Eerste Blad. In en om Haarlem. BINNENLAND. Bmneniandsch Nieuws. Kerk en School DONDERDAG 10 FEBRUARI 1921 44ste JAARGANG No. f3734 VER KWARTAAL T 3.25 frER WEEKf 0.25 (FRANCO PER POST PER KWART. Bil V00RUITBEATL1NB f 3.57V, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Een ingeprent merk. NEDERLAND EN BELG1E. TWEEDE KAMER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen» Uit onze Oost Naar aaaleidLog van den moord op Oudejaarsavond, op don Rooi V an dor jttiiet, oiiicier-macixinist vaj; d© K UI, door Razoux Külxr go pleegd, treffen wij in de jongst* mail de volgend© bij zonderheden aan: „Vaak hadden scènes plaats tus- schjen Razour Kühr en zyn echtge noot©, ©n op Oudejaarsavond bad; den trieste voorvallen plaats. Mevrouw Razoux. KüRr vluchtt* daarom naar hiet huis der famiiia, Van der Hilst> alwaar de officier- machinist van de K III, een broe- der van den heer des huizes, wat gelogeerd. Razoux JKühr belde der, heer Van der Hilst op, en vroeg hem om zijn vrouw niet te ontvan gen, waarop de heer Van der Hiiai; antwoordde, dat hjj niemand on derdak weigerde. Klihf dreigde toes nog, dat dan de vriendschap uit sou zijn. Inbusschen was Mevrouw Razoux Kübf ten huize van de fa-: miiie Van der Hilst gearriveerd. Even later zag de familie, die in een hoog gelegen huis woont, waan toe een tiern meter hooge trap toe: gang Verleend. Razoux Kühr om het huis heen Loopeu. ecmgea tijd opperde de officier-machinist Van der Hilst het denkbeeld, dat Ra zoux Kühr wel weg zou zijn; hij' zou in elk geval gaan kijken en trachten, indien Kühr nog niet was. verdwenen, hem met een zoet, lijntje weg te krijgen. Nauwci^x» had de ofiicier-maohinist de achterc deur geopend, of hjj werd met een Reaumoab-geweer neergeschoten. De familie sloot de deur, waarna, de heer Van der Hilt den assistent" resident opbelde, die met de noo. dige manschappen spoedig tot plaatse arriveerde. De familie had Razoux Kühr inmiddels zijn geweer, opnieuw hooren laden, doch toen de assistent-resident arriveerde, wan Kühr verdwenen. De politie begaf zich toen naar het huis van den moordenaar, alwaar Küh,r in bed werd gearresteerd. Bij zijn arres-. tatie verzette Kühr zich aanvanke lijk, waarom h,ij zwaar geboeid naat de gevangenis werd gebracht. In tegensitelLing met de eerste be richten werd geconstateerd, dat Kühr geenszins dronken was ge weest. Hij was in tegendeel vol komen nuchter. Het sLach,toffer, dat met de lice Ie zaak totaal niets ha- uit te staai\ werd op Nieuwjaarsdag met mili taire eer begTaven. Dertig man ge wapende politie schreed mode in dec stoet. ABONNEMENTSPRIJS BEORAAQT VOOR HAARLEMEN &OENTSCHAPPEN UIT DEN GEMEENTERAAD. De Halsen gaan dus niet naar Parijs I Dat heeft de Gemeenteraad gisteren met een onverwacht groote meerderheid be slist. Slechts vijf stemmen hebben er zich vóór verklaard. Maar laten wij er aan stonds bijvoegen, dat bij een voltalligen Raad de cijfers voor het voorstel der meer derheid van B. en W. gunstiger zouden zijn geweest. Wethouders Bomatis en Slingen- berg en ook' mr. Hagemcijer zouden heb ben voorgestemd, wanneer zij aanwezig rouden zijn geweest, terwijl de heer Ger- ritsz tegenstander naar wij hoorden te laat kwam om aan de beslissing mee te werken. Maar ook met deze wetenschap blijft een verhouding van 25 tegen- en 8 voorstanders buitengewoon verrassend. Het debat was, zooals het bij deze ge- tegenheid behoorde te zijn, kort en zake lijk. Iedereen voelt wel, dat een gemeen teraad over deze materie niet meer dan