FEUILLETON BUITENLAND. Gemengd Nieuw MAANDAG 14 FEBRUARI 1921 Onze Lieve Vrouw te Nood 1905-1920. Het was op den 28en December van het jaar 1905, op een der blijde Kerstdagen, waarop onze gedachten, uitgaande naar het Goddelijk Kerst kind, zich ook onwederstaanbaar ge trokken voelen tot diens H. Moeder, dat het onzen beminden Bisschop, Mgr. Callier behaagde een Bisschop pelijk Comité te benoemen, dat zich ten doel zal stellen, de kapel welke eertijds op de Beevaartsplaats van Onze Lieve Vrouw ter Nood of te Runxputte te Heiloo, had gestaan, we der op te bouwen en de Devotie tot O. L. V. ter Nood te hersteilen en te verspreiden. Dat Z. D. H. tot dat besluit kwam kon geen verwondering baren. Had -niet reeds lang de blijde mare de rondte gedaan, dat men op den 20en Maart, van dit jaar te Oesdom, een gehucht onder Heiloo, op den grond der oude Beevaartsplaats van O. L. V. ter Nood, in den volksmond nog steeds „Kapel" geheeten, de oude Runxput, had wedergevonden, welke voorheen voor Maria's kapel had ge legen hoorde men niet overal ver halen, hoe van dat oogenblik af het vrome Kennemervolk weer als van ouds daarheen ter Beevaart toog.o.m. ter eer van„Gods heylge Moeder weert" daar „Op (te) offeren wicroock der gebeden Op 't groen altaar - Al had men niet de zekere bewijzen dat de gevonden put de oude Runx put was, welke meer voorzichtigen terecht eischten, het volk liet zich tic heerlijke vondst niet ontnemen welke het reeds als een kostbare erfenis uit het vroom verleden had aanvaard, Bovendien, het wist zeker, dat ter plaatse waar nog een overblijfsel stond van het eikenboschje, dat men gedeeltelijk gerooid had om overblijf selen van de oude kapel te zoeken, waarvan het vinden der put gevolg was geweest, de plaats was, waar de oude kapel had gestaan. En daar kwamen zij zamen de vrome pelgrims en knielden er neer voor het Devo- tiekruis, dat men er al spoedig had opgericht, daar baden zij en zongen Maria's lof, en herleefd waren zij weer de bijkans vergeten dagen van voorheen, waarvan het oude pelgrims lied verhaalde „God's heylge Moeder weerd, Die wordt aldaer geëerd Door duysenden gebeden, Om hulp in yders noodt, Want hare hulp is groot Op deze heyl'ge Stede", -c Dit waren de blijde feiten, die Monseigneur aanleiding hadden ge geven om het Bisschoppelijk Comi té van O. L. V. ter Nood te benoe men, bij welke benoeming Monseig neur niet vergat te herdenken de pogingen welke reeds lang door Eer waarde Heeren Geestelijken en som mige leeken in het werk waren ge steld, om deze aloude Devotie te doen herleven. Tot leden van dit Comité benoem de Z. D. H. Mgr. J. J. de Graaf, de Hoog Eerw. Pater J. A. F. Kronen burg, C. s. s. R. en de heeren C. J. Gonnet, Jan Stuyt en G. Th. M. v. d. Bosch. In het jaar 1909 voegde Monseig neur den Z. Eerw. heer pastoor J. C. J. Seuter, pastoor van Heilo, als lid aan dit Comité toe, die, in het jaar 1917 tér gelegenheid van zijn benoeming tot Rector te Haarlem, vervangen werd door den tegenwoor- digen pastoor van Heilo, den Z.- Eerw. heer B. de Jong. Op den 29en Dec. nu van het af- geloopen jaar, kwamen de leden van het B.-C. bijeen ten huize van hun Hoog Eerw. Voorzitter, om in fees telijke vergadering, hun derde lustrum te herdenken, en op deze vergade ring werd besloten, om door mid del van de Katholieke pers, welke, het zij hier met groote dankbaar heid erkent, in die vijftien jaren zich nim mer onbetuigd liet om het B.