D. J. van Ellinckhuijzen MAGAZIJN. gMICHELIN A.S. VRIJDAG HEROPENING tu 0 uJ BERICHTEN Van ons Kantongerecht Juweelen-, Gouden- en Zilveren werken. gj van ons geheel naar de eischen des tijds ingericht Uitsluitend soliede Goederen. Uit den Omtrek Verkrijgbaar bij den Rijwielhandel VIT ONZE VORIGE OPLAAG. Koperen Priester-Jubilea. De Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst. AANGEREDEN. 36 Anegang 36 :-8 Telefoon 2788 H U (0 N Ril Win Buitenbanden t fa.— nu wf ■■-fc.-Bjnnenfeande,, f 325 12 maanden garantie HAARLEM'S ZANGGENOT. Baar onze muziekverslaggever verhin derd was kunnen wij geen verslag opne men van het concert van Dinsdagavond. PERSONALIA. De heer J. W. Loerakker alhier is ge slaagd voor het machinisten-examen, voor loopitg diploma. LICHTBEELDEN-AVOND. Men schreit ons: .Wie in dezen Vastentijd *n avond vol verheffend en leerzaam genieten wil be leven, wacht op a.s. Donderdag 'n prachti ge gelegenheid. Op verzoek van het be stuur van het Kruisverbond zal de WeL Eerw. Heer J. A. Liilm morgenavond te acht uur in de zaal der St. Jozefsgezel- lenvereenigiug aan de Janssliraat, een tf^iiY met lichtbeelden houden over het aantrekkelijke onderwerp .JLourdes" Deze lezing enkele malen in besloten kring ge geven, was telkens 'n groot succes; het auditorium genoot en bet doel van den spreker, de bevordering der Maria-ver- «ering, werd bereikt. Tot deze uitvoering hebben de leden Van Kruisverbond en Mariavereenigiug Stet hunne huisgenooten vrijen toegang, maar voor zoover de plaatsruimte in de saai bet toelaat zullen ook anderen daar van kosteloos kannen genieten. Als wij nog vermeiden, dat een zangeres en een pianiste den avond door hun kunst zullen opluisteren, hebben we redenen te over om 'n grooten toeloop te verwachten. In Oii/.c oiiigc,u0- ..eer uagen niet minder dan drie koperen priester feesten te vieren. Vandaag women de feesten herdacht van de .WelEerw. Ileoren A. J. Boks en A. J. Ratté respectievelijk kapelaan in de Bt. Jozefs-parochie en in de pa rochie van St. Elisabeth en Barbara, terwijl morgen dat van den .WelEerw. ileer J. v. Muyen, kapelaan te Bloe- mendaal wordt gevierd. 't Ontbreekt, zooais vanzelf spre3kt den eri0en pr.e terj rie. aan belangstel.ing Het feed van kapelaan Jlatté De parochianen van de kerk der H.H. Elisabeth en Barbara hebben krachtig blijk gegeven van nun welgemeende, war me sympatüie voor den Eerw. juhiiaris. \an alle zijlen stroomden de blijken van belangsteinng toe in den vorm van bloe men, va.enu-v, schrifte.ijke cn mondelinge gelukwenschen. In de mooi versierde kerk werd om 9 uur een Plechtige H. Mis opgedragen door den Eerw. Jubilaris met assistentie van den WelEerw. Pater Bengs als diaken den WeLEerw. Heer E. A. Burwinkel sis sub-dik.ten en den WelEerw. kapelaan A. H. J. v. Loipsig als ce.exnonianus.. Door het versterkte zangkoor werd on der leiding van den WeLEerw. kape laan 0. A. A. v. d.. Kroft op zeer fraaie wyze de mis van Palestrina uit gevoerd. Na de H. Mis werd op schitterende wij zo de Priester-cantato van Van Bchaiek gezongen. In de kerk waren vele geloo- vigen aanwezig. Om 11 uur werd de jubi laris in de ou .e kerk door de schoolkinde- gehuldigd. Hierbij werd hij ook bedankt voor al het veie, wat hij voor de Misrie doet. Kapelaan Ratté dankte hartelijk en deelde mede, dat van het geld, dat de kinderen bijeen gebracht hadden, van daag een negertje zal gedoopt worden, dat de namen van de kapelaan zal krij gen. Van half 1 tot 2 uur werd aan de pastorie een drukbezochte receptie ge ou den. Namens de gevormde commissie sprak de heer H. A. Willenborg den jubilaris toe en dankte hem ojn. voor alles, wat hij gedaan heeft en nog doet voor de jeugd eu voor de patronaten. Hierna Verd het geschenk der parochianen, eenig fraai zilverwerk, overhandigd. De kapelaan dankte ontroerd. Een groot aantal andere stoffelijke blij ken van belangstelling en een massa bloemen, en veei schriftelijke felicitatie's ge uiguen voo ti \ai de gro te genegen heid die de parochianen hun kapelaan toedragen. Van de feestelijke herdenking van de patronaten eenige dagen terug maakten wij reeds melding. 