BERICHTEN KQOPMAN's Tarwebloem SOIIED SCHOENWERK UIT DEN OMTREK Wenscht U in Uwe Huishouding ZUIVERE TARWEBLOEM? .tUIT ONZE VORIGE OPLAAG- t Van onze Rechtbank. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE LISSE. BjONCKBLOÊDT 5'3lQTEUO(2I§5TRMT voor DAMES, HEEREN EN KINDEREN Het bestuur der Vereeniging „Oroen van Prinsteren" heeft verzocht, van gemeentewege de benoodigde gelden re mogen ontvangen voor het stich ten van een bijzondere school voor ge woon lager onderwijs aan den Klop persingel, B. en W. stellen voor dit ver zoek in te willigen en daartoe ter hun ner beschikking te stellen een bedrag van hoogstens f 175.000. doodelijke motorongeval. VRAAGT DAN UWEN WINKELIER „KRISTAL" Deze wordt geleverd onder Controle van het Station voor Bakkerij en Maal derij te Wageningen. Pres.: XJ wist dat er. in dit busje, ar-, senicum was? Vrouw v. d. B.: Ja. Pres.: U wist ook dat v. d. Li. hlet arse nicum in de chocolade gedaan had?, Vrouw v. d. B.Ja. Pres.: Op 12 September is uw man thuis gekomen om x uur. Hij moest <x>;n nog middageten? Vrouw v. d. B.: Ja. Pres.: U hebt uw man toen gezegd, dat er chocolade klaar stond? Vrouw v. d. B.Ja. Pres.: En uw man heeft daarvan ge dronken? Vrouw v. d. B.: Ja. Pres.. Hebt u hem die chocolade gege ven? Vrouw v. d, B.Neen. Hij heeft ze zelf genomen. Pres.: Toen hij het middagmaal had ge bruikt, is uw man in den loop van den NATIONAAL VERBOND VAN GE MEENTE-AMBTENAREN IN NEDER LAND. AFD. HAARLEM. Men schrijft ons: De aldeeling Haarlem van bovenge noemd Verbond vergaderde Vrijdag 1.1. 1 gaall braken? onder leiding van haren voorzitter, den j yromV v. d g.. ja heer Gocdhardt, in de bovenzalen van De 1 pres_. Hij is toen naar bed gegaan en Xroon. 1 is later naar het ziekenhuis te Leiden over Te klokke acht opende de voorzitter I gebracht? 'deze flink bezochte vergadering welke] Vrouw v. d. B.: Ja. [jncde door eenige leden, in dienst bij de omliggende gemeenten werd bijgewoond en waarin een achttal ambtenaren als lid f [werden aangenomen. Het verzoek eener zuster-organisatie, om 'dc deelname aan hel „Steunfonds bij Overlijden" der afdeeling, ook voor amb tenaren, niet georganiseerd in onze af- deeling, open te stellen werd bij acclama tie aangenomen evenwel met de bepaling dat alleen georganiseerde gemeente-ambte naren tot dit fonds kunnen toetreden. Op voorstel der commissie, ingesteld ter controleering van het financieel beheer over 1920, werd den penningmeester, on der dankbetuiging voor het accurate be- fcecr, decharge verleend. Door het bestuur werd een uitvoerig Hierna wordt aan het getuigenverhoor T maatschappij en spr. vroeg dan ook voor tres.: Hebt u hem daar nog bezocht? Vrouw v. d. B.: Toen was hij al over leden. Pres.: Hadt u niet herhaaldelijk met v. d. L. besproken, om uw man uit den weg te ruimen? Vrouw v. d. B.: Neem Alleen heb ik ge zegd, blij te zijn als hij zou zijn overleden, Pres.: Waarom was dat? Vrouw v. d. B.: Ik had geen leven, om dat mijn man jaloersch was. Nadat nog eenige vragen waren ge steld omtrent het arsenicum dat in huis was, was de beurt aan beklaagde v+ d. L. Deze antwoordt bruusk, telkens met horten en stoóten. Nadat ook v. d. L. bekend' had, dat hij. sinds lang in intieme verhouding met verslag uitgebracht van het Congres van I de vrouw leefde en dat hij gescheiden Let Nationaal Verbond van Gemeente- leeft van zijn eigen vrouw, verklaarde hij ambtenaren ,1e Utrecht gehouden naar in Juni 1920 van Berbée arsenicum te ■anlciding van het rapport Raaijmakers. I hebben gekócht in een zakje. Op dat zakje Eenige mededeelingen van het verhan- I stortte bij later over in een busje,, dat .er delde in de Commissie van Overleg voor rechtzitting aanwezig was. Aanvankelijk de ambtenaren, gaven