Uit den Omtrek» LAATSTE NIEUWS Vaak worden, om verschillende redenen, b.v. liet roekeloos omspringen met de penningen der belastingschul digen. de besluiten onzer gemeentebe sturen terecht over den hekel gehaald... de Raad van Haarlem heeft eene be slissing genomen, waarmede hij, casu quo, „eene menigte der zonden zal bedekken". Met overweldigende meer derheid toch heeft hij het onbekookte voorstel van B. en W. verworpen, dat ten doel had de meesterstukken van Haarlem's beroemdsten burger aan de grillen van het noodlot prijs te geven Quod igitur bonum. felix faustumque sit. Wam om te beseffen welke gevaren aan dergelijke zending verbonden zijn het horten en stooten in de voertuigen, de temperatuur-wisseüngen in dit sei- roen nog wei, die voor schier driehon derdjarige verflagen hoogst bedenke lijk zijn, last not least het spoorweg gevaar dat helaas 1 alles behalve denk beeldig is, getuige de menigte groote en kleine ongelukken van den laatsten tijdom dit alles te beseffen behoeft men waarlijk nog geen Bredi- us of de Wild te zijn dat kan ieder die rationeel denkt en op kunstgebied geen volslagen Bolotiër is en 't mag zeker verwondering baren dateen onzer eerste kenners en deskundigen ondanks dit alles vrijheid vond voor dit waag stuk een gunstig advies uit te brengen Of herinnert men zich niet de angsti ge bezorgdheid waarmede, toen de Nachtwacht verhuisd werd, men de schreden vandit kunstwerk op den voet volgde de verontwaardiging die door het land ging toen mén moesïvernemen dat een misdadige gek een aanslag op ons dierbaarst ideëel bezit had gepleegd en de daarop volgende opluchting toen verluidde dat de toegebrachte schade niet van beteekenis was En nu zal men willens en wetens de laatste overblijfselen onzer 17e eeuw- sche grootheid aan beschadiging, mis schien wel vernietiging gaan blootstel len En voor wie, voor wat om een plas dankje te verdienen van de Fransche ■egeering, van een land waar een groot zedeelte der pers jaarin, jaaruit er be hagen in schept ons verdacht te maken en de honderdmaal weerlegde leugens telkens opnieuw op te disschen. Het wil mij voorkomen dat het niet aan ons is, ten deze strijkages te beginnen, al lerminst er het kostbaarst wat wij bezitten aan te wagen. De betrekkingen moeten verbeterd worden, heet het uitstekend, niemand zal er zich meer over verheugen dan ik, maar dan niet met zulke middelen i non tali auxilio, non talibus viribus. Men zal mij tegemoet voeren dat er praecedenten zijnde Rembrandt- tentoonstelling te Amsterdam, de van Dijktentoonstelling te Brugge. Dank baar herdenk ik het onvergelijkelijk kunstgenot op beide gesmaakt, maar toen, als nu, drong zich mij devraag op: hoe is het mogelijk dat de eigenaars zich voor zoo iets laten vinden, wel wetende dat het gesol met oude schil derijen om boven aangegeven redenen, buiten gebiedende noodzakelijkheid, geen aanbeveling kan verdienen. Of dt Kunstwerken al worden ver zekerd doet niets ter zake, oin de een voudige reden dat het niet-vervangba- re zaken zijn verlies is onherstelbaar, ook al kreeg men de geheele Duitsche oonogsschuld in betaling. Wie de schatten van het Louvre wil zien, getrooste zich een reis naar Parijs wie onze vaderlandsche kunst wil !ee- ren kennen komen herwaarts. Voor velen is dit natuurlijk niet bereikbaar dat valt zeker te betreuren maar dit komt niet in aanmerkmg bij het ver lies dat de geheele menscheid zou trei len wanneer de kunstwerken werden be schadigd wat toch zoo licht kan ge schieden, vooral in den onzaligen tijd dien wij beleven. Wij moeten onze kunstwerken gelijk Titurel den Graal deed, niet als Am- fortas die de heilige speer verloor want er is geen Parsifal die ze ons brengt, Mogen veten mijne meening deelen en daarvan blijk geven, dan zou dit misschien voor onze regeering eene aanleiding zijn haar besluit in nadere overweging te nemen. DE ST. VINCENTIUS- VEREENIGING. Donderdagavond