Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Kunst en Kennis. Kerk en School? .EGER EN VLOOT INGEZONDEN. GEMENGDE BUITENL. BERICHTE* drukkerij te Amsterdam fes M datr 'de advertentie* van zijn Zujd-Hoftandvhe KRACHT DOOR SNELHEID OVER TROEFD. Voor den Inhoud dezer rubriek «teit ét Radactie zioh niet aansprakelijk. EI.'N MEEVALLER VOOR DE SCHAT- KIST. Wanneer men den correspondent der „Daily Chronicle" te Weenen gelooven mag, heeft de Oostenrijksciie minister ▼an Financiën, dr. Hegedin, een meevaller gehad. Bij het opmaken van den inven taris van het departement van financiën vond men in het gebouw een groote, oude Ijzeren kist. waarnaar niemand ooüi had omgekeken. De kist werd met moeite ge opend en men vond er in edelgesteenten tot een gewicht van 70.000 karaat. Onder handelingen geopend met juweelhande- laarh uit den vreemde toonen dat de waar de der steenen ongeveer 100 millioen kr. vertegenwoordigen. Niemand weeti hoe die kist met kostbaarheden i het gebouw gekomen ij. UITVOERING VAN OPENBARE WERKEN IN BELGIE. De Belgische regeering zal, om de werk loosheid te doen verminderen, allerlei openbare werken laten uitvoeren. Het „Laatste Nieuws" deelt mee, dat met de volgende werken zal worden be gonnen: De Kruisschans-sluis te Antwerpen. In plaats van het Amerikaansch contract tot nu van kracht, zal men het werk open baar aanbesteden. De kosten worden op 80 millioen geschat Het dokkanaa'; dit zal in 1926 voltooid zijn. Schatting der kosten80 millioen. De kaden aan Austruweel. Kosten: eveneens 80 millioen. Verlenging van het Schijn te Antwerpen. Daarlangs loopt het water uit dc provin cie in de Schelde. Kosten 20 tot 25 mil, lioen. Een deel komt voor rekening van het ministerie van Landsverdediging, daar het Schijn tot de verdedigingswerken van Antwerpen behoort. Drcogdok te Gent, reeds zoo lang door ■de «taé gevraagd. Het wordt te Langer- brugge gebouwd. Aanleg eener visschershaven te Ostende met het bouwen eener visscherswijk. Kos ten: 50 millioen. Kanaal van Antwerpen naar Luik, met kanalen in Limburg, voor schepen van 1000 ton. Het zal later ook gebruikt wor den in de verbinding van de Schelde-Rijn- verbinding. De Limburgsche kanalen die nen voor het vervoer van steenkool uit het Limburgsch mijnbekken, dat over vijf jaar in vol bedrijf zal zijn. Uitdieping van het kanaal van Charleroi tusschen Brussel en Klabeek voor schepen van 600 ton. Bedijking der Maas te Luik. om over- «trooming te bestrijden. DE KABINETSCRISIS IN ZWEDüN. De leider der conservatieve partij in Zweden, admiraal Lindman, die, naar uit Stockholm wordt gemeld, na de weigering van Brairting, opdracht kreeg een kabinet te vormen, heeft eveneens bedankt. De ko ning heeft- zich daarna tot den leider der liberale partij, den heer Eden gewend. Deze verklaarde de opdracht niet te kunnen aanvaarden. Men hoopt thans op de vor ming van een ministerie van hoogc ambte naren. y'. ,1 _JAPAN EN DE NIEUWE TIJD. Nog slechts enkele tientallen van jaren geleden was de positie van de keizerlijke familie van Japan zóó hoog, zóó ver bo ven het gewone volk verheven, dat een beoordeeling van het doen en laten van den keizer en zijn verwarden door het pu bliek, eenvoudig onmogelijk zou zijn ge weest. Zooals zooveel in de wereld is ook dit anders geworden. Zeer teekenend kwam dat lot uiting bij de verloving van den Japanschen kroonprins met prinses Nagako, de dochter van generaal prins Koeni. Deze verloving werd in machtige politieke kringen sterk tegengewerkt. Er waren bepaalde families, waaruit steeds de bruiden van de Keizers werden geko zen. Die families vormden een aaneenge sloten groep van sterk militaristisch ge sinde leden. Toen nu de kroonprins ge negenheid was gaan voelen voor het mooie prinsesje Nagako kwam er krachtig verzet. De jongelieden hieiden echter voet bij stuk en door de moeilijkheden die er moesten