Eerste Blad. Indrukken van den dag BINNENLAND. öinnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Luchtverkeer. Landbouw en Visscherij. TELEGRAMMEN. SPORT EN fvPEL, WOÊNSDAG 16 FEBRUARI 1921 44ste JAARGANG No. 13739 JE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i rPER KWARTAAL J 3.25 PER WEEKt 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De verkorting van den arbeidstijd. Wie is er achter? DE LEVERING VAN REGEERINGS- MELK LOOPT AF. STOPZETTING DER KINDERTRANS PORTEN. Uit onze Oost HAARLEMSCHE BOREAOXi "*8 157. PARTIJ REGEERING. In Utrecht is eon eigenaardig con flict uitgebroken tusschen den socialis- tischen wethouder dr. van Leeuwen en de socialistische raadsfractie, een meo- ningsverschil, dat voor de roodo partij ernstige gevolgen heeft, maar ook leer zaam is voor andere politieke partijen. Dr. van Leeuwen was niet de eerste de beste onder de roode broederen. Hij nam een voorname plaats in de partij in en behoorde tot de intellectueelen, waarvan do 8. D. A. P. niet veel ver schot heeft. In Utrecht werd hij tot wethouder van onderwijs gekozen, nadat aldaar S. D. A. P. on burgerlijke partijen voor do periode 19191923 een politiek accoord hadden gesloten. Nog geen anderhalf jaar bozet dr. van Leeuwen den wethouderlijken stoel der Bisschopsstad of er treedt een ern stig meeningsverschil tusschen hem en zijn plaatselijke partij naar buiten, een conflict, dat natuurlijk binnenkamers al wel eerder hoeft bestaan. Zelf heeft dr. van Leeuwen, tegenover een verslagge ver de hoofdzaak van dezen meening- strijd aldus verklaard, dat men wenscht, dat hij als wethouder voor het onder wijs, over allo zaken, het wethouder lijk boneer rakende, vooraf overleg pleegt met de fractie zijner partij en zich daarna gedraagt naar de meening van de fractie. Om twee redenen is dit onduldbaar. Eerstens is daar het wettelijk bezwaar. Volgens de Gemeentewet kiest de Raad een aantal wethouders, die met den bur gemeester het dagelijksch bestuur vor men en de werkzaamheden onderling ver- deelon. Be bestuurstaak van dit college is een zeer eigenaardige en bestaat onder meer in het voorbereiden van ver ordeningen, die ah voorstellen van Bur gemeester en Wethouders aan den Raad worden voorgelegd. Zulke voorstellen ko men in de vergaderingen van B. en W. vaak na voel voorbereiding en stu die en na uitvoerige gedachtenwisseling tot stand. Nu gaat het niet aan en strijdt het tegen de wet, wanneer een bepaalde groep van den Raad zich daartusscheu mengt, met een der Wethouders vóórbesprekin- en houdt en deze naar de vergadering van B. en W. een bindend mandaat meegeeft. Hieruit volgt ook meteen, dat een nuuj van karakter, 'n man met bestuurstalent, zich onmogelijk als wethouder aan een dusdanige controle en toezicht eener be paalde raadsfractie kan onderwerpen. Ook elders, als b.v. in de hoofdstad, (tobben reeds wrijvingen plaats gehad in ienzelfden geest. Maar in Utrecht is het conflict eindelijk flink uitgestreden Dr. van Loeuwen heeft verklaard wei de beginselen van zijn partij getrouw te willen blijven en vermeent daartegen ook niet gezondigd te hebben; wel wil hij overleg plegen met de roode raads fractie, maar haar ledepqp wenscht hij niet te zijn. En toen 'de fractie het geschil toespitste besloot hij te bedan ken voor een partij, die tot zulke ex- Cessen drijft. Dit conflict is uiterst leerzaam. De gevolgtrekkingen voor raadslraoties, di e Van een Wethouder niet enkel vergen samenspreking en plegen van overleg wat haar recht en in zekere gevallen ook plicht kan zijn maar die ook hun wil als wot willen opleggen, ligen voor de hand. Maar er spreekt ook iets anders uit en wil dit, dat van den aanvang af zij juist gezien hebben, die in 1919 van geen accoord op de basis van een zoo genaamd urgentioprogram der 8.JD VB. hebben willen weten. Want juist in deze monster ver