Tweede Blad. BUITENLAND. PtLJIIIhTON Gemengd Nieuws. STADSNIEUWS. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1 De Conferentie te Londen. DE TOESTAND IN IERLAND. AEMEN60E BUITENL. BERICHTE* geheeïe wereld ontzaglijk is toegenomen. Kantongerecht. De winkelsluiting. TWEEDE KAMER. '"e waJargarJiidi'i dochter vergiste, kan zich heden en morgen ook vergissen. De correspondent wijst er ten slotte op, dat Foch nooit die Pandenna-opcratie boven de krachten der geallieerde en Grieksche troepen heeft geacht; niet om naar Panderma te gaan oordeelde hij 27 divisies noodig, maar om Angora enz. te nemen. Maar reeds had Lloyd George zijn paperassen bij elkaar genomen en was op gestaan, waarna de vergaderden uiteen gingen. De poging van Lloyd George om emir Feisoel weer voor den dag te halen, wordt te Parijs nogal onaangenaam ontvangen. Men begrijpt zeer goed waarom de Engel sche premier daartoe overging. Engeland is bang, dat Feisoel, die geweigerd heeft het verdrag van Sèvres te aanvaarden, een verbond zal sluiten met de Kennalisten en dat dit de Muzelmansche wereld ge heel in opstand zal brengen. Verder is Engeland verlangend een eind te maken aan de dure campagne in Mesopotamia en*wil daartoe een autonomen Arabischen staat scheppen, waarvoor Feisoel veel kans heeft als koning te worden aange wezen. Men kan zich een en ander te Parijs zeer goed verklaren, maar toont zich niettemin nogal verontwaardigd. De gisterenochtend gehouden conferen tie in St. James' Palace werd een uur verdaagd, 's Mid dn"; was er geen zitting. De delegaties van Konstantinopel en Volgens de „Daily Chronicle" houdt in Britsche regeeringsk'ringen de opvatting de overhand om Litauen te erkennen. De .Times" meldt dat het Dinsdag avond laat tot toenadering gekomen is tusschen de twee antagonistische Turksche delegaties. Het blad meent dat Turkije op de onferentie vertegenwoordigd zal worden door Osman Nizarni Pasja, Moestafa Resjid Pasja en Bekir Sami Bei. De bijzondere correspondent van de „Echo de Paria" geeft nadere bijzonderhe den over de eerste conferentie inzake de Gricksche en Turksche kwestie, de vraag n.l of het Grieksche leger al of niet in •taat is met Moestafa Kemal af te reke nen. Na een vrij heftig debat van ruim twee uur tusschen Lloyd George en Briand over de Opper-Silczische plebiscietkwes tie, kwam het Oostersche probleem aan de orde, waarbij de politici zich al spoedig verdiepten in een niet onvermakelijk krijgs spel op de kaart Lloyd George opende bet debat met de vraag aan' den Griekschen premier, om nadere gegevens over te leggen omtrent de voori aden, uitrusting, plannen enz. van het Grieksche leger. De eerste minister van koning Konstantijn verklaarde met een merkwaardig aplomb, dat de Grieksche troepen in Klein-Azië volkomen in staat zijn om te beantwoorden aan hetgeen de geallieerden van hen verwachten. Zij zijn op het oogenblik 110 tot 150.000 man sterk, verdeeld in acht divisies; binnen kort echter zal die sterkte 200.000 worden. Niets ontbreekt hun. Het Grieksche volk, dat blaakt van geestdrift voor de pan- Heileensche gedachte, is bereid zich groo- fcre offers te getroosten, in den vorm van >oogere belastingen en scherpere conscrip tie. Binnen drie maanden, aldus de premier, «al het Grieksche leger Angora bezet heb- *eu. En indien de verovering van die ïta,l niet mocht leiden tot de vernietiging tr"iri,den v'jaTK'' zu"en de Grieken op- naar *t Daar ^'was zo° no°dtS zelfs I 1 r 1 rT^izonde, bij welke verzekering lerdrukk een glimlach niet kon on- Eri <k strijdkrachten van Moestafa Ke- ma 45 A 50.000 man, slecht uitgerust, elecht gevoed. Bij de laatste „strategische verkenning naar Eskir-Sjeir, heeft het Grieksche leger 2000 van die in bedroeven- den staat verkeereiute lieden meegevoerd. Graaf Sforza (Italië) plaatste hier de opmerking, dat hef Turksche leger, zoo zwak als het is, eer de Russische taktiek tegenover Napoleon zou kunnen toepassen en zich in het gebergte zou kunnen terug trekken, een woestijn achter zich latende. Wat de Grieken dan wel zouden-doen? Waarop Lloyd George verklaarde, dat Vn Anatolië geen sneeuwvelden zijn. U vergeet, zeide Sforza, dat Siwas op 800 M. hoogte ligt en Angora op 1500 M. Dat doet er niets toe, meende Lloyd George, de operatie zal in het zachte jaar getijde geschieden. Generaal Gouraud echter en kolonel George (die, als kolonel van den generalen staf van Foch, van Juli tot September de operaties van het Grieksche leger heeft fevolgd) hebben de beweringen van Kalo- geropoelos aan kritiek onderworpen. Generaal Gouraud bracht de dapperheid van het Turksche leger aan de Dardanei- ien in herinnering en beschreef het krach tige verzet door hem in Ci'.icië ondervon den. waar vaak 2000 granaten per dag werden verschoten en met giftige gassen werd gewerkt. Hij waarschuwde ook voor een te optimistische beoordeeling vat. Ie sterkte en slagvaardigheid van Kemai 's eger. Kolonel George wees er op, dat van de acht Grieksche divisies er vier noodig «in voor Smyrna en omgeving; er blijven tr dus vier over om naar Angora te ma~- dueren, op 350 K.M. a.stand van Brous se, de naastbijzijnde basis. Twee divisies zijn noodig voor dekking der verbindings lijnen; voor de actie zelf resten dus slechts twee divisies, hetgeen beteekent, dat dit legertje bloot staat aan alle mogelijke ge varen. Alle Engelsche militaire deskundigen zijn het volkomen eens met generaal Gou raud en kolonel George. Lloyd George, die de kwestie gauw wilde afdoen, ant woordde aiieen, dat maarschalk Foch, in zijn rapport van 29 Maart 't Grieksche leger niet in staat had verklaard het ver drag toe te passen, maar niettegenstaan je zón voorspelling had het Grieksche leger u» juni de operatie van Panderma (75 K. M. van de Zee van Marmora) tot een goed einde gebracht. Blijkbaar bedoelde wijs onder geen omstandigheden aan po- de Engelsche premier: wie zich gisteren litici mag worden overgelaten, die, zooals d« Duitsche Volkspartij, heeJe of halve monarchisten zijn. Gisterenavond schreef Vijftig jaar geleden schatte men htm aan Angora, onder wie Tewfik Pasja In totaal 15 personen hebben gisteren ochtend de conferentie in St. James bijge woond. Het inleveren van wapens. Men herinnert zich, dat de Engelsche regeering er onlangs op heeft aangedron gen, dat de Ieren tiun wapens zouden in leveren óf bij de bevoegde autoriteiten of bij de geestelijkheid. Tot dusver was nog niet vernomen, dat deze maatregel eenig succes had gehad. Thans echter wordt officieel uit het graafschap Galway gemeld, dat door bemiddeling van de geestelijkheid en anderen een inlevering van wapens is op touw gezet en dat er een hoeveelheid geweren, revolvers en munitie ingeleverd is. Boycot van Britsche goederen. Naar verluidt, dreigt Dail Eireann met een algemeenen boycot van Britsche goe deren. De agenten van Britsche firma's in Ierland hebben reeds den raad ont vangen de vertegenwoordiging te zoeken van Amerikaansche continentale huizen. De strijd met Sinn Fein. Officieel wordt gemeld, dat bij Wood ford (in het graafschap Galway) de lijken van drie Britsche soldaten gevonden zijn, die blijkens de verwondingen waren dood geschoten. Een briefje op de lichamen bevatte de woorden: „Spionnen, veroor deeld en gevonnist door den krijgsraad. Laten anderen het zioh voor gezeild hou den!" De brand te Cork. Aan het gemeentebestuur van Cork is toegekend een bedrag van 134.250 p.sl. als schadevergoeding voor het bij den grooten brand vernielde stadhuis. De verkiezingen In Pruisen. Naar de „Lokal Anz." van vooraan staande parlementaire zijde verneemt, ziet de