een der leden aan- I borg hij dat in zijn kist boven pp zolder, leiding de aandacht van de vertegenwoor- I Hij had het gif laten zien aan de vrouw digers in deze commissie te vestigen op de I De vrouw wist waar de sleutels van die benoemingen bij den dienst der werkloos- I kist waren en waar zij ze krijgen kon. Zij heidsbestrijding_ Spreker betreurde hef, dat de keus niet Was gevallen uit het corps bestaande amb tenaren, zoodat deze benoeming de onte vredenheid heeft gewekt van velen onder hen die goed onderlegd zijn in de gemeen te-administratie en jaren lang wachten op eene eventueele promotie tot commies. De voorzitter deelde in antwoord hierop mede dat in de C. van O. door de verte genwoordigers de aandacht op deze be noemingen buien de Commissie om, reeds •was gevestigd, doch dat de Voorzitter dezer Commissie mededeelde dat nieuwe benoemingen, naar het oordeel van Bur gemeester en Wethouders, niet in de Com missie van Overleg behoeven te worden Bebracht. Nadat op voorstel van het bestuur eene immissie was benoemd om over te gaan I niet hit coöperatieven inkoop van brandstof fen, zooals voor de crisisjaren geschiedde, sloot de voorzitter te 11 uur de vergade ring. borg altijd het schoone goed in de kist. Op zekeren dag was het arsenicum uit de kist weg. Hij vroeg aan de vrouw waar het gebleven was en deze zeide, dat het in de voorkamer was. Hij heeft het daar ook gezien. Hij begreep wel, zeide hij, waarvoor dat was. In .Juni van dat jaar had hij ook al eens arsenicum gedaan 'n een kop chocolade die v. d. B. zou ge bruiken. V. d. B. is er toen ziek van ge weest, maar weer opgeknapt. Pres.: Het was toen dus blijkbaar niet genoeg Pres.: Waarom deed jc dat toen? Om hem dood te maken? Bekl. v. d. L.: Neen. Pres.: Waarom dan? Bekl. v. d. L.: Ik weet heli zelf niet, maar niet om te dooden. Presj: Kom, kom, je deed het toch om v. d. B. aangenaam te zijn. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 21 Februari. H. Steenken en J Hartendorp. Geboren, z. van G. J. HeeziusHol lander. z. van M. ScholtenHoutkoo- per. d. van T. SaaiStolp. d. van A. HeiliegersDekker. z. van W. M. de WolfWillemse. z. van A. Koomen—Apeki'om, 7.. van M. Gr00tosFijnlieer. d. van J. GaleslootToering. d, van Af GeelsTreuren. z. van M, W. v. jHerwaardeVerzijlberg. d. van. A, M. Gigengack—Jukes. d, von C. Reus—Goudsmit. z. van. A, S. Roest —v. Baekel. OVERLEDEN: 18 Fcbr.: K. RaddeT, 47 j„ Kloppersingel; 19 Febr.: A. Ver- «ijlbergenvan Os, 54 j., Schneevoogt- slraat; 20 Febr.: E. SminkGroenendaal, 74 j., Zijlstraat, Bekl.: Ik weet heli niet. Pres.: Toen v. d. B. weer gezond was, hebt u toen niet gezegd tegen vrouw v. d. B. dat het jammer was dat de ziekte maar niet doorgezet had? Bekl.: Ik kan het mij nieli herinneren. Beklaagde gaf toe meermalen gesproken te hebben met de vrouw dat v. d. B. zou moeten worden opgeruimd, maar niet ge sproken te hebben over de middelen om hem op te ruimen. Dan werden vragen gesteld over dien 12en September. Hoe de vrouw op dien dag chocolade had gemaakt en hij een beetje poeder in een kopje had gedaan. Maar beklaagde ont kende het arsenicum in de chocolade te hebben gedaan Na het kopje te hebben klaar gezet, is bekl. heengegaan. Pres.: Bij den rechter-commissaris hebt u verteld dat u het wel gedaan had. Bekl.: Ik herinner mij nieli meer wat ik gezegd heb. Maar het is wel mogelijk, dat ik dat gezegd heb om mijn straf te verlichten. Maar ik weet het niet secuur meer, of ik het kopje in de chocolade omkeerde of niet. Herhaalde malen wordt aan bekl. ge vraagd of hij heli gedaan heeft of niet. Bekl. blijft zeggen dat hij het niet weet. Prs.: Toen dat gebeurt was, bent u gaan wandelen? Bekl.: Ja. Pres.: Waarom deed u dat? Bekl.: Omdat het Zondagmiddag