Indrukken van den dag BUITENLAND. BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1921 44ste JAARGANG No. 13740 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL J 3.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- De toestand in Ierland. DE OPENING VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT. GEMENGDE BUITEN!. BERICHTEN De tegenstrijdigheid. Kruier af. NEDERLAND EN BELGIE. TWEEDE KAMER. Dreigende revolutionnalre n M bewe8»ng? AARLEMSCHE COURANT 158. UITVOER VERBODEN. Wij herinneren ons nog uit don ilistri- butietijd mot wat sohorp oog liet pu bliek, vooral do sLe.lelijko bevolking, toe- sag, dat er toch maar geen onkel pro duct van onzen Nodorlaudscheu bodem naar 't buitenland word uitgevoerd; hoe moeilijk het wa de massa aan hot ver stand ia brengen, dat er om het allor- onontVorlij', o, n.m. ste- nkoleu to ver krijgen, m c t geruild worden met goe deren, aai an "wij bij zuinig le-. en nog een klo'n over chot haldon. Die scherpe controle was verklaarbaar in een tij 1, «lat ook hier do honger dreigde aan onze deur. Tnahn staan wij er echter wel wat an ders voor. Ook nu wordt aanstonds de alarmklok geluid, wanneer 't maar even mogelijk i om een prijsstijging van een binnenlandsch proiuot aan don uitvoer naar het buitenland too to schrijven. Dan is aanstonds de leus; sluit de grenzen! Wij hebben het nu weer pas met d6 eieren bclceid. Nauwelijks was 0011 ver blijdende prijsdaling van eieren ingetre den, of er kwam weer na enkele weken een belangrijke stijging. En de schuld was natuurlijk weer hot buitenland, dat te veel afnam! ilot Kamerlid Schaper was er aanstonds bij om aan den Mi nister van Landbouw do vraag te stellen, dio duizenden op de lippen brandde: „waarom sluit gij do grenzen niet?" De Mini-ter heeft zoo juist daarop het volgende geantwoord: Het is juist, dat in den laatsten tijd de prijzen der eieren zijn gestegen, zooals blijkt uit de volgende noteeringen van enkele van de grootste eiermarkten hier te lande, aangevende de midden- prijzen per 100 eieren gedurende de vo- *igo en het begin van deze maand: Januari. ■Eiermarkt te: 10—15 17—22 21—29 Nijmegen 15.50 10.— 11 Barneveld i:j,50 11.— 12,10 Roermond 17 50 1125 11.50 Februari. Eiermarkt te 31 Jan.-5 Febr. 711 Nijmegen 11.50 14. Barneveld 14.75 16. Roermond 12.25 14.25 Het openstellen van do grenzen is goschied op 21 Januari 1921. Daarna zijn aanvankelijk do prijzen slechts weinig omhoog geloopen, doch in de laatste week nam de stijging toe, zulks in vorband met de abnormale verhooging dor prij zen in Engeland. Deze is een gevolg van de tijdelijke schaarschte aan ver eche eieren op do Engolsche markt we geus onvoldoende aanvoeren uit Ierland, Denemarken en Engeland zelf. Doskundi' gen vorwachten algemeen, dat deze schaarschte van korte duur zal zijn en dat dientengevolge ook hier te lande de prijzen spoedig weder zullen dalen, Do minister is niet voornemens de grenzen voor den uitvoer van 1 eieren weder te sluiten. Onze landbouw is van ouds op den uitvoer van oen aanzienlijk deel zijner producten aangewezen; deze uitvoer is in het algemeen belang te achten. In de toekomst zijn groote moeilijkheden ten aanzien van den afzet van landbouw producten te vreezen; voor sommige pro ducten bestaan die moeilijkheden nu reeds. De Minister streeft er in verband daarmedo naar om zoo spoedig mogelijk alle belemmerende bepalingen, welke den uitvoer in den weg staan, weg te nemen. Tot het wederinstellen van een eena opgeheven uitvoerverbod zou hij zich slechts gerechtigd achten, indien zich bui tengewone omstandigheden