bondon schuilt de oorzaak van de geschillen, die wij nu herliaaldaiijk tusschen Wethouders en gemeenteraden waarnemen. Die roode programma's im mers hinkten op twee gedachten: tegen over de kiezers moest men den schijn aannemen, dat, wanneer een of meer roodo Wethouders in het college van B. on W. werden gekozen en doze met toestemming dor partij fractie de be.ie- taing aanvaardden, ook de socialistia.he beginselen voortaan in het Gemeente bestuur zouden overheerschen. En te genover de andere partijen, waarmee men een accoord aanging, moest men den •chijn aannemen, alsof het met die door voering der roode beginselen nu wel zoo'n vaart niet zou loopen. Die halislacht.gheid moet zich natuur- tuurlijk op don duur wreken. Waar de roode wethouders tegenover hun kiezers en partijgenooten een goed figuur ma ken, gaat men met volle zeilen in oen ■ociaiistischen koers, wat gewoonlijk den fiuancieclen ordargang der gemeente ten gevolge heeft. Van een „accoord" is dan natuurljjk geen sprake moer maar des te meer Van voortdurends ruzies in het collego B. en W. bracht andersom ecu roode wethou der als wethouder zijn plicht te doen en dus als deel van 't dagelijksch bestuur zijn plicht te doen, door n.m. alle za ken uit een oogpunt van algemeen ge meentebelang en niet van partijpolitiek te beschouwen, dan komt hij dra in bot sing met zijn partij-fractie en partij genooten en wordt hij uitgestooten, wan neer hij niet zelf heengaat. Men ziet, aan wat gevaren het ge meentebestuur wordt overgeleverd, waar men den v/ettelijken weg verlaat en in plaats van de eischen der wet eigen bedenksels en afspraakjes invoert. In den zomer van 1919 hebben wij met kracht en klem tegen de roodo urgentie-programs gewaarschuwd en wij hebben daar na het geval-van Leeu wen geen spijt van! De gevolgen voor de industrie. Onder voorzitterschap van mr. R. E. Kielstra vergaderde te Amsterdam de Maat schappij van Nijverheid, departement Am sterdam. Aldaar kwamen o.m. Ier sprake de vra gen door het hoofdbestuur gesteld, in zake de ervaring, door industrieelen opgedaan met den 8-urigen arbeidsdag en de 46- urige werkweek sinds derzclver wettelijke invoering. De voorzitter deed een aantal mededeelingen omtrent de van industriee- leningekomen antwoorden. Men moest over het algemeen meer personeel aanstellen, dat geheel of ge deeltelijk ongeschikt was. Vooral in het kleinbedrijf wordt ge klaagd over arbeidsmoeheid. In de groot industrie is arbeidsmoeheid niet waargeno men. Over 't geheel riet men, dat de meest achterlijke elementen thans de gw.eedheid tot den arbeid regelen. Voor de arbeiders die graag overwerk verrichten, is een bron van inkomen, zeer te hunnen ongerieve, opgehouden. De exportbedrijven ontvingen nog een bijzonderen terugslag van de nieuwe wet. Zij moeten concurreeren tegen een buiten land, dat onze beperkingen van de werk gevers niet kent Een der Amsterdamsche industrieën heeft zich zelfs genoodzaakt gezien om nog alleen maar aU wederver- kooper van buitenlandsche fabrikaten op te treden. De seizoennijverhetd, die zeer drukke en zeer stille tijden kent, is buiten slaat geraakt om, voor zoover doenlijk, in den stillen tijd vooruit te werken. De groote reederijen, en het altijd onge regeld scheepvaartbedrijf in het algemeen, waar een vaste werkdag onmogelijk is, is eveneens in den knel geraakt. Het werk, dus de productie, ging sterk achteruit. Het ploegenstelsel kostte veel tijd en veel geld. Ook moest veel ongeschoold perso neel in dienst worden genomen. Wat de resultaten op den gang der be drijven aangaat, de meeste bedrijven kon den zich er nog niet over uitlaten, omdat het thans juist zulk een slappe tijd is. Een groot gevaar zit voorts hierin, dat men, naar tegemoet wordt gezien, de con currentie met ónze Oostelijke naburen niet zal kunnen volhouden. Over het arbeiden door de werklieden