BERICHTEN De Portverhooging. Muziek. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK HJIT ONZE VORIGE OPLAAG. De propaganda-vergadering in SL Bavo. Kantongerecht. De Winkelsluiting-verordening. Voor den Inhoud dezar rubriek «telt és Redaetia zich niet aansprakelijk. e HEEMSTEDE. B. en W. stelten den raad voor, aan H. M. de Koningin te vei» zoeken, het aan de Gemeente verleend* voorschot, ten behoeve van de Woning» bouwvereeniging „St. Joseph" te ver- hoogen tot een bedrag van f 488.340; alsmede om in verband hiermede, de b({ dat besluit verleende bijdrage in de be taling van de annuïteit te verhoogen. PERSONALIA. Vooc t examen nuttige handwerken •$jn gedaagd de dames: A. A. de Vries, If. A. de Vries, beiden Haarlem; M. C. Uaastepad, Schoten; M. W. J. Sevenhuy- sen, Heemstede; A. A. Alberts, Vogeten- feang; J. Melgerd, Velsen; en A. D. van den Heuvel, Santpoort. GARNIZOENSBERICHTEN. i De Adjudant Onderofficier Adminis- ïnrteur A. N. K. Hopman, van den Staf Her Xe Infanterie-Brigare wordt op den len Maart a.s. overgeplaatst naar het garnizoen 's Gravenhage en werkzaam gesteld aan de Ille Afdeefing van het (Departement van Oorlog. VRIENDENKRING—D. E. S. 1 Gisteravond werd in Klasse A in café Ixmenburg, Koningstraat, gespeeld tus schen Vriendenkring en D. E. S. Het Was voor beide vereenigingen de laatste wedstrijd. Er is goed gespeeld en D. 'E. S. behaalde het mooie totaal van 677 caramboles tegen 486 voor Vrien denkring. EEN VERSTANDIG DIER. Gebeurde Dinsdagmiddag op de Groote Markt. f 't Was half vier, Veel menschen, veel fietsers en veel voet- pngers. Een gezette verkeersagent leidde met veel tact 't verkeer volgens de nieuwe rege- kn der Haarlemsche verkeerskunsb Uit de Barteljorisstraat kwam stapvoets bangeloopen een goedige knol, die een Jwagen van de Gemeente-reiniging voort rok. De leidsman was niet te zien. De verkeersagent hief zijn staf op en IWees „richting Groote Markt" ten teek en, 'dat „meneer" door kon rijden. Het verstandige beestje draaide heel netjes om den agent heen en liep kalm pricbting langs de Kroon." De verkeers-agent bemerkte toen, dat paard en wagen zonder voerman waren en gal den viervoeter in overweging even op *"n baas te wachten, waaraan deze onmid dellijk gevolg gaf. Er zijn menschen die de nieuwe ver keersregeling nog niet begrijpen. Een paard van de G. R. blijkbaar wel. RIJNLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. Aan aandeelhouders der Rijnlandsche Hypotheekbank, zal worden voorgesteld bet dividend over het afgeloopen boekjaar 1e bepalen op pet (gelijk aan het vorige Jaar.) GARNIZOENSBERICHTEN. Reserve-kapitein V. F. Bouwmeester, ran het lie reg. inf., wordt overgeplaatst kii bet 31e bataljon landweer (district VGGravenhage). Officier van gezondheid ie kL J. van jfcr Werff, van de ziekeninrichting te Haarlem, heeft zich weder beschikbaar ge- Weid voor den dienst in Ned-Indië. HET OUDE POMPEJI. Voor de af deeling Haarlem van de Ned. Reis vereen iging zal a.s. Donder dag optreden de heer Ter laak, Leer- aar aan de H.B.S., te Amsterdam, met het onderwerp: „Leven en kunst in het oude Pompeji". De heer Ter- laak is in het bezit van eene schitte rende collectie lichtbeelden om zijn «onderwerp toe te lichten en spreekt wit ervaring door zijn reis in 1915 aaar Napels en Pompeji. BARBIERS EN KAPPERS. De heer H. J. Lingeman, voorzit ter van de afd. Haarlem van den Ned. Barbies- en Kappersbond die leeds 17 jaar als commissaris in het hoofdbestuur zitting heelt geaad, heeft voor deze laatste functie bedankt Als bewijs van waardeering voor Ejjn arbeid in het Hoofdbestuur ont ving hij een diamanten dasspeld. In zijn plaats in het Hoofdbestuur werd met algemeene stemmen ceko- toi de heer N. J. Vos, ELEKTRA. Men deelt ons mede: Van verschillende zijde is de vraag fedaan, of opvoeringen