Rijksdagfractie der Duitsche Volkspartij nog steeds in de vorming van een eenheidsfront van de Duitsoh-nalio- nalen tot aan de meerderheidssocialisten het doel, dat onder alle omstandigheden moet worden nagestreefd. In de kringen van de Volkspartij is men van meening, dat indien de vorming van het eenheids front niet verwezenlijkt zou worden, een burgerlijke coalitie in den Landdag tol stand gebracht moet worden. Dit volgt zonder meer uit den uitslag der verkie zingen, die een sterke burgerlijke meer derheid heeft doen ontslaan. Natuurijk is het de vraag, hoe het oentrum daarover denkt, of het bereid zal zijn, met de meerderlieidssocialisten een regeering te vormen. De „Germania" het orgaan van den linker vleugel in het centrum, acht de mogelijkheid van een dergelijke burgerlijke coalitie volko men uitgesloten. Indien men zich echter lot de Duitsche Volkspartij mocht wen den. en haar verzoeken aan de Pruisi sche regeering deel te nemen, dan zou zij, naar de „Lokai Anz." verder ver neemt, vermoedelijk daartoe ook bereid zijn. Ze zou dan echter strenge voor waarden stellen, d.wjt. de voornaamste ministeries, o.a. de ministeries van bin- nenlandsche zaken, van landbouw en van onderwijs, zouden door burgerlijken moeten worden bezet. In verband hiermede verdient een be richt van het „Berl. Tagebl." van gister ochtend de aandaoht. Het blad zegt: De democralisch-republikeinsche partij van de tegenwoordige regeering in Pruisen zou mede bepalen, dat het ministerie van binnenlandscbe zaken en dat van onder- het „B. T.", dat omtrent de kwestie van de reorganisatie of de vorming eener nieuwe regeering in Pruisen en in het rijk op het oogenblik slechls kan wor den gezegd, dat voor het bijeenkomen van de nieuwe fracties in denPruisiscthen Landdag er geen besprekingen in den boezem der partijen kunnen worden ge houden. De met den president van den Rijksdag, Loebe, in relatie staande „Bres lauer Volksrwaoht" komt op voor het krachtig van de hand wijzen van een coalitie met de Duitsche Volkspartij. Slechts na het bijeenroepen van een nieu wen partijdag zou het mogelijk zijn een beslissing hieromtrent te nemen, want alleéh de partijdag kan de genomen be sluiten als hoogste partij-instantie her roepen. Volgens de laatste offdcieele berekenin gen zal de nieuwe Pruisische Landdag zijn samengesteld uit 428 afgevaardig. den. De mandaten zijn als volgt ver deeld: Meerdenheidssocialisten 114, tram 81, democraten 26, Duitsch-natio- nalen 75, Duitsche Volkspartij 58, Onaf- hankelijken 29, Communisten 30, Duitsoh Hannoveranen 11, economische partij 4. DE CRISIS IN DE BELGISCHE MIJN INDUSTRIE. Een industrieele crisis is thans ook in de Belgische mijnindustrie uitgebroken. Tot op het laatst van 1920 was de kolenproductie ongeveer evenredig met het verbruik en waren de voorraden niet overmatig groot Maar sinds Februari is er een aanmerkelijk te veel. Zoowel de staat als de industrieën wor den veeleischender; nemen geen genoegen meer met kwaliteiten, waarvoor zij eer tijds heel dankbaar waren. De gevolgen van deze overproductie bleven niet uit; het salaris der houwers, die stukloon ontvan gen, ging, nu er minder geproduceerd moest worden, automatisch achteruit. Voorts besloten enkele ondernemers hun exploitatie te sluiten. Dit is thans gebeurd in de mijnen te Ghlin (Borinage) waardoor 400 werklieden ontslag hebben gekregen, en in de mijnen van te Pays de Liège te Awirs. Vele arbei ders zijn daar nog werkloos. Niettegen staande besloten de mijnwerkers Maandag toch aan den arbeid te gaan. Toen zij in de mijnen wilden afdalen, werden zij door de politie tegengehouden. De andere arbeiders, als machinisten enz., die door de directie gemachtigd wa ren om door te werken, verklaarden zich solidair met de mijnwerkers. Er vielen geen