Uit den Omtrek /BERICHTEN INGEZONDEN. ^JBJonckbloedt.I SOUED SCHOENWERK J jUIT/ONZE VORIGE OPLAAG. GASVERSTIKKING MET DOO- J S GELIJKEN AFLOOP. lfan onze Rechtbank. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt Redaetie zleh niet aansprakelijk. Bedevaart-Vereeniging St.-Jeroen. Propaganda-avond. Eenmaal liet de groote Heilige, Sint-Jeroen, het leven om wille van Christus. Hij viel onder het zwaard der wreede öoormannen, biddend, en zijn bloed offerend voor zijne ge liefde kudde. Vele zijn de genaden welke door zijne voorspraak zijn ver kregen, gedurende den loop der eeuwen Altijd zijn er bedevaarten gehouden naar de heilige plek, waar zijn bloedj heeft gevloeid, en ook van uit Haar lem en omstreken gaat ieder jaar, reeds sedert 1901 een godvruchtige menigte mannen te voet naar het ge nadeoord t vol geloof en vertrouwen op St.-Jeroens voorspraak, sprekend van wonderbare gebedsverhooringen, gaan ze reeds 20 jaar biddend en2 zingend ter bêevaart. Maar hun pelgrimstocht is onbe kend, en het getal deelnemers nog niet groot genoeg. Daarom wordt er nu op Dinsdag ld Februari a. s. een groove Propaganda- Vergadering ge houden in St.-Bavo, Smedestraat, 's-avonds om 8 uur. Als spreker zal optreden de Weleerw. Heer J. C. C. Groot, kapelaan van den St.-jan. den Doop er. Wij verwachten, dat de zaal flink gevuld zal zijn vooral met mannen, van wie we hopen, dat ze zich bij de Bedevaart vereeniging zulJen aan sluiten. Het lidmaatschap kost slechts een gering offer in gelü. Ter opluistering der vergadering zullen eenige liederen gezongen wor den door het koor van het Meisjes patronaat St.-Gertrudis, onder lei ding van Mej. Annie v. Zutphen. Elke man is welkom ter vergade ring, terwijl ook de tegenwoordigheid van dames zeer op prijs zal gesteld worden. De toegang is geheel koste loos, en ter vergadering zal niet om geld gevraagd worden. Moge door St.-Jeroens voorbede deze propaganda-avond slagen, op dat binnen afzienbaren tijd de Bede- vaart-vereeniging worde een door de Kerk officieel erkende vereeniging, wat ten slotte het groote streven is van hen, die reeds twintig jaar deze vereeniging hebben in stand gehou den en geleid, waarvoor hun aller hulde toekomt. 4j5«2TEUOei^)RAAT I iH? 27. CvT - «oor DAMES, HEEREN EN KINDEREN i> Eeti treurig geval van gasvers tik king, <kit een menschenleven eischic, heeft in den naclit van Zaterdag op Zondag hier ter slede plaats gehad. De 58-jarige wed. mej. W., alléén \vo- nend in perceel Tempeüersstr. 50, moet zich Zaterdagavond ter ruste heibben be- geven, doch velgelen hebben het gas- kraantje van een gasstel in de keuken te sluiten. Wellicht is dit ook door 'n onge lukkig toeval, of iets dergelijks weer open gegaan, na gesloten te zijn geweest. De slaapkamer van mej. W. bevindt zich naast de keuken. Mej. W. had de ge woonte vanwege de ventilatie haar slaap kamerdeur te laten openstaan, waardoor het gas zich spoedig ook in 't slaapver trek verspreidde. 's Zondagsmorgens zou mej. W. bij haar kinderen komen ontbijten, doch toen deze haar niet zagen verschijnen logen zij op onderzoek uit. In de Tcmpetiersstraat gekomen vond men de woning gesioten en werd niet opengedaan. Door overklimming van een schutting bereikte men toen dc woning cn drong 3 reeds dadelijk een sterke gaslucht tot de aanwezigen door, zocdat 't ergste reeds werd vermoed. Men trof mej. W. dood aan op haar bed. Dr. Fagée Sehaeffer, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, constateerde dat de ongelukkige sinds rond 3 uur overloden moest zijn. Een wel tragisch onp.al. BURGERLIJKE STAND. Gehore*: 10 Febr. z. van M. A. Pesman- r. Huizen. z. van F. Hijmans-Baske. z. van li. Verdel-Miesyerus. 