BUITENLAND. FEUILLETON Wat de Pers zegt Parlementaire Kroniek. Op weoergevonden dochter IJDAG 18 FEBRUARI 1921 <0. f 5 VERDEELING VAN KUNST SCHATTEN. OVER T GEHEELE LAND. De Conferentie te Londen. De toestand in Ierland. v Het werkloosheid-debat. Ki -G-Ekoinig of gaoa resultaat, beeft de jaotie-Van don Tempel ia zake de werk- ino. i ui opgeleverd. Met een flinke moer- "jlerLioid onze lezers weten liet ai }b die motie, om alle voorschotten aan l-naqari a fonds perdu to verstrekken, «verworpen. Alleen de Socialisten, de "Communisten, de Vrijzinnig-Democraten ^tn de liberale heer De Muralt stemden ivoor. y Dol fiasco van den heer v. d. Tempel kiel voor een goed deel op rekening Van zijn overdrijving en zijn klaarblijke lijk streven om politieke munt uit het jwerklcozen-debat ten koste der Regeering te slaan. Die overdrijving toonde de Christelijk- tistoriache afgevaardigde Snoeck Henke- Jmann met klem van redenen aan. De heer Van den Tempel had gespro ken van een krankzinnigen toestand, van algemeene crisis. Hij had gesproken van yegeeringsmaat regelen, die elk sociaal- 1 Voelend mensch tegen de borst moesten Stuiten en hij had Minister Aalborse ver weten, dat hij geen ruggeraat toonde. Keen, zei do heer Snoeck Henkemans, wat ge daar beweert, is onjuist. De Ee geering heeft getoond, dat zij den toe- stand kent en de genomen maatregelen bewijzen, dat zij bereid is om in te grij pen en de zaak niet op haar beloop te laten. Do heer Van den Tempel had ge sproken van een algemeene crisis. Er is, aldus de Ühristelij k-historische afge vaardigde, geen algemeene crisis en geen algemeene werkloosheid in Nederland.. iWel is er hier en daar armoede, omdat de werkloozenkassen zijn uitgeput en ook is er hier en daar werkloosheid. Tegen over de geëischte cenntralisatie der werk verschaffing door het Bjjk door den heer Van den Tempel, stelde da heer Snoeck Henkemans werkverschaffing door de ge-, meen te. In enkele gevallen, bijv, wegen aanleg, kan het ook zijn een provinciaal belang. Het Rijk moet zioh bepalen tot het beoordeelen der onderneming en het rerleenon van steun. De bitterste critiek van den heer van ten Tempel gold de houding van den Minister in zake de werkloosheidsverzeke ring. Dio critiek vond de hoer Snoeck Hen kemans ten cenemola misplaatst. .Werke- loosheidsverzekering is een uitnemend in stituut, dat kraohtig moet worden ge steund, maar het heeft ook zijn gevaar lijke zijde. Die werkloosheidsverzekering la niet gevaarlijk voor den energieken werkman, <lie er tegen op Het, zonder Werken aan hot eind van da week zijn loon te ontvangen. klaar de heer van den Tempel kent toch ook wol de uitwassan der werk loosheidsverzekering. Hij kent ook wel de gezinnen waarvan drie jongere leden f 18 per weet verdienen, hun ouders f 10 k os to ld geven en met f 8 in him zak rondloopen, de menschen die minder te vertoren hebben ergeren. Die uitwassen moeten worden gedra gen, maar om uitkeeringen te geven aan jonge menschen, als de kassen leeg zijn, dit gaat te ver. En wat heeft de Minister van Arbeid gedaan? Hij oisohta niets anders dan do toepassing van bestaande bepalingen van het reglement. De Minister heeft niets nieuws gevorderd. In ark 33 van den E. K. Sigaren- makersbond St. Willibrordus, staat uit- Silrukiselijk, dat het bestuur bevoegd is, wanneer de kas het noodig maakt, den duur en het bedrag der uitkeeringen te verminderen of de uitkeering geheel op te heffen. En toen de heer Van den Tempel uit riep: durft u zich daarop beroepen?, ant woordde zijn tegenstander :dat durf ik niet alleen, maar dat wensoh ik. .Ook de heerHaazevoet, de Katholieke werkmans-afgevaardigdo, trad ia 't krjjt ter verdediging van de Regeering. Hjj wees er op, dat zij krachtige maatre gelen heeft genomen ter