incidenten voor. De arbeiders van de „Couchant de Mons" weigerden gisteren af te dalen, om dat men hun Zaterdag wegens gebrek aan geld niet uitbetaald had. Hun aan tal is 900. De quaestie wordt nog ingewikkelder omdat de kolenvoorraad nog vermeerdert door den toevoer nit Duitschland, die het volgens hel vredesverdrag moet leveren. AARDBEVING TE SPA. Zondagmiddag om 4.20 is Spa opge schrikt door een aardschok, die 10 secon den geduurd heeft. Deuren werden dicht geslagen, een muur viel in, meubels tril den. In een paniek liepen de bewoners de straat op. De schok is ook gevoeld te Pepinster, Theux, Herbestha! en Welkenraedt. Men denkt dat de schok veroorzaakt is door verzakkingen in den Eifel, daar Herbes- thal en Welkenraedt aan den rand van een oud vulcanisch bekken liggen. -Briand heeft, in gezelschap van den eenarmigen Franschen generaal Gouraud, gisterenochtend een palmtak neergelegd op het graf van den onbekenden Engel- schen soldaat in de Westminster Abdy en een tuil bloemen bij de cenotaaf in W hitehall. Naar Sir L. Worthington Evans, de nieuwe minister van oorlog, gisteren ia het Lagerhuis meegedeeld heeft, liggen in Mesopotamië en noordwestelijk Perzie nog ruim 100.000 man Britsche troepen, van wit 87.000 tot het Indische leger be- hooren. Met plaatselijke arbeiders, burgers, vluchtelingen enz. meegerekend moeten er eiken dag 220.000 rantsoenen uitgedeeld worden. Engeland blijft nog altyd bet land, dat het meeste vleesch eet. Een statistiek van den Invoer van bevroren vleesch geeft aan, dat er verleden jaar *eel niter rund- en lamsvleescb in bevroren toestand is ingevoerd dan in eenig vooraf gaand jaar, namelijk 813.000 ton tegen 528.000 Ion in 1919 en 721.000 ton in 1913. De hoeveelheid die verleden jaar naar En geland ging, bedroeg 77 pet. van de we reldproductie aan bevroren vleesch en vleesch uit koel kamers. De groote vraag houdt de prijzen dan ook hoog. Ten slotte wordt in het verslag mede gedeeld dat het aantal vleeschetesr in de tal op 300 millioen, nu op 587 millioen. Toch is de veestapel sedert het begin van deze eeuw niet toegenomen, DE AUTOROOF TE ARNHEM. Het blijkt dat de auto-dieven die er dezer dagen met een Renault-landaulette uit de garage De Rijk te Arnhem zijn vandoor gegaan, met buitengewone bru taliteit zijn opgetreden. „Do Tel." geeft daarover de volgen- do bijzondorheden: Nadat een onderzoe kingstocht door den directeur der garage in samenwerking met een Arnhemsch in specteur ondernomen vruchteloos was ge bleven, is de heer De Rijk er Vrijdag middag opnieuw per auto op uit ge gaan. Bij den inspecteur van politie te Ede was bericht ingekomen, dat men den gestolen wagen naar Wageningen had zien rijden en in laatstgenoemde gemeente had men een telegram ont vangen, met de mededeeling, dat de Anto te Tiel was gesignaleerd. Inderdaad was de Renault daar 's nachts aangekomen en de bestuurder was wel verplicht zich bij do politie aan te melden, omdat al daar s nachts na elf uur niet meer wordt overgevaren. De bestuurders had den de politie daar op de mouw gespeld, dat zij een zieke vrouw uit Den Bosch naar Utrecht hadden vervoerd en nu op de terugreis waren. De politie ge loofde dit blijkbaar gaarne, ofschoon de weg Utrecht Den Bosch nu niet be paald via Tiel leidt. Men liet dus den auto met de bestuurders overvaren. Van Den Bosch uit kon men het spoor van de autodieven nog volgen tot Eind hoven. Het lag voor de hand, dat van H. niet over Venlo in de richting Ore- feld was gegaan, daar hij te Venlo bij de politie goed bekend is en dus allicht zou zijn aangehouden. Vermoedelijk is hij dan ook over RoermondSwalmen naar Crefeld gereden, waar ook de heer De Rijk, vergezeld van een Venloosch inspecteur, Zondagochtend om twee uur* aankwam. Door bemiddeling van de Cri- minalpolizei kwam