't Was aizoo een onvergetelijke dag voor kapelaan Ratté. Het feest van kapelaan A. J. Boks. Om half elf droeg de jubilaris aan het versierde hoogaltaar een plechtige H. Mis yan dankbaarheid op, bierbij geassisteerd door de WeJeerw. Heeren A. W. J. Lühn cn H. G. Caarls, respectievelijk ais diaken m subdiaken, beiden kapelaans der pa rochie. In het priesterkoor hadden plaats genomen de Zeereerw. Heer Rector Beu ken en de Weieerw. Heer Bemeknans, kapelaan der parochie. Het zangkoor voerde op verdienstelijke Wijze de „Missa Eucharistica" van Perosi Wh, terwijl na de H. Mis de fraai gezon gen Priester-cantate van De Klerk ten ge hoor* gebracht werd. De kerk was met Cen groot aantel geloovigen gevuld. Des namiddags had van half twee tot kalf vier aan de pastorie de receptie plaats, die zeer druik bezocht was. Om half drie kwam de commissie, die hkh uit de parochianen gevormd had, riem jubilaris complimenteeren. De heer Heuting sprak hem namens de commissie jtoe. Spr. wierp een terugblik op de loop- kaan van kapelaan Boks en huldigde hem Ids een priester optima forma, die zich kijn waardigheid steeds meer en meer Waardig getoond had. Ook roemde spr. «ten kapelaan als een aangenaam mensch k» den omgang. Dat hij algemeen gezien in de stad, bewijst wel ojn. het feit, dut zelfs een niet-Katlholiek, die ksQpcLtan Boks in de Militaire Vereeniging, waar *y hem op de handen dragen, bad lcc;'. kennen, bad verzocht, zijn bijdrage voor het geschenk aan den jubilaris te willen aannemen. Hierna werd het cadeau der parochia nen, een geschenk onder couvert, over handigd. Tijdens de receptie kwamen af gevaardigden van vereenigingen, waar mede kapelaan Boks in connectie staat, alsmede vele particulieren, den jubileeren den priester gelukwenschen. Rijke cadeaux en veie schriftelijke com- plimentaties lieten verder nog zien, hoe geacht en bemind kapelaan Boks zich heeft weten te maken. Tegen j.l. Vrijdag was door de afdee- ling Haarlem van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst een open bare vergadering belegd met als spreker de heer F. van Meurs over de loons- venhooging te Haarlem en de behande ling daarvan in den Raad. In den op roep tot die vergadering heette het o.m.: „Het Gemeentebestuur van Haarlem verzet zich tegen elk voorstel tot loons- vertoooging voor de Gemeente-werklieden. Ons laatste adres aan den Raad, waarin wij op loonaherziening aandrongen, is met 14 legen 17 stemmen verworpen. Ook de R.K. en Christelijke arbeidersvertegen woordigers Klein en de Braai stemden tegen. Alle raadsleden zijn voor deze vergade ring uitgenoodigd. In dit verband kwam ons in banden een brief door den heer Klein gericht aan het bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Werklieden in Over heidsdienst, waarvan men ons verzocht den inhoud mede te deeien. De brief luidt ais volgt: Een vriendenhand bezorgde ons den oproep tot de groote openb. vergadering, waarin het onderwerp „Lounsverhoog ing in het Georganiseerd Overleg en behan deling daarvan in den Raad" door den heer F. van Meurs zal behandeld1 wor den. Oudergewoonte