overwonnen worden om de ver loving er officieel door te krijgen, werden zoowel de kroonprins als prinses Nagako ongemeen populair. De belangstelling van het publiek ging zoover, dat dezer dagen te Tokio honderdduizenden stroobiljetten werden rondgedeeld, waarin het publiek werd opgewekt, in de tempels te gaan bid den voor het tot stand komen van het bemoeilijkte huwelijk. Deze demonstratie heeft onmiddellijk succes gehad. De ver loving van den kroonprins met prinses Nagako is officieel afgekondigd en de mi nister van het keizerlijk hof, baron N&ka- mocra, heeft ontslag genomen. liet honorarium der Belgische mi nisters is vastgesteld op 35.000 frc., waar nog 9000 frc. representatiegeld bijkomt Is «le Minister tevens afgevaardigde, dan ontvangt hij als zoodanig ook nog een vergoeding van 12.000 francs. Een 76-jarige man stond terecht voor den politierechter in het Mansion House (in de Londensche City) wegens het ste len van overjassen ter waarde van 13 p-sL Het bleek, dat de man reeds 27 maal .veroordeeld was, driemaal tol tien jaar gevangenisstraf en in het geheel 49 jaar In de gevangenis had doorgebracht De beklaagde zeide, dat hij 30 jaar had gezeten, omdat hij te samen voor een waarde van 30 pd. st had gestolen. Hij werd opnieuw tot één maand gevangenis- Straf veroordeeld, cn merkte toen op: Ik dank u; als de duivel weer vaardig over me wordt, beloof ik u dat het nieli In de City zal zijnt Het consortium van textielfabrikan ten m Tourcoinp en Roubaix had hel be stuit genomen di duuUeteciUigcn op de uurioonen voor verschillende categorieën arbeiders met 10 tol 30 centimes te ver lagen. In antwoord daarop is tegen a.s. Maan dag dc algemcene staking in het tex'pei- bedrijf in de steden afgekondigd. UITVERKOOP EN INK00PEN DOEN. In een buitenlandsch vrouwenblad lazen wij ecnige wenken, die in onze dagen van „uitverkoop" ook voor ons nuttig kunnen zijn. Er zijn vrouwen, die beslist aan de „Uitverkoopsziekte" lijden, die zich geen voordeefige gelegenheid willen laten ont gaan en bij 't inkoopen van goedkoope dingen veel meer geld uitgeven dan zij in normale dagen zouden noodig gehad hebben. Er wordt zeer veel onnoodigs gekocht, omdat het goedkoop is en dat komt, omdat de meeste vrouwen de kunst van koopen bij uitverkoop niet verstaan. Een enkele bevoorrechte bezit het in stinct om het juiste te kiezen, maar de meesten moeten dit leeren. Allereerst moet men zich zelf beheerschen opdat men niet alles gaat koopen waar men zin in heeft. Dan moet men, vóór men zijn inkoopen begint, precies weten wat men noodig heeft, men moet een goed over zicht hebben van linnenkast en „garde robe". Daaraan hapert gewoonlijk heel veel. Zij, die niet eerst alles eens goed heeft nagezien, meent al heel gauw, dit of dat, wat zeer goedkoop geprijsd staat, best te gebruiken en zoo koopt zij van alles waaraan zij later niets heeft. Ook moet de verstandige koopster weten welke japonnen nog veranderd kunnen worden en wat moet worden vernieuwd en daarbij moet zij ook goed weten wat haar „staat": welke kleuren, welke snit. Wanneer zij dit alles van te voren bedacht heeft, za' zij in de drukte en haast van een uitver koop toch goed en snel kiezen en een kalm overleg bewaren. Dat zal èn haar toilet èn haar beurs ten goede komen, maarza! ook de verkoopsters menige noodelooze moeite besparen. EEN LAFFE AUTO-BANDIET. Dezer dagen werd de garage Bosch en Jansen in dc HoltcnnansLraat te Nijmegen opgebeld. Er moest om acht uur voor het hotel 't Rondeel in dc Bloemerslraat aldaar een auto voorkomen, waarmede naar Gennep gereden moest worden. Chauffeur K. J. Need, aan deze garage verbonden, maakte een car in orde en reed op tijd voor. In het hotel zelf bleek dc besteller op dat uur niet dadelijk aan wezig, maar nauwelijks stond de auto voor, of mijnheer meldde zich toch. Hij stelde ridh voor als mijnheer v. d. Putten, die