men te weten, dat de „echtgenoot»" van Van H., den vo- rigen ochtend met een welgevulde porte feuille was gezien, de schulden van het tweetal ten bedrage van 1400 Mark had voldaan en vervolgens naar Duisburg was vertrokken. In het hotel, waar men Van H. en zijne dame tracht te treffen, vond men slechts één Nederlander: een in gezetene uit Nijmegen van onverdachte reputatie. Het vermoeden bestaat, dat Van H., weldra naar Crefeld zal terugkeeren, waar men hem niet lang met rust zal laten, daar de autodief voorzien is van een pas zonder visum. De politie al laar kan dan de zaak in handen geven van de Bel gische bezettingstroepen, die Van H.'s uitlevering van Kaldenkirchen naar Ne derland kunnen bewerkstelligen. Daar de controle op auto-transacties in Duitsch land zeer scherp is, vermoedt men, dat pogingen zullen worden ge .laan, de Re nault naar Nederland te verkoopen. De eau f ft ur verklaarde te zijn An- toniu8 van der Heyden uit 's Ife.rto- genbosch, wat de achtervolgers op het denkbeeld bracht, dat zij wel eens te doen konden hebben met de eenigs. ias bekendeB Antonius van Hagen, die geruimen tijd geleden zijn echtgen. te Denrne heelt verlaten en thans in concubinaat loeft met eene jonge dame te Crefeld. Hij wordt door de justitie gezocht wegens verscue dene smok e -affaires, een mo tordiefstal en is bo.eudien verdacht van een anderen autodiefstal. Het signale ment van dezen man stemde inderdaad overeen, met dat van den heer, die de vorige week 's avonds laat de auto aan de garage kwam bestellen. Een aarijding J. v. d. V. reed met een paard en wa gen, welke met sleenen geladen was, in de Magdalenasiraat. Hij reed links van den weg. waardoor hij een melkwagen van de „Sierkan", welke uit de Kinder huisstraat kwam, omverreed. Hij reed toen vlug door, om een bekeuring te ontloopen en werd eerst in de Ridder straat ingehaald. Nu moest hij terechtstaan. Hij beweerde, niet gezien te hebben, den wagen tegen de wereld gereden te hebben. Doch de bestuurder van den melkwagen getuigde, dat v. d. V. het wel gezien had. Hij had omgekeken en zelfs nog gelachen. De Ambtenaar van het O. M. vond dat laatste wel een beetje te erg en eisöhte 25 of 25 dagen hechtenis. Venten. A. K. had in Velsen luidkeels gevent zonder vergunning. Daarvoor was hij vernalise er <1 en moest zich nu verant woorden. Dat deed hij dan ook heel goed. Hij ratelde zóó vlug, dat de amb tenaar (die f 3 boete of 1 dag hechte nis eis oh te) en de kantonrechter er geen woord tusschen konden krijgen. „Als ik niet venten mag, hoe moet ik dan mijn brood verdienen? Ik ben 68 jaar, wil niet ten laste van een of ander armen huis komen, krijg geen ondersteuning van mijn vijf kinderen en moet ik nu nog door de politie in mijn levensonder houd belemmerd worden? Ik mag niet inbreken, niet stelen, waarmee moet ik nu mijn brood verdienen, waarmee...." De man had misschien graag nog wat doorgebabbeld, maar de deurwaarder bracht hem aan 't verstand, dat hij weg moest gaan en leidde hem met zachte hand de zaal uit. Overtreding Arbeidswet. J. v. L. heeft al meerdere malen te rechtgestaan, ter zake van overtreding der arbeidswet. Ook nu weer moest hij zioh voor een drietal dergelijke feiten verantwoorden. Hij voerde nog een en ander ter zoogenaamde verontschuldi ging aan, doch het hielp niets, want er werd 3 maal 15 boete of 3 maal 5 dagen hechtenis geëisdht. Dan werden verschillende zaakjes be recht van winkeliers, die op de stoep voor hun woning winkelwaren verkocht hadden en deswege, als in strijd gehan deld hebbende met de winkelsluiting verordening, verbatiscerd waren Tereaht stonden achtereenvolgens N. C. V., huisvrouw van J. H. H., A. S., K. K. en J. H. *H. Mej. H.V. betoogde, dat het nood zakelijk was, haar winkel na 9 uur des avonds nog geopend te