was. Bekl. heeft v. d. B. toen 's avonds ziek thuis gevonden. Toen bekl. uit ging, Getuigenverhoor. Daarna wordt een begin gemaakt met het getuigenverhoor. Allereerst wordt gehoord vrouw v. d. B. Uit het verhoor der vrouw bleek, dat zij te Lisse woonde en getrouwd was met den stond het pannetje met chocolade in de serslagene v. d. B. Sinds begin 1919 was I keuken. Het arsenicum stond klaar, v. d. L. bij haar als commensaal en sinds I Pres.: Hoe kwam het arsenicum in dat het begin van 1920 was er een intieme I kopje? verhouding ontstaan tussohen vrouw v. d. I Bekl.: weet het niet. B. en v. d. L. Reeds voor Juni hadden zij I Pres.: Het kwam er toch niet vanzelf «amen besproken, dat het 't beste zou zijn,in? dat y. d. B. „opgeruimd" zou worden. I Bekl.: geeft eindelijk toe, arsenicum in In den loop van 1920, heeft v. d. L. het kopje te hebben gedaan, doch slechts eens verteld arsenicum te hebben gekocht een kleinedosis, zoodat hij niet begrij- voor Berbee en dat te hebben opgeborgen pen kan dat v. d. B. daarvan overleden is. in zijn koffer, boven op zolder. Later had He' was minder dan in Juni. v. d. L. gezegd, dat deze arsenicum diende Pres.: Deed u er dan al langer hoe om den man op te ruimen. Pres.: Op dien I2den September hadt u Chocolade klaar gemaakt in een blauw pan netje, dat in de keuken stond. Vrouw v. d. B.Ja. Pres.: U hadt tevoren bekl. v. d. L_ minder vergif in om uw doel, v. d. B. te j dooden, te bereiken? Bekl. houdt vol, dat van wat hij aan arsenicum in het kopje deed, v. d. B. niet kan zijn overleden. De President wijst er op dat bekl. vroe zien loopen met een kopje, waarin witte Ser verklaard heeft een eierlepeltje vol poeder? in het kopje te hebben gedaan. Bekl Vrouw v. d. B.. Ja. I houdt vol dat het niet te veel was. Pres.: Wat dacht u toen?' j Dan wordt de vroegere verklaring voor Vrouw v. d. B.Ik dacht dat het ar- gelezen van bekl. Daarin stond dat bekl. eenicum was en ik heb toen het kopje bekend had met de punt van een aard- togespoeld. Pres.: Waarom deed u dat? Vrouw v. d. B.Ik wilde het toen nog niet doen. Pres.: Wat is er toen gebeurd? Vrouw v. d. B.v. d. L. heeft opnieuw arsenicum in het kopje gedaan en het toen zelf in de. chocolade gedaan. appelmesje een messepuntje arsenicum in het potje te hebbengedaan, ongeveer een eierlepeltje vol, dat in de chocolade te hebben omgestort en daarna de choco lade te hebben omgeroerd, Bekl. bekende op 26 September. Bebl. houdt vol, dat de hoeveelheid geen eierlepeltje is geweest begonnen. De get. Berbée verklaart, dat v. d. L. bij hem een zakje met arsenicum gekocht heeft. De get. Schouten, drogist in Lisse, ver klaart op 30 Maart aan Berbée een zakje arsenicum verkocht te hebben. Vereder heeft v. d. L. in Juli een hoe veelheid zoutzuur gekocht De get. Van Beek, directeur van de gas fabriek te Lisse, verklaarde, eerst op 12 Sept. gehoord te hebben van de slechte verhouding tussohen de man en de vrouw en de verhouding lusschen vrouw v. d. B. en den commensaal v. d. L. Verder zegt hij. dat v. d. B. Zaterdagavond en Zondag morgen sog heel gezond was. 13 Septem- ber was hij echter ziek. Hij is toen naai huis gestuurd en de directeur heeft hem een eindje vergezeld. Verder zegt de get., dat d versl. een zeer oppassend man was, die steeds met liefde over zijn gezin sprak. Onder deze verklaring zat de vrouw te weenen. De getuige, dr. Hazer, heeft den zieke behandeld. Op 16 Sept. was get. bij v. d. B. geroepen. Deze was ernstig ziek en moest hevig braken. Eerst had gel. gedacht aan gas- of vleeschvergiftiging. Op een vraag van Mr. Pliester, of de zieke ook diarrhee had; antwoordde ge tuige, dat hij daarna al geïnformeerd had doch dat dit ontkend werd. Of er ook kin deren onder verdachte verschijnselen