voordedon waardoor de algemeen© voedselvoorziening werd bedreigd. Het tijdelijk stijgen der prijzen van con artikol als eieren, welke geenszins tot de olloreerste levensbehoeften zijn te beschouwen, geven hem tot het nemen van zoodanige maatregelen geen aanlei ding. Hierbij komt nog, dat de productie van eieren hier te lande reeds zoo groot is, dat bij sluiting der grenzen de prij zen beneden productiekosten zouden da len, zoodat toch binnenkort de uitvoer weder zou moeten worden toegestaan, Hierdoor zou een toestand van onzeker heid in hot leven worden geroepen, waar door wel aan enkele speculanten gröote voordeelen zouden ten deel kunnen val len, doch waardoor de producenten dezen zijn voornamelijk de kleine zand boeren en ook de bona-fide handelaren ernstigs sohade zouden lijden. Aldus de Minister. Dit antwoord zal velen zeer kras en weinig bemoodigend voor een zoo zeer gewenschte prijs aling van eerste levens behoeften lijken. Toch is het goed, dat het in dezen vorm gegeven wordt; wij weten nu, waar wij aan toe zijn, en wat de Regeering wil. Wanneer de voedsel voorziening weer in het gedrang mocht komen, zooals in de jaren 1917 en 1918, dan is de Regeering bereid om de gren zen weer voor allen uitvoer te sluiten; maar daar is nu gelukkig geen sprake van. Deze opvatting moge wat hard schijnen wij gelöoven, dat het de juiste is op het oogenblik. Niemand betaalt natuurlijk gaarne hooge prijzen, maar het is toch kortzichtig om zonder meer te trachten de prijzen laag to houden, door don handel ston te zotten. Wij moeten niet vergeten, dat ook de uitvoerverboden tot de overblijfselen van den oorlogstijd be lmoren, van den abnormalon tijd, die zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Do dist iljutièmaat. regelen zijn nu tot aller gonoegen. opgehovenook dit ver oorzaakte k cine moeilijkheden, maar spoe dig was het evenwicht tusschen de eerst door do Overheid vastgestelde prijzon cn die vau den vrijen handel hersteld. Zoo ook moet er op de internationale markt weer stabidteit komen. Do overgang zal natuurlijk nog wel oeuigen tijd schokken veroorzakenmaar dit mag geen reden voor uitstel van de uitvoerverboden zijn. Wiilon wij eon uitbreiding van de bin- nenlandsche malaise voorkomen cd de cm- tigo fiuaneieolo moeilijkheden, waarvoor de Rijksschatkist staat, nog niet ver- grooteu, dan moet alles aangewend om eigen handel en industrie weer zoo spoe dig mogelijk tot blooi to brengen. En een eerste eisch daarvoor is de belem- moringen uit den oorlog tijd zoodra mo gelijk weg te nomen. De aanslag op den militairen trein. De terreur, welke in sommige gedeelten van Ierland heerscht, blijkt, ondanks de herhaalde geruststellende officiccle verkla ringen, in hevigheid geenszins te vermin deren. Integendeel, er wordt telkens vast- gevteld dat de Sinn Feiners in steeds groo- ter troepen ageeren, waardoor ware veld slagen met de militaire autoriteiten ge leverd worden. Aangaande den reeds gomelden aanslag op een militairen trein bij Killarney, wordt nog medegedeeld, dat deze door een troep van ongeveer 200 mannen werd gepleegd, De soldaten, die tot het eerste regiment fusilliers behoorden, hadden 's avonds 001 half zeven het station van Mallow veria ten inet bestemming naar Killarney. Even vóór dat de trein uit Maiiow zou ver trekken, sprongen twee mannen met re volvers gewapend, op den locomotief, en bevalen den machinist onverwijld weg te rijden. Deze gehoorzaamde en alles ging goed, totdat in de nabijheid van het Mili- slreet-station eensklaps van den rand van den weg het vuur op den