Eerste Blad. BINNENLAND. Belangrijke Prijsvermindering. m Binnenlandsch Nieuws. Verkeer en Posterijen, Gemengd Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In en om Haarlem. Trekken uit Kennemerland. J. M. v. DEURSEN V ragen bus VRIJDAG 11 FEBRUARI 1921 44ste JAARGANG No. 1373 PER WEEK 'U. FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOOHJITBEATUNG f 3.57'/, BÜREAUXi NASMULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. allerhande. Het Beloofde Land voor onder wijzers. In goede handen? HAARLEM. ernstige HAARLEMSCHE COURANT DEABÖNNÊMENrSi'RiJS BEDRAAGT V OOK HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL J-» Langs alle kanten voedt Kennemerland dc ellende der tijden. Zijn lichaam, eens krachtig en flink in het vleesch, valt af als het deerniswekkende sterfelijke om hulsel van een Russische» prolelaar. De vi.sci.erij, die aan duizenden m de kontc- riieu rond lJmuiden leven en welvaart verschafte, ligt op sterven. Wie hoopte jot het laatste en nog hoopt tegen alle hopeloosheid in, zacht uitkomst voor de streek te vinden in de ontwikkeling der industrie en paait zich zclven en zijn stam- en Iolgenooten met de beloften van het Hoo^itenbedrijf. Wij helpen hen ^vertrouwen, maar geven ons securiteitshalvc aan de Hoogere wilsbeschikking ten aanzien der toe komst over. Want geen hechte woon iwordt gebouwd, waar de Bouwer ont breekt. Dat voor de vissoherij en voor IJmui- den met omstreken. Daar is echter ook tiet landelijk gedeelte van Kennemerland, dat zijn quantum in de algemeene malaise mededruagt- De tuinderij bracht, behoudens de resultaten van de aardbeien teelt, strop op strop. Wie daaromtrent meer aan den wroet wil komen, klaimpe den eersten den besten tuinder aan. De man zal u vertel len van veel leed en veel benauwenis. Of anders zoeke men de veilingen op waar alle krachten en alle ervaringen der tuinders collectief zich manifesteeren en vaar men u zeggen zal hoeveel hel be loofde. en hoe bedroevend de uitkomst »vas. 'n Frappant staaltje van zulke teleur stellingen leverde de pas te Beverwijk ge houden veiling van ingezouten boonen op. Het heugt me nog, als was het giste ren, hoe de toenmalige directeur van „Kennemerlauoonze R.-K. Goöp, Tuin- dersvereeniging, Bio vertelde van den ge ringen prijs, waartegen het goedje aan den man werd gebracht en van zijn voor nemen om de goede leden der veiling Voor een fiasco te vrijwaren. Mijn idee ging er in. Duizenden ponden boonen werden in vaten gepakt en gezouten en daarna netjes naar eigen terrein geryJen. Ziezoo, dat was voor de magere jaren nis de menschen eerlijk gewonnen goed met een redelijken prijs geliefden te be talen. Einde van dit mooi ingezette liedje? Strop! Van tienduizenden! Slachtoffers de tuinders, de heele streek. Schuldigen: de tijden. Niet de onder nemers. Zij handelden verstandig en te goeder trouw. Maar zij konden niet weten, dat deze kostbare vaten met hun appetijtelijke» inhoud, aangeslagen voor 'n waarde van bij de honderd gulden per stuk voor drie, vier gulden enz. te geef zouden worden geboden. Ironie! De vaten, waarin de boonen geperst lagen, waren vier a vijf maal de opbrengst iwaard. Maar ja, de rommel moest van het terrein. En waarheen? De valenliandolaar zcri er per vat best 12 en meer voor willen geven, als.... de boonen er maar niet inzaten. En voor de kosten van het opruimen der vruchten, trok men bij zijn bod al vast zooveel per vat voor die ge schiedenis af. Ware de zaak in