van Elektra net Diepenbrock's muziek Gijsbreght van Aemstel en Maria Boodschap te Haarlem niet mogelijk zoude zijn. Door de directie van den Stads- «chouwburg zijn hiertoe pogingen in het werk gesteld, ook de heer Willem Rooyaards schreef, dat de opvoerin gen van deze werken te Haprlem uit gesloten zijn door de te geringe diep te van het tooneel van den Stads schouwburg. EEN SCHADEPOSTJE. Om een meisje dat spelend uit een tijstraatje kwam niet te overrijden twam Dinsdagmiddag een kruideniers bediende in de Gierstraat van de fiets le vallen, waardoor eenige eieren die hj; in een netje aan zijn rijwiel had hangen, stuk op straat vielen Een schadepostje BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 23 Februari. A. Bijland m H. Wels. P. v. d. Bosch en S. v. Hemert. A. Jansen en C. v. Britsom Getrouwd: 23 Februari: G. Buur en G. v. Kommer. G. Dijkstra en M. Timmer mans. A. v. d. Meer en W. E. Mar- aelje. J. W. Raatgever en ,G. E. Bos veld. Geboren: 22 Febr. d. van A. A Roéll •—Bar. de Vos van Steenwijk. d. van If. R. v. d. PavoordtHuiskens. 1. Van P. J. Buttenv. d. Moolen. 23 Febr. 1. ran H. W. ZomerBeks. d. Van E. M. v. d. PietermanSmits. d. Van M. J. T. den BoerKoppen. Overleden: 21 Febr. M C. Bertheux, 62 jaar, Plein. 22 Febr. M. K. A. Korf, 34 jaar» Antoniesteeg. H. tJiUenbosch, 45 jaar, Doelstraal. 23 Febr. J. G., 21 mud., z. van J. Milai» Kamperlaaji. Met ingang van 1 Maart a.s. wordende te heffen porten en rechten gewijzigd als volgt: BINNENLANDSCH VERKEER. Briefkaarten: 7% cent Brieven van een gewicht t.m. 20 gr. 10 cent; boven 20 tot en met 100 gram 16 cent; boven 100 tot en met 300 gram 20 et; boven 300 gram tot en met 600 gram 30 ct; boven 600 gram tot en met 1000 gram 40 ct.; boven 1000 gram tot en met 2000 gram 60 ct Voor zg. stadsbrieven bestaat geen af zonderlijk tarief meer. Gedrukte stuk/ken: voor een gewicht tot en met 600 gram 2 ct per 50 gram of gedeelte van 50 gr. boven 600 tot en met 750 gram 26 cent; boven 750 tot en met 1000 gram 30 ct; boven 1000 tot en met 1500 gram 86 ct.; boven 1500 tot en met 2000 gram 40 ct. Nieuwsbladen en bijvoegsels. Indien de frankeering bij abonnement geschiedt, voor een gewicht van niet meer dan 55 gram cent, boven 50 gram tot en met 150 gram 1 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 50 gram K cent daarboven Geschiedt de frankee ring niet bij abonnement, dan is voor alle nieuwsbladen en bijvoegsels het port der gedrukte stukken van toepassing. Met ingang van 1 April a.s. wordt hef port der nieuwsbladen en bijvoegsels, waarvan de frankeering bij abonnement geschiedt, nader vastgesteld op: voor een gewicht van niet meer dan 55 gram 1 cent; boven 55 gram tot en met 150 gram 2 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 60 gram of restend gedeelte van 50 gram 1 cent meer. Monsters. Tot een gewicht van 150 gram 7)4 en verder voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 2% cent daarboven. Aanteekening. Behalve het port is voor gewoon aan- geteekende stukken alsmede voor aange- teekende brieven met aangegeven gelds waarde een recht verschuldigd van 15 cent; voor aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde daarenboven een recht van 2J4 oent voor elke honderd gulden of restend gedeelte van honderd gulden aangegeven geldswaarde. Expressebestelling. Het recht voor expressebestelling be draagt voor brieven en andere stukken 40 ets.; voor postpakketten eveneens 40 cents. Postwissels en Postbewijzen. Het bij vooruitbetaling verschuldigde recht voor postwissels bedraagt: voor een bedrag lot en met 26 10 cent; boven 25 tot en met f 60 20 cent en voorts 10 cent voor elke som van 50 of restend gedeelte van 60 boven 50 tot en met 600; boven dit be drag is voor cëkc som van f 100 of restend gedeelte va* 100 10 cent meer verschuldigd. Het recht der postbewijzen bedraagt 5 cent. Invordering van gelden op kwitanties en wissels. Voor rik ter invordering gegeven stuk is bij de afrekening of bij de teruggaaf van de onbetaald gebleven stukken een vecht van 12K cent verschuldigd'. Bij de afrekening is bovendien wegens het per boiderri ingevorderde bedrag een recht verschuldigd, hetwelk bedraagt; voor een bedrag tot en met 25 10 cent; boven f 25 tot en met f 50 20 cent en voorts 10 cents voor elke som van 50 of restend gedeelte van f 60 boven 60 tot en met 600; boven dit bedrag is voor elke f 100 of restend ge deelte van 100 10 cent meer verschul digd. Pakketpoli: Het recht voor pakketten met aange geven waarde bedraagt per pakket 15 cent, vermeerderd met 21/% cent voor elke honderd gulden of restend gedeelte van honderd gulden aangegeven waarde. INTERNATIONAAL VERKEER. Brieven. a. In het verkeer met Oost- en West- Indië, per zeepost en in hert grensver keer met BelgiS en Duitschiand vooreen gewicht van niet meer dan 20 gram 10 cent; voor elk meerder gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 5 cent daarboven; b. in hert overige verkeer met België voor een gewicht van niet meer dan 20 gram 15 ct.; voor elk meerder gewichf van 20 gram of gedeelte van 20 gram 10 cent daarboven; c. in alle andere gevallen voor een ge wicht van niet meer dan 20 gram 20 eL, voor elk meerder gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 10 cent daar boven. Briefkaarten. In het verkeer met Oost- en West-In- dië per zeepost, alsmede in het grensver keer roet België en Daitschland, het binnen!andsch port, das 7% cent voor elke kaart; in ale andere gevallen 12 cent voor elke kaart. Gedrukte stukken. a. In het verkeer met Oost- en West- Indië, per zeepost, per 60 gram 2 cent; b. in aüe andere gevallen per 60 gram 5 cent. Postwissels Het recht voor postwissels bedraagt; voor een bedrag tot en met 25, 25 cent; boven 25 tot en met f 60 50 cent en voorts 25 cent voor elke som van 60 of gedeelte van f 50 boven 60 In het verkeer met Weat-lndië blijft het binnenlandschg postwisselrecht jran toepassing. Deze vergadering mag terecht uitstekend geslaagd genoemd worden. Velen hadden aan den oproep gevolg gegeven, zoodat de groote zaal geheel bezet was, zoowel met mannen als met vrouwen. Het geestdriftig woord van beide spre kers vond ingang bij alle aanwezigen, ge tuige het spontaan applans, dat opklonk tijdens en na de redevoeringen. En dat men de noodzakelijkheid begreep van een propaganda-maand, blijkt wel uit het feit, dat zich reeds 60 propagandisten staande de vergadering opgaven. Een fraai succes dus, vooral voor hen, die het initiatief in deze namen. Nadat de heer H. A. VuHnk, voorzitter van het propaganda-comité en leider der vergadering, deze met den Christelijken groet geopend had en nadat het Bonds lied gezongen was, zette de leider der ver gadering uiteen, waarom men met groote trom allen ter vergadering opgeroepen had De organisaties moeten op peil blijven. Er waren plannen opgemaakt daartoe en deze waren goedgekeurd. De bloemenstad moet dreunen van Roomsche propagan da! Maar daarvoor hebben wij mannen noodig. Wij moeten een contingent vrijwil ligers hebben. En juist om die te krijgen, is deze vergadering belegd. Spr. hoopte vele enthousiaste propagandisten te ver krijgen, om de propaganda-maand volko men te doen slagen. Na den heer L. F. Guyt, bondsvoorzitter van St. Paul us, en spreker van den avond, welkom geheeten te hebben, gaf spr. deze het woord. De heer Guyt begon met te zeggen, dat het niet genoeg was, nu' een aantal, mis schien een groot aantal propagandisten te krijgen, die dan misschien na een paar dagen het bijltje bij het blok zouden leg gen. Neen, wij moeten, evenals tijdens de Kruistochten, blijven strijden. Van Haar lem moet de victorie