Eerste Blad. indrukken van den dag BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In en om Haarlem, Bsnnenlandsch Nieuws. Verkeer en Posterijen. Handel en nijverheid. DINSDAG 8 FEBRUARI 1921 44ste JAARGANG No. 13732, DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBEATLING f 3.57 V? BüR^ftüX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EEN BEKEND GELUID. LIBERALE VERSTOKTHEID. ONWAAR. Naar (aanleiding van de ontbinding der organisatie va<n R.K. Sigaren fabrikanten, welke ontbinding tot verbreking van liet collectief ar beidscontract heeft geleid, schreef „Het Volk" in een hoofdartikel: „Als wij goed zijn ingelicht, heb ben deze werkgevers, zooais het trouwen zonen der Moederkerk be taamt, eerst advies ingewonnen bij den Bisschop en heeft Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid ver klaard, hoe deze daad van zijitt bra ve toehowrigen o^a daad lief de zou zijn betoond jegens de ar beiders en in hei belang der zuide- Hjke industrie." Deze bewering van „Het ,Volk" is van A tot Z u.iivaur, scnryit d© „Tijd". Z. D. H, de Bisschop van 's Hertogenbosch heelt de door „Het Volk" geciteerde woorden niet al leen niet uitgesproken, maar Mgr. Diepen heeft in deze zaak zelfs geen advies gegeven. „Het Volk" was dus niet goed ingelicht en deze loszin nige oewering is derhalve niets an ders dan vuige laster. JUISTE OPMERKINGEN. NEDERLAND EN BELGIE. (BOND (VAN ONTEVREDEN BELASTINGBETALERS. Te Maastricht is opgericht een bond van ontevreden belastingbeta lers, die reeds een groot' aantal le den hpeft, terwijl het ledental nog steeds aangroeit. Men is zeer onte vreden over de meer dan verdrie" dubbeling van den H.O, terwijl voor het volgende jaar al weer verdub beling in uitzichjt wordt gesteld. De H. O., die eenige jaren geleden slechts f 76.000 bedroeg, zou dan op f 2000.000 komen. Voor de 31 Raadsleden wordt een vacatiegeld van f 7,50 gevraagd. De Raadsver gaderingen worden eindeloos gerekt, zoadat laatst voor een agenda van 20 punten drie vergaderingen noo dig waren, en dus driemaal presen tiegeld werd genoten. Nu heeft de Raad h,eft traotement der Wethou- tot f 3500 verhoogd, met recht op ders, dat onlangs f 1000 bedroeg, Gedep. Staten het raadsbesluit nief zullen goedkeuren. Men wil ge schikte, bekwame personen in den Raad brengen. Uit onze Oost pensioen. Men verwacht echter dat DE UITVOER VAN KAAS. Onlangs deelden wij mede, dab d© Ned. Vereeniging van Kaashand©» laren per telegram den Minister van Landbouw, had. verzocht de bepar lingen verbonden aan den uitvoer van uitsluitend gecontroleerde kaas» op te heffen, zoolang het merk nog niet aan redelijk daaraan te stellen eischen voldoet. In geval de ad-i viseurs van den minister zouden vol» houden, dat het merk wel aan d© eischen voldeed, verzocht de ver-: eeniging een onpartijdige corn mis» sie van onderzoek te benoemen. Naar aanleiding van dit telegraaf vroeg de minister inlichtingen om» treat de gevallen, bezwaren of moei-i lijk heden die met de merken zijn of worden, ondervonden. Naar de gegrondheid daarvan zou een nauwgezet onderzoek ingesteld, worden. Hierop heeft de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren een adres aan den Minister gezonden, waarin de bezwaren en moeilijkheden met d© merken, zooals die dagelijks door, den handel zijn en worden, onder vonden, uiteengezet worden. Deze zijn de volgende: 1. Een klein percentage der mer ken laat reeds los als de kaas nog jong is. dus bij of onmiddellijk na ontvangst van den producent. 