bestrijding van den nood, on hij spoorde den Minister Van Arbeid aan, om zoo mogolijk, nog krachtiger op den ingeslagen weg voort te gaan. De socialisatie, waarvan de heer Van den Tempel en zijn par tij gen oo ton alle heil verwachten, noemde deze afgo- vvaardjgde oon wissel op de toekomst en geestig vergeleek hij haar met een eta- Naar het Fransch van BAOUL DE NAVERY, bewerkt door L. M. VAN P1NXTEREN, R. K. Pr. Toon zij onder de overig® klee- dingstukken een zijden mantel be merkte, wierp zij dien om hare schou ders, slingerde twee of drie halsketens om haren lmls cn wond de anderen om liare handen en liep naar den grooteu spiegel. Een oogenblik scheen zij verrukt over haren looi, schikte en veranderde de lange plooien van haar kleed, omhulde zich mei haar zijden niun'.cl, l.ei de koralen en amberslee- nen rondom lure polsen en luis vallen, daarna tra; hlie zij, als een kind, ia de kamer rond te loopen zooals zij hel de gravm cit de bedelares had Ziet) tioeu. iu ar lure kleine aan vrijheid ge wende Vut* en kouden de muilen, waar mede zij h. eid waren, niel verdra gen, Z;j s.ruikclde over den sleep van haar kleed en hel genoegen dat zij eerst ilage-artikel in den sociaal-democratischen winkel. Een ander geluid, maar dat ook zeer goed klonk, liet de heer Van Dijk hoo- ren. Zeer terecht signaleerde deze het als een verkeerde tactiek om maar millioenen uit de schatkist te voteeren voor de werkloozo arbeiders, terwijl aan den an deren kant de autoriteiten van Rijk en gemeente en ook groote bedrijven zooals de spoorwegen, bun bestellingen doen in het buitenland en aldus de Nederlandsche Nijverheid aan haar lot overlaten. Van de regeeringsorganen zijn het volgens den katholieken afgevaardigde, vooral de de partementen van Waterstaat (inclusief het Post- en Tolegraafbedrijf) en van Marine, die zich onderscheiden door het getrouw in practijk brengen van de me thode die uit den tijd is, om uitsluitend te overwegen, waar men het goedkoopst terecht kan, geen acht te slaan op de arbeidsvoorwaarden als inderszins, waar onder de leverantie plaats heeft en aller minst ook aan de eigen nijverheid te denken. Ook de gemeenten Amsterdam en Den Haag kregen in dit opzicht een harde noot te kraken. Een warm woord van dank aan de Regeering, speciaal aan den Minister van Arbeid sprak ook de Katholieke werk- mans afgevaardigde van Rijzewijk. Zijn gold alles wat reeds ter bestrij ding dor werkloosheid was gedaan. Daar om had het hem zonderling aangedaan, den heer Van den Tempel 'to hooren afgeven op den Minister en de Regee ring, alsof zij[ niets deden. 'Wel had spreker liever gezien, dat de Regeering het geheele bedrag voor de nieuwe rege ling h fonds perdu gaf, maar nu dat niet geschiedt, was er voor hem geen reden om tegen de Regeering te keer te g*"1- t De motie-Van den Tempel kon het slechts tot 26 stemmen brengen. Een -jelukkiger lot viel de motie-Van Rijze wijk Haazevoet Kuiper ten deel, die met 39 tegen 36 stemmen werd aan- gendjtnen. Door deze motie die ook de stemmen der Socialisten kreeg heeft de Kamer zioh uitgesproken voor de wenschelijkheid, om ten spoedigste van Regeeringswege maatregelen te treffen, welke den normalen gang der produotie in ona land kunnen bovordoren ©a v©i> zekeren, waarbij de Rogearing verzocht wordt voorlichting te zoeken bjj de or ganisaties van de verschillende sociale groepen in ons volk en haar medewer king in te roepen. De onzen lezers reeds bekende motie-Van Ravesteijn, werd ver worpen met 74 tegen 3 stemmen. Minister Aalberse was met tegen de ïnotie-Van Rjjzewijk ca. order ver klaarde hij met nadruk, dat er geon verband bestaat tusschen de 8 uren ar beidswet en de werkloosheid. Deze laatste aldus de Minister is een internationaalt versohij usel en in landen waar de