hield de St. Vin- centiusvereeniging haar algemeene jaarvergadering in het gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt. Vele Eerw. Heeren geestelijken waren aanwezig. Nadat de Zeer Eerw. Heer Pastoor Sandfort de vergadering met gebed geopend had, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Daarna heette de voorzitter, de heer P. J. van Kessel, allen welkom, inzonderheid den spreker van den avond, Pastoor Sandfort. Spr. herinnerde aan de sym pathie, die de vereeniging van den kant der geestelijkheid ontvangt. Z. H. de Paus richtte in het afgeloopen jaar een waardeerend schrijven tot de Vereeniging, waarin hij tevens zijn Apostolischen Zegen schonk en gaf voor de loterij een stoffelijk blijk van belangstelling. Ook Z. D. H. de Bisschop schonk steeds medewerking, terwij! men ook van de geestelijkheid der stad een aan genaam samenwerken ondervond. Die samenwerking is echter een levens kwestie, daarom verheugde spr. zich erover eenige Eerw. Heeren Geestelij ken aanwezig te zien. Doch ook van de burgerlijke auto riteiten ontvangen we allen steun. Daarom deed het spr. groote vreugde, den heer Mr. Heerkens Thijssen, den wethouder va Haarlem, in hun mid den te zien. Spr. richtte een hartelijk woord van welkom tot Mr. Heerkens Thijssen en dankte hem voor den steun, die de vereeniging van het gemeentebestuur ontving en waar, daar was spr. van overtuigd, Mr. Heer kens Thijssen een groot aandeel had. Na een woord van dank ook aan alle weldoeners gaf spr. eenige cijfers over dé Vincentius-Véréeriïging in Neder land. 10 Febr. 1.1. was het 75 jaar gele den, dat de eeerste afdeeling in den Haag gesticht wérd. In Haarlem is reeds 71 jaar de afdeeling gevestigd. Nu zijn er <n Nederland 250 conferen- tiën. Hoewel de Vereeniging er in 't geheel niet grootsch op gaat, mocht toch welsvermeld worden, dat op den noodkreet en de smeekbeden uit Wee- nen en Duitschland door de werkende leden der Vereeniging een bedrag is bijeengebracht, voor Weenen 21962 en voor Duitschland, twee maanden later, 14006. Er zijn thans 5000 werkende leden. De kindercommissie heeft zich over 4000 kinderen ontfermd, die anders zeker verloren zouden zijn gegaan, en waarvan men nu nog mag ver wachten, dat zij nuttige leden voor kerken maatschappij zullen worden. 15000 kinderen bezoeken thans Vin- centius-scholen. Ten slotte gaf spr.nog eenige finan- cieele cijfers. In totaal werd uitgege ven f 3.365.904, waarvan door de conferentiën 759.005, de Bijzondere Raden j 862.621 en de Liefdewerken 1.744.378. Hierna ias de secretaris, de heer Ch. Vintges, het jaarverslag over aarlem. Een hartelijk applaus en een welgemeend dankwoord van den voorzitter loonden den heer Vintges voor zijn keurig samengesteld jaarverslag. Daarna was het woord aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor Sandfort. Zijn Eerw. herninerde aan een Fransch woord, hoe elke tijd haar dwaasheden heeft. Zijn Eerw. zou wil len zeggen, dat de dwaasheid van de zen tijd is de meening, dat de armoede zou kunnen geweerd worden, al is het zelfs door Staatsbemoeiing. De Eerw. Spr. toonde aan, hoe sciajisten en communisten de naastenliefde niet willen erkennen. Dr van Ravesteijn heeft zelfs in de Tweede Kamer verklaard„Wij ken nen geen liefde Doch de Katholieken erkennen vol gaarne die armoede, Christus is iin armoede geleefd is in armoede ge storven. De Apostelen hebben Hem in zijn armoede gevolgd en altijd door heeft de Kerk de armoede geëerd. De Eerw. spr. wees er dan op,hoe de Hei ligen onzer Kerk de armoede bemind hebben. Onder hen neemt de H. Vin- centius ét Paulo een eerste plaats in. Spr wees er op, hoe de H. Vincentius zijn geheele leven liefde getoond heef voor de armen. Na zijn dood leeft zijn geest voort in de verschillende lief- dadigheidsvereenigingen, waaronder die, naar hem genoemd, een eerste plaats inneemt. De Eerw. spr. zette