in hun „vrijen" tijd op het gebied der indus trie waarin zo werkzaam zijn (dus hel onderkruipen van den werkgever door zijn eigen werknemer) kwamen nog weinig ant woorden in, omdat tal van bedrijven zich voor zulk onderkruipen niet leenen. De ingekomen antwoorden waren inmid dels niet gunstig. Alleen de bepaalde „goede" werkman besteedt den vrijen tijd aldus verkregen, aan geestelijke ontwikke ling e.d. De bioscoop, dat staat vast, slurpt den vrijen tijd der meeste arbeiders op. Over het geheel is voorts waargenomen een aanzienlijke vermindering van de be langstelling in het werk, en de verminde ring van de kwaliteit. De opvatting val post, dat de Zaterdag heelemaal niet meer voor arbeid is bestemd, en dat 's Maandags later kan worden begonnen. ONHOUDBAARHEID DER BELASTING OPDRIJVING. De onhoudbaarheid van de belasting- opdrijving bij veel alienvege erkende geld verspilling naast een leven op te grooten voet in rijk en gemeente, bij de algemec- ne verarming die wij bei-even, maakt het belasting-vraagstuk tot oen onderwerp van publieke belangstelling. Nu weer schreef mr. G. H. Amhardt Jr. over „de fiscus en wij" en behandelt het feit, dat zoo algemeen belasting ontdoken wordt, in de „Amsterdammer". Hij wenscht de belastingmoraal te ver heffen, de wetgeving te populariseeren, 't gemeenschapsgevoel aan te wakkeren, en te propageeren, dat de uitspraak „dat een leugen voor de belasting geen leugen is" een onwaardig en verderfelijk gezegde is. Hij begrijpt echter, dal de liefde niet van een kant komen zal en met name wil hij, dat de overheid zorge, dat de geïnde pen ningen, anders dan nu soms, worden be heerd ais oen goed huisvader" het zou doen. Mol de toepassing van het hier gewilde op het beheer der openbare financiën. zou men al een eind in die goede richting wezen. Het „öv. Dgbld." vestigt er in dit vee band de aandacht op, dat deze waarheid voorop dient te gaan: de Oveitheid heeft slechts recht om te heffen, wat noodsg is voor een goed eo doeltreffend beheer. Overtollige en nuttelooze dingen mag de overheid het volk niet laten betalen. En wanneer het volk overtuigd is, dat het belastinggeld goed wordt besteed, zal het gemakkelijker tot een meer verheven „belastingmoraal" zijn te bekeeren. De „Residentiebode" bericht dat de heer B. Th. de Wolf voorloopig en tijdelijk is gekozen tot directeur van een Katholiek bureau voor politieke propaganda en voor lichting vanwege den Alg. Bond van R. K. Kiesverenigingen, welk bureau tot stand zou komen en reeds een begin van uitvoe ring heeft gekregen. Het „Centrum" schrijft, dat het bestuur van den Alg. Bond van R. K. Rijkskies kring-organisaties aan den heer B. Th. de Wolf heeft opgedragen een reglement sa men te stellen voor de centralisatie der R, K. Propaganda en daarbij tevens bepalin gen op te nemen, welke Je11 grondslag kunnen vormen voor een R, K. Politiek Centraal Bureau. De „Tijd" deelt mede dat de heer B. Th, de Wolf, die reeds jaren directeur is van het bestaande Centraal Propaganda- Bureau, werd opgedragen een reglement te ontwerpen ten behoeve van dit burau. Bo vendien werd hem verzocht, een rapport uit te brengen over een zoo mogelijk te stichten R, K. Centraal Politiek Bureau, waarvan de venschelijkheid op de jongste vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties was uitgesproken. Eerst nadat bedoeld rap port is uitgebracht, zal een besluit om tot de al- of niet-oprichting van een Pollek Bureau over te gaan, genomen worden. Wie van de geachte redacties der drie dagbladen heeft het nu bij 't rechte eind? DE B. K. MIDDENSTAND. De R. K. Middenstandsvereeniging te Roermond beeft besloten aan het Fede ratiebestuur voor te stellen, het Katholiek Middenstandscongres te Roermond te houden op 2, 3 en 4 Mei e.k. en tevens om in de eerste week van Mei een win kelweek te organiseeren. Proef met