Eerste Blad. DE TREKJES Indrukken van den dag BINNENLAND. Binnenlandse!) Nieuws. Rechtszaken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. echter alleen b^j wijze van premie VRIJDAG 25 FEBRUARI 1921 44ste JAARGANG No. 13747 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL J 3.25 Jrancoper POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, BUREAUX! EASSAULAAH 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. De ervaring van een ingewijde. TWEEDE KAMER. heeft 09 een spoedige af Mot ingang van 24 dezer, ia het ver Luchtverkeer. Slapte in Handel en Bedriji Kerk en School. NIEUW HAARLEMSCHE COURANT No. 164. de zomertijd, Wij zijn weer tot het oogcnblük' gena derd, waarop de Zomertijd moet worden vastgesteld. In Engeland, België en Frankrijk zijn de data van begin en be ëindiging reeds aangegeven; in de twee laatstgenoemde landen zal de Zomertijd vijf tot zes weken langer duren, dan de wet in Nederland toelaat. In het vorig najaar wezen wij erop, dat er alles vóór en mets tegen te zeggen was, 0in wanneer men eenmaal een Zomer tijd invoert deze niet vóór I October te sluiten, maar integendeel in de maand Oc tober te laten voortduren. Vooral na het doorvoeren van den 8-urigen arbeidsdag leek het gewenscht, om te zorgen, dat de lamp des avonds een uur later kon wor den opgestoken, door dies ochtends de klok van 7 uur, zes te laten wijzen. Maar in dienzelfden tijd is het verzet van den landbouw tegen den Zomertijd grooter geworden dan ooit te voren. En wij herinneren ons nu in die dagen klach ten gelezen te hebben van de boerenbevol king, welke niet zonder meer ter zijde mogen worden gelegd. De Regeering schijnt daar ook zoo over te denken. Want op 'n vraag van het Kamerlid, den heer Polak, om den zomertijd le verlengen, antwoordt zij. dat zij nog bezig is le overwegen, welke da ta drl jaar voor den zomertijd moeten worden- vastges|Cm met het oog op de belangen van bet spoorwegpersoneel en den landbouw. Maar de Minister voegt er nog iets aan loe, n.tn. dat de wet van 23 Maart 1918 bepaalt, dat in ieder geval de zomertijd niet vroeger dan 31 Maart mag beginnen en niet later dan I Octo ber mag eindigen. Dit schijnt te betee- kenen, dat in Nederland geen langere zomertijd mogelijk is. En deze opvatting zouden wij betreuren. Met een kleine .wetswijziging immers kan de Regeering zich zelf de bevoegdheid geven om hel tijdperk, waarin de zomertijd valt, te verruimen. Doet zy dit niet, dan heeft het ook weinig waarde, of de klok 1 of 2 April teruggezet wordt, en -of zij 29 of 80 September weer in normalen stand wordt gebracht De vraag loopt hier niet over vijf of zes weken. Nu kunnen wij ons wel voorstellen, da' invoering van den zomertijd als stelsel een bezwaar oplevert voor den land bouw, maar niet zoozeer, dat, wanneer men eenmaal de klok gaat verzetten, men dat niet een paar weken vroeger kan doen en een paar weken langer kan laten voortduren. Toen echter verleden najaar sterker hog dan in de voórafgaande jaren in iaudbouwkringen verzet opkwam tegen den zomertijd, toen in Zeeland, zoowel als in Twente, in Friesland, zoowel als in Limburg door de plattelandsbevolking gesmeekt werd om nu toch eens met dien zomertijd op te houden, toen kwam ®r een gedachte bij ons op, die wij nu ,w«l eens willen uiten, een plan, om den zomertijd officieel af te schaffen, maar bem practisch te behouden. Wat is de bedoeling van zomertijd? Dat de stedelijke bevolking het voor beeld van den buitenman volgt en al thans des zomers meer van het daglicht en minder van hel kunstlicht zal profi teered Maar