gé storven zijn, zegt get., dat hem die ver schijnselen niet meer zoo helder voor den geest staan. In Lisse loopt echter wel een .gerucht, als zouden ook kinderen van v. d. B. vergiftigd Zijn. jj De get. v. Merlen, stoker aan de gas fabriek te Lisse, verklaarde, dat v. d. B. ongeveer drie maanden voor zijn dood be gon te klagen over pijn in de handen en beeneu enz. Daarvoor was hij altijd ge zond. Op 12 Sept. lag v. d. B. ziek te bed. Zijn gezicht was blauw en opgeblazen 's Woensdags is hij weer op de fabriek gekomen, doch get. raadde hem aan, maar weer naar huis te gaan, omdat hij zich toch nog zoo ziek voelde. Verder verklaart get., dat v. d. B. in de laatste 4 maan den wel had laten doorschemeren, dat zijn vrouw het met een ander hield. Get. had toen aan een grapje gedacht. Helaas is het droeve werkelijkheid geweest. Mej. Boshater, die tegenover het huis van v. d. B. woont, legt verklaringen af omtrent de verhouding tusschen vrouw v. d. B. en den commensaal v. d. L. Hieruit blijkt, dat deze al zeer vertrouwelijk was. Zij had beiden eens in vertrouwelijk sa menzijn aangetroffen, waarop vrouw v. d. B. gezegd had: „Zeg toch in Godsnaam niets er vanl" Toen v. d. B. ziek was, had vrouw v. d. B. tegen get. gezegd: „Hij moet maar gauw beter zijn of anders maar gauw kapot gaan." Op desbetreffendevragen van Mr. v. d. Sprang zeide get., dat zij nooit een al te vertrouwelijke omgang met andere vrou wen bij v. d. B. bemerkt had. Verder verhaalt zij. een tafereeltje, waar uit de haat van v. d, L. jegens v. d. B. bleek. Dc get. Hulst, deskundige, bevestigt de verklaring in het rapport neergelegd. Hij acht het waarschijnlijk, dat meer dan é'n dosis is toegediend, omdat liet tijdsverloop van 12 tot 24 Sept. te lang is, om den dood te veroorzaken. Dit zou echter een •uitzonderingsgeval kunnen zijn. Hij meent, dat wc hier te doen hebben met een acute vergiftiging. Volgens hem had de dood moeten intreden uiterlijk na tien dagen. De get. Lignac, arts te Leiden, heeft mede sectie op het lijk verricht en is tot de slotsom gekomen, dat arsenicum-vergifti- ging gepleegd was. Ook deze get. meent, met waarschijnlijkheid te mogen spreken van een acute vergiftiging. In tegenstel ling met de vorige getuige verklaart dez getuige, dat een tijdsverloop van 12 dagen tusschen de toediening van het vergif en den dood geen verwondering behoeft te verwekken. Immers, krijgt het slachtoffer een groote dosis jn, dan toch braakt hij het meeste weer uit, waardoor de gevolgen van het vergif geringer zijn. Dan duun het langer, eer de dood intreedt. Dr. v. d. Spek en Borch hebben v. d. B. in het ziekenhuis behandeld. Zij leggen een zelfde verklaring af, als de get. de Lignac. Professor Van Itallie had een hoeveel heid van 122 milligram arsenicum in het lijk van het slachtoffer geconstateerd. H:j meent te moeten spreken van een tub- acuut vergiftigingsgeval, omdat bij een aacute vergiftiging de dood binnen 36 uur intreedt. Pleiter Pliester vroeg aan prof. Itallie wat de maximum en minimum tijd is van uitwerking van een dosis arsenicum. Prof, Itallie kon dat niet zeggen. Dat hangt van een heele boel omstandigheden af, b.v.de constructie van het lichaam van den patient, of de arsenicum goed op gelost was of niet, met andere woorden in dit geval of dé chocolade warm of min der warm was, zoodat een fijne verdee ling van het gif mogelijk was. Pleiter vroeg of prof. van Itallie kon zeggen of in deze omstandigheden de op 12 September toegediende dosis arsenicum doodelijk moest zijn. Get. kon dat niet zeggen. Na het hooren van nog enkele getuigen werd gepauzeerd. Daarna kwam de eisoh van het OM dien wij hier kort vermelden. De eisch In zijn requisitoir wees het Openbaar Ministerie op den