rijkswegenpolixe. Om be ter te kunnen optreden bij overtredingen van de verkeersbepalingen, overweegt de Minister van Justitie de oprichting van een afdeeling politie op motorrijwielen. Daar toe zijn aan den Minister van Oorlog 20 motorrijwielen aangevraagd en zoo moge lijk de beschikking over 20 onderofficie ren, die genegen zijn in het 2e en 3e kwar taal deel uit te maken van de proefafdee- ling. OPHEFFING VAN HET KAASMAAK- VERBOD. Naar het „N. v. d. D." uit zeer betrouw bare bron verneemt, trekt de Regéering met 6 Maart het kaasmaak'verbod in. De toeslag op de melk van 2 cent per titer waarmede het zuivelkantoor OP 4 October was aangevangen, houdt 13 Maart op. De bijlevering van regeerings- meik wordt dan nog een 14 dagen daarna voortgezet. DE MILITIE-WET. De Eerste Kamer heeft Dinsdag de wetsontwerpen in zake tijdelijke afwijking van de militiewet en landstormvoorzienin gen zonder hoofdelijke stemming aangc nomen. Vermiste wagons terecht. Het Cen traal Bureau van het R.-K. Huisvestings Comité deelt mede, dat de twee wagons met Liobesgaiben van de zending van 4 Dec. than.-, te Weencn zijn aangekomen. De in iioud der wagons die in Essen warer achtergebleven bleek gelukkig nog goeden toestand. Agitatie tegen den kindertoeslag. In een vergadering is door het Hoofdlbest van den Ned. Fed. Bond van Personeel Openbaren Dienst, scherp geprotesteerd te gen de houding van de regeering in zakt kindertoeslag. Besloten is, door het geheele land de ambtenaren en werklieden van het Rijk, di gemeenten en provincies op te wekken to> de taktiek van de Federatie, de directe actie te stellen tegenover het regeeringsop- treden en het georganiseerd overleg niet te steunen. OPHEFFING ONTSLAG SIGAREN- INDUSTRIE. In de gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer van Rijzewijk medegedeeld, bij de interpellatie ove>- de werkeloosheid, dat de Roomsch- Katholieke Sigarenmakerspatroons, hebben besloten de ontslagen sigarenmakers weer in dienst te nemen, op de voorwaarden, in het collectief contract genoemd. DE ZOMERTIJD. Het lid der Eerste Kamer, de heer Po lak, heeft aan den Minister van Binnen- landschc Zaken, de volgende vragen gesteld- inzake den datum vau aanvang van den zomertijd: Is de Minister bereid mede te deelen, of het zijn bedoeling is, dit jaar den zo mertijd te doen aanvangen op denzelfden datum als dit geschiedt in de omringende landen, vooral met het oog op de buiten- landsdie verbindingen der spoorwegen? Indien deze bedoeling bij den Minister niet aanwezig is, is hij dan bereid mode te deelen, welke redenen haar weerhouden op vorenbedoekten datum den zomertijd te doen ingaan? Ingemaakte groenten naar Duitschland. Het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité heeft door bemiddeling van het Centraal Comité der Duische Roode Kruis-Vereeni- gingen te Berlijn onder de Duitsche steden 5000 vaten ingemaakte groenten doen ver deden. Het Comité in Den Bosch ontving reeds dankbetuigingen van de gemeentebesturen van Karlruhe en Elberfeld. Eerstgenoemd bestuur schrijft, dat de Lidbesgabe ver deeld is onder de zieken- en weeshuizen, tehuizen voor kinderen, ouden van dagen en onverzorgden, toevluchtshuizen, volks eethuizen en andere inrichtingen van lief dadigheid. Daar deze gave de eerste is, die Karlsruhe uit Nederland ontvangt, heeft zij daar bijzondere dankbaarheid gewekt. Elberfeld zegt nader bericht toe over de verdeeting, doch wil niet verzuimen reeds nu in naam der stad en bevolking hartelijk- sten dank te betuigen. Goederenvervoer België, Bij den in voer in België van ledige zakken eisohen de Belgische douanen: a. bij teruggaande emballage, overleg ging van den oorspronkelijken vrachtbrief, waarmede het vervoer in beladen toestand plaats vond. b. bij ter vulling gaande zakken, mede- deeling in den begeleidenden vrachtbrief van het overgangsstation, waarlangs