welke is altijd de schaduw zijde aan dal officieele liegen van de klok geweest, dat men den landman ter wille van den stedeling verplichtte des zomers zijn korten nacht nog met een Uur te vervroegen. De boer, die als man der natuur, met de zon meeleeft, en wien geen zomer- of winlerlijd behoeft te worden opge legd, hij kwam Ier wille van den stede ling in het gedrang. Zou het nu niel mogelijk zijn om bei der belangen te vereenigen? Zouden wij, stedelingen, nu bij ervaring nog niet ge werd hebben, dat de morgenstond goud in den mond heeft; dat het onder alle opzichten voordeellg voor ons is, om zo- ®'crs een uur vroeger op te staan? Wan- "eer deze overtuiging door het eenige Jaren lang wettelijk invoeren van een sotnerlijd algemeen was geworden, dan kon de weigever zich nu wel terugtrek ken. Maar wij vreezen, dat wij dan al *'eer heel spoedig in den ouden toestand 'ouden terugvallen, dat n.m. de stad zo mers eerst opstaat, wanneer de zon r®eds enru lang hoog aan den hemel •traalt. Maar is er geen tusschenweg? Wan eer de plaatselijke Overheid in de ste en nu eens des zomers hel leven een <ur vroeger liet beginnen, door de scho- J91 in plaMs van te 9 uur te 8 uur te ^Penen, de secretarie en de kantoren der XroTl8e 8emeente-instellingen een uur °eger te laten beginnen en eindigen; tor r'6er de Rijksoverheid met posbkan- «jh en andere instellingen hetzelfde de spoorwegmaatschappijen zich daarbij aansluiten; voor alle officieele en semi-offieieele lichamen hetzelfde ge boden wordt. Dan komt er op een be paald tijdstip, wanneer het voorjaar aan breekt, een schok in het openbare leven, een waarschuwing: sla een uur vroeger opt Vanzelf zullen particuliere kantoren, fabrieken, winkels enz. zich naar het vroege opstaan van de Overheid richten. Het feit alleen reeds, dat de schooljeugd een uur vroeger moet beginnen, noopt de meeste huishoudens om eerder bij de hand te zijn. En de huismoeder comman deert weer op haar beurt den winkelier, den bakker, den melkboer. Wij zonden dan dezen toestand krijgen, dat de stad des zomers een uur vroeger opstond en des avonds een uur vroeger naar bed ging. hetzelfde dus als wij nu met den zomertijd bereiken, zonder echter den boer in ongelegenheid te brengen. Wij zouden dan ook eens uitscheiden met de officieele leugen van de klok, met het toch in wezen kinderachtige middeltje, dat wij nu ieder jaar toepassen, door te lie gen, dat het elf uur is, wanneer de zon laat voelen, dat het reeds twaalf is, al leen, om ons tegen onze eigen luiheid te besehermen, die er ons niet toe kan brengen, om des ochtends te zes uur op te staan, tenzij de klok liegt, dat het ze ven is. Natuurlijk zou ook deze zaak in ternationaal moeten geregeld worden. Maar is het nu zulk een stoute veron derstelling, dat deze allereenvoudigste waarheid in Engeland en Frankrijk zoo goed als hier begrepen zal worden? Men weet, dat die beide rechtsche wet houders van Amsterdam, de heeren De Vugt en Wierdels, tot den Raad een af zonderlijke nota hebben gerioht, waarin zij voorstellen alle werklieden te straffen, die op 8 Juni 1920 hebben gestaakt Dit achten zij, en terecht, niet nteer dan recht vaardig. „Het Volk", dat zich zelf noemt: Dag blad, voor de Arbeiderspartij, is hevig tegen dit voorstel te keer gegaan in een artikel, waarin als klap op de vuurpijl moest dienen de uitroep: „de inquisitiegcest waart nog rond." Hetgeen echter al zoo rondwaort in de S. D. A. F., kan men lezen in de beken tenissen die de a.getreden socialistische wethouder van Utrecht, Dr. van Leeimven, ïn de „Tel." publiceert. Allereeerst