Woningruil WORMPOEBERS .V. HOENDERDOS Santo Stofzuigers Apex Handstofzuigers f 180 Heringa Wuthrich SIPKES' JAMS. W. H. KLOES Waarom zorgen wij dat CARELs' Koekjes steeds versch en van prima kwaliteit zijn Omdat wij begrijpen, dat alleen daardoor de dames ze bij anderen aanbevelenj Kt RESIDENTIEBODE JACOBA MARIA WORTELBOER FERMITAN N.V. IHERCKEIVS Zendt Uw Wasch Stoom-, Wasch» en Strijkinrichting Scheepmakersdijk 32, Haarlem EXPEDITIE Korte Berichten. RECHTZAKEN. Landbouw en Visscherij. ,,Fermiftan" Comm. Venn. JOH. A. VAN BEAUMONT&Co. Fabriek van Oameshamiwerken. Teekenen en Borduren Japon- en Bflouseverasier>in§gen Opnieuw verlaagde prijzen. s .Schoenhanafleli BRANDSTOFFENIiAHIlEL LEIDSCHE PLEIN TELEPHOON 773 Aan Handelaren, Industrieeien en Coöperatieve Vef- eenigingen leveren wij per wagon de producten van onder staande mijnen tegen de zelfde prijzen als de betrokken mijnen zelf, zonder eenige verhooging. ORANJE NASSAU I (Heerlen) ORANJE NASSAU IP (Schaelsberg) WILLEM SOPHIE, LAURA Heeren Kweekers en Bloemisten worden beleefd ver zocht de prijzen aan te vragen. Voor Fabrieken, Bleekerijen, Smederijen, Bakkerijen enz., leveren wij alle soorten Koien en Gietcokes tegen de prijzen zooals die door de S. H. V. (Steenkolen^Handels- vereeniging) te Utrecht worden vastgesteld. De prijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. in aluminium uitvoering f 325 HAARLEM EISCHT steeds 1 A:a brandstqffenhandel HET VERRADERLIJKE SNOR RETJE. Voor de Amsterdamsche rechtbank verscheen Woensdag een 27-ja$jge Duitscher, beklaagd, dat hij in den nacht van 17 op 18 Nov. 1920 in het Amstel-hotel in kamer No. 56 heeft weggenomen twee sigarenkokers, een sigarettenkoker, een lorgnet in étui, een lorgnet, een portefeiuille en geld ten bedrage van f 305.welke toe behoorden aan zekeren A. F. Mohr. Aan hetgeen de Tel. omtrent de be handeling der zaak mededeelt, ontlee nen wij het volgende Beklaagde, die gehoord werd door middel van een tolk, ontkende het hem ten laste gelegde, Wel gaf hij toe, in het hotel gelogeerd te hebben. De nachtcontroleur Zomerdijk be vond zich den bewusten nacht om half drie in de vestibule. Eensklaps hoorde hij op de tweede verdieping hard door de gang loopen. Toen hij met den nachtportier naar boven ging, klonk een harde slag, alsof porceiein brak. Boven bij de lift, trof hij een der gasten, den heer Mohr, in nachtgewaad aan. Het bleek dat de slag afkomstig was van een blad met porceiein, dat op een tafeltje staande, door den vluchteling in de gang was omver geworpen. Get. hield stil voor de deur van de kamer, die bewoond werd door den Duitscher. Onder de deur zag hij een lichtschijnsel. Ongeveer een twintig minuten bleef get. voor de deur staan, daar hij de kamers der gasten niet mag betreden en steeds zag hij het licht branden. Bekl., hiernaar ondervraagd, zeide dat hij, na het hooren van den slag, uit bed was gesprongen, het licht had opgedraaid en had geluisterd. Na een korte poos draaide hij het licht uit en begaf zich weer ter ruste. Get. Zomerdijk vertelde dan verder, dat de politie werd opgebeld, die in grooten getale vijf man kwam opzetten. Een tweetal mannen der rij wielbrigade ging de kamer van bekl binnen. De Duitscher was zeer ner veus.'Alles werd overhoop gebaald, maar er werd niets gevonden. Nu schoot het get. te binnen, dat 10 12 jaar ge leden een zelfde diefstal in dezelfde kamers had