uiteen, dat vooral dan met het beste succes gewerkt kon worden, dat dan juist de meeste zielen gewonnen kun nen worden, wanneer men de zejf- heiliging beoefent, wanneer men zijn eigen ziel niet verwaarloost Het gees- 1 teujK. neii toch is hoofddoel, daarnaast komt pas het tijdelijk welzijn. Spr. richtte een aansporing tot de leden, om hun liefde en zorg te verdubbelen, en dit wel in navolging van den H. Vin centius, voor de arme, verwaarloosde, Katholieke kinderen.Ten slottewensch- te de Eerw. spr., dat Gods zegen, die zoo duidelijk en zichtbaar op de ver eeniging rust, steeds in sterker mate op de Vereeniging moge nederdalen, opdat met het beste succes aan het zielenheil der armen en ongelukkigen zou kunnen gewerkt worden. Lang durig applaus volgde op deze heerlijke rede De voorzitter dankte pastoor Sandfort met eenige hartelijke woor den. Dan nam Mr. Heerkens Thijssen het woord, Spr. dankte den voorzitter voor de vriendelijke woorden, bij het begin van den avond jegens hem geuit en sprak een woord van erkentelijkheid, dat men hem in de gelegenheid gesteld had, deze ver gadering bij te wonen, waarvan hij de levendigste indrukken mee naar huis nam. Als voorzitter van het burgerlijk armbestuur passeerden onder sprekers oog een groot aantal armen en be deelden en wanneer zij reeds door een of andere liefdadigheids-instelling ge holpen werden, dan was ook bijna al tijd de St. Vincentius-vereeniging daar onder. Spr. herinnerde aan de werk loosheid, waardoor het woord va n Christus :.,De armen zult gij altijd bij u hebben," nog meer vervuld werd. Zonder profeet te willen zijn, durfde spr. wel te zeggen, dat de werkloosheid in grootere mate zal toenemen, waar door ook de zorg van hen, die met de armenzorg belast zijn, zal toenemen. Waar spr. kon en waar het pas gaf, zorgde hij zooveel mogelijk dat bij de armenbezoeken het hart des inenschen gezocht werd, omdat dit geloof, mo raliteit en zedelijkheid bevordert. Spr. roemde de St Vincentiusvereeniging, waarvan de goede woorden der leden zoo dikwijls goeden ingang vinden en goeden naklank hebben bij de mensehen, wie het betreft. Spr. gaf ten slotte de verzekering, dat, wanneer ooit een beroep werd gedaan, op Haarlem's gemeentebe stuur, men hem steeds bereid zou vinden, gaarne hulp te verleenen, zooveel in zijn vermogen was. Ook deze spr. mocht een luid applaus en een dankwoord van den voorzitter in ontvangst nemen, waarna de verga dering door Pastoor Sandfort met ge bed gesloten werd. Heerenbottines os MsHèro» Ml enkele en dubbele zooi vanaf f 9.75. Elk paar gegarandeerd B. JONCKBLOEDT Telegrafisch Weerbericht. Amsterdamsche Beurs AGENDA. 19 FEBRUARI. Sociëteit „St. Bavo" Gew. zittingen. Overveen. Hotel „Van Ouds het Raad- bui»" 10—10 uut Bloementenloonstel- ling. Bovenzaal „Vereeniging" half acht uitvoering leerlingen van E. A. Cats. VAN HAARLEM BEGINT DE VICTORIE Een inzender schrijft onder dezen titei in de Nieuwe Rott. Crt BLINDEN IN OF BIJ HAARLEM. Het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van de „Vereeniging tot verbe tering van het lot der blinden in Neder land en Koloniën", verzoekt bloedverwan ten en vrienden van hier ter stede of in de bunrt woonachtige blinden (hetzij volwas senen, heizij kinderen), die nog niet bij het bestuur der atdceiing bekend zijn en welker levensomstandigheden verbetering behoe ven. ervoor te willen zorgen, dat aan de secretaresse, meiuffrouw C. A. Doorn, Heerenweg 22 3te Haarlem, van den naam en het adres van zulk een blinde mededee- hng worde gedaan. Het vestigt de aan- iiacht van belanghebbenden en belangstel lenden oy den eisch, die voor hulp in den «en oi anderen vorm moet worden gesteld, dat utt een schriftelijke verklaring van een oogarts biijke, dat hij of zij, voor wietn) hui|> wordt gevraagd, blind is of tenge volge van een onherstelbaar ooglijden, een «oo gebrekkig gezichtsvermogen bezit, lat hij zij niet iu staat is classikaal onder- wU'S»Ie genieten, of in zijn (haar) levens onderhoud ie voorzien. kon. ned. VKU. „OXZE VLOOT." ^\oci!