heb ik ervaren aldus de ex-wethouder dat in strijd met de eerste eischen van 't Socialisme, in de S. D. A. P. niet slechts iedere eerbied voor de persoonlijkheid van den enkelen tnensöh ontbreekt, maar daarin zelfs geen plaats is voor een zoodanigen eer bied niet slechts, zelfs aan den trouw- sten en meest overtuigenden werker, niet wordt toegestaan, in overeenstemming met en in aansluiting aan zijn persoon lijke aanleg en zijn persoonlijke gaven te arbeiden, zelfs niet wanneer hij daar bij volkomen rekening houdt met de be ginselen, het program en het belang der S. D. A. P., maar aan zijn persoonlijk heid een zoodanigen diwang Wordt opge legd, dat hü zelf daaronder lijdt. Van daar, dat zoovelen, na korteren of lan- geren tijd voor de S. D. A. P. te heb ben gearbeid, zich ontgoocheld aan dien arbeid onttrekken. Vandaar, dat zoo- velen, doe door hun levensbeschouwing tot toetreden tot de S. D. A. P. gedre ven worden, toch ten slotte buiten deze parü blijven, afgeschrikt door hetgeen zij in die partij waarnemen. In de tweede plaats heb ik ervaren, dat al weer in strijd met de eerste eischen van het socialisme, in de S. D. A. P. iedere behoorlijke opvoeding van de partijleden tot degelijken partijarbeid en tot goede, flinke ontwikkelde sociaal democraten, achterwege tjlijft. Zelfs wordt een dergelijke opvoeding door-' gaans overbodig en in strijd met het par tijbelang geacht. In de derde plaats heb ik ervaren, dat, mede ten gevolge van het zooeven uiteen gezette, de S. D. A. P. in toenemende mate onder de leiding van „voormannen" komt, die voor hun taak onvoldoende berekend of volkomen onberekend zijn, en waaronder er, hejaas, te velen ztjn, die onder den verderfelijken invloed staan van een niet behoorlijk geleide per soonlijke ambitie. En in de vierde plaats heb ik ervaren, dat er in de S. D. A. P. geen plaats is voor de socialistische kameraadschap. De regel is, dat het tegendeel van kameraadschap heer acht. Dat is de on dervinding over het geheeie land.Ook hierin kan geen macht ter wereld veran dering brengen." We hebben bier weinig aan toe te voe gen. De bekentenissen van Dr. v. Leeuwen, toonen voor ieder die met verstand leest, aan, dat de S. D. A. P. een verblijfplaats is, waarin volgens iemand die 't weten kan, geen zelfstandig denkend en hande lend rnensch het op den duur kan uithou den. Daarin kan „geen macht ter wereld ver andering brengen." En dan durft „Het Volk" zoowaar nog op te snijden over „Inquisitic-geest" bij anderen 1 Vergadering van Donderdag 24 Februari, De heer L. M. HERMANS. S. D. A. P., vraagt verlof tot een interpellatie over den aankoop van het huis voor den Raad van Arbeid te Tiel; op dit verzoek zal morgen worden beslist. De motie-Dutjs betreffende het omzet ten van het ortilleriebedrijf in een vredes- bedrijf onder landbouw, wordt verworpen met 60 tegen 16 stemmen. De motie-Koltheik aangaande omzetting van het artilleriebedrijf in een niet-winst gevend vtedesbedrijf onder beheer van de personeelsorganisaties wordt verworpen met 70 stemmen en één blanco; de motie- Ter Hall in zake een onderzoek naar den toestand der artillerie-inrichtingen wordt aangenomen met 41 tegen 36 stemmen. Het amendement-Ruijs op de begrooting van het artilleriebedrijf, bedoelende schrap ping van den post voor detacheering van officieren 'aan artillerie-inrichtingen wordt verworpen met 59 tegen 16 stemmen. Het interpellatieverzoek van den heet Ketelaar betreffende teruggave van pen sioentoelagen wordt toegestaan; de inter pellatie zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Voortgegaan