Handel en Nijverheid Orde en Arbeid Rechtszaken. Kerk en School. Kunst en Kennis. Gemengd Nieuws. Korte Berichten. VRAGENBUS. TWEEDE KAMER. Landbouw en Visscherij Slapte in Handel en Bedrijf. MARKTNIEUWS. .1 sn, waardoor de onwetendheid der' }d tot baar eigen nadeel wordt verleid aangetrokken, dient te worden ge- ;kt, en ongedurige, woelige jongens ■a zichzelf beschermd moeten wor- - De politie te Brussel heeft huiszoe- gedaan bij een paar leiders van de •esnistisohe socialisten. Er werden urnen te n betreffende de anti-müi taris- he actie gevonden, ook een en ander, 1 betrekking had op een anti-mdlitaris- he conferentie, welke in Maart in Ne land moet plaats hebben. - Uit Bergamo en andere streken van ird-Italië komen beiïohten van hevige leuwstormen. ,n de buurt van Florence is er vooral l sneeuw gevallen. De bewoners van .colunaga zijn van de buitenwereld af- loten, daar de sneeuw op de wegen ten lioog ligt. De sneeuwruimers heb- dit een prachtige gelegenheid gcvon- i om nieuwe loon-eischen te stellen en 'den bezem bij neerlegd. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit singfors, dat volgens de laatste volks- :ing het aantal inwoners van Moskou 1 1 lioen bedroeg, waarvan 230.000 in nst van de raden-regeering staan. Door den dienst van de algemntne tistiek in Frankrijk werd een alge- ene prijsdaling geconstateerd van 5,6 gedurende de maand December. Met rekking tot de gemiddelde prijzen van 3 bedroeg dc prijsvermecrdcring in ,:ember 334.3 pCt. Voorts is er een ing van 26.1 pet. te constateercn ten ioblc van de maximumprijzen van ril 1920. I. Vergadering van 15 Februari. Jo interpellatie van den lieer Van esleyn over de niet-goedkeuring van Haagsche subsidie der Nationale 'jra, wordt toegestaan cn zal op een Ier te bepalen dag worden gehouden. Werkloosheid. 1 Voortgezet wordt dc behandeling der jrpellatie-Van den Tempel over de rkloosheid. )e heer SNOECK HENKEMANS (C. H.) oogt dat verbetering nu vooral va:i de eering mpet worden verwacht. Dc ver- ikers moeten hun afwachtende houding -n vare»Werkverschaffing moet aan gemeente worden overgelaten. «preker kan zich met hot beleid der re- ring volkomen vereenagen. Hij dringt i op wettelijke regeling van de werk- i jsheidsrverzekering. Je heer SCHOUTEN A. R. komt er te- i» op dat socialisatie ook hier als red- klet werd aangeprezen. Hij betuigt ineens instemming met dc handelingen Begeering. De heer HAAZEVOET R.K. beloogt dal werkloosheid vooral moet worden be- eden door verruiming van wcrgkclegen- d. De heer VAN DIJK R.K. beveelt aan de leveranties voor staat, gemeente, lorwegmaatsohappijen aan Noderiamd- e firma's zullen worden opgedragen. )e heer WEITKAMP C. H. beveelt Iand- tginniug en -ontwatering aan. Hij waar- mwt tegen het uitvoerverbod van eieren Je heer A. P. STAALMAN Ghr. D.be- ijdt het betoog van den heer Van den napel ten gunste der socialisatie. Hij wijt de regeering, dat zij millioenen gsmeet aan het militarisme, waardoor anle maatregelen achterwege moesten iyen. De regeering is dus mede verant- ordelijk voor de werkloosheid. Je heer DRESSELHUYS V. L. ziet als ■zaak van de werkloosheid de versto- g van de vrijheid van bedrijf en vcr- ;r. Het voornaamste middel tot herstel terugkeer tot die vrijheid, ipreker dringt aan op steun voor onze ilustrie. Hij beveelt daarbij aan voor- htigheid met den 8-urendag, in sommi- gevallen bijslagen op de loonen en het lingen van afname van onze producten het verieenen van buitenlandsohe kre ten. Je heer MARCHANT V. D. merkt op, de regeering geen aansporing noodig «ft om terug te keeren tot de vrijheid handel en verkeer welke v66r den oor- bestond. Hij betoogt dat de door den >r Dresselhuys aanbevolen midelenniet te verdedigen met een beroep op de jheid. Avondvergadering van 15 Februari. Werkloosheid. Je beraadslagingen over de werkloos- dsinterpellatie-Van den Tempel worden irtgezet. je beer VAN RIJZEWIJK, R.