-C. te steunen, een beknopt overzicht te geven van het vele, dat het onjad God's zegen en onder bescherming van O. L. V. ter Nood had mogen tot stand brengen, in het vertrouwen, dat ook dit weder veel zal bijdragen tot vermeerdering der Devotie tot O. L. V. ter Nood. Zooals gemeld, was de opdracht door Monseigneur aan het Comité gegeven tweeledig, n. 1. het bouwen eener kapel, en het verspreiden en herstellen der Devotie tot O. L. V. ter Nood, en in zooverre het eerste gemakkelijker werd gemaakt door het slagen van het tweede, moge voor het laatste het eerst, de aandacht worde gevraagd. Tot aan de benoeming van het B. C. was de Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood vrijwel beperkt tot de Pa rochie Heilo, en, door een verkeerde opvatting van de beteekenis van den titel, op het punt in verkeerde banen te worden geleid. Nadat nu het Comité, na ernstig onderzoek, op onafwijsbare gronden 'de indentiteit van den gevondenRunx- put had vastgesteld, zorgde het er voor, dank zij een ernstig onderzoek door zijn Voorzitter, dat de juiste beteekenis van den titel werd vastge steld, n. m. dat men onder den naain van O. L. V. ter Nood niet moest verstaan, zooals te Heilo geschied de „Onze Lieve Vrouw van Smarten" maar O. L. Vrouw „Troosteres der Bedrukten". Het zorgde door ver schillende publicaties dat de Devotie bekend werd, liet volgens het model der oude Heiioër-Bedevaartpcnning, door den Voorzitter in het Bisschop pelijk Museum gevonden, medaljes slaan, droeg er zorg voor, dat de Devotie tot den H. Willibrordus, wel ke voorheen steeds innig met die tot O. L. Vrouw ter Nood vereenigd was, werd hersteld, en stuurde op deze wijze de Devotie in de goede richting. Het geluukig gevolg van een en ander was, dat het Comité reeds in het jaar 1909 door zijn medelid Jan Stuyt het ontwerp liet maken van een rijke, luisterrijke kapel, die niet alleen in de tóekomst van de dank bare liefde van Roomsch Nederland aan O. J-. Vrouw ter Nood,- die tot haar volk wederkeerde, zal getuigen maar ook aan Haar eerherstel zal geven voor den smaadHaar eens daar aangedaan. Van die kapel werd in dat jaar de fundeering gelegd en daarop een eenvoudige, stichtende voorloo- pige kapel opgericht. In die kapel prijkt het mooie beeld van O. L. Vr. ter Nood, door den kunstenaar W. Mengelberg z. g. naar 't gegeven der oude Bedevaartpenning, welk beeld in het jaar 1908 door de Amsterdam- sche Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood was geschonken. Na drie jaren kon derhalve het B. C. dankbaar er kennen, dat in letterlijken zin de op dracht van Monseigneur was ver vuld. In dit zelfde jaar zorgde het Comité verder door de uitgave van een Be de vaartboekje waarin eene beknopte geschiedenis van de Devotie tot O. L. V. bewerkt naar de ouds bekende bronnen wordt gevonden, zoomede pelgrimsliederen en gebedeu welke eertijds werden gebruikt, gewijzigd voor deze tijden. Op zijn verzoek werd door Monseigneur in het jaar 1910 de Broederschap-van O. L. V. ter Nood opgericht, welke reeds in verschillende Parochiën bestaat, maar waarvan grootere uitbreiding ge- wenscht is. "Het kocht verder twee aan zijn terreinen grenzende stukken boschgrond nadat zij reeds in 1917 een aan zijn terrein grenzende boer derijtje had gekocht, en bracht daar door zijn bezit tot een oppervlakte van ruim vier bunders. Toen het Comité in dat jaar zijn eerste Lustrum vierde, was er alle reden tot groote dankbaarheid. Van zijn belangstelling in het werk van het B.