wordt met de behandeling der Suppletoire Oorlogsbegrooting betreffende militaire bezoldigingen. De heer MARCHANT, V. D„ betoogt dat politietroepen overbodig zijn. Beter zou zijn uitbreiding van de marechaussee. De heer SCHREURER, A. R., vraagt eenige verbeteringen voor officieren van gezondheid. MINISTER POP betoogt, dat de ge vraagde verbeteringen niet zijn bedoeld als blijvende organisatie. Het ontwerp wordt aangenomen met 54 tegen 19 stemmen. Daarna worden de conclusies van een groot aantal verslagen goedgekeurd. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde komt het wetsontwerp be treffende nieuwe voorschriften omtrent overzetveeren en veerrechten. Het is aan genomen zonder hoofdelijke stemming, na het overnemen van een amendement-Visser van IJzendoorn tot redactie-verbetering. Eveneens wordt aangenomen de wijzi ging der Onteigeningswet ten aanzien van landontginning en ontwatering. De electriciteitsvoorziening. Aan de orde is daarna het ontwerp inzake de electriciteitsvoorziening van het land. De heer DE KANTER, U. L*. vreest dat de voorgestelde regeling groote finan- cieele offers zal vragen van rijk, provin cie en gemeente. De heer ZIJLSTRA, A. R. meent dat het ontwerp tot Staatsexploitatie zal voe ren. En die acht hij ongewenscht. De hr, de MURALT U.L., heeft zijn amen dement op het Wetsontwerp. Electrici- teitsvoorziening van het land, gewijzigd. Het luidt thans als volgt: Artikel 11, lid 3, te lezen: In dien raad zullen commissarissen der vennootschap zitting hebben tot ten hoog ste een gelijk aantal, als dat van de leden, die uit de algemeene arbeidersorganisaties en als dat van de leden, die uit de groot verbruikers van electrioiteit zullen worden benoemd. Ter toelichting zegt de voorsteller: de invloed van de commissarissen der ven nootschap mag niet te groot zijn. Het komt wensohelijk voor, dat hun aantal niet grooter is dan elk van het aantal leden dat de algemeene arbeidersorganisaties en de groot-industrie in dien raad zuilen in nemen. Uit het Heerenkleedingbedrijf. Het be stuur der Werkgeversfederalie in het Kieedingbedrijf heeft zich bereid ver klaard den leden by de by haar aange sloten bonden te adviseeren het voorstel tot loonsverlaging in te trekken, mits de vakbonden genoegen namen met het ver vallen van vacantie voor de huisarbeiders. Het huit van den Raad van Arbeid te Tiel. Door den heer L. Hermans (S. D. A. P.), ii in de Tweede Kamer verlof ge- vraagd om tot den Minister van Arbeid eenige vragen te richten betreffende den aankoop van een gebouw, door den Raad van Arbeid te Tiel. Buitcnlandsch wapentuig. Do minister van Oorlog heeft in de memorie van ant woord in zake zijn begroting aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat van geïnterneerde landoorlogsmaleriedl zich hier te lande alleen nog Duitsch materieel bevindt Dit materieel bestaat uit; onge veer 46,000 geweren; 12,000 karabijnen: 2400 revolvers; 61,000 bajonetten; 2,600,000 scherpe patronen; 900 machinegeweren; 38 vliegtuigen; 9 vliegtuigmotoren; 21 kanonnen; 1590 granaalladingen; 280 pantaeignuurten; 280 kardoezen; eenige kanonnen op auto's; eenige munitiewa gens; vender een aantal mitrailleurs en bommenwerpers, hch tpistolen, handgrana ten, patroontasschen, geweerriemen, gas maskers, broodzakken, voertuigen, affui ten, alsmede ponton-, telefoon- en ver- üchtingsmaterieel. De afvoer van een en ander onder vindt vertraging tengevolge van de onder handelingen, die nog gaande zijn tusschen de Duitache regeering en de Entente- Mogendheden. wikkeling dezer aangelegenheid