arbeidswetgeving niet op de hoogte van ons land staat, is de werkloosheid grooter. Van vergunningen tot langeren arbeidstijd is geen gebruik gemaakt om internationale redenen, zoo als de daling van de grondsttoffenprijzen. Minister Aalberse verklaarde dan ook beslist, niet moe te zullen doen aan de reactie tegen de Arbeidswet, welke fn het land gaande is. Nu dezer dogen zoo'n opgeschroefd manifest verschenen is van hot Neder landsche Vakverbond, waarin o-m. go- sprokean wordt over de „reactie tegen do 8 uren wet," kan het geen kwaad, hier even vast te leggen, dat van Ka tholieke zijde, met den Minister van Arbeid, aan 't hoofd, die reactie ook wordt afgekeurd. HET SYSTEEM. Men heeft ""in de Tweede Kamer van vrijzinnig-democratische en socdaai-demo- cratische zijde weer eens een aanval ge waagd op den Minister van Landbouw, met de klaarblijkelijke bedoeling dezen bewindsman onmogelijk te maken. Hot goid thans de onverkwikkelijke historie van het veevoeder uit afvalproducten, het systeem van Caicar. Dat zaakje zal de sdhatk&st eerage mil lioenen kosten. En het is'te verstaan, dot de Kamer dit niet aangenaam vindt. Het gaat echter niet aan, hot verloop dezer kostbare zaak dezen Minister te wijben, die haar trouwens niet eens had opgezet, maar haar moest overnamen van zijn voorganger, zegt de „Standaard." „Wij zaten nu eenmaal in een stelsel van verregaande staatsbemoeiing, waar voor de ecmge verontschuldiging de oorlogstoestand was. Volkomen terecht zeide de heer Van onder londen nad, veranderde in Bpijt een toorn. Zij rukte hare mantel af en zocht angstig naar haar kleed van die renhuiden, maar Ursula had dat weg genomen en het kind kreeg een aanval van hevigen toorn. Waarschijnlijk zou zij haar gebloemd kleed in flaitlen ge scheurd hebben, toen zij^ tusschen an dere voorverpen, die op het bed wa ren nedergelegd, versch.llende witte en donzige pelterijen bemerkte. Dit gezicht veranderde haar misnoe gen in vreugde. Een mandje, dat ver schillende voorwerpen voor vrouwelij ken handenarbeid bevatte, stond dicht bjj haar; zij zocht en vond er naalden en garen. Men bad er verschillende zwarte doortis, van wilde struiken ge pinkt, bijgevoegd. Het meisje vergeleek de lengte der doorns en der naalden, dacht na en begreep zonder twijfel dal de laatsten de eerste konden vervangen, waait zij nam de schapenvachten, ver volgens de naald en begon vlug te naaien. Hel geheel, dat zij er van maak te, was zeer vormeloos. Toch scheen zij verrukt over haar werk en draaide het mei blijkbaar voldoening in hare han den. Zij had niet meer dan een uur noodig otn zich een nieuw kleed te ma ken. Toen trok zij hare lange japon uit Sasse van Usselt, die zijn, oog over bijna heet ids liquidatie heeft kunnen laten gaan, dat het kwaad zit in bet systeem. Eenmaal zulk systeem aan vaard, komt men tot allerlei dwaze dón- dingen. Men zou hetzelfde zien gebeuren bij een stelsel van socialisatie, hoezeer ge tracht werd het kwaad, dat aan het systeem inhaerenrt is, te keeren. Aanvallen op een bewindsman, die ten slotte moeilijk steeds den rechten weg in den doolhof kon vinden, haten rffet." Oppassen, niet weer in ruik een dool hof te komen, is de beste les, die men uit de geschiedenis treikken kan. En al is het leergeld dun wet boog, het is piet ge heel nutteloos uitgegeven. We lezen ia 't „Ov. Dgbld." nu- M „Er is m ona land een heel belang. zjjk dispuut gaande over de vraag of er van uit Nederland eenige belang rijke schilderijen van het Rijk en van een paar gemeenten, de gelukkige eige naars dier meesterstukken (van Rem brandt, Vermeer, Hals), naar een ten toonstelling in Parijs zullen worden gezonden. iWjj voor ons gevoelen er niet veel voor, maar wat wiji heel gaarne zou den zien, dat is, dat het Rijk er toe kon