>uag z;t februari n.s. zal zij cc L. tic e. J. Snijders, tie:._:;:ai h oud opperbevelhebber van Land- en Zee-' macht, voor de leden van de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging een lezing houden met als onderwerp „Indrukken vau mijn Indische reis", in den Schouwburg aan den Jansweg. NAT. VER. TOT BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Maandag 28 Februari heeft de jaarlijk- sohe Algemcene vergadering plaats van de afd. Haarlem en Omstreken van bovenge noemde vereeniging in het gebouw der „Mij. tot Nut van het Algemeen." Op de agenda komt o.m. voor verkiezing van een penningmeester wegens bedanken van den heer Ai J. Torley Duwcl. EEN OUDE-BEKENDE GESTORVEN. Weinig Haarlemmers zullen P. Honig kennen. Doch ieder Haarlemmer kent den ouden fietsen-bewaarder aan het postkan toor, die sinds jaren, weer en wind trot- seerend een wakend oog hield over de fietisen van hen. die boodstiiappen had den le verrichten in 't postkantoor. Deze fietisenbewaarder nu, de heer P. Honig, is na eer. korte ziekte in het ziekenhuis „St. Jeanns de Deo" overleden. De bezoekers van 't postkantoor zullen den hulpvaardi gen man reeds eenige dagen gemist heb ben. Het was een vriendelijk man en lang zamerhand een oude bekende in Haarlem geworden. Een ander heeft zijn plaats in genomen. B L' RGERLIJKE STAND. GEBOREN: 17 Februari: M. B. Teeu- weav. d. Aar, z.;J. E. H. Hofmande Pauw, d.; A. M. J. v. d. PolFreijer, d.; A. W. SauerJanse, 18 Februari: M. P. J. VerhoeffNusink, z. OVERLEDEN: 17 Februari: C. M., 3 j., z. v. N. v. Dijck, AWanstraat; G. NieboerSchoMen, 42 j., Kamperlaan; 18 Februari: J. H. 3 mnd., z. v. F. T. J. Nieuwen'hof, Leliestraat. RIJKS KWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS. De Minister van Onderwijs brengt in de St. Ct. ter kennis dat op 1 Mei bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haar lem ten hoogste 24 kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, moe ten zich vóór 1 Maart aanmelden bij den Directeur der Rijks Kweekschool. BLOriMüN iANTuUiS tsii.i .i.lNf^ Vanmiddag werd in 't Hotel „Van Ouds t Raadhuis een bloemententoon stelling .geopend van bijzonder fraaie en zeldzame, bloeiende bolgewassen, die niet zal nalaten van heinde en verre vele be zoekers te trekken. Zij blijft tot en met Maandag geopend. De tentoonstelling, die een week of drie later wordt gehouden dan andere jaren waaraan de brandstoffen wel schuld zullen hebben mag ha alle opzichten geslaagd heeten. Reads bij het binnentreden van de zaal wórdt men overweldigd dcor den beLooverenden aan blik van die tallooze, kleurrijne, vroo- lijke kinderen Flora's, met haar mach tige tinten, die geuren en blijheid ver spreiden en de lievo lente vooruitloo- pen. Het groote middenvak is één groo te kleurenmengeling van de meest bij zondere en opvallende blöómen uit onze bollenstreek. Hike soort is uitgezocht, het zijn de beste rassen; en van elke soort en elk ia- zijn natuurlijk de mooiste en best geslaagde vertegenwoordigers naar de tentoonstelling gezonden. In de zaal te toeven is dan ook een wellust voor de oogen en een bevrediging voor de ziel. Het aantal Inzendingen is zeer groot De beste kweekers zijn vertegen woordigd. De tentoonstelling is e n bezoek al leszins waard. IN DEN GEEST NAAR LOURDES. De zaal der St. J ozefsgezellenvereeni ging was gisterenavond tot in de hoeken gevuld met een aandachtig publiek, dat urenlang genoot van de boeiende cau serie, door den WelEerw. heer A. W. J. Ltihn, over het genadeoord Lourdes gehouden, eon causerie, die dikwijls steeg ■tot een prachtige, stijlvolle rede. Door d«n voorzitter van het Kruis- v verbond werden de eerw. spreker, de leden en geïntroduceerden welkom ge- heeten. Hij betreurde 