plaats gehad, en dat de dief het gestolene uit het raam had geworpen. Daarom stelde hij voor op het Tuplplein te gaan kijken. Hier vond men inderdaad iets ver dachts. Op het trottoir, onder beklaag- de's raam, dat open stond lag een bruin sportjasje. In de zakken bevonden zich de étui's met diamanten bezet, be nevens een valsch snorretje. Toen het dag was, ging get. nog eens op straat zoeken en vond naast de tramrails een looper en een valsche pruik. De scheikundige der politie, Van Ledden Hulsebosch, verklaarde een potje gluton te hebben onderzocht, alsmede het valsche snorretje. In het potje trof hij haartjes aan, die van het snorretje afkomstig waren. Het potje werd op de kamer van bekl. aangetrof fen, en de ingoud had vermoedelijk dienst gedaan om de snor, waarmede de Duitscher zich tijdens zijn hotel- tochten onherkenbaar trachtte te ma ken, op te plakken. De politiebeambten verklaarden, van het bureau J. D. Meijerplein naar het Amstel-hotel te zijn geloopen. Zij zagen, dat een tuimelraampje van het dubbele raam openstond. Het bed was beslapen. Het was den agenten opge vallen, dat bekl. mank liep. Op verzoek van den verdediger, mr. Schut, moest de Duitscher eenige ma len de zaal op en neer wandelen. Een der beenen namelijk is, ten gevolge van een schotwond in den oorlog, geheel stijf. Bekl. liep echter zóó snel in de richting van de deur, dat de veldwach ter, ongerust geworden, hem voor alle- zekerheid bij den schouder greep. Daar get. Mohr niet was verschenen werd de zaak uitgesteld tot Vrijdag 18 Februari a. s. cla BSrsfê drïë ööerifcrljêfl, gêjSouw'd Het Staatshulp, voltooid. Landbouw en Visscherij VOGELCULTUUR EN VOGELSTUDIE. Onder de vrij in de natuur voorko mende dieren, maken de vogels een be langrijk en merkwaardig deel uit. Daar onder komen en tal van voor den land en tuinbouw nuttige dieren voor. Niet alleen toch zijn het planten ziekten, maar ook voor de cultuur- gewassen vele schadelijke dieren, waartegen gestreden móet worden en kunnen de vogels door het verslinden van die dieren, zeer nuttig zijn. Het is daarom van groot belang te weten in hoeverre vele vogelsoorten daartoe medewerken. Vele vogels toch eten gaarne de zaden onzer gekweekte gewassen en alleen in den broedtijd insecten, waarmede zij hun jongen groot brengen. In dien tijd kunnen ze nuttig wezen. Gelukkig zijn er vele vogels, die zich uitstekend met insec ten voeden en slechts bij uitzondering plantaardig voedsel tot zich nemen. Tot deze-vogels behooren vooral de zangers als grasmusch, ftis, tjïf-tjaf spotvogel, karekiet, rietzanger, nachte gaal, roodborstje, roodstaartje enz., alle zijn voorzien van een priemvormi gen snavel, en zijn bijna alle trekvog ls In 't voorjaar komen ze om in 'tsna- jaar weer te verdwijnen. Ze broeden hier en voeden dan hun jongen uitslui tend met insecten, ofschoon ze als versnapering nu en dan wel eens bes sen of andere saprijke vruchten gebrui ken. De schade, die zij daardoor doen, is van weinig beteekenis, terwijl de ver delging van insecten het groote nlit is, dat zé ons bewijzen. Vooral zijn belangrijk de uitsluitend Jnsectenetende stand- en zwerfvogels, tzooals meezen, goudhaantjes, boom kruipertjes en winterkoninkjes. Deze toch blijven den geheelen winter en vinden geregeld, dat ze noodig hebben, 's Zomers hebben ze niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hun jongen, die zij gewoonlijk tweemaal 's jaars hebben veel voedsel noodig. 