de uitvoer naar Nederland in gevulden staat zal plaats vinden. Bolsjewistische propaganda. De „Lo comotief" meldt, dat de politie in het douane-kantoor je Semarang, beslag legde op twee kisten en een koffer, afgezonden door Sneevliet en geadresseerd aan Wa- woroentoe te Semarang. inhoudende boe ken. De kisten droegen het etiket van het instituut voor Tropische Hygiëne te Am sterdam. Dit is de tweede maal, dat cen poging wordt gedaan om op deze wijze bolsjewis tische propaganda in onze Oost te maken. De a.s, gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben aan Ged. Staten van Noord-Hol land in overweging gegeven, den dag der catvjidaatstelling voor de verkiezing van leden van den nieuwen raad, te bepalen op Dinsdag 15 Maart en dien der stemming op Woensdag 27 April. BESTRIJDING DER WERKLOOS HEID. Opschorting der Arbeidswet verzocht. Het Bestuur der Vereeniging van Ne- derlandsche werkgevers, zond gisteren, Dinsdag, het volgende telegram aan de tweede Kamer der Staten-Genenaal „Naar aanleiding verklaring Minister van Arbeid in Uwe Kamer, dat hij voor werkgevers belang wil scheppen, dat er z°o weinig mogelijk werkloosheid komt, wijst het Bestuur der Vereeniging van Ne- derlandsche Werkgevers er op, dat naar ZIJn meenimg dergelijke regeling alleen tot stand mag komen, nadat werkgevers en werknemers hc samen over de grond beginselen eens zijn geworden. Regeering overweegt maatregelen om nijverheid door critieke tijden heen te hel pen. laat zij nu niet, zonder eerst de werk gevers gehoord te hebben, maatregelen ne- men, waardoor bedrijven tot financieele of administratieve offers verplicht zouden worden en waarvan de draagwijdte niet te overzien is. Ten aanzien der huidige werkloosheid merkt het Bestuur op, da' •tozc verscherpt wordt, door Arbeidswet, ie arbeidsduur sterker beperkt dan waar ook ter wereld en die elasticiteit bedrijf .emmert. ^'s eerste middel ter bestrij- werkloosheid is dus opschorten der - rbeidswet noodzakelijk, in dien zin, dat gewerkt mag worden volgens Internatio nale conventie en elasticiteit bedrijf ge waarborgd wordt. Het Bestuur verzoeki eerbiedig Uwe Kamer op bovenstaande bij de Regeering aan te dringen." DE OORLOGSBEGROOTING VOOR 1918. Verhooging met bijna se millioenl Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het VlIIste hoofdstuk' der Staatsbegrooting voor 19x8. Blijkens de Memorie van Toelichting moet, in tegenstelling met den dienst van 1917, die volgens de Staatsrekening, na het tot stand komen van de z.g. regulari- satiewet, een overschot gaf van 38.450.983.54, bij het hierbij aangeboden wetsontwerp ten slotte een bedrag van 21.910.080 suppletoir worden aange vraagd. Het Algemeen Ncderlandsch Comité voor Oostenrijk maakt bekend, dat, naar aanleiding van de laatst ingekomen be richten over vlektyphus in Weenen, die er op wijzen, dat deze ziekte niet langs een enkelen weg. maar van verschillende zij den Oostenrijk' binnenkomt, het ministerie gelast heeft, dat het kindertransport, dat 16 Februari dus heden, uit Weenen naar Nederlaudi zou afgaan, voorloopig niet mag vertrekken. GEERT GROOTE-GENOOTSOHAP. Naar de „Tijd" verneemt, zal a.s. Maandag te Utrecht de grondslag wor den gelegd voor een nieuwe godsdien stige vereeniging, waarin vooraanstaande katholieke intellectueelen, terwijl zij 't bestaande werk van organisaties of enkelingen op apotogetisch, liturgisch en kerkelijk-sociaal gebied intact laten leiding trachten te geven aan de alge- meene katholieke propaganda met voor lichting, vergemakkelijking door het bij eenbrengen van propagandamiddelen, het zelf beschikbaar stellen daarvan en het optreden op terreinen, waar nog geen organisaties werkzaam zijn. Reeds keurde Z. D. H. Mgr. de Aartsbisschop in be ginsel de concept-statuten goed, welke onder de aan te wenden middelen op de eerste plaats noemen het