11 Febr. z. van E. VV. H. Nas-Ballangée. d. van M. J. Schous- Reznme. d. van M. Hoes- Roozendaal. d. van J. B. Remnié-v. Amstel. z. van M. L. J. Kerkhoff- Bijmolt. d. van M. E. Smit-v. d. Steij- l«n- 12 Fébr. z. van J. E. v. Es-Oxse- ner. z. van G. Petri-Kok. 13 Febr. d. van M. W. Wijlvliet-Feijen. z. van H. Rodenboog-Wal ter. z. van B. Meijer- Kopjes Niemans. d. van M. J. v. Duren-v. d. Wildt. Overleden: 10 Febr. C. Nieuwenkamp Kotting, 79 j. Joh an v. Vlietstraat. J. VV9 m. z. van J.. W. Zandstra, Xolkstraat. 12 Febr. D. 'Fichen, 71 j. Kleverparkweg. 0. Verwer 46 j. Baenredamstraat. J. ,W. 6 m. z.. van IW. J. v. Leuven, Wester Booga ïrd8traat 13 Febr. C. A. Poldermanv. Put ten, 36 j. Palmstraat. EEN RAADSVACATURE. Men schrijft ons: De heer H. 0. de Zeeuw, thans be zoldigd bestuurder van den Nede.l. btuca- doorsbond, is benoemd tot Commies bij den Gejacer.t liji.ea D enst der Werkloos heidsbestrijding, en zal als zoodanig in zonderheid worden belast met de lei ding van de Arbeidsbemiddeling. De heer De Zeeuw zal met ingang van 1 April a.s. deze functie aanvaarden, en als gevolg daarvan spoedig het lid maatschap van den Itaad onzer gemeente moeten neerleggen. Naar aanleiding van de polemiek, die over de uitbreiding van den Dienst der Werkloosheids', e.trijcing Le lt plaats ge had, waarbij tevens over de benoeming van den heer De Zoeuw werd geschre ven, heeft deze dienaangaande overleg gepleegd met de So:.-Dein. Raadsfractie en het Bestuur vaa den Haarlemschen Bestuurde: sboad. Aan beldo colleges werd door hem de vraag gesteld, of zij de bezetting van do functie van Commies bij meergenoemden Dienst in het be lang achtten van de georganiseerde ar beiders, welke vraag door beido organen bevestigend werd beantwoord. Daarop heeft de heer De Zeeuw besloten, dezé benoeming te aanvaaarden. In verband met de benoeming van den beer H. 0. de Zeeuw, tot Commies bij den Dienst der Werkloosheidsbestrijding zal een vacature in den Baad ontstaan. Als opvolger van den heer De Zeeuw, komt in aanmerking de heer J. A. Krijn- ders. NEDEBL. VEREEN. VAN SPOOR- EN TB AM WEGPEBSONEEL. De heer Joh. Verton, tot dusverre be zoldigd le. tuur der ia: de afoeaiing Haar lem van voornoemde organisatie, zal met ingang van 15 Maart a.s. als zoodanig aftreden, en op hetzelfde tijdstip in dienst treien als landelijk propagandist van de Ne lerlandsche Vereeniging. COLLECTE'S VOOR DE ARMEN. De eoliecte voor de armen dier St. Jo- sephs-parochie heeft gisteren opgebracht f 826.68, terwijl die voor de armen in de Antonius-parochie en van het Heilig Hart beeft opgebracht f 1745.43. Mooie bedragen, voorat als men be denkt, dat b.v. de laatstgenoemde collec te bijit^ vijf maal zoo veel opgebracht beeft, ddn toen racn aan de huizen col lecteerde. Het besluit van de tedien van het armenbestuur, om collecte's na een liefdadigheids-predikatie in de kerk zelf te houden, mag dus wel een zeer geluk kig genoemd worden. Personalia. Voor het eindexamen Middelbare Technische School te Amster dam slaagden de heeren C. Coehergh en J. de Vries, alhier. 6Auüt,.,u EN KAPPERS. Men schrijft ons: In oen de er u;\«en cehouden ver- ptueriaj! van de afdeeling ..Haarlem" van den Ned. Barbiers- en Kappers- lxutv! werden als afgevaardigden naar de. deu 21«n Februari te Amsterdam te houden jaarvergadering van den Rond ..gekozen dc hoeren N. J. Vos cn G. de Jo.ig. Als plaatsvervangende afgevaardigden dc heeren C. J. stol wijk en A. VerUaiik. Na ernstige be- «prekmg werd met algemeene stem men aangenomen hel (lonoept-Reg'c-1 ment en Standaard-Contract der in dit bedrijf op te richten Kappers-Bedrijfs- Organisatie. Deze K.B.O. is een nieuwe vorm van organisaties, waardoor, met be houd van de volle zelfstandigheid een vaste vorm van samenwerking komt, tusscihen den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbomd, de Moderne, de R. K. en de Neulr. Bedienden Organisatie's. In scherp afkeurenden zin sprak de vergadering zich