BUITENLAND. Gemengd Nieuws. FhUII.LhlUN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1921 Brieven uit Borneo. Inabong, Januari 1921. Borneo is rijk en arm, rijk aan vruchtbaren grond, aan mineralen en tropische gewassen rijk aan vischrijke rivierenrijk aan moerassen en eeuwenoude wouden, arm aan bevol king, Borneo-ligt vergeten boven het vruchtbare en welontginde Java; onder de rijke eilandenreeks der Phi- lippijnen, 'n schakel in den keten van Smaragd. Borneo is ook arm aan Missionarissen. Groote valleien en landstreken met duizende menschen nog neergezonken in de duisternissen des heidensdoms menschen, die den waren God niet kennendie meenen goed te doen met den duivel-aarts- vijand te vereeren en hun offers te brengenBorneo ligt vergeten En toch zou ik haast durven zeggen dat u zonder Borneo niet kunt leven Lach niet, mevrouw, gezeten in gemakkelijke rieten stoelwant dat riet komt van BorneoLach niet, mijnheer, die uw fijne sigaar rookt, want die tabak is gegroeid in Borneo 1 Lach niet, jongedame, want het zilver en goud van uw armbanden en ringen komt van Borneoen gij, jongeheer, herinnert gij u nog die „opslag" van uw onderwijzer? Dat zoogenaamde „Spaansch riet" groeide eens in Borneo en gij,goede keukenmeid, waar zoudt gij zijn zonder rijst en sago voor pud dingen, die altijd „prachtig" zijn Rijst en sago groeit in Borneo 1 En dan uw kaneel en kruidnagelen, uw peper cn suiker, uw tapioca en visch- geleithee, koffie en chocoladeuw amandelen, noodmuskaat en vanille Gij.liefhebber van ,sportdie hen gelstok groeide wellicht in 'n dicht bosch in tropisch Borneo;waar zou uw fietsband of voetbalbladder, hokkiebal of tennisschoenen zijn zonder rubber En rubber groeit in Borneo. Kamfer, onmisbaar in kleerkast, katoen ook weer komt van Borneo't Is Borneo, Borneo, overal 1 Nu zal ik heusch niet beweren dat juist uw rieten stoelen hier groeiden aan hooge, sierlijke palmboomen; dat uw sigaren groeiden aan mooie, eeuwig-groene struiken dat gouden en zilveren armbanden hier groeien diep in het water als koraal en spons. O neen 1 Ook niet dat die sagopuddig, die u verleden week had, bestond uit Borneo-sago, dat uit den grond gedolven wordt als 'n mineraal of ertsdat peper, zout en azijn hier bijeen i zoutvaatjes hangen te bengelen aan dikke, zware eiken- boomen Neen, zóóver heb ik het nog niet gebracht om dat vol te kunnen houden. Doch u heeft me begrepen, ha.idel is handel, doch als we voor dat stoffelijke ook 'ns wat geestelijk in betaling gaven. Ais we eens dachten, terwijl we tropische specerijen of vruchten of zulke dingen genieten, aan die millioenen arme menschen, die laag liggen neergezonken in Satan's boeien. O 1 als we het zoover brachten, dan zouden velen zich wel wat in spannen om het schoone missiewerk te steunen. Eerstens met wat iedereen kangebed en tweedens met wat slijk der aarde wel is waar, doch toch ookde spil waar alles om draait. O als u eens kon zien die streken waar dui zenden menschen leven, geboren wor den, kinderen voortbrengen en sterven zonder een enkele seconde te kunnen denken aan die troostrijke leering die Christus ons leerde zonder één enkel woord te hebben gehoord over de liefde en barmhartigheid van den al- joeden Godzonder een enkel woord :e hebben vernomen omtrent de groote waarheid :„Waarvan en waarheen Vs u eens kon ien den grooten gods vrucht van vcien, zeer vele christenen, die toch slechts een paar jaar geleden heidenen waren die omkeer in hun leven, gewoonten en daden 1 Als u kon zien het veid uit van den oogst, dat die oogst staat te verdorren en te rotten op de velden omdat de arbeiders wei nige zijn en omdat het geld hun ont breekt. Er zijn hier streken zoo groot als half Holland