-K„ :<dt Minister Aalberse hulde voor het- 0 deze voor de werkioozen deed. Hij lt mede, dat de Vereeniging van R.-K. larenfabrikanten besloot de arbeiders :r in het werk te nemen tegen de voor arden van het collectief contract. Hij nt eer. motie in, uitsprekende dat mid en ter oplossing van de crisis moeten rden gezocht door samenwerking van roons- en arbeidersorganisaties. Hij wil oprichting van Bedrijfscommissies uit organisaties, die ieder voor haar be- if, middelen ter verbetering zullen zoe- haar adviezen zullen doorzenden 1 de Centrale Commissie, die ze al of t gewijzigd aan de regecring voorlegt Je heer KOLTHEK, S. I-., betoogt, dat regcering en de werkgevers niet kunnen pen. De geheele arbeidersklasse moet b solidair verklaren met de werkioozen door directe actie afdoende verbete- g af te dwingen en aan het kapitalisme 1 einde te maken. In afwachting moet 1 de werkioozen het volle loon worden gekeerd. Je heer VAN RAVESTEYN, C. P., it met het oog op de geringe belang- ding sfcliorsing der beraadslagingen >r. Dit vborstcl wordt evenwel niet vol- 'iidc ondersteund. I Je heer \Y iJNKOOP, C. P., betoogt, alleen liet kapitalisme dc oorzaak is I de werkloosheid. De strijd moet dcr- ve niet gericht zijn tegen de werkloos- d, maar tegen het kapialisme. HET TEKORT AAN ONDERWIJZERS. Het laatste nummer van die „Vacature" bevat niet minder dan ruim 150 oproe pingen voor onderwijzers en ouderwijze re sen. Bedevaart naar Lourdes. Het Neder- landsch Comité tot regeling van Bedevaar ten deelt ons mede, dat de van dit comité uitgaande bedevaart van 1921 naar Lour des zal plaats hebben van 5 tot 12 Juli. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen de volgende nieuwe uit ga veu: H. C. TER HAAK, werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen, overzich telijk samengesteld. Uiig. H. D. "ïjeenk Willink, Haarlem. Deze handleiding van den adtn. Ambtenaar bij de Arbeidsinspec tie te Haarlem is bestemd voor hoofden of bestuurders van vakvereenigingen, rijks en gemeente-politic. Kon. marechausée en ambtenaren, speciaal belast met het loc- zicht op de naleving van de Arbeidswet 1919. In de serie „Onze Wetgeving", onder leiding staande van den heer H. Oh. G. J. van der Mandclc,#tcn doel hebbende popu laire toelichtingen te geven op de Nederl. Staatswetten, verscheen ais no. 3 „de Nieuwe Arbeidswet in uitvoering", door het Tweede Kamerlid J. TI. Schaper. Deze toelichting is onderverdeeld in: A. De be scherming van kinderen, jeugdige personen en vrouwen in dc Arbeidswet 1919; B. De arbeidsduur in fabrieken en werkplaatsen (werktijdenbesluit enz.) en C. Arbeidsin spectie, arbcidsrcgister en afgifte beroeps ziekten. De uitgave is van R. K. van den Berg, te Baum. Op de Blectrisdhe Drukkerij H. Gianot- len te Tilburg, verscheen onder den serie titel „Elke maand een Boekje", 'n drietal brochures aan achieelc onderwerpen ge wijd. De Octobcr-uitgave werd bezorgd door Pastoor Lambert J. J. M. Poeil, die in beknopten vorm enkele grondslagen aan geeft der Katliolieke sociologie-, voor No vember j.I. behandelde Vincent Cleerdin 't hem toevertrouwde onderwerp „Katho licisme en Letteren", terwijl 't December- boekje is getiteld: „Van den ouden tot den nieuwen tijd of: Van de gilden tot gil- Bedrijfsradenstelseil", door H. A. van Tongeren, hoofdbestuurder van den Ned. R.K. Metaalbewenkersbond. Wij KatholiekenI In den hemel zijn gocn secten door Max. Apologetisch Bureau „Houvast", te Alkmaar. Mupe zoekt zieltjes, door Pater L. Smeels, Congo-missionaris (Sokandu) Uiig der Priesters van het H. Hart. Licsbosdh- Princenhagc (N.