't, dat zangeres en pianiste om gezondheidsredenen ver hinderd wwren, en dankte den heer H. Star, die bereidwillig als plaatsvervanger optrad, waarna hij de vele aanwezigen 'n leerzame en genotvollen avond toe- wenschte. Hieraan heeft het niet ontbroken. Na dat de gewijde spreker in een treffende voorrede de grootheid ea sohoonheid der H. Moedermaagd had geschetst, verhaal de hij aan de hand van fraaie, duide lijke lichtbeelden, de geschiedenis der de votie tot O. L. Vrouw van Lourdes. On der ademlooze stilte werd het pakkend gebeuren der verschijningen aan de een voudige, godvruchtige Bernadette mee geleefd, en toen de ooupletten van het desbetreffende lied op het doek versche nen, werden deze door het publiek uit volle borst gezongen. Dan gingen we in den geest met den bedevaartstrein naar Lourdes. Eerst moest echter 'n bezoek aan Den Haag gebracht wor den om de Koninklijke familie te hul digen, hetgeen met het zingen van het vVilhelmus geschiedde. De spreker vond dauroij gelegenheid op te merken, dat de Katholieken niet do minst trouwe aan hangers van het Koninklijk Huis zijn en dat hun vaderlandsliefde boven allen twijfel verheven is. De reis naar 1was vol ver rassingen. Nie'; al v, onderden we onderweg de fraai ion van Pa rijs, Bordeaux enz., a spreker wist daarbij een kostelijk .ijls onweer staanbaar humoristisi ats van rijn eigen reis-ervaringen '.veren. Zoo bereikten we in opgcr temming de plaats van genado, macht en Hemelsche Moederliefde ...sar werden we getroffen, eerst door het overweldigend natuurschoon van het heerlijk bergen- kmd, later inniger nog door het bezoek u-n de wondergrot, het aanschouwen der monumenten, aan Kuis gewijd, en den uanbl.k der cngelokkigen, die hier ge nezing voor hun vroesolijke kwalen ko- :..ü.i a kan e:t n. t op njitu: uleu- ;.o verkt ijgonV *t Zou ons te ver voeren, ats we in den breede gingen uitwijden over al het schoone, leerzame en stichtende, dat deze lezing ons bood. De geestdrift, waar mee de Eerw. spreker, bij de historische beelden op het doek, de authenticiteit der op Maria's voorspraak gebeurde, wonde ren verdedigde, sloeg over op het audito rium, dat verschillende inalen met spon taan applaus de lezing onderbrak. Het enthausiaste dankwoord van den voorzit ter aan den WelEerw. heer Lühn voor zijn schitterende causerie en aan de hee- ren Slar en Duin als pianist en operateur, vond weerklank. Het bestuur van het Kruisverbond meende in den geest van den welsprekeuden propagandist der Ma- ria-vereeniging te handelen door een bloe menhulde aan de Lieve Vrouwe te bren gen, hetgeen onder het applaus der verga dering door den Weleerw. heer Lühn werd aanvaard. Een in de pauze gehouden collecte dekte de onkosten voor dezen avond grooten- deeis, terwijl zoowel door den spreker met sympathieke worden als door de propa gandisten met het verkoopen van lectuur het liefdewerk der Katholieke drankbe strijding werd aanbevolen. Naar wij vernamen is de WelEerw. heer Lühn gaarne bereid ook voor andere Ka tholieken vereenigingen zoo'n lichtbeelden- avond te geven. Men make van zijn wel willendheid een dankbaar gebruik! „GELOOF EN WETENSCHAP" Voor deze vereeniging zal Donder dag 24 Februari, des avonds om 8 uur in het gebouw aan de St. Josephsge- zelleuvereeniging, de heer Ir, L. J. M. Feber, voorzitter der Katholieke Partij in Ned. Oo3t-Indië, een lezing houden over: „De Katholieke beweging in In- dië en haar taak". Het ligt erhter in de bedoeling dat de geachte spreker niet uitsluitend of in hoofdzaak over de Missie-actie i >41 spreken, omdat hier ter stele spoedig een Mits.e-week zal worden gehouden, waar op dit onderwerp tooh zeker wel in 'den l;r e zal bë'. andeld worden. Maa.' daar naast zijn er immers nog tal van andere onderwerpen ove - Indië, welke interes-, seeren en waarover de heer Feber imet zijn groote kennis van Indië en zijn breeden blik (al van belangwekkende me- dedeelingen kan doen en welke hij 'be licht. 