uit over enkele leden dac lid waren geworden van de Vrije Winkeliersvereeniging, omdat deze vak- genoolen zich hierdoor aan een groote tegenstrijdigheid schuldig maken, daar 't reglement van den Bond zich positief uitspreekt voor wettelijk geregelden slui tingstijd der zaken. Dr. GöTTE. De leden der eerste hulpvereeni- ging „Snclvc-band" hebben Vrijdag avond afscheid genomen van den lieer Dr. Götte. die ach wegens drukke werkzaamheden heeft genoopt ge zien ais medisch leider te bedanken. Nadat de dokier. die ditmaaL op ver zoek van l ef bestuur vergeeeld was van zij ne editgenoote had plaats genomen, zette de voorzitter' de heer W. Saeijs.de ve.di nslen van t r. Göt'.e uiteen en bood het lidmaatschap van verdienste der vereeniging met als blijvende herinnering een lolo va de .eden met oorkonde. Mevrouw Götte werden bloemen aangeboden. De lieer Götte dankte voor de hem gebrachte hulde. MILITAIRE PLECHTIGHEID. Hedenmorgen werd het stoffelijk over schot op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan teraarde besteld van wijlen sergeant-majoor Wildeboer. Het geschied de met militaire eer. Omstreeks half twaalf vertrok de rouw stoet met een 30-tal militairen, waarbij de stafmuziek, van het gesticht „St. Joan nes de Deo." Aan den ingang van het kerkhof werd een salvo vuur gegeven. Aan het graf werd gesproken door Majoor Kruit en den adjudant Hopman, namens de Onderoffic. ver. „Ons Belang." Onderweg en ook op het kerkhof ston den zeer veel belangstellenden langs den weg geschaard. RECTIFICATIE. In het verslag van den Rerhs-eerings- raad is een hinderlijke fout geslopen, de betrokken pa.sage moet luiden: „In de plaats van den heer Tcrvooren werd als lil van onzen Raaad aangewezen de heer H. B. v. d. Bande.. Voorts zij medegedeeld dat de heer H. Hylkema als plaatsvervangend lid werd aangewe zen door de Afd. Haarlem van het Ne- derlandsch Genootschap tol Zedelijke oor- betering der ge.angecen." NOODWONINGEN. Met het bouwen der n olwoningea aan de Rustenburgerlaan is men reeds zoo ver gevorderd dat zij onder de kap zijn en dat reeds met het schilderen is be gonnen. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING. In de Soc. Vereeniging had Zaterdag avond een gymnasliekuitvoering plaats door de leerlingen der rijkskweek- en leerschool ten bate van de afd. Haarlem van het Centraal Genootschap voor Kin- der-herstelings- en Vacantdekolonies. Onder de bekwame leiding van den heer Goething is er door de leerlingen een schitterende gymnasliekuitvoering ge geven. De verschillende nummers oogstten veel bijval, vooral het laatste nummer voor de pauze, waarbij door den heer Goething enkele uitstekende staaltjes gymnastiek werden vertoond. Tijdens de pauze richtte mevrouw Stolp presidente van het genootschap enkele sympathieke woorden tot allen die zich voor dit liefdadig doel beschikbaar ge steld hadden. Ook de heer v. d. Ley, directeur der Rijkskweekschool, sprak enkele waardee- rende woorden. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den Commisaris van Politie, den heer Warnier, inspecteur van L. O. eD verschil lende leeraren. NEDERL.—ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. Zaterdag vergaderde de afdeeling Haar lem van de Nederl.Zuid-Afrikaansche Vereeniging, onder voorzitterschap van den heer Jhr. Dr.. C. G. S. Sandberg. De notu len, hetjaarverslag over 1920 en de reke ning en verantwoording van den penning meester werden onder dankzegging aan de betrokken functionarissen goedgekeurd Tot leden voor het nazien der kas over 1921 werden benoemd de heeren Sigal en Pruissen. Tot afgevaardigden naar de Alge meene Vergadering werden gekozen de heeren Jhr. Dr. C. G. S. Sandberg en J. Floor. Jr. De heer Floor vroeg, dat er bij de Alg. Verg. op zou worden aangedrongen, dat de notulen van de vergaderingen van het Hoofdbestuur weer in het maandblad zou den worden opgenomen. Een desbetreffend voorstel zal reeds schriftelijk bij het Hoofdbestuur worden ingediend. Do voorzitter zeide, dat hij ge hoord had, dat van de Vereeniging een drang uitging, om de immigratie naar Zuid- Afrika te bevorderen. Dit scheen hem vooral in dezen lijd niet hel juiste stand punt. Dit punt zal ook door de afd. Haarlem op de Alg. Verg, ttr sprake wor den gebracht. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter hierna de korte vergadering. Diefstal met braak. De twee beklaagden, die broederlijk in 't zondaarsbankje zaten, hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal door braak. Nieuwjaarsavond wisten zij zich to te verschaffen tot de woning van een winkelier in Zaandam en ontlastten hem van een gouden horloge en ongeveer 30 35- Uit het requisitoir bleek, dat het geen makke jongens waren. De een had o.m. al cen's twee jaar op staatskosten aelccfd. De ander had niet minder dan vijf vonnissen achter dien rug, waarvan één van i jaar en 3 maanden. De Officier, van Just' ie meende dan ook. geen clementie te moeten betrachten en eischte tegen ieder der bekl. iK jaar gevangenisstraf. De V'. diger refereerde zich aan den eisch. Le de bekl. voerden armoede tot veront schuldiging van het misdrijf aan. De een hing onder tranen en snikken een om standig verhaal op van den moeilijken tijd, welken hij doorgemaakt had vanaf het uit breken van den oorlog. Hij smeekte de rechtbank om clementie en zwoer een duren eed in den vervolge het goede pad te bewandelen. De ander was onverschil liger en maakte, toen hij het trapje afging (beiden zijn gedetineerd) nog eenige ge baren naar een vriendje op de publieke tribune. Diefstal. Twee broers uit de Haarlemmermeer zijn rare snuiters. In plaats van 's nachts in Morpheus' armen te rusten, gaan zij wel eens wandelen. Zoo ook' in den nacht van s op 6 November. Tóen bleef het echter niet bij wandelen. Zoo en passant namen zjj bij enkele woningen wat konijn tjes en kleedingstukken weg. Een van de twee broers heeft al eens meer een dief stalletje gepleegd, waarom tegen hem 4 maanden geëischt werd en tegen den ander 2 maanden. Mishandeling. Op 24 November kregen twee bewoners van het rustige dorpje Vijfhuizen ruzie met elkander. Piet schold Klaas voor schooier, waarop deze kwaad werd en Piet met een zoogenaamden spoorstok 'n slag op den arm gaf. Deze had, tengevolge daarvan 6 weken pijn gehad. De president vroeg aan bekl. of de slag zoo hard was aangekomen, dat de stok brak. „Jawel, edelachtbare," zei bekl., ,.maar dat kwam niet door het slaan maar door dat de stok zoo slecht was. Hij was van binnen heelemaal vermolmd." De Officier vond de mishandeling nog al ernstig en, daar bekl. nog al vechtlus tig bekend staat, wil de officier hem een maandje opbergen. Mijnheer de Redacteur, Mag ik u voor onderstaande regelen een plaatsje in uw blad verzoeken, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In de gemeente Castricum alwaar ik woonachtig ben, is met ingang van 1 Ja nuari 1921 de gasprijs met 2 cent per M3 verhoogd, terwijl in verschillende an dere gemeenten deze prijs wordt ver laagd, hetgeen zijn oorzaak vindt in de daling der steenkolenprijzen. Ultimo De cember waren tooh de kolenprijzen voor Januari en ultimo Januari die van Febru ari reeds bekend. Waar nu de steenkolen voor Januari met circa 20 en die van Februari met 40 per ton op den prijs van December verminderd zijn, ligt het toch voor de hand, dat ook de produc ten welke uit de kolen op de gasfabriek worden geproduceerd in prijs worden ver minderd. De gasprijs was in December per M3 25 cent, de cokesprijs 3.75 per mud en de leer 14 cent per liter. Als we nu aannemen, dat uit een ton steenkolen gemaakt worden gemiddeld 28 M3 gas, 13 mud cokes en 30 liter