Wisselkoersen en koersen van Bankpapier Het vroolijk hoekje. INGEZONDEN. Kunst en Kennis. SPORT EN SPEL. F n Marktnieuws. fldvertentiën had, Tlarfamuggen Voor den inhoud dezer robriek stelt ia Redaetie zioh alet aansprakelijk. Bolsjewieksche Beulen. Hetgeen thans in Oekraine gebeurt, overtreft naar het schijnt alles, wat tot nu toe onder de zon geschied is. Geen pen zou kunnen beschrijven, welke marte ingen, welke folteringen, vrouwen en kinderen, de slachtoffers van het bolsjewistisch regime,moesten verduren, schrijft het „Oekr. Pers bureau" Te Winnitza b. v. werden verschil lende personen gearresteerdde ge- pensionneerde generaal Korch, de koopman Bogomolny en anderen. Een ander handelsman, joodsch eigenaar, was niet thuis. In zijn plaats werd zijn zoontje van 14 jaar gearresteerd, zoogenaamd als gijzelaar. Nu was de vader, naar het schijnt, uitstedig en kon op den dag der executie niet verschijnen. Welnu In zijn plaats fusilleerde men het knaapje De aanhouding van haar vader, een zwakken grijsaard,vernomen hebbende richtte de dochter van den bovenge- noemden generaal Korch zich tot de leden der „Tscheka" (buitengewone commissie) en vroeg of zij haar vader een laatst vaarwel mocht zeggen. „Goed," werd geantwoord. Eenige minuten later weerklonk een schot en de jonge vrouw viel door een kogel getroffen dood neer, Eenige maanden later. Iedereen vlucht. Kazatine is op eenige wersten afstands. Wij zijn buiten op het land. Het is nacht. De trein staat stil. De wagons worden geopend. „Uitstappen En zijn slechts enkele passagiers^. een coöperator, een student, Poolsch gioot-grondbezitter met r 15-Jang zoontje, wee aan twee worden Zij weggebracht, met de ruggen tegen elkander gebonden opgesteld. Geweer schoten weer klinken en de lichamen vallen. De beurt is aaa den Pool. Hij is kalm, maar zijn zoon staat onbe schrijfelijke angsten uit. „Lieve vader 1 zou ik moeten ster ven, waarom Ik heb niets gedaan ik ben onschuldig. Kameraden, ik ben onschuldig I" „Op je plaats 1" „Vader, ik kan niet, ik kan niet,God, ik wil niet sterven, ik wil nietik kan niet 1" „Mijn zoon wees dapper. God wil het zoof de revolutie eischt slacht offers. Laten we moedig sterven. Bid. Zeg mij het gebed na." De vader bidt, de zoon begint hem na te zeggen, maar spoedig onder breken angstkreten voor den dood het gebed „Bindt ons niet," smeekt de vader En hij houdt zijn kind stevig tegen zich aan gedrukt, trachtende ai zijn kracht, alle moed van zijn eigen wil in de jonge ziel van zijn zoon te gieten. De kleine staat doodsangsten uit. „Schiet sneller I" roept de vader, die zijn kind nog steviger in zijn armen drukt. En geweerschoten maken een einde aan de kwellingen van den jongen Talrijke ouders, die in ongenade gevallen zijn, hebben helsche marte lingen moeten doorstaan. Zich bij de bolsjewiki aanmelden, beteekent de kinderen tot weezen maken, zich niet aanmelden, staat gelijk met de kinderen overleveren aan kwellingen. Men kan zich gemakkelijk voor stellen, wat die jonge wezentjes te lijden hebbengearresteerd, worden zij van de eene „öscheka" naar de andere gesleept, uitgehonderd, in don kere lokalen geworpen, in nachtasyls waar geen bedden zijn. De betrouwbaarheid van de luchtvaart boven de zee. De luchtvaart, vaak aangeprezen als middel om tusschen overzeesche gewesten een snelverbinding te geven, is dan vooral van beteekenis voor het verkeer van eilanden met het conti nent. Hoe is het gesteld met de kansen op een geregelde vaart En is het ten allen tijde vertrekken op het vastge stelde tijdstip mogelijk, vooral bij slecht weer Alvorens zulk een dienst publiek verkeersmiddel kan worden, moet het voldoen aan een zekeren graad van bedrijfszekerheid. Voor het verkeer boven een water vlakte eigenen zich natuurlijk in het bijzonder de watervliegtuigen en de zgn. amphibie-vliegtuigen, die zoowel op het land als op het water dalen kunnen en daarvan opstijgen (door middel van schuitjes op wielen). Gaat de vlucht over zee langs de kust, dan is zelfs 's nachts de grens tusschen land en water, door den reflex van het uitspansel scherp te onderscheiden en kan de vlieger zich daardoor oriënteeren. Is geen land meer in zicht, dan moet ?P 't kompas worden gevlogen. Dit 's een kunst, die langdurige oefening vereischt. Ook moet het kompas zoo ver mogelijk van den motor verwijderd geplaatst worden. Vliegt men op het kompas, dan moet vor het afwijken van het toestel door zijdelingschen wind rekening worden gehouden met richting en kracht van dien wind. Deze beide kan de vlieger schatten naar de golfbe weging op zee. Die schatting is een quaestie van practijk en de vlieger weet dan hoeveel graden hij meer Oost of West moet aanhouden om op de juiste plaats aan te komen. Doordat men vliegend over zee op zoo geringe hoogte kan vliegen, kan men beneden de wolken blijven, het geen een groot voordeel is. Wil men echter, om een gunstigen luchtstroom te bereiken, boven de wolken vliegen, dan is dit geen be zwaar, mits men zeker is, dat men in geval van nooddaling de wolken door klievende, ten slotte op de zee kan neerstrijken. Let men op de beide laatste vol zinnen, dat wordt het duidelijk, dat wat betreft het vliegen over zee men niet zoo afhankