Tweede Blad. Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 15 FEBRUARI 1921 Parlementaire Kroniek. ui. Na de Parijsche Conferentie. 'HfvflB rnnmva m m feeem»* De toestand in Ierland. WMEM60E BUITENL. BERICHTEN De veevoeder-bereiding. De interpella tie Van den Tempel. Do vee voederbereiding, die gerust vee voeder-misère genoemd mag worden en waarovor de Tweede Kenner Donderdag cn Vrijdag in velerei toonaarden heeft geredekaveld, had een voorgeschiedenis van «eer onverkwikkelijk gehalte. Op voorstel der heeren De Savornin Lobman en Dresselhuys was het vorig ]#ar de behandeling der toen reeds een onaangenaam luchtje verspreidende vee voeder-historie gesehorst en aan een bij zondere commissie uit de Kamer was op gedragen, een onderzoek in te stellen naar de gedoldelijke gevolgen der gesloten con tracten en de handelingen der Regeering in deze aangelegenheid. Men gelieve zich verder te herinneren dat het hier ging om een tekort van 61/2 millioen en 3 kleinere bedragen van te zamen 8ya ton. Het resultaat van dit onderzoek was belichaamd in een rapport, dat 22 Dec. j.l. is uitgebracht. De beraadslaging over een en ander werd nu Donderdag en Vrijdag j.l. voortsgezet. Dat het aangename dagen voor den Minister van Landbouw geweest zijn, zal. «iemand beweren, die de Kamerdebatten 'net critischen zin beeft gevolgd. Niette- •lin is hij er goed afgekomen. Het klinkt misschien paradoxaal, maar Mis wil 't voorkomen, dat do poging zij ner politieke tegenstanders om hem een motie van afkeuring te bezorgen, beter 'jezegd, hem tot heengaan te dwingen, :s verijdeld, doordat de Minister thans 11 et, zooals 't vorig jaar, de geheele verantwoordelijkheid der affaire, op zijn voorganger trachtte te schuiven. De heer Van Ysseisteijn begon zijn rede door te zeggen, dat de betrokkenen, waaronder natuurlijk ook hij zelf, inderdaad de zaak tó optimistisch hadden ingezien, maar dat zij naar hun beste weten en geheel belangeloos hadden gehandeld en Minis ter Posthuma de Van Oalcar-fabricage had opgezet geheel te goeder trouw. 011 op advies van volkomen deskundigen. I£et vernuftige idéé van professor van Calear om afvalproducten te benutten voor do vervaardiging van veevoeder, vend iu do periode der magere jaren van alle kauten een hartelijke ontvangst; maar dit is de droeve ervaring leerde hot niet voldoende om een staatsbe drijf, zelfs al legt het zioh toe op de productie van zulk een bij uitstek on ontbeerlijk artikel, rendabel te maken. Tweo Kamerleden, de heeren Sannes in Sasse van Vsselt hadden beiden het verslag onderteekend der bijzondere com missie, die aangaande de veevoeder- kwestie een nauwkeurig onderzoek heelt ingesteld. Beide oommissie-leden kwamen echter tot een heel verschillende conclu sie. Terwijl de socialist Sannes, uit het rapport een felle aanklacht tegen het beleid van den Minister distilleerde, meende de katholieke afgevaardigde, dat de commissie-Van Calear alisen verant woordelijk diende gesteld te Worden. Van de gemaakte fouten, mocht men z.i. niet een verwijt maken aan de regcering; dc oorzaak moest veeleer worden ge zocht in het feit, dat geen geschikte ambtenaren waren te vinden. Nog feller dan dat van den heer San nes, was het optreden van den vrijzinnig- democraÜ8chen heer Teenstra, die zooals bekend is, een besliBt tegenstander der landbouw- ea crisis-politiek van Minis ter van Ysselsteijn is on die den dag zou zegenen, waarop deze als minister aftrad. Zoo'n vernietigend rapport al dus de heer Teenstra heb ik nog nooit gezien. Ronduit immers wordt daar in gezegd, dat J5.Exc. de Kamer onware medodeelingen heeft verstrekt Zooals gezegd, de aanval op het be leid van den Minister' was fel, maar zijn verdediging was niet ongelukkig. iWanneer ik anders had gehandeld, dan ik gehandeld heb, zoo luidde zijn ver weer, dan had het den Staat nog raecr geld gokost. De grondoorzaak van de mislukking was het optimisme van de deskundigen, die het stelsel van Oalcar hebben uitgevoerd. Dat optimisme is be schaamd door de vele moeilijkheden die zich