Eerste Blad. DE TREKJES Indrukken van den dag BINNENLAND. Binnenlandse!) Nieuws. J ORDE EN ARBEID. Gemengd Nieuws. MAANDAG 21 FEBRUARI 1921 44s*e JAARGANG No. 1374 (FRANCO PER POST PER KWART. BI*J VOORUITBETALING f 3.57'/? bureaux» NA8SAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 174a ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN OVERWONNEN STANDPUNT. '"?et ,hlerbij 00k "iet uit het verliezen, dat omtrent tal *an aange Setheden de Regeering jui* het ad/vies da' 60 ,Raad vra;'Kt. in de wetenschap, de advi°"n niet ontijdig worden open- baar gemaakt. I„ dit verband staat het dan ook wel vrijwel vast, dat zoo in het algemeen de zittingen van den Raad voor e pers toegankelijk waren, omtrent tal van onderwerpen, waarover nu het advie: van den Raad wordt ingewonnen, gen advies zou worden gevraagd. Het inwin- I, echter alleen by w^jze van premie ONZE TARIEFWETGEVING. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAQT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAALJ 3.2| COURA 161. Hel besluur van den Nederlandschen Middenstandsbond, die drie leden heeft aangewezen in den Middenstandsraad, bad zich in den loop van het vorige jaar eenige malen gericht lol dien Raad met verzoek om meer openbaarheid te geven aan het verhandelde in der* Raad, zoo mogelijk doo.' toelating van de pers tot de vergaderingen. Hoewel het bestuur dankbaar was voor de communique's, die somwijlen verschenen over de vergaderin gen van den Raad, meende het, dat deze :nicl voldoende konden worden geacht. In antwoord op dit verzoek ontving het bestuur van genoemden bond een breed voerig gemotiveerd schrijven van den voorzitter en den secretaris van den Mid- denstandsraad, waarin namens den. Raad wordt medegedeeld, dal hij vooralsnog geen grootere openbaarhid kon verleenen aan zijn handelingen dan thans geschiedt eti met name niet in staat te zijn de pers in de gelegenheid te stellen zijn zittingen bij le wonen. Daartegen verzet zich naar hel oordeel van den voorzitter en screta- ïis het Koninklijk besluit van 4 Sept. 1919, houdende erkenning van den Midden- zmndsragd, dat onder me...' bepaalt welke personen aan de beraadslagingen kunnen deelnemen, alsmede in welk geval andere personen dan de gewone en buitengwone Jeden tot de vergadering slechts kunnen worden toegelaten „,tot bijstand van de le-en.' Uit den aard der zaak is aanwe- z*vheid van de pers met het oog op de wxjsUnd »an de leden" uiet noodig, en tfh.sdien mist de Raad de bevoegdheid de P-K in zijn vergaderingen toe Ie laten. Mochten de drie Middenstandsbonden in- tusschen toelating der pers wenschelijk vino. <tan zou daartoe aar; den Minis ter v,,. La .utliouw wijziging van het bo venbedoeld K. B. moeten worden gevraagd Do Raad vestigt er echter de aandacht van adressant op, dat, ook al zou aan dit ver zoek worden voldaan, de openbaarhed van de handelingen van den Raad steeds be trekkelijk zai zijn, aangezien een belang rijk deel van de werkzaamheden van den Raad bestaal in het uitbrengen van advie. zen aan de Regeering, hetzij op verzoek der Regeering hetzij uit eigen beweging Dc wellevendhid brengt mede, dat de Re geering niet allereerst van deze adviezen kennis neemt door bemiddeling van de Pers, maar door den Raad zelf Men nulTa afle2en tOCh door de peering - deel uit van de voorbereiding van mcrag wetsontwerp; en uit den aard der niets U°r tomtrfnt zoodanige ontwerpen mets gepubliceerd, alvorens de voorberei ding is atgeloopen. ^oori>ere.. Ziedaar, onder veel mooie woorden een onzes inziens leehjke zaak weggemoffeld. Wat zegt men wel van het formalisme, dat een Koninklijk Besluit bepaalt; welke per sonen in den Middenstandsraad tot bij' itaui en voorlichting kunnen worden