een formcele beslissing kan nemen. Men moet afgaan op de adviezen van deskun digen en zijn beslissing hoofdzakelijk op anderer mcening gronden. Dat begreep de Raad gelukkig en niemand ging zich ver diepen in technische details. Zoodoende kon het dan ook niet anders, of de deskun digen werden tegen elkaar uitgespeeld. Wethouder Heerkens Thijssen, sprekend namens de minderheid van 't college van B. en W. plaatste het zeker sterke argu ment later ook door den heer van Liemt nog eens uitgewerkt dat een •man als de restaurateur de Wild er groot persoonlijk belang bij zou hebben om de door hem herschapen Halsen naar Parijs te zenden. Daarmee kon hij zidh immers een wereldreputatie verwerven. Wanneer nu een zoo bij uitstek deskundige zijn per soonlijk belang laat wegvallen tegenover het risico, aan de verzending verbonden, dan mag het gevaar van transport naar Parijs niet gering worden geacht. En de meening van den heer de Will werd door andere kunstkenners van naam, waaronder iemand als dr. Bredius gedeeld. Daartegenover konden de voor standers van verzending weer wijzen Op iemand als dr. Hofstede de Groot, dje zich zeer beslist vóór opzending had uit gesproken. Mr. Heerkens Thijssen tracht te de waarde van dit laatste advies ietiwat te verkleinen, door te insinuceren, dat dr. Hofstede meer als regeeritigsadviseur dan ais lid der commissie van toezicht op het Halsmuseum had gesproken. Op dit laat ste vatte mr. Bruch vlam en Ln een sym pathiek speechje, verdedigde hij het stand punt, dat men eenerzijds voor het op zenden van een collectie Nederlandsche •kunst naar den vreemde kan zijn; ander zijds als toeziener over een bepaalde ver zameling de bijzondere belangen van deze laatste in het oog kan houden. Het voornaamste argument van mr. Bruch ter verdediging van de opzending der Halsen was intusscjien de overweging, dat met een tijdelijk afstaan van de Haar- lemsche kunstschatten een groot landsbe- 'ang werd gediend, waartegenover zijns inziens geen aanwijsbaar nadeel stond. De goede betrekkingen tusschen Nederland en Frankrijk hebben in den oorlog ernstig geileden. Ieder goed vaderlander, maar ze ker ieder publiek-rechtcriijk lichaam is verplicht aan een verbetering dier ver standhouding mee te werken. Men voelt in deze overigens zeer lof waardige redeneerdng een hiaat, 't Is am. mogelijk de Nederlandsche kunsc in Parijs ■te toonen, zonder de beide groote Haar- lemsche stukken aan het gevaar van trans port te wagen. Waarom vroeg de heer van Liemt terecht stuurt de Nederlandsche regee- ,'ing, die het standpunt van mr. Bruch volkomen deelt, dan niet de Nachtwacht van Rembrandt op? Inderdaad zullen voor de meesten de groote afmetingen der Halsen met het daaruit voortvloeiende bijzonder groote gevaar voor beschadiging, wel den door slag hebben gegeven, voor bun afwijzen de stem. De Hollandsche voorzichtigheid koos hier het zekere voor het onzekere en hield de meesterwerken binnen veilige muren. De heer van Liemt zag kans als zaken man nog een vroolfjloen noot bij deze ern stige beslissing te doen hooren: wanneer wij onze schilderijen niet aan een reis wa gen zal dit beteekenen, dat wij er de waar de onschatbaar van achten. Dat zal de bes te reclame voor onze Halsen en ook voor Haarlem zijn en wij zullen daardoor tal van vreemdelingen hier heen lokken, om «och eens te koenen zien, wat zij in Parijs gemist hebben! „L'af faire" schuilt overal, «overal mijn vrinden. Niemand zoo goed als de heer van Liemt in onzen Raad ver staat