judasdaad, dat de vrouw, terwijl zij haar man 't gif reeds had toegediend, een kus had gegeven! Spr. adhtite hier bewezen moord met voorbedachte rade in vereeniging van twee personen. Alleen was de vraag hier nog maar welke straf moest worden toegepast. Spr. inziens waren geen van beide be klaagden nog yan eenig nut .voor de beide bekl. levenslange gevangenisstraf! In dit geval kan het O. M. zich niet voorstellen, dat de Maatschappij nog nut kan hebben van deze individuen. Het is voor de Maatschappij beter, dat deze menschen maar opgeborgen worden om hun misdaad in de cel hc boeten. De vrouw schreide. De man was min der bewogen. Wordt vervolgd) f' -TE .WATER, De 13-jarige li. v. B, geraakte Zater dagmiddag in de Kampervest, doordat hij met 211 rijwiel in de tramrails ge raakte. Door handreiking werd het ventje weer aan wat gebracht. IN BRAND GERAAKT, Doordat inej. C. v, d. V., Zaterdag in haai; woning aan de Amsterdamsche vaart te dicht bij de kachel kwam, geraakten haar kleereii in brand. Mej. v. d, V. snelde naar buiten en werd in de politieopsl opgenomen waar Dr, Kuenen, die daar ter plaatse was, het eerste verband legde Met uitgebreide brandwonden aan rug en rechterbovenarpi werd de on gelukkige juffrouw naar de Mariastich- ting overgebracht. Nader vernemen wij, dat dc toe stand van de patiënte vooruitgaan de is. EEN NIEUWE UITVINDING: DE AUTO MATISCHE WERELDBRANDER. Door de Haarlem scha Gaseomforenfa- briek, gevestigd aan dén Spaarnwouder- straat, zal een gascomfoer in den handel gebracht worden, dat alle gascomforen in zuinigheid en veiligheid overtreft. 'li Is een brander van; zeer nauwkeurige constructie. Opzij aaii den brander be vindt zich een klein pitje, nachtbrander zouden we het kunnen noemen, dat al tijd door kan branden en zeer weinig, zelfs hoegenaamd geed gas verbruikt. Zet men de pan of kclei op t comfoor, dan wordli in 't midden van den brander een veerlje naar beneden gedrukt, waar door de gastoevoer zich opent en men een groote vlam krijgt, haelt men de pan er af, dan sluit zich de gastoevoer automa tisch en de vlaxn verdwijnt. In tegenstelling met andere gasstellen bevindt de luchttoevoer zich onder den brander, waardoor inslaan in de gasslang absoluut is buitengesloten. Aan het gascomfoor bevindt zich nog een regelaar, die met de vkamsterkte, ook den hichtlooevoer regelt, waardoor de vlam in evenredigheid haar zeilde warm te behoudt. Bij de gewone toestellen was dit niet het geval. Als men het kraantje half dicht draaide, dan bleef de lucht toevoer even groot, waardoor de warm te der vlam veel minder werd. Dit nieuwe comfoor moet bovenalen oingeveer 28 pGt. bezuinigen, daarbij dus niet in aanmerking genomen, dat men, als de pan van het gasstel wordt geno men, het gas onmiddellijk uit is, terwijl bij de oude stellen het gas dikwijls voor niets blijft branden. De brander is geheel van koper constructie en dus niet spoedig versleten. Door de Haarlemsche gascomforenfa- briek zijn reeds demonstraties gehouden de voornaamst plaatsen, met- uitstékend resultaat. De firma Heenk's Ijzerhandel, Groote Houtstraat 99, zal^als vertegenwoordiger voor Haarlem optreden. Inderdaad een practische uitvinding VERLOF DRANKWET. Ingekomen een verzoekschrift van M. Sehreuder om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkon drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Lombardsteeg, No. 12. „KINDERVOEDING". De vereeniging „Kindervoeding", reik te in de afgeloopen week aan warm voed sel uit: Maandag 198, Dinsdag 196, Woensdag 193, Donderdag 196, Vrijdag 196 en Zaterdag 183- porties. DE WINKELSLUITING. Door de Haarlemsche Handelsvereeni- ging wordt een enquête ingesteld, om to onderzoeken in hoeverre ni-cn de winkel sluiting gewensohl