2. Een vrij groot percentage der merken beschadigt of laat 'los bij behandelingen, als wasschen, schrappen, stoken enz. zoowel op jongeren als op ouderen leeftijd de* kaas. 3. Vele merken die wei op de schrappen, stoken, enz., zoowel op kaas blijven, worden op ouderen leeftijd der kaas onduidelijk en of onleesbaar; in enkele gevallen ver dwijnen zij zelfs groetende© Is. 4. Het risico bij het bewaren vaa najaars- en winterkaas in ons voch tig klimaat is gedurende den winter zeer groot. De ondervinding leers de, dat deze kaassoorten dikkor- stig en pokkig worden, met hp! gevolg, dat lipt merk daardoor on leesbaar, ja vaak zelfs onzichtbaar wordt en min of meer verrot of. weggvreet. Tracht men nu met wasschen of schrappen zulke kaas nog wat op te knappen, dan verdwijnt het merk geheei. 5. Vaak komt het voor, dat hij kaas voor export opgeLegd, onder het merk zich schimmel of kan ker vertoont, omdat het de korst openhoudt waardoor deze kaas niet meer voor export kan gebruikt worden. 6. VeLe producenten vinden hpt noodig stukjes papier of doek over de merken te plakken, daar deze er anders afvallen. Verwijdert men nu dit papier of doek, dan beschadigt men -gewoonlijk het merk, terwijl by vochtige korsten door het verteren van papier of doek ook lipt merk mee vertedert, althans beschadigt. Waar nu alle beschadigde merken bij export geweigerd, worden, zegti de Vereeniging moet deze kaas door verkoop in het binnenland tot la- geren prijs worden opgeruimd, daar. lang niet alle voor export geschik te soorten, in hgt binnenland ge vraagd zijn, o.a. zachte slappe om snijd bare kaas en harde fabriek», kaas. Een mede niet te onderschatten gevaar doet zich voor bij het afi sluiten van export-contracten op, Langoren leveringstijd. Zijn hiervoor zekere partijen opgelegd, dan komt men Later tot de ontdekking, dat een gedeelte wegens beschadigd of verdwenen merk niet meer bruik baar is. Men kan dan meestal in den Ginter niet meer bijkoopen, of moet in het gunstigste geval bij ander© exporteurs 1^cre prijzen Leste-, den NIEUWE COURANT 153. VAN DURE BOTER EN NOG WAT. De duurte en wat daarmee samenhangt blijft het onderwerp van den dag, van de gewone gesprekken der huismoeders lot de zwaarwichtige artikelen en redevoerin gen van economisten en sociale voorman nen in tijdschriften en op vergaderingen. Geen wonder, want met de prijsschom- melingen der dagelijksche levensbehoef ten hangen groote vraagstukken van looubeweging en allerlei verwikkelingen op sociaal terrein samen. At wat kan bijdragen tot het versprei den van licht over het duurtevraagstuk moet wel hoogst welkom zijn. En toch is dit blijkbaar niet steeds het geval. Het is ons 11.111. niet ontgaan, dat publicaties van officieete gegevens over de duurte hier en daar niet steeds met de juiste waardeering ontvangen werden. Wat wel niet behoeft te verwonderen, wanneer men aan Vondel's juiste uitspraak denkt, die reeds zeide: De waarheid, dat 's al oud, vindt nergens heil noch heul. Toch is en blijft het verkeerd de oogen voor de waarheid te sluiten, zeker bij een zoo belangrijke zaak als de oorzaken van de duurte. Iu het rapport der Staatscommissie voor het duurte-onderzoek werd wij wezen er indertijd reeds op betoogd, dat Nederland zich gedraagt als de ren tenier van Europa. Geen land van ons werelddeel had zoo weinig van den oorlog te lijden als het onze en naar weinige ging de goudstroom van de oorlogswinst zoo rijk als hier. In slede echter van lessen uit de historie te putten en door blijvenden eenvoud cn zuinige levenswijze den verkregen voor sprong op andere volkeren te behouden begon heel de bevolking (met uitzonde ring'dan van den intelleclueelen midden stand, en de kleine renteniers en de karig gepensioneerden, wien dit door de ont stanc wanverhouding tusschen hun inko men cn de verminderde waarde van het geld onmogelijk was) de geleden schade van den mageren distribulietijd in te ha len en een leefwijze te volgen minstens gelijk aan vóór den oorlog. Dat dit een der voornaamste oorzaken der duurte van vele eerste levensmiddelen hier te lande is, wordt nog maar niet voldoende inge zien. Nu kwam ons dezer dagen hiervan een sterk sprekend bewijs in banden. In De Zuivelcourant wordt gewezen op het verschil in de prijzen der zuivelpro