-C. had Monseigneur, op verschillende wijzen blijken gegeven, Z. D. H. deed dit in dit jaar, door het Liefdewerk der gesloten Retraiten in zijn Diocees te stellen onder de bescher ming van O. L. Vrouw ter Nood. In het tweede tijdvak, dat ingetre den was,zag het comité den toevloed van pelgrims steeds grooter worden, en begon zich de behoefte te doen gevoelen aan het bezit eener groote Bedevaartskerk, waarvoor voorberei dende plannen werden gemaakt, zoo mede voor een grootschen aanleg van het uitgestrekte terrein, om daarop op waardige wijze Processie te kun nen houden. In het jaar 1912 werd een aanvang gemaakt met dezen aan valler, Tfs ïtff gevëchf, <fat 'den Këelfc nacht duurde, werden zij verdreven. Gemengde buitenl. berichten EENG HEFFING VAN INVOER RECHTEN. HET ONGELUK MET DE HYDRA. De wedergevonden dochter leg, tn het bestaande doscü werden paden aangelegd, en een gedeelte van het kreupelhout door nieuw, fraai plantsoen vervangen. Hierbij werd tevens een stukje oude geschie denis hersteld. Het was n. 1. Bekend, dat van ouds de pelgrims, gewoon waren samen te komen op een plek,, in de nabijheid van „Kapel" „de Kruisberg" geheeten, waar voorheen waarschijnlijk een Kalvarieberg was geweest. Het comité kreeg nu ver gunning van Momseigneur om op het terein een Kruisweg op te rich ten, en zorgde er nu voor, dat er in de nabijheid der bedoelde plek een fraaie Kalvarieberg van rotssteen werd opgericht, met bijna levens- groote lijdensgroep deze kon dienen als XI Ie Statie, de overige Staties waren voorloopig houten kruizen. In dat jaar verkreeg het comité ook ver gunning van Monseigneur, om bij gelegenheid van Bedevaarten het H. Sacrament in de kapel te bewaren, en in de processies rond te dragende bedevaart van Schagen maakte van dat voorrecht op den 22en Mei van dat jaar het eerste gebruik. Voor de Kruiswegstaties ontwierp ons mede lid Jan Stuyt eenvoudige, in de om geving passende kapelletjes en al spoedig werd door de Beverwijkschc Bedevaart de Parochie Beverwijk, welks naam naar men wil ontleend is aan de Devotie tot O. L. V. ter Nood (Bedevaarts-wijk) de eerste dier Sta ties geschonkensinds dien zijn alle Staties voltooid, dank de vrijgevig heid van tal van particulieren, Broe derschappen en Vereenigingen. De lijdenstafereelen, op tegels gebakken, zijn van den kunstschilder Jan Oos terman van Blaricum. Na de Pariische Conferentie. De toestand in Ierland. r Tweede Blad. T- De brug over de rivier de Lee, tusschen Cork en Magwon, is opgeblazen. De politie schoot en doodde één man. NIEUW, INCIDENT TE WLADI- WOSTOCK. Een troep onbekend gebleven mannen heeft geschoten op vijf Amerikaansche ma trozen, van wien één gewond is. De Ameri kanen hebben drie Russische officieren in hechtenis genomen. Men gelooft, dat 3e aanval de uitvoering was van een te vo ren opgezet plan, om stoornis te brengen in de Japansch-Amerik'aansche betrekkingen. DE VEREENIGDE STATEN EN DE ONTWAPENING.. Uit Washington wnrdu gameid!,- dat in liet rapport van. de marine-commissie uit dien Senaat, uitgebracht over de kwestie der vloolverminderingo.m. was ver klaard', dat onttwapening enkel dam waar de kon hebben indien rij algemeen was. Voor de handhaving van de rechten des lands en voor de verdediging van het leven en den handel van zijn burgers mag men niet afhankelijk zijn van de genade, de edelmoedigheid of de welwil lendheid van andere mogendheden met concurreerende of tegenstrijdige belan gen en wenschen, De a-s. president, Harding, heeft zich, voor het eerst sedert de verkiezing uit gesproken over de kwestie der ontwape ning. Hij zeide bereid te zijn om alles te doen teneinde de medewerking van de Ver. Staten te verzekeren voor elk plan tot ontwapening over de geheele wereld. Hij voegde er echter aan toe, dat hij niet bereid was om tot in bijzonderheden de stappen aan te geven die tot dat doel noodzakelijk waren. Hij zou echter op ondubbelzinnige wijze bet denkbeeld steunen van beperking der bewapening of van ©en internationale ontwapening, waaraan alle naties deelnemen. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De diplomatieke medewerker van de „Daily News meldt dat definitief beslo ten is, °m de aanstaande vergadering van den Raad van den Volkenbond te Parijs te houden in plaats van te Geè- ve, wegens den slechten gezondheids toestand van een der bestuursleden. Bo vendien wil de Britsohe vertegenwoordi ger Balfour gaarne met Londen in tele fonische verbinding blijven. China zal, in plaats van Griekenland, voor het eerst in den raad vertegenwoordigd zijn. Men schrijft uit het Rijnland aan de „N. R. Ct.": Eenogen tijd geleden zijn in de spoor- wegafdeelingen Dusseldorp talrijke dief stallen ontdekt, diè deels met medever king van beambten uitgevoerd zijn. In het naburige district Elberfeld was het niet beter gesteld en ook daar moest menige rechtszitting aan spoorwegdiefstallen ge wijd worden. Bij de spoorwegen is sindsdien een bizondere at'deeling recherche ingesteld met het doel diefstallen te doorkomen of te ontdekken. Veel succes schijnt deze niet te hebben, want de spoorwegdirectie van Elberfeld slaakt nu in do plaatselijke bladen een noodkreet. Ze vestigt de aan dacht op bovengenoemde afdeeling, be looft groote bclooningen, mits de dieven gestraft kunnen worden, verzekert den aanbrenger geheimhouding, blijkbaar in de hoop, dat dit middeltje zal helpen. Het is dan ook hoog noodig, dat deze kanker van ons huidig verkeerswezen op geruimd wordt. In de maanden November en December 1920 is berooving van vrachtgoed in 3900 gevallen geconstateerd. 319 dieven, o.w. 107 spoorwegbeambten, z>jn gearresteerd. Van 1 April 1920 tot 1 November heeft de spoorwegdirectie 30 nxllioen mark aan schadevergoeding moe ien betalen! Het lijkt onbegrijpelijk, hoe zulke din gen in het vroegere zoo stipte Duitsche njk kunnen voorkomen. Het gaat beden kelijk op Russisch of Turksche toestanden lijken. Naast andere oorzaken is het vermin derd gezag der stedelijke politie er schuld van. De politieagenten vreezen blijkbaar hun vingers te branden, survcillecrcn, maar kijken doorgaans een verkeerden kant uit. De politie heeft den 0 Nov. 1918 ge leerd, dat men voorzichtig moet zijn en die ervaring is in de Maartsche dagen van het vorige jaar verstrekt. Toen zijn „unbeliebte" beambten,-mannen alzoo, die bun plicht deden, als honden door de communisten-arbeiders neergeschoten. Onze sipo, de gendarmerie, zou wellicht d© plaatselijke politic kunnen steunen. Maar ze' is te gering m aantal. Den ©enen dag patrouilleert 'n deel der weinige manschappen, den volgende blijft dezelfde groep geconsigneerd om in tijden van gevaar een genoegzaam aantal bijeen te hebben en den derden dag heeft ze vrijaf. En niettegenstaande deze voorzorgs maatregelen weten de sipo's heel goed, dat ze bij den eersten den besten opstand door de overmacht weggevaagd zullen worden. De Koning van Engeland heeft het ontslag aanvaard van Milncr en Long, wegens hun gezondheidstoestand, en de benoemingen goedgekeurd van Ghurchill voor koloniën, Worlhington Evang voor oorlog, Lord Lee voor de admiraliteit, en Griffits Boscawen voor landbouw. De Engelsche militaire rechtbank heeft de redacteuren der communistische Arbeiderstimme te Solingen wegens open baarmaking van een artikel, dat opwekte tot omverwerping dor regeering en der heerschende maatschappelijke --Je tot 10.000 Mark boete of in geval van onver mogen tot een gevangenisstraf van 10 maanden veroordeeld. Dr. Heinen, de hoofdredacteur van de Aachener Volksfreund is door een Belgischen krijgsraad tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij een officieele nota van het ministerie van buitenlandsche zaken aan den Volken bond had opgenomen. De Internationale Christelijke Tex- tielarbeidersband zal in Maart te Dus- eeldorf zijn eerste congres na den oorlog houden, Op de agenda staat, behalve het loonvraagstuk, ook de kwestie van den werktijd. Vrijdagmiddag is in het Centraal station te Leipzig een trein op een