zich niet zoo diop- treurig, dan zou men hier eens hartelijk kunnen lachen En toch is dit nu weer eens een echt modem feit. Als pendant nemen wij het woning vraagstuk. Honderden huizen zouden tegen groolo bedragen gekocht worden, als.... de bewoners er niet inzaten. En terecht. Want wat heeft men nu in 's Hemelsnaam aan een huis, waar men niet in kan? En wat heeft men aan vaten, die vol boonen zitten? Vuilnisbelten, groot genoeg otn die duizenden kilo's ver loren boonen op te brengen, heeft men niet. En concentratiekampenom onwil iige huurders nolentes volentes op te brengen hebben onze huurcommissies niet ter beschikking. Met dat at zitten onze tuinders met hot geval. Intusschen wachte men zich er voor nu maar af te gaan geven op „Kennemer land" en haar ondernemingen, gelijk ver schillenden het zich reeds lot plicht ge rekend hebben te doen. Integendeel. Hot .wankele gebouw, ons R.-K. Kennemer land, waaraan do sloopende tand van dezen vrecsclijken tijd gevreten heeft, moet geschraagd. In goede tijden bracht het ons welvaart Het zou al heel slechte pohtiok zijn, thans te deserteeren en den steun zijner schouders ie weigeren, nu die zoozeer noodig is. Onze Roomschc tuinders mogen taai volharden in hun coöperatie onder de vlag van de verceniging „Kennemerland". Met vereende krachten zal het eens zoo schoone instituut tot ouden bloei worden teruggevoerd. Komen dra betere jaren betere valuta-toestanden! Dan stroomt bet geld weer over onze markt en dan aal blij de tuiudcr in Kennemerland, ons eigen mooie land aan de Noordzee, her denken de dagen, waarin alleen verlrou- wen in God en eigen kracht hem staande hield en in innige trouwe coöperatie be hoedde voor den onhersteibaren onder gang. Ik was dezen trok begonnen met de vaste bedoeling meteen ern praatje te houden over R.-K. Vercenigingen en „Bal" Vandaar de klinkende titel, die menig lezeresje vooral, het water naar de mondhoekjes gedreven zal hebben, ge dachtig als zij daarbij was aan do zoet- suikerige lekkernij, waarmee de patissiers bier al even glad als elders haar zoo menig dubbeltje uit het zilverschake- lige beursje lokt 't Zal nu echter bij visoh en groenten, en de immer weer doorbrekende hoop of zegen moeten blij ven, om-dat die boonengesohiedenis me te diep in de pen zat. Ik zal dan bij de volgende gelegenheid met het dezer dagen veel besproken „Bal na" beginnen. FRITS. In de „Vacature" komt het volgende stukje „Ingezonden" voor, dat wel in staat is om de onderwijzers hier in 't land te doen watertanden: „Met verlof uit Indië hier le lande vertoevende, verbaas ik mij dagelijks meer en meer over hel leven van den onderwijzer in Nederland. Ik verbaas mij, dat ze niet bij hoo- pen naar Indië gaan. Waarom gaan ze niet? Omdat ze niet weten wat Indië voor den onderwijzer is. Ze krijgen vaak in lichtingen die ze niet vertrouwen en ook moeilijk kunnen gelooven. Welnu, gij die lust gevoelt naar Indië te gaan, gij behoeft niets te gelooven, maar kunt u persoonlijk uit mijn spaarbankboekje overtuigen, dat ik er in den loop van 10 jaren 40,000 (veertig duizend) heb overgespaard. In een land waar 't financieel zoo goed is,komt de rest ook wel in orde, zou ik zoo denken." Als deze onderwijzer zich, behalve in zijn 40,000, ook nog mag verheugen in gelukkig bezit van een paar huwbare dochterswat zal hij dan een stoet van vrijers aan zijn deur krijgen. De heer J. J. H. Stulticns schrijft in de „Tijd": „Iedereen weet, dat hel met de aan