de koost ze te vinden! Eenig debat gaf het voorstel van B. en 3V. om het salaris van den Commissaris van politie te brengen op 6500 tot 7500. De heer Peper was daar natuur lijk tegen. Maar ook andere raadsleden hadden bezwaren, omdat, zooals o.m. de heer Klein opmerkte de salarisschaal hierdoor verbroken werd. De groep hoofdambtenaren immers, waarin de Commissaris thuisbehoort, Wordt bezoldigd met 6000 tot 7000. Van de tafel van B. en W. werd echter op gemerkt, dat een politiecommissaris een heel eigenaardige plaats inneemt in het ambtenarencorps. De Raad immers is niet de eenige, die het iet van dezen functio naris in handen heeft En nu weigert de Minister van Justitie het hoogste gezag ia deze kindertoeslag en vacantiegeld te erkennen, wat alle andere ambtenaren m Haarlem als deel van hun loon ont vangen. B. en W. achtten het daarom bil lijk, dit gemis op andere wijze te vergoe den. Wij vermoeden, dat deze welwillendheid ook wel zal zijn ingegeven door den wensch om den tcgenwoordigen titularis voor Haarlem te behouden. Moge dit pogen succes hebben' De heerschende werkloosheid kwam ook nog even in den Haarlemschen Raad glu ren. B. en W. stelden voor oir. aan den Nedcrlandschen Bond van Corfectiefabri- kanten subsidie te vericenen ten einde een wachtgeldregeling voor de werkloozen in dit bedrijf mogelijk te maken. De heer van Liemt verklaarde zich hier met de meeste beslistheid tegen op oogen- sdhijnlijk zeer duidelijke gronden. Neder landsche confectietabricken zijn oorlogs kinderen, zei hij. Men heeft daarmee groo te oorlogswinst gemaakt, maar nu is de •tjd voorbij en moeten deze ootlogskinde ren verdwijnen. Een confectiefabrikant had tegenover spreker zijn bedrijf eens ge noemd een product van een onrijp ver stand. Nu moet de Overheid met subsidie zulke uitwassen niet op de been houden. Het werklooze personeel van deze oorlogs industrie moet trachten elders een betrek king te krijgen, maar niet op wachtgeld vvorder. gesteld. De heer Dijk bepleitte daartegenover de redelijkheid van uitkeering en meende, dat, wanneer men eens gir.g narekenen, wie er zooai groote oorlogswinst had gemaakt de confectiefabrikanten niet de eenige schuldigen zouden zijn. Bovendien, mag daarvan het personeel slachtoffer worden? Mr. van Toulon van der Koog voelde wel wat meer voor de bezwaren van den heer van Liemt, maar zei niet onjuist: de uitkeering is te gering, dan dat men op die wachtgeldregeling zal blijven rondloo- pen, en anderzijds voor de fabrikanten weer te hoog, dan dat zij ze langen tijd zullen volhouden. Wethouder Heerkens Thijssen deed de eerst verbazingwekkende uitspraak: 't kan mij niet schelen, wat deze overeen komst aan de gemeente kost. Maar verdere uitleg maakte de verklaring duidelijk. Wan neer de werkloozen in dit bedrijf niet op deze manier geholpen worden, moet de gemeente tóch op een andere wijze helpen. Eu dat kost veel meer. Nu zijn wij er af met 6 procent van hot loon en betalen de werkgevers en hot Rijk het grootste deel! Deze zakelijke overweging belette echter den Wethouder niet, zich bij de meer ethi sche motieven van den heer Dijk aan te sluiten. 