naar Gennep moest en nam heel ge moedelijk plaats vóór op de auto naast den chauffeur. Goed Gennep voorbij, gaf de passagier te kennen, dat hij hoog noo dig zich een oogenblik moest verwijderen. Er werd dan onderweg tusschen Affer- den-Siebengewald gestopt en mijnheer d. Putten verdween even in de schaduw der hoornen langs den weg. Plotseling sprong hij daarna uit hel duister op de auto toe, cn beval den chauffeur een revolver onder den neus duwend: Hands up! Hands upl Waar de bestuurd er alleen mei twee dikke jassen en een paar wanne hand schoenen tegen de koude gewapend was en verder zonder verdediging was.... moest hij zioh wel gewonnen geven. De chauffeur stapte zijn wagen uit, „mijnheer v. d. Putten" liep hem achterop met den revolver in de hand, en met drei gementen hem te zullen neerschieten, wan neer hij een kiik gaf of een vin onnoodig verroerde. Toen de chauffeur op fatsoenlijken af stand van de auto was, draaide de revol- veihcld zich om en stapte de auto in. Onmiddellijk zette de boef den motor in beweging; zoolang dc motor op de eerste versnelling liep, ging dat nog, maar toen dc bandiet probeerde den motor op de tweede versnelling te doen loopen, kwam hij voor technischemoeilijkheden tc staan, welke voor hem althans Onoverwin nelijk bleken. Het werd een sukkelen voor den onbe kenden heer X. en veel verder kwam bij niet tot groot genoegen van den 'Nij- meegschen chauffeur, die op eenigen af stand dat spelletje afzag en nog steeds stille hoop koesterde de auto van zijn firma gauw terug te halen. De motor knetterde.... en weigeaxle maar steeds. Onderwijl kwamen er twee fietsers aan gereden. Deze waren onmiddlelijk bereid om den chauffeur te assisteerden bij het terug halen van de auto. Behoedzaam trokken de drie naar dc plaats waar de auto zacht tufte en toen zij daar aankwamen bleek de onbekende vogel v. d. Putten te zijn gevlogen. De chauffeur Need reed langs een an deren weg met zijn .heroverde" auto naar de garage Bosch en Jansen in de Holter- manstraat le Nijmegen terug. Van dit geval is aangifte gedaan bij de Nijmeegsche politie. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTER. De recherche te 's-IIage heeft aldaar Woensdag een zekeren P. C. J. T. aange houden, die verdacht wordt zich te heb ben schuldig gemaakt aan oplichting op groote schaal cn daarom op verzoek van den hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, daarheen is overgebracht De door F. uitgeoefende praktijk was de volgende. Hij gaf zich uit voor de Ne- derlandsche Uitgevers-Maatschappij voor de Industrie te 's-Gravenhage, bereisde tal van firma's hl Noord- en Zuid-Holland en vertelde daar, dat hij een prachtwerk ging uitgeven, getiteld „Neerland's fabrikaat." Met deze voorspiegeling wist hij verschil lende firma's te bewegen met hem een contract af le sluiten voor hot plaatsen van een ad/vertentie in genoemd boekwerk en liet hen dan de helft van het bedrag te voren betalen. Soms ook wist hij het geheclo bedrag ineens los te krijgen en verleende dan 5 pCt. korting. Op die wijze voorzag hij zich reeds gedurende 4 4 5 jaren van geld. De contractanten drongen aan op het verschijnen van het boek. F, slcjdq zich locs in Ysrbindjng toet een cliënten zetten. De drukkerij betaalde hij met de kwitanties op bet tweede gedeelte van het contract Toen de drukkerij „aan" was met het bedrag der kwitanties, Meld zij op met voor F. te werken; zij wilde eerst geld zien. Maar dit was er niet Voor de contractanten in Noord-Hol land is nooit een letter gedrukt Op grond van het feit dat F. zich een Maatschappij noemde en bet daardoor be drieglijk liet voorkomen of men met een combinatie van personen te doen had, heeft de politie termen aanwezig geacht om in te grijpen en F. te arresteeren. F. bekende de politie het op de contracten ontvangen geld ten eigen bate te hebben aangewend. SLU^VE