besluiten iets van. de nationale kunstschatten te vardeelen over ge heel ons land. Ook op het gebied der kunst is de concentratie noodlottig. De provin cie heeft weinig; de groote centra zui gen ook nog de meeste artiesten zich toe van de oude nationale meesterwerken en andere kunstschat ten bljjft de provincie verstoken. Hoe mooi en hoe wenschelijk zou het zjjn, van den overvloed bijvoor beeld van het schilderijen-pakhuis dat Rijksmuseupx heet, iets te verdoelen over de voornaamste steden der pro vincie. Men zou er z.g. filiaal-musea kunnen oprichten en mogelijk ware ook, de verschillende collecties nu en 6an te verwisselen, zoodat ook het volk uit de provincie eenig beter begrip kreeg van kunst, oudheid, enz. ,Welk een opvoedende kracht kon daarvan uit gaan. Men zegt nu wel,dat de provincialen de musea in de Hoofdstad bezoeken, maar wat heeft zulk ©en museum- bezoek van voor hun amusement rei zende menschen gewoonlijk weinig te beteekenan. Kondon in de provinciesteden op ge zette tijden nieuwe schilderijen e. d. worden geëxposeerd, er zou groote en gedegen belangstelling zijn en onze nationale kunstschatten zouden geeste lijk productief zijn gemaakt. Maar twee tegen een dat dezelfden die thans ónze Rembrandts naar Pa rijs zouden zenden, tegen de degradatie naar de provincie zouden opponeeran. En dat niettegenstaande in de provin cie geen ia oorlogen gestolen schilde rijon hangen en de provincie in de belastingen dapper meebetaalt aan do verwerpelijke concentratie van kunst in een paar stcdon." Tot zoover bovengenoemd orgaan. De „Msb." maakt hierbij de volgende kantteekening „Het donkbeeld van filiaal-musea verdient zeker wel eens ernstig onder de oogen te worden gezien. De con centratie van. kunst in de groote ste den is echter niet zoo volstrekt ver werpelijk als onze Zwolscho collega meent, meer speciaal in verband met studiebelangen. Door bestaande groote collecties uit elkander te rnkken zou systematische bestudeering van 'n mees ter, schooi of tijdperk ten zeerste wor den bemoeilijkt. Bij de vraag of onze musea in de groote steden niet eens iets aan de provincie konden afstaan of in bruik leen geven, denken wij op de eerste plaats aan kunstwerken en oudheden, die voor het verleden van een of an dere kleinere stad van beteekenis zijn geweest. Voorts zou een groot museum ook wellicht oen kleinere collecte kun nen samenstellon als een „reizende ver zameling" welke nu eens hier, dan wear elders in de provincie eenigen tijd ter beschikki"»** zou kunnen worden ge steld." om bet kleed aan te trekken dat zij zelf gemaakt had. Zij veranderde daarmede geheel van voorkomen. De rossige harenveli«, waarmede zij eerst gekleed was, hadden haar een woest voorkomen gegeven Maar nu werd haar tint minder bruin, verhelderd door haar witte kleed. Een purperkleurige gordel hield het vast om haar middel; een driedubbel snoer «laaide op hare borst neder en een groote roodc bloem in hare lange zwar te haren gestoken, voltooide een klee ding, die hare sohtiterende schoonheid 'en volle deed uitkomen. Zij herin nerde op dat oogenblik aan de visioenen die Anton in gezien had in den nacht volgend op het verschijnen van het wilde meisje in het park van Songy: aan Ida van. Toggenburg, Genoveva van Brabant en Nothburgn, die in de val lei van den Neckar leefde. Eliennette naderde het kind der bos- schen en omhelsde haar. Ditmaal trok het meisje zich niet terug, zij scheen to begrijpen dat de gaven, die haar zoo gelukkig maakten, van mevrouw d'Epi- noy kwamen; haar zachte blik vestigde zich eenige oogeubiikkea op haar, daar na. greep zij de hand van de gravin en voerde haar naar; het venster, waar Van te voren mislukt) Volgens den doorgaans goed ingel'chr tea Berlijnschen correspondent van het .Journal" hebben