't Is inderdaad een moeilijk' geval. Wan neer wij den heer van Liemt hooren ver klaren, dat tengevolge van de wachtgeld regeling de werklooze meisjes in het con fectiebedrijf zich niet aanmelden bij op roepingen voor huis- en winkelpersoneel, dan hapert hier iets. Maar aan werkloos heidsvoorziening zitten nu altijd haken en oogen. En we gelooven, dat de Raad door toekenning der subsidie van twee kwaden het minste koos. Waarschijnlijk tengevolge der afwezig heid van twee Wethouders was de agenda kort en de korte agenda spoedig afgedaan. Alleen dr. van den Berg verraste ons nog bij de rondvraag met de informatie, wan- neer de gaspnjs in Haarlem nu eens om laag gaat. In Eindhoven betaalt men maar 12H cent, waarin dan nog een paar cen ten winst zit; in Culemborg is de gasprijs van is op 12 cent gebracht en nu is ook den Haag gevolgd, terwijl men in Am sterdam prijsverlaging overweegt. Wethouder mr. Heerkens Thijssen liet zich in zijn antwoord zeer voorzichtig uit. Vergelijkingen met andere plaatsen gaan niet op. Eindhoven b.v. heeft één klant (Phillips), waaraan het de helft van zijn geheele gasproductie levert. Bovendien zijn de loonen daar veel en veel lager. In Cu lemborg is de gasfabriek een particulier bedrijf (en kan men dut goedkooper le veren, hadden wij willen vragen?) Am sterdam staat 4 cent boven Haarlem. sasprijs wordt niet alleen bepaald «x>r den kolenprijs, maar ook door de ijpi tieten cokes en teer en deze dalen ocwe ig t is dus niet zoo gemakkelijk' om spoedig een beslissing te nemen. Maar.de bedoeling is wel om eer lang aan den Raad voor te stellen, den gasprijs te verlagen. Doch eerst moet de commissie van bijstand worden gehoord en die vergadert vandaag. Dus, Haarlem, blijf hopen! RIJKSSUBSIDIE AAN NOODLIJDENDE INDUSTRIEëN. M«n zal zich herinneren, dal bij de be handeling der Slaatsbegrooting, de heer De Wykerslooth in de Tweede Kamer den raad gaf om onze grenzen te sluilen voor den invoer van die artikelen uit de landen met lage valula, welke onze industrie on- mogehjk voor even lagen prijs kan leveren. De berichten, als zouden maatregelen in den door den heer De Wijkcrslooth ge- wcnsclitcn geest in voorbereiding zijn, werden legengesproken en „De Loods" meent zelfs tc welen, dat zoodanige maat regelen ooi. niet te verwachten zij,,. Thans houdt het orgaan van den Eco- nomischen Bond een pleidooi voor rijks subsidie aan noodlijdende industrieën. Het schrijft o.m. daarover: „Misbruik van een dergelijke regeling is natuurlijk in abstracto mogelijk. Mjiar zelts indien enkele labrikanlen dienten gevolge meer subsidie zouuen ontvan gen, dan hun toekwam, dan ware dil euvel toch nog gering in vergelijking met de uadeeien, welke zouden voort vloeien uit het sluiten der grenzen vooi concurreerende Duitsche ot Ooslenrijk- sclie artikelen, waardoor diezeiide la- brikanten ongelimiteerde winsten zou den kunnen maken ten koste van ue Nederlandsche verbruikers. Reeds heetl men trouwens op ander gebied een aan vang gemaakt met steiuiverleening van overucidswege aan een noodlijdend be drijf. Wij doelen op de Scheventngsche trawlvisscherij, die teil gevolge van de crisis tot werkloosheid was gedoemd. Ook hier speelde de onmogelijkheid van export tegen loonende prijzen een noofdrol. iereebt heeft men ingezien, dat het beter was, indien de visschers door overheidssteun in staat werden gesteld aan den arbeid te blijven, dan wanneer men hen uit de publieke kas moest onderhouden, zonder dat zij werkten. Teneinde te bevorderen, dut gesubsidieerde industrieën zoo zuinig mogelijk arbeiden, zou men als regel kunnen stellen, dat benalve subsidie op de arbeidslooncn geen ander subsidie verleend wordt, tenzij de fabrikanten aantoonen, dal zij op hun overige on kosten onmogelijk zóóveel kunnen be zuinigen, dat zij in staat zijn, hun pro duct te leveren tegen met üuitschland concurreerende