dneten hier te lande en in Denemarken. Terwijl in ons land de zuivelprijzen zich voor het oogenblik vrijwel kunnen hand haven, ja de kaasprijzen zelfs stijgende zijn, worden er uit Denemarken prijzen bericht, die ons bijna terugvoeren tot den toestand van vóór den oorlog. De prijs van de boter is daar in één week gedaald met ongeveer 50 cents per k.g. en deze be draagt nu 2.35 per K.G. en. terwijl men hier per pond kaas op de markt een prijs van 80 cent en hooger besteedt, koopt men de volvette kaas in Kopenhagen voor ruim 1 per K.G. Hier betaalt men voor de melk aan de leveranciers 17,5 cent per liter en daar te lande afgehaald aan de boerderij slechts 12 '/t cent. Vanwaar dit groote verschil? Vroeger toch was Denemarken toonaan gevend voor de zuivelprijzen en over het algemeen kon men hier de Deensche prij zen niet bedingen. Nu doet zich de vraag voor: waar zijn de prijzen abnormaal cn niet in verhouding tot de werkelijk, mo- menteele marktwaarde? Het antwoord hierop kan niet twijfelachtig zijn: het zijn de Hollandsche prijzen en het kan niet uitblijven, of binnen afzienbaren tijd, en die tijd is er als de melkproductie maar even stijgt, zullen ook onze zuivelprijzen moeien dalen en wel zoover totdat ze ge lijk opgaan met de Deensche, Maar waar om zijn de zuivelprijzen hier te lande dan zoo boog cn hoe kunnen zij zich hand haven? Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de boterproductie bijna geheel in het bin nenland geplaatst kan worden. Van algemeeue bekendheid is het dat het gebruik van boter bij ons sterk is toegenomen en waar de productie het kleinst is, komt er weinig beschikbaar voor uitvoer en -daaruit vloeit weer voort, dat onze boterprijs nu niet wordt be- 'licerscht door de wereldmarktwaarde. In Denemarken echter, waar in het binnen land bijna geen boter wordt gebruikt, is men aangewezen op uitvoer en het ligt voor de hand, dat het publiek in deze eco nomisch slechte tijden het botergebruik beperkt. Dq landen, welke thans nog al wat boter vragen, Frankrijk cn België, zijn voer ons gemakkelijk te bereiken, hianr wanneer liet prijsverschil zoo groot iblijft, nu 70 cent per K.G., zullen ook wij tegen verlaagden prijzen moeten aanbie- foen, Tot zoover de Zuivelcourant. Hieruit blijkt dus opnieuw, dat wij een van de voornaamste aritkelen van onzen eigen bodem zelf duur houden, door zelf alles op te eten wat wij hebben en er niet mee te concurreeren op de builenlandsche markt. Men kome ons nu weer niet in inge zonden stukken aandragen met de verwij tende vraag: maar mogen wij dan geen boter, nog wel onze eigen, Nederlandsche boter eten? Gerust, men etc zooveel men wil, maar klage dan ook niet over den hoogen prijs. Wanneer wij alles verteren, wat wij zelf kunnen voortbrengen en wat wij missen uit het buitenland invoeren, dan moeten wij dc natuurlijke gevolgen van de economische wetten zonder mop peren aanvaarden en ons niet verwonde ren, dat hier te lande de duurte aan houdt, terwijl het buitenland dagelijksch dalende prijzen meldt! Wij hebben even geaarzeld of wij dit artikeltje wel zouden schrijven, want er is een taal en een toon. waarop men in fat soenlijke kringen niet autwoordt. In zulk een trant is het antwoord ge steld van ,;Verrekijker", op ons artikel van j.l. Vrijdagavond. Er zijn weinig „groote zielen", die een blunder durven erkennen en liever ver draait men de zaak er nog eens dunnetjes over been, om dan de gemeente wat voor te goochelen. Er blijft wel altijd wat van hangen. Gemakkelijker is het zijn tegenstander te beschimpen en te hoonen. Maar dat is de gestie van den straatjongen, die, bij ge brek aan argumenten, den tong uitsteekt tegen hem, die op zijn fouten wees. „Verrekijker" put zich uit in kleince- rende qualificaties aan het adres van onze redactie, „de redactie van het Katholieke blad". Wij kennen dat geluid: het is dat der li berale hooghartigheid, die