bij herha ling aangedrongen. DE 8-URENDAG EN DE INDUSTRIE. Het Haagsche departement van de Mpij. van Nijverheid heeft een bespreking ge houden over de uitkomsten der bij fabrie ken en industrieeten gehouden enquête voor de verkorting van den arbeidsdag. De tolaal-indruk der antwoorden is deze: de verkorte werkdag is te snel en te uniform ingevoerd. De werknemer weet zijn vrijen tijd nog niet te gebruiken op de wijze als gewenscht mag worden en zoolang dat niet het geval is, heeft die vrije tijd een slechten invloed. De produc tie is sterk achteruitgegaan. De positie der industrie is daardoor ernstig verzwakt. INGETROKKEN ZILVERBONS De ingetrokken zilverbons van 1, van 2,50 (beiden ouden vonn) en van 5,— en de zilverbons van 2,50, ont schreven in artikel 1 van. het Kon. Besluit van 31 Maart 1915, ais zilverbons van de eerste soort, kunnen tot 31 De cember ter inwisseling worden aange boden ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Am sterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de in zenders goed doen, bij de bons te voe gen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel tot het bedrag der ingezonden zilverbons. DE BEGROOTING DER ARTILLERIE- INRICHTING. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Komer kwam ln stemming de molie-Duys, waarin den Mi nister verzocht -wordt te bevorderen, dat een door de regeering te benoemen com missie de noodzakelijke maatregelen voorbereidt om het Staatsbedrijf der Ar tillerie-Inrichtingen geschikt te maken tot een inrichting voor de vervaardiging van andere dan militaire voorwerpen en in verband daarmede dit Staatsbedrijf over te brengen naar het Departement van L. N. en H. Deze motie werd verworpen met 60 tegen 16 stemmen. De inotie-Kolthek, die ook een omzet ting wensehte in bedrijven voor vredes doeleinden, waarbij geen winst moet ge maakt worden en de leiding en beheer moe» berusten bij de vakverenigingen van de arbeiders en personeel, werd verworpen met 77 stammen tegen, ter wijl geen enkele stem vóór werd uitge bracht. Aangenomen werd met 41 tegen 36 stemmen de motie van orde van den heer Ier Hall, luidende: „De Kamer van oor deel dat de toestanden aan de Artillerie- rich tingen van dien aard zijn dat een onderzoek door een onpartijdige en des- oUvrfe, commissie gewenscht is, gaat l°t de orde van den dag." Verworpen werd met 59 tegen 16 stem- j",', amendeinent-Duys om art 1 van 1920 SOntwerP: Nadere verhooging van de 1vennuwJeren met -5,200,zijn- eieren n?.slen van detaoheering van offi- werd wJ dC Inrichtin*en" slotte stemm' wetsontwerp zonder Hoofdelijke stemming aangenomen. EEN INTERNATIONAAL MANIFEST. o°r het Internationaal verband van dinl'Stel'jke FaJjrieks-- Transport-, Voe- ria t Genotmki,deI-Bonden, Secrcta- cehlli Haag' is aan de arbeiders der gericht- WereW het V0,Send« manifest forft besIuiten der ln tergeallieerde con- loossi n-m ParijS' k®heffende schade- oosstellmg van Duilschland zijn voorde m' van Beheel de wereld van de wanrd verstrekkende beleekenis. De voor- verntt waarfoe men Duilschland wil wom kunnen slechts dan vervuld ducü' mdiCn in Duilsclhland de pro- voerri u°° hooe moeelli;k wordt ogpe- Het gevolg hiervan zal zijn, dat w®re'd wet Duitsohe producten wordt hoor!» en '«gelijkertijd een onge- den e. werk loosheid in de andere tan- van iZ,Ch 231 voordoen- De vervulling m o i-6 vo°rwaarden zal ook dan, nog d °°C 'Jk z'jn> indien de Duilsche arbei- 3 gedwongen zuilen worden, dagelijks t°t 14 uur te werken. Dit zat tot ge- 8 hebben, dat het besluit, genomen °Pde conferentie te Washington be- den 8 uren werkdag, tot een asm wordt gemaakt Internationale vereeniging van Chnstetijke Fabriek», Transport Voe- gs en Genotmiddelen-Bonden appclee- reW aarom arfoeiders der geheeie we- hA«i..