met misschien twee, hoogstens dne ^entjes. Scholen met 70a tiQ jongens die veelal onderhouden worden door den Missionaris. Onmis bare Zusters met hare schoolkinderen. Zij eten slechts rijst en visch 't is waar Ze behoeven geen morgen- en avond- costuums, geen overjassen kousen en schoenen, toch drukken de stoffelijke noodzakelijkheden zwaar op den jon gen Missionaar, zoodat hij vóór zijn tijd veroudert. Denk er 'ns over na, goede lezer. Mijn doel met al dat schrijven wat geen napje is in de uopen is slechts het missiewerk meer bekend te m :ken; want als het negatieve spreekwoord waar is, dan ook wel het positieve dus als het Missiewerk bekend is dan wordt 't ook bemind. Dat moet waar zijn, want is er wel iets schooners in dit tranendal dan Missiewerk onder de heidenen J. STAAL. De Conferentie te Londen^ De verkiezingen ln Pruisen. De toestand in Ierland. ÖÊwtfttGüE BUlTt.NL BERICHTE* TWEEDE KAMER. te weoergevonden dochier ltind op den schootVoor Tweede Blad. De eerste dag. De Fransche Waden, die de laatste be richten betreffende de conferentie te Lon den commenteeren, constateeren dat vol gens Briand zelf, deze dag „enkel een dag van inleiding der Grieksoh-Turksche kwestie was". De correspondent van de „Petit Journal" wijst er op, dat het aan Briand te danken is, dat deze dag, waar van men niet veel verwaohtte, op een ge lukkige wijze gebruikt werd, niet alleen om het terrein te banen maar ook' om het debat over de Oosterschc kwestie te ope nen. „Het Journal" merkt nog op, dat de En- gelsche premier niet zal transigeeren be treffende de noodzakelijkheid, dat Duitsc'n- lano zijn verplichtingen na moet komen, zoowel wat de schadevergoeding bttreft als de ontwapening en betreffende de nood wendigheid om de sancties toe te passen. De Oostersche kwestie. De Kemalistische gedelegeerden zijn Maandag te Londen aangekomen. Bekir Sami Bei, het hoofd der delegatie, heeft in een interview met Reuter gezegd, dat hij noch van Groot-Brittannië, noch van de deputatie uit Konstantinopel, of- fic-ee! bericht had ontvangen. Hij ver klaarde echter, dat alleen de Kemalisti sche delgatie voor Turkije kon spreken. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen de regeering te Angora en de bolsjewiki, zei spr., dat die vriendschappelijk waren, hoewel er geen sprake was van invloed of van aanvaarding der Sovjet-beginselen. Een protest van het I. V. V. Het Bureau Internationaal Verbond van Vakvereenigingen, heeft een telegram ge zonden aan minister Lloyd George, waar in het bureau zegt, dat het bij den aanvang der besprekingen door de vertegenwoordi gers van de verschillende regeeringen van de eischen aan Duitschland te stellen we gens de schadevergoedingen, het noodig acht de aandacht dezer vertegenwoowh- gers te vragen voor de eischen der arbei ders in zake de uitvoering van het Vredes verdrag reeds meerdere malen aan Opper sten Raad en Volkenbond kenbaar ge maakt, alsmede voor de resoluties in zake het herstel van Europa en de kolenleve- ring door Duitschland, op het Internatio naal Vakvereenigingscongres van 2229 November te Londen gehouden, genomen. De georganiseerde arbeiders achten de schadevergoeding door Duitschland nood zakelijk en rechtvaardig; zij protesteeren echte r tegen de eischen, welke de arbeiders van Centraa-Europa gedurende een men- schenleeftijd in slavernij zouden dompelen, de economische reconstructie van Europa zouden belommeren, den haat tusschen de volkeren zouden verscherpen en de bescha ving zouden vernietigen. Het bureau vraagt den Internaionalen Gezantenraad de vaststelling van een billij ke schadevergoeding met inachtneming de zer overwegingen en uitvoering der reso luties van het Londensche Congres. De