trein werd ge opend. De trein werd door de gewapende mannen op den locomotief, tot staan ge bracht en gedurende een kwartier bescho ten. Een sergeant der zich in den trein bevindende militairen werd gedood, terwijl ongeveer alle soldaten werden gewond. Daarna drongen de Sinn Feiners de coupé's binnen en namen alle geweren en munitie in beslag. De trein mocht ver volgens naar Killarney doorrijden. De militaire autoriteiten hebben een communiqué over het gebeurde uitgegeven, waarin aan het slot wordt gezegd: Met het oog op dit en dergelijke voorvallen, en het voortdurend gevaar voor het spoorwegper soneel en de reizigers, zal een herhaling van deze vergrijpen leiden tot het stop zetten van de spoorwegen in het gebied van den staat van beleg, waar deze gebeur tenissen plaats hebben. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK IN DE VER. STATEN. De houding van het Japansche Huis van Afgevaardigden, dat met 285 egen 38 stommen geweigerd heeft tot verminde ring van bewapening over te gaan of mede te werker», heeft, mag men den cor respondent van de „Daily Telegraph" te Washington gelooven, een sterken indruk op de wetgevers te Washington gemaakt. Degenen, met wie hij over de zaak gespro ken heeft, beschouwen de beslissing van Tokio als een antwoord op de beleden politiek van de Senaatscommissie voor vlootzaken, nJ. de bouw van een Ameri- kaansche vloot, „gelijk aan die van eenige mogendheid." Japan nu moet volgens hen bouwen omdat Amerika bouwt, en Ame rika moet bouwen, omdat het een vloot moet hebben, „op zijn minst gelijk aan die van eenige mogendheid." Het Senaatslid Borah keurt dezen vicieuzen cirkel af, en zal den strijd er tegen aanbinden bij de behandeling van de marinobegrooting in den Senaat. Het staat vast, dat het hem aan steun in den Senaat of in het Huis niet zal ontbreken, en er zijn volgens den correspondent reeds vele teekenen, die er op w ijzen, dat het publiek algemeen de internationale conferentie inzake beperking van bewape ning, welke president Harding voorne mens is bijeen te roepen, als een' nieuwen weg ziet om te ontkomen aan den druk der belasting voor geforoeerde bewape ning. Borah is van oordeel, dat oorlog onvermijdelijk is, wanneer de vloot-rivali- teit voortduurt, en hij veroordeelt niet alleen de algemeen© politiek van de Se naatscommissie, doch ook de econo mische verkwisting van hen, die weigeren de stopzetting van den vioolbouw te steu nen zoolang de doeltreffendheid van de groote oorlogsschepen niet ten volle is ge bleken. De strijd tusschen de deskundigen duurt n.I. nog altijd voort en middelerwijl debatteert» amateurs in beide huizen over de lessen van Jutland en andere ervaringen uit den grooten oorlog. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige verslagen over de opening van het parle ment. welke voor tiet 'eerst sedert den oorlog opnieuw met vollen luister is ge schied. Behalve de Duitsohe gezant, die wederom zijn plaats op de diplomatieke tribune had ingenomen, was ook Emir Fedsoel een nieuwe figuur onder de aan wezigen. De gohccle plechtigheid in het Hooger- huis droeg het karakter van een middel-' oeuwsoh gebeuren, waarbij de peers en peeresses in kleurige costuums met fonke lende diamanten zich bewogen. De Duke of Vork, 's Kon.ings tweede zoon, was in de bank der hertogen geze ten; hertogen met historische namen, als de hertog van Somerset, van Rutland, en van Northumberland. De rechters van den Court of Justice, met Lord Reading, den Lord Chief Justice, thans tot onder koning van Britsch-lndië benoemd, aan bet hoofd, waren