toe gelaten. Daarbij is de pers niet genoemi dus, weg met de pers! Heeft men ooit gehoord, dat verslaggevers op een verga dering aanwezig zijn oon het bestuur of den leden van bijstand en voorlichting te d nen; Of zijn zij daar juist niet voor u. aanwezige vergaderden, maar voor de af ivezige belangstellenden? Had het bestuur van den Middenstands- raad ronduit gezegd; „wij willen geen openbaarheid", dan hadden al zulke uit vluchten achterwege kunnen blijven. En alleen daarom toch is het blijkbaar te ctoen. Immers in het antwoord wordt o{ allen mogelijke manieren gepoogd het ongc- wenschte van de openbaarheid der verga deringen van den Middenstandsraad aan te toonen. Het heet, dat daar adviezen aan dc regeering moeten worden gegeven en wetsontwerpen moeten worden voorbereid, t /.ou onheusch zijn tegenover een Minis ter, wanneer Z.Exc. in de courant las, wat de Middenstandsraad in bepaalde geval len denkt voor te stellen 1 Maar is het dan een onbeleefdheid, wan- VL-ef een schoolcommissie in een openbare vergadering een advies aan een gemeente raad vaststelt; wanneer een Kamer van Koophandel in een openbare zitting een adres aan de Regecring of een publiekrech terlijk lichaam behandelt? Wij kunnen de kracht van al zulke mot'e- zen niet gevoelen. En waar bij een groeiend aai tai semi-officieele bestuurslichamen eer. toenemende zucht naar geheimhouding -melkbaar is, daar lijkt het ons goed bij deze gelegenheid eens te r ijzen op dc zwakheid der argumenten vac. hen, die het geheime vergaderen retdedigen. Wij gevoelen de V'" aren van den Mid- denstandsbond, die meende iu den Mid denstandsraad een liefhaam tot bevordering zijnei belangen gevonden te hebben, waar mee de middens-tand vrij-uit kan praten en welks beraadslagingen hij meent te kunnen vruchtbaar inakcn door ze in het openbaar te toetsen aan de levenspractijk'. Eu dal geschiedt niet, wanneer die Middenstands- raai verwordt tc-l een in het geheim ver gaderend college van regeeringsadviseurs, die zich weldra. regeeringsambtenaren zullen voelen! NIET HETZELFDE. De „Nieuwe Courant" bevatte dezer da- gen liet volgende bericht: „Door paters van het Dominikaner- klooster te Zwolle is te Leeuwarden be gonnen met bijeenkomsten voo" niet-ka- tholiekeu, waarin deze paters uiteenzetten, wat de Katholieke Kerk leert. De bijeen komsten worden gedurende 6 weken des Maandagsavonds in de Dominikaner kerk gehouden; de eerste, waarin pater Gljls- wijlc sprak over „Roomsch Leergezag", was druk bezocht door personen van ver schillende godsdienstige richting en van allerlei stand. Van protestantsche zijde is daartegen actie begonnen. Woensdagavond trad dc zendeling E. Doischler in de Harmonie :n een openbare vergadering als spreker op. Deze bijeenkomst was geannonceerd als „Protest-vergadering tegen het „Zwarte Gevaar". De heer D, sprak over: „Wat dreigt ons, Protestanten, met het oog op de uitbreiding van het Room-sdhe Leerge zag en zijn maciht?" Het spreekwoord zegt: „Als twee her- zelfde doen, is het daarom nog niet de zelfde". Maar in dit geval doen de twee niet een-s hetzelfde. In de katholieke ver gaderingen wordt eenvoudig de leer Ier Katholieke Kerk uiteengezet. Men zou het kunnen hegrijpen, dat ook Protestanten bij eenkomsten belegden voor het toelichten der teer van Lubber, Melanchton. Cal- vij" of een der andere stiohter» van pro- testautsbhe genootschappen. Wat echter le ze zendeling E. Doischler bezielt kan moei lijk worden beschouwd als verlichte ijver om het Christenrijk' uit te breiden. Im mers hij agiteert op een „protest-vergade ring" tegen het „zwarte gevaar" en gaat daarbij te werk als een der beruchte ver gaderingen van de Evangelische Maat schappij. Met roden vraagt dan ook de „Tijd", na\r aanleiding van bovenstaand bericht in de „N. Crt." „Kunnen -dan alleen anti-papische pro test-vergaderingen het karakter uitdrukken der Protestantsche leer? Bestaat het ge heel Protestantisme dan alleen uit pro- tes. cn protesteeren? Het zou redelijker zijn, alleen de waar heid te zoeken. Ook tot den zendeling Doischler is toch de vermaning gericht; „Veritas Uberabit vos" dc waarheid zal u vrij maken." ACHTERLIJKE TOESTANDEN OP CURASAO. Over de achterlijke toestanden op Cu rasao zijn bij de behandeling van de be groeting voor die kolonie in de Tweede Kamer weer eigenaardige dingen aan 't licht getreden. Er is daar een vertegenwoordigend li chaam, maar.dat zich-zelf aanvult, het slechtste stelsel, zooals de heer Van Vuuren terecht zei-de. En diezelfde afgevaardigde wees erop, dat de Koloniale Raad elke geestelijke ge meenschap mist met de inlandsche bevol king; dat zij is samengesteld uit een in- tellectueelc minderheid; en dat missions rissen er zijn uitgesloten. Een ouderwetsch anti-clericalisme voert er den boventoon. Aan den gouverneur werd verweten, dat hij te veel onder den invloed van den ka thol'eken clerus staat, omdat hij voorstelde het verplceggeld in het hospitaal van 6o ets. tot één gulden te verhoogen! En de gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs laat nog steeds op zich wachten. Het spreekt vanzelf, dat aan zulke toe standen, hoe eer hoe beter een einde moet kon en, en de katholieke afgevaardigde drong daarop dan ook met kracht aan. Het „Centr." heeft schoon gelijk, als het _egt, dat het niet anders dan een eisch van recht is, een eisch van belang ook voor de koknie, die zooveel aan de katholieken en hun missie te danken heeft en waar dus het anti-clericalisme in anti-papistischeu vorm, dubbel ergerlijk moet heeten. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Krachtige maatregelen van de Ned. Bank. In de Memorie van Antwoord op 'iet voorioopig verslag der Eerste Kamer over het hoofdstuk Financiën" der Staatsbë- grooting 1921, deelt de Minister van Fi nanciën met betrekking tot de indertijd ontvreemde, nog niet geteekende bankbil jetten mede, dat deze biljetten vrijwel alle zijn terechtgekomen. Alleen een bepekt aanta1 biljetten werd niet teruggevonden, jua-i. het mag wel als vaststaande worden aangenomen, dat deze vernietigd zijn. Dat in het -buitenland oji vrij groote schaal valsche Ncderiandsche bankbiljetten werden vervaardigd, kan sedert cenigeri tijd niet langer in twijfel worden getrok ken. Het is den Minister dan ook bekend, dal in verband hiermede, krachtige maat regelen door de Nederlandsche Bank wor den voorbereid. De thans in Antwerpen gevolgde arrestaties, waaromtrent in de dagbladen der laatste dagen uitvoerige mededeelingen voorkomen, geven aanlei ding voor de verwachting, dat aan den aai.-ti.aak der valsche biljetten een einde is gemaakt. BIJLEGGING van ARBEIDS GESCHILLEN. C> itiek op de voorgestelde regeling. het bestuur van de Vereeniging van Ne- deriaidsche Werkgevers, heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin eenige wenschen over en bezwaren tegen het wetsontwerp over bijlegging van ar boidsge schillen. Ia het adres wordt o.a. opgemerkt, dat het ontwerp niet tot stand is gekomen in gei. eenschappelijk overleg tusschen werkge vera en werknemers. Daardoor steunt het niet op de practijk. Wil de Staat inderdaad iets bereiken tot het voorkomen of vreed zaam bijleggen van arbeidsgeschillen, dan verdient het aanbeveling het ontwerp te rug te zenden naar een commissie van werkgevers cn werknemers in den geest van de commissie Posthuma over de Ziek tewet. Verder is niet gebleken, op grond waar van de Staat geheel nieuwe organen (Rijksbemiddeiaars) moet scheppen, ter wijl volstaan kan worden met hot verlee nen van ruimere bevoegdheid aan de Ka mers van Arbeid. Bovendien heeft men dan het voordeel dat in die Kamers werkgevers en werkne- m rs reeds samen zijn. Wenscht men ech ter de bemiddeling op te drag.