slagregeling voor de Rijksinkoinstenbelas- ting niet vlotten wil. Ieder jaar wordt het later, eer het publiek zijn aanslagbiljet krijgt. Aan het Departement van Finan ciën heeft met den toostend willen red den door het in diensl nemen van tijde lijke hulpkrachten en deze met de aan slagregeling te belasten. Heel rationeel zal men zeggen. Maar minder rationeel lijkt het, dat daarvoor genomen werden gepensionneerde hoofd-officieren, die, op een leeftijd gekomen, welke een rust ne men weltigt, zich geplaatst zien op een voor hen absoluut onbekend terrein, het welk zij niet langs de een of andere zijde betreden hebben, doch waar zij zich zelf plotseling midden op vinden. Men denke toch niet te licht over deze zaak. Vooral niet waar het gaat om de tegen woordig hoog opgevoerde Inkomstenbe lasting en de nog hoogere Oorlogswinst belasting- De porlemonnaie van den belasting plichtige en 's Rijks schatkist zijn er bei de mee gemoeid. Is men er in Den Haag zeker van, dat die hoogst gewichtige fun- tie in goede handen is? En zou de Staats commissie even willen onderzoeken hoe veel van die would be-inspesteurs er zijn (en geweest zijn) en of de daarvoor be stede gelden in verhouding staan tot den ingehaalden (I?) achterstand? Waar om geen profijt getrokken van de kennis der eigen permanente ambtenaren, b.v. de adj.-commiezen; waarom er althans niet eens een ernstige proef mee te ne men? Men kent toc-h aan het Departe ment zijn ambtenaren; waarom anders hel jaarlijks signalecren?" Het huis van den Raad van Arbeid te Tiet N-ar hot „Gentr." meldt, heeft het tweede onderzoek in zake den aankoop van het gebouw voor den Raad van Ar beid geen bewijzen tegen den heer mr. S. Rink, voorzitter van dien Raad, opgele verd, zoodat een volkomen rehabilitatie van genoemden heer, indien die noodig mooht zijn, wel zal volgen. De opvolger van den heer Lohman. Naar het „Vaid." mededeelt, zal de heer B. J. Gerretson den Kamerzetel, die hem ten deel valt door het bedanken van den heer Lohman aanvaarden. Na een langdurige ongesteldheid is zijn gezondheid wederom van dien aard, dat hij dit besluit kon nemen. Dat dc beer Lohman, die feitelijk reeds in Juni 1.1. zijn afscheid genomen had, er op teruggekomen is, moet dan ook zijn oorzaak vinden in zijn begeerte om den zetel voor den heer Gerretson open te houden. Verlaging der havent arieven. Naar de „N. CrL" uit Rotterdam verneemt, zullen de tarieven voor haven- en sleepboot- werkzaamheid, ingaande 14 Februari, aanmerkelijk verlaagd worden. De broodpolitiek der gemeente Amster dam. Het „Hbl." meldt, dat in een vrij langdurig comité-generaal van den ge meenteraad na uitvoerige discussie bij meerderheid van stemmen is besloten B. en W. te machtigen, indien de omstan digheden dit vereischen, wederom een grooten voorraad meel op te doen, om te gebruiken als middel om den broodprijs te doen verlagen. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. In Amsterdam scihe Raadskringen be twijfelt men bet of burgemeester Teile gen, zelfs indien zijn verlof niet na 15 Maart verlengd wordt, in zijn functie als burgemeester zal terugkeeren. Zijn gezondheidstoestand heeft in gen laatsten tijd zoozeer geleden dat, volgens de „Tel.", men in de Haagschc bureaux rekening houdt met de mogelijkheid, dal eerlang een opvolger van den heer Teile gen zai moeten worden aangewezen, VOORSTELLEN TOT WIJZIGING DER PENSIOENWET. Het Algem. Centr. Oveiheids Pcrsoneei- Comité zond aan de Tweede Kamer