-B.) M van Grinsven. Redemptorist. Korte Novene ter eore van den Eerbieder die naar Gods, Petrus Donders, den Apostel der Meiaatschen van Suriname. Uitg.: W. Bergmans, Tilburg. De schilderijen van Dr. Bredius. Het „N. v. d. D." verneemt van den conserva tor van het Stedelijk Museum te Amster dam, dat dr. Bredius 25 schilderijen voor een jaar in bruikleen afgestaan heeflj. Deze zullen een plaats krijgen in het Ste delijk Museum. De schilderijen zijn in hoofdzaak afkoms'lig uit 't Mauritshuis te 's-Hage en erikeie uit dr. Bredius' verza meling in zijn huis. MERCURIUS ALS AVONDSTER. Dezer dagen is. zooals Prof. A. A. Nij- land aan de „N. R. Crt." schrijft, Mercu- rius, onder zeer gunstige omstandigheden als avondster te zien. Wie omstreeks kwart over zes (i-n een binocle), eerst Mars opzoekt, rechts onder Venus, zal even rechts van den verlengden boog Ve- nus-Mars laag boven den horizon gemak kelijk de zeer heldere, maar bij ons toch zoo zelden geziene planeet Mercurius kun nen vinden. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATENRector P. Stroomer. Een Bisschopswijding door Z. H. den Paus (2 foto's.) Het leven der mijnwerkers in Opper-Silezië (4 foto's.) Uit Lirn- burg's Gouwen (2 foto's.) De grootste waaghals onder de vliegers. Het co mité voor doortrekkende krijgsgevangenen te Enschedé. Hollanders tegen Belgen. Sneeuw en ijs in Duitschiand (3 foto's.) De Lachende wijsgeer. Wakend voor 't vaderland. Carnaval te 's-Hertogenbosch (2 foto's). jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Warren Harding. -Worlhing- ton Evans. Een wedstrijd met tanks, ingericht voor passagiersvervoer door hoo- ge sneeuw (2 foto's.) De practische ton Evans. Een reis om de wereld (1 foto.) TEKSTMoedertje twee, roman door H. B. v. d. Samte. Ode aan een tele foon, door Maks. Uit Limburg's Gou wen, door A. F. v. Beurden. Magne tisme, door Mirie Koopmans. Het hart van een inbreker, door E. H. Uylings. Een reis om Je wereld, door M. Berden. Uitslag Rebus. Wat je al niet leest. VERMINDERING VAN DEN IN- EN UITVOER. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer in Januari 1921 heeft bedragen (zonder goud en zilver) 214 mitlioen gulden, die van den uitvoer 116 millioen gulden. In December 1920 was de invoer 209 en dfc uitvoer 157 millioen gulden; in Januari 1920 dc invoer 236 millioen en de uitvoer 136 millioen. Dc vermindering ia invoer bedroeg dus tegenover December 1920, 85 tegen-icover Januari 1920 42 millioen gul den; in uitvoer tegenover December 1920, 41, tégenover Januari 1920. 20 millioen gld. HERLEVING VAN DE MAART. De „Msb." verneemt, dat binnenkort verscheidene opgelegde schepen weer in de vaart zullen komen. 1 Een vijftal is bevraoht om erts te halen van Noorwegen, terwijl verschillende an dere een reis naar Zuid-Amerika gaan doen om graan naar Nederland, Duitech- land en Scandinavië te brengen. ZIEKTE IN DE BLOEMKOOLPLANTEN. Op dit oogeniblik, zoo bericht de phyt- dienst te Wageningen, komt op eenige plaatsen in ons land een ziekte voor in de "jonge bloem kooLpianten, waarop de aan dacht der tuinders gevestigd dient te wor den. De onderste bladeren der jonge plantjes zijn zeer duidelijk aangetast; zij vertoonen aan de bovenzijde bruine en gele vlekken en hebben het uiterlijk, alsof zij door vorst hebben geleden. Sommige blaadjes zijn reeds geheel dood. Aan dt bladonderzijde vindt men een witte plui zige schimmel, die op vele plaatsen uit hot blad te voorschijn treedt. Deze zwam heet Peronospora paralitica en het is be kend, dat zij koolplanten kan aantasten. Het optreden dezer zwam verdient echter ■thans bijzondere aandacht, omdat het blijkbaar veel ernstiger is d«n gewoonlijk waargenomen wordt. Want nu zijn niet alleen de bladeren aangetast, maar de zwam