OPLICHTERIJ, Het volgende geval van ai uwe oplich terij wordt uit Den Haag gemeld: Ten huize van de familie G., die veel antiek aardewerk bezit, wordt op een kwaden dag een prachtige en kostbare antieke hlauwe kom gebroken. De heer G. gaat met de scherven naar een betken- den reparateur en accordeert met hem, dat hij de kom zal repareeren, hetgeen 19 4 12 gulden zal kosten. Een paar kleine scherven, die. ingepakt waren, had de lieer G. bij vergissing thuis laten liggen, maar de loopknecht van den reparateur zou die wel even komen halen. Inderdaad werden die scherven to den loop van den dag gehaaldL Sledhts enkele dagen later wordt de gerepareerde kom thuis bezorgd1. Me vrouw neetmt de kom in ontvangst en constateert, dat het werk zeer slordig en slecht is gedaan. De brenger vraagt voorts de somma van f 15.50, want het werk was zoo tegengevallen. Na over-en- weer-gejeremieer, komt mevrouw er ten slotte toe 't gevraagde bedrag te betalen. Meneer komt tliuis, ziet de kom en ontsteekt in woede over zulk schandalig prulwerk. De stukken waren met witte verf aan elkaar geplakt en de blauwe teckening was zeer gebrekkig, met hcele- maal niet passende verf bijgehaald. Me neer gaat op hooge beenen naar den re parateur. Daar verneemt hij, daft deze de kom niet heeft gerepareerd. Een uur. nadat meneer de sdherven had gebracht, was er een loopjongen in den winkel geko men met de boodschap, dal meneer G. bij nader inzien het repareeren te duur vond en dns <ïe kom terugvroeg. De re parateur had aan dien jongen, zonder eenig aarzelen de gebroken kom meege geven. Gelukkig herinnerden rich beiden, èn de heer G. èn de reparateur, dat tijdens de bespreking over het repareeren er nog een derde in den winkel was geweest, n.J. één van die scharrelaars in antiek waarvan er helaas maar te veel rond- loopen. De reparateur kende hem en ja wel, bij onderzoek bleek al spoedig hoe deze, het gesprek gehoord hebbende, langs sluwen weg het reparatie- werk had „overgenomen". H.'i had de gebroken kom laten terughalen, had ook de scherven bij meneer G. laten halen en zich daarna aan het lijmen gezet. Het toppunt van brutaliteit wall wel dit, dat hij meer vroeg voor het werk, dan was geconditioneerd, omdat het coo was tegen gevallen. De politie heeft holl geval in handen en het is te hopen dat deze sluwe oplichter zijn straf niet ontloopt. INBRAAK BIJ EEN GEMEENTERAADS LID. In den nacht van Woensdag op Don derdag is ingebroken in de woning van het Haagsche Hd van den gemeenteraad den heer Borghols. De Inbrekers hebben zich vermoedelijk toegang verschaft door open stelling van de straatdenr, welke toevallig dien nacht niet, zooals gewoonlijk, behal ve met het deurslot, nog met een knip was gesloten geworden. Toen de heer B. des morgens beneden kwam, miste hij zijn hoed en jas, die niet als gewoonlijk aan den kapstok hingen. Hij stelde in de be nedenvertrekken van zijn woning een on derzoek in en bemerkte ai gauw, dat onge- noode gasten daar een bezoek hadden ge bracht en verschillende kasten en laden hadden opengemaakt en doorzocht. Een hoeveelheid tafelzilver, eenig geld, een rij wiel en eenige kleedingstukken worden vermist. Toen mevrouw Borghols van de ln braak hoorde, herinnerde zij zich om 6 uur beneden aan de trap een oogenblik licht te hebben zien schijnen; het was echter zoo'n kort oogenblik, dat zij er weinig of geen aandacht aan had geschon ken. Vermoedelijk waren dus de inbrekers op dat uur aan het werk bij het Jichlt van een eleclrische zaklantaarn, dat zij op het vernemen van onraad hebben gedoofd. DE BEKENTENIS VAN EEN BRAND STICHTER. Naar uit Barendrecht aan de „Dord. Crt." wordt gemeld, is door den burge meester dier gemeente een schrijven ont vangen van zekeren Q., een oud-ingeze tene, die sedert 1908 in de Verëen. Staten van Amerika woonachtig is. Daarin be kende hij, de dader te zijn