eveneens verschenen. Als naar gewoonte werden do lichten gedempt even vóór de komst van den Koning, zoodat de Prins van Wales in een welhaast duistere zaal binnentrad, en zijn plaats naast den troon innam. Om twaalf uur kwamen de Koning en de Koningin binnen, voorafgegaan door een kleurige groep van hoogwaardigheids- bekleeders, waaronder Lord Balfour, als Lord President of tihe Council, en de Lord Ghanoellor, die de troonrede droeg. Het licht ging onmiddellijk in vollen gleed aan. De Koning met fluweelen mantel met hermelijn afgezet, en de Koningin, in dezelfde kleuren met dia manten in liaar kroon, betraden den troon. De ford-kanselier boog op een knie neder-, cn bood den Koning de troonrede aan. De Koning las de rede voor. Daarna was de plechtigheid geëindigd, en ,eed de pompeuze stoet door de dichte menigle naar het Buckingiham-paleis lerug EEN OPTIMIST AAN 'T WOORD. In htf Engelsche Hoogerhuis den alge- meenen toestand van Europa besprekend zeide Lord Curzon, dat de toestand zon der twijfel gemakkelijker, helderder en hoopvoller was dan een jaar geleden. De verschillende staten, die door den oorlog in het leven waren geroepen, waren on der groote moeilijkheden met zware in spanning bezig, hun nationaal beslaan op te bouwen. Hun grenzen waren thans in de meeste gevallen vastgelegd en ofschoon zij een pijnlijk gebrek hadden aan midde len en ervaring, zelfs aan mannen, kon men hun inspanning desnie'itemin slechts met de uiterste sympathie gadeslaan, DE TYPHUS IN DE VER. STATEN'. De autoriteiten van den gezondheids dienst in de haven van New York maken zich erns'iig bezorgd over de mogelijke uitbreiding van den typhus, die in liet land ls gebracht door emigranten. Giste ren hepen twee gevallen met den dood af De scheepvaartmaatschappijen aan den A llantischen Oceaan zullen thans geza menlijk in een met 1000 bedden uitgerust hospitaalschip voorzien, dat zal worden gebruikt voor reiniging cn ontluizing van de tusschendckpassagiers. AMERIKA HOUDT DF. HAND OP DE BEURS. De juridische commissie uit den Senaat der Ver. Staten verwittigde er den staats secretaris van Financiën van, dat hij aan vreemde regeeringen geen geld meer bij wijze van leeningen diende te verschaffen, zelfs indien reed's toezeggingen waren ge daan, zoolang de zaak niri aan de com missie was voorgelegd en zij niet de ge legenheid had gehad, ze in overweging te nemen en er verslag over uit te bres gen aan den Senaat. VERKOOP VAN CONGO-DIAMANT. Volgens bericht van den Antwerpschen correspondent der „Frk.Ztg." is binnen kort te Antwerpen de verkoop te verwach ten van een aanzienlijke hoeveelheid Con- go-diamanten. De datum van verkoop en het kwantum is echter nog niet vastge steld. Er loopen dienaangaande geruchten dat het kwantum 25000 karaat zal bedra gen, dat tegen 40 pot. onder de officieele prijzen van het De Beers-syndicaat aan de markt zal worden gebracht, In hande laarskringen maakt men zich over deze geruchten ongerust. DE STERFTE IN PRUISEN. In Pruisen is, volgens de „Deutsche Medizinische Wochenschrift" het aan tal sterfgevallen gestegen van 620.455 in 1913 tot 1.015.660 in 1918, niet inbegre pen de in den oorlog gesneuvelden en ten gevolge van den veldtocht overledenen. Meer dan de helft van de in 1918 gestor venen werden het slachtoffer van ziek ten, veroorzaakt door slechte voeding en verminderd weerstandsvermogen. Zoo steeg het aantal dooden tengevolge van tuberculose van 5686 tot 97.581, van ouderdomszwakte van 65.442 tot 92.966, van longontsteking van 50,084 tot 107,965. Een wet tragische huiselijke twist is die