nog zoo heel lang niet geleden ook Haarlem nog tot schande was. Maar de tijden zijn veranderd. Wie eer tijds trapten, loopen kans nu getrapt te worden en moeten een beroep doen op de grootheid van ziel hunner overwinnaars. Ze kunnen van dien zielenadel verzekerd zijn. Meneer „Verrekijker" noemt zich oud (te oud is hij, om nog met onzen tijd me de te leven, gelijk blijkt uit zijn penuc- vruchten. waarin elk vonkje van oorspron kelijkheid wordt gemist en die gewoonlijk naar opzet, vorm en inhoud rieken naar de inkt van andere Haariemsche dagbladen!) en het jammerlijke is. dat de man, terwijl zijn haren grijsden, twintig jaar ten achter gebleven is. Er is iets veranderd in die jaren. Er is iets veranderd in de wereld, in ons land, ook in ons Haarlem, meneer „Verrekij ker". Er is een heerschappij gefnuikt en het past „Verrekijker" en de zijnen niet meer, zoo'n hoogen toon te blazen, alsof nog zij en niet anderen den koers aange ven en het intellect vertegenwoordigen. Laat „Verrekijker" gerust zijn! Van wat de Nieuwe Haariemsche Courant te zeggen heeft wordt meer notitie genomen dan wat hij den volk'e wenscht voor te houden. De meening der N. II. Crt. wordt iu alle krin gen nagegaan en uitgeplozen; de water-en- melk-mcening van „V." wordt door nie mand als door hem zelf als het non-plus ultra beschouwd.... Laat „Verrekijker".... Maar genoeg, we zullen ..V." niet ver der volgen in zijn eigenaardig liberaal- overtuigenden betoogtrant. We bedoelen geen kwaad met bovenstaande. Alleen heb ben we oven laten doorschemeren, dat, wanneer het ons aan de noodige argumen ten mangelde, wij evengoed als hij dat ge brek onder hoon kunnen verdoezelen. Dat is echter onze gewoonte niet. We geven hier alleen een proeve. Wat de zaak zelf betreft, lust het ons niet daarop nu nog veel te zeggen.. Men waagt zich niet aan polemieken, waarin de tegenpartij geen acht slaat op argumenten en de zaak' voorstelt, zooals hem dat op 't oogenblik past. Wij geven „Verrekijker" de verzekering, dat, wanneer hij den indruk had gevestigd dat het hem in zijn, wat hij gelieft te noemen, bezuinigingsartikel, dat hij in navolging van de andere Haarlemsdhc dag bladen schreef, alleen te doen was een op bouwende critiek uit te oefenen, wij daarop niet zouden geageerd hebben. Waar noodig, bad hij op onzen eerlij ken steun kunnen rekenen. Maar hij verdoezele nu niet de strek king van zijn eerste artikel, die blijkbaar was den heer Heerkens Thijssen en den heer Vader een „hieb" te geven. Dat stuitte ons tegen de borst en noopte ons het op te nemen voor den katholieken wethouder, maar evenzeer voor den niet- katholieken directeur der werkloosheidver zekering. Tegen wien zijn aanval gericht had moe ten zijn weet meneer „Verrekijker", die zoo uitstekend zegt thuis te zijn in het Staatsrecht (dc uitdrukking: wij zijn 't intellect 1 is meer gehoord) wel, als hij eens nagaat, wie dc controle op de hand bogen van wethouder en ambtenaren heeft. En waarom vergeet .,V." maar steeds het argument dat de geheele commissie voor de werkloosheidsverzekering, de des kundigen, èn de heer Gerritsz, de deskun dige bij uitstek op dit gebied, de uitbrei ding noodig achtten. Waarom dan toch ging zijn aanval uitsluitend tegen den wet houder en den heer Vader? Met voorbijgaan van alile argumenten (een tactiek, die hij ontwikkelden geen schijn van kans heeft) werpt hij zich op een bijzaak cn beklaagt zich, dat wij hem het voorstaan van persoonlijke belangen verweten. Dat is te doorzichtig om handig te zijn. „V." moge met Uilenspiegel zeggen, als wij hem verwijten doen: „ik heb 't er ook naar gemaakt." IntusscJhen kunnen wij met het resultaat van onze artikelen tevreden zijn. De aan val van ,V." op den wethouder Heerkens Thijssen en den heer Vader is terugge bracht naar het terrein, waar hij zijn moet: bcoordecling of uitbreiding van den dienst der Werkloosheidsverzekering