van een brand stichting te Barendrecht, ten huize van zijn ouders, in 1906 gepleegd, waardoor de woning geheel in vlammen opging. In dit schrijven doelde hij in gcbitoken Hol- landsch mode, in Amerika tot bekeering te zijn gekomen, daarna geen rust meer te hebben gehad en zoo tot deze bekentenis tezijn gekomen. Aan den burgemeester verzocht de man den weg te wijzen, die hij moest betreden, om voer zijn misdrijf te boeten. Destijds heeft Q. voor de Dordtsche rechtbank wegens brandstich ting terechtgestaan. Bij gebrek aan be wijs kon evenwel geen veroordeeling vol gen. De burgemeester heeft het schrijven doorgezonden aan den officier van jus titie tfi Dordrecht MTWCWAAiUWGE OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij werkzaamheden in een toto te Hulst (Zeeland) stuitte men op gewelven, ver moedelijk overblijfselen van de Onderaard- sche gangen van de abdij van Duynen. Er werden aangetroffen percetijnen borden, schotels, kannen, aardewerk, potten en pannen, fiesschen, Gondsche pijpen en meer zaken, die vermoedelijk uit de 16e eeuw dateeren Veel van het aangetrof fen® is stuk. De Rijksmonumenteijpom- missie to Zeeland zijn met de vondst to kennis gesteld et reeds vertoefde de se cretaris der laatstgenoemde commissie, de heer dr. W. S. Unger te Middelburg, to Hulst, om een onderzoek in te stellen. Het is niet onmogelijk, dat men zal trach ten deze gangen bloot te leggen. GEEN DIAMANTEN MAAR RIJWIEL KOGELTJES. Een diamanthandelaar te Amsterdam zond aan zijn broeder, die te Antwerpen woont, een pakje met briljanten ter waarde van 120.000. Het pakket, aan- geteekend verzonden, kwam ook schijn baar ongeschonden aan, maar toen men het opende, vond men er in plaats van de diamanten slechts kogeltjes voor rijwielen in. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. In de „Weekly Despatch" rijn enkele artikelen verschenen van de band van Gravin Niorah Bentinck over indrukken, welke rij op het kaal eel te' Ameriongen had ontvangen van den ex-keizer. Sommige Hollandsche bladen hebben uittreksels van deze artikelen geplaatst. Van de meest gezaghebbende zijde ver neemt het Haagsche correspondentiebureau dat Gravin Bentinck zich in hooge mate aan misbruik van vertrouwen heeft schul dig gemaakt. Zij had n.l. haar bloedver want, den toenmaligen gastheer van den ex-keizer, beloofd, geen publiciteit te ge-. ven aan hetgeen zij op Amerongen zou zien. De artikelen zijn dan ook geheel bui ten voorkennis cn goedvinlen van Graaf Bentinck geschreven en bevatten boven dien vele onjuistheden en verzinsels. MISPLAATSTE GRAP. Een meisje te Steenwijkerwold oniving per briefkaart bericht uit Amersfoort, dat haar vrijer, dienende bij de cavalerie, door 'n noodlottig toeval plotseling was overle den. Zij waarschuwde onmiddellijk zijn ou ders te Wolvega. Dezen wisten echter van niets. Toen nader per telefoon werd ge ïnformeerd, bleek de zoon nog springle vend tc zijn. Men bleek hier met een mis plaatste grap te doen te hebben. Een on derzoek wordt ingesteld. DE BRAND TE WINSCHOTEN. De groote brand bij de cartonfabriek Reiderland te Winschoten heeft thans uit gewoed. Tot Woensdag was de brandweer bezig met blusschen. De posten zijn inge trokken. In een restaurant werd oen beer aan de telefoon geroepen. Zijn jas hing aan een haak, cn snel schreef hij iels op een kaartje en spelde dit aan de jas. Op het kaartje stond: „Deze jas behoort aan een man die bokst, en achter zijn slag een kracht kan zetten van 250 pond. Ik kom dadelijk terug." Toen liij terugkeerde, was de jas weg, maar hij vond een kaartje, waarop te lezen was: „Dit kaartje is geschreven door een man, die twaalf kilometer per uur kan loopen. Ik kom niet terug." EEN GEVAT COLLECTANT. Er was eens een man, die niets voelde voor de Missie. Op zekeren Zondag zat hij in de kerk, toen een collectant bij hem kwam, en hem een bus voorhield. Ik geef nooit aan de „Missie", fluister de de man. „Neem dan maar iets uit de bus, me neer", fluisterde de collectant terug, de opbrengst is voor de heidenen." WEB ZUSTER „MATRON" BLEEK TE ZIJN. Einde October vestigde rich te Zwolle een liefdezuster, Henrietta Clemenoe Ma tron, die gebleken ia dezelfde te xijn als de te Boedapest gearresteerde Hol landsche vrouw, beschuldigd van oplich ting van anderhalf millioen kronen. Zij kwam te Zwolle met zeer gunstige brieven van aanbeveling, wist zich door hare fantastische verhalen bij verschil lende gegoede ingezetenen in te drin gen en hun medelijden op te wekken, In don oorlog had zij een kliniek in Brussel gehad, maar de Duitschers had den haar alles ontnomen, en zij had haar toevlucht moeten nemen tot ver pleegster aan het front. Als zoodanig heeft zij gestaan in België, Frankrijk, Duitschland, Servië en zelfs in Turkije. Ais zuster geplaatst in het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle, zag zij geen kans direct in alle behoeften van haar en haar oude moeder te voorzien, vandaar dat zij bij sommigen een beroep deed, en niet te vergeefs, op hun financiee- len steun. Haar connecties gebruikto zij om goederen te koopen en deze, wan neer zij thuis gebracht waren, niet te betalen. Het duurde echter niet lang of de politio kreeg argwaan en zij achtte den tijd gekomen zich elders te ves tigen. Men vond haar korten tijd daarna te Kampen terug, waar zij zich ook spe ciaal op godsdienstig terrein bewoog. Toen het haar hier ook te benauwd werd, verdween zij. Een onderzoek naar haar ingesteld bracht aan het licht, dat rij zich in Den Haag aan dezelfde prac- tijken had schuldig gemaakt, 51 jaar oud was, te Breda geboren en te Am sterdam gehuwd, terwijl zij thans ge scheiden vrouw is. Op 28 Januari j.l. ontving een van de heeren te Zwolle bij wie „zustor Ma tron" niet vergeefs had aangeklopt, oen schrijven uit Boedapest van een kape laan, die, naar hij schreef, vroeger in Holland was geweest. Hij had gehoord dat genoemde heer veel deed voor de Hon- gaarsche kinderen en nu verzocht hij drin gend hem geld te zenden, want de nood onder d* kleinen was groot Hij zelf was kapelaan van een zeer arme pa rochie, en wanneer daar eenige gelden voor bestemd konden worden, dan werd daarmede een goed werk verricht De geadresseerde vertrouwde 't zaake niet, men ging aan het speuren, en nu bleek dat het schrift van den kapelaan heel veel overeenkomst vertoonde met dat van „zuster Matron." Onmiddellijk stelde de politie zich in verbinding met den Nederlandschen con sul te Boedapest, en het bleek, dat de zuster daar juist een heel goede affaire in handen had. Daar zij in het politie blad stond, werd zij gearresteerd. EEN BUITENKANSJE. De gemeente IJsselstein (U.) ontving van de firma Stmhlemeijer ie Breda f 25.000 ais schadeloosstelling voor het sdieefzakken van den gashouder. De di recteur der bedrijven had dezen gashou der voor enkele honderden guldens we der recht gezet. ZITBANKJES VOOR WAGENBE STUURDERS. Op eenige tramwagens te Amsterdam kan men thans de zitbankjes voor de wa genbestuurders zien, waarmee eenigen tijd geleden proeven genomen zijn en waaromtrent door een commissie van deskundigen een onderzoek is Ingesteld. EEN ZELF-OPERATIE. Aan een Engelsch blad wordt uit New- York gemeld, dat de zestigjarige Ameri- kaausche dokter Kane, eerste chirurg van. een ziekenhuis in Pennsylvania, zich zelf opereerde voor een ontsteking aan den Minden darm. Terwijl hij op de operatietafel lag, hield een verpleegster zijn hoofd voorover, opdaó hij kon zien. Daarna paste de dokter verdoovingsmid- delen toe en desinfecteerde hij de weef sels, sloot hij de bloedvaten en verwijder de hij den dann, waarna hij de wonde weer dichtnaai de. Hij zeide later, geen nadceligc gevolgen van zijn operatic te gevoelen en hoopt snel te genezen. IN EEN TREK. Als een groot zeldzaamheid meldt men ons uit Oeslhuizen, dat een vissoher, met name F. van Dalen, in den polder de Westerkoog in één trek 352 pond karper heeft gevangen en verkocht tegen 60 cent per pond. Ook to dit be do ten water vindt men veel snoek en zware paling. De pacht bedraagt siechls 5 per jaar, dus een aardig buitenkansje. 