's Winters voeden zij zich voor een groot deel met de eitjes van insecten, vooral van vlinders, die zij van de boom stammen opzoeken. Daar ze er veel noodig hebben, alvorens verzadigd te zijn, is het natuurlijk, dat zij een flinke opruiming houden onder deze voor het uitkomen van vlinders bestemde eitjes en dus daardoor voorkomen, dat deze schade kunnen teweegbrengen. Vooral in winters, volgende op zo mers, waarin velerlei insecten, met name de rups van den nonvlinder, veel voorkwamen, kunnen genoemde vo geltjes veel bijdragen om voor 't vol gende jaar het getal dezer schadelijke dieren sterk te verminderen. Uit het bovenstaande blijkt duide lijk, dat voor land- en tuinbouw vele vogels zeer nuttig zijn. Het is dan ook zeer noodig, dat, om over het nut van eenigen vogel te oordeelen, men let op het voedsel, dat ze gebruiken, vooral welke zaden, of welke soort van rupsen of larven enz., de vogel gebruikt. Zoo is het van groot belang te weten of een vogel bij voorkeur koren eet, of zich voornamelijk met zaden van verschil lende onkruiden voedt. Ook is een vo gelsoort nog juist niet nuttig, wanneer zij voornamelijk van insecten leeft, want lang niet alle insecten zijn schade lijk Dit alles dient nauwkeurig nage gaan te worden Het is dan ook van den Phytopatho- logischen dienst te Wagenirigen goed gezien, om een ornitholoog te benoemen en* dus een ornithologische (vogel- kundige) afdeeling aan dezen dienst te verbinden, in de „Mededeeling" mo. af wordt de aandacht gevestigd op vogel cultuur, als middel ter bestrijding van de schadelijke werkingen van insecten, in 't bijzonder voor den boschbouw en voor den tuinbouw. De groote plaag van de gestreepte dennenrups in 1919 en de voortdurende bedreiging van onze bosschen door de nonvlinderrup- sen, hebben de wenschelijkheid van een belangrijk uitgebreiden vogelstand in de bosschen duidelijk aangetoond. Vogelcultuur is het middel, om daar» toe te geraken. Verder schrijft de heer N.van Poete ren, hoofd van den phytopathologi- schen dienst, dat in het tweede gedeel te van deze Mededeelingen,eenige re sultaten van het Vogelkundig onder zoek worden medegedeeld. Voor alle maatregelen, die ter bevor dering van de aanwezigheid van nutti ge of ter bestrijding van voor de cul tuur schadelijke vogels genomen moe ten worden, moet dit onderzoek den grondslag leveren. De verkregen resul taten zijn reeds zeer belangrijkhet vaste domicilie, de wissellende lengte der broedperiode en het aantal Iegsels de samenhang daarvan met de omrin» gende vegetatie zijn alle aanwinsten" die niet alleen van groot wetenschap, pelijk belang zijn, maar die tevens een pede basis voor verstandige vogelcul- uur gegeven hebben. Het onderzoek moet breed worden opgezet, ten einde de kans op practische toepassing der resultaten zoo groot mogelijk te doen zijn. Men verwacht, dat de practijk zelf daarin zal steunen, Van groote beteekenis is het daarom dat de medewerking genoten wordt van een aantal jonge Vogelkundigen, die als correspondenten met deze afdeeling werken. Hierdoor wordt niet alleen het onderzoek op een stevigen grond slag geplaatst maar tevens de omgang met de in het wild levende vogels, zoo wel met wetenschappelijke als met practische oogmerken bevorderd. Deze omvang en studie versterken elkaar wederkeerig en zullen onge twijfeld medewerken om wijziging te