*n aan eenige onafhankelijke personen, dan is niet aange- iooml, waarom het Rijk moet worden ver deeld in districten en bedrijven. De regeling der Bemid-delingsraden kan zonde.' schade uit bet ontwerp gemist worden. Ook is het bestuur van meening, dat 'e •dwingende bepalingen over de arbitrage te ver gaan. Ket bestuur verzocht aan de leden Ier Kat.'-er, het daarheen te willen leiden, dat aar. bovengenoemde wenschen en bezava ren tegemoet wordt gekomen. TIJDELIJKE BESCHERMING DER C.ON- FECT1E-BEDRIJVEN. Namens de Federatie van Bonden van Confectie-fabrikanten, omvattende den Bond van Ned. Confectie-fabrikanten, den Landelijken Bond van Confectie-fabrikan ten, de R.K. Ver. van Damesoonfec'iieia- bri kanlen cn den Ned. Bond van Pel ten- fa -brik anlen is door Mr. C. Ronune cn Mr. M. L. Kan een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij er de aan dacht op vestigen, dat het voor het pro- duceerende en verbruikende Nederland wensohelijk is dat nie't iedere vorm van bescherming der binnenlandsdhe nijver heid tegen op abnormale valuta-verhou dingen steunende builenlandsche concur rentie afgewezen worde; in heli adres wordt verder gezegd: „dat het niet name aanbeveling verdient aan de Confecliienijverheid (daaronder be grepen de fabricage van lingeries, en de hoeden- en pettenindustrie) een tijdelijke bescherming tegen bovenbedoelde buiten- landsche mededinging te verleenen; „dat zij de Kamer met den meesten aandrang verzoeken mede te willen wer ken aan voor zooveel noodig het ïnt.- tiatief te nemen tot het openen van de mogelijkheid van het heffen van een Va luta-toeslag, opdat meergenoemde door den oorlog en diens gevolgen kunstma'ug ondermijnde concurrentie weer op eeQ meer gezonde basis worde gesteld." Ter staving hunner uieening aangaand® -het belang van geheel Nederland bij deze tijdelijke bescherming der daarvoor in aanmerking komende industrieën in het algemeen en van de confeetie-nijverheid in het bijzonder in het economisch tijdperk, dali wij thans doorleven, doen adressan ten hun verzoek van een uitvoerige m®" morie van toelichting vergezeld gaan. Tegen opdrijving der gemeentelijke in komstenbelasting. Door de burger- rijksambtenaren te Deventer wordt een krachtige acliie gevoerd tegen de enorme opdrijving der gemeentelijke inkomsten belasting. ARBEIDSWET EN R.K. FEESTDAGEN- Op 4 Dec. j.l. werd aan. den Minister van Arbeid het verzoek gericht, in de Arbeidswet een bepaling op te nemen, over het inhalen van verzuimde R.K* feestdagen. De Minister hecf'i nu geantwoord, dat door hom opnieuw de aandacht der Ar beidsinspectie daarop gevestigd was, r.00- dat mag worden aangenomen, dat thans regelmatig overwerk-vergunning wegens verzuimde R.K. feestdagen wordt gegeven. Thans heeft bij schrijven van 4 Feb®, de Minister medegedeeld, dati hij voorne mens i-s bij gelegenheid van een herzien van de bestaande wettelijke bepalingen tot beperking van den arbeidsduur de re geling van hel inhalen van verzuim, ont staan door het niet arbeiden op een R.K. feestdag, opnieuw onder de oog en lie zien en te onderzoeken, op welke wijze aan de bezwaren, die aan de tegenwoordige rege ling kleven, kan worden tegemoet geko men. Tevens vestigt de Minister de aandacht er op, dal hij geen aanleiding kan vin den het verleenen van overwerkyergumiin- gen wegens s'iiistand op R.K. feestdagen te bevorderen voor ondernemingen, wel ke door bedrijfsslapte op een of meer werkdagen per week