een adres met toelichting, waarin op wijziging van cenige artikelen in de Pensioenwet wordt aangedrongen. De voorstellen houden in hoofdzaak het volgende in: Voor loodsen in Rijksdienst, in het ontwerp, vallende buiten de bepalingen van de Pensioenwet, is alsnog opneming in je wet verzocht. Voor controle over het geldelijk beheer van het pensioenfonds wordt een raad van commissarissen ingesteld, welke uit vijf leden zal bestaan, die door de regecring worden aangewezen. Gevraagdi is drie van deze leden door de ambtenarenorga- nisaties te doen aanwijzen, waardoor de ambtenaren meer vertrouwen kunnen heb ben in het goed beheer van het fonds. Voor op wachtgeld gestelde ambtenaren wier salaris uit den aard der zaak niet nie6r voor verliooginn in aanmerking komt is gevraagd de nadeelen, welke uit hun bijzondere positie voortvloeien niet te vergrooten, maar hun pensioengrondslag te wijzigen, als ware zij in hun laatst be kleede betrekking werkzaam gebleven Nu het premievrije pensioen voor het Overheidspersoneel door den wetgever aanvaard is, werd verzocht, artikel 36 aan te vullen met de bepaling, dat onder geen enkelen vorm bijdragen op de sala rissen der ambtenaren worden verhaald Voorgesteld is den pensioengerechtigden leeftijd in 3 rubrieken te verdeden, n.l. 55, bo en 65 jaren. Het verschil tusschen 55 en 65 jaren wordt te groot geacht. Er zijn betrekkingen, die krachtens haar aard niet bij hoogeren dan bij 55-jarigen leeftijd goed kunnen worden vervuld. Er zijn daarentegen ook andere betrekkingen, waarvan vervulling op 55-jarigen leeftijd nog goed mogelijk is, maar die niet zonder groot bezwaar tot den 65-jarigen leeftijd kunnen worden waargenomen. Deze groepen van ambtenaren dienen aan- geweze le worden in overleg met de Centr. Conun. van Georg. Overleg. Aangedrongen is om aan ambtenaren die op 55- of 60-jarigen leeftijd worden gepen- sionneerd, naar reden van den vervulden diensttijd het hoogste pensioen uit tc kee- ren. Gevraagd is, dc bestaande bepaling te herstellen, dat ambtenaren die onlslag hebben genomen, voor weduwen en weezen deelgenoot van het pensioen kunnen blij ven. Verzocht is het maximum pensioen te verhoogen tot 80 pet. en het minimum pen sioen te brengen in overeenstemming met het advies van de Centr. Commissie. Eveneens is het noodzakelijk, het maxi mum weduwenpensioen te brengen op 2000, de helft van het maximum ambte- narenpensioen. De Chr.-Historische Fractie. Het schijnt dat mr. Schokking het voorzitter schap der Chr. Iiist. Kamerfractie ver wierf, daar hij gisteren in de Tweede Kamer tot plaatsvervanger van den heer Loiliman werd aangewezen in de commis sie voor builienlaiuisclie aangelegenheden, meent de „Tijd," VAN HET HOF. Donderdag heeft H. M. de Koningin in de Galerijzaal van het Paleis in het Noordeinde te 's-Hage, den aangekondig- den maaltijd aangeboden aan de civiele autoriteiten te 's-Graveohage en waaraan ook Z. K. H. de Prins deelnam. Aan dien disch zaten aan: de voorzit ter van de Eerste Kamer, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, gep. luitenant- generaal;de voorzitter der Tweede Kamer mr. D. A. P. N. Kooien; de volgende ministers: jhr. mr. Ch. J. M Ruys de Reerenbrouck, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, mr. Th. Heemskerk, dr. J. Th. de Visser, mr. S. de Vries; de heeren A. A. II. W. König, II. A. van IJsststeijn, mr, P. J. M. Aalbcrse, de neer S. de Graaff; (lui tenant-genera a) Pop was door ongesteldheid