1 Door de Helmondsche politie is aangehouden en vervolgens naar Roer mond ter beschikking van de justitie overgebracht de 28-jarige boekhouder, ze kere F. M.. te Helmond, verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering van 4500 ten nadcelc der Hanzebaök aldaar. Nabij de lichtmis (Ov.) is de heer D. K. uit Zwolle, door de Dedemsvaart- sche Stoomtram aangereden en bijna on middellijk gedood. Woensdagnacht omstreeks 12 uur, werd de 48-jarige schipper, van het schip Anlomius, liggende in de Maashaven te Rotterdam, in de nabijheid van de haven, door drie personen aangevallen, legenden grond geslagen en van 270 aan bank papier beroofd. In verband hiermede rijn in bewaring gesteld de varensgezellen J. P., 25 jaar en J. v. S., 24 jaar, alsmede de 24-jarige los werkman T. M. Wilde ganzen. In Friesland strijken in de laatste dagen groote koppels wilde ganzen neder, die aan de roggeak'kers en landerijen veel nadeel toebrengen. Twistende schippers. Op de schip- persbeurs te Zwolle ontstond Woensdag twist tusschen 'n honderdtal schippers; een deel wilde de beurtlijst handhaven, een ander deel varen volgens de vrije lijst. Politie-assistentic werd ingeroepen. Ook des middags was het zelfs zoo rumoerig dat de politie in het gebouw aanwezig moest zijn. Horlogedieven. De politie uit Bus- sum heeft te Amsterdam, in verband met de onlangs te Bussum gepleegde oplich ting van gouden horloges, bij den heer B., ta goud- en zilverwerken, twee werk lieden aangehouden, verdacht van heling der horloges. Beiden worden ter beschik king van de justitie gesteld. PRIJSVRAAG VOOR EEN BRIK- VENBUS. Het bestuur der Vereeniging „Kunst aan het Volk" heeft besloten een prijs vraag uit te schrijven voor het verkrijgen van ontwerpen voor een staande brieven bus. Teneinde deze prijsvraag een groote kans vau slagen, d.w.z., de grootst moge lijke kans tot practische verwezenlijking te geven, heeft het bestuur zich in verbin ding gesteld met liet hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie, opdat bij het ontwerpen der nieuwe bus met de in den loop der jaren gegroeide technische in richting rekening kan worden gehouden. Het hoofdbestuur stemt met de plannen in en heeft de volledige gegevens verstrekt betreffende de aan een brievenbus te stel len technische eischen, het uitzicht op ver wezenlijking geopend en een tweetal leden in de jury ter bcoordeeling der ingeko men ontwerpen benoemd. Aan de algemeene bepalingen ontlee- nen wij: Tot de mededinging worden toegelaten alle Nederlanders. De inzendingen op deze prijsvraag moe ten uiterlijk 25 Maart 1921, 's middags vóór 12 uur,' vrachtvrij zijn bezorgd aan het Stedelijk Museum te Amsterdam. Inlichtingen worden uitsluitend ge vraagd aan de jury, per adres den secre taris van de jury, den heer C. Vcth. M H Trompstraat ió, Amsterdam, tot 28 Vm bruari a.s. De jury bestaat uit de heeren: dr U, P. Berlage, architect; J. M. van der Mey. architect; J. A. van de Velde, hoofdinspeo» teur der Posterijen; J. A. Tuyl Schuiten»* ker, hoofdcommies bij het hoofdbestunfl der P. en T.; Jan de Meijer, architect;) C. Oosschot, beeldhouwer; C. Veth, se* cretaris, Adres M. H. Trompstraat 16, Amsterdam. EEN BELANGRIJKE ONTDEKKING. Een ontdekking die door dc pers be schouwd als een omwenteling op gebied van horloge fabricage, wend onlangs aan gekondigd door C. E. GuRlaume, directeur van het internationaal bureau van maten en gewichten, schrijft de „Scientific Ame rican". .Hij vond een nieuwe methode uit van reguleeren, waardoor de