stilstaan. Deze toch kunnen het verzuim, zoo dit mocht be staan, inhalen op de dagen, waarop om laatstgenoemde reden niet gewerkt zou worden. DE ZILVERBONS. Wij herinneren er aan, dat de zilver bons oud model, op 1 Maart a.s. wor den ingetrokken. Deze zilverbons kunnen tot en met 31 Maart 1921 ter inwisseling worden aan geboden aan de kantoren der betaalmees ters en van de ontvangers der. directe belastingen. Met nadruk wordt er dc aandacht op gevestigd, dat alleen de zilverbons van 1 (oud model) worden ingetrokken, zoodat de zilverbons van 1 van den nieuwen vorm, die in 1920 voor het eerst werden uitgegeven, evenals tot dusver iu omloop blijven. j DE KAAS-UITVOER. Naar de „Tel. uit Gouda verneemt, zou ltot in het voornemen van den Minister van Landbouw liggen om, in plaats van 15 Maart, reeds op 1 Maart e.k. algeheele dispensatie van het k aas ui t voer vi rood te verleenen. ONZE GEZANT BIJ HET VATICAAN. De Rome.nsche correspondent van „De lijd rne.dt. dat Jhr. van Nispen tot Sevenaer is teruggekomen op zijn besluit. om ontslag te vragen als Hr. .Majesteit*. gezant bij den II. Stoel. Op het Vaticaan, waar de groote hoe- danigheden vim den. Nederlandschen gezant ten hoogste erkend en gewaar deerd worden, werd dit bericht met vreugde ontvangen. DE CONFECTIE-NUVERHEID. Verschillende hier te lande bestaande bonden van confectiefabrikanlen, hebben zich vereenigu in een federatie van bon den van confectiefabrikanlen. Hierbij zijn aangesloten de Bond van Nedcrl. Confectiefabrikanlen, de Lande lijke Bond van Confectiefabrikanlen, de R.K. Vereeniging van Damesconfectiefa- brikanten en de Nederl. Bond van Pet- tenfabrikanlien. De leiding der zaken berust bij een Centrale Commissie waarin door iederen aangesloten bond 2 leden worden afge vaardigd. Het bestuur is samengesteld: Mr. C. P. M. Romine, voorzitter; nu-. M. L. Kan, secretaris; S. llartogs, penningmeester. Msb. DP ELECTR1CITEITSVOORZIENING VAN ONS LAND. Door hel Centraal Industrieel Verbond is namens, ongeveer 600 van de meest bekende ondernemingen uit de me taal-industrie, den scheepsbouw, de ka toenindustrie, de houlindhstrie, de che mische industrie, de papier-industrie, de chocolade- en cacao-induslirie, de bier brouwerijen, enz., een adres aan de Twee de Kamer gezonden, in zake tie clectrici- teisvoorziening van ons land, waarin o.in. wordt te kennen gegeven, dat er voor ®en zoo ingrijpende regeling, als in het wetsontwerp wordt gegeven, geen nood zakelijkheid beslaat en dat deze regeling ook zeker niet de voorkeur verdient boven den thans bestaanden toestand. Spoorwcginvaliaen. Door den Ned. K.K. Bond vau Spoor- en Tramwegperso- ne®l „SL Raphael" is aan de Directie der Ned. spoorwegen vcrzochli de uitkeeringen welke de invalide spoorwegbeambten ge- toeten uit de pensioenfondsen zoo te ver hoogen, dat zij aan loon en uitkeering zooveel inkomsten genieten als zij zouden genoten hebben, indien zij niet invalide geworden waren. Waar de looueu bij de nieuwe loonre geling zijn verhoogd en de uitikeeringen Ult het pensioenfonds dezelfde zijn geble- ven' L het verband tusschen loon en uit keering verbrosen. VOORSCHOTTEN WONINGWET. Ge minister van Arbeid heeft de ge meentebesturen doen weten, dat de beta- 'tog van annuiteiten, door de gemeente verschuldigd, jaarlijks moet plaats heb- b®n op den dag, door den minister van Financiën daarvoor aangewezen. Voor voorschoilen, die in eens in hun geheel worden uitbetaald, wordt voor die terug betaling de datum aangenomen waarop hot voorschot ter beschikking is gesteld; voorschotten, die in termijnen wor den uitbetaald, wordt de vervaldag be paald iu overeenstemming met de tijdslip- pen, waarop over aie termijnen wordt be schikt. Herhaaldelijk