teer, dan brengt die ton steenkolen op 28 X 0.25, 13 X 3.76 en 30 X 0.14 J 122.95. (Nu echter de kolenpnjs per ton circa 20 lager is, zou den consu ment hiervan kunnen genieten, doch bij ons is dit niet zoo, daar moeten ze op den gasprijs meer betalen. Als die geza menlijke opbrengst nu met 20 voor den verbruiker wordt verminderd, zou dit kunnen worden 122.9520 j 102.95 of wei circa 16 pet. .verminde ring, waaruit volgt, dat de gasprijs 0.25 16 pet. 0.21, de cokesprijs 3.75 16 pet. j 3.15, de teerprijs 1416 pet. 0.12 en een totale opbrengst zou worden van 28 X 21, 13 X 3.15 en 30 X O-12 103.35. Daar echter de kolen voor Februari met circa 40 per Ion in prijs verminderd zijn, kunnen de prijzen der productie evenzoo goed dalen zonder dat de fabriek hiervan maar het minste nadeel heeft, integendeel juist voor deel, want als ook de totale opbrengst biet 40 wordt .verminderd en deze wordt 122.95—40 82.95 of wel circa 32 pot., zouden de prijzen kunnen worden gas 0.25—32 pet. j 0.17, cokes 3.75—32 pet. 2,55 teer J0.14 —32 pot. is 9l/2 cl, dn totaal dus 28 X 17, 13 X 2-ö5 en .14 X 01/2 cl. 83.60. Dan zouden zeer zeker veel meer menschen gas gaan gebruiken en dit de fabriek ten goode komen. Ik hoop dat in bovenstaande regels het gemeentebestuur van Castricum zal willen inzien dal een gasprijs zooals zij thans hebben vastge steld, niet goed te keuren is. Will en zij echter dezen prijs tooh handhaven dan zal de gemeente spoedig O. W.'er zijn. U mijnheer de Redacteur nogmaals be leefd dankend voor de verleende plaats ruimte. EEN GASVERBRUIKER. Naschrift van de Redactie. Op het eerste gezicht blijkt at, dat de berekeningen ge heel onjuist zijn, daargelaten nog, dat ook op de conclusies van den inzender nog wel een en ander te bemerken valt. WEDUWENZORG. De vorige week mocht ik onzen penningmeester, den bee J. P. van Eiisden. Ja obstiaat 3. .afgeven de toe zegging van de navolgende donatiën en giften: van s.s.t.L Mevr. A K. A. d. 1 P. f 5.den heer J. B.. als juarl. bijdrage en van de H.H. M. V. K. I 1-J. C P. f Lals giften in eens en van den heer J S. 2.50 over 1921. Dank. allen dank namens onze 5(10 hulpbehoevende weduwen en weezen. Mocli ten nog ve en hun voorbeeld vol gen. Over 1920 werd door ons uit gekeerd ruim f 11.-00. Om dit te kun nen ti'oan. moest de reservekas nog worden aangesproken en deze is niel 1 onuitputtelijk. U moest toch. eens de stamelende da n kbe luigizigen hooren wanneer wij de uitkeering doen. dan was zeker onze bede om hulp bii 1 velen niet te vergeefs. De Voorz. v. „Weduv. euzorg" J. H. SCHATS. HEEMSTEDE. Vrijdagavond hield de afd. Heemstede van de R.K. gemeente- werkliedenvereeniging „St. Pauius'' eene openbare vergadering. Om half 8 opende de heer Groenland de vergadering waarna hij het woord gaf aan den heer v. Zeggelen uit den Haag. Spr. begon met een vers van den groote Dr. Schacpinan, n.l. „Een gioote zaak beginnen, Behouden en beminnen. Volharden, kloek van zinnen Verwint het. al! •ifciü Spr. zegt dat de geschiedenis der vak beweging zooals die nu is, nog niet oud is. Zij dateert vanaf 1903, waarna wij den geweldigen groei gekregen hebben, waardoor wij ean half millioen arbeiders in centrale organisatie gekregen hebben, In dien tijd is vooral naar voren geko men of wij God moeten erkennen in de samenleving of: enkel in het huisgezin. De S. D. A. P.'crs geven de kapitalisten de schuld der verkeerden toestanden, willen dus de socialislischen staat, om daar hun beginsel uit te leven, de E. K. en Ohristelijken stellen zich daar tegenover. Er is, zegt spr. geen plaats tusschen deze stroomingen, zoodat de zoogenaamde ne trauien rich onmogelijk staande kun nen houden. Spr. herinnert aan de Engeisehe neu traliteit, die op een zuiver Christelijk standpunt staat. Wat is de actie, zegt spr. der R. K. arbeidersbeweging f .Wij plaat sen ons met beide beenen in de R. K. be weging, en eraennen God als de Schep per. Wie dit niet erkent, moet het stelsel aanvaarden dat alles zóó behoort als het nu is, en kan het alleen niet pleizirig vinden dat wij aan lager wal zijn. Onze actie is ingeluidt door „Rerum Nova- rum", die wij steeds als onzen wegwij zer erkennen. De Paus als practisch mensch wil ons brengen naar de tijden der middeleeuwen, dio betere rechts er- houdingen haddon dan dezen eeuw. Toen maakte patroon en arbeiders reeds ge- zamelijk wetten voor het bedrijf. Ook, zegt spr., hebben wij een moi- tigen steun vau ons Doorluchtig Epis copaat. Onzin, zegt men, maar als we zien naar den schoolstrijd waarmede in 1868 het Episcopaat begonnen is, en we zien den uitslag, dan gaat er een macht van uit, die ons ook in de vakbeweging ten goede zal komen. Doordat wij de R. K. arbeiders in onze bonden baalden,kon den andere bonden op eigen terrein hun beginsel meer uitleven waardoor de ver schillende bonden ieder op eigen terrein meer kracht ontwikkelde. Trouwens in 1918, zegt spr., hebben de bisschoppen verschillende bonden verbo den. Spr. gaat dan na, de werkzaamheden van ons R.K. Vakbureau en hoe in 10 jaren Tiet ledental is toegenomen van 9000 tot 170.000, hoe de leden leiding geven In groote zaken, zooals in de andere groote centralen, hoe zij zich bezighouden met de toekomst zooals medezeggingschap in de bedrijfsleiding, die wij propageeren, in plaats van socialisatie die de S. D. A. P.- 'fers prediken. Wij streven naar een ambten a ars wet zooiets als Bel onlwerp-Dresse/nuys. Voor- ktopig moeten wij ons terugtrekken, daar anders 't ontwerp ingetrokken moet wor den. Men spreekt over bezuiniging en wil van alle groote bedrijven Naaml. Ven nootschappen maken, waardtor aan de gemeentebesturen groote bevoegdheid wordt ontnomen, en al erkent spr. dat er wel iets hapert, ais men ziet dat er in Am sterdam aan den tram 20 lijnv/erkers zijn, mot 13 ambtenaren en 2 ingenieurs, al deze vraagstukken kunnen ons toch niet koud laten. Wij hebben hier, zegt spr. krachtig hel georganiseerd overleg gepredikt en met succes, waarvan de plaatselijke organisatie profiteert. Nu verkeert Heemstede, zegt spr. ia liet gunstige geval in eene omgeving te zijn, waar goede arbeidsvoorwaarden zijn, an ders zouden zulke plaatselijke hondjes van arbeidsvoorwaarden onkundig blijven. Een nationaal georganiseerde ontvangt alle gegevens van het Centraal bureau. Dan behandelde spr. nog de kinden oe- lage. In den breede wordt aangetoond dat dit stelsel het juiste is, daar een arbeider met 10 kinderen recht heeft op eenigszins gelijke levensvoorwaaden, als die met 2 kinderen. Vroeger zegt spr. had dit stel sel niet zoo'n groot nut, omdat een groot gezin regel was. Er wordt zegt spr. ge sproken van een toeslag op groote gezin nen, maar zegt hjj, als men een loon geeft zonder toeslag dan is dit een premie op de kleine gezinnen, omdat die, dan in zoo'n betere omstandigheid komen te verkeeren. Spr. haalt eenige voorbeelden aan, waarbij wel degelijk blijkt, dat er in de vrije bedrijven naar gestreeld wordt, kin dertoeslag le geven. Als slot leest spr. dan een gedeelte voor uit den vastenbrief van den Aartsbisschop, waarin Z. D. H. de arbeiders toeroept, terug te gaan naar Christus, en ieder in eigen kring te werken voor de R.-K. zaak, waar vanzelf uit volgt, dat ieder R.-K. gemeentearbeider zich R.-K. behoort le organiseeren. Met eenige coupletten uit de Piuscuiilate van Dr. Schaepman, sloot de spr. zijn boeiende rede. Hoewel vele niet-R.-K. georganiseerden aanwezig waren, werd van het aangebo den debat, vrijwel geen gebruik gemaakt, wat tenslotte de spr. beschouwde, als een bewijs, dat allen het met hem eens waren en sprak als zijne meening uit, dat alle R.-K aanwezigen, zich nu bij de R.-K. afdeeling moeten aansluiten. HEEMSTEDE. Burgerlijke Stand. On dertrouwd: H. P. Dros en N. H. R. Horn. C. J. Oostewijk en L. C. van den Berg. Geboren: z. v. C. van Olphen-Hulsman. z. van M. de Winter-Looman. d. van M. Medeinblik-de Ridder. HEEMSTEDE. IB. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet van f. 5500 te verleenen voor de verbetering van de walbeschoeiïng langs het Spaarne aan de Oo3terhoutIaan en de Vijverlaan. Ingevolge het advies van de Oom missie van Overleg voor de Werldieden stellen B. en W. voor, oui aan de straat- makers tijdens ziekte of ongeval behalve hun gewone loon ook uit te keeren het straatgeld. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, eenige stukjes grond aan de Raadhuisstraat en den Binnenweg om niet voor de genieante te aanvaarden. SCHOTEN. Zangui.voering. Dins dagavond 8 uur geeft iiet Sciioicn's Mannenkoor „Internos" een Concert teil voordode van d.c Vereeniging tol Bestrijding der Tuberculose, met wel willende medewerking vau Haarlem's dubbel gemengd Kwartet. Mevr. van Tienhoven-Kouweling. alt. da lieer G. Droogtrop. tenor en de lieer Jacob Lijster, organist. SPAARNENDAM. Na onderzoek is gebleken dat de Huis geen schuld kan hebben aan het lekstooten van bet schipb, dat onlangs gezonken is. De schepen die vlakvoor en daarna invoeren kregen geen averij. Men vermoedt, dat het een oud schip was, dat een roestige plek onder water door een stoot tegen den muur is opengebarsten. EGMOND AAN ZEE. Mej. Bakker, onderwijzeres aan de Kath. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Bijz. school te Doesburg. EGMOND-BINNEN. De R.K. Kies- vereeniging besloot in hare laatste be stuursvergadering de jaarverg. te houden op Donderdag 17 Febr. Aan de orde is o.a. verkiezing van een paar leden van het bestuur. Het ligt in de bedoe ling, ook dames in het bestuur te doen zitting nemen. De E.A. zal een causerie houden over een apologetisch onderwerp, waarvoor thans gekozen werd: „De onfeilbaarheid van den Paus, en wat daarmee samen hangt", Mogen vele leden en niet-leden zoo mannen als vrouwen van hun belang stelling blijk geven, door deze vergade ring bij te wonen. UITGEEST. Heden werd begonnen met de werkzaamheden voor de uitbrei ding der R. K. School. ZAANDAM. Voor het machinisten- examen slaagde le 's-Gravenlhage o.m. de heer J. M. Bleeker, alhier. BEVERWIJK. Raadsvergadering. Dinsdagavond vergadert onze gemeen teraad ter behandeling der navolgende agenda: 1. Tweede stemming omtrent de aanbe steding der gemeentelijke odedhouds- werkem 2. Benoeming Sdh0olpersoneel. 3. Verhooging salaris correspondent. 4. Aanstelling schoolarts. 5. Regeling drinkwatervoorziening. 6. Regeling Schoolcommissie. 7. Instelling Oudercommissie aan de OpenJb. Lagere Scholen. HILLEGOM. Onder vriendelijke dankbetuiging geeflt de St. Vincenlius- verecniging door deze bericht, dat van het saldo van de opbrengst der liefda- digheidsuitvoering haar ter hand zijn Gesteld 50.Het overige komt de Ma- \\J voooriexn P. W TVVttHUfJStN K 1 ïeujMOCw n N? 1770 ria-veneeniging en S4. ElisabelhvereeniU ging ten goede. HILLEGOM. Loonactie. -- Alhier werd in het gebouw van den R.K. Volksbond een Distriets-vergadering gehouden door, „St. Deus Dedit". Er werd geadv-wxaxl, voor de Moemistanbeiders een looneisch te stellen van ƒ28 per week en oen ar beidsdag van 6 tol 6. De afdeeJiug Heem stede fing hiermede accojjrd onder uit drukkelijk beding, dat er niets van de minimum-eisöhen zal afgaan. HILLEGOM. De Bloemenvelden. Al schrijven we nauwelijks half Februari, tooh leg innen de bloembol lciweldien af to groenen, vooral dc narcissen en crocua-. sen hebben reeds veel loof. Als geen strenge vorst intreedt, zullen de bloemen bijzonder vroeg in bloei slaan, wat met hel. oog op het vroege Paascbfeest de attractie der streek zeer zou