Duitsche tegi oorstellen. Aan de gisteren te Berlijn gehouden zit ting van de deskundigen voor de confe rentie te Londen nam voor de eerste maal minister Simons persoonlijk deel. Men ver wachte, dat gisteren de nota der deskun digen gereed zou komen, die een diep gaande kritiek van de Entente-voorstellen inhoudt en de volkomen afwijzende hou ding van Duitschland ten opzichte van de ze voorstellen uitvoeriger motiveert Het rijkskabinet zal de nota heden bespreken en Donderdag, waarschijnlijk ook Vrijdag en indien noodig, zelfs Zaterdag, zullen de bespreking der deskundigen worden voort gezet Naar de „B.Z. a. M." verneemt zul len de Duitche vertegenwoordigers Zon dag naar Londen vertrekken. De nota der Duitsche regeering zal eerst bij het begin der conferentie aan de Entente worden overhandigd. D« uitslag van de verkiezingen van den Pruiaischen Landdag is thans geheel be kend. Al zullen er hier en daar nog wel veranderingen in komen, sooals het sys teem van de evenredige vertegenwoordi ging door het berekenen van de over schietende stemmen meebrengt, toch kaD men thans met vrij groote zekerheid de party-constellatie van den toekonostigen Landdag overzien. Volgens een officieel communique van gisteren zullen de mandaten, met inbegrip van de onver anderde cijfers van Opper-Silezië, als volgt verdeeld zijn: Sociaal-democraten IJl (vroeger 145), centrum 83 (94), de mocraten 35 (65), VoèasparHj 56 Duilsdh-mationalen 73 (48), onafhanke lijker) 28 (24), communisten 30 (0), Welf en en Sleeswjjk-Holstiem 6 (4), eco nomische partij 2 (0). In den tegenwoordigen, onmiddellijk na de revolutie gekozen Landdag had den de drie coalitie-partijen, sociaal-de mocraten, centrum en democraten, de absolute meerderheid van 304 afgevaar digden van de 410 achter zich. In den toekomstigen Landdag is deze meerder heid lot 219 mandaten geslonken. Op zichzelf zou ze ook thans nog „regie- rungsfahig" zijn, daar zij over een zij het ook kleine, meerderheid beschikken zal. Aan den anderen kant mag men niet over hel hoofd zien, dat zelfs zon der de democraten het centrum met de beide reflhtsöhe partijen te zamen-in staat zou zijn op een smallere basis een regeeringshlok te vormen, daar deze drie fracties nog altijd over 2J2 zetels be schikken, ongerekend de Welfen. Het centrum is dus in staat zoowel 'naar links ais naar jechts een beslissing te nemen. Naar het „Bert. Tagebi." verneemt, schijnt men er echter in het centrum niet aan te denken, de Duitsch-nationa- len tot het vormen eener regeering uit te noodigen. Wel echter streeft men hier naar de homogeniteit der regeering in het r(jk cn in Pruisen, m.a.w. men zou de Volkspartij ook in Pruisen aan de regeering willen doen deelnemen. Ter opheldering van den toestand zijn reeds psterenoctitend besprekingen ge houden tusschen de in de rijksregee- ring vertegenwoordigde partijen, dus centrum, democraten en Volkspartij. Naar officieel wordt medegedeeld, werd vol komen overeenstemming bereikt over het tót, dat naar een oplossing moet wor den gestreefd, waarbij de regeering in het rijk en in Pruisen door dezelfde par tijen-coalitie wordt gedragen. De houding der meerderheidssocialisten is op het oogenblik nog onzeker, d.w.z. dat het vooral de Berlijnsche sociaal-dc- mocratiscl.e leiders zijn, die zich legen een dergelijke uitbreiding van de regeerings- basis verzeilen, maar de meerderheid der overige fractieleden schijnt, voor zoover men op het oogenblik iets met zekerheid mag zeggen, een meer tegemoetkomende houding aan te nemen. De gespannen internationale toesland voor de conferentie van Londen zal de sociaal—democratie de beslissing in dezen wellicht vergemakkelijken. Het „Berl. Ta- geblatt" meent te kunnen