stoot- blok gereden. Door den schok is een passagier, een vrouw, gedood, twaalf ernstig en vele anderen licht gekwetst, Oopeland, de inspecteur van den gezondheidsdienst te New-York kondigt aan, dat in verband met de typhusbe- strijding voortaan geen schip de kaden op minder dan 800 voet zal kunnen na deren zonder toestemming van de auto riteiten. Hoeffmanseiland krijgt een groote ontsmettingsinrichting. De Fransche minister van arbeid heeft in antwoord op een interpellatie over de werkloosheid gezegd, dat hij het aantal werkloozen in Frankrijk op 120,000 schatte. Als een der middelen om daarin verbetering te brengen heeft de minister gewezen op den terugkeer naar hun eigen land van de vreemde werkkrachten die zich thans in Frankrijk ophouden. Duizenden koléndelvers van de Eb- bro Vale Staal-, ijzer en kolenmaatschap pij in Zuid-Wales hebben gedaan gekre gen tegen 26 dezer. Er zullen dan in die streek 20,000 man buiten werk zijn. De ontzaglijke fabrieken van die maat schappij staan reeds zoo goed als stil. Het algemeen verbond van vereeni- gingen van Oostpnxijksche staatsambte naren beeft, op grond van de prijsstijging van alle levensbehoeften, de verhooging der tram-, gas- en élec tricitei t sprijzou, en gezien dat him salaris sinds October van het vorig jaar niet verhoogd is, ver zocht alle ambtenaren in staatsdienst van Februari af een maandelijkschen bijslag van 5000 Kr. te verleenen, totdat een blijvende salarisherziening tot stand is gekomen. De „Daily Mail" meldt, dat de Turksche afgevaardigden ter bijeenkomst te Londen, ondanks de berooide schat kist van de regeering te Konslanitdnopel, goed. van geld voorzien zijn. Er is, naar het blad uit Konstantinopel verneemt, 15000 pond sitcrling uitgetrokken voor de bestrijding van de onkosten dter 19 afgevaardigden. Van de gedwongen leveringen van Duitsche kolen hebben to-t dusver ont vangen: Frankrijk 14.210.282 ton, Italië 1.618.534, België 1.401.626 en Luxemburg 588.098, zoodat Duilsclil'and thans in hel geheel 17.818.840 ton geleverd heeft. Te Grata heerscht een zoo groote woningnood, dat zelfs aan lieden, die ge heel dakloos zijn, geen onderdak ver schaft kan worden. De woningcommissie waarschuwt dan ook tegen een vestiging te Gratz. De Fransche Senaatscommissie voor de financiën wijst er op, dat de spoorweg-exploitatie 8 mitldoen tekort per dag oplevert en dringt op krachtige maatregelen aan. Men bevestigt, dat dtc bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond' den 21en dezer te Parijs zal plaats hebben. De White Star heeft het vroegere Duitsdhe stoomschip Bismarck, het groot ste van de wereld, van de commissie tot herstel gekocht. Meri meldt uit Konstantinopel' het agentscliap Stefanii;. dat die t reidselen voor een Gricksch offensief reed zijn. Er zijn reeds verken" voor liet offensief gedaan. SLACHTOFFER VAN DEN WONING NOOD. In de „Tel." komt dc Volgende advcrl tie voor: „Louis Bouwmeester dreigt -met 1 a.s. dakloosheid. Hij zal misschien zijn ning moeten verlaten. Is cr onder de h eigenaren te Amsterdam een zeer kun zinnige, die hem een benedenhuis met ste etage en tuin wil verhuren,in ruil v 800 's jaars, zonder overneming van wrakken stoel of een mank nachtkas van 1000? Indien er een bestaat, dat zich wende tot Louis Bouwmeester, Helmerstraal 45, die zeer dankbaar zijn." DIEFSTAL VAN EEN KEÜISBEEL Voor eenigen tijd werd bericht ov het aanhouden van een tweetal pers nen door de Heerlensehe politie, die e< gouden voorwerp ter waarde van rui f 10.000, trachtten to verkoopen. Tha is, naar de „Tel." meldt, gebleken, d het een kruisbeeld is, afkomstig uit i slotkapel te Hardenstein in Saksen, wa. het op 6 November Ï.J. werd gestole De daders ziin in Duitschland gearrc