bevorderen. HILLEGOM. Chv. Volksonderwijs. Dank zij de gelijkstelling van- het onder wijs rijpen de plannen lot stichting eener bijz. school voor de Ned. Hervormden steeds meer hun voltooing. Reeds is de grond gekocht en betaald. Er is reed» aanvrage voor 150 kinderen. Zoo zal 't bijzonder onderwijs steeds in bloei toe nemen! HILLEGOM. Boksen. Door de Boks club „Haarlem" werd in café „Flora" 'n wedstrijd-demonstratie gegeven. Dank' zij 't nieuwe van deze „sport" in onze plaats, was er groote belangstelling. Men wenscht bier een eigen club te vestigen. Het spreeikt van zelf, dat liefhebber» van heel of half gebroken ribben, bloed neuzen en dergelijke het meest welkom zijn. Ontaarding der sport is het juiste woord van deze wedstrijden. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 16 Februari 1921, des namiddags 2 uur. 1. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw-benoemde raadslid1 P. Verdegaa'. 2. Beëediging van P. Verdegaal als raadslid. 3. Verkiezing van een wethouder. 4. Beëediging van J. Pijneburg als waar nemend gemeente-secretaris. 5. Ingekomen stukken. 6. Adres van de Tuindersvereeniging „Eensgezindheid"Jioudende verzoek tot 't blijven van borg door de gemeente tot een btdrag van 10,000. 7. Adres vanhet bestuur van de onder afdeling Leiden en Omstreken van den Nederl. Bond van Geintente Ambtenaren en adres van bet politiepersoneel alhier, hoU'. dende verzoek tot invoering van een prmie- vrijpensioen. 8. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van het bouwvoorsohot, tot verbete ring van de drinkwatervoorziening bij de woningen aan den Cooweg en Kortenbach- straat. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot heffing van een haven en Kadegeld. 10. Aanbieding van het gemeentever slag, van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, en Beredeneerd verslag Volkshuisvesting, 1920. 11. Reclames hoofd, omslag diepst 1919/1920. Zaterdagavond vergaderde alhier in café de Zwaan, de R-K. Land- Bloemist- on Tuinbouwworklie Je:i-ver: eniging „St. Isi- dorus", ter bespreking van de te hou den loonactie, voor het aj. contractejaar. De voorzitter opende op de gebruike. lke wijze met den chr. groet en gaf het woord aan den heer J. v. d. Voet, vrij gestelde van den bond „St Deus Dedit", Deze zette op duidelijke wijze uiteen in welken economischon strijd wij ons Be vinden, gezien do algemeene werkloosl eid welke ook in het bedrijf heerscht, aar- na hij het voorgestelde minimum contract dat door de gezamenlijke arbeidersorgani saties aan de werkgeversorganisaties is voorgesteld, uiteenzette. Voorgesteld wordt het loon te brengen qp f 28 per week plus emolumenten en een werktijd in den zomer van 6 uur 's morgens tot 6 uur de3 avonds met den vrijen Zater dagmiddag. Door spreker werd er met kracht op aangedrongen, dat niemand zich persoonlijk bij zijn patroon verhuurt, doch afwacht, wat door do organisaties aal worden gedaan. Daar niemand over deM kwestie het woord verlangde, werd beslo ten, dat de afd. Noord wij kerhont richt met het voorstel van het Hoofdbestuur kan vereenigen en mee zal werken dit doel te bereiken. Ook werd nog door don heer v. d. Voet de werkloozankM besproken en aangetoond dat, willen do arbeiders zioh in tijdon van werkloosheid aoor schade dekken, zij rich ook offer» moeten getroosten door hoogere contrite* tiebetaling. Eveneens werden behandeld de landarbeiderswet, ziektewet an andor» wetten, welke er alle toe zullen tejdrar gen de organisaties groot te maken «ai ten goede komen aan do georganiseerd» arbeiders. Een dankbaar applau3 toond^ dat de aanwezigen begrepen hadden, wal gezegd was en de woorden van den spr*" ker ingeslagen hadden. Nadat de voorzit ter den spreker dank had gebracht, word op de aebruikeliii.e wijze .gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2