aannemen, dal zeer binnenkort zoowel in het rijk als in Pruisen een groote coalitie tot stand zal komen, die zich van de Duitsche Volks partij over Centrum en democraten tot de meerderheidssocialisten zal uitstrekken. De nieuwe Pruisische Landdag zal 10 Maart bijeenkomen. Volgens de grondwet wordt dan onmiddellijk zonder debat de minister-president gekozen, en deze moet daarna de overige ministers benoemen. Ui' welke partij de minister-president zal wor den gekozen, uit de sociaal-democraten als sterksten of uit het centrum als daarop volgend in sterkte, zal men het verloop der verdere besprekingen onder de par tijen afhangen, die vermoedelijk morgen of overmorgen zulten beginnen. De strijd met Sinn Pein. Militairen hebben een aantal jongelieden omsingeld, die te Portree (in het graaf schap Mayo) aan het exerceeren waren. Een veertigtal werd gearresteerd. Wat Sinn Fein aan de regeering kost Wat de onr st in Ierland aan den Brit- schen belastingbetaler kost, blijkt uit eeu aanvullingsbegrooting voor hel loopende financieele jaar voor <fen „civieten dienst," tol een totaal van 9.352.300 p.st. Daarvan krijgt de- Royal Irish Constabulary een extra van 1.418.700 p.st. waarbij 349.000 p.st. voor uitbreiding met 2800 man en 188.350 p.st, voor gratificaties. De oor spronkelijke begrooling voor wagens en munitie is van 60.000 p.d thans bijna verdrievoudigd, terwijl voor draadlooze telefonie een extra van 90.000 p.st. is uit getrokken, en alleen voor transport 424.300 p.st. noodig is Ierland in ket Dagerhuis Het amendement der Hberalen op het adres van antwoord op de troonrede (waarin de huidige lersche politiek der regeering ernstig werd afgekeurd) werd met 257 tegen 88 stemmen verworpen. Het adres van antwoord werd goedge keurd. In den loop der discussie drong Asquith krachtig san op een gerechtelijk onder zoek naar de gevallen van represailles. Hij verklaarde, dat er een groote hoeveel heid bewijsmateriaal was, dat er bij som mige deelen der troepen in Ierland een toestand van volledige demoralisatie heerschte. Voorts drong hij er op aan, dat een poging zou worden gedaan om een wapenstilstand te sluiten. Bonar Law verklaarde, dat de Engel- sche regeering Or moest capituleeren voor deze campagne van misdaad 6f de misdaden moest onderdrukken en dan overwegen wat het beste was voor het Vereenigd Koninkrijk in zijn geheel. Hij liet zich schamper erover uit, dat Asquith een nieuwe concessie voorstelde telkens wanneer er een toeneming van misdaden was. Een slachtoffer. Toen Zaterdag een Iersohe mailtrein van de Great Western in Padidington Sta tion (Londen) was aangekomen, vond men in een waschgelegenheid een man met doorgesneden hals. Hij werd naar een hospitaal vervoerd, waar hij spoedig den geest gaf. Het slachtoffer bleek te zijn George Tilson uit Btackrock in het graaf schap Cork, die Ierland Vrijdag verlaten had, nadat hij een brief had gekregen, waarin stond dat hij vermoord zou wor den, omdat hij een spion was. In één van zijn zakken zat een papier met de woorden ,Als een schaduw uit Ierland gevolgd." De waschgelegenheid was van binnen gegrendeld en de moordenaar moet dus uit bet raampje ontsnapt zijn. Op den grond lag het scheermes nog, waannee de wond was toegebracht. Dat de overledene snol gevlucht was, bleek ook nog uit het feit, dat er geen bagage van hem in den trein gevonden werd. OVERWERK IN DE DUITSCHE MIJNEN. Het contract tot het doen van over werk in de mijnen, is opgezegd door de vier vakvereenigingen: de sociaal-demo cratische, de christelijke, de democra tische Hirsch-Dunckersche en de Pool- sche. Twee redenen zijn hiervoor opge geven: de arbeiders zijn lichamelijk niet in staat meer dan zeven uur per dag te werken, vooral