teerd. In zijn Vrijdag in do Tweede Kam< gehouden rede, verklaarde miuistor Aa berse, dat, in verband met de vraa; of de regeei'ing bereid is tot protect :c nistische maatregelen, waardoor oen bi paalde industrie wordt geholpen, de i\ geering er niet aan denkt over te gaa- tot het heffen van invoerrechten. Ook toeslag op een bepaald bodrr ligt niet in bet voornemon der regt-c' nj j Op de vraag, of door de rogecrin maatregelen worden overwogen om d werkgevers te verplichten bij te dr, - in de kosten van ondersteuning der werk looze arbeiders in de onderscheidene be drijven, antwoordde de minister dat li reeds langen tijd in deze richting bezig i- Echtcr heeft hij tot nog toe geiiui verd, om een dergelijk onttwerp in ti dienen, omdatt in hett stelsel, dat w> nu hebben, gemeenten noch werkgeer.1 er belang bij hebben, dat de workloosheu wordtt voorkomen. BROOD NAAR DUITSCHLAND. Met toestemming der Nederiandselu regeering wordt thans vanuit 's-Heeren berg tweemaal per week 525 K.G. witte brood bij de te Emmerik wonende Neder- landers bezorgd. Zaterdag is naar het ziekenhuis te ,VliS- ringen overgebracht de sergeant dei t marine Pootvliet, van den torpedobool Z 3. Thans bevinden zich drie ge-ouden in het ziekenhuis. Hun toestand is geluk kig niet onrustbarend. EEN LEGERMONUMENT IN DEN HAAG. B. en W. van Den Haag hebben bij den Raad een voorstel ingedien-l om te be sluiten, aan de Nederlandse,ie Vereeniging „Ons Leger" en de Koninklijke Nc.der- lanidsche Vereeniging „Onze Viool- ver gunning te verleenen, om een „monument voor Leger en Vloot" op jte richten op bet terras ten Zuidwesten van hot Kuhhaus. Het monument zal dienen ter herinne ring aan de diensten, daar leger en vloot aan het land bewezen gedurende bel tijdperk van Aug. 1914 tot December 1918. DE UITLEVERING VAN BROEKHUIJS GEVRAAGD. Volgens den „Lokal Amzeiger" heeft de Nederlandschc justitie de uitlevering ge vraagd van W. H. Brockhuys, zaakwaar nemer (den manager van de Rotterdam- sche Handels- en Landbouwbank), wegens „oplichting tot een bedrag van één mil- lioen gulden." Broekhuys schijnt, naar het „Hbld." hierbij aanteekent, een tijdlang in Reu land vertoefd te hebben, en thans in Ber lijn te huizen. DIEF. EN HELER AANGEHOUDEN. De Bussumsche politie heeft een jongmensch aangehouden, verdacht van oplichting van 6 gouden hor loges, ten nadeele van den goudsmid B., aldaar. Een 23-jarig koopman is in verband hiermede te Amsterdam aangehouden, verdacht van heling en ter beschikking van den officier van 'justitie. Naar het Franscb van RAOUL DE NA VERY, bewerkt door L. M. VAN PINXTEREN, R. K. Pr. 39. „Neen," zeied Etiennette met zachte Slem, terwijl zij: de bebloede vingers van bet kind in zuiver water afwaschte, „ik zal u dc bossehen, die gij beweent, niet teruggeven, want ik wil dat gij gelukkig wordt in het leven van hen die beminnen en gelooven. Ik neem «we onwetendheid aan. Gij zult mijne dochter worden doo rde liefde, ik zal uwe natuur buigen door dc genade, na u tot mij gerokken tte hebben, zal ik u aan God geven." Het wilde meisje liet hare gewonde banden verbinden*en toen zij de vruch ten zag, die Ursula in haar mandje droeg, beschouwde zij ze met een ,u:t- drukking van begeerlijkheid. Ursula reikte haar een appel toe en gebruik makende vnn de afleiding door het ge-, zicht van die smakelijke vruchten ver oorzaakt, verwijderde zij van haar voor hoofd de zwarte Iinren, die er als een sluier voorhingen, kamde ze zachtjes en verspreidde ze over haar rug. Het kind liet haar begaan en Ursula; daar door aangemoedigd, trachtte den lede ren riem, waarin de knots stak, los te maken. Maar die beweging verschrok het arme kind, zij ontsnapte aan Ur sula en keerde naar het venster terug „Kom," zeide mevrouw d'Epinoy tot hare dienstmaagd, wij hebben reeds veel gedaan gekreegn, dit kind schijnt ons niet meer te vreezen." Ursula stond op, legde eenige klee- dren, die zij voor haar had medege bracht, op het bed en opende de deur voor hare meesteres. Toen deze den drempel van de roode kamer over schrijden zou, verscheen de bedelares. Zij was altijd nog bleek als was en de zinsverbijstering der droefheid was nog in hare oogen te lezen, maar zij schoen door een heftige ontroering be- v.ogen. Nieuwsgierihgeid'of medelijden, maar zij stond er op het jeugdige schep sel te zien, dat zij den vorigen avond ais oen prooi door de jagers in een net tl :1 zien medevoeren. Zij duwde Et ton-1 (Slot volgt.) De a.s. conferentie te Londen. De Engelsche p?rs gelooft niet, dat het tegenvoorstel, waarvan de Duitsche bladen spreken betreffende het aanbod van een schadevergoeding van 7500 pd.st, over 30 jaar, in ernst door de Duitschers te Lon den ter sprake gebracht kan worden. Het bedrag is iets ineer dan de helft van het» geen de geallieerden eischen. De „Daily Telegraph" zegt, dat de ge allieerden daar niet aan kunnen dénken. -Het blad herinnert er aan, dat de Farijsche voorwaarden Duitschland gelegenheid ge ven, om zelf het bedrag van zijn verplich tingen aanmerkelijk in te krimpen, door zijn balfjaarlijksche verplichtingen vóór de vervaltermijnen te voldoen en daardoor in terest in mindering te brengen. Volgens het tractaat van Versailles, heeft Duitschland het recht om tegenvoor stellen te doen, ofschoon het met de uit oefening van dat recht tot het nippertje gewacht heeft. Het zal daarom gehoor 1 worden. Maar het geischte bedrag is reeds zoo matig dat de geallieerden er onmoge lijk op kunnen afdingen. Een andere zaak is. echter een concreet voorstel over dc gc- schikste wijze van betalen. Dat zal in een geest van billijkheid en zelfs met consedc- ratie overwogen worden. Dr. Wirth over de schadevergoeding In een rede voor de Kamer van Koop handel te Bremen heeft dr. Wirth, de Duitsche rijksminister van financiën, ge zegd dat Duitschland te Landen geen dwangbevel zal aanvaarden. De milliar- denroes der Entente houdt geen rekening met Duitschland's draagkracht. Duitsch land zal doen wat het kan; het erkent tot schadevergoeding verplicht te zijn,en zal te Londen niet weinig aanbieden, en zijn beloften door een grootschc organisatie van dén arbeid vervullen. Dc uiterste grens van belastingheffing is in Duitschland bijna bereikt. Het bezit kan weliswaar, nog eenigszins worden aangesproken, maar het productieve kapitaal moet worden ontzien. Zonder medewerking van de Ver. Staten zullen alle schadevergoedingsplannen evenwel slechts theorie blijven. Niemve daden van Sinn Fein. 700 Sinn-Feiners hebben dc politie-ka- zemc en verscheidene huizen aangevallen en verwoest in het dorp Drimsleague. Het garnizoen bood wakker weerstand, en joeg ten- slotte de aanvallers op de vlucht, van wie er een aantal werd gewond. 200 Sinn-Feincrs hebben een trein doen stilstaan tc Millstreet (graafschap Cork) en vielen 14 soldaten aan, die in den trein za ten. Een soldaat werd gedood, 6 gewond. Sinn-Feiners hebben de politie-kazerne te Elphin (graafschap Roscommon) aange- nettc opzijde en ging recht op fict wilde meisje af. Deze zag haar zonder vrees naderen, in hare onwetendheid radend dat hare eenvoudigheid moest Sympathiseeren met de droefheid en den waanzinzij week niet terug toen de bedelares tot haar kwam, zij 'trok hare handen niet terug toen de waan zinnige ze zachtjes aangreep. „Mevrouw," vroeg Ursula, "„zult gij de bedelares en het wilde meisje samen alleen laten?" „Waarom niet?" antwoordde mevr. d'Epinoy. „De krankzinnigheid van. deze ongelukkige is goedaardig