voordeden. Voor do veevoeder-berei ding was o.a. noodig het artikel aardap pelschillen dat reeds als veevoeder dienst deed. Hier had dus slechts een verplaat sing van moeilijkheid plaats. Voorts had den do fabrieken noodig afval van de slachthuizen, die echter stopgezet wa ren ten gevolge van het slachtverbod. In de derde plaats ondervond men vee] overlast van de fabrieken die een on- dragelijken stank verspreidden. Nu had de Minister deze fabrieken kunnen slui ten, maar dan was de Staat verantwoor delijk voor de financieele gevolgen daar van. Dio zouden niet gering geweest zijn en in elk geval veel grooter dan thans het geval is geweest, nu de Mi nister de fabrieken liet doodloopen bij gebrek aan materiaal en bij gebrek aan afnemers. Daardoor kwam de Staat in het voordcel, omdat hij slechts geringe schadevergoeding had te geven. De rogeeringscommissaris, Mr. Teldere, juridisch adviseur van den Minister, on dersteunde krachtig diens betoog. Hij wees er op, dat ook- de heer Sannes er kende, dat de fabrikanten zeer onvoor zichtig zijn opgetreden. Zo heben dus volgens hem ook geen recht op volle dige vergoeding. Dat dc voorgestelde re gelingen posten bevatten, die door ac count an Is konden worden geschrapt, ver wonderde hem niets, wijl die regelingen de spitsroede der accountants nog niet hadden doorloopen. Immers, midden tus- schen do onderhandelingen van staat en fabrikanten, begon dc bijzondere commis sie haar onderzoek. De minister deed zeer verstandig, in September 1918 ni e t de fabrieken te doen stopzetten, omdat bij dan niet zou- heben kunn^a profitee- ren van de bepalingen van' overmacht. Dit toonde spreker nader op rechtskun dige gronden aan. De verschillende con- tracten waren overigens op zeer ver schillende leest geschoeid. In het visch- meelcontract, dat men dezen minister bad willen laten teekenen, werd van den staat volkomen waarborg geëischt voor levering van grondstoffen, teneinde de fabrieken op volle kracht steeds te la- werken. Deze verplichting was veel te zwaar voor ons staatsbestuur. Als Lij, Telders, in September 1918 een raad had moeten geven dan zou hij hebben gezegd: Cnlcariseer rustig voort en tee- ken de visckcontraeten niet. De minister legdo de contracten zeer terecht terzijde, omdat hem de noodige gegevens ont braken. Een sterke, vooral moreele st^ni werd den heer Van Ysselsteijn verleend door den oud-minister Treub. Niemand zal de lofbazuin steken, zoo redeneerde deze, over betgeen in de veevoedervoorziening is geschied. Maar hij zelf is minister ge weest in moeilijke tijden en zou het on aangenaam hebben gevonden, indien men hem voor een leugenaar hield, wanneer bleek, dat hij onuiste inlichtingen gaf over een oude zaak. Men kan zich niet altijd alles herinneren. De heeren Sannes en Teonstra, wien het te doen was om den Minister tot heengaan te dwingen, dienden daarom een motie in, waarin zij de Kamer wil den laten uitspreken, dat zij het beleid -van den bewindsman inzake de berei ding van 't veevoeder, niet kon goed keuren. Maar hun doorzichtige toeleg mislukte. Hun motie werd met 42 te gen 23 stemmen, een vrij aanzienlijke meerderheid, verworpen en daarmede was deze onwelriekende en in moer dan één opzicht onverkwikkelijke affaire, van de baan. Een andere zaak, van meer direct actu eel belang, die tegen de Regeering, in 't •bijzonder tegen den Minister van Arbeid werd uitgespeeld, was de werkloosheid. Dit algemeen bekend en treurig ver schijnsel, werd door een socialist, den heer Van den Tempel aangegrepen, om er over te interpelleeren. De interpellant wenschte te weten, of de Regeering kon Zeggen, hoeveel werlcioozen er nu zijn en of ze regelmatig daarvan een overzicht wildfe geven, of dc Regeerjng maatregelen wilde nemen tot productieve werkverschaffing, of zij de werkloozenkas- sen buitengewonen steun wilde geven, of de werkgevers verplicht zouden worden tot bijdragen, of de Regeering wat doen wil voor de niet bij een kas aangesloten werk- looien. Gelijk zulks altijd het geval is, bewezen de antwoorden van