komt de uitnoodi- ging aan de raadsleden of niet of zeer laat en zult U niet veel gereserveerde plaatsen behoeven open te houden. Het onderschrift N. B. zou U eerlijk heidshalve beter kunnen weglaten. Vrij debat moet ook weder opgeld doen. Is dit nu een propaganda-middel om de menschen naar Uwe vergadering te lokken of meent U werkelijk, dat Uwe mannen niet door de politiek en anti godsdienstzin zoodanig bezwangerd zijn, dat hun onderscheidingsvermogen geheel beneveld is? Welk verstandig mensch zal zijne handelingen aan het oordeel Van eenzijdige belanghebbenden onderwerpen, vooral ais men en in opzet en in uitvoe ring niets anders dan partijdigheid ont waart. „Ook de R.K. en Christelijke arbeiders- vertegenwoordigers Klein en De Braai stemden tegen." Aldus oon. de circulaire. Op 1 December 1920 heeft ondergetee- kende in den Raad de motie Dijk verde digd. Hij was voor herziening der loonen en liet duidelijk uitkomen, dat hiermede loonsverhooging werd bedoeld. Lees slechts het verslag dier vergadering. De houding der S.D.A.P. maakte mij in de vergadering van 29 December het indiener van een voorstel „vier centen per uur opslag te geven" onmogelijk. Het was een kwestie van inzicht; zij wilden geen wij wilden wel cijfers noemen. Na 1 December hebben wij meer dan ooit het loomvraagstuk bestudeerd; de koppen geteld; de kansen berekend enz. Het verloop der raadszitting van 29 De cember, wy zeiden het reeds, beviel ons niet, toch trachtten wij te redden, wat te redden viel. Wij stelden ons in verbinding met de arbeiders-vertrouwensmannen en bet zij in bescheidenheid gezegd: „wij gaven raad" aan een bestuurder der R.K. der Federatieve en der zg. moderne or ganisatie. Ons advies was geheel gelijkluidend aan dat van den heer Dijk. Waarom volgde U onze (nu doelen wij hier speciaal op het aan U gegeven ad vies van Dijk) adviezen niet op? Heeft u no^it gemerkt, dat uw hoofd bestuur in Haarlem in Loonzaken ander optreedt dan in Amsterdam? Weet u niet dat uw laatste adres zon der een woord in den prul Iemand ging, hoe zelfs sociaal-democraten er niet op ingingen? Ook die heeren laten zich blijk baar niet de les lezen door de heeren van de Stadhouderskade. Erken de organisatie van anderen, ge lijk u de uwe wilt erkend hebben en voorwaar de arbeiders zullen er wel bij varen. Eenzijdige politiek en vakbond- egoisme zijn slechte raadgevers. Enfin u draait de zaak wel weder om, doch wij meenden toch verplicht te zijn u een en ander even mede te deelen. Natuurlijk zullen wy op uwe vergade ring niet verschijnen. P.S. Uwe uitnoodiging bereikt mij nog juist voor de verzending van dit schrijven. Overtreding Arbeidswet. Allereerst had zich te verantwoorden de heer P. J, M. v. 'i1.., beschuldigd in perceel Koningstraat 4 na den by de Wet vastgeeteldeu tijd arbeid te hebben laten verrichten. Deze arbeid bestond uit flesschen spoelen en flesschen kurkon. BekL zeide, dat die arbeid niet verricht was in perceel aan de Koningstraat, doeh in pe.cee! Groote Markt 4. Dat aan de Koningstraat is het expeditie lokaal, waarin nooit bovenstaande werk zaamheden worden verricht. Do ambtenaar van het O.M. zeide, dat het er ai heel weinig toe deed, in welke kamer het feit geploegd was. De beide perceelen toch vormen een geheel. (Ze zijn door een dour met elkaar verbonden), en daarin wordt het bedrijf uitgeoefend. Hij meen de dan ook, dat bekl. schuldig was aan het hem ten laste gelegde en eischte 2 maal f 5 boete of 2 maal 5 dagen hech te"! De verdediger, Mr. Van der Go t, ïoïv te aan, dat allereerst uitgemaa i t worden, in welk perceel het fel gepleegd is. Bekl. toch