niet in het warme jaargetijde, dat nu komen zal. En dan heeft het ontmoedigend op de arbeiders gewerkt, dat de regeering maar niet wil ópschieten met de socialisatie der mijnen. De arbeiders hebben den indruk gekregen, dat het de regeering er om te doen is de socialisatie op de lange baan te schuiven. Het contract is pas tegen 13 Maart op gezegd. Er blijven dus nog een paar weken over voor onderhandeling om tot een her nieuwing, zij het dan ook onder andere voorwaarden te komen. Het is te hopen, dat deze nieuwe besprekingen resultaat zullen hebben, want buiten het overwerk kan DuitscHland het op dit oogenblik in het geheel niet stelten SCHEIDEMANN GEBARRICADEERD. Maandagmiddag is in alle fabrieken van Cassel het werk gestaakt. Ongeveer 20.000 arbeiders verzamelden zich gevolg gevend aan een oproep van de sociaal democraten - op hel Friedrichsplein om te prolesteeren tegen het tót, dat in den nacht te voren de heer Soheidemann, opperburgemeester van Cassel, diens woning gebarricadeerd vond, zoodat hij in een hotel moest slapen. De sociaal-demo craten schrijven deze grap, waartegen zoo heftig en deftig geprotesteerd moest wor den met een staking en straat-demonstra ties, toe aan de conservatieven. En daar om schijnt aan deze betooging tevens het cachet gegeven te zijn van een „anti- monarch aie." De „Daily Mail" zegt, dat de Rus sische gedelegeerde Krassin binnen enkele dagen te Londen zal terugkeeren, met een volledige volmacht van zijn regeering, om te onderhandelen over een handelsver drag. In Russische kringen le Londen wordt gemeld, dat bekie partijen het eens zijn geworden over kleine wijzigin gen, zoodat alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De loonraad voor de textielnijverheid in Bradford kondigt 'n loonsverlaging aan in het gansohe bedrijf, in verhouding met de vermindering der kosten voor levens onderhoud. De Britsohe vliegers zijn op het oogenblik bezig een photografisohe kaart van Londen te maken. Verscheidene dui zenden opnamen zullen noodig zijn om het werk te voltooien. Het geheel zal echter volmaakter worden en bovendien vlugger in zijn werk gaan en veel minder kosten dan het op de tot dusver gebrui kelijke wijze in kaart brengen van een wereldstad als Londen. In York hebben hevige sneeuwstor men de treinen uren vertraagd en zes dooden geëisoht. Naar uit St. John gemeld wordt, heeft de ergste sneeuwstorm van dezen winter Newfoundland geteisterd en de trein- en stoombootdiensten stopgezet Ook de han del staat stil. Een duur huishouden. Alles kost geld in de wereld, en de mooiste dingen 't meeste. Ais we onder de mooiste dingen ook den Volkerenbond rangschikken, gaat die stelling precies op, want ook de Vol- kerenbond kost aardig geld. Geen betere baantjes dan die van geëmployeerde aan het instituut: Volkerenbond. De algemee- ne secretaris, Sir Eric Drummond, heeft een jaarlijksch salaris van 600.000 francs, twee onder-secretarissen, eveneens En- getsdhen, krijgen 300.000 francs per jaar. een oerde secretaris, de ransohinan Jean Mounet, k iets hooger in rang, en heeft 300.000 francs; zes directeuren heb ben salarissen van 100.000 tot 150.000 francs, en dan koonen de lagere beambten in groot aantal, waarvan o.a. achtenveer tig ressort-chefs zich tevreden willen stellen met 50 tot 75.000 frs. jaarlijks Men ziet dat voor den Volkerenbond ook al niet uit pure mensdhlievendhéid ge werkt wordt. En „Le Journal', dat deze salarissen opgeeft, voegt er aan tot dat het altemaai zijn: „aangename werkkrin gen, veel vrijen tijd, vakkennis geen ver- edsclife". Vergadering van 22 Februari. De behandeling van de begrooting van POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE wordt voortgezet