welke te Beuilly tot den dood van een tachtig-jarigen grijsaard geleid heeft. De oude man had ruzie met zijn vrouw en sloeg haar met een stuk gereedschap; de vrouw sloeg, ondanks haar een-en-zeven tig jaar. terug en trof haar man met een stok op het hoofd. Hij was onmiddellijk dood. De oude vrouw is in hechtenis ge nomen. - De Bolsjewiki hebben, naar uit Ber lijn gemeld wordt, 10 millioen goudroe bels, die voor de Turksche officieren en manschappen in Klein-Azië bestemd zijn, naar Trebizonde gestuurd. De Turksche officieren hadden aan de Sovjet-regeering le Moskou verzocht hun soldij in goudroe bels uitbetaald te krijgen. De Giornale d'Italia meldt, dat men te Ancona aan boord van een schip, dat met een lading goederen uit Busland aan kwam, 160,000 goud-roebels ontdekt heeft, bestemd voor bolsjewistische propaganda. Aan Clemenceau wordt het voorne men toegeschreven den 23sten dezer le Colombo scheep te gaan om naar Frank rijk terug Ie keeren. Den 13en Maart zou hij dan to Marseille aankomen. De ge zondheid van den ouden heer moet uit stekend zijn. De „Malin" meldt, volgens een be richt van het „B. T. A.", dat de onderwij zeres van de dochter van den Duitschen Ambassadeur op hceterdaad op diefstal is betrapt in een grool-magazijn te Parijs. Zij is over de Duitsche grens gezet. Wie nu eens weten wil, hoe de tegen strijdigheid ontstaat, dat er groot gebrek aan nieuwe huizen bestaat en er tegelijk bouwvakwerklieden werkloos rondloopen, moet eens lezen wat wethouder de Vlugt in de jongste Amsterdamsche Raadszit ting heeft medegedeeld. Daarin vindt men een duidelijke verklaring. De „Tijd" neemt enkele punten samen le. dat leiders van werkliedenverecnigin- gen weigeren mede te werken om oppcr- leiden tot metselaars op te leiden 2e. dat werklieden liever buiten de stad voor lager loon werken, dan hier van hun monopolie afzien 3e. dat, als aan de loon- eischen der werklieden wordt toegegeven, een loonbedrag van 4000 voor een werk tot 10.000 zou moeten worden verhoogd; 4e. dat, trots alle gesloten overeen komsten, het werk telkens om allerlei onbenullige redenen wordt neergelegd en 5e. dat er overvloed is van bouwmatcri- a3\Vie nu lezen kan en daarbij bedenkt dat een Raadslid als de communist Colly openlijk verklaart, dat men Rijks- of Gemeentegeld mag verkwisten, als men maar gelooft, dat het toch van de kapitalisten wordt afgehaald, dan kent men den geest, waarin onze werklieden thans worden opgeleid. Maar jammer is het, dat die „kapita listen" juist ten deele onder de werk lieden en voor een ander deel onder de kleine burgerij zitten, die weinig of niets in de melk te brokkelen hebben en die zuchten onder de hooge muren en hooge lasten. Daar mag dus wel van een schrik bewind worden gesproken 1 Onder bovenstaand opschrift schrijft de „Tijd" „Wat te Utrecht gebeurde met den socialistische» wethouder dr. van Leeu wen, mag wel inet nadruk onder de oogen worden gebracht van andere partijen, die soms van haar gekozenen het uitvoeren verlangen van bepaalde orders. Dr. van Leeuwen was een der voornaamste leiders van de S. D. A. P. Zij bracht hem in den Gemeenteraad en deze benoemde hem tot wethouder en belastte hem met de afdeellng Onderwijs. Nu was hij uitvoer der en houder van de wetten en besluiten en in dienst van de Gemeente en verplicht met hare belangen rekening te houden, al kon hij daarbij, waar het mogelijk was, ook rekening houden met zijn socialis tische opvattingen. Precies als te Amsterdam, waar de wethouders Wibaut en De Miranda hetzelfde kunnen doen. Maar evenals hier vorderde de