ia verbaliseerd, wegens het doen verrichten van arbeid in verboden tijd in perceel Koningstraat' 4, terwijl nit de getuigenverklaringen is vast komen te staan, dat die arbeiders gewerkt hebben in perceel Gr. Markt 4. Op de foutieve plaatsbepaling zal dus vrijspraak moeten volgen. Er is echter ook nog een principieele kant aan de kwestie, n.l. deze: De plaats, waar ge'- werkt is, is geen werkplaats in den zin der wet, maar maakt deel uit vau den winkel. En voor winkels bestaat een acht urige werkdag nog niet. Hij verzocht dan wel, in verband hiermede, in de acte te willen opnemen, dat er op de plaats, waar gewerkt is, flesschen op planken staan. Woest rijden. H. J. L. J. werd beschuldigd, onder Be verwijk met een vrachtauto met een dus- danigen snelheid gereden te hebben, dat de veiligheid van het verkeer daardoor bedreigd werd. De snelheid was onge veer 30 a 40 K.M. geweest, terwijl 12 K.M. geoorloofd is. Bij een bocht van den weg was de auto tegen een boom gereden, waardoor het voorste gedeelte der auto vernield werd en beid., alsmede een vrouw, die eveneens in de aiito zat, er uit geslingerd werden. De ambtenaar vond het feit zeer ernstig, waarom hij 'n hech- tenisslraf van 7 dagen eischte en ontzeg ging der bevoegdheid een motorrijtuig te bestoren voor den tijd van 1 jaar. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Hedenmorgen 10 uur, werd op de al- gameene begraafplaats aan den Schoter- weg ter aarde besteld het stoffelijk over schot van E. A. Lasalle, die in het Huis van Bewaring op zoo treurige wijze het einde van haar leven kwam. Achter de baar liepen de vader van de over ledene, prof. Lasalle uit Krefeld en Mr. 5. H. M. Willekes MaodonaLd. Toen de kist in de groeve was neergelaten, barstte de vader in snikken uit GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau van Politie, Smedestraat, scho lierkaar t tram; v. d. Putten, Voortingstr. 35zwart, bril; Kuiper, Hagestraat 25, blouse; J. Blokker, Eendjespoortstraat 11, Dobbermann pincher; J. v. Leersum, Oranjeboomstraat 59, hond; C. Brasser, Leidscheplein 125, kinketting; J. Hooglugt, Beeksteeg 4d, mof; G. v. Rooden, Brou wersvaart 58, palkje stof; F. v. Vliet, Voor 'helmstraat 16, bruine portemonnaie; I. v. d. Vin. L. Poellaan 15a, zwarte porte monnaie; R. Rodenburg, Nassaulaan 82A, rozenkrans; C. Schuyt, Boemersteeg ia, gym. schoente; H. Boeree, Nic. Beetstraat 1, Haarl.liede. tabakspijp; C. Verburg, L. Begijnestraat 8, zakje geld. GARNIZOENSBERICHTEN. De adspirant vaandrig D. Breukelaar, van het 10e Regiment Infanterie, gedeta cheerd bij de 3e school voor verlofsoffi cieren te Breda, is bevorderd tot reserve korporaal. De sergeant ie klasse, H. Blindeman van het 10e Regiment Infanterie, gedeta cheerd bij de militaire poldtietroepen, is aangesteld tot sergeant-majoor-instruceur bij het 21e Regiment Infanterie. DE GASVERST1KKING. Wij vernemen omtrent de oorzaak van het tragische geval van gasverstikking in de Tempelierstraat nog het volgende: Mej. W. blijkt van het gastoestel, waar aan twee kraantjes bevestigd zijn, 't kraan tje, het dichtst bij het stel afgesloten te hebben. Het andere niet. De gasslang is van het stel geschoven met het bekende noodlottige gevolg. Wel een waarschuwing voor allen om voorzichtig te zijn. AANRIJDING. Dinsdagmiddag werd een van de Farkiaan komende bespannen wagen beiaden met steenen, door een tr.im int de richting van 't St.it>on. op den Jansweg idan ge reden. De tram reed den wagen in 't mid den aan. De voerman viel van den bok en bekwam eenige ontvellingen. De tram werd aan den voorkant ingedrukt. Dinsdagavond werd een 67-jarig per soon op de Leidschevaart aangereden door een tram, doordat hij voor een aankomende auto opzijde ging. Loopend i>cgaf hij zich naar de re- -mise, waar Dr. Burke hem verbond. Hij had een hoofdwonde hekomen eu zijn rechtersieutelbeen gebroken. Loopend is de patient huiswaarts gegaan. 