De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) bepleit positieverbetering van kantoor houders en uitbreiding der Zondagsrust. De heer DRESSELHUYS, (V. L) dringt aan op positieverbetering voor het perso neel in het belang van den dienst Dc heer TEENSTRA (V. D.) komt op tegen den aandrang naar afschaffing der Zondagsbestelling. De heer VAN RAVESTEYN, (C. P.) sluit zich daarbij aan en bepleit salarisverbetc- ring voor het lager personeel. Dc heer SCHEURER, (A. R.) acht meer Zondagsrust mogelijk. De heer BRAAT, (P. P.) waarschuwt tegen afschaffing der Zondagsbestelling op het platteland. MINISTER KöNIG erkent, dat de dienst nog niet functionneert als ge wen schl is; tegen plichtsverzuim wordt evenwel streng opgetreden. Naar geleide lijke inkrimping van het aantal hoogere ambtenaren wordt gestreefd. Sluiting van kantoren tusschen half een en twee uur zal worden ingetrokken, daar waar groote bezwaren blijken. In verband met de motie-Van Beresteyn be treffende het overnemen van gemeentelijke telefoonnetten door het Rijk geeft de Mi nister toezegging aan een commissie een onderzoek ter zake op te dragen. De Mi nister verklaart dat gebruikers van biblio theken en archieven geen schade zullen on dervinden van de afschaffing -. an het port vrijdom. Dc betreffende motie-Van Bere steyn is derhalve overbodig. Naar aanlei ding van de motie-Weitkamp om veraf wo nende telefoonverbruikers niet meer te doen betalen dan anderen, zegt de Minis ter toe, dat hij zal nagaan, hoever in die richting kan worden gegaan zonder groote otfers. De Minister is voornemens op kleir.e kantoren den Zondagsdienst geheel te doen vervallen en eveneens de Zondags bestelling in de buitenwijken van groote kantoren. De heer v. STAPELE, S. D. A. P. dient een motie in oin de inkrimping van bet aantal hoogere ambtenaren sneller te doen geschieden, Dc heer WEITKAMP, Chr.-Hist., wij zigt zijn motie in verband met de toezeg ging van den Minister. De heer TEENSTRA V. D. zat tegen de begrooting stemmen, om de mededee- ling van den Minister over den Zondags dienst. De heer VAN BERENSTEYN V. D. trekt zijn motie in. De heer BRAAT dient een motie in om de Zondagshestetting op het platteland niet af te schaffen. De heer SCHEURER dringt ook aan op afschaffing van den Zondagsdienst in de groote steden. De MINISTER ontraadt de motie- Wcitkamp, evenals, de motie-Van Slape- le en de motie-Braat Morgen stemming over de moties. Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt geschorst tot morgen 1 uur. ZWENDELAARS VERDREVEN. De politie te Amsterdam heeft Maan dag-ochtend een emde gemaakt aan den (valsche en echte) en in gestolen goed, dis al sinds eenigen tjjd op het Beurs plein aldaar, geneden wordt. Tu sahen de zwendelaars en speculanten zag men veelal bekende opkoopera van gestolen goed en uit een der laatste rechtzaken is wel gebleken, hoe daar gezwendeld met zoogenaamde gouden horloges, welke van koper en van briljanten, die van glas waren. Een detachement agenten, trok Maandagochtend naar het Beurs plein en het Damrak, en daar is dit soort kooplieden verdreven. Den gebeelen mid dag surveilleerden agenten rond, om te zorgen, dat de kooplieden niet meer sa menscholingen vormden. Zij bleven echter weg, hier en daar trachtten zij nog groep jes te vormen, doch dat werd dadelijk be let. 