Minister Aalberse, d"at hij ter dege er op voorbereid was en dat dc Regeering in zake de werkloosheid niet stil zit. Uit het antwoord van den Minister bleek -wel, dat het hoofdgeschil punt tus- schen ham en den interpellant draaide om de steunregeling voor de werkloazen. Het is bekend, dat de Regeering, nog geduren de dit jaar de werkloozenkassen met een zoodanig bedrag zal steunen, dat de re glementaire lïitkeeringcn kunnen gehand haafd worden, onder voorwaarde, dat die kassen aan dc voorwaarden voldoen. Deze steun zal voor de helft a fonds perdu en voor dc andere helft als voor schot verstrekt worden. Tegen deze re geling verzette de interpellant zich op zeer scherpe wijze. De heer Van den Tempel noemde deze regeling, geheel ten onrechte, zelfs „een schandaal" en zocht de mate- rieele verantwoordelijkheid daarvoor niet bij dezen minister, doch bij diens colle ga's, die hom tot dezen opzet gedwongen hadden. De heer Van den Tempel wensch te natuurlijk, dat de bedragen in zijn ge heel fonds perdu in de werkloozenkas sen gestort zouden worden. Duidelijk en onomwonden verklaarde de Minister van Arbeid, dat de betrokke- k'enen tegenover den Staat absoluut geen recht op uitkeering hadden. Zij hebben, aldus de Minister, een recht op de kas, voorzoover dit recht reglementair is vast gelegd. Eigenlijk hebben zij tegenover bet kasbestuur zelfs geen recht op totale uit keering van een beoaald bedrag, omdat in alle reglementen uitdrukklijk bepaald is, dat wanneer uitputting der kas dreigt, de uitkeeringen door het bestuur kunnen ver minderd worden. In ieder geval kan van een garantie der uitkeeringen door pen Staat nooit sprake zijn en dergelijke garan tie zou voor eiken minister van financiën, die haar had willen aanvaarden, volkomen een sprong in het du'ster van ettelijke mil- lioenen geweest zijn. De interpellatie is intusschen nog niet geëindigd. Heden, Dinsdag wordt zij voortgezet. Het is wel eigenaardig, zooals ieder volk zijn eigen gewoonten heeft op ieder gebied. Over bet algemeen is de rechtge aarde Hollander geabonneerd op één of meer dagbladen, het hoofdorgaan van de richting die hij is toegedaan en een blad, dat hem op de hoogte houdt van het plaat selijk nieuws, bet laatste vooral geldt voor de provinciesteden en het platteland. 's-Morgens bij het ontbijt en 's-avonds na bet diner rekenen wij er op, dat ons krantje present is en als dit een enkele maal niet hot geval is, voelen wij het als een groot gemis. De straatverkoop in en kele groote- steden van ons land is in de oorlogsjaren wel sterk toegenomen, maar beeft toch nog een in verhouding gerin gen omvang en het zou mij niet verwonde ren of op den langen duur zal in ons land dc straatverkoop weer geheel verdwijnen. Het ligt nu eenmaal niet in ons Hol- landsch karakter. Geheel anders is het hier mede bij den Franschman gesteld. Hij leest veel méér kranten ifan wU EB U «E-' woon zijn dagelijksche courant op stront te koopen in de groote steden, terwijl in de kleinere plaatsen heit mij trof, hoe wel voorzien de stationskiosken waren en in hoeveel winkels de dagbladen van meest uiteenloopenden aard verkrijgbaar. Wel licht brengt de groote afstand die men in Parijs af te leggen heeft eer men thuda ia, er het zijne toe bü, gedurende een zit in de Métropoldtain, de ondergrondsdie electri- sche spoor, zich van lectuur te voorzien. Het zijn natuurlijk vooral de boulevard- Maden, als Matin en Petit Journal, om slechts een paar te noemen, die men in het openbaar geregeld ziet lezen, bladen als La Croix, het belangrijkste katholieke orgaan, Le Temps en de Figaro, treft mett zelden aan. Deze laaste toch vertoonen een meer ernstig uiterlijk en dragen niet op de voor pagina's de redamemakende foto's, wélke zoo verlokkend op de massa werken en het op het eerste gezicht doen voorkomen of zich de meest belangrijke feiten dien dag hebben voorgedaan. Wel sprekend voor het opgewekte toon eel en muziekleven is het dat in Parijs dagelijks een courant ver schijnt aan die kunsten gewijd', de Comoe- dia, iets