uitgeven en verspreiden van kleine geschriften op godsdienstig gebied in den ruimsten zin des woords. De stichtingsvergadering wordt bijeen' geroepen door Mgr. J. A. S. van Schaik, dr. Jac. van Ginneken S.J., professor P. Groenen en den weleerw. heer J. de Kroon. Een plan tot uitgave en verspreiding op groote Behaal van kleine brochuren hier in ons land ter hand te nemen, rijpte door kennisneming van den op' (zet en de werkwijze van de Engelsche Oath. Truth Society. Deze vereeniging, vóór een 25 jaar gesticht door een be keerling, die tot voorzitters had de Kar dinalen Yaughan en Gasquet, predikt de „Katholieke Waarheid" op elk gebied, en vooral door de kleine penny-uitgaven, die zij met mülioonen verspreiddehet aantal harer uitgaven klom tot 1600. Deze grootsche resultaten bereikte zij door uitstekend geschreven inhoud, korte behandeling, goedkoopte. Een vereeniging in dien trant zal hier ook voel goeds stichten, en hier ia de oprichting een gemakkelijker werk, dan het in Engeland was: immers daar was geen materiaal, hier is reeds een massa, zoodat deze oprichting een centralisatie is, van wat reeds bestaat. Belgische steenkolen. Naar wij verne men. heeft de Belgische regeering, in ver band met een overvloed van steenkolen, geheele vrijheid van uitvoer van Belgische steenkolen naar Nederland toegestaan. Muntwezen. Het plan bestaat een commissie voor het Muntwezen in te stel len. Vleeschinvoer in Zwitserland.Sinds 7 Febr. is de invoer van versch vleesch in Zwitserland wederom toegestaan in hoe. veelheden, ongeveer overeenkomende met de behoeften van vóór den oorlog en op grond van verklaringen, afgegeven door de kantons. Het vliegtuig als snelpostoerbinding. De Amorikaansche regeering heeft zich een nieuw vliegtuig aangeschaft, dat in de luoht voor de overbrenging van be richten dezelfde rol zal spelen als het mo torrijden te land. Het heeft een vleugel breedte van 20 voet en kan 95 mijl per uur afleggen, 240 pond doodgewicht mee voeren en gebruikt per 32 mijl slechts 1 gallon benzine. Liquidatie der Ned. Indische Jaar beurs. t Uit Weltevreden wordt geseind: De bestuursvergadering der jaarbeurs besloot in verband met den financieolen toestand der jaarbeurs te liquideeren. De tweede jaarbeurs gaat niet door. Aan het jaarbeurspersoneel is bereids ontslag ver leend. De Zuiderzeeharing. De „Visscherij Courant" meldt „Minstens 14 dagen vroeger dan gewoon lijk is de Zuiderzeeharing gekomen. Reeds waren in de afgeloopen week de uitkomsten voor de reeders vrij gunstig, en op het bericht dat de vangst zoo groot was, zijn de visschcrs in alle plaatsen in beweging gekomen. Uit Stavoren wordt ons gemeld, dat een reeder 125 tal haring aanbracht in één dubbelechotEn zelfs kwam een ander met 148 tal, wat in één nacht beteekent een iooo verdienste! Utt Lemmer vernemen wij, dat de ge heele vloot in beweging is en de reepsbeug gereed maakt Ook uit Stavoren trekt alles ter haririgvangstde visschers uit Stavo ren zullen de baring naar Urk of Lemmer brengen." DE VERVOLGING DER COMMUNIS TEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 15 Febr. Op bevel van den rechter van instructie Jouaselin hebben höviemiiorgen agenten der jiutitke.e po litie William, den leider van het biad „Le Conscrit", en Lapo.ts den se.rotaria van de federatie der cominunLtische jeugdorganisaties, aangehouden; zij wor den vervolgd wegens aansporing van mi litairen tot ongehoorzaamheid en anar chistische actie. De arrestatie van La- port» moet betrekking hebben op de communistische en anarchistische agitatie in Algiers en Tunis. POINOARÉ NAAR VOREN. PARIJS, 16 Febr. De senaatscommis sie voor Duitenlandsche zaken heeft Poia- caré, tot voorzitter gekozen met 18 stem men tegen 10 op De Selves, den aftr»- dendoa voorzitter. ROOVERS GEARRESTEERD. SIEGEN, 15 Febr. Hier zijn zes le den eener rooverbende, die