prijzen." Het eigenaardig voordeel van het stel sel van subsidiën bestaat hierin, dat be scherming wordt toegekend zonder be schermende rechten. Met de invoerrechten heeft dat stelsel het nadeel gemeen, dat, als de subsidie eenmaal is toegekend, ze zeer moeilijk is op le heffen, zonder het bedrijf geheel te ontredderen. Toch heeft het subsidie-stelsel op de invoerrechten weer voor, dat bij elke uitkeering hel karakter der subsidie duidelijk uitkomt, namelijk als een opol lering, die het land zich getroost ten bate van een bepaalde industrie, om reden van openbaar belang. Het publiek beseft, dat het die bescher ming betaalt en weet daarbjj precies, wat Ze aan den belastingbetaler kost Bij dit stelsel komen goed uit de opofferingen, die de beschermende maatregelen aan ai len opleggen en de voordeelen, die het aan enkelen toekent. Voor rijkssubsidie aan noodlijdende industrieën is derhalve wel een en ander te zeggen. Terecht wijst de „Tijd" er inlussdien op, dat het voorbeeld van de Schevemng- sctie trawlervischerij niet heel zuiver is. immers, volgens de beslaande plannen zullen de Regeenng en de gemeente Den Maag alleen instaan voor een deel van het risico en wordt geen vast bedrag als sub sidie toegezegd. „Beide stelsels, zegt het blad, over name van risico en subsidie zijn niet ernstig door le voeren zonder bedrijfs- controle en het is wel zeer de vraag ot de leider van den Economischen Bond de liberale partijen, waarmede hij gaat fusio- neeren, zal kunnen winnen voor een sub sidie-stelsel waar bedrijtscontrole dat wil zeggen: overheidsbemoeiing en, ver mits het vooral om subsidie op de loonen gaal, arbeiders-medezeggingschap als logische consequentie aan vast zit." W(j knippen de volgende waardeerende woorden, zonder er eenige beschouwing aan vast te knoopen uit het liberale „Vaderland"; „Wie geen vreemdeling is in R00111- sche kringen, weel hoe krachtig vooral onder de eenvoudige bevolking, de Kerk het gezinsleven vorml, en inel leven vervult. Het gezin dankt iets van zij" bezigen inhoud aan de Kerk. Er is een belangstellend meeleven met' haar, dat bij den Protestant in dien vorm niet meer bestaal. De kerkelijke plecbtig- hden, de gang van liet kerkelijk jaar, zij vinden hun hoorbaren en wellaideu- den weerklank in het doen en laten des Roomschen gezins. Zoo ergens, dau kan hier van een ingeprent merk gesproken worden." De verdediging van Limburg. kapitein Lambooy verdedigt zich in de „Maasbode tegen de in Belgische anuexi- omstische bladen geuite bewering, dat hij te Maastricht in een voordraent zou ge- zegd hebben, dat Limburg in oorlogstijd ciet te verdedigen is. Hij heeft integendeel betoogd, dat ter verdediging tegen een doortnarsch door Limburg indirecte dekking noodig is om te voorkomen, dat in Zuid-Limburg vast gelegde sterke troepenafdeelingen op hun "oordvleugel worden omtrokken. Boven dien wijst hij er qp, dat blijkens het artille- stisch tijdschrift van 1920. het Neder- imidsche veldleger met 4 divisiën elk van 18 bataljons en een cavailtriebrigade reeds 3 Augustus 1914 gereed was om ten deele na een kort spoorwegvervoer, met de hoofdmacht in en van uit Noord-Brabant en met een nevenafdeeling aan den IJsei op te treden. Deze belangrijke macht was dus in staat om zich onverwijld op te wer pen als straiegische flankbedtakking van het Belgische leger en vond juist haar groote kracht in haar mobiel gebruik. Vergactei-uig van B f euruari. De VOORZITTER deelt me..e, dat de afdeelingen tot voorzitters beu beu ge kozen, de heeren Nolens, Van Sosse van IJsselt, Schaper, Rutgers en De Wijkcrslooth en tot ondervoorzitters de heeren Van der Voort van Zijp, De Wilde, De Monté Verloren, Van Vuuren en Schouten. De vooratter benoemt tot lid der commissie voor buiteniandschc zaken (vacature Lohraan) den heer Schok king. Interpellatie-Van den Tempel over de werk,oo.