verhinderd). Verder: dc vice-president van den Raad van Si a de, mr. dr. IV. F. van Leeu wen; de president van den Iloogen Rand der Nederlanden, jhr. IV, If. de Savornin Lohman en de procureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. T. J. Noyoa; de president van de Algemeene Rekenkamer jhr. mr. J. H. van Reenen; de directeur van het kabinet der Koningin mr. J. A baron de Vos van Steenwijk; de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland E. C. baron Sweerfcs de Land as Wyborgh; de burgemeester der residentie mr. J. A. N. Patijn en verschillende da mes en heeren van Hr. Ms. Hofhouding. UITBREIDING VAN HET WAGENPARK DER NED. SPOORWEGEN. Naar de „Msb." verneemt, bestaat het plan een groot aantal personen- en goe derenwagens aan te schaffen. De onder handelingen omtrent de levering in den korst mogelijken lijd worden reeds met buitenlandsche fabrieken gevoerd. Behal ve het wagenpark zal ook het aantal loco motieven niet onbeduidend worden uitge breid. Daar gebleken is dat de door Duitschland le leveren type locomotieven wat trekkracht en snelheidsontwikkeling betreft, beter voldoen dan die van En- gelsch fabrikaat, is het vrijwel zeker dat de locomotieven uit Duitschland zullen wor den betrokken. DE „WERKDAG" HONDERD JAAR GELEDEN. Uit de instructie voor den stadsarchi tect van Delft in 1803, welke dr. G. Mdrre aanhaalt in „De Bouwwereld", blijkt dat de arbeidsduur toen wisselde met den op- en ondergang van de zon. Eenvoudiger en na tuurlijker kon het al niel. Er was toen nog in functie een werkklok aan de stads- werf en een „order op het luiden van de werkklok binnen de stad Delft". Zij werd geluid van 25 November19 Januari 's morgens le 8 uur en 's avonds te 4 uur. Ongeveer per week van 20 Januari af, was de werktijd des morgens telkens een kwar tier vroeger en des avonds telkens een kwartier later, zoodat van 21 April31 Augustus de langste werklijd bereikt werd, zijnde van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Dan kwam weder de daling van het avond en rijzing van het ochtenduur, zoodat in de weck van 24 tot 30 Septem ber des morgens de klok geluid werd le 6 uur en des avonds op hetzelfde uur, dus dc twaalf uur rond; en alzoo voortgaande, werd 25 November weer te 8 uur 's mor gens begonnen en het werk te 4 uur des namiddags geëindigd. In den warmsten tijd was derhalve in die dagen den arbeidsduur het langst, 14 uur! Wat 'n geluk voor den werkman, dat toen dc zomertijd nog niet bestond! De stadsarchitect, in dien tijd „fabricq" geheeten, genoot een jaarwedde van 1500, met vrije woning in een buis, staande naast de Stadswerf; ook ontving hij 100 ton turf, 100 pond kaarsen en was vrijgesteld van militaire inkwartiering. Be- vendien. was aan het verrichten van taxa tiën voor den titularis een klein voordeel tje verbonden. Hij genoot voor een taxatie boven dc 200 guldens 8 stuivers, voor een boven de 25 guldens I st. en voor pandjes welke minder waard zijn dan 25,' 2 sl; Daartegenover moest hij als jaarlijkschc recognitie aan de stad betalen 5 pet. van z'jn traktement, alsmede de verschuldigde gelden waarop het ambt van ..fabricq" in de landsbclasting was aangeslagen. Gemoe delijke lijden! TEGEN DEN HIK. In een onzc-r medische tijdschriften, vertelt T. G. B. in 't „Ilbld" wordt door üen geneesheer verhaald, hoe hij bij toe val, ©en mi-ddeltje vond om iemand van de hikziekte te genezen. Eerlijk gezegd, heb ik vreemd opgeke ken van zijn „bij toeval" gevonden