kom'i het voor, dat over n voorschot niet ten volle beschikt wordt en dat noch de gemeente, noch de ver eeniging daarvan kennis geven aan het dep. van Financiën. De vaststelling van den vervaldag der annuïteit voor ioopig achterwege. Wordt daartoe ten slotte overgegaan, dan blijkt dikwijls dat reeds een of meer annuiteiten hadden moetien worden voldaan. Over het bedrag dier annuiteiten, die te Iaat in 's Rijks schatkist worden ge stort, moet volgens beslissing van den minister van Financiën een rente van 6 pcL worden vergoed. De minister van Arbeid verzoekt daarom den gemeente besturen om, ter vermijding dier rentever goeding, er voor zorg te dragen dat de vervaldag der annuïteiten tijdu» worden V Naar wij weten, lezen onze abonné's iedere week met veel genoegen de Trekjes van onzen gewaardeerden medewerker G. N. Wij hebben het denkbeeld opgevat, om, bij voldoende belang stelling van den kant onzer lezers, deze Trekjes in boekvorm uit te geven. De veertig best geslaagde schetsen zullen door den auteur worden uitgekozen en tn een boekwerk van t8o 4 200 bladzijden stevig papier verzameld worden. De prijs zal, voor de lezers van ons blad, slechts 1.25 bedragen. Alvorens tot deze uitgave over te gaan, verzoeken wij hun, die dezen bundei zouden wenschen te bezitten, ons onderstaanden bon, onderteekend en in enveloppe met 1 'A cent gefrankeerd toe te zenden. Daarna zal op deze plaats worden bericht, of tot de uitgave kan worden overgegaan. ">E ADMINISTRATIE. Undergeteekende verzoekt te ontvangen d f 1.25 en evehtucele portkosten, den uit te geven bundel „Trekjes" van den heer G. N. Naam Deze bon te adressecren aan deAdministratie van de Nieuivt U'msche Courant, Haarlem. Haar- ■9 O <9 4 vastgesteld. Zoodra op een toegekend voorschot belalingen niet meer behoeven te geschieden, moet daarvan terstond aan den minister van Financiën kennis wor den gegeven. ONTPLOFBARE STOFFEN BIJ PARTI CULIEREN. De Minister van Justitie heeft aan de commissarissen der Koningin tuededeeling gedaan, dat bij particulieren partijen muniliiedeeien werden aangetroffen, waar in zich onderdeelen bevonden, die nog niet onschadelijk waren gemaakt. De minister van oorlog heeft aan den djreeleur der artillerie-inrichtingen le Zaandam opdracht gegeven om telkens als particulieren, die in het bezit blijken le zijn van munilie-onderdeelen, weigeren deze ter onschadelijktnaking op te zen den aan die inrichting, daarvan kennis te geven aan de betrokken hoofden van politie, zoo noodig ter toepassing der Vuurwapen wet. In de Memorie van Antwoord op het voorioopig verslag der Eers,te Kamer in zake het hoofdstuk „Financiën" der Staatsbegrooting 1921, zegt de Minister, dat een herziening onzer tariefwetgeving in protectionistischen zin niet in zijn be doeling ligt. Voorstellen tot wijziging van het ta rief zullen vermoedelijk si>oedig de Staten- Generaal bereiken. Staking mislukt. Te Enschedé is de staking bij de N. V. Transporiwerk- tuigen- en machinefabriek G. B. Sanders Zoon geëindigd. Het werk is onder de oude voorwaarden hervat. Ingetrokken ontslag. Te Oude-Pekela (Gron.) is het aan 200 werklieden wegens slapte aan de cartonfabriek „Briitaaia" gegeven ontslag ingetrokken. BISSCHOPPELIJKE GOEDKEURING. H.H. D.D. H.H. de Aartsbisschop van Utrecht, en de Bisschop van Haarlem hebben hun goedkeuring geschonken voor de aansluiting van de Federatie van Alg. Dioc. Vereenigingen van R. K. Onderwij zers bij de R. K. Centrale voor Burgerlijk Overheidspersoneel. Loonactie in de kledingindustrie. Van de zijde van den Federatieven Bond in de Kledingindustrie wordt bericht, dat in de Vrijdagmiddag gehouden conferentie tusschen de federatie van werkgeversbon den in het kieedingbedrijf en de werkne mersbonden, namens de werkgevers te genvoorstellen zijn gedaan in antwoord op de door de werknemersbonden inge diende loon- en andere voorstellen. De voorstellen der werkgevers komen neer op loonsverlaging. In een heden door den Federatieven Bond in de Kieedingin- dusirie te -houden openbare vergadering, zuilen de voorstetien der werkgevers wor den medegedeeld en besproken. EEN GEMEENTERAAD DIE STAAKT. Te Veghet (N.