't Zal een avond rijn van groote leerrijkheid e.i aangename afwisseling te vens. Zondag daarop, 27 Februari, zal door de leden, die zich daarvoor aangemeld hebben, een bezoek worden gebracht aan het Frans Hals-museum. R.K. POLITIEKE PROPAGANUACLUB. Donderdagavond had de algetneene Jaarvergadering plaats van de R.K. Pol. Prop. dub in een der zalen van het ge bouw St. Bavo. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Mr. J. B. Bomans, opende de w.n. voorzitter, de heer W. Robbens, de vergadering, en heette, na mens het bestuur, allen hartelijk wel kom. Hierna werden de notulen voorge lezen en onder een woord van dankzeg ging goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penningmeester werden mededeelingen gedaan door den .heer Brinkman, waar mede de vergadering ziöh kon aanslui ten. Intusschen kwam de heer A. B. Mtehlelsen ter vergadering en werd met applaus door de vergadering begroet. De secretaris gaf hierna een uitvoerig ver slag over de werkzaamheden in het af- geloopen jaar, waarvoor hem een woord van dank weid gebracht door den heer Brinkman, als de tolk van de vergade ring. Bij acclamatie werd de heer van Pinx- teren benoemd tot Eerelid van de Prop. Club, bij gelegenheid van zijn 80sten ver jaardag. Vervolgens werd tot bevorde ring van de stichting van een R.-K. Openbare Leeszaal besloten de bibliotheek in bruikleen af te staan aan de vereeni ging „Geloof en Wetenschap." Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende hceren werden herkozen. Nadat nog enkede punten be handeld waren, nam de heer Miohielsen het woord en sprak zijn leedwezen er over uit, dat de voorzitter, de generaal- propagandist, om gezondheidsredenen hedenavond hier niet tegenwoordig was. Dat speet spr. en omdat wij hem dank verschuldigd zijn, stelde hij voor, het vol gend telegram te zenden aan Mr. Bomans, die thans in hel zuiden van Frankrijk zijn verblijf houdt. Het luidde als volgt: „De leden der Prop. Club, in jaarver gadering bijeen, herdenken uwe groote verdiensten, voor de katholieke zaak; bid den Gods zegen af voor uw herstel en hopen op een spoedig blij wederzien." In een kernachtigen rede sprak den spr. de propagandisten toe over het on derwerp: „Wat is de beste propaganda?" De voorzitter bracht een woord van welgemeenden dank aan den heer Michiel- sen en sprak den wensch uit, dat allen vrucht zullen trekken uit de Jeerzamen reden, die gehouden was. Nadat nog enkele punten behandeld waren, dantkte de voorzitter de aanwezi gen voor hun opkomst en sloot de ver gadering met den Christelijlken groet. KUNST ZU ONS DOEL. „Kunst Zij Ons Doel" zal in het Zang en Vriendschapgebouw aan de Jansstraat op 26 Februari a.s. een tentoonstelling openen van schilderijen en beeldhouw werken der leden, welke tot. en met 6 Maart a.s. zal zijn geopend'. AANBESTEDING. Heden werd aanbesteed: het leveren en verwerken van stort- steen tet bestorting van het onderzeesch beloop van de Heldersche zeewering, be- hoorende tot de zeewerken izr N.-Holland Raming 3565 S.T. Laagste inschrijver was K. Volfcer Tzn. te Stiedrecht voor 6650 S.T. het vernieuwen van goten van de visohhallen A en B, behoorende tot de visschershaven te IJmniden. Raming f 6600. Laagste inschrijver firma A. Hazewin- kel te Amsterdam, voor 5450. het onderhoud der werken van helt Noordzeekanaal, gedurende de jaren 1921 en t'J22, in drie perceelen. Raming per jaar: 1ste perceel 54200; 2de perceel 31900; 3de perceel f 35550. Laagste inschrijvers waren: 1ste perceel H. Oudshoorn, Beverwijk, 50200 2de perceel Wed. P. v. He ijst, V eisen voor f 31400 3de perceel W. H. Visser te Lemmer, voor 32890. Massa G. Hoyïnck, Zwolle voor 121650. 