wat ons te meer moe verwon deren, waar bij ons maandbladen aan tooneel gewijd, getoond hebben een moei zaam bestaan .te leiden. Slechts zelden heeft een tooneelblad zich bij ons eenige jaren achtereen staande kunnen houden en hoe- velen hebben wij er al zien komien en gaan. Zooeven noemde ik reeds de Metropoli- tam, zeker wel een van de meest practische vervoermiddelen om groote afstanden af te leggen. Weet men eenmaal den weg in dat kruisnet van ondcrgrondsohc gangen en sporen, dan zal men er veelvuldig gebruik van maken. Voor slechts 35 centimen legt men de grootste afstanden af en dit ge mak weegt op tegen het vaak' oorverdoo- vende lawaai en noodzakelijk dringen op de drukke uren. Een vreemdeling zal het wellicht interessanter vinden in autobus of taxi de drukke straten of boulevards te doorkruisen, voor hen, die langeren tijd in Parijs verblijft of een intens gebruik van zijn tijd wil maken, is de Mitro een on misbaar vervoermiddel. Op het eerste ge zicht moge het moeilijk zijn den weg er in te vinden, als men slechts zijn oogen goed den kost geeft en acht slaat op de talrijke •borden, die de juiste richtingen aangeven, zal men heel spoedig er in thuis zijn. Trouwens een algemcene ondervinding is het. dat men den weg in Parijs spoedig leert kennen, eerder dan men dat in een wereldstad zou verwachten. Dit geldt voor al voor dat gedeelte van de stad, waar zich de vreemdelingen het meest bewegen, de boulevards en directe omgeving. Haast iedere groote stad heeft in dat op zicht, ook in ons land, zijn centrum. Am sterdam met zijn Rembrandplein en Leid- scheplein, terwijl vroeger de Dam meer het middelpunt was. Zoo ook in Parijs. Weet men dat zich kennissen in Parijs bevinden, tien tegen één dat men ze aan treft voor of in het bekende café de la Paix, in de nabijheid van de groote ope ra gelegen. Wel een bewijs, dat het klimaat er over het algemeen milder is dan bij ons, is, dat men ook midden in den winter ge regeld bezoekers op het terras der cat's aantreft, zij het dan ook dat een vuurtje tracht wat warmte aan te brengen. Het boulevardleven krijgt daardoor een opgewekte aantrekkelijkheid, die wij bij ons in de zomermaanden kennen en die men in Londen geheel mist. Hoe interes sant echer dat boulevardleven ook* is, men zal dieper in Parijs moeten doordringen om de meer typische eigenaardigheden te lee- ren kennen en te genieten van het vele schoone dat deze aantrekkelijke stad ook uiterlijk biedt. Evenals Amsterdam meer te bewonderen geeft op zijn oude grachten en schilderachtige burgwallen dan juist in het meest bezochte centrum, zoo is het ook in het oude, bewonderenswaardige Parijs. U ter gelegenertijd daarheen te geleiden, zij het dan ook slechts door er in deze brieven van te vertellen, is, iets waar ik hoop, in de gelegenheid toe zijn. Parijs, Januari 1921. Mr. G. v. S. Ben rede van Minister Simons. Zondag heeft de Duitsche Minister van buitenlandsche Zaken, dr. Simons, te Stuttgart, voor meer dan duizend perso nen, onder wie de Wurtemburgsche mi nisters, vertegenwoordigers van alle orga nisaties en vakvereenigingen van arbei ders en beambten, enz. over den politic ken toestand gesproken, die door de Pa rijsche nota's en de aanstaande conferentie te Londen is ontstaan. De Minister zeide o.a. het volgends: De. Duitsche regeering heeft haar ver plichtingen -tot nakoming van het vredes verdrag principieel erkend en is ook over tuigd van <Je noodzakelijkheid, dat het Duitsche volk, nu het het verdrag van Versailles onderteekend heeft, ook' zijr. uiterste krachten inspant om de schade, door den oorlog veroorzaakt, te herstellen. De Duitsche tegenvoorstellen zullen aan- toonen, dat Duitschland zijn plicht ernst,g opvat. Het zal trachten voorstellen te doen, die weliswaar niet met fantastische cijfers schermen, maar het voordeel hebben, dat ze uitvoerbaar zijn en de meest dringende behoeften der geallieerden bevredigen. Spreker schilderde deze behoeften in aansluiting bij dc debatten in de Fransche Kamer en de rede van den Engelschen