is blijkbaar door de bladsteelen gegroeid, heeft deze ge dood en is nu tot in het stengeltje voort gewoekerd, dat eveneens zeeremstig wordt aangetast. Het is dus niet alleen door bladaantasting, maar ook door deze sten gelaantasting dat de planten zeer bena deeld worden en zelfs afsterven. Aan de groententelers, die thans bioem- koolplanten onder glas hebben staan, wordt daarom aangeraden, deze planten nauwkeurig te ondetzoeken en zieke of verdachte planten, ter vaststelling van de ziekteoorzaak op te- zenden aan den phy topathologischen dienst te Wagenin- gen, of advies te vragen aan een der amb tenaren van dezen dienst. Ter bestrijding van de ziekie kan wor den aanbevolen, de planten te bespuiten met Bordeauxsehc pap, bereid uit U/2 K.G. kopervitriool en 1 K.G. ongeblusdhte kalk (die dan eerst geblusoht wordt) op 100 Liter water. Nadere inlichtingen hier over zijn, bij den phytopathologisdhen dienst te Wageningen en bij de op ver schillende plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren te verkrijgen. DE OUD-MINISTER POSTHUMA EN DE MELK VOORZIENING. Naar de „lei.' meldt, heeft oud-minis ter Posthuma, die als nieuw-gekozen voor zitter van den Alg. Ned. Zuivelbond*. de jongste vergadering van de Staatscommis sie tot bestudeering van het melkvraagstuk bijwoonde, in den aanvang dier zitting medegedeeld, dat hij sprekende namens de corporatie, welke hij vertegenwoor digde, zich verklaarde tegen alle regce- ringsbemoeiing op het gebied van dc zui- velproductie. UITVOER VAN VROEGE AARDAPPELEN Het Centraal-Bureau van de veilingen in Nederland heeft zich tot den Minister van Landbouw gewend met het verzoek, om wanneer in het seizoen 1921 weder een regeling van den uitvoer der vroege aardappelen wordt noodig geacht daar voor het z.g. ovcrveilsysteem toe te pas sen. De minister heeft hierop geantwoord, dat het buitengewone omstandigheden voorbehouden niet in het voornemen ligt den uitvoer van vroege aardappelen aan beperkende bepalingen te onderwer pen. Ook deze correspondentie schijnt men in tuinbouw kringen reeds de conclusie getrokken te hebben, dat de vroege aard appelen vrij zullen mogen worden uit gevoerd. Deze conclusie is volgens het „N. v. d. D." voorbarig en onjuist. Feitelijk heeft de Minister in diens antwoord niets te veel gezegd; „buitengewone omstandig heden voorbehouden", dat zooveel zeg gen wil: „ik weet het zelf nog niet, wacht maar tot de aardappelen geoogst worden; dan zullen we verder zien." Op het oogenblik ziet het er niet naar uit, dat er heel veel van dien vrijen uit voer zal komen. Het zachte winterweer heeft een ongunsligen invloed op de houd baarheid van de aardappelen en als dat zoo voort blijft gaan, wordt het nog een zeer moeilijketijd voor den overgang van den „ouden naar den nieuwen aardappel." Veel zandaardappelen worden aan het vee gevoerd. Het is nu maar te hopen, dat de klei- aardappelen zich lang goed houden, zoo dat we daarmede tot aan de vroege toe kunnen. Maar zeker is 't nog lang niet. Misschien komt het over ecnige we ken lot een inventarisatie van de aard appels, wat niet het in beslagnemen daar van beleekent. De minister dient cenigs- zins te weten hoever wij het met de aard appels kunnen brengen. Iniusschen moeien de telers zich maar niet te veel voorstellen van den onbe- perkien uitvoer van aardappelen, 't Is wel jammer, want 't buitenland zal graag goed betalen, omdat 't ook daar met de aard appelen gaat nijpen. De kaarsenfabriek te Gouda. De di rectie der Kon. Stcarine-kaarsenfabriek „Gouda" te Gouda, heeft aan al haar vrouwelijke en mannelijke werklieden bij schrijven de dienstbetrekking opgezegd, mot ingang van 28 Februari a.s. Dc direclie heeft in dit schrijven toe gezegd, zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 