noodig is Qf niet. En 't vertrouwen is gewettigd, dat er op gelet zal worden, dat „V." voortaan zelfs den schijn vermijdt persoonlijke belangen te dienen. Hij onderzoeke ook eens of bij hem, die klapte uit de commissie van overleg wel louter 't algemeen belang 0p den voorgrond stond. En hiermede nemen wij afscheid van „V." De eer van een antwoord kan hij zich alleen verzekeren door te polemiseeren op een toon, die in beschaafde kringen gebruikelijk is. Onze Regccring heeft van verstandig beleid blijk gegeven, door aan de werk- loosheidskassen de noodige gelden te ver schaffen. waardoor zij onder zekere voor waarden hun leden kunnen steunen. Tegen dit verstandig staatkundig beleid, tegen deze daad van menschücvendheid, komen onze laatste verstokte liberalen (aanhangers van het Manchestcrdom) iu verzet. Steun geven aan wcrkloozen beteekent in de taal der Vrije-liberalen „dc natuur lijke pogingen en normale werking der eco nomische wetten belemmeren!" Wanneer de overheid, in plaats van steun te verkenen aau de werkloozen, steun toe zegt aan de industrieelen, in dezen vorm, dat de Regeering een deel van het risico der ondernemers overneemt, zooals bij de steunregeling voor de Scheveningsche vis- schers, dan noemt de „Nieuwe Courant" dat, „zondigen tegen de economische wet ten". En bedrijfscontroie is in de oogen van de traditioncele liberalen erger dan een .misdaad, het is een aanslag tegen de li berale vrijheids-gedachte. Men zou aan die heeren kunnen vragen, meent de „Tijd", wat dat voor vaste wet ten zijn, die door een eenvoudige steun regeling of door overname van risico in de war worden gestuurd. Immers, wanneer de Vrije-liberalen zoo zeker zijn, dat de economische wetten zich doen geiden met de kracht van natuurwetten, waartegen over dc menschen machteloos staan, waar om laten zij dan niet begaan, met de rus tige zekerheid, dat hun wetten het per sJot van rekening moeten winnen? Blijkt uit hun protesten niet overduidelijk, dat zij zelf de vastheid hunner economische wetten niet al te zeer vertrouwen? Dat alles is niet alleen „Scharfmacherei"; het is ge theoretiseer over verouderde beginselen, waarvan dc practieche toepassing noodlot tig is gebleken." Als dc oude, verstokte liberalen tegen over dc armoede, welke ons volk bedreigt, <le vensters hunner ziel sluiten en het op komend modelijden onderdrukken, met de kitasi-wetenschappelijke phrase: wij moe ten laten begaan, want het kan niet anders, dan behooren wij, Katholieken, te verkon digen, met het woord en met de daad, het Roomsche solidarisme, waarbij ieder van ons in de mate van zijn invloed voor God mede verantwoordelijk blijft voor het wel varen zijner medemenschen. Overheid, werkgevers en arbeiders, ieder aanvaarde de verantwoordelijkheid van zijn invloed, ieder vervulle zijn taak met chris telijke liefde en rechtvaardigheid. Het Li- bei alisme was de oorzaak der kwaal en kan dus nooit het geneesmiddel zijn. Indi vidualisme, groeps-egoisme en materialis me, deze drie kwalen van liberalen oor sprong, kunnen alleen door gemeenschaps zin op Christelijk'en grondslag worden ge weerd. In de zuivere toepassing van Christus' liefdeleer ligt voor ieder van ons en voor allen samen de oplossing ook van de econi- mische crisis. Voor deze toepassing is het nu meer dan ooit de tijd. Naar uuuieicting vau uotgoeu in de Chjiistelij k-His torische „rveder- lander" geschreven wercl over de Jezuïeten, maakte do Redactie vau het vrijzinnige „Vaderland" o. m. deze opmerkingen: „Wij staan verbaasd over dezen uitval; wij liberalen weten, dat de orde Jesu zeer knappe Leden heelt, en als wij het niet wisten zou prei. Blok. ue bekende histo ricus, het ons hebben geleerd. Meer zullen wij er niet van zeg gen, wetende wat gevoeligheid de ze hoogleeraar heeft opgewerkt door ook de Jezuiecen door de objectieve bril der historie te be kijken. ar zyn eenmaal rrote.