minister-president. Hij besprak den door het groote deficit ontstanen financieelen noodtoestand in Frankrijk voor de concur rentie der Duitsche industrie en de werk loosheid in de Engelsche industrie. Met dezen noodtoestand en deze bezorgdheid moeten de Duitsche tegenvoorstellen reke ning houden. Omtrent den inhoud van dez» tegenvoor stellen verklaarde de minister geen nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen, daar het onderzoek der deskundigen nog in vol len gang is. De minister verklaarde, dat hij stel, dat de Duitacbe reseeriag met een ge- nut geweten kan doen, bij dte tegenpartij een dergelijken storm van verontwaardi ging ten gevolge zal hebben ale thans de publicatie van die Entente-edschen in Duitschland heeft teweeg gebracht. Dit is echter een gevolg van de gemaakte fout, bepaalde bedragen te eischen, voordat men getracht heeft omtrent de economische ba sis van de verplichting tot schadeloosstel ling geheel tot ovefjeenstemmnig te komen. Indien men eerst het program van Brussel verwezenlijkt had, zou het wellicht moge lijk zijn geweest, op grond van de voor stellen van Seydoux tot een voorloopige re geling der betalingen te komen. Thans is dit echter uitgesloten, daar het Duitsche volk achter elke voorloopige regeling het reusachtige cijfer van 236 milliard goud marken als een spooksel ziet opdüemen. Het schijnt ondenkbaar, dat de Rijks dag een dergelijke overeenkomst zou goed keuren. Ten slotte wekte de minister zijn toe hoorders op, naar vermogen er toe mede te werken, de eensgezindheid, waarmede het Duitsche vok tegen de besluiten van Parijs heeft geprotesteerd, niet door een strijd om kleinigheden in gevaar te bren gen, maar er voor te zorgen, dat de man nen, die Duitschland moeten vertegen woordigen, zich daarbij gedragen gevoelen door den eensgezinden steun van alle volksgenooten. Een herderlijk schrijven. In de kerken van Londen werd Zondag een herderlijk schrijven voorgelezen van kardinaal Bourne aan de geestelijkheid in het aartsdiocese van Westminster in zake de Iersclie quaestie. Hij zegt hierin dat hij te midden van het geweld en de ver warring ernstigen grond heeft voor de vrees dat sommigen zijner geloof sgenoo- ten, daartoe aangespoord door een wet tige liefdie voor hun land en groot ver langen naar verwezelijking van wettige aspiraties, zich onvermoeid laten betrek ken, door actieve sympathie, of zelfs door feitelijke medewerking, in vereeni- gingen en organisaties, die op gespannen voet leven met de wellén, God en de Katholieke kerk. HET ANTWOORD DER BEIERSCHE REGEERING. De Duitsche Rijksregeering en de Beier- sche regcering zijn overeengekomen, het antwoord, uit München te Berlijn ontvan gen, nog niet te pubiiceeren, om redenen van buitenlandschen politieken aard. In het antwoord staat een passage, waarin de rijksregeering vreest, indien ze thans gepu bliceerd wordt, „zekere economisch-politie- ke" gevolgen zal hebben. Deze officieuze verklaring uit München is al even raadselachtig als het geheele ge doe met dit antwoord, dat nu eens niet, dan weer wel verzonden, nu eens niet, dan weer wel ontv.uigen was. Bedenkelijk is het natuurlijk reeds in hooge mate, dat in het antwoord zinnen slaan, die thans, niet gepubliceerd kunnen worden, zonder het rijk schade te veroor zaken. Volgens de „Germania" zou de gevaar lijke zin hierop neerkomen, dat Beieren verklaart zich te buigen voor den druk van Berlijn, zooals Berlijn zich buigt voor den druk van Parijs. Hetgeen 'natuurlijk onjuist is, want Ber lijn oefent dien druk op Beieren niet uit eigen beweging, doch op gezag van Parijs. In elk geval wordt het nu duidelijk, dat ul geeft Beieren naar den vorm toe, het tusschcn Berlijn en München nog lang niet boteren wil. EEN COMPLOT ONTDEKT. Naar de „Liberté" het blad van de Parijsche politie-prefectuur meldt, zal het onderzoek der dossiers welke in be- slag zijn genomen tijdens de huiszoekingen "t den zetel van de federatie der „Jeunes- se communistes" en bij verschillende leden dier federatie, eenige dagen duren. Volgens het