-B.) wil de meerderheid (6) der raadsleden niet meer met den burgemeester vergaderen, omdat deze wei gert de door hem zonder toelichting ge- wenschte wijzigingen in het reglement van orde aan te brengen. Deze leden nu weigeren die toelichting pertinent, zoodat het aan B. en W. onmo gelijk is praeadvies op hun voorstel uit te brengen. Vrijdag verlieten deze hceren de raadsvergadering bij den aanvang. Ze ko men voorioopig niet tuecr terug. De ove rige 5 leden moesten toen ook inrukken, HET GESPREK MET DEN DUIT. SCHEN KEIZER. Naar aanleiding van „het gesprek me» den Duitachen Keizer", het artikel ran den heer H.Petermeyer, waaraan wij het een en ander hebben ontlee.nd, heeft de redacteur van de „Deutsche Wochen- zeitun für die Niederland", die ver schillende uitlatingen van den Kizer in dat artikel voor onwaarschijnlijk hield, zich om inlichtingen gewend tot generaal von Gontard, die bij het gesprek tegen woordig zou zijn geweest. Het antwoord van den generaal luidde: „In den loop van 1919 heeft Zijne Majostoit den leeraar Petermeyev, die des tijds tot het korps leeraren van liet Gymnasium te Amsterdam behoorde en vóór dien leeraar van graaf Bentineks zonen is geweest, in den tuin van hel kasteel Amerongen ontmoet en zich met hem over schoolboeken onderhouden. Hei bericht over een interview is onwaar. VERWONDINGEN MET ANILINE-POT. LOODEN. Uit „Vox Med.", dus van gezaghebben de zijde, knippen wij het volgende: „Verwondingen met unilinepotlooder beschadigen de weefsels aanzienlijk. Er kan eene weefselafsterving door ontslaan, die maandenlang aanhoud!. Behandeling: uitsnijding met ev. toe naaien. Is daartegen eenig bezwaar, dar maakt men de in de weefselvloeistoi' op geloste aniline onwerkzaam door middel van een looistofoplossing 5 pet. Men moest hel gebruik der gewraakte polio» den met methylviolet dor eene onschade. lijke om minder schadelijke kleurstof ver- vangen. De grafietpollood-vcrvvondingen z(ja daarentegen volkomen onschadelijk." BOEKEN IN BESLAG GENOMEN. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft de Kinderpolitie Zaterdagmorgen een inval gedaan in den winkel van den boekhande laar Koster op den Korlen Nieuwendijk le Amsterdam en daar een groot aantal boekjes met in het oog loopende titels in beslag genomen. De boekjes, waarvan vele in de étalage lagen .hebben, volgens de kinderpolitie, een zinnenprikkclemïen invloed op de jeugd. Tijdens de in beslag neming was een gedeelte der straal af gezet, en werden van politiewege fotogra- fiën gemaakt, zoowel van het interieur van den winkel, als van de étalage, welke fo to's als bewijsstukken zullen moeten dienst doen. Er is proces verbaal opge maakt. DE AUTO-DIEFSTAL IN T GROOT. Omtrent den auto diefstal bij de fa. En- glebert te Scheveningen, verneemt d< „Msb." nog het volgende. „Het aantal ontvreemde antomobieien, alle Ford-wagens, cn motorrijwielen loopt in de dertig. Talrijke personen zijn bij dezen diefstal betrokken en verschillende arrestaties heb ben plaats gehad te Utrecht, Rotterdam en 's-Gravenhage. De politie zet haar onderzoek nog voort, daar de bende, die den diefstal op touw heeft gezet, wijd vertakt is en voor een groot deel bestaat uit persouen bij he' autobedrijf betrokken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1