hebben. Tot des avonds 8 uur ontvangt men een derde gedeelte van de totale inkomsten per dag, van 8 uur tot 12 uur het tweede derde gedeelte en van 12 tot 1 uur des nachts het laatste gedeelte. De Ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat er in den laatsten tijd een stroom van verontwaardiging was uitgegaan tegen de half acht slui ting en voornamelijk van den kant der consumptie-winkeliers. Zijns inziens was die verontwaardiging zeer terecht Die winkeliers tocih woTden het meest gedu peerd door de nieuwe verordening. Zij kunnen niet meer verkoopen des avonds en den volgenden dag koopt men hun artikelen niet, omdat die meestal zijn naar de behoefte van het oogenblik. Spr. had al gehoord van zoo'n winke lier, die 300 schade geleden had in tijd van 14 dagen. Spr. kon niet inzien waarom de winkeliers, die door nieuwe arbeidswetten aan banden worden gele;; en zoo'n grooten concurrentiestrijd te voeren hebben, nu weer met een nieuwe plaag te kampen moesten hebben. Ieder een klaagt er dan ook over. Echter Is het niet aan de rechterlijke macht gege ven, de innerlijke waarde eener wet te beoordeelen, maar moet zij voor de uit voering dier wetten zorg dragen. Spr. stelde zich op liet standpunt, dat hier verkoop geschied was aan den openba ren weg. Hij wilde echter geen strenge straf vragen en cischte daarom voor el ke overtreding f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Dan nam Mr. Tideman, de, verdediger der winkeliers het voord. Pleiter had met veel genoegen het re quisitoir vernomen. De winkeliers heb ben er inderdaad veel schade van. PI. vond het eigenaardig, dat door de Haar- lemsohe politie zoo afgeweken werd van hetgeen aanvankelijk in de bedoeling der winkelsluiting lag. Het was niet de bedoeling nadeel te berokkenen, maar om sociale misstanden op te ruimen, waardoor de lange werkduur, vooral van de bedienden .verminderd werd. PI ging dan het ontstaan der winkel sluiting na, waarin uitzonderingsgeval len opgenomen waren. PI. ging na, hoe noodzakelijk het was, dat de con sumptie-winkeliers na 8 uur nog moe ten verkoopen, om hun bestaan te hand haven. Het sohijnt een algeheele verdro ging der Haarlemmers te worden, indien men na half acht den verkoop stil wil leggen. PI. betoogde, dat een verorde ning getoetst moet zijn aan wet en grondwet en dit alleen kan, indien hel algemeen belang gediend wordt. Dit is hier niet het geval, want men treft hier alleen de bijzondere belangen der win keliers. Dan behandelde pl. uitvoerig de verordening, inzonderheid artikel 7, waar bij hot venten, verkoopen en te koop aanbieden op uren, waarop de winkels moeten gesloten zijn, verboden is. Dat artikel is juist in geiasoht, om de winkeliers legen het nadeel, dat voor hen kon ontstaan uit den verkoop door venters of automaten te beschermen. Als venten wordt beschouwd het xg. Vergadering van Woensdag 23 F ebt DE P. T. T.-BEGROOTING. De motie-Weitkamp (verlaging afsfc geld bij telefoon aanleg) is zonder 1k> lijke stemming aangenomen. De me Van Stapele (snelle vermindering vat getal hoogere postambtenaren) en I (niet-afsdhaffing der postbestelling Zondag ten platten lande) zijn verwo: respectievelijk met 47 tegen 17 en 38 t 26 stemmen. Aan de orde was daam begrooting voor de ARTILLERIE-INRICHTINGEN De heer TER HALL, N. P., dient motie in, vragende om een onderzoek de toestanden aan de Artillcrie-inricl1 gen door een deskundige en onpartij' commissie. De heer DUIJS, S. D. A. P., verde de motie en vraagt om de voorberei door deze commissie van de inrich van het Artilleriebtxlrijf tot vri onder het departement van landbouw. Spr. dringt aan op de positieverbete voor het personeel der artillerie-inrichi De heeren DECKERS, R. K., en D MAER VAN TWIST, A.R., klagen c de duurte van gebruik der zieken-an van de