acht. VEREENIGING VAN ^LECHTHOOREN- DEN. De afd. Haarlem van de Ver. tot be vordering van de belangen van Sledii t- hoorenden, hield Zftterdagavaond bij Brinkman hare maandelijksoh-e bijeen komst en tevens onder leiding van haren voorzitter Dr. P. H. G. van Gilse, leden vergadering. Medegedeeld werd o.a. dat de heer B. M. A. Carp, die sedert de op richting der vereeniging haren secretaris was, door ongesteldheid verhinderd wordt deze functie waar te nemen; secretaris is piains de heer A. A. Hillebrand, Prinsen- bolwerk 34; de heer Carp blijft besturs- lid. Het is de afdeeling gelukt met het Am sterdamsche ensemble, dat onder leiding van Felix Hageman het vorige jaar in Amsterdam een bijzonder mooie opvoe ring gaf van de pantomime „De Verlo ren Zoon", lot overeenstemming te ko men, zoodat ook te Haarlem op 9 April a.s. in de St. Bavozaal eene uitvoering van dit gebarenspel zal worden gegeven Voor de lipletrcursus kunnen nog en kale deelnemers worden geplaatst. EEN NUTTIGE LEZING. Door de heeren F. A. v. Riet en E. P. Sohuyt, zal op Zaterdag 26 Februari a.s in het gebouw der H. B. S. aan de Raaks een lezing en demonstratie worden ge houden met leerlingen der proefklasse van de Buitengewone School voor lager onderwijs met het onderwerp: „Elemen taire Verstandsoefening" voor Buitengewo ne en Voorbereidende scholen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 23 Febru ari 1921, des namiddags ten half 2, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal fPrinsenhof.l .li Aan de orde zal worden gesteia: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift F. Th. Roeters van Lennep, ontslag als Gemeente-ontvanger. Verzoekschrift D. C. Kruymel, eervol ontslag als gemeente-veearts. 2. Voorstel B. en W. voorloopige vast stelling rekening, dienst 1919. 3. Voorstel B. en W. aanvaarding legaat 4. Voorstel B. en W. wijziging uitbrei dingsplan gronden ten zufden van de Amsterdamsche Vaart. A 5. Voorstel B. en W. verleenen crediet ten behoeve van het gem. electriciteits- bedrijf. 6. Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende de voorwaarden van gaslevering. 7. Voorstel B. en W. beschikbaarstel ling bedrag voor stichting bijzondere school en wijziging reglement voor de openbare scholen voor lager onderwijs. 8. Voorstel B. en W. verhooging sub sidie Haarl. Huishoud- en Industrieschool dienst 1920. 9. Benoeming lid Comm. van toezicht op het Haarlem's Muziekkorps (per aftr. O. D. Emrik.) 10. Voorstel B. en W. benoeming H. Visser, tot makelaar in bouwmaterialen. 11. Zitting met gesloten deuren. Chr. Politie Ver. „Sursum Corda." Op Woensdag 23 Februari a. s. hoopt bovengenoemde vereeniging haar vierde jaarvergadering eenigszins feestelijk te herdenken, in de bovenzaal, van het gebouw „St. Bavo, in de Smedestraat Als spreker zal optreden de heer C. Ingwersen van Amsterdam, Redacteur van het Christelijk dagblad „De Amster dammer" met het onderwerp:,, Wat is de beste Politieman." Terwijl dc heer C. F, Kemper, inspecteur van politie te Heem stede een slotwoord zal spreken. De avond zal opgeluisterd worden door zang van een zestiental dames en heeren onder leiding van den heer Jansen van Galen. Ook zullen eenige voordrachten ge houden worden. Gevonden Voorwerpen. Bureau v. Politie, Smedestraat ge breid kinderhandschoentjekam P. de Reiger, Tollenstraat 1,> hondjeC. v. d. Werf, Eikenlaan 76, Heemstede, paar bruin wollen kinderhandschoeneng G. Smit, Kouden horn 11, R. K. kerk boekje W. Wuring, J. v. d. Bergstr. 