't Ia de bedoeling, om voor goed aan dezen straathandel een emde te r aken, en Naar bet transch van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door 3. VAN P1NX1LREN, R. K. Pr. 44 De krankzinnige stond op en kwam naar Graqd-H urner; zy legde de hand PP zijn sthouder. „Gaspart! Tavance!" zeide zij, „gij "windel Gaspard Tavance? lk heb dien naam m mij,*e droomen gehoord. Later heb ik iooveel landen doorzwor- h«wd1"X<JOVl;el vtX8chJle:nde oanua» ge- Z7j trok hare Land terug, maar ging uiel weg. Eerst had het den matroos toegesche nen. dat een dienst U bewiizw "pn een vrouw, die hij nooit vergeten had, haar te redden misschien, de gemakkelijk ste zaak der wereld was. Maar de goede nian, die een zekere zeemans-welspre kendheid bezat en wiens geschiedenis sen aan boord door iedere wacht gaar- te gehoord werden, verloor zijn ge- tieele welbespraaktheid zoodra hij fijn verhaal niet met zijn gewone zeemans termen kon doorspekken. Toch moest hij beginnende krankzinnige zag hein met een buitengewone volharding aan en hare lippen herbaalden den naam van Gs&pard Tavance alsof bij haar een belangrijk jjehetm moest openba ren. zeide dan," beraam Grand-Hti mer, „dat ik voor tien jaar matroos was op een handelsschip, dat tot ka pitein had den besten vun alle men schen, een volmaakt zeeman, Gaspard Tavance, wien ik nog betreur, hoewel ik dp eer heb «jd^r jtws bevelen. mijnheer de burggraaf, te dienen aan boord van een schip vnn Zijne Ma jesteit, Uit droelheid, dat ik mijn pitein verloren had, nam ik dienst aan boord van de „Bellone", <>m m'jn woe de op de Engelschen te koelen. Maar ik wil niet spreken over de zeeslagen, die de burggraaf beter kent dan ik, omdat hij er het bevel voerde, maar alleen over een mijner schipbreuken." Bij bet woord schipbreuk sidderde die bedelares. Klaarblijkelijk oefende dat woord, waarop Grand-H unier met op zet een zekeren nadruk legde, een groo ten Invloed op haar uit, w»"! haar ge laat teekende een grooten angst en zij wachtte met de handen op de borst samengevouwen het vervolg zjjner ge schiedenis af. r „Verder, mijn dappere r reide de burggraaf om ifln matroos te helpen. Ik moet a eerst zeggen, mevrouw," gina Gmnd-iiuucc iflftri. -dal ik toen was in bet land der parelen, een streek waar de oesters versland genoeg heb ben om de menschen rijk te maken." De bedelares bracht beurtelings de handen naar baren bals en hare polsen, als om er de gewone sieraden te zoe ken. -„Het was in de golf van Panama," hernam de matroos, aan wien de be weging der krankzinnige niet ontgaan was, „een golf vol haaien en mon sters, tot groot nadeel voor de arme negers. Kapitein Tavance moest er een nieuwe lading Innemen en Ban den eigenaar van een der rijkste bezittingen van het land een brief van zijn oom overhandigen. Hij liet een boot in zee om dien briel zelf te brengen en wij zeilden langs de kust van het Koningi- eiland," Bij die woorden kwam de bedj'ares twfitj M doe a¥».lp*>s, en legde hare tengere band op den stoel van Grand-H unier. Het Koningseilandf' zeide zij; „het schijnt mij den naam van een paradijs. Er zijn namen die vol vreugde en geluk zijn. Zij roepen taJreelon op van bloemen vogelen en kinderenvan kin deren vooral.... Het had zwarte haren, mijn lief klein meisje.... Hare oogen waren blauw als saffierenIk weet niet waar het heengegaan is, ik zoek het voortdurend." „Welnu," zeide Btienmette zachtjes tot Grand-Hunier, gjj kwaamt dan op het Koningseiland." „Ja, om den brief te overhandigen. Gij hadt eens moeten zien welke gast vrijheid de Fransche graaf, bij wien mijn kapitein aan land ging, ons be loonde. Die edelman had zijn land ver laten om daar fortuin te zoeken. On getwijfeld waren de tijdingen, die mjjn koj.iieia hem ym Bariis bracht zeer de politie zat geregel l de handelaar, drijven. DE AMER1KAANSCHE GEZANT VL MET FOKKER BOVEN AMSTE Dinsdagmiddag heeft de Amei gezant, de heer Walter Philips, die weken te Amsterdam vertoeft, een gebracht aan de Nederlandsche v genfaibriek. Vergezeld door mevrouw genfabriek. Vergezeld door mevr. Ph den heer en mevrouw Frank Mahin onzen vorigen gezant in