Artillerie-Inrichtingen De heer K. TER LAAN, S. D. A. wijst op slechte woningtoestanden v arbeiders van dat bedrijf. De heer KUIPER, R. K., bestrijdt J molie-Kolthek welke beoogt omzeil van de artillerieinrichtingen in een vrei fctdrijf onder beheer van de vakvere. gingen. MINISTER POP beeft aan het om reek bedoeld in de motie-Ter Hall g nehoefte. Vredesarbcid acht spr. mogeifti doch deze moet met omzichtigheid won ingevoerd. Hoofdzaak moei zijn het a maken van oorlogsmateriaal. Dat is raison d'êlre van de artillerie-inricht gen. De Minister beeft wijziging van het organiseerd overleg ter hand genom Ten aanzien van de woningtoestanden reeds veel verbeterd en zal iM zooveel mogelijk veroeie.ti worden. Over de moties, het amendement en begrooting wordt morgen gestemd. De heer KETELAAR, V. U vraagt v lof tot een in'e -peilatie over de uitv ring van de motie betreffende de pe» oenstorting van gepensio lin eer< i en waoh tgelders. Op dit verzoek zal Donderdag word beslist. Regeling der bezoldiging van het milit pertoneel der landmacht. De heer TER HALL vraagt hooger 1 zoldiging voor de kapelmeesters. De heer DUYMAER VAN TWIST. A. bestrijdt bet toeiagenstelsel. De lieer VAN ZADELHOFF, S. D. A kondigt aan, dat de S. D. A. P. zal ste men tegen de voorgestelde geidverspUhi De heer VAN RAPPARD, V. L., bepl salarisverhooging voor enkele categorie van militairen. De heer WIJK, V. D. W., betoogt dat onderofficieren niet kunnen rondkomen. De heer SCHOKKING, C. H.,besprc de positie van de officieren van gezou heid. De heer VAN SASSE VAN IJSSf R. K. bepleit sa la nsverbe lering bii de *1 réchaussée. 1 De ver-adering werd tot Donderdag uur geschorst leuren met waren. Dat doen de verba seerde winkeliers niet. He aanhang* van art 7, verkoopen en te koop aanbi den moet als één handeling beschouw j worden. Immers, de verordening vt biedt niet: „het venten, het verkoopt j en het te koop aanbieden, maar „h venten, verkoopen en te koop aanbi den." Pl. behandelde tenslotte de vraag, een bestelling uitvoeren een verkoop kf genoemd worden. Hij wees op de geva ten in Amsterdam, welke de Hoot Raad niet strafbaar verklaard had'. I voegde er echter bij, dat w(j daar feit. lelijk niets mee le maken hebben, on dat dit de Amsterdamsche verordeuin betrof en wij te doen hebben met c Haariemsohe. Wil men echter de beste Img uitvoeren een verkoop noemen, da betwistte pi. het toch, of er verkoop 0 of aan de openbaren weg had plaa, gehad. De bestelling toch is op den ope baren weg opgenomen, maar daar nii uitgevoerd. Aan den openbaren weg ba de verkoop echter ook niet plaats g< had, want dan zou de geheete hundeiin in den winkel geschied moeten zijn, h< 1 geen ook niet hel geval is. Pl. concludeerde ten slotte, dat zij 1 cliënten vrijgesproken zouden mocte worden, op grond van artikel 7, dat zij oorsprong vindt in de bedoeling, de berkoop door venters en automaten tr gen te gaan en aldus de winkeliers lege mogelijk nadeel te beschermen, tenvi ditzelfde artikel ben nu aanvalt. Uitspraak in deze zaken over 14 dage Naar hel Krausch van RAOUL DE N A VERY, bewerkt door V M. VAN l'INX 1 EREN, R. K. Pr. «6, dot was altijdGrand-Hunier een liedje ■rainj-jiumei' ten vei telling. En ik zong •iet l.cd en vertelde de geschiedenis £ij lathte echter met ulljd, die lieve Heine, en als zij zag lijden, dan rol len tranen ml h e blauwe oogen, tra nen, die hunderina 1 meer waarde hadden dan al de p.:rel n van haar -ader. Zyiie zwarten vereerden en be llinden hu.r. loen zij hoorden dal zij neen neerschte er een algemoeno dr oei herd. De zul vaar de kolome ging heen.