blad moet de justitie thans in het bezit zijn van een corr spondentie, welk e vernietigend is voor zekere commu nisten. Er zou daarin sprake zijn van een gedachlenwisseling over een revolution- naire actie op 1 Mei in Frankrijk, Italië en Spanje. De correspondentie moet melding maken van centra waar sovjets, van te vo ren samengesteld, zich meester zouden moeten maken van de plaatselijke macht. Verder moet een plan ontwikkeld zijn voor den eersten dag, n.1. de inbezitneming van de banken en openbare gelden. He „Liberté" voegt hieraan toe, dat be velen tot huiszoeking Zaterdagavond zijn verstrekt aan verschillende commissarissen en dat ongetwijfeld nieuwe vervolgingen zullen worden ingesteld Men spreekt van een opzienbarende arrestatie in de provin cie. De vervolgingen wegens anli-militaris- hsche propaganda duren voort. REN EIGENAARDIGE KOLENKWÈSTIE. In verschillende Berlijnsche fabrieken werd tot nu toe 's nachts gewerkt, niette genstaande dit bij de wet verboden is. Doch de regeering liet liet toe, naoverleg met de werkgevers en werknemers, omdat overdag, door gebrek aan kolen, de elee- trische centrales niet genoeg stroom kon den leveren, ook voor deze bedrijven. Beter s nachts werken dan in het geheel niet, dan helleger van de werkloozen. nog ver- grooten. De betrokken industrieën en arbeiders hebben echter onlangs met den rijkskolen- commissaris over het afschaffen van dezen nachtarbeid, door levering vaff steenkolen aan de eleclrische centrales, onderhandeld. En dit is nu inderdaad gelukt. De stad koopt voor de centrales Engelsche steenko len, die te Berlijn 430 tot 450 park per ton kosten, ongeveer 100 mark meer dan de Duitsche. Deze extra-kosten van 150,000 lot 200,000 mark per maand zullen gedragen worden door de industrieën, die ongeveer 2 Pf. Der kilowattuur meer zullen betalen. Aan dezelfde Bertijnsche bladen, die dit bericht bevatten, ontleent het „Hbld.'" een andere mededeeling, ook de kolenkwestie rakende, die in verband met het boven staande gebracht, tot voor de hand liggen de conclusies aanleiding geeft. De vakvereenigingen van christelijke mijnwerkers in het Saargebied hebben in dit geheele gebied vergaderingen gehouden, door duizenden bezocht. In deze bijeen komsten is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de voorraden, bij de Saarmijnen opge stapeld, zoo groot zijn, dat thans twee plagen per dag gedaan hebben gekregen. „De mijnwerkers in het Saargebied kunnen niet begrijpen, dat Duitschland per maand meer dan twee millioen ton Ruhrkolen moet leveren, die het Duitsche economische leven dringend noodig Reeft, terwijl bij de Saarmijnen er geen plaats meer is om de gedolven kolen te bergen." De motie verlangt een samenwerking met het Duilsch verbond van mijnwerkers, om door middel van het bureau van het internationale mijnwerkersverbond le Am sterdam tc bewerken, dat een gedeelte van de te leveren Ruhrkolen in Duitschland blijft om op die manier het mogelijk te ma ken Saarkolen naar Frankrijk te transpor teeren. OOK EEN TEEKEN DES TIJDS. De Berlijnsche politie heeft een speciale aMeeting opgericht, die tot taak krijgt de 111 eeklieven te snappen. Zoo lang de meei- rantsoeneering bestaat, zijn de koetsiers, "belast met het transport van meel, er op uit van dit meel te stelen. Niettegenstaan de de betrapten gestraft zijn met vele jaren tuchthuis, is nog niets te bespeuren van vermindering van dat misdrijf, dat in bet openbaar wordt gepleegd. De koet siers ,en het andere personeel halen uit de zakken zooveel, dat ze er een leegen zak mee kunnen vullen. Op die manier ver dwijnen per dag spoorloos 150 zak meel. En de dieven hebben zoo'n handigheid gekregen in dit werk, dat zij het volbren gen kunnen, zonder de zak of zelfs maar het loodje te beschadigen. Het volk noemt ze „Mehlkratzer". En de nieuwe afdeeling in het hoofdbureau van politie heet nu „Mehlkrateer-DezernaL" De „Oberschl. Volks Ztg.", het or gaan van Korfanty, meldt uit Warschau, dat de volksstemming in Oppcr-Silezië thans definitief is vastgesteld op 20 