-.ht-.d wordt toegestaan en komt Vrijdag aan de orde" De beslissing op het interpellatie- verzoek van den heer Van Reresteyn (Haagsche subsidie aan de N atioiuue Opera) wordt uitgesteld, omdat het koninklijk besluit betreflence de niet- goedkeuring nog niet is verschenen. De Voorzitter stelt voor de Inierpet- latie-Van Rayesteyn (erkenning Ierscbe republiek) niet toe te staan, daur fei- ue.ijk de grondslag on,breekt. Een ler- sciic republiek is hem niet beacud. De heer VAN RAVES'i'EYN OS. P.) meent,d at die republiek feitelijk wel bestaat. Het voorstel van den Voor zitter wordt aangenomen niet 61 legen 2 stemmen. Voortgezet wordt de behandeling dei- Indische belastingen. De mote-Van den tempel, betref fende uitstel van beslissing, omtrent een permaneu e 20 produc.e.ibe a.iing, wordt ver worpen met 48 tegen 21 stemmen. De verkeersbe axling wordt uit het ontwerp verwijderd met 41 tegen 31 stemmen. tiet ontwerp tot invoering van de nieuwe beiasingen wordt aangenomen met 68 tegen 2 stemmen., waarna aan de orde komt het ontwerp betreffen de ccn wijziging der in- en uitvoerrechten. Het amendement-ALberda, om niet over te gaan tot verhoog.ug van invoerrechten op garen, nianuiaelu- ren, petroleum, tauaic, sigaren en si garetten werd, wat liet garen betreft, verworpen niet 45- tegen 20 stemmen, cn -,vac aangaat de manufacturen ver worpen met 44 tegen 20 stemmen, waarna de heer ALoarda een derde amendement in trekt Mot amendement-Aiberda lol ver hooging van de invorebeLasljng op pe- Lroieum werd. vci\^<e<Xk£><i door döii liticir VAN RAViiSTEYN. Dit amendement werd verworpen met 33 tegen 28 stemmen. Hit wetsontwerp tol wijz.g.ng Indi sche Tariciwet werd aangenomen mei 12 tegen 17 stemmen. Aim de o.de werden gesteld de sup pletodic LanuLOUwbegioolnreu t9.., uetrèiïcn. e i.creiduig van veevoeder ui. atvaiprooucteu. De heer SANNES (S.D.A.P.) be toogt nat alleen door onderzoek dei' nijzondere conunis.de duidelijk is ge werden, dat het Kijk zat moeten be- •aleu. Met departement iire,t ten aan zien van contracten met fabrikanten zeer liclilvaaruig g'chauue,d. Spr. meent, cat het be.eid van den -Minister, 040 niet weoer.egt de fei.en, poii.ick en moreel su-enge ai keuring verdient. De lieer TEENSTRA (V.D.) betoogt out bet rapport der commissie vooi zen Minister cenvouoig' ver,,ie ijc.d i,. De Minister heeft ne Ranter meuc- deehngen gedaan in strijd met die waarheid. R- K. HUISVESTINGS COMITÉ. Met bestuur van hel P>. K. Huisves- '"••gscomité heeft bestolen tol hel openen van een nieuw hmücruciiu in Uosten- rlJk, n.l. ie Wotsberg in Beneden-Oos tenrijk. In dit Kinderheim kunnen 100 kin.de- len worden opgenomen. Zooals men weet kan men voor 60 de verpleegkosten voor drie maanden voor een kind over nemen en ontvangt men hel portret van zijn pleegkind toegezonden. Met R. K. Huisvestigings Comité be schikt behalve over dit nieuwe Kinder heim ook over hot „Fanitoum" bij Wee nen en het Kinderheim to Goflersderf. Verder worden onderhandelingen ge voerd over de opening van Kindenheime in Duitschland. A.s. Zaterdag zal weder ©en transport kinderen uit Wcenen in ons land arri- vecren. In de