1 en 3 geeomb. J. Daalder te Amsterdam voor f 86000. DE VERKEERSREGELING. Daar het publiek titans geacht wordt voldoende op de hoogte te zijn me'i de nieuwe verkeersregeling worden de tijde lijke verkeersposten met ingang van Maandag a.s. door de politie ingetrokken. DE HAARLEMMERWEG AMSTER DAM—ZANDVOORT. In de afdeeliugen der Eerste Kamer werd bij de behandeling van de water- staatsbegrooting gevraagd hoe het staat met de uitvoering der plannen betreffende den Haarlemmerweg van Amsterdam naar Zandvoort. Op het jaarverslag komen wij in ons nummer van morgen uitvoerig terug. HET NIEUWE GOUVERNEMENTS GEBOUW. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer aangaande de begroo ting van het Bouwfonds, enz. 1920. Vele leden gaven hun verwondering te kermen dat bij dit wetsontwerp kredieten worden aangevraagd voor het stichten van nieuwe geitouwen en het uitbreiden of in richten van gebouwen op een schaal en met een royaliteit, alsof het uitgeven van millioenen de meest gewone zaak van de wereld is. Zoo werd gewezen op de voiorgenomen bouw van twee nieuwe provinciale gouver nementsgebouwen, te Haarlem en Maas tricht. De Commissie van Rapporteurs geeft de regeering in overweging, omtrent de noodzakelijkheid van uitbreiding der be doelde gouvernementsgebouwen alsnog het advies der z.g. Bezuinigingscommissie iii te winnen en dit advies aan de Kamer over te leggen, SCHOOLGELDEN. Door de omliggende gemeenten moet voor de leerlingen uit die gemeenten, die een inrichting van onderwijs te Haarlem bezoeken, het votie schoolgeld betaald worden. Dat i& velen dezer gemeenten al lang een doorn in 't oog, daar de ge meentebesturen daardoor belangrijke bij dragen moeten geven. Missöhden willende profiteeren van de omstandigheid dat le Velsen straks een Rijks H. B. S. zat worden gevestigd, kwamen gisteren een aantal gemeentebe sturen op verzoek van het gemeentebe stuur van Zandvoort bijeen in café Brinkmann, alhier, waarschijnlijk met het doel om het aan Haarlem te be talen schoolgeld verminderd te krijgen. Wij heerinneren er even aan, dat de schoolgelden op de Rijks Hoogere Bur gerscholen progressief naar het inkomen berekend worden, zoodat de ouders het volle schoolgeld niet behoeven te beta len, indien hun inkomen beneden een be paald bedrag blijft. Derhalve behoeven dan <Je gemeenten de bijdragen ia he!| schoolgeld niet meer te geven, zooals thans het geval is, nu Haarlem het volle schoolgeld 300) eischt. Op die vergadering werd besloten aan het resultaat en het verloop van deze vergadering geen publiciteit te geven, zoodat wij daarvan geen verslag kunnen doen, doch wij meen en, dat het in het voornemen van enkele gemeentebesturen ligt, hun teerlingen naar de Rijks-H.B.S. te Velgen te dirigeeren, als Haarlem niet toestemd in een aanzienlijke verminde ring der bijdragen. G AIL\ lZUi'SBERIO-h. I'ÊN. De opleiding tot milicien-sergeant der lichting 1920 (najaarsploeg) zal bij de Xe Infanterie-Brigale op 21 Februari a.e. aanvangen. Aan deze opleiding nemen van het 10e Regiment-Infanterie 20 alspiranten deel, aan wie met ingang van 20 Febr. a^. den rang van milicien-korporaal wordt verleend. Aan den milicien-soldaat P. Visser van het 10a Regiment-Infanterie is voor goed vrijstelling van don dienst bij de militie verleend. BERG EN DAL AFGEBRAND. NIJMEGEN, 18 Febr. Gisteravond is door een tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in 't vroegere hótel 27 BARTELJORISSTRAAT Berg en Dal. Het gebouw brandde nif; niete is gered. Verzekering dekt de schade. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Mtteoröfc Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Februari 1921. Hóógste barometerstand: 770.1 m. M, Stornoway. Laagste barometerstand: 752.6 m. Mi Neufahrwasser. Verwachting. Van den avond van 18 tot den avond van 19 Februari: Matige tot zwakke noordelijke tot noord-westelijke' wind; zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring. Weinig of geen neerslag; aanvanke lijk iets kouder. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 86K1 6 pet. Indië. Culturen. Koloniale Bank 237, lik dische Bank 229, Vorstenlanden 253, H, V. A. 622. Industrieele waarden. Insulinde oKe 86. Oliewaarden. Koninklijke 545. Con sols 222, Orion 57%. Tabakkeu. Amsterdam Deli 50, Besoeki 121%, Rotterdam Deli 162, Me. daii 339 Rubbers. Amsterdam Rubber 138, Deli Batavia 107, Nederl. Rubber 75, Rott, Tapanoeli 85%. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 285, Holl. Boot 116, Kon. Holl. Lloyd 100, Jnpanlijn 179, Pakelvaart 146%, Scheep vaart Unie 173, Marine 18. Amerikaansche waarlen. Hide and Leather 50, Steel 96%, Smelting 52%, Ana. conda 90, Cigar 71, Atchison Topeka 9-p Voling Rails 25, Denver 3, Southern Pa cific 90, Union Pacific 138. BEVERWIJK. Brand. Woensdag» avond ontstond er brand aan den moto», j van een grooten autowagen in de Zee» straat aihier. De heer Buitenhuis sla«yi( er met een geïmproviseerde handslang k. het vuurtje te dooven. Het geval trok veel bekijks. HEEMSTEDE. Door G. v. B., wo- j nende alhier, is aangifte gedaan, dat hij vermoedelijk is K dicht voor een bedra# van 15 HEEMSTEDE. Terug te bekomen bij L. de Heerenweg 62, een zilver kinderrin» getje; G. C. Samson, Raadhuisstraat 38, e>en blauw wollen deken; Bureau van pa titie, Raadhuis, een manchet met knoop f- en een zangboekje. HEEMSTEDE. De „Staatcourant" be. vat de state ten van den „Eersten Neder» landachen Huizenhandel, Maatschappij tot explotaftie van in Nederland gelegen on» roerende goederen, de Maatschappij Schil keihaven tot Exploitatie van Onroerend Goed, de Maaiischappij „Pieter Langend ijk straat" tot exploitatie van onroerend goed en „Rhijnvis Feithplein", Maatschappij tot exploitatie en administratie van onroe rende goederen alle alhier gevestigd. Vaststelling bouwplan Park Bronstet. B. en W. schrijven aan den Raad: Door de N.V Maatschappij tot Explok te'tie van onroerende goederen „Bronsteê" gevestigd te Heemstede, is verzocht te willen goedkeuren een bouwplan op hare tereinien, gelegen ten Oosten van de Heemsteedsche Dreef tussohen de Craijenestervaart en de Bronsteêvaart. De voorwaarden, die wij aan de goed keuring van dit bouwplan meenen te moeten verbinden, zijn, behoudens nader te noemen afwijkingen, in het algemeen gelijk aan die welke bij de Raadsbeslui ten nos. 9 en 25 van 1920. respectievelijk zijn vastgesteld voor helt bouwplan Land en Spaarnzicht en het bouwplan Pijlislaan In voorwaarde 11 is bij gesloten be bouwing vastgesteld een minimum breedte voor elke woning en bij open be bouwing een minimum breedte voor elk bouwperceel. In voorwaarde 11 is geregeld de te ma ken waihescthoeiïng langs het Zuider Bui ten Spaarae en in de voorwaarden 12 en 13 zijn voorschriften gegeven met betrek king tot de verbreeding, verdieping en oevervoorziendng van de Craijenestervaart en de Bronslieêvaart. Onder onze goed keuring kan de oevervoorziening op an dere wijze geschieden dan in deze artike len is voorgeschreven. In voorwaarde 15 zijn omschreven de over de Craijenestervaart te leggen brug gen, zoomede de bijdrage der Maatschap pij in de aanlegkosten. Na gevoerde on derhandelingen hoeft de Maatschappij ten slolite er in toegestemd eene bijdrage le verleenen van hoogstens 0.50 voor el- ken reeds verkochten of nog le verkoo pen Ma bouwterrein. Verder meenden wij in voorwaarde 16 nog tc moeten vastleggen, dat de straten langs het openbaar water alleen ten be hoeve van de gemeente Heemstede en van de eigenaars en bewoners der perceelen van het Bronstcêpark, als lig- of los plaats mogen worden gebruikt. In verband met de hoogere loor stan daard is de vergoeding voor toezie!: t ge- sjikl op 55.per week. Deze kosten zullen edUer alleen in rekening goh vacht worden bij toezicht op bepaubd aar gege ven werken. Naar aanleiding van bel bovenste tide bieden wij U bijgaand oniwerp-Lcriiuit ter vaststelling aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2