re medie, want ikmeeende dat het alge meen bekend was, dat de hik overgaat, wanneer men cenigen tij-d achtereen op de maagstreek drukt en daarbij den adem inhoudt. Toch schijnt dit eenvoudige huismid del, dat ik reeds in mijn prilste jeugd heb leeren toepassen, niet zoo bekend te Z1jn, als ik wel meende, andiers zou on ze geneesheer er geen patiënten met heb ben kunnen genezen. Het helpt dus blijkbaar ook tegen hik ziekte. Allicht zal men dan wat langer moeien drukken (de medicus spreekt van tien minuten) en wat harder dan bij het gewone hikje, waar alle kindieren van tijd lot tijd aan lijden. Een prachtig middel, dat altijd helpt, els 't goed wordt toegepast, is het te weegbrengen van een schrik. Daartoe be hoeft men volstrekt niet boe, boe te roepen of onverhoeds het kind op het l'jf te vallen. Maar men doet het bijvoor beeld als volgt: Terwijl die moeder rustig op een stoel gaat zitten, roept ze met een ernstige, kalme slem het hikkende kind tot zich en zegt dan bijvoorbeeld, heef katm, maar ernstig: „Nu moet jc me toeli eens vertellen, wat er vanmorgen oj school gebeurd is." Soms is dit ccne gezegde ai voldoende alarm om <:e aandacht van hel kind zoodanig ie eojicentreeren, dat het hik ken weg is. Hikt liet kind door, dan praat men op do aangegeven wiize x:o;.: wat door. 't Kind zal dan b.v. zeggen: „Ik.... hik.... weet van niets." „Jawel," zegt moeder ernstig, „zeg bet me nu maar heel eerlijk." Zoo praat men dan net zoolang door, tot de hik verdwenen is en dan eindigt men met een tevreden knikje en zegt: .Ziezoo, gelukkig hoor, dien hik heb ben we daar mooi bezworen." Natuurlijk moet bet in dit gesprek bij vage termen blijven. Men mag niet gaan beschuldigen of dergelijke dingen zeggen als: je mag niet zoo halsstarrig jokken enz. 't' Moet bij vragen blijven in den meest vagen vorm, want 't is hier meer te doen om het teweegbrengen van een intense aandacht, ontstaan door groote verbazing cn diep nadenken over wat moeder toch kan bedoelen, dan om een moreelen schok. Bij heel gevoelige kinderen, die over 't algemeen te gevoelig zijn voor straf cn dergelijke woorden als een verwon ding van hun innerlijk voelen, is het beter deze methode niet toe te passen en de andere huismiddeltjes te baat te nemen, ais b.v. heel langzaam bij kleine slokjes een glaasje water, melk of limo nade drinken, den adem inhouden, een lepeltje suiker slikken met als krachtig ste middel het drukken op dc maag streek, met gelijktijdig den adem inhou den of heel regelmatig, op tempo adem halen. 't Zou le probceren zijn of de boven genoemde sohrikmelhode ook bij hik ziekte en ook bij volwassenen helpt. OPZIENBARENDE VRAGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Weitkamp heeft den minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat en kele maanden geleden na een diefstal ten kantore van de coöp. zuivelfabriek te Aalten, waarbij 14,000 werd ontvreemd, de officier van justitie te Zutphen de ver dachten, nadat zij voor hem waren geleid, vrij heeft doen uitgaan met teruggave van een belangrijke som gelds, die in hun be zit was gevonden? 2. Is het juist, dat deze zelfde verdach ten daarna toch zijn vervolgd en veroor deeld lot gevangeniss'raffen van 6 maan den en 3 jaren, echter zonder dat er toen gelegenheid was van het gestolene aan de eigenaars terug te geven? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat van *s Rijks wege de eigenaars schade loos worden gesteld voor het groot gelde lijk nadeel, door hen geleden tengevolge van eigenaardige opvattingen bij een rech terlijk ambtenaar. HET BEELDJE VAN BENVENUTO CELLINI. Uit Rotterdam wordt aan het „N. v. d. D." geseind: In Mei 1920 werd aangifte gedaan dat uit een zending uit Lucern, bestemd voor de familie Baschillz, Den Haag, een bronzen beeldje was vermist, afkomstig van Ben- venuto Cellini, waarde 50,000. De Haag schc recherche heeft, toen zij vernam, dat zulk een beeldje in Den Haag te koop was aangeboden, overlegd met twee particuliere rechercheurs, die constateerden, dan het 't bewuste beeldje was. Daarop heeft de Haagsclie recherche aan het Slation D. P. te Rotterdam aangehou den den Rotterdamschen koopman V., vroeger grossier in kruidenierswaren, die bekende bet beeldje van een onbekende gekocht le hebben voor 12,50. Het be vond zich nog in zijn woning, waar het vervolgens in beslag genomen werd. De koopman had het te koop gesteld voor 25,000. OOK EEN ONDERWIJZERES! Do „Tel." meldt, dat le Vlaardingen, we gens gebrek aan onderwijskrachten tot tij delijk onderwijzeres aan een der openbare scholen, een winkeljuffrouw uit een ban ketbakkerszaak is benoemd, DE STAKING BIJ TRIANON TE AMSTERDAM. De staking van bet personeel van bet Café-Restaurant „Trianon" aan het Leid- sche Plein duurt onveranderd voort. De directeur heeft de stakers per aangeleekend schrijven aangezegd zich voor hedenmid dag 3 uur aan te melden, daar zij anders ontslagen zijn. Het bestuur van den Bond van Hotelper soneel, dat van de stakers een dertigtal brieven ontving, heeft ze aan den directeur teruggezonden. DIE KAATST MOET DEN BAL VERWACHTEN. Op een heerlijk, zonnig plokje in buur- mans tuin, vertslt „Krekel" in Avicul- tura", staat een kippenhok, met een tie ren haan en tien deftige kiapen. Vrede lievend leefde de kippenfamilie voort, tot dat er in het hok een plaatsje moest ge maakt worden voor oen wilde oend. Het nieuwaangekomen gastje was een vroo- lijk diertje, dat do kippen met onver droten ijver achterwolgde. De lekkerste beetjes waren voor „Cucillette", zooals zij door de familie D. genoemd werd. Als het voer verstrekt, wer 1 en zij n et goeds- schiks door den cirkel van kippen kon komen, begon zij fluks de meest in haren weg staande kip de voeren uit hare der rière te plukken. Het doodelijk verschrikt kippetje vluchtte dan op z'jCuesllette drong door do opengokomen ruïmto naar voren en l ogon dapper mos te o!en. Over moedig geworden door haar met haver volgepropt buikje, begon zij ook do an- dere kippen de veeren te plukken, di 1 zich dit en bloc niet liolen welgevalloi 'I maar haar torugpikten, en soms zóó he.'i. vig, dat de wilde eend genoodzaakt wa op een hoogeren stok, die in het kip penhok was, te vluchten, vanwaar zij me u den haan, die er ook op kon komen, ver jli achtelijk op do kakelende kippen neer 1 1 keek. Do heer D. had een gevoelig har en ging er op uit, om oen cchtvriem voor het eendje te zoeken. Uit im.ta nit maar wèl was hij in de gelegenheid „ee: 1 paar" wildo eenden te kcopen. Dcz. 1 diertjes werden cok in het kippenhoi ij gezet. Hot oerstaangekomen wilde condj nam de nieuwelingen niet in liefde aan Ze werden op allerlei man.oreu uoor Uu eillette geplaagd, zoodat het paartje ziel vast aaneensloot en eendrachtig alle aan vallen wist te pareeren. In den kunat- l matigen vijver in het kippenhok, speci aal voor de ceendjes gemaakt, zwom ho echtpaar vroolijk rond en liet niet toe j dat de andere eend meezwom, die