28 Februari, aan haar werklieden te zullen mededeelen, onder welke voorwaar den zij eventueel aan hen met ingang van 28 Februari a.s. een andere dienstbetrek king zou kunnen .voorstellen. De uit deq crisistijd zoo bekende groote fosfaatfabriek te Ootmarsusn van de fir ma Van Vilsteren 'en Schoemaker te De venter zal met ingang van 1 Mei a-s. worden gesloten, wegens te groote con currentie van het slakkenmeel. Te Oude Pekela zijn ongeveer 80 ar beiders van de cartonfabriek Brittanie we gens slapte ontslagen. Vermoedelijk .volgt stopzetting weldra. Aan de stoelenmakers der N. V. Stoom Stoelen- en Meubelfabriek te IJs- selstein is aangezegd, dat deze week we der een dag per week minder zal gewerkt worden, zoodat men nog maar 2 dagen per week zal .werken. STAKING BROODFABRIEK. Maandagmorgen heeft te Tilburg het geheele personeel der coöperatieve brood fabriek „Steunt Elkander" gestaakt, daar het geen genoegen neemt met de voor gestelde loonsverhooging. Congres R.-K. Vakbeweging. Het Be stuur van het Bureau voor de R.-K. Vak organisatie heeft besloten op 28 en 29 Mei een congres te houden, ten einde de be langrijke vraagstukken, waarvoor de vak beweging zich geplaatst ziet. aan een gron dige bespreking te onderwerpen. Het ligt in de bedoeling zoowel de vak bonden als dc afdeelingen daarvan aan het congres te doen deelnemen. Collectieve overeenkomst in 't tuinders- vak De tuinderspatroonsivereenigingen te Loosduinen, Delft, Schipluiden, Veur en Leidschendam hebben met de arbeiders in het tuinbouwbedrijf een collectieve over eenkomst gesloten. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN WACHTGELDREGELING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Be secretaris der Vereeniging van. Ka tholieke Werkgevers in de Textiel-nijver- heid en van de Vereen, van TBbungschc Fabrikanten van Wollen Stoffen, mr. B. J. M. van Spaendonck, geeft in de „Maas bode" het verloop van de wachtgeldrege- 'tn8 in de textielindustrie en komt er legen op, dat de minister van Arbeid elke hulp weigert aan de niet-verzekerde werk lieden. Wat is daarvan het gevolg? Be werkgever, die ook deze catagoric geholpen wil zien, zal zijn ongeorganiseer de en andere niet-verzekerde arbeiders zooveel mogelijk te werk stellen, daar bet ann hen te betalen wachtgeld voor 100 pCt. voor zijn rekening komt; heeft hij slechts weinig georganiseerde arbeiders, dan zal hij een wachtgeldregeling voor het geheele personeel (ooik de verzekerden) in het leven roepen en ontvangt dan twee derden van het uitbetaalde wachtgeld terug. In vele gevallen zal het hierop neerko men, dat de vakorganisatie de dupe wordt van de houding van den minister. Be minister verwacht, dat de werkge vers om aan den thans bestaanden loc stand een einde te maJken, wederom over de geheele lijn een wachtgeldregeling zul len invoeren. Men zou echter kunnen vra gen, of het de juiste weg is een billijke regeling te contdnueeren, om een ander te nopen een billijke regeling in te voeren. Men inoet bovendien niet uit het oog verliezen, schrijft dc heer Van Spaen donck, dat vaak wachtgeld wordt betaald aan arbeiders, die, zoodra er elders weer werk komt, hun patroon in den steek laten; dat vervolgeus een wachtgeldrege ling steeds als een zware druk wordt ge voeld in tijden van depressie en groote verliezen vooral als zij slechts door oen deel der induslrieelen wordt aanvaardt; dat ten slotte de animo v-oor een wacht geldregeling tot een minimum wordt gere duceerd, indien hesluiten van den minis ter, zooals van G Januari 1,1., toch weder om alle bereikte resultaten in de war kunnen sturen. Uit twee recente feiten blijkt, dat ook de arbeidersteiders de uitkeering, die thans door de werkloozenkassen ge schiedt, geheel les