jongste vvekelijksche bestuurs vergadering werd o.m. besloten tot hulp verleening van inrichtingen voor kinde- ron te Paderborn en Boedapest. liijksuitkeering aan de gemeenten. Naar aanleiding van het wetsontwerp van tien heer De Geer c.s. en van dat der re geering betreffende verhooging van de rijksuitkeering aan de gemeenten, hebben B. en W. van 's-Gravenhage een adres ge licht aan de Tweede Kamer, waarin B. en W. o.a. zeggen, dat een hoogere rijks uitkeering aan de gemeenten, bij wijze van noodmaatregel, zoo spoedig mogelijk tot stand behoort te komen. De oorlogsbegrooting in de Eerste Ka- ftwz. in het afdeelinssverslag verklaar den verschillende leden het ten zeerste te betreuren, dat alle hoogc verwachtingen, door pacifisten gekoesterd, dat aan de op drijving van milita.re begrootingen een ein de zou zijn gekomen, meer en meer begin nen te vervliegen. Vele leden betreurden, dat zulke groote sommen voor militaire doeleinden worden besteed, maar zij achtten zich niet verant woord, aan de Regeering de gelden te ont houden, die zij noodig beeft tot handha ving van onze nationalite't. Deze leden wezen er voorts op, dat de Volkenbond ook geen geheele ontwapening zal toelaten, en dat het zeer de vraag is, of wij op den duur met een nog kleiner leger zuilen kunnen volstaan, dan wij thans hebben. Pensioenaanvragen. Door meerdere leden werd in het afdeei.ngsverslag der Eerste Kamer aangedrongen op sneller afdoening van pensioen-aanvragen. DE EERSTE KAMER EN DE BOKS- SPORT. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Justitie, wordt onder het hoofdstuk: „Verwildering der volkszeden" gezegd: Sommige leden hadden zich geërgerd over de wijze, waar op een bekend bokser dezer dagen in ons land in het publiek ontvangen was. Zij zagen hierin een ernstig symptoom van het verruwen van het volkskarakter, die o.a. lot uiting komt in het aankweeken van het boksen door cursussen tot oplei ding en door openbare voorstellingen. Zij drongen er op aan, dat dit verwilderings verschijnsel zoude worden tegengegaan, heizij door dergelijke voorstellingen te verbieden, hetzij die te bemoeilijken door op de entreegelden een zware belasting te leggen. Het boksen is toebrengen van lichamelijk leed, dat soms den dood ten gevolge kan hebben. Kan om deze reden de Justitie hiertegen niet optreden? Hoe denkt de minister over deze soort van sport? Anderen, hoewel volstrekt geen be wonderaars van deze sport, wenschen niet, dat deze door de Justitie zoude wor den bemoeilijkt. Het is eene wijze van lichamelijke ontwikkeling en heeft een goeden invloel tegen het drankmisbruik. Een enkele wenschte in deze de bemoei ing van de Justitie te beperken tot het verbieden van wedstrijden op Zondag. De Tweede Kamer en de lersche Re publiek. In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer, is het verzoek van den lieer Van Ravesteijn, oin een in terpellatie tc houden over de erkenning van de lersche republiek, op voorstel van den voorzifter, met 64 tegen 2 stemmen afgewezen. PAS-VISA VOOR BELGIë. Naar aan de „Msb." gemeld wordt, zullen er binnenkort pas-visa voor België verstrekt worden voor den duur van twee jaar. Uitvoerverbod van vee gevraagd. Aan den Minister van L. N. en H. werd Woensdag liet volgende telegram gezon den: „Bestuur van Nedcrlandschen Slagers- bond vraagt Uwer Excellenties aandacht voor buitengewoon hooge marktprijzen van vee, waardoor de consumptieprijzen van vleesch belangrijk moeien stijgen en dringt op verbod van uitvoer