4 Heemstede, moer van een wagen Fir ma Koningsbruggen, Anegang 7, para- pluie J. Posma, Gen. Joubertstraat 44, rol laken W. Lohman, Tetterodestraat 94, schrijfétuiOpzeeland, Zijlstraat 28 pakje waschgoed. Garnizoensberichten. De Adjudant onderofficier admini strateur A. F. Goedhart, van het 10e Regiment Infanterie, is door den in specteur van den geneeskundigen Dienst tijdelijk ongeschikt bevonden voor de verdere waarneming vën den militairen dienst. De le Luitenant Brouwer van het 21e Regiment Infanterie is overgeplaatst bij het 13e Regiment Infanterie te Maastricht. De Rijksweg. Binnenkort wordt begonnen met het verbreeden van de aarden baan van den Rijksweg van Amsterdam naar hier, tus schen de hectometerpalen 64 en 81, in de gemeente Amsterdam. De kosten van dit werk worden geraamd, op 175.000. vooanttn P W TWFtHUIJStN REGULAR IS AT IE IN HET SCHIL DERSBEDRIJF. Eenigen tijd geleden hebben, zooals wij indertijd gemeld hebben, de hoofdbestu ren van den Bond van Nederlandsche schilderspatroons, den R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas," den Wed Bond van Christel. Schilderspatroons, den Ned. Schildersgezellenbond, den R. K. Bouwvakarbeidersbond en den Ned. Christel.-Bouwarbeidersbond in gezamen lijk overleg de vraag onder de oogen ge zien in hoeverre of het mogelijk zou zijn de telken jare terugkeerende groote werk loosheid in het schildersbedrijf, waardoor patroons en gezellen worden getroffen, te beteugelen. Algemeen was men het er over eens, dat alléén verbetering is te verkrijgen, wanneer de clientèle zou willen medewer ken tot het invoeren van een betere werk- verdeeling over het geheele jaar. Ten einde daartoe te geraken werd uit de besturen van bovengenoemde Ver- eenigingen gevormd een „Comité van Actie tot regularisatie van het Schilders bedrijf." Daar echter deze queastie niet alleen is een vakbelang in engeren zin, doch ook een algemeen maatschappelijk belang van groote beteekenis mede in verband mt de financieele offers, die de gemeen schap zich moet getroosten om de gelde lijke gevolgen der werkloosheid onder de schilders te bestrijden, verzekerde de Minister van Arbeid aan dit Landelijk Comité'zijn steun, evenals de Rijks-Com missie voor Verruiming van werkgelegen heid. Met het doel om ook voor Haarlem en Omstreken en systematisch bedoelde actie te voeren is dor de afdeelingen van bovengenoemde Bonden alhier 'n plaat selijk Comité gevormd, bestaande uit de Heeren C. van Willigenburg te Bloe- mendaal, D. Scheer, Jac. Giling, C. Tau- ber, W. Vos, en B. de Leeuw, allen alhier. Het Comité verzocht aan den Heer J. Vader. Direct, van den Dienst der Werk loosheidsbestrijding, ais voorzitter te wil len optreden en maakte dezer dagen een aanvang met zijn werkzaamheden, GEMEENTEZAKEN. grond, reeds aan genoemd kerkbe stuur in eigendom toebehoorend, een zoodanige uitbreiding te geven, dat aan het voornemen om daarop een school te doen bouwen, kan worden voldaan. Daar hiertegen geen bezwaren be staan, stellen B, en W. voor, het uitbreidingsplan is dien geest te wijzi gen. B. en W. stellen voor, met erkente lijkheid te aanvaarden ter plaatsing in het gemeente-archief de door wijlen den heer Willem Bus aan de gemeente Haarlem gelegateerde voorwerpen Het bootje onder stolp met album en standerd, den erflater aangeboden den 6e November 1903 bij zijn jubi leum en de stoel met album, den erfla ter aangeboden den len Juli, 1907 bij zijn aftreden als Directeur. B. en W. stellen voor, den heer H. Visser te benoemen tot makelaar in deze gemeente. DE VERKEERS EN SNELHEIDS-VER ORDENING. Geachte Heer Directeur, Het Rijverkeer in onze Stad is door d» nieuwe verordering geregelder en vciiiget geworden. De veiligheid van het verkeer zou ech ter nog verhoogd kunnen worden indien de Directie der Noord Zuid Holl. Tram de gemeentelijk vastgestelde maximum voor auto's en motorrijwielen ook aan de bestuurders harer Tramrijtuigen wilde voorschrijven ook al zou hierdoor eene verlenging van