Engeland en Frankrijk er bij de Rijksregeering naar geïnformeerd of deze bereid ia voor het begin der con ferentie te Londen haar tegenvoorstellen bekend te maken. De Duitsche regeering zal hierop niet antwoorden voor de te rugkeer van Simons te Berlijn; maar men verwacht, dat Duitschland zal rekening houden met den uitgesproken wensch en de tegenvoorstellen enkele dagen voor de conferentie zal meededen. JDe correspon dent zegt, dat betgeen thans omtrent de Duitsche ontwerpen is uitgelekt, doet voor spellen, dat de conferentie te Londen vol strekt geen resultaat hebben zal en dat het wellicht zelfs niet tot een Londensche conferentie komen zal. De Duitsche voor stellen toch zouden zoo belachelijk zijn, dat de alliés er waarschijnlijk de voorkeur aan zouden geven hierover maar niet eens te gaan praten, maar door middel van een gemeen schappelijken stap, hun beslissin gen ter kennis te brengen van de Duitsche regeering, aan welke dan enkele dagen ge laten zouden worden om aan te nemen of te verwerpen. In dat geval zouden de sancties, waartoe de allié's besloten, tege lijk ter kennis van Duitschland worden ge bracht. Om die notificatie voor te berei den hebben de allié's een voorafgaande me- dedeeling van de Duitsche tegenvoorstel len gevraagd. Ook te Parijs zijn de verwachtingen om trent de Londensche conferentie niet groot. Ten aanzien van de Qostersche kwestie verwacht men algemeen, dat nog geen be slissingen genomen zullen worden en dat, nadat alle belanghebbenden gehoord zullen zijn, nieuwe subcommissies benoemd zul len worden cm besluiten voor te berei den. Ten aanzien van de kwestie der schade vergoedingen door Duitschland te betalen verwacht men, dat het verschil tusschen de Duitsche aanbiedingen en de besluiten der Parijsche conferentie zoo aanzienlijk zal zijn, dat iedereen onmiddellijk de nut teloosheid van verder onderhandelen zal inzien en dat de Duitschcrs of zullen wor den teruggestuurd of uit eigen beweging zullen aanbieden maar liever heen te gaan. De vraag is wat dan gebeuren zal. Velen verwachten, dat Briand met de Fransche delegatie dan terstond naar Pa rijs zal terugkeeren en het parlement zal inlichten omtrent den toestand. Men re kent er te Parijs op, dat na de Parijsche overeenkomst Engeland niet aarzelen zal, indien aldus de onwil van Duitschland om een raisonnabele som te betalen blijkt, de vastgestelde sancties onmiddellijk in wer king te doen treden. Men verwacht te Pa rijs, dat. indien Engeland zich meester maakt van de douane van een of meer groote Duitsche steden en Duitsche zee havens en Frankrijk de hand legt op het Ruhrgebied en eenige belangrijke steden, de Duitsche regeering wel tot inkeer ko men zal en aanbieden zal weer naar Lon den te komen met aannemelijker vooratel len. Briand vertrekt Zondag en bJijft ver moedelijk een dag of veertien weg, waar- tusschen hij wellicht weer enkele dagen naar Parijs terugkomt. Loucheur, Dou- mer en Berthou zullen ook reizen naar Londen doen. De laatste vergezeld van Foch. De Ottomaansche delegatie uit Kon- stantinopel, Tewfik Pacha en generaal Osman en 12 deskundigen en secretarissen zijn te Parijs aangekomen. De delegatie bleef in den trein, die op een zijspoor werd gezet Later zouden de leden naar Calais vertrekken. De gedelegeerden. De voornaamste gedelegeerden naar de Londensche conferentie, welke Maandag zal bijeenkomen om een regeling te tref fen van het Oosterache vraagstuk en het verdrag van Sèvres als uitgangspunt zal nemen, zijn (hans aangewezen. Zij zullen de gasten van de Engelsche regeering zijn, terwijl de bijeenkomsten van de conferentie in het Saint Jamespaieis zullen plaats heb ben. Hieronder volgt de lijst der gedele geerden Groot-BrittanniëLloyd George en Curzon. Frankrijk': Briand, Berthotd