den geheê- len omtrek onveilig maakte, gevangen genomen. Zij maakten vooral werk var het afpersen van graan en meel bij de landbouwers en brachten het gestolene in auto's weg. BUILENPEST EN CHOLERA. ROME, 16 Pobr. Blijkens een officieele mededeeling heerschen er te Cattaro en op enkele andere punten van Dalmatiè builenpest en cholera. Alle noodige maat regelen zjjn genomen. DE GAPERS. Weken geleden, herinnert zich hel „Vad.'", stapte in Den Haag een schooljon gen in cen stampvolle tram, waar de men- schen in trossen aan de lussen bengelden. Hij wrong zich, met de tasch onder den arm, door het gedrang heen, kwaan midden in het gangpad te staan, en daar haalde hij uit zijn tasch een kunstig gevouwen blad papier te voorschijn, dat hij nog een paar maal knikte en omsloeg, totdat het twee helften waren, waarvan hü de eene helft over duim en pink schoof, de andere over de drie andere vingers. En toen op eens, met het heen en weer bewegen dier vingers, ging het opgevouwde blad open en dicht. Het leek cen geweldige kikker- bek, stompzinnig opengespalkt en dan weer dichthappend, aldoor, idioot, vervelend. En de uitwerking kwam dra. Wie e» naar keek begon te gapen. Eerst zachtjes, verborgen achter de hand. Nietwaar? geeuwen zonder de hand voor den mond doet een goed Hagenaar nimmer. Dan har. der, langer achtereen, krampachtiger, met tranen in de oogen. AI wie naar den ga penden papiewen kikkermuil in de hand van den kwajongen keek, moest zelf ga pen. En wie er niet op gelet had, of den den opcngespalkten bek niet kon zien, zal wel een buurman geeuwen en begon ook. Nog geen kwartier reed de tram, of iedereen gaapte. belachelijk, overdre ven, tot tranen bewogen en met kram pen in de kaken. Bij een oud heertje drib belde de lorgnet van den neus. Hij had uit gaaplust geen benul ze vast te houden en ze sloeg tot scherven. En intusschen stond de jongens er in het gangpad en tusschen zijn vingers geeuwde telkens de papieren mond. Daarbij keek het ventje heel on schuldig en.... geeuwde zelf niet. Dit gaf te denken. En toen deed hel oude heertje met de stukgevallen lorgnet iets onverstandigs, hjj trok den jongen naar zich toe, vertelde hem over de aanstekelijkheid van het geeuwen. dat zelfs het maken van een gaapbeweging met de hand de menschen aan den gang brengt, en verzocht hem ten slotte zijn papieren gaapbek weer in de tasch te steken. Dit deed de jongen, be leefd, welopgevoed en met een verwon derd gezicht. Wist hij tiet al, of heeft het oude heer tje hem den streek geleerd? Een feit is, dat den volgenden dag niet alleen hij. maar al zijn schoolkameraadjes in de tram papieren kikkerbekken hadden gcinaaki en zjj gapen lieten, tot er passagiers waren die na drie haltes uitstapten om de geeuw- zucht er in te frissche morgenlucht weer uit te loopen. En die gaapverschrikking heeft dagen en weken geduurd. Men zegt zelfs, da', een van de aangestokenen in de tram van het geeuwen de klem heeft gekre gen en rare geluiden uitstootend ei, half stikkend in zijn goapzucht >naar een dokter is gebracht. Overal stonden de jongens, in het gangpad op de voor- en achtrrbalcoas, in hoofd- on bijwagen, overal stonden ze en maakten de menschen gek van het gapen. Zelf ble ven ze immuun. Langzamerhand schijnt de grap er af te gaan. Maar er zjjn nog passagiers, die bij b paa'de bal eargwa iead uitkijken of er niet een jongen instapt, die hen vroeger met zijn pap eren geeuwbek heeft getreiterd, of de tram weg laten rijdm en de volgende afwachten, als ze in den wagen oen lid van de bende der plaag geesten ontdekken, ook al dost hjj nu niets. De schrik zit er bij de gapers nog in. POLHU&-VOETBAL. Maandag speelde het Amsterdamsche politie-eli'tal tegen Den Haag voor de competitie. Geen der partijen wis.en te doelpunten, zoodat 00 het resultaat was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1