— Maar het m est en de gn. had zonder twijiel ernstige redenen om van zijn vrouw en zijn kind te schei den." „Zijne vrouw! Zijn k-nd!" herhaalde de bedelares met een stem zwak als een zucht. „Grand-Hunier," zeide mevr. d'Epi- no.v, „de ongelukkige wordt nog blee- Uer." „Ik zie het, mevrouw de gravin, en ik zou het mij geheel mijn leven lang verwijlen een ongelukkige nog meer te bedroeven, als ik niet meende het leed dat ik haar ga veroorzaken te kunnen bedaren'.' „Ga voort, Grand-Hunier," zeide An- tonin, „ga voort!" De matroos scheen de krankzinnige vergeten en ging voort alsof hij zich alleen aan zijne herinneringen over liet. „Wij luidden een schoonen overtocht Hel sch.p üep als een briuuvtscü. De zee s< h.tierde in de zon, de negerin van de gravin speelde op de guitaar, de passagiers omringden eerbiedig de jeugdige vrouw als zij aan dek kwant, zij bad aan boord hare hofhouding evenals in hare woning op het Konings- eiland. Er was op het schip een schoo- ne jonge man, w.ens figuur mij niet aanstond. Ais men zijn verleden had nagepiuisd, geloof ik, dat men gemak kelijk een reden zou gevonden hebben om hem op te hangen; maar hij had het geluk het kleine meisje te red den, mevrouw beloofde hem de be scherming van haar echtgenoot en be proef maar eens een moeder wantrou wen te doen opvatten tegen iemand dje haar kind gered b elt. Maar hij beviel mij niet,, die mooie jongen. Men rook den avonturier aan hem op een myl afstand en kon zeggen dat hij alle beroepen beoefend bad behalve dat van eerlijk man, het moeilijkste maar het zekerste van allen. In ieder geval, men verveelde zich niet, dekast naderde, of liever, wij naderden de kust. Dc wacht signaleerde land en w'jj zouden weldra voet aan wal zetten. Eensklaps een windstoot en daarna de wending van hel schip, de golven sloe gen hoog als torens, de wind werd een storm, het zeil vloog weg, de mast viel,#eeii hoos water sloeg op het dek en wij waren allen in gevaar..." Nogmaals veranderde het gelaat en de houding der bedelares; zij liet zich op de knieën zinken, vouwde de han den in grooten eerbied en zeide met een krachtige slem: „Red mijne doch ter, Heer Jezus' die door Uwen wil alleen den storm bedaard hebt, en over de zee hebt gewandeld zonder Uw kleed noch Uwe voeten nat te maken. Red mijne dochter, en doe dan wat Gij will «iet niii. een arme vrouw, die langs de wegen dwaalt en in alle ker ken binnengaat om te biddenGij weet wal eene moeder lijdt, die haar kind verloren heeltO mijn God, de storm is ontketend, de zee stijgt hoogerEen boot De krankzinnige stond op met uit gerekte armen en dé inspanning die zij deed, liet haar groven mantel ach terwaarts vadeu en naar nieilegenstaan de het lijden nog fraai hoofd met lange wille haren zien. De matroos ging verder, als ant woordde hij op de onderbreking der ongelukkige: „lk heb u gezegd, dat dc kust in het gezicht was, wat echter slechts bij wijze van spreken is, want de nacht was helsch donker. Geen ster, geen vuurtoren, niets was te zien. Wij hadden een bclolte aan moeder Auua gedaan en bleven dus vertrouwen. Gij weet bovendien dat een matroos zich pas verloren waant als hu dood is. Plotseling vertoont zich een licht Aller hart springt op, vreuguekretei worden aangeheven, de redding gjorga. niseerd. Vrouwen, mannen en kinde ren gaan in de booten en ae pas.sa gier van bet Koningseiland zou de eer •he plaats in de boot hebben ingenome» 1 als zij niet naar hare hut terug ha< moeten ga.in om een vergeten scha halen... Maar haie dochter! zydach slechts aan hare dochterZij legl haai in de armen van den avonturier, waar van ik reeds met een enkel woon sesproken heb en later, ziende dal ei geen plaats meer voor haar was in d» boot en steeds aan haar kleinen enge denkend, w erp zij een zwaar voor werp aan de voelen van den red-lei van haar k.nd, zeggende: „Ziedaar haai bruidschat". Het waren luiar eigei woorden, bij mijn heil als christen,"' (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5