-ier w'jzende, dat de Parijsöhe hun 'J* a"en Betreffen en verzoeken daarom allen te doen wat mogelyk Om de gevaren die hun bedreigen, af te weren. Onjuist verdocht. Op vragen van den heer Kteerekooper betreffende de behandeling door polilie-autoriteiben van een oommies der posterijen en van een conducteur der brievenmalen heeft Mi nister Heemskerk medegedeeld, dat de overbrenging der twee ambtenaren van Amsterdam naar Wageningen bleek ge boden te zyn in het belang van het on derzoek naar vermissing van geld uit Naar wij weten, lezen onze abonné's iedere week met veel genoegen Se Trekjes van onzen gewaardeerden medewerker G. N. Wij hebben het denkbeeld opgevat, om, bjj voldoende belang, stelling van den kant onzer lezers, deze Trekjes in boekvorm uit te geven. De veertig best geslaagde schetsen zullen door den auteur worden uitgekozen en in een boekwerk van 180 A 200 bladziiden stevig papier verzameld worden, De prijs zal, voor de lezers van ons blad, slechts I.25 bedragen. Alvorens tot deze uitgave over te gaan, verzoeken wij hun, die dezen bundel zouden wenschen te bezitten, ons onderstaan den bon, Onderteekend en in enveloppe met 1% cent gefrankeerd toe te zenden. Daarna zal op deze plaats worden bericht, of tot de uitgave kan iworden overgegaan, DE ADMINISTRATIE, Undergeteekende verzoekt te ontvangen f 1.25 en eventueel portkosten, den uit te geven bundel „Trekjes" van den heer G. N. Naam:. Adres:. Deze bon te adresseeren aan deAdministraiie van de Nieuwe Haar. lemsche Courant, Haarlem. een brief. Het is te betreuren, dat de conducteur niet nog denzelfden dag naar Wageningen is kunnen worden overge bracht, waarvan het gevolg is geweest dat hij den nacht in het politiebureau heeft moeten doorbrengen. Dit is echter geenszins te wijten aan de schuld der po- litie-autorileiten. Van ongelijke behande ling ten opzichte van de verdachten ik geen sprake. Dr. W. de Vrceze. Uit Brussel wordt aan de „Msb." geseind, dat de Belgische regeering, ten gevolge der nota van de Nederlandsche regeering, waarin geweigerd wordt de uitlevering van dr. Willem de Vreeze, niet langer op die uit levering door Nederland zal aandringen. DE ZOMERTIJD. Minister Ruys heeft op de vragen van den heer Polak, in zake den datum van aanvang van den zomertijd geantwoord, dat het tijdvak, binnen welks grenzen de tijdstippen van aanvang en beëindiging van zomertijd jaarlijks moeten worden vast gesteld, loopt van 31 Maart tot 1 October. Omtrent de periode over welke zomertijd zal zijn in te. voeren, pleegt de Minister Overleg met de Ministers van Waterstaat en van Landbouw, in verband met de be langen van het spoorwegverkeer en van den Landbouw. De opvolger van den heer Lokman. Naar de „Ned." meldt, beeft de heer B. J. Ger- retson (C, H.) te Rotterdam zijn benoe ming als Kamerlid ter opvolging van J'hr. mr. A. F. de Savornin Lobman, aange nomen. De Raden van Arbeid. Het Tweede Ka merlid, de heer Van Rappard, heeft aan den Minister van Arbeid verzocht mede te deelen, hoeveel ambtenaren bij de ver schillende Raden van Arbeid werkzaam zijn en hoeveel in totaal aan genoemde ambtenaren aan salarissen en toeslagen uit betaald wordt. HONGAARSCHE KINDEREN NAAR ONS LAND. De Regeering heeft toegestaan, dat het transport Hongaarsche kinderen, waar voor het R. K. Huisvestimgs-comité alle maatregelen reeds had getroffen, uit Boe dapest naar