en comte Saint Aiulaire, de Fransche gezant te Londen. Italië: Sforza en Demartino, de Itaii- aansche gezant te Londen. België: Jaspar en Theunis. Hj met haren arm een gr00ten cirkel beschreef en haar de ruimte en de uitgestrekte bosschen scheen terug te vragen. Eliennette liefkoosde haar en het kind =>chcen dit een belofte te vinden. Zij kwam gehoorzaam bij de bedelares terug. Dokter Gardinier vroeg naar haar in den loop van den dag, maar achtte het niet voorzichtig baar te gaan zien. „Vergis u niet," zeide hij, „haar op voeding zat tang duren, langer mis schien dan die van een klein kind, cn denk er aan, dat alleen goedheid die krachtige natuur zal kunnen over winnen. Welken levensregel volgt rij T „Zij eet slechts vruchten." „Ik vrees dat hare gezondheid daar onder zal lijden. Herinnert u, dat dit jeugdig schepsel gewoon wus aan de frissche lucht, aan de opwekkende be wegingen der jacht en dat het zich voedde met bloedig vleesch". „Maar dokter 1" riep Etiennette uit „Ik deel u mijne indrukken media, mevrouw de gravin; gij wilt toch niet enkel een proef nemen op het lichaam? Waf een geleerde zich geoorloofd zou achten te onderzoeken, zou uwe chris telijke naastenliefde u verbieden. ,Wel- G rieken land: Kalogeropoek*. Turkije: Ahmed Tewfik pasja, de groot vizier, Osman Nizami pasja, vertegen woordiger van Turkije te Rome en R«s- jid pasja, vertegenwoordiger te Londen, Een brief van de Valera. De Valera heeft aan alle Coatitieleden van het Parlement een schrijven gericht, waarin hij verklaart: „De troepen, die uw regeering in Ierland gebruikt, voeren een onreebbvaardigen oorlog tegen ons volk en voeren dien oorlog op een wijze, die in strijd is met alle regelen van den be schaafden oorlog. Het lersche volk erkent niet het recht voor het Britsche bewind, de Britsche wetgeving of het Britsche volk om het te overheerschen. Gij zijt het, en niet uw troepen die in de eerste plaats verantwoordelijk zijt" Een gevangeniswacht verschalkt. Te Dublin is de wacht van de Kilmain- hamgerangems verschalkt op een wijze, die aanleiding heeft gegeven tot eenig vermaak. De gevangenen in quaes tie waren een zekere Teeling en twee anderen, die door soldaten werden bewaakt De wacht werd verschalkt door de aankomst van een legertorry gevuld met in khaki ge kte ede soldaten, die volledig uitgerust waren, wapens en stalen helmen droegen. Zij stonden onder bevel van een officier, die een machtiging voor den dag haalde, die de overbrenging van Teeiing en de twee andere gevangenen naar een andere gevangens» gelastte. De wacht leverde de gevangenen zonder bezwaar uit Gezegd wordt echter, dat de list ontdekt werd zoodra de lorry de poorten van de ge vangenis weer had verlaten. De „Manchester Guardian" meldt, dat oen militair onderzoek zal worden inge steld naar de omstandigheden van de ontsnapping. Teeling was er van beschuldigd te heb ben saamgezworen in één van de moorden te Dublin, die op „Zwarten Zondag" (11 November) plaats hadden. Ook te Derry is het een gevangene, met name Francis Carty, gelukt uit een gevan genishospita ai te ontsnappen. Een ijzeren staaf in zijn cel Meek doorgwijM. De ge vangene was met een touwladder uit zijn cel ontvlucht I 1 D« vredesonderhandelingen met Engeland. Bij de discussie, welke op het uitspreken der troonrede in het Britsche Lagerhuis is gevolgd, heeft Lloyd George, naar Reu ter meldde, medegedeeld, dat de aartsbis schop van Perth een wapenstilstand met Ierland had voorgesteld. Deze mededeeling houdt rechtstreeks verband met het bericht aangaande de ge heime zitting van het Dail Eireann (bet lersche parlement), welke in de laatste week van Januari is gehouden, en waarin De Valera heeft gesproken over wapen stilstand sonde rh ande 1 i ngen gedurende de maand December