0ARL FLESOH. De uitgestelde Viool-Redtal van Carl Flesch, is thans vastgesteld op &.S. Zon dagmiddag half 3 uur in den Schouw burg, Jansweg. O.m. zullen worden uitge voerd vioolwerken van Nardini, Bach, Beethoven, Mozart, Paganini en Ernst. De regeling van dit concert is in han den van het Concertbureau Vemout, War moesstraat 10. OVERREDEN. Hedenmorgen werd een 17-jarig meisje door een zwaar beladen bespannen wa gen overreden in de Smedestraat. Het meisje werd bij de firma Jaco-b de Vlies binnengedragen, waar bleek dat zij haar arm verwond had. Per brandcard van den heer Mathot werd zij naar het Gasthuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 16 Febr. D. A. v. Beek en T. Meier. A. J. G. de Jong en S. Sturm. F. Kaart en D. J. Ilandgraaf. C. G. Lucas en T. Rijpstra. B. Inpijn en J. Groen. Getrouwd: 16 Febr. J. R. Kion en M. Keetlaer. A. Straver en C. J. Vink. C. Augustinus en E. M. de Jong. J. F. Bout en R. Vrolijk. C. Apetz en G. Prinsen. Geboren: 13 Febr. z. van A M. Oepkes- Gerritsen. 15 Febr. d. van A. M. J. v. Leeuwen-Rijbroek. d. van A. Huiringa- Plnat. d. van J. Snel-de Vries. 16 Febr. d. van C. E. Dams-Peterson. d. van J. Venk-v. Kampen 1 Overleden: "|4 Febr. C., 12 mud., x. v. J. H. Moeseveld, Bannesieeg. J. Amdréa-v. Beek, 33 j., V00rzo ngslraat J. T., 5 j., z. v. T. Lijnxaat, Kamperlaan. 15 Febr. P. Honing, 72 j., Drosse- straat. BILJARTBOND HA ART.rm RN OMSTREKEN. KORENBEURS—VRIENDENKRING. In lokaal Korenbeurs had gisteren avond de ontmoeting plaats tusschen Ko renbeurs en Vriendenkring. Er werd ge speeld in klasse B. Het was voor de thuisclub een belangrijke wedstrijd, doch de meeste spelers beantwoorden niet de verwachtingen en de thuisclub moest 3 partijen afstaan aan Vriendenkring. Korenbeurs maakte 70, 82, 100, 100, 91, is 443, tegen 100, 100, 32, 66, 100, is ~>8 voor Vriendenkring. D. E. 8.OUD-MEERENSTEIN. In Monopole werd gisterenavond ge speeld tusschen D. E. S.Haarlem en Oud-Meerenstein, Beverwijk. Het betrof hier den retourwedstrijd, waaraan verbon den een zilveren medaille. Het heeft geducht gespannen, en wist D. E. S. een voorsprong te behalen van 65 te Beverwyk, gisterenavond bracht de laat ste partij de beslissing. D. E. 8. maakte het totaal van 867 caramboles tegen 852 voor Oud-Meerenstein. De medaille blijft dus in Haarlem. NATIONALE WEDSTRIJD VAN GENE- RAAL VAN MERLEN. Het goede voorbeeld van zijn naamge noot G. J. P. Both uit Breda navolgend, was het Zondag de heer M. M. Both, die met 99 punten op de dagmedaille beslag legde. Maandag zag den adjudant-onder officier J. Bouwman, zich deze onlerschei- ding toegekend met 99 punten. Het laatste schot moest door de jury worden uitge maakt, die het tot haar spijt niet ais een vollelig maximum kon doen inschrijven, De dagmedaille was echter verdient, het geen vanzelf een goode plaats op de vrije baan medebrengt. DAMCLUB HAARLEM-HAARLEMSCHE DAMCLUB. De tweede ontmoeting tusschen Dam club Haarlem I en de Haarlemsche Dam club II had Maandagavond in de „Koren beurs" plaats met den volgenden uitslag. Damclub Haarlem I. Haarl. Damclub II. 1. W. v. Daalen xxxx J. v. Looy 2. G. P. Heck 11 J. Siegeris 3. D. v. Wamel 1—1 W. J. Matla 4. R. C. Broekmeyer 20 Th. F. Amelung 6. J. Lycklama 6. H. A. v. Abs 7. D. v.Abs 8. H. C. v. Oort 9. P. v. Wamel 10. Sprokkelenburg 2—4» J. v. Wijk 11 M. de Jong 20 C. Serodini. 