-tan- ten die zicti 's avonds niet ter ruste durven begeven, ronuer zicit vergewist te heuoen, dat er geen Jezuïet in hun beuuetuieltjo ver- Jezuïet in hun beaüetuielije ver ten aok, dat de Jezuïeten in de Katholieke kerk zeer geeerd zijn, en aai alle scheiding tusscnen uie goeue Katholieken, die niets van ue Jezuïeten neouuii moeten, cn die ultra-mom-auen, u,e ze ver heerlijken, op louter fictie, be rust." Dit is zeer juist opgemerkt. Trouwens, het aantal Protestan ten, dat er anders over denkt, lijkt ons althans in Reder land niet zoo heel groot meer. De katholieken vormen zooais men weet, een niet te scheiden ge heel. VERZOENING EN OVEREENSTEM MING? De beer Drion, lid van <!e t weede Ka nier heeft in de te Parijs verschijnende „Diplomatic Publique' dezer dagen m een artikel het Nederlandsch-Bclgiscnc geschil besproken, van het Nederlandsche stand punt bezien. Bij die gelegenheid haa de „Diplomatie Publique" medegedeeld, dat zij gaarne door de tegenpartij, ter inlichting van haar lezers, hel Belgsche standpunt zou zien toegelicht. „La Gazette de Hollande" deelt thans mede, dat de Belgische legatie te Parijs aan de „Diplomatie Publique" heeft doen weten, dat er geen aanleiding was, om thans het Belgische standpunt uileen te zetten. Gelijke kennisgeving is officieus ge daan door het Belgische ministerie van Buitenlandsclie Zaken. „La Gazette' meent, dat dit moet worden uitgelegd als een bewijs, dat het Hollaiidsch-Bclgisch geschil in een nieuwe phase is getreden, die te Parijs wordt beschouwd als te zul len leiden tot verzoening en overeenstem ming. Dc Vrijzinnige fusie. Volgens de „Tal." is thans tusschen de betrokken partijen volledige overeenstemming ten aanzien van <le verschillende programpunten be reikt. Samenwerking van Intellectueelen. Voor het Algemeen Nederl. Verbond van In tellectueelen is thans een ontwerp-regle- ment vastgesteld. Dr. p. jfp Cugpers. Naar de „Tel." uit Roermond verneemt, is de loestand van den hoog bejaarden bouwmeester, thans goed vooruitgaande. Limb. Katholiekendag. De 19e Limburg- sche Katholiekendag zal Pinkster-Maan dag (16 Mei a.s.) niet te Sittard, doch te Heerlen worden gehouden. De tarwe- en meelvoorziening. Naar de „Tel." verneemt, is de verstrekking van tarwe van regeeringswege aan de meelfa brikanten zoodanig ingekrompen, dat slechts 50 geleverd wordt van de hoe veelheden, welke vroeger door de regee- rmg aan de fabrikanten verstrekt werden. Deze tarwe ligt voor 'n groot deel opge slagen voor regeeringsrekenijig bij de fa brikanten, welke haar echter, zonder toe wijzing van het Rijksgraanbureau niet mogen gebruiken. De raadsverkiezingen te Amsterdam. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Amsterdam, om de candidaatstelling voor het lidmaatschap van den Amster- damschen Gemeenteraad 1 April a.s. te doen plaats hebben, zoodat de stemming uiterlijk 15 Mei kan worden gehouden. Een adres van het Nederlandsch Vak verbond. Het N. V. V. heeft aan de Twee de Kamer een adres gezonden, waarin o.a. verzocht wordt onverwijld de noodige maatregelen te willen treffen opdat de werkloozenkassea in de gelegenheid wor ds gesteld hars verplich tingen tegenover de leden ten volle na te komen. De Nederlandsche mijnwerkers in Duit- sche mijnen. Naar de „Tel." verneemt, staat hel thans vast, dat de Iconen der Nederlandsche werklieden op dc Duitsche mijnen binnenkort in Duitsch geld uitbe taald zullen worden, wat voor hen een aanzienlijke loonsverlaging beteekent. Practisch staat dit gelijk met ontslag. Minister Pop. Luitenant-Generaal Pop, Minister van Oorlog en Minister van Ma rine ad interum, is door ongesteldheid verhinderd zijn werkzaamheden aan beide Departementen te vervullen. Een onderhoud met den minister. Naar .