en misschien kan de moeder, die haar kind beweend, invloed uitoefenen op dat kind, tint waarscöijnlijk nooit haar moeder ge kend heelt." De bedelares nam het wilde meisje in liare armen en trok het tot zich en liet haar hoofd op haren schouder rusten, terwijl zij fluisterde: „Querida .mi»." „Spreekt deze vrouw geen Fransch f zeide Ursula: „Neen," antwoordde Eücnnelte, .,zij gebruikt de Spoausche taal. Een oogenblik later voegde zij cr l;i.i j,Thans begrijp ik de bedoeling, waar-; °ni zij een oud stuk stof onder hare kin houdt zij heeft dc Spaanschc man- tillc gedragen. Zij is óf wel een Spaan schc van a(komst, óf zij heeft lang do kolonies vain dat land bewoond." Terwijl zij tot het wilde meisje sprak in dio welluidende en zoetklinkende Spaanselie taal, scheen deze het oor te leenen aan een vergeten melodie. Klaar blijkelijk hadden de woorden, die zij hoorde, voor haar 'geen zin, en toch hoorde zij ze met een zeker genoegen. Dit tooneel boezemde mevrouw Epi- n°y veel belang in. Uit vrees het te onderbreken, bleef zij' onbewegelijk tegen den deurstijl slaan en beschouw de stilzwijgend dc bedelares en liet toil de meisje. „Het was een kind, een zeer klein kind," zeide de krankzinnige, die zich in het Fransch uitdrukte els zij ge heele zinnen, vormde, en van tijd tot tijd sommige uitroepen in het Spaansch deed. „Gij hebt haar niet gekend, que- rida mia! Ik zio" altijd hare blauwe bogen, altijd, altijd; zij waren diep en zacht, als de uweZij had zeer kleine voetjes; ik wiegde Iianr in slaap op fini knieën als een vogeltje: zij lachte togen mij in baren slaap, hel was c n zeer lief kindje.... Slaap en droom! het komt mij voor alsof ik haar nog wieg." Langzaam, met een eentoonige en zachte beweging, trok de bedelares het wilde meisje aan hare borst, wiegde haar met die langzame beweging, die do minnen aanwenden als zij den slaap willen doen komen, en het kind, uitge put door de worsteling van den vorigen dag, terwijl de korte oogenblikken van rust door schrikkelijke droombeelden verstoord waren, legde zich in hare armen neder, liet een diepen zucht hooren en verloor het bewustzijn van wat rondom haar geschiedde. „Stil.' zeide dc bedelares, „zij slaapt!" „Is dat geen wonder, mevrouw?" vroeg Ursula. „Het is ten minste een geluk. Ik wilde do ellende van die arme vrouw ver lichten, van nu al' zullen wij haar op het kaïsteel houden." „Wat g»at gij doen, mevrouw „Het wilde meisje laten slapen; wij zuilen over een uur terugkomen." Het was bijna nacht, toen het k 1 tier bossehen ontwaakte. Eerst true r j,. verbaasd dat zii niet alleen wa-, j zich aan de aarmen die haar omstren gelden te ontrukken; maar toen zij de bedelares erkende scheen zij die eerste beweging te betreuren en naderde haar met een gebaar van toegenegen eenvoudigheid. De krankzinnige bezat genoegzaam verstand om te begrijpen, dat de wanorde, die in de kamer heersente, het werk was rnn dat jeug dige kind. Zij legde de matrassen weder in het bed, maakte de dekens in orde en bracht baar gezellin naar die zachte legerstede, maar hoe zij ook aandrong dat het kind zich daarop zou neder- leggen, ging deze toch op het tapijt lig gen. Gedurende den nacht werd het wilde meisje met schrik wakker. De krankzinnige, op hare knieën over tiaar bet'ngebogcn, beschouwde haar gelaat bij het licht eener kaars, en toonde daarbij een hevigen hartstocht. Tranen rolden ever bare wangen, zij sprak woorden zonder samenhang, die zij tot een onzichtbaar wezen richtte. Toen zij begreep, dat zij het kind bung ge in ikiki had, blies zij dc kaars uit en ging weder naar hare legerstede, waar zij niri het hoofd in dc hinden steu- - uti in. tranen uitbarst tg. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5