1I J. Singeling. 1—1 B. W. Kensen. xx J. C. v. Waard D. H. I. 11—5 H. D. II. De xxxx parij wordt later gespeeld. De xx partij beslist. De kampioen van Haarlem en Omstre ken, de heer J. W. v. Dartelen, heeft de heer L. van Kessel kampioen van den R. K. Dambond uitgedaagd om een match van 5 partijen. Maandagavond had de eerste ontmoeting plapts. Na den 18den zet wist de heer Van Dartelen een schijf te winnen en won verder door overwicht van stand de partij. HET NASPEL DER POSTSTAKING. AMSTERDAM, 16 Febr. Het groot ste deel van het personeel der Posteryen, dat aan de poststaking heefli deelgenomen is gestraft met voorwaardelijk ontslag en een aantal met inhouding van eenige da gen verlof. Naar wij vernemen, is door een groot aantal der gesllraften beroep a ange teek end bij de bestaande Commissie van Beroep, die in den loop der volgende week eenyje gestrafte ambtenaren «al hooren, om ver volgens haar advies inzake de bestraffing dat zij aan de Regeering zal uitbrengen, collectief vast te stellen. BLOEMENDAAL. Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeniging. Men schrijft ons: De B. G V.. welke dezen win ter, bii gemis aan een flinke zaal, geen uitvoering kon geven, hield voor haar werkenoe leden Zaterdag j.l. 'n soiree in café ..Rusthoek", waarop zy. dank zij de uitstekende leading van den heer Kok, met voldoening mag terugzien. De damesaf deel ing gaf een serie fraaie oefeningen en een uitmuntend nummer tremplin barren, waarvan vooral het laatste nummer met de koene afsprongen, terecht de bewonde ring van heel de vereeniging wekte. Ook het optreden der heerenafdee- ling was zeer schitterend; jammer ech ter, dat bij het hoogrek-nmnmer de reuzenzwaai niet geheel uitgevoerd kon worden, door te weinig zaal hoogte. Als slolnummer werden een aantal groepen gevormd, welke onberispelijk en vlug werden opgesteld. De dame.vafdeeling vooral beeft van het succes dezen avond, het leeuwen deel gehad en zich op uitmuntende wijze van haar taak gekweten. BEVERWIJK. Raadsvergadering. Dinsdagavond kwam de Raad voltallig bij een onder leiding van den burgemeester der gemeente. Geen bemerkingen op de notulen. 1. Nader stemming voorstel uitvoering onderhoudswerken der gemeente. B. en W. zijn voor onderhandsche uitbeste ding. Dit voorstel wordt verworpen en besloten om publieke aanbestedingen te houden. Dit heeft tot gevolg, dat ook de wérken der gasfabriek en de bestrating dér Breestraat in de openbare aanbeste ding komen. 2. Benoeming personeel aan school L. er> M. U. L. O. 'pc Voorz. zegt reden te hebben om daarover eerst geheim te vergaderen, wat dan na afloop der openbare vergadering zal plaats vinden. 3. Voorstel om de belooning van den Correspondent Arbeidsbemiddeling te brengen van 120 op 300. De heer Hamever vindt die verdub beling wat overdreven en haalt bij zijn be zwaren het feit van geconstateerde ar- beidssrhuwheid. Na eenige discussie, waarbij de „nole amusante" niet ontbrak, werd de verhoo ging goedgekeurd. 4. Nader prae-advies inzake aanstel ling van een schoolarts B. en W. zijn te gen dit instituut op grond van de fi- nancieéele bezwaren. De heer v. Helden staat er verstomd over, dat men voor zoo'n luttel bedrag 2000) hiertegen kan zijn. De voorzitter meent dat het niet btf 2000 blijft doch dat a b uitlokt. Mevr. Wolf-Buys wil dan ook b zeggen als het noodig blijkt. Hier is geneeskun dig toezicht op de schoolkinderen noo dig. De voorzitter gelooft, dat, waar schier eenieder in een fonds is, de zaak niet zoo urgent kan zijn. Goede ouders slaan hun kind gade en gaan er mee naar den fonds dokter als zij een af ander constateeren. De heer Tijssen is van oordeel, dat er nog menschen zijn, die vanwege hun werkzaamheden geen tijd hebben om hun kinderen, gade te staan. En als er nu eens slechts 2 of 3 kinderen gered werden dan acht spr. de uitgave reeds gemoti veerd. De heer Steyn is voor het instituut, om dat het geneeskundig toezicht voorkomt, dat kinderen, die een ziekte onder de leden hebben, gezonde kinderen aansteken. Bij stemming wordt het afwijzend prae- advies aangenomen 5). 