vain elke verzekering beschouwen. Op de eerste plaats de motie- Van den Tempel die alles in plaats van de helft 5 fonds perdu wenscht gestort te zien, op de tweede plaats het verzoek van het N. V. V. aan de Kamer, om ook de leden der organisaties, die geen werkloozenkas hebben, te helpen Feitelijk wordt dus niet gesteund, omdat men zich vroeger verzekerd heeft, maar omdat men lid der vakorganisatie is "ge worden. VALSCHE MUNTER AANGEHOUDEN. Te Kerkrade is een Duitscher aangehou den, die 50 valschc biljetten van 40 gulden bij zich droeg. BRAND IN EEN BIOSCOOP. In de Holiandia-bioscoop te Kerkrade ontstond Zondagavond j.I. tijdens dc voor stelling brand in de cabine. De honderden bezoekers vluchten op straat en door de nooduitgangen. De brand bleef beperkt lot dc cabine, die brandvrij gebouwd is. F-r hadden geen ongelukken plaats. Er ver brandden verschillende films. DE BRAND TE WINSCHOTEN. Uit Winschoten Wordt gemeld, dat de groote brand bij de cartonfabriek „Rei- derland" aldaar, vermoedelijk is ontstaan door bet spelen van schipperskinderen met lucifers. De justitie stelt een onder zoek in. EEN LEGER VAN 10.000 SPREEUWEN. Zoowel de Kromme-Rijnsbrng als dc Tolsteegbrug van de Hoofdstad Vau 't Slicht, vertelt hel „U. D." waren Maan dagmiddag tegen 5 uur met menschcn uil allerlei standen bezel, om eenige oogen- blikken Ie kijken naar de duizenden spreeuwen, die, voordat zij gaan slapen, proeven van Jmn vliegkunst laten zien. Menschen. die van hun werk naar huis t gingen, sprongen van de fiets en keken I met open mond de zwarte vliegeniers na. Een peuter van een achttal zomers 'kon zich maar niet begrijpen, dat ze niet te gen elkaar aanvlogen. Als zwarte sneeuw vlokken dlwarreldcn ze dloor de lucht, gaan boven in den boom zitten en begin nen allerlei aardigs te .snappen. De mus- schen, die in de klimop van Manenburg de beste kamers bezet hebben, begonnen ook te tjilpen. Een prachtig schouwspel was het toen een sperwer zich vertoonde: op een geheimzinnig teeken, dat niemand kent, vlogen ze met een geweldig geraas op en die sperwer kreeg respect ,voor zooveel lek kere boutjes en yerdWeen in die richting van Jutphaas. En dan gaan de spreeuwen weer spelevaren in het oneindige lucht ruim, om plots .weer een boom te bezet ten, die dan zwart ziet van dieze aardige vogels. Iemand, die de vliegkunst van de spreeuwen stond te bewonderen, schatte hun aantgi op tienduizend. VOORAL .NIET TE HAASTIG. /De correspondent van de „Tijd" te Utrecht schrijft: Op 29 December 1919 nam de Gemeen teraad een voorstel aan om eert bezuini gingscommissie in het teven te roepen. De desbetreffende voordracht werd goedgekeurd 25 Maart 1920. De commissie werd benoemd 13 Januari 1921. 1 Maar geïnstalleerd is ze.... nog steeds niet. En toch is hier meer dan elders bezui niging hoogste eisch. Men zie maar eens naar de belastingcijfers hier en elders. VROEGE BLOEI. Bij den landbouwer H. v. H., IIe Mier- lo (N. Br.), staat een kersenboom reeds in vollen bloei, zoodat de Meikersen in plaats van in Juni reeds in April te verwachten zijn. MOLEN AFGEBRAND. De Zaanstreek moest Dinsdagmiddag weer een harer nog overgebleven molens missen. In minder dan een half uur ver nielde een felle brand den moten „De Haan", staande aan de Machinistenstraat te Koog a. d. Zaan. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 40. Uit Brussel wordt aan de „Msb." ge meld, dat Dinsdag voor de correctioneele rechtbank een 9-tal personen terechtston- i(ery, beschuldigd van het vervaardigen in België van valsche Nederlandsche bankbiljetten van 40 gulden. Onder de schuldigen was een Nederlander, genaamd Jan Vos. Twee dezer personen kregen 18 maanden gevangenisstraf, vier anderen ieder een jaar en 7 maanden. De Neder lander werd met nog een anderen beklaag de vrijgesproken. DRIE STRAATROOVERS GE ARRESTEERD. De centrale recherche ts Amsterdam heeft drie straatroovers gearresteerd, die sinds langen tijd de hoofdstad als het terrein van hun roof hadden .uitgekozen. Een kruiers jongen had herhaalde malen aan het hoofdbureau aangifte gedaan, dat hij, wanneer hij met koffers door de stad reed, door eenige mannen, wier sig nalement hij opgaf, werd lastig gevallen Dit geschiedde voornamelijk als hij met een handkar reed, waarop ziek een twee tal koffers met waardevolle voorwerpen er in bevonden, die hij moest transpor teeren voor 'n reiziger van 'n bekende Rotterd. goudsmidsfa. die in de Hoofdstad zijn cliënten ging bezoeken. Gewoonlijk bevatten deze beide koffers gouden siera den, ter waarde van circa f 100.000 en dit was den meergenoemden straatroovers klaarblijkelijk bekend. Maandag nu kwam wederom de rei ziger in de stad en de alleszins betrouw bare kruiersknecht kreeg weer de koffers te vervoeren, waarop de reiziger, zooals gewoonlijk, naar een zijner cliënten tram de, in afwachting van den anders zoo prompt zijnden witkiel, die evenw'el thans buiten zijn schuld lang op zich liet wach ten. In de Beursstraat was do jongen door de mannen, die 't hem al meermalen hadden lastig gemaakt, overvallen. De kar met de waardevolle koffers er op werd hem ontrukt. In 'n oogwenk werd 'n zeil over de koffers gegooid en de kar door twee mannen weggoreien, terwijl de derde er intnsschen zorg voor droeg, dat de kruiersknecht achterbleef en bet hem onmogelijk gemaakt werd de roovers in te halen. Eenige rechercheurs van het hoofd bureau waren evenwel op hun qui vive. Zij hadden vanuit de verte den brutalen roof kunnen constateeren en arresteerden in de Damstraat de roovers en namen de kar met koffers, die thans voor f 5000 sieraden bevatten, in beslag. Het drietal, wiens poging gelukkig ver ijdeld is, zit thans achter slot en grendel en zal ter beschikking van dÉ Justitie worden gesteld. BLOEMRIJKE ADVERTENTIESTIJL. Terwijl bij ons het advcrtenliegedeelte gewoonlijk zeer droog en sober wordt ge houden, houdt men ziel» in het moderne Japan meer aan desierlijke woordkunst van het oude Oosten. Een voorbeeld hier van. is de annonce, welke kortgeleden de houder van een warenhuis in Tokio publi ceerde: „Onze verkoopers zijn zoo vrien delijk cn liefdevol als een vader, die hen echtgenoot zoekt voor zijn dochter, die hij geen bruidsgift kan geven. Bij alle weer zult gij hij ons gegroet worden als een zonnestraal, die door donkere wolken breekt en de 'sombere natuur met zonne schijn verblijdt". Een andere koopman prijst in. hetzelfde blad zijn wijnazijn aan en noemt deze „zuur ais dc long van de meest ondrage- iiike schoonmoeder". Lijk gevonden. Te Eerde, gem. Ambt- Ommen, is uit die Regge opgehaald het lijk van een glibekend manspersoon van 30 35 jaar. Men vermoedt dat dit lijk met het hooge water van elders is aangedreven. Verdacht sterfgeval. Te Ter Apel, (Gron.) is de nachtwaker Buuxma die de gebouwen der Aardappelmeelfabriek des nachts bewaakte veiOronken gevon den in het Westerwoldsche Kanaal De politie heeft het vermoeden van misdaad. Onlangs werd een poging gedaan in 1|e breken in het kantoor der fabriek, welk opzet verijdeld werd. Dief aangehouden. Wegens diefstal van voorwerpen uit verschillende pakket ten, liggende in een wagen op het Cen traal Station te Amsterdam heeft een re chercheur een spoorwegarbeider aange houden. Doodelijk ongeluk. Tc Boxtel kwam een 2 -jarig kind van W. v. d. V. met de kleertjes in aanraking met de as van de dlorschmachine. Het is aan de bekomen verwondingen overleden. Ernstige mishandeling. Toen de trein naar Nijmegen te Wijdten Zaterdagmid dag stil hield trok plotseling