IX Aan het verslag hierover in de Engelsche bladen ontleen en wij, dat De Valera ver klaarde, dat Lloyd George den ien Decem ber den aartsbisschop van Perth had op gedragen een wapenstilstand tot stand te brengen. De Aartsbisschop hield besprekingen met Arthur Griffith, Michael Collins en an deren, en keerde den 8stea December naar Engeland terug om den eerste minister rapport uit te brengen. Inmiddels scheen de houding van Lloyd George zich gewij zigd te hebben, zoo luidt althans de ver klaring, door De Valera in het Dail Eireann afgelegd. Hij geloofde, of beweer de te gelooven, dat er aanwijzingen waren voor een algemeene inzinking van het moreel van het lersche volk en een kreet naar vrede tot eiken prijs. Niettemin werd den Aartsbisschop ver zocht, naar Dublin terug te keeren, het geen deze deed en zijn onderhandelingen voortzette, totdat het kabinet zijn bereid willigheid kenbaar maakte om een wapen stilstand voor een maand aan te gaan. De voorwaarden waren aldus geformuleerd: De Britsche regeering neemt op zich dat gedurende den wapenstilstand geen raids, arrestaties, achtervolgingen, branden, fu silleeringen, verwoestingen, krijgsraden of andere daden van geweld door haar strijd macht zullen worden gepleegd, en dat de bepalingen van den staat van beleg niet zullen worden verscherpt Wij, van onzen kant (de Sinn Feiners dus) nemen op ons met alle mogelijke mid delen te verzekeren dat gedurende dc pe riode van den wapenstilstand geen daden van geweld aan onze zijde zullen plaats hebben. De Britsche regeering van haar kant en wij van den onzen zullen onze beste nu, geloof mij, gij zult uwe gevan gene verliezen, als gij niet besluit een weinig vrijheid aan dat wilde vogeltje te geven. Uw park is met hooge mu ren omringd.... geef uwen bedienden last het arme kind te bewaken, maar laat het niet voortdurend in de roode kamer, die atmospheor zou doodelijk voor haar zijn." „Gij hebt gelijk, dokter," antwoord de mevrouw d'Epinoy, „en ik sal uw raad volgen zoodra onze gasten het kasteel verlaten hebben." „Het geschikte oogenblik is aan uw doorzicht en uwe liefde overgelaten." De oude geneesheer nam afscheid van haar en zij voegde zich bjj haar broe der. Toen hij het oordeel van dokter Gaidinier vernam, scheen Autonin vol strekt niet verwonderd. „Ik dacht juist hetzelfde," zeide hij tot zijn zuster, „maar ik gevoelde de zelfde moeilijkheden ajs gij. Wij kun nen noch mogen deze ongelukkige tot schouwspel doen dienen. Het jacht seizoen zal des te korler duren, daar ik mij naar Parjjs wji begeven om aan den Komug te worden voorgesteld; ik reken op uwen invloed en uwe wer- wiilendneid." krachten lUSpcz-.-.w.. "'y de voorwaarden na te komen met het doel een atmosfeer te scheppen, welke gun stig is voor de ontmoeting van de verte genwoordigers van het lersche volk met het doel een duurzamen vrede tot stand te brengen. Eind December aanvaardde Dublin Castle deze formule, dodh voegde hieraan de onmogelijke voorwaarde toe, dat Sin») Fein alle wapenen zou uilleveren, en zonder eenig middel van verweer zou blijven. Dublin Castle zou er allicht nog in toegestemd hebben deze voorwaarde eventueel te schrappen, doch Lloyd George en Bonar Law handhaafden haar. Hiermede eindigden de onderhandelingen. DE VREDESONDERHANDELINGEN TUSSCHEN POLEN EN RUSLAND. Volgens het blad „Siewodnia" it over eenstemming bereikt inzake het vraagstuk van de veideefing van het goud. De Pooi- sche delegatie vereenigde zich met het voorstel der Sovjet, dat Polen 30.700.000 goudroebels zou ontvangen. Men verwacht dat nu dit moeilijke vraagstuk is opgelost, de onderhandelingen vlugger zullen kun nen opschieten. Een radiotelegram van de Sovjetregee- ring maakt bekend, dat de vredesonder handelingen te Riga thans sneller vorde ren en de hoop wekken dat zij spoedig beëindigd znüen zijn. Overeenstemming is verkregen inzake de punten van geschil: «ie wederzijdsche militaire waarborgen en de teruggave van de voorwerpen, die de Russen gedurende den oorlog en den in val uit Polen hebben weggevoerd. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING IN ENGELAND. De „Tunes," die wist te vertellen dat da kosten voor levensonderhoud in Januari 15 puisten zijn gedaald, zegt dat wanneer de daling doorgaat, het mogelijk is, dat tegen het voorjaar het niveau is bereikt, waarop de prijzen ten tijde van den wapenstilstand stonden. Aëhoewel het 't voornemen der regeering is het ministerie voor Ievenamiddeienivoorzieiung als afzon derlijk departement einde Maart op te heffen, is het zeker dat bepaalde onder deden der levenamiddeiencoratrole tot later in bet jaar in werking zuUen Mjjren. De levensmiddel en-controleur, Mc. Curdy, en zjjn parlementair secretaris. Sir w', Mitchell-Thompson zullen aftreden, en bef personeel van het departement zal worden ingekrompen. OORLOGSTOEBEREIDSELEN IN RUSLAND. De Duitsche Maden ontloeneu. on rustbarende berichten uit Finsche en zweedsche Maden over nieuwe gewel dige oorlo gstoeberesdselen van Rus land. Trotzky zou op het oogenblik een nieuw rood leger op de been brengen, dat maar eventjes uit een half mn. hoen ruiters zou beslaan. De nieuwe cavalerte-corpsen worden «erecruteerd uit Kirgiezen, Tjerkessen m T.jeto- jen zen, dus uit de wildste Kauta* sisehe en Aziatische stammen. Ook de Russische artillerie wordt gecompleteerd. Alle fabrieken, dl© nog in werking zijn, worden weer voor de vervaardiging van oorlogsmateri aal gebezigd. Alle reeds gedemobiliseerde soldaten worden opnieuw onder de wapenen geroepen. In geheel Rusland worden paarden cn fourage op groote schaal gero- quireerd. Voorts is de sovjet-regeering druk in de weer otn haar oorlogsvloten in de Oost-, de Zwarte- en de Kaspi sche Zee weer slagvaardig te maken. Het regent weer vlammende op roepen van Trotzky kortom, alles vijst er op, dat Rusland een groot voorjaarsoffensief voorbereidt. Dit zou in de eerste plaats gericht zijn tegen de Oekrajiensche opstandelingen. Na hun onderwerping aan het sovjetgo- zag komt naar men algemeen aan neemt, Polen weer mm de beurt. Een te Helsingfora verschijnend Mad weet mede te deelen, dat «te brutale toon van de Poolsche vredesguctel»- geerden te Riga en de zware Poolsche vredesvoorwaarden in heef Rusland groots verontwaardiging hebben go- wekt en de anti-Pootsche stemming geducht hebben versterkt Uit Stockholm wordt zelfs gemeld dat het orgaan van de Sovjet-regeering „Iswestia" in een hoofdartikel met ronde woorden zegt, dat de vrede met Polen slechts van korten duur zal zijn en slechts zal duren totda/ Rusland gereed zat zijn met de re organisatie zjjuer legers. „Gaat gij wederom naar zee, Anto- nin?" „Is mijn loopbaan niet aangegeven?" „Toen (tij die omhelsdet, was het om te gehoorzamen aan het verlangen van onzen vader; hij is thans niet meer; uw fortuin Laat u toe in wer- kelooze onafhankelijkheid te leven en ik had gedroomd „Dat ik de dochter van de markiezin de Cormcilles zou huwen?" „Hebt gij dat geraden?" „Den eersten doe: reeds," antwoora de Antonin. „En gij hebt er mfj niets van ge zcgdT „Omdat ik niets te zeggen had." „Dat wil zeggen geen enkele tutna lijkheid op te lossen?" „Volstrekt niet. Voor al mijne vrien den, voor alle andere mannen misschiet zou mcjuflrouw dc Cormcilles een vol maakte vrouw wezen. Schoont le.d jeugd, bevalligheid, zij Le/.il alios, zeii- koketterie, cn daarom zal ik h iarnouj huwen." „Maar, Antonin, er zyn w. 1 tw;n 1 andere bekoorlijke jonge d.m vi namen ik u zou kunnen noemen, als tui wjlt...." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5