6. Voorstel B. en W. omtrent regeling van de drinkwatervoorziening. (Wij druk ten bereids een ontwerp-besluit af.) De Raad gaat stilzwijgend accoord. 6. Ontwerp-verordening inrichting en samenstelling schoolcommissie ingevolge de desbetreffende bepaling in de L. O.-wet van 1920. Op de betrekkelijke vraag van mevr. Wolf-Buys licht de Voorz. toe, dat B. en W. met een aanbeveling voor de ledenben oemlng te berde komen, doch dat de leden vrij blijven in de verkiezing en op eigen candidaten kunnen stemmen. De verordening wordt vastgesteld. 7. Ontwerp-besluit tot instelling van Oudercommissie aan <fe O. L. Sèholen. Voor elke O. L. school wordt zoo'n com missie benoemd, die dan vergaderen mag in een lokaal van die school, op kosten der gemeente verwarmd en verlicht Als de voorz. zich een weinig humo ristisch over did ouderavonden uitlaat, meent mevr Wolf-Buys daartegen te moe ten protesteeren, wat de hilariteit tus schen de leden niet weinig verhoogt. 8. B, en W. steken den Raad voor hun een crediet van 15000 te verleenen voor verderen aanleg der Algemeen® Begraaf plaats. De heer Eyking vreest dat de begrooting te hoog is. De heer Steyn vindt het te Iaat voor beplantingen en knibbelt aan alle beramin gen met het oog op de nunighei-dspoE tiek welke hier met alle dingen gevoerd wordt. Spr. stelt voor tot het najaar te wachten. De voorz. wijst er op, dat deze werken bestemd zijn voor geslachten en oordeel' groote uitgaven voor deze zaak wèl ge motiveerd. De heer Steyn kan dit niet met zijn geweten overeenbrengen. De heer Braun als deskundige kamt de begrooting ook af. Waar hardsteen is geteekend, kan graniet beter en goed- kooper diensten bewijzen, terwijl ook het ijzerwerk goedkooper en even mooi kan zijn. De Voorz. zegt toe, hiermede rekening te zullen honden en besluit met splitsing der begrooting voor te stellen. Aan B. en W. wordt dan een crediet van 2500 gevoteerd voor de beplantin gen en het honorarium van den architect. Voor bet lijkenhuisje en het inrijhek zul len later voorstellen worden gedaan. 9.Goedgekeurd wordt een suppletoire be grooting van f 80.000 voor den dienst van 1920. 10. Mededeetingen en ingekomen stuk ken. Bij veie goedgekeurde raadsbesluiten en aanneming van benoemingen, krijgen wij te vernemen dat Gedep. Staten het niet; eens zijn met den Raad, als zouden B. en W. gemachtigd kunnen worden zonder apart raadsbesluit den bouw met rijks- steun te bevorderen. Dergelijk besluit is tenminste noodig, telkens ais er steun met hypotheek gevraagd wordt. De hooistekers Vessies en Stam vragen 7.50 extra voot een rondreis door den polder. De Raad is terecht van meening dat B. en W. goed advisee ren als zij hun dit luttel bedrag wenschen toe te staan. Het loon der hooistekers wordt volgens verzoek tevens gebracht op f 55 'sjaars. Het verzoek van Patrimonium om een Rijksvoorschot van 460.800 voor de stichting van 64 woningen gaat om prae- advies. Het bestuur der vereeniging tot oprich ting en instandhouding eener Openbare Leeszaal vraagt andermaal 1000 subar die. De Voorzitter constateert dat, nademaal