S. D. A. p. meer en eischte, dat haar wethouder overleg zou plegen met de socialistische partijleiders en hun voorschriften zou op volgen. Toen hij dit niet wilde, werd hij uitgenoodigd, zijn wethouder c.,ap neerjj te leggen en hij deed het. Maar nu dankte hij ook als raadslid en lid van de Provinciale Staten en zegde zijn lidmaat' schap an de S. D. A. P. op. Eruii getrapt als wetnouder volgens voorschrift van mr. Troelstra, maar ook verder er heelemaal uitgedreven, de woestijn in. Het „Utrechtsch Dagblad", dat op het beleid van dr. Van Leeuwen als wethou der en Raadslid natuurlijk nogal wat had af te dingen, heeft nu toch innig mede lijden met den idealist, die meende met zijn niet geringe gaven en bekwaamheden de S, D, A. P. te kunnen dienen, maar thans jammerlijk kennis moet maken met de naakte werkelijkheid. En die is, dat de S. D. A. P. geen zelf standige mannen kan hebben in haar raidden. Zij eischt onderworpen sujetten, die kruiersdiensten willen doen. „De com plimenten van de S. D. A. P. en hier is mijn besluit 1" Mijn besluit Och kom 1 Het order briefje van Jan Proleet en bij niet-bestel- 'ing kruier-af HET BELGISCHE LOODSWEZEN TE VLISSINGEN. lm verband met een bericht van de „Indéperodanoe Beige," als zou op het departement van marine de mogelijkheid bestudeerd worden, om het Belgische loodswezen te Vlissingen naar Zeebrugge te verplaatsen, heeft de oorrospoixlcnt der „Maasb." zich om inlichtingen gewend tot den minister van spoorwegen, post, tele grafie en marine, Neujeam. De minister deelde mede, dat bedoeld bericht nog voorbarig was en de kwestie ran de ver- fdaatang der Belgische loodsen van Vfc>- singen naar Zeebrugge bij hem persoon lijk nog niet aanhangig is gemaakt. „Nu de gemoenle-overtheid van V lissin- gen er aan denkt, 001 aan Antwerpen een deel van zijn handel te ontnomen," zoo las men in hot bewuste bericht der „Indépcmdance," is het dringend uood- zakclijk. dat wij die bedreiging beant woorden, door onze Belgische haven van Zeebrugge nieuw leven bij te brengen. „De verplaatsing van het Belgische loods wezen," zoo besloot het blad, „kan mach tig veel tot de herleving van Zeebrugge bijdragen." Vergadering van Woensdag 16 Febr. GEHEIME ZITTING Na ter behandeling van een huishoudelijke aangelegenheid doet de voorzitter het voorstel het ontwerp voor de EHectrici- teitsvoorziening op de agenda te plaatsen. Dit wordt aangenomen met 40 legen 36 st. De motie-VAN DEN TEMPEL (steun aan werkloozenkassen a fonds perdu) wordt verworpen met 50 tegen 26 st. De motie-VAN RIJZEWIJK: maatregelen in het belang van industrieën en overleg met de organisaties wordt aangenomen mei 39 tegen 36 st.; de motie-VAN RAVE- STEYN (uitkcering vol loon aan werk- loozcn) wordt verworpen met 74 tegen 3 stemmen. Aan de orde is de BEGROOTING VAN CURASAO. De heer VAN VUUREN, R.-K., dringt aan op hervorming van het vertegenwoor digend stelsel in de 'kolonie en op betere uilvoering van de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. De lieer DE JONGE, S.DA.P., bepleit verbetering van de salarissen en de rechts positie der ambtenaren. De MINISTER hoopt, dal spoedig een wijziging van het regeeringsreglement tot stand zal kunnen komen. Hij zegt een eeriijke uitvoering der gelijkstelling toe. De beg too ling wordt z. h. st. aangeno men. Daarna is aan de orde do BEGROOTING VAN POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. De heer DE MURALT U. L. klaagt over den slechten gang ran zaken bij de pos terijen en over de verkeerde leiding ".an het hoofdbestuur. De heer VAN BERESTEYN V. D. ver dedigt