Maart voor de bewoners van Opper-Silezië en op 3 April voor de Oppér-Sileriërs in het rijk. De vuurwerkfabriek van Blumenberg Co. te Leichlingen bij Dusseldorf is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de lucht gevlogen. De directeur en 9 arbeid sters werden onmiddellijk gedood. Vele arbeidsters zijn zwaar, andere licht ge wond. Volgens de „Daily Chronicle" zijn er aanwijzingen dat de ergste periode der hamtelsmalaise voorbij is. Meer en meer staal- en blikfabrieken hervatten l»et werk. Heden zijn in Zuid-Wales de meeningen optimistischer, vooral ten gevolge van de betere handelsberichten uil het buitenland. In Chatham is opnieuw een groot Duitsch droogdok aangekomen van Wil helmshaven voor herstel. In het dok, als mede bij het sloopen van verscheiden Duitsche duikbooten vinden honderden werk. Ongeveer 5500 arbeiders van de werkplaatsen van den MRkten-lndfechen Spoorweg van Bombay naar Baroda, heb ben den arbeid neergelegd. Zij vragen om verhooging van loon. De koning en koningin van België gaan de volgende maand naar Italië om er het Vatikaan en het Quirinaal te be zoeken. Uit Hr.rre wordt aan de Belgische bladen gemeld, dat het syndicaat der havenarbeiders, ongeveer 8500 leden tel lend, aan den Fransohen minister van handel een telegram heeft gestuurd om te protesteeren tegen de afschaffing der stapelhuisrechten. De afschaffing zou de Fransche havens ruïneeren en de Belgische, Hollandsche en Duitsche bevoordeelen. De Brusselsche „Standaard" geeft een officieele nota van het Vatdcaan, waarin geprotesteerd wordt tegen de artike len van zékere vreemde kranten, volgens welke het Vaticaan de drijverijen der Duitsche katholieken in 1916 zou gesteund hebben om het sluiten van een afzon derlijken vrede met België te bewerken. Nooit, zeg de nota, te geenen tijde heeft noohide Paus, noch Kard. Gasparri, Kard. Mercier gesproken over het onderwerp en nooit ontving Kard. Mercier eene delega tie van Duitsche katholieken. De politie te Washington legde giste renmorgen beslag op 26 vaten sterken drank, die verscheept was als „automo biel-olie". De sterke drank was geconsig neerd aan iemand te Washington en was afkomstig uit Philadelphia. ARRESTATIE VAN VALSCHE MUNTERS Omtrent de arrestatie van een bende valschc munters le Antwerpen, die er haar werk van maakte valsdhe Nederiandische bankbiljetten te vervaardigen, verneemt het „Handelsbld. v. Antwerpen" nog het volgende: De politie is er in geslaagd al dc hand langers in haar netten tie vangen. Een paar weken geleden kwam ze te welen dat er valschc Nedcrlandsche bankbriefjes in om loop waren en het den schijn had, dat deze te Antwerpen werden uitgegeven. Op zoekingen werdén gedaan, verschillende personen werden in het oog gehouden en zoo kwam het dat een eerste spoor in handen kwam door de aanhouding van ze keren van der B., in een hotel uit den om trek van het stalden. Deze v. d. B., een Brusselaar, woonachtig Ie Parijs, maar tij delijk te Antwerpen verblijvende, werd in het bezit gevonden van een vijftigtal val sdie bankbriefjes Van 25 gulden. Naar aanleiding van deze aanhoi zette de politie mat verdubbelden haar onderzoek voort. Ze kwam dttafsa weten dat in deze zaak betrokken wai zekere v. D„ uit de Van Beersstraat, "it de De Vriérestraat en V. uit de Z denstraat. Huiszoekingen werden gedaan bij v D. en A., die weinig opleverden. And was het echter gesteld bij den laatst aa houdene. Op een kamer werd een mod ne steendrukkerij gevonden met pers alle benoodigdihedien en druksteeneu, v een tiental met. allerhande teekening van Nederlandsrihe bankbrieven ingegi veerd, zoowel voor dten opdruk van leek ning, nummers, handteeken en waterme Volgens de sporen die op de dreksteen, werden gevonden, kon men opmaken er briefjes werden gemaakt, Belgische v: 20 franken, en Nederland schc van 25, en 60 gulden. Zeker was het dat de laatst aanguho dene V., de bewoner van het huis, niet t drukker was dezer briefjes, om de eenvo dige reden dat hij hoegenaamd geen va kennis bezat. Niettegenstaande alle pogi