zekere B. een mes en stak dit zijn coupégenoot, den 16-jarigen Boschman in den rug. De jongen zakte voor den trein ineen. Zijn toestand is zeer ernstig. Er zijn ook nog eerlijke menschen. Dezer dagen verloor een heer-otjn porte feuille met een belangrijk bedrag aan bankpapier in de vestibule van het station van de Hollandsche spoor te 's Hagc, heb geen hij eerst later, op reis zijnde, bo merkte. Bij terugkomst in de Residentie mocht hij echter het genoegen smajtenhet verloren schaap veilig en wei bij zich aan huis te vinden, alwaar de eerlijke vinder het had bezorgd. Dief aangehouden Door dc politie tg Vcnte is aangehouden zekere Soli., die zid» schuldig gemaakt heeft aan diefstal vaa tientallen rijwielen. Hij werd door dc po litie, die zich verdekt had opgesteld, ge arresteerd in de sacristie der St. Martinus- kenk, waar hij zich had verborgen. Hij heeft reeds diefstal van 13 rijwielen be kend, terwijl het zoo goed als zeker is, dat er nog meer diefstallen bewezen zul len worden. De aangehoudene is een Ven- Ionaar, die veel in Duitschiand vertoeft, waar hij de rijwielen allen te gelde ge maakt had. UITSPRAAK INZAKE HET TAPVERBOD. De kantonrechter te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van M.. V.,eigenaar van het Oranje-Hotel, al daar, beschuldigd van op Zondag in de gelagkamer van zijn hotel aan een be zoeker een glaasje sterken drank te heb ben verkocht, mgt het doel, in vereeniging met den Frieschen Bond van Hotel-» Café en Sociëteithouders, een proces uit te lokken teneinde in rechten, eventueel tot in hoogste instantie, uitspraak te ver krijgen inzake de rechtsgeldigheid en ver bindbaarheid van het gemeentelijk verbod van den verkoop van sterken drank in het klein op Zondagen en Christelijke feest dagen. Beklaagde bekende volmondig. De ambtenaar van het O. M. verwees, omtrent de rechtsgeldigheid van de verordening, naar art. 150 van de Gemeentewet en be toogde dat het tapverbod niet in strijd is met de Drankwet. Hij vorderde 1 boete of 1 dag hechtenis. De beklaagde betwistte de bevoegdheid der gemeente tot het uitvaardigen van ge meld tapverbod; hij beriep zich op art. 7 en 20 van de drankwet, op de uitspraken van deskundigen en artikelen in het vak blad ,JDe Gemeentestem"; hij verzocht ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter heeft den beklaagde van alle rechtsvervolging ontslagen, op verordening in strijd is met art. 135 der Gemeentewet. Vr. Ik ben in 't bezrfi van een jongen herdershond, 4 maanden oud, welke on geveer al 14 dagen last heeft van diar- rtiec? Wat is daarvoor te doen? Antw. Consulteer een veearts voor dit geval en neem den patiënt mede. Vr. Bestaat er een inrichting om het stoellen-malllen en het biezen te leeren in Haarlem, in de avonduren? Antw. On& niet bekend. ROTTERDAM, 14 Februari. Buitenland- sche Granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek van der Schalk). Stemming vast. Rogge. Donau disponibel naar kwal. van 14.5021.50; Western No. 2 stoo- mend 22. Gerst. 64/5 kg. Donau disponibel 300; 62/3 kg. Donau spoedig gewacht 295; Amer. feeding disponibel 285 48 pd. Malting stoomend naar aankomst 295— 285. dito Febr. aflading 260. Haver per 100 kg. Donau disponibel 13.25. Boonen. China disp. inci. haal 15.75 Erwten. China disp. incl. baal 16. Maïs per 2000 kg. Gele Laplata oude oogst disp. 260, dito dito nieuwe oogsi stoomend 285, Donau/Galfox aangeko men 285, Bessarabischc stoomend 275. wille Amcrik. disp. 287, wille plaüe Natal inci. baal 282, Amer. mixed dage lijks gewacht 270/265, dito stcomend naar aankomst van 260 tot 249, dito begin Maart gewacht 242/237. In publieke veiling lieden ver koen* ca. 700 tons BIS tarwe van f 21.30 tol i' 35.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6