de motie ten gunste van de over neming van gemeentelijke telefoonnetten door het Rijk. Spr. dient voorts een motie in, uitsprekende, dat de afschaffing van den portvrijdom, niet mag meebrengen, dot de kosten van het verzenden van boe ken uit bibliotheken en archieven niet mogen drukken op de ontvangers. De heer WEITKAMP C. II. verdedigt een molde, waarin de wensch uitgespro ken wordt, dat ver afwonende telefoon gebruikers niet meer zullen behoeven te betalen dan de andere aaigestotenen. De heer VaN STAPELE S. D. A. P. meent, dat sommige ambtenaren aan hel hoofdbestuur vervangen moeten worden door meer actieve en meer deskundige personen. De heer OUD V. D bepleit positie verbetering voor verschillende groepen van ambtenaren. De heer SMEENK A. R. steunt de mo- tie-Van Beresleyn betreffende het over- nemen van gemeentelijke telefoonnetten. Hij dringt aan op meer Zondagsrust. De heer W1NTERMANS ÏLK. vraagt positie-verbetering voor kantoorhouders. Juffrouw GROENEWEG S. D. A. P. wenscht keuring van vrouwelijke ambte naren door vrouwelijke artsen. Te 5 unr 10 worden de beraadslagin- gen verdaagd. DE MOTIES IN ZAKE DE WERKLOOS- HEIDBESTRIJDING. In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer, werd de motie-v. d. TEMPEL (S.D.A.P.), waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het wen- sohelijk is, dat de tot de rijksregeling toe getreden werkloozenkassen in bedrijven met een crisiswerkloosheid door een bij drage van het Rijk, die niet behoeft te worden terugbetaald, in staat worden ge steld, de reglementair vastgestelde uit- keeringen te betalen, verworpen met 50 tegen 26 stemmen. De motie-VAN RIJZEWIJK (R.-K.), die luidde: „De Kaimer, van oordeel, dat hei v ensohelijk is, dat van Regeeringswege maatregelen worden genomen, welke den normalen gang der productie in ons land kunnen bevorderen en verbeteren, spreekt als haar meeiumg uit, dat onverwijld doel treffende maatregelen moeten worden ge troffen met voorlichting van de organisa ties der diverse sociale groepen en met het inroepen van haar medewerking." werd aangenomen met 39 tegen 36 stem men. De motioWAN RAVESTEIJN (C.P.) om den werkioozen arbeiders en arbeid stere het volle loon te doen uitkeeren en om de diplomatieke- eo handelsbetrekkin gen met Rusland te herstellen, werd verworpen met 74 tegen 8 stemmen. HET ONTWERP KINDERRECHTER. De commissie van rapporteurs (Tweede Kamer) wenscht in 't ontwerp-kinderrech- ter o.a. voor to stellen, dat elke recht bank een kamer voor burgerlijke kinder zaken vormt Georganiseerd Overleg. Naar hef „Haagsdie Corr. Bur." verneemt, zal thans eerlang ook bij De Kon. Ned. Ma rine het instituut van het georganiseerd overleg ingevoerd worden. Onderscheiding. De Koning der Bei gen heeft onzen landgenoot Dr. Noyens, hoogleeraar aan de Katholieke Universi teit te Leuven, het Officierskruis der Kroonorde geschonken. Dr. Noyens was een dergeneu, die den stoot gaf t|ol het uitzenden van vacantie-kolonies naar Ne derland, ten behoeve van zwakke kinde ren. AANGENOMEN WETSONTWERPEN. Zonder hoofdelijke stemming werden Woensdag in de Eerste Kamer aangeno men de volgende wetsontwerpen: Wetson'iwerp tol wijziging van art. 22 van de Postwel (post-chèque- cn giro dienst) onteigening ten behoeve van aan leg van een verbindingsbaan tusschen der spoorweg HaarlemUilgecs) nabij het sta lion Beverwijk; onteigening voor een ver- grooling ran het terrein, bestemd voor de stichting van een nieuw pos'e en lele- graafgebouw te Haarlem. IIET REGEERINGSBELEID. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Staatel.egrooting voor 1921 wijst de regeering de vrees voor zwakheid Van beleid met beslistheid als ongegrond af. Op de griel' dat het kabinet een reac- lionnair karakter zou dragen, is haars inziens reed's zóó dikwijls geantwoord, dat thans daartoe veilig het stilzwijgen kan worden gedaan. Stelselmatige achteruitzetting van de sociaal-democratische arbeiderspartij is het kabinet zich niet bewust. De gedrags lijn van verschillende leden dezer partij wordt niet in die mate geschraagd door eerbied voor 's lands wetten, dat( net volle gerustheid alle ambten aan hen kun nen worden toevertrouwd. Zoodra hierin eene kentering ten goede zal zijn gekomei zal ongetwijfeld elke klacht over vermeen de achterstelling verstommen. GEEN VERDERE OPVOERING DER DIRECTE BELASTINGEN. Het antwoord op de vraag of de minis ter van Financiën bij zijn gevoelen blijft volharden, dat de directe belastingen geen vcibooging meer gedoogen, luidt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, bevestigend. Neemt men den in vloed van d'e gemeentelijke inkomsten belastingen modi- in aanmerking, dan is de belastingdruk ten onzent van dien aard, dat eene verdere opvoering van de belas tingen, welke uit het inkomen betaald worden, niet wel mogelijk is zonder de grondslagen van ons economisch leven aan te tasten. STEUNVERLEEN1NG AAN ONGEORGA NISEERDEN EN UITGETROKKENEN. In de M. v. A. op het voorloopig ver slag der Eerste Kamer in zake hel alge meene beleid der Regeering, deelt deze ten opzichte van de stounverieening aan werkioozen, mede, dat door hot departe ment van Binnenlaiiidsche Zaken reeds steunregelingen zijn tot stand gebracht voor niet of niet meer in de vakbonden georganlsccrden en voor uitgetrokkenen. DE POSITIE VAN DEN EX-KRÓÖN- PRINS. In de memorie van Antw oord aan de Eerste Kamer in zake de begrooting van HiniienJaikdsclie Zaken, lezen wij ojin.: De eigenlijk gezegde imtemeering van den ex-kroonprins is reeds eenige dagen na zijn komst op Wicrkigen vervallen. In/tusschen is daarna hem dit eiland van Regeeringswegc als verblijf aangewezen en het ligt voor de hond, dat de daaruit voortvloeiende uilgaven ook uit 's Rijks kas worden bekostigd. Deze bepalen zich tot de huur van de zeer eenvoudige wo ning en tot hare stoffeering en onder houd. Een tentoonstelling voor slechthooren- den.In de tweede helft van April zal te Hilversum een tentoonstelling ge houden worden van de „Vereeniging tx>t bevorderihg der belangen van slechthooren- den". Inlichtingen geeft Tine Markus te Soest (Utrecht). we ^Mab. verneemt uit Brussel, dat de huiszoekingen, die de politie aldaar bij verschillende communisten gedaan heeft, in verband staan met inlichtingen, welke de politie ontvangen heeft over een re- volutionnaire beweging, die op bevel van Moskou al binnen enkele weken tegelijker tijd o.a. in Amsterdam en Brussel zou moe ten uitbreken. Er worden sensationeele arrestaties- venvacht. DE HUURWETTEN. Nadat in de Woensdag gehouden zitting der Eerste Kamer, de heer Van der Hoe ven, de opheffing der huurwetten had be- pleik welke wetten z.i. het onderhoud der oude woningen en den bouw van nieuwe belemmeren, werd de behandeling van dit onderwerp geschorst. NIEUW SOORT VLIEGMACHINE. Uit een mededeeling van Académie van Wetenschappen te Parijs, blijkt, dat een Fransch ingenieur er in geslaagd is zich van den grond te verheffen en te vlie gen met een vliegmachine, die 336 K.G. weegt en in beweging wordt gebracht door twee eohroeven en bijzondere draag vlakken met een middfiUiin van 6.40 Vf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1