Amerika, den J. T. Cremer en zijn echtgenoote, daarop ook een bezoek gebracht aan vliegveld, te Schiphol, waar de ni Fokker verkeersvliegtuigen, met wel Koninklijke Luchtvaart Maatschappij 1 April af den gercgelden dienst op land zal onderhouden, werden bezie! Met een dezer verkeerstoestcllcn n tc het gezelschap, met Fokker als der, een vliegtochtje boven Ainste en keerde hoogst voldaan op den nen grond terug. De heer Philips bewonderde ten de groote mate van geriefelijkheid fraai ingerichte kajuit en sprak zijne deering uit over de energie, waarm Nederland het vraagstuk van het I verkeer is aangepakt. HEIDE-ONTGINNING. De gemeente Emmen heeft in het sterdam sche veld (midden-Drente) complex zeer goede voor ontgi schikte heidegronden ter gmotte H.A. aangekocht. Het ligt in de bedoeling der reg de koopsom renteloos aan de gen te verstrekken. Men verwacht dat sp een flink aantal arbeiders aldaar zullen vinden. EEN UURWERK DAT DEN „ZEGT". De heer H. Hart inarm, een der te New-York, heeft een klol construeerd, die elk kwartier de „zegt". De stemdragende inrichting b nit een ge perforeerden band of in vorm en uitzicht overeenbot met de film der dnematognanl uurwerk verplaatst dezen band twee cylinders. De naald eenei nograaf volgt elke 15 mimi ba verschillende op de film aanw geluidsindrukken. Op deze wijze v elk kwartier de nieuwe tijd in vorm weergegeven. De klok is voorzien van twee 1 pen. Drukt men op de eerste herzegt de klok den tijd, terwi tweede knop wordt gebruikt a) het tijdzeggen wil verhinderen De afmetingen der klok zij. bij 25 bij 22i/i cM. DEMONSTRATIE VAN WERKLOOZEN. Men Bchrijft ons: De werkloozen te Odoom (1 neemt hard overhand toe. Honden land- en veenarbeiders loopen t weken rond, terwijl het zich 0 laat aanzien, dat hierin spoedig dering cal komen. Maandag wen het Gemeentehuis een demonstra werkeloozen gehouden. De gemeente heeft inmiddels groote complexen heideveld aang waarop binnenkort een aantal weri aan het werk gesteld kunnen In het naburige Odoorner> Schoonoord, beginnen de gemoed middels in hooge mate onrustig den. In den afgeloopen naoht aantal personen als het ware nielingstocht ondernomen. Bij.lami caféhouders en burgers werden ten ingeworpen en hekken en 1 schappen vernield. HOE KAN DAT? De jongste volkstelling heef! wezen, dat de gemeente Kerkrac inwoneis telt. 1 Juli 1920 verir.e' statistiek een bevolking van 29' Deo. 19X9 van 28883. Hoe zit d< EEN METSELSTELLOv INGESTORT. Maandagmorgen on streeks stortte een bouwsielling in, bij dei bouw van de Bouwmaatschappij harding", aan de Beaa.rijsatraat terdam. Op de stelling «tonder arbeiders, die van een hoogs meter omlaag stortten. De 18-f merman 0. de V., brak eeni kreeg hoofdwonden en een «3a terwijl de beide anderen met stige verwondingen huiswaarts Eerstgenoemde werd naar het ri overgebracht. De politie was spoedig ter pl nam eenige gebroken sieigerpalei slag. DE MASSA-DIEFSTAL VAN Omtrent dezen opzienbarenden ten nadeele van de firma Engt 's Hage, wordt nader vemomei 't geheel zijn verduisterd: 2 j? auto's, 2ö vracht-automobielen o: torrijwielen, tot een gezamenlijk van f 80.000. Geleidelijk zijn de geus en fietsen uit de loodsen firma te Scheveningen vervoerd. ernstig, want aanstonds werd tot het vertrek der gravin, kwam overeen, dat de schooi aen boord van ons schip zou De vrouw van dien edelnia» tengewoon schoon en goeó engel. Men zou naar bare vk zoeken. Ik zie haar nog, altijd wit gekleed, met een manteltje de Spaansche gewoonte en n,. zou men den dood yetrotseerr bet was het portret der moe' zou de sterren van den hem om een gilmlacb ar van te 1 boord deed ik van alles er v IWordt vc,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5