het verzoek een vorige maal verworpen is, niet verder op dit nieuwe adres be hoeft te worden ingegaan. Immers kan men niet vau den reeds zoo zwaar ge- drukten belastingbetaler vergen, dat hy weer opkomst voor allerlei nieuwe uitga ven als leeszaal, muziktent, school en» Spr. maakt zich ten tolk van de zeer velen, die tegen deze uitgave zijn uit hoof de der financieele bezwaren. De hees- Steijn verdedigt bet instituut. Mevr. WolfBuys meent da1J de arbei ders er zeer veel gebruik van zullen ma ken. De heet Tijssen rekent uit, dat de vruch ten van de Openbare Leeszaal zoodanig voor de gemeenschap zullen xiju, dat zy ruimschoots voor deze uitgave wordt schadeloos gesteld. Bij stemming wordli liet subsidie goed gekeurd, dank zij den heer Hartneyer, die thans niet meer met de Katholieken tegen stemde. Een achttal onderwijzers van de O. L S. dringen er bij den Raad op aan het bouwen van een nieuwe school zoo spoe- g mogelijk tok uitvoering te brengen. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Het lid v. Helden wenscht te interpel- leeren over aangelegenheden de Nif- verheidsvakscthooi betreffende. De Voorzitter adviseerfi deze interpella tie te weigeren op grond, dat het hier een Rijkswet betreft, düe daarenboven nog niet in werking is getreden. Bij stfaruning wordt het verzoek van den heer v. Helden afgewezen. Deze pro testeert woedend. De Voorzitter: U moet zich neerleggen hy de beslissing van den Raad. De heer v. Helden; 't Is een schandel De Voorzitter: Houd nw mondt U moot zwijgen 1 De heer v. Heiden: Als ik wil. Zoo duurt dili spelletje een oogenbBk 'voort. De heer Cornelisse heeft zijm ontslag als raadslid ingediend. De Voorzitter huldigt den vertrekkende^ die 25 jaar lang raadslid en twee jaar wethouder was. Spr. betreurit het besluit van den heer Cornelisse en betuigt hem den dunk der gemeente. (Applaus). De heer Cornelisse brengt dank voox. deze hulde en wenscht Raad en Voorzit ter het beste iioe. Drie leden belasten zich met het on derzoeken der geloofsbrieven van bet nieuw-gekozen raadslid Brantjes, tot wiens toelating wordt besloten. De besturen der onderscheidenlijke ta- baksbewerkersvereemgingen te dezer plaat se verzoeken den Raad een zoodunigen bijstag op de uitkeeringsbed'ragen te ver- Strekken, dat deze op het oude pefl van 18 worden gebracht. Door de indeehng in klassen kwam Beverwijk in de (Tweede en dealde aizoo de uitkeering voor ge huwden met f 1.80 per week. De Voorzitter adviseert dit adres om praeadvies naar B, en W. te renvoyeeren, omdat het ondoenlijk is thans een besluit I|e nemen. De heer v. Helden komt hier heftig tegen op, omdat de nood nijpend is. De heer Steenvoorden begrijpt rich niet waarom Beverwyk in de 2de klasse werd ingedeeld en VeJsen in dfe Ie. Weth. Gorter steKl voor B. en W. te machtigen zich tot den minister te rich ten met hel' verzoek Beverwyk alsnog in de le klasse te brengen. De heer Tijssen zal daar voor xyn, als in afwachting met de uitbetaling begon nen wordt. Na veel gepraat gaat men tot stemming over. Allereerst wordt van de baan gewerkt het voorste! van Helden om sonde* meen het verzoek der vereenigingen m te wflti ligen. Dan komt in «temming hot voorstcf- Steenvoorden om zich tot den mfadsten te richten met het voorstel door Weth, Gorter geformuleerd en in tusschen met dg uitbetalingen volgens de late klasse dar werkloosheid saiitkeeringen te beginnen. Hiertegen verklaarden zich alleen de wet- houders en de heer Braun. Hierna wordt de openbare vergadering opgeheven en gaat de Raad over in ge heime zitting. M i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2