenigingen. Korenbeurs waa bier na menig spannende partij de sterkste. De na. 1 van Koren beurs speelde in 16 beurten uit te gen 78 voor Vriendenkring. Vrien* denkring maakte in totaal 78 125 87 103 123 is 515, tegen 125 101 125 125 125 is 601 voor Korenbeurs STATUTEN. Da „Staatscourant" bevat de Sta tu tean van de Christelijke Jong»- lingsvereeniging „Spreuken 23: 2Ja, in Wjjk VT der Nederiandsche lier- vormde Gemeente te Haarlem" an van de Vereeniging van Remonte-rij ders en burgerpersoneel in dienst van het Rijk, onder de zinspreuk; „Voorwaarts," beide alhier. VAN ONZE RECHTBANK. Uitspraken van 81 Januari 1921. M. S. varensgezel, ged. H v Bew< Haarlem, diefstal, 4 maanden gevan genisstraf met aftrek preventieve hechteanis. H. V. koeteier, ged H. v. Bew. Haarlem, bedelarij, 3 dagen hechtenis, met plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 maanden. L. J. koopman ged. H. v. Bew te Haarlem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. 1. M. G tuinarbeider, te Heemskerk, thans gied. H. van Bew. te Haarlem 2 A K. fabrieksarbeider te Heemskerk, diefstal door 2 vereenigde personen. No. 1, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. No, 2. 1 maand gevangenisstraf. N C. M. arbeider te Diemen, thans ge detineerd, diefstal, 2 maanden ge vangenisstraf. M. M. K te Zaandam, diefstal, voorw, gev. straf van 3 da gen met een proeftijd van 1 aar. G. In 't H. machinist te Zaandam, mishandeling, voorw. gev. straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. M. S. de G bvr A P te Zaan dijk, eenvoudige beleediging, geld- boete vanl f 3, subs. 1 dag hechtenis, L. V. koopman, te Ooetzaan, vrijge sproken. W. K, timmermansknecht te Wormerveer, mishandeling, geld boete vajnJ f 10, subs. 10 dagen hech tenis. C. B. tuinder, te Deemster, mishandeling, geldboete van f 10, subs. 10 dagen hechtenis. H. K los werkman te Zaandam, overtreding art. 247 W. v. Et 14 dagen gevange nisstraf. J. G. S hvr van F A H te N ieuw -V ennep, mei k verval sch in-g) 1 week gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1