aan. REGEER1NGSVOORSTEL VERWORPEN. Bij de behandeling van de Indische belastingvoorstellen in de Tweede Ka mer, is het voorstel der Regeering tot in voering van een verkeersbelasting ver worpen met 41 tegen 31 stemmen. DE UITVOER VAN EIEREN. Het ILd der Tweede Kamer, de heer Schaper, heeft aan den minister van Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het niet juist, dat sedert het openstellen der grenzen voor den uitvoer van eieren de prijs voor den binnen- lanidschen consument voortdurend is ge stegen, terwijl deze reeds dalende was, zoodat dit product wederom meer en meer bereikbaar werd voor hef groote publiek, in het bijzonder voor on- en mindervetrmogende zieken en zwakken? 2. Wil de minister, indien de vraag toestemmend moet worden beantwoord, ten spoedigste wederom de grenzen voor den eierenuitvoer sluiten, opdat de prij zen weder in dalende richting zullen gaan? EEN AANZIENLIJKE BROODPRIJS VERLAGING TE VERWACHTEN? In een vergadering van alle Amster- damsche bakkerspatroons is besloten niet in te gaan op de aanbieding van den Ge meentelijken Dienst voor de Levensmid delenvoorziening tot het koopen van z.g. goedkoop meed, aangezien er thans een dalende markt is. Men verwacht n.1., dat een daling van den meelprijs zal aan houden, zoodal binnenkort een aanzien lijke verlaging van den broodprijs kan worden tegenmoet gezien. Wijziging der drankwet. In het wetsontwerp tot wijziging der artikelen I, 34, 39 en 50 der Drankwel wordt voor wijnen nader een grenspercenlage van 22 voorgesteld. De distributie van graan en meel. De voorraad tarwe in 't bezit der regoe- ring bedraagt thans nog 42.000 ton, de voorraden tarwebloem zijn, volgens mededeeling van den minister van L. N. en H. bijna uitverkocht. Het ligt in de bcdoeüng der rcgccring haar zorg voor de aanwezigheid va* broodgrondstoffen met 1 Mei as. te doe* ophouden. Uitvoer voederbieten. Vanaf 14 Fel* is de uitvoer van voederbieten en na gek wortelen, ook in gedroogden toestan^ opgeheven. DE PRIJSDALING. Te Middfburg heeft de baikkerap* troonsvereeniging den prijs van wit brood verlaagd tot 27 cent j>ex 8 ons. Wethouders »n IndiëDe ,Java-Bode* verneemt, dat dit jaar de instelling vas het wethouderschap in de Indische gemeen: een te wachten is. EEN VLIEGSCHOOL OP JAVA. Te Soarabaja vertoeft de heer JIusa. ni een Turk, die plannen heeft om bij vol Uoend belang stelling, indien hij de daaa toe vereisohte vergunning kan krijge*. een vliegschool te Java te openen. De heer Ilussni is in de Europeescbt aviatiek volgens het „Soer. Hbid." geea onbekende. Gedurende de oorlogsjaren vloog hij als officier-vliegenier aan hef Duitsche front en werd daarna verbom den aan de vliegschool van den heoi Cariey te Ede, waar hij verschillends; Nederlanders tot aviateur opleidde. Ooi. op de Elta heeft hij gevlogen. DE MOORD OP DEN HEEtt v. d. HILST. Pater Orie. f Woensdagmorgen 7 uui kreeg de ZeerEerw. Pater Orie O.P. t< Alkmaar, toen hij zich reeds gekleed had om zioh voor den dienst naar de Zusiers tc begeven, op zijn kamer een beroerte, met het gevolg, dat hij overleed. Z.Eenv. was reeds 25 jaar priester en als lcidei van de mannen- en jongens-congregatie zeer gezien. De St. Vinccnlius-verceniyinij. He den, Donderdag, is het 75 jaar geleden, dat de cersle conferentie der St. Vir.cen- tusvereeniging iu ons land, le 's-Graven hage, werd opgericht. Er beslaan plan nen dit feit a.s. zomer, denkelijk ir Juli, feestelijk le hndenken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1