ons land vertrekt. Er is op dracht gegeven den trein te doen vertrek ken. De datum van aankomst is nog met bekend. Omtrent de verdere transporten moeten de nadere berichten der Regeering wor den afgewacht. (Tijd.). De rijtijd der boemeltreinen. Men schrijft aan „De Tijd", dat, nu er een commissie benoemd is om de euvelen te onderzoeken bij de spoorwegen, het zijn nut zou kunnen hebben, indien zij hare aandacht ook eens wijdde aan den veel te ruim genomen rijtijd voor de boemeltrei nen. De inzender deelt mode, dat in dit opzicht de Achterhoek van ons land be rucht is. Uitvoer van Rundvee. De Minister van L. N. H,f heeft besloten alle op den uitvoer van run deren en rundvleesch betrekking hebben de beschikkingen in te trekken. Met in gang van 1 Maart ia tot nadere aan kondiging ontheffing verleend van het verbod van uitvoer van levende runderen. 1 behouden bepaalde regelen en van alle rundvleesch, behoudens de geldende voor schriften ten aanzien van voor uitvoer bestemd vleesch. Uitvoer van mest. bod van uitvoer van stalmest faccalicl en compost opgeheven. Kinderbijslag. De Minister van Landbouw brengt tel kennis van belanghebbenden, dat persoi nen die in 1920 werkzaam zyn geweest bij een der voormalige onder zijn de partement ressorteerende cr.sis-instelLn- gen en aanspraak meenen te kunnen ma ken op toekenning van kinderbijslag, zici hiervoor schriftelijk, tot uiterlijk 31 Augustus, hebben aan te melden bij da aid. comptabiliteit van het departement, ERNSTIG VLIEGONGELUK. Een vliegtuig, bemand met twee Belgen, den vlieger Gordimie en den luitenant Bernard, is te Bochum bij Crefeld omge, slagen en van 200 meters hoog gevallen. De twee vliegers zijn gedood. Een nieuwe vliegonderneming. Te Amsterdam is opgericht de vliegonderne ming „Avia", welke zich ten doel stelt» dezen zomer groote passagiers- en reclu- mevluóhten te ondernemen. Wegens stapte in het bedrijf heeft d firma K. en J. Wilkens te Veendam av bijna het geheeie vaste personeel haret} aardappelmeelfabriek ontslag aangezegf tegen a.s. Maandag. Van de zijde van dek Ned. Landarbeidersbond, waarbij het per» sonee! is georganiseerd, worden pogingen aangewend voor de ontslagenen een wacht- geldregeiing te verkrijgen. Kaarsenfabriek Gouda. De Kaarsen fabriek Gouda is Woensdagavond elf uul stopgezet wegens het niet verkrijgen van overeenstemming tusschen de directie en de arbeiders over wijziging in de arbeids voorwaarden. Er werkten thans 352 pen sonen. Bezuiniging op kosten van scholenbouw* Naar gemeld wordt, kan spoedig een Kon. besluit worden verwacht betreffende be zuiniging op de kosten van scholenbouw. De schoolbioscoopHet vraagstuk der schoolbioscoop is thans door den Mi nister van Onderwijs in handen gesteld van den Onderwijsraad. Sollicitaties op zegel. Nu de bezotr diging der onderwijzers steeds meer dat» IOOO 's jaars bedraagt, moeten alle sol licitaties voor onderwijzers zelfs die m den vorm van brieven op gezegeld pa pier gesteld zijn. Het is aan gemeentebesturen, op gromt van art. 15 der wet, verboden, bij hun beslissing of beschikking rekening a hcuden met den inhoud van ongezegeldi sollicitatie». HET „WEGBRENGEN" VAN- SCHEPEN. Het O. M. bij het Gerechtshof te 's Gra- venhage eischte Woensdag bevestiging van het vonnis der rechtbank aldaar, veroon doelende de visschers G. en A. H. K Scheveningen tot resp. 2H en 2 jaar g» vangenisstraf wegens het zoogenaam „wegbrengen" van schepen (het doen vet,- gaan van schepen met de bedoeling d) verzekeringsgelden te doen uitbetakn-L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1