beginnen. Spr. noem de het van den Volkshond een gelukkig idee, deze actie op touw gezet te hebben. Hij stelde zich tot taak, hedenavond te spreken over den strijd tusschen geloof en ongeloof. Spr. herinnerde er aan, hoe de Katho lieke organisaties zich lot een machtig corps hebben opgewerkt. Er zijn 150.000 Kath. georganiseerden. In die organisaties vinden zij voordeelen van weerstands- en werklooze kas. Daar ook hebben we „Her wonnen Levenskracht" tegen de witte pest, 150 propagandisten bereizen het geheele land. Dan behandelde spr. de strijd, die was, ien en steeds zal zijn. Die strijd zal heviger worden. Men zal feller wapenen gebruiken, om de hechte Katholieke zuil omver te werpen. De strijd der vakbeweging is er een tusschen geloof en ongeloof, hetgeen spr. met een paar bewijzen staafde. Spr. citeerde v. d. Tem pel en andere socialisten, die de Katho lieke organisaties noemden de bescher ming der kapitalisten en onderkruipers. Als een staaltje, hoe de overzijde tegen de Katholieken is, haalde spr. het volgende infame van een gezegde aan uit het blaadje „De Schilder," aan waarin een vakbondsbestuurder geschreven had: „In de socialistischen strijd hebben wij geleerd op eigen beenen te staan en niet te steunen tegen een vermolmd crucifix, waarin het knagende gedierte huist en zich voedt." Een Kleerekoper durft zeggen, dat de Paus niets kon doen, dat hij niet aan de cultuur kon werken. Spr. gaf dan een klein stukje geschie denis, hoe de socialisten en anarchisten alles gedaan hebben, om de organisatie tot de hunne te maken, (Onder applaus kwam kapelaan Wen nen ter vergadering). Spr. ging de oprichting van de socialis tische organisaties na, waarbij een strijd ontstond tusschen meer gematigde en meer anarchistische. Het N. A. S. daalde daar door van ruim 15000 tot 6000 leden. Die strijd zal altijd blijven voortduren. Bij ons zal dat zoo makkelijk niet gebeuren, om dat wij den hechten Christelijken gods dienst hebben. Wij hebben ons volk nooit dom gehou den. Wij hebben mannen met ruggegraat. Wij voeren onze priesters volgaarne in den strijd. Aan de overzijde tracht men ons altijd zeer le doen in wat ons lief is. Wij zullen nu hun zeer doen, door de Katholieken uit hun rijen te halen, die zich daar nog bevinden. Daarvoor geen hoera's, geen applaus, maar opgaven voor propagandist. Spr. herinnerde aan „Rerura Novarum" van Paus Leo XIII, die organi satie aanbeval onder de banier van het kruis, en wel vooral om de geestelijke be langen te behartigen. In dit verband wees spr. er op, dat de tegenwoordige moeilijke tijden vooral tot organisatie opwekken, om door die organisatie dan ook tevens het loon op peil te houden en den arbeids duur niet te verlengen. Spr. wekte dan in een kernachtig slot op, om zich als propa gandist op te geven en besloot zijn rede met het strijdlied van Pastoor Donders. Luid applaus weerklonk na deze rede. Daarna zette de voorzitter uiteen, wat in de propaganda-maand gedaan zal wor den. Men zal trachten ongeorganiseerden in de Katholieke organisatie te brengen, o.m. door brochures-verspreiding, groote propaganda en misschien ook wijkverga deringen. Nadat „Roomsche Blijdschap" gezongen was, uam kapelaan Wennen, die door den voorzitter ingeleid was als de ware pries ter-propagandist, het woord. De Eerw. spreker zou uiteenzetten, zooals hij zeide, waarom men Katholiek vereenigd moest zijn en om propagandisten te maken van het woord en de daad, ook de niet-geor- ganiseerden onder de Katholiek' georgani seerden te brengen. Zonder God is het onmogelijk een redelijke, een eerlijke en een noodzakelijk bestaande maatschappij te hebben. Men spot met Katholicisme, ook met de Roomsche organisatie, Mes vraagt wei ecna, of het Roomsch zijn iet» te maken heeft met de organi satie. Zeker. Daar zijn de rechtvaardigheid