gen was er niet veet van V. te verncme Doch door de aanhouding zijner vroti vernam men meer. Twee mannen, dru: kers van beroep, hadden de kamers g huurd en kwamen enkele dagen in week, na 6 uur 's avonds, werken. Get 24 uur waren verioopen of de twee drul kers waren achter slot. Het zijn twee ze., bekwame steendrukkers. Sp. en D. T oen men den geheelen inboedel va 1 het werkhuis had opgeladen, werden w i een drie-honderd-tat afgewerkte banl briefjes gevonden. Het kwam er nunog op aan den ma te vinden die de teekeningen op dc ste. 1 nen geteekend heeft gegraveerd en daarb 1 een groote kunde heeft aan den dag gi legd. De nasporingen naar den graven leidde tot aanhouding van een vier-ei twintig-jarigen jongeling C., woonachti Planlijnlei. Deze jongeling woont bij zij ouders, zeer oppassende lieden en bekei de dadelijk de makor te zijn der gravurci E Hij loonde gro'oten spijt over het gehem de en wist niet aan welke erge gevolge hij zich bloot stelde. Ook had hij voor Ik gedane werk niets ontvangen. Wel wa hem beloofd een deel le krijgen der oj brengst. Alhoewel deze valsche munterij simt1 een jaar werkzaam is, hebben noch druk 1 kers, noch graveerder fortuin gemaakf want nergens was er een spoor va: weelde. I Het onderaoek wordf nog voortgezet. AL WEER EEN ONTSPORING. Naar uit Zwolle d.d. 13 dezer gemek wordt, is daar een goederentrein, komende van Coevorden, nabij de stopplaats Herltc Veldhoek ontspoord. Het ongeluk gebeurde op den wissel, die de lijn van den Noord Ooster Locaalspoor op de lijn Meppel Zwolle leidt De machine en drie goederen wagens liepen uit dc rads en versperder de sparen van de hoofdlijn in die mate dat de sneltreinen van en naar het noor den eenige vertraging ondervonden. Dooi uit Zwolle ontboden werkkrachten was d( weg spoedig weer vrij. Persoonlijke onge lukken zijn ons niet ter oore gekomen. Dc materieele schade is niet groot. EEN SCHEEPSBEMANNING GEAR. RESTEERD. Te Wemeklinge ie Vrijdagavond de ge heele bemanning, zijnde schipper en drie matrozen, van het Duitsche kijnschip „Vereimgong" 42, gearresteerd, als ver dacht van verduistering van een groote par tij tarwe, iwelke de vorige week te Ierseke reeds door de politie was in beslag geno men. INSTORTING TE MAASTRICHT. Zondagmiddag heeft te Maastricht in de Hommelstraat eene instorting plaats ge had. Rondom de ijzeren telefoonmast is de straat over de geheele breedte, op' 5 plaatsen ingezakt. Duidelijk zijn op dc plaats der instorting de overblijfselen der •ude casementen te zien. De straat is ge heel afgezet en de plaats der instorting omheind. ONGEWENSCHTE VREEMDELIN- GEN. In de laatste nachten is te Kerkrade weer gestolen. Op sommige plaatsen wer den de dieven verjaagd, op andere konden ze hun slag slaan. In een winkelhuis werd des middags gestolen een ijzeren geld kistje uit een kast op de slaapkamer. Het kistje bevatte geen geld, doch aller lei papieren, die voor den bezitter van groote waarde zijn. Het zijn allen Duit- scliers, die de gemeente en omgeving on veilig maakten. Het gaat te gemakkelijk om de Hollandsch-Duitsche grens te over schrijden. GASONTPLOFFING MET DOO DELIJKEN AFLOOP. Maandag is in het therapeutisch labora- torium van prof. dr. W. Storm van Leeu wen, aan de Boerhavestraat bij hét Acade misch Ziekenhuis te Leiden, een droevig ongeluk gebeurd. De bediende J. Kwik had de kraan van een gasdroogtoestel open gedraaid en werd toen even afgeleid. Toen hu een kwartier later het toestel ont stak ontstond' er een ontploffing, waardoor de man zoodanig werd verwond, dat hij spoedig daarna overleed. TREURIG. Dat die woningnood hoog geste» gen is. als men het (en minste nog niet wist. blijkt wit deze advertentie in een Nijmeegsche courant. Bede om hulp. Welke riike Datne of lieer wil mij helpen aan een onder dak. een schuur o. i. d.. voor mijne vrouw en acht jonge kinderen -.i* oudste is 9 jaar. 'k wil «aane huur betalen. 1 April moet ik mijne .woning. in een fabriek, vertereen helw bcu en ben ten einde raad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5