zich dux j alleen moest ammusseerem Voor do aar digheid liet de heer 1). een paar tauumy eendeneieren door eeen broedsche kip uit- broeden wat uitstekend gelukte. Op eer warmen zomermorgen zagen twee tamme t eendjes het levenslicht; ze trippelden ook, door het kippenhok direct naar den vijvex I cn gingen er in zwenuuea dat 't 'n lust,*' wa3 om te zien. De kippenmoeder liep kakelend en vleugelklappend om den vij- ver heen en trachtte de eendjes er uit i te lokken. De tamme oendon groeiden - voorspoedig op en waren weldra even 1 groot als do wildo eenden, Culeilletta1 begon ze toen ook na te zitten, de veeren uit te pikken, ze van het eten weg te jagen, Kortom ze op allerlei wijzen het leven bitter te maken. De tamme esnden waren weldra volwassen en veel grooter dan de wilde eenden. Het kleine kren- 1 getje ging altijd maar voort ze te ta- quineei-en. Op een goeden morgen was het geduld van de tamme eenden echter 1 uitgeput. Ze 6tapten moedig op hu una vijandin los cn beten haar dood. VERWONDING DOOR BOTSING, Toen Woensdagmiddag het stoomschip) Caradon uit het Botlerdamsche Droog dok kwam en tusschen Vlaardingen en Pernis op de rivier de Maas aan het proefstoomon was, kwam het in aanvaring met het zeilscheepje „Grevelingen", van den schipper M. Fonteine uit Dreischor. Door den schok sloeg de schipper achter over op het dok en kwam met zijn hoofd in een haak terecht, waardoor hij ernstig werd verwond. In het scheepje, dat lek gestooten was, ontstond ook nog een be gin van brand door het omvallen vaa een oliestel, welke brand echter spoedig gebluscht kon worden. Het scheepje is door de sleepboot die het stoomschip as sisteerde de haven van Vlaardingen bin nen gesleept, waarna de ernstig gewonde schipper per auto naar hot Ziekenhuis te Vlaardingen is vervord. REINTJE OPGESPOORD EN GEVANGEN, De jachtopziener H. te Vragender plaats te een vossenstap, om een vos te bemachti gen, die bezoeken aflegde bij de kippen hokken der boeren. Twee dagen later was de stap verdwenen en met behulp van een politiehond werd Rcintje opgespoord, een half uur daarvandaan, met de slap om den linkerpoot. Hij had zijn voortanden op de stap stukgebeten, om zijn poot to bevrijden. Vr. van J. L., te Z. Antw. Uw vraag is onvolledig. Van wie is het kind? Zijn vader en moe der met elkaar getrouwd? Wendt u tot den Burgert. Stand uwer gemeente. Kosten niet hoog. Ook grath. Vr. Heeft een huisbaas het recht de huur op te slaan zonder repa ratie te geven? Antw. Dal h-eft niets mei e kaar le maken. Wanneer uw huisbaas wei. e t noodzakelijke reparatie !e doen u.t- vocren, kunt u zich wenden tol hot Bureau van Bouw- en Woningtoezicht, Kruisstraat 45. Vr. Ik ben ingedeeld bij het -le Re giment, 3e Bat. ia.anterie en 5 Oct. 1920 inge ij ld. Wanneer gaal ue.'to lich ting met verlof? Antw. De dienstplichtigen der lich ting 19-0, ingedeeld tus chen 1-5 O t, 1920, verlre.vkan, Lijzun,.ere geva.ea buitengesloten, op 31 Maart 1921 met groot verlof. Vr. Wanneer gaat de lich.ing 1920 van de Midde, die met 1 October onder de wagens is gegaan, weer naar huis terug? Ik ben van het 10e Reg. infanterie, li0p auts haar.em. Antw. Z;c voor het 'antwoord dat op een voorgaan ie vraag. Vr. in we.kc steden van ons l.uid bevindt zich een fcioogeie Handels school met oen H.B.S. 3-jar.ge cur sus als onderbouw Antw. Twee te A n terda 11, Ar"hem, Eindhoven li.), Iiaor.cni ca Ndiut- gen (R. K.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1