brengen in onze opvattingen over vo gels en de plaats, die deze in de natuur- huishouding innemen en het zal eerst met deze gewijzigde opvattingen mo gelijk zijn een betere uitvoering van onze Vogelwet te verkrijgen. Aan de andere zijde hopen wij naar moddelen te zoeken, die locale plagen op niet wreedaardige wijze bestrijden, liefst zóó, dat het nut van den vogel behou den blijft." Wie wil ruilen een win kelhuisje in de drukke Spaarnwouderstr., voor een winkelhuisje omtrek Schagchelstraat, Kleine Houtstraat of Veerstraat Haarlem. Br. onder No. 2710, bur van dit blad l AD VERTE NT IE N bestemd voor DEN HAAG en omliggende gemeenten alsook voor SCHEVENIN- GEN Het WESTLAND enz. K. NOBELSTRAAT 2 en 2a JACOBA MARIA WORTELBOER te Oude-Pekela. SLAAPKAMER-AMEUBLEMENT. PLISSEER.mRICHTING. Rothuizen 4 (N. dracht). T eiefoon Ï70 AJOURINRICHTIfiad 15 cents per Meter. wan tos KI. Moutstr. 109 (bij de brug ttoek Hofstr.) ElectriscHe Schoenen Reparatie. E3. Ja ZWART' Importeurs der Belgische Anthraciei en Eierkolen van den mijn „Moei - Sart - ©uSpart te GïSSy bij Charleroi PERQUlNV^ANTHRACpT (OPGERICHT 1847) Heldere wasch. Neemt pro:f Tarief op aanvraag gratis verkrijgbaar. HAARLEMAM STERDAM—ZANDVOO RT J. J. LUBBERS, Reerensingel 67 1 Inbraak te Amsterdam. Tussctien 8 en t uur Vrijdagavond is ingebroken bij de imilie Vecht, Joh. Verhulststraat te Am- erdani. Er was in dien tijd niemand luis. Vermoedelijk hebben de inbrekers ch toegang verschaft door middel van pensluiting van de voordeur. Het onge- enschte bezoek heeft zich meesier ge- taakt van tal van gouden en zilveren 1 oorwedperi en sieraden. Er kon aog niet Orden vastgesteld wat er vermist wordt, j Te Bussum is aangehouden een 27- irig koopman aldaar, wegens ontvoering an een 19-jarig meisje aan het ouderlijk ezag, gepleegd in de gemeente Cothen. Geen prettige thuiskomst. Toen Vrij- agnacht de schoenmaker W. J. D. zijn I zoning in de Lange Torenstraat te Rotter- ami wildebinnengaan,kwam herni iemand tegemoet, van wien hij met een hard oorwerp een geuchtigen slag op het oofd ontving, waardoor hij een bloedende rone bekwam. De man is in het zieken- uis verbonden. Vermoedelijk heeft de on- ekende het op 's mands portefeuille ge- aunt gehad, waarin zich ongeveer 300 tcvond. Een oplichter. Op den Binnenweg te idiotteram is aangehouden de fabrieksar- ieider D. A.,die ofschoon hij volbloed Ne- lerlander is, zich uitgeeft voor een in den ■orlog verminkte Duitschc officier. Door nedelijdcn op te wekken heeft hij hier en oornamelijk ip Amsterdam een groot aan. al personen opgelicht voor klcedinghuis- esting en geld. Bij onderzoek is gebleken lat de man destijds werkzaam is geweest >p de fabrieken van Krupp te Essen, al- vaar hij zijn rechterhand verminkt heeft. Te Tilburg is Zaterdagmoddag op iet stationsterrein hij het rangeeren de ipoorwegaifceider J. Roks door den trein •verreden én gedood. De ongetukige, 34 aar oud, is gehuwd en laat een weduwe net 4, kinderen na. De auto. welke 1'2 December j.l.. en nadeclc \an den. heer Wvers Ie iindhoven gestolen werd, is terecht. Va lang zoeken heeft men de auto Lmdcrdaj'avond :n Dusseldoro ont- lekt en 's nachts naar Eindhoven i-gebracht- De wagen was reeds •it elkaar genomen. Omtrent de da lers tast men tot heden nog in het luister. De po'it'e ste't een ui!gebire:d m.ierzcek in. Te Wa.ge.ningen is de 12-jarige tnaap L.. bij het kriigertjespelen. door