-Het Volk" verneemt, heelt gisteren, Maandag een onderhoud plaats gehad op het Departement van Binnenlandsche Zaken met de hoofdbesturen der werklie- denorgamsaties in de sigarenmdustrie over het vraagstuk der uitgetrokkenen. Een ander geschiedt op verzoek der samenwerkende organisaties. Verkeer met DuusctUand. Naar de „N. Arnh. Ct. meldt, zijn de bepalingen voor liet verkeer in het bezette gebied belang rijk verscherpt. Tot nog toe was het mogelijk het be zette gebied te bereiken met ©en bewijs van Neüerlaudschap. Daarop is echter ae aandacht der intergeaiiieerde commissie gevallen, die de Duitsche poiitie hierte gen gewaarschuwd hecfL Thans mogen Nederlanders zonder pas niet meer in het bezette gebied woruen toegelaten. Zij moeten in liet bezit zijn van een Neder- landsche paspoort geviseerd door den Duitschen consul. Binnen 2 maal 24 uur, nadal zij dc Duitsche grens overschre den, moeten zij zich niermede bij de Duitsche politie-autonteiten aanmelden Overtreding hiervan wordt gestraft met boete, gevangenneming of uitzetting. DANKBAAR VOOR INLICHTINGEN, MAAR NIET VOLDAAN. In een Zateroag speciaal voor dit doel belegde buitengewone algemeene verga dering van de R. K. Kiesvereenigmg „Recht en Plicht" te Zaandam, die zeer druk bezocht was, hebben de beide ka tholieke ledden van do Commissie voor de bedrijven in antwoord op tol hen ge richte vragen, inlichtingen verstrekt om trent dc noodzakelijkheid van de reis. Uit het debat dat daaiop volgde, bleek cellier, dat bedoelde leden ondanks de zeer uitvoerige inlichtingen er niet in waren geslaagd de vergaderirug van de noodzakelijkheid te overtuigen. Verschillende leden lieten dienaangaan de en onder instemming der vergadering scherpe critick hooren. De vergadering vond echter geen aan leiding tot het doen van eenuitsprraak. UIT DE KLEEDING-INDUSTR1E. Hel landelijk contract tusschen de werkgevers- en werknemersbonden in de kleedinginduslrie loopt 15 Februari a.s. af. In verband hiermede verneemt de „Tel. dat de gezamelijke werknemers bonden Zaterdag een schrijven hebben ge zonden aan den werkgeversbond, waarbij zij voorstellen het contract voorloopig met een maand te verlengen, om gele genheid te hebben over het nieuwe ccon- tract rustig Ie confereeren. De melkvoorziening van de Hoofdstad. In haar rapport over de verbetering der melkvoorziening van Amsterdam, geeft de commissie van belanghebbenden uil de zuivelnijverheid in overweging tot liet in beginsel aanvaarden van een ge meentelijk melkmonopolie. Staking onder voorwaarde. In een vergadering van de Amsterdamsche Fe deratie van Personeel in Openbaren Dienst is meldt het Hbld. met be trekking tot de voorgenomen bestraffing der 8 Juni-stakers door B. en W. een motie aangenomen, waarin wordt be treurd dat de Moderrne cn Neutrale Bond nalieten, om de vertegenwoordigers der gestaakt hebbende arbeiders bij el kaar te laten komen om hun houding te doen bepalen en wordt gezegd, dat het Federatiebestuur slechts lot staking zou willen besluiten ais de arbeiders daar voor zelf klaar zouden zijn. Bedreigingen. Het „Hbl." verneemt, dat bij de staking van 8 Juni betrokken gemeentewerklieden-organisaties wordt overwogen, om, als deze stakers worden gestraft, hunne vertegenwoordigers terug te nemen uit de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg. Verlichting der Spoorwegcoupés.Dq Directie der Ned. Spoorwegen heeft de aandacht gevestigd van het personeel op de omstandigheid, dat het nog steeds voor-, komt, dat rijtuigen of rijtuigaideelinger» niet voldoende verlicht worden en de reis zigers daardoor in het donker zitten. Op» dracht is gegeven, om hierop streng toe te, zien en voor behoorlijke verlichting tq zorgen. DE VRIJE RIJSTINVOEtV Van welingelichte zijde meldt men aan het „Nbl. v. Palembang", dat met de meeste stelligheid de geruchten kunnen worden tegengesproken, dat in verband met de openstelling van Rangoon voor, den rijstinvoer, ook de vrije invoer in Ned. Indië zou worden opengesteld. O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1