en onderlinge liefde. Die zijn bij socialis ten en Katholieken heel anders. De socia listen en communisten voeren strijd, maar een klassenstrijd. Die mag niet bestaan, moet niet bestaan, mogen wij niet aan hangen. Wij voeren een strijd van goed tegen kwaad. Wij moeten Katholiek' ge organiseerd zijn, omdat de anderen God niet erkennen. Omdat zoovelen gevaar loo- pen, meegesieurd te worden in den maal stroom. in de draaikolken van 't ongeloof, is het zoo nuttig, dat hier zoovelen bij eengeroepen zijn ter propaganda, opdat wij hen, die dat groote gevaar loopen, terug kunnen brengen naar den schaapstal van Jezus Christus. Zoovelen zijn godlooche naars, maar het grootste gedeelte ontkent niet het bestaan van God, maar Zijn albe- stmar. Zij hebben dat als beginsel aange nomen en laten zich daar nu door mee voortsleuren. O, mochten wij die God als beginsel aannemen, met eenzelfden vuri- gen ijver ons laten meesleepen in de goede richting, zooals de godloochenaars het in de slechte richting doen. De Eerw. spr. wees er op, dat men soms zegt, dat ge weten, eergevoel en góede naam de men schen in goede banen kan leiden, doch hij oonde aan, dat dit alles niet kon zonder God. In dit verband wees ZijnEerw. op het ongelukkige Rusland, waar, tenminste uiterlijk, God buitengesloten is. Maar als men God dan ook' moet erkennen, dan moet men Hem ook in alles erkennen, dan moet men ook Katholiek georganiseerd zijn, want doet men dit niet, dan is men georganiseerd zonder God. De Eerw. spre ker toonde dan met zeer goed gekozen voorbeelden aan, hoe de wonderen der hedendaagsohe maatschappij zonder God misbruikt worden tot vernietiging van menschenlevens en materieel. Zijn Eerw. spoorde aan, aan God vergiffenis te vragen voor hen, die met scherpe wapens tegen ons strijden en zelf met God te strijden, tot heil van ons zelf en de huisgezinnen. Het hoog-beilig Roomsch vaandel moet hoog gehouden worden. Guido Gezelle zong, dat alles van God sprak, bloemen, planten, golven, alles, als men maar luis tert. Laten ook wij dan klisteren, opdat ook wij in alles God zien. Een langdurig applaus volgde op deze geestdriftige rede. Hierna sprak de voorzitter nog een kort woord van dank tot de beide sprekers, alsmede tot hen, die het initiatief tot de propagandamaand genomen hebben, en na een spontaan gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen", werd de vergadering geslo ten met den Christelijken Groet. Vanmorgen werden eenige overtredin gen tegen de half acht winkelsluiting- verordening behandeld. Wegens plaatsgebrek kunnen wij he den geen uitvoerig verslag opnemen, waarom wij morgen nader op deze zaak terugkomen. De ambtenaar van 't O. M. eisahte voor elke overtreding 0.50 boete of 1 dag hechtenis Mr. Tideman pleitte vrijspraak. ZEVENDE BACHCONCERT De „Tragische Overture" en Brahms, meesterwerk" van architectuur, door van 'Anrooij gedirigeerd, klonk als een hel dendicht. Van Anrooij Heeft de kracht, die de vuren der muziek ontsteekt; hij heeft die kennis van zaaen, die het stuk gebonden houdt en acnzeli doet zijn. üij is een der zéér zeldzamen, die een werk inderdaad reproduceeren kunnen als inventie van den componist. Hij heeft de echte ontwikkeling van geest, van waaruit de sympomsche muziek van Brahms als compositie gezien moet worden, en die elementair noodig is voor de kennis van geheele klassicisme. Maar hij heeft een Ut terst-sternehartstochtelijnbeid en de alle-elementen-vereenenue Lente, waar door net licht der schoonheid gewekt wordt. Dit is eindelijk het voornaamste. Hij roept den veroorgen, levensschuwe Kunstenaar -o.ati.nj up, ve.in.ni voor de hoorders het donkere beeld dei' natuur, bezielt de inuziK&ie abstracties met zijn vurigheid en zoo velgt men met bewon dering de acboone ditnyrambe van dezen dirigent. Maar- ook deze