den rijtijd dezer tram rijtuigen noozakelijk worden. (De veilig heid in de stad mag toch immers nief opgeofferd worden aan de snelheid, waar mede tramrijtuigen, die nu eenmaal niet kunnen uitwijken, door straten rijden I) Dan konden auto's en motorrijwielen nog meer de rechterzijde van den ver keersweg houden. Dén zou door het uitwijken van auto's en motorrijwielen voor Tramrijtuigen het gevaar van ongelukken voor voetgangen nog verminderen. ik hoop dat door de daartoe bevoegde autoriteiten spoedig zal worden beslist dat de voorgeschreven maximum snel heid óók van toepassing zal zijn. le op Tramrijtuigen. 2e op alle voertuigen met dierlijke be spanning. Mochten deze rubrieken rij- en voer tuigen buiten <ie verordening blijven val- leil zoo zou een desbetreffende vraag in den Gemeenteraad wellicht opheldering verschaffen over, thans vooralsnog on rechtvaardig schijnende, uitzonderingen. Met dank voor de plaatsing, teeken ik Hoogachtend. Inwoner van Haarlem. (Geen Auto-of Motorrijwiel-berijder.) P. S. Gelukkig zijn de ijzeren balken der Ver keersborden thans vrijwel verdwenen. Doelmatige beschildering der Verkeers borden, bij voorbeeld half wit, half rood, zouden ze zeer doen opvallen. Ik vrees dat zonder die felle kleuren menig proces verbaal zal opgeloopen worden wegens het vrijwel onzichtbaar zijn der borden in de huidige sombere groene kleur Het Kerkbestuur van den R. Joan nes den Dooper heeft den wensch te kennen gegeven om aan die kerk in de Amsterdamstraat een belendender strook gronds van de gemeente ter be schikking te krijgen o. a. voor de stich ting van een school.Daartoe moet het uitbreidingsplan vastgesteld bij raads besluit van 23 October 1918, in dien voege worden gewijzigd, dat de pro iectstraat ten zuiden van den grond toebehoorende aan bovenbedoeld kerk bestuur, kome te vervallen, waardoor de mogelijkheid wordt geopend bij den VENLO, 21 Febr. Zondag is de rij wielhandelaar M. Franssen uit Steijl op den weg tusschen Tcgelen en Belfeld vi:i zijn motorrijwiel gevallen. Door een juist passeerende auto wend hij overreden en ernstig gewond. In het Ziekenhuis te Ven-lo, waarheen hij werd overgebracht, is hij overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. BRUTALE OVERVAL. BARNEVELD, 21 Febr, Zaterdagnacht is door vier gemaskerden ingebroken bij den landbouwer E. van Drinkelaar onder Lunteren. De zoon, dochter en dienst meisje wenden ernstig mishandeld. Twee vermoedelijke dadere, verpleegden uit de Laandkolonie van het Leger des Heils, zijn aangehouden. HEEMSTEDE. Gasprijsverlaging. B. en W. stelden voor, met ingang van 1 Maart den gasprijs te verlagen tot 16 cent per M3, voor gas geleverd over den gewonen fheter en 17 cent per M3, voor gas, geleverd over den muntmeter. B. en W. stellen voor, hen te mach tigen aan de Woningbouwvereen. „de Haemstede" te verkoopen voor een som van f 3 per M2 een perceeel bouwterrein gelegen ten Oosten van den Binnenweg nabij .de Zandvaart, onder bepaling, dat dit bouwterrein uitsluitend zal worden bebezigd voor den bouw van arbeiders woningen, waarvoor 29 Oct. 1920 een voorschot is toegezegd. Gemeentezaken. B. en W. stellen den Raad voor eenige wijzigingen te brengen in de verordenin gen, regelende de voorwaarden van gas en electrische stroom door de gemeente Haarlem. B. en W. stellen voor, voor de uit breiding van het kabinet, benevens voor den aanleg van huurleidingen en inunt- installaties, alsmede ter verhooging van het bij raadsbesluit van 25 Februari 1920 toegestaan crediet, en voorts voor den bouw van een transformatoren werkplaats ten behoeve van het gemeente-electrici- teitsbedrijf, ter hunner beschikking te stellen een heórae va" i 47'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2