scliom metingen in tijdaanwijzing, die een horloge, doori de temiperatuurswisseltogen, biedt, verme den worden. Deze fout is altijd een der grootste hinderpalen geweest in de hor- logefahricage en indien deze zou worden overwonnen, dan zou deze tak van indu strie een grooten stap vooruitgaan. De hoofdgedachte van Guillaume's nieuwi proces is het alliage te veranderen van die deeicn die de regulatuur samenstellen. De minimum uitzetting van mkkelstaal werd verhoogd door toevoeging van twaalf pro cent schroom en ook door 'n kleine lioe- veelheid van mangaan, of koolstof. NA oen dusdanige spiraal aangebracht te heb ben in het horloge, werd het compensa- tieprobleem opgelost en bovengenoemde fout vermeden. DE KORTE WERKTIJD EN HET KERKBEZOEK. In hel tijdschrift „S.S. Eucliarista," on der redactie van dc paters van het Aller heiligst Sacrament te Brakkenstein bij Nijmegen leest men het volgende: „De achturige arbeidsdRg is ingevoerd. Vele huisvaders en -moeders hebben nu 's morgens tijd en gelegenheid 0111 met de kinderen ter kerke te komen, de H. Mis bij ie wonen en te communiceereu, en toch- weinig of niet wordt er van geprofiteerd'? „Wie zou ons een probaat middel aart de hand kunnen doen om 's morgens de geloovigen wat meer ter kerke te krij gen? „Antwoorden, die onderteekend zijn, willen we gaarne in dit Eucharistisch Maandschrift plaatsen. We durven zelfs den Priesters, die een methode hebben aangewend en ze met succes hebben be kroond gezien, beleefd vragen hunne be vindingen schriftelijk te willen opsturen* „Dit zal de Eucharistische Beweging zeer zeker te slade komen!" Het aantal officieren in ons leger Volgens de naam- en ranglijst der officie ren van het Nederlandsche Leger (negen tigste jaargang) telt onze landmacht op heden: 4 luitenant-generaals der infan terie; 7 generaal-majoors, 12 kolonels, 29 luitenant-kolonels, 86 majoors, 359 kapi teins, 332 eerste luitenants en 184 tweede luitenants; aan reserve-officieren 1 kolo nel, 1 teit.-kolonel, 8 majoors, 107 kapi teins, 1369 le luitenants, 1164 2e luite nants, allen van het wapen der infanterie, benevens 4 eerste luitenants en 14 tweede luitenants van dat wapen als zoodanig tij delijk benoemd en 10 2e luitenants voor speciale diensten. Op non-activiteit 1 lui- tenant-generaal-tilulair, 1 lui tenant-kolo nel-titulair. 14 kapiteins 26 le luitenants en 3 2e luitenants. Gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië 6 le luitenants, 39 res. le luitenants, 29 res. 2e luitenants, 1 res. 2e luitenant, ais zoodanig tijdelijk benoemd. Gedetacheerd bij het FYanschc leger éér majoor. HET RESULTAAT VAN DEN „OPEN BRIEF", van onze huisbezoekster, mevrouw Knottenbelt—Van Lith, aan alle ouders to „Haarlem en Omstreken" om een gift voor de verpleging van een aantal kin deren, dat anders terug moet komen van wege de benarde financiêele omstandighe den onzer Vereeniging is beschamend en bedraagt 76.50. Ouders en Kindervrienden in het rijke „Haarlem eii Omstreken" voelt Gij Uw hart niet ineenkrimpen bij de gedachte dat Uw kind zoo iets moest overkomen, dat Gij Uw kind ten prooi moest laten aan cene wreede ziekte, onidat Gij ecné arme moeder zijt' Zoudt Gij het niet uitschreeuwen van pijn, van smart, vanwanhoop de vuisten balien, als Gij machteloos tot hulp aan het bedje van uw kind slaat, wetende dat er zoovelen uw kind kunnen' helpen en redden, maar het niet doen?, Wanter wordt zooveel gevraagd. Is dat uw klacht en verontschuldiging? Maar weet Gij wat die klacht zeggenl wil? Zij wil zeggen: dat er zooveel geleden wordt en dat Gij zooveel goed kunt doen. Houdt moed arme moeders! Er zijn goe de, nobele menschenvrienden voor U aan het werk. Al3 de nood het hoogst is, is do redding of Gods redding nabij. Vereen, tot beste, der Tuberculosa le Haarlem en Omstreken TH. L1MPERG.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6