le Dos terstoomtram gegrepen en ge- I lood. Te Schijndel (N. B.) is een vier- arig knaapje, een zoontje van den landbouwer M. v. W,. tusscïïen een dorschmachine te'.cneld geraakt. Aan de bekomen verwondingen is de kleine overleden. De landbouwer L. M. te Stam- iorsgat (N. B.) is door de duisternis misleid te water geloopen en ver dronken. BOERDERIJEN MET RIJKSSTEUN. Enkele gemeentebesturen in ons land hobben. naar de „Msb." meldt, de gele genheid te baat genomen om met Rijks- steun boerderijen op te richten op woeste gronden. De gemeente Deurne (N.-Br.), die een rijk Peelgebied heeft en er met kracht naar streeft dit in cultuur te brengen, heeft Zij zijn gelegen ten Oosten van den kunstweg Deume-Veriray. Deze bouwhoe ven beschikken efk Over 12 H.A. en het maximum Rijksvoorschot van 12.000 renteloos, gedurende <fe eerste 8 jaar, werd voor elk' der boerderijen verkregen. Na deze 8 jaar móet gediurende 2 jaar 4 pet. rente worden betaald en vervolgens ge schiedt de betaling der rente met aflossing der schuld in 30 annuïteiten, groot 5.8 van het verschuldigde bedrag. Onder aansprakelijkheid der gemeente voor de nakoming der financieelé ver plichtingen zijn deze boerderijen in eigen dom overgedragen aan gegadigden. Ook te Sleen in Drente is op deze wijzd* reeds een bóerderij tot stand gekomen. Ten zuiden van den kunstweg Deurne- Venray is een complex grond van lOO H.A. in 'erfpacht verstrekt voor 50 jaar aan zes boeren, die zelf hun hofstede daarop zullen bouwen. Wordt de erfpacht na 50 jaar niet ver lengd1, dan neemt de gemeente Deurne te gen taxatie de bedrijven over. Ook te IJsselstein onder Venray zullen op die wijze 300 H.A. in cultuur worden gebracht en bestaan plannen voor den aan leg van wegen en den bouw van 15 boer derijen. Nog zullen onder Someren en Maashees 6 boerderijen met rijkssteun worden opge richt, waarvoor de plannen reeds gereed zijn. pla atst men het best in 's-GRUVFNHUGE 2103 genaamd van werken beier dun alle andere wormmiddelen en mogen niet gelijk gesteld worden met wormpatronen, koekjes, torentjes, bonbons enz., daar er van verwacht wordt. Wormpoeders genaamd bezitten een bijzonder vindingrijke samenstelling, verdrijven zeker spoel-, made-, maag- en ingewands wormen, zoowel bij volwassenen als bij kinderen. 85 cent per doos, 3 doozen 2.40. OVERAL VERKRIJGBAAR. Een ieder die van plan is een slaapkamer nu of later te koopen, noo- digen wij uit even bij ons te komen zien, zulk zwaar werk is nog niet in Haarlem geleverd. Thans ten einde het personeel aan de gang te houden worden deze ameublementen tegen den lage prijs van f395.— verkocht, geheel compleet 6 jaar garantie zonder eenig voorbehoud op het hout, constructie en glaswerk. Deze aanbieding is geheel vrij blijvend en zoolang de voorraad strekt. Men profiteere van de tijdelijke slapte in het meubelbedrijf, aangezien de prijzen bij het aanvangen van het drukke voorjaarsseizoen sterk zullen stijgen. Aanbevelend voor alle voorkomende werkzaamheden doch geen reparatiön. Meubelmakerij Jansweg 50 - Ovsr den Schouwburg. Alle meubelen worden gratis bewaard. Heeren Zolen en Hakkenf 3.0C Dames f 2.35 «ndermans f 2.70 Kinderen tiaar grootte. - (leemt proef 11! Fabriek Telefoon 307*3. 270ó CEEï£GEZEÜ2GÈR2JXK* DAN HET.EIGEJLVEKTREKJ ITS VERWARM D,MEX) FIRMA naar do TELEFOON 2086. 2123 iTnHTMÏÏi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6