euetste van alie uitvoeringen ta.i de rtraunm-inée niet aanneme.ijs nnuen. Tegenover het levens beginsel van deze muziek moet ons ge slacht onverzoenlijk zijn. Zoo vurig vau Anrooij de Ouverture deed klinken, zoo hevig zong de diepe kunstenaar if uberinan de muzikaliteit van het viocLoncert met zijn instrument. Nu was het Huberman's furieuze evo atie, die ons meesleepte. Nooit hoorde ik een viooLuoncert zoo schitte.end a.s een hym nische improvisatie speien als door Hu- herman. Hij is'de echte artist. Van Anrooij dirigeerde na de pauze de vijfdye symphome van Tschaikowsky. Het werk heeft zuiverder dan de zesde de uiting van Russische kata iters heeft een onmiskenbare, buitengewone, melo dische macht, die sterk-duidelijk is door de behandeling der tonaliteit. De sym phonic is open van sentiment en be weegt zich als een ballade. Wanneer met nauwkeurig overleg het laatste deel eenigszins verkort werd, zou het stuk ook naar den vorm volkomen bevrediging geven. De uitvoering was buitengewoon espressif en be tee kent een glorie voor het Re sidentieorkest en den dirigent Peter van Anrooy. H. F, A. (Ongecorrigeerd GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij. De Sierkan, Zijlweg 104, boorden; D. Wijte, Ruyg- haverstraat 22, ceintuu»; B. Vermeer, Burgwal 55b, fietsmanchet; G. Philips, Spaame 5, bruin handschoentje; J. Dumé, EeschBderstraat 4, bruine dames handschoen; L. Slot, Jansweg 33, poedel hond; Th. Waning, K. Vlamingstraat I, grijs hondje; Gemeente Reiniging. Ha»- menjansweg, Trekhond; L Vos veld, Bar teljorisstraat 9, halsketting; M. Nelissen, Gasthuissingel 8, gebreide handschoen P. G, Bouman, Handelsschool, grijs wol len handschoen; M. Sneekesptozenprieel- straat 4lrd-, wollen muts; H. M. Thuis, Sophiastraat 55, roode muts; W. Hoff, Brouwersstraat 51 I, maatstok; C. Vis ser, Buitenpad 85A, Spaarndam, porte- monnaie; v. Wieligen, Da Costastraat 28, kinderportemonnale; H. J. Buis, Z. B. Spaarne 19, portefeuille; J. Warren, Zoetestraat 21, reticule; F. v. Essen, Kloosterstraat i2rood, rood reticule; H. v. Roon, Lange Lakenstraat 8rood, school - tasch; A. v. Os, Zomerstraat 16, stempel HET WESTELIJK ELFTAL. Het westelijk elftal is als volgt sa mengesteld: Doel: Mac Neill; achter: Denis; midden: v. Thiel, Vermaas en Steeman; voor hoede: De Natris, Boerdam, D. Kessler, Vos en Gupffert. Reserves: Beyers, Martin enn Borne- mann. BELGIE—FRANKRIJK. De heer J. Mutters heeft de benoe ming tot scheidsrechter bij den wed strijd BelgiëFrankrijk te Brussel te spelen, aangenomen. Mijnbeer de Redacteur. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in nw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Nu de muntgasmeters veranderd worden en men muntjes door de gasfa briek vastgesteld moet gebruiken, heeft de directeur der gasfabriek in een adver tentie bekend gemaakt, dat er eenige win keliers beschikbaar zijn, bij wie men die munten kan bekomen. Doch de direc teur is vermoedelijk vergeten er bij te zetten, dat men in zoo'n winkel gedwon gen wordt, tevens iets te koopen, ais men die munten haalt. Zoo men dit niet doet, laat men de gasverbruikers vertrek ken zonder munt. Neem nu eens aan, dat een werkman, die leeft van het „Geeft ons beden ons dagelijkscli brood" en in het laatst van de week nog 20 cent bezit, en dat het kantoor der fabriek gesloten is. Moet zoo iemand dan zon der licht blijven zitten? Ik begrijp zeer goed dat een winkelier niet gaarne naar voren komt, alleen om muntjes te geven, doch ik zou den heer Directeur der Gemeente Gasfabriek dan beleefd willen verzoeken doelmatiger mid delen aan de hand te willen doen en bijv. het kantoor meermalen open te stellen voor het publiek, om zoodoende den werkman niet te verplichten 'n bood schap mede te laten nemen, als hij munt komt halen in een winkel voor gasver bruik. Achtend, H. H. ESSENBERG. Naschrift. Bij informatie aan de gasfabriek deelde men ons mede, dat de bovengenoemde feiten wel juist kunnen zijn. Maar de gasfabriek kan deze win keliers ook niet dwingen de munten af te geven zonder voorwaarden te stellen. De gasfabriek heeft een oproep gedaan tot de winkeliers om aan de versprei ding der munten mede te helpen. Een twintigtal meldde zich aan en kochten munten van de gasfabriek, geheel op ei gen risico, om die weder te verkoopen en louter ten gerieve hunner klanten. Wan neer zij die dus alleen aan klanten wil len leveren, kan de directie der gasfa briek daar niets aan doen. Depothouders zijn die winkeliers met. Intusschen zal overwogen worden of het mogelijk is het kantoor aan de Pieterstraat langer open te stellen. Maar ten slotte is alles maar een tijdelijke maatregel, want als de mun ten verspreid zijn eenmaal, dan loopt de zaak weer evenals vroeger. Bij het ledi gen der muntmeters worden de verbrui kers ook in de gelegenheid gesteld om de gebruikte munten weer terug te koopen. Driehuis, 20 Febr. 1921 B.K. Fanfarecorps „Soli Deo Gloria". Mijnbeer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u ook eens een be scheiden plaatsje in uw veelgelezen blad voor het volgende: Thans heeft aan ons Fanfarecorps ëen groote verandering plaats gehad, onze Directeur, de heer C. Oudendijk is als zoodanig afgetreden, daar hij meende, dat de praestaties, die de vereeniging thans zal moe'ien doen, nu zij in de afdeeling „Uitmuntendheid" zal moeten kampen, boven zijn krachten zullen gaan, vandaar dat hij zijn functie wilde afstaan aan een booger staand musicus en die hebben wij gevonden in den heer S. Vlessing, die zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen, maar dit gaat met groote fi- nancieele offers gepaard Vandaar dat wij dan ook een beroep doen op den milden steun van de Katholieken van Driebuis en omstreken om door de, door ons zoo gewaardeerden steun ons Fanfare corps in staat 1e stellen, de plaats te behouden, die zij thans op de concour sen gaat innemen. Want het zal tenslotte de vraag zijn, zijn wij financieel sterk genoeg om ons corps nog steeds hooger op te voeren en ervoor te zorgen, dat Katholieke feestgelegenheden en Room sche acties die nog uitgevoerd zullen worden, steeds door schetterende fanfares de feeststemming te verhoogen. Vervolgens nog een woord' van dank aan onze afgetreden Directeur, die de vereeniging van niets zoo hoog wist op rte voeren en dien wij in het vervolg met een instrument tusschen de muzikanten zullen aantreffen, want ook daar is hij zijn plaats waard. Mijnbeer de redacteur, mijn hartelij- ken dank. jEEN .WERKEND LID. HEEMSTEDE. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede op Vrijdag 25 Februari 1921, des avond* 8 uur. De agenda vermeld 1. Notulen van 29 October, 2 Novem ber en 21 December 2. Walbeschoeiing Oosterhoutlaan en Vijverlaan 3. le Wij ziging verordening rechten (havengeld) j 4. Vaststelling bouwplan Park Bronstee 5. Vaststelling verordening tegen beper king der woongelegenheid 6. Steun par ticuliere bouw 7. Borgstelling ten be- hoeve van Tuinwijk 8. Overname strook jes grond Raadhuisstraat en Heerenweg 9. Vaststelling percentage gelden ver strekt aan de Gas-, Duinwater- en Elec- triciteitsbedrijven 10. Uitbreiding net ten der Gas-, Duinwater- en Electrici- teitebedrigven 11. Verlaging gasprija 12. Verkoop bouwterrein aan „de Haam stede" 13. Verhooging voorschot aan „St Joseph" 14. Vaststelling herziening XIX en XX Uitbreidingsplan 15. Ingekomen stukken en mededeelingen 16. Vaststel ling suppletoir kohier Hoofd. Omslag j 17. Behandeling reclames tegen den aan slag in den Hoofd. Omslag. OVERVEEN. Druk bezoek. De bloemenibollententoonstelling heef? zich in een druk bezoek mogen verheugen. Naar we vernemen waren er tot Maandag avond ongeveer 2500 betalende bezoekerr geweest Zondag bedroeg dit aantal onge veer 1000. Andere jaren bedroeg 't aantal bezoe kers in 3 dagen omstreeks 400. BEVERWIJK. Men schrijft ons: Vanwege de Commu nistische partij te Beverwijk, werd Maan dagavond hier een groote openbare ver gadering gehouden, waar ais spreker zou optreden het Communistische raadslid Tij- sen en aangetrokken door de groote re clame en 't mooie weder, voelde mea vele zich geneigt om eens te gaan luiste ren, temeer, daar de spreker ons in den geest zou voeren naar het paradijs achtige Rusland en daarvan de heer lijkheden zou verkondigen. En omdat zijn Edelachtb. Tijsen misschien ook niet veel verder geweest is als Beverwijk, kon den wij hem missohien van dienst zijn om als 't kon, waar hij soms wat mocht vergeten, dit aan te vallen. Acht uui zou de vergadering beginnen, en 05 dat uur was de spreker precent met een paar bestuursleden. Kwart over 8 een 7-tal belangstellenden. Behande noemt spr. het: er is in Beverwijk nog geen armoe. Iemand ter vergadering opofferde, het denkbeeld om de straat wat partijge noten te gaan zoeken en werkelijk te circa half negen kwamen een twintigtal» blijkbaar werkelooze Sigarenmakers bin nen, doch pas hadden zij een partijge noot opgemerkt, of de scheidpartij be gon eerst die scher uit en meer lie felijke dergelijke woorden; dan komen wij niet op de vergadering, werd ge roepen. Partijgenoot verliet de zaal niet, dus keerden allen terug en bleven wij weer alleen. De spreker vond, dat nu de vergadering niet kon doorgaan we gens te weinig belangstelling en aan gezien er geen geld in kas was, zou ue spreker zelf de zaalhuur betalen wan neer door de leden der burgerwacht een paar dagen verlof wordt gevraagd, dan Kan dat hier gerust worden toegestaan, dunkt ous, want de belangstelling voor het communisme is voor Beverwijk zeer gering. Bjj VERWIJK. Afgewezen. Onze ge meenteraad besloot in haar jongste ver gadering op voorstel van den heer Steen voorden (R.K.) om den Minister te vra gen onze gemeente alsnog in de eerste Klasse voor den bijslag op de werkloos- heiduitkeering te plaatsen. In axwacb- ting zou volgens de klasse reeds uitoe- taald worden. Voor Zaterdag was echter het weigerend antwoord van den Minister binnen, zoodat B. en W. de uitbetaling niet aandurfden. BEVERWIJK. Tentoonstelling. Wij herinneren onze bloemisten er aan dat a.s. Vrijdag in hotel „De Zon" een ten toonstelling van bolgewassen en anderen plaats heett en over de volgende twee dagen wordt voortgezet. Deze tentoon stelling wekt uit den aard der zaak veel belangstelling en belooft zeer geani meerd te zullen ziju. BEVERWIJK. Straatschenders. Klaagden we er laatst over dat onver laten vele muren en schuttingen des nachts met antimilitaristische uitspraken hadden volgeklad, thans vinden we weer ook op particulier terrein in de Narcis laan een spreuk tegen, het alcoholgebruik. Het heette daar dat men slechts apen vangt met alcohol. De vraag is maar of da hiermede geschetste bittertjes-gebruikers niet te benijden boven straatschenders, die als gekken en dwazen schrijven qp deuren en glaazen. IJMUIDeN. Bij de winkelierster van G. aan de Bik- en Arnoldkade heeft men de lade gelicht en daaruit een bedrag van f 25 gestolen. UMUIDEN. Aangehouden. Door de politie is aangehouden een Duitecher, hier werkzaam bij het Hoogoven bedrijf en hier verblijvende onder valsche pa pieren. De man is ter beschikking gesteld van den commissaris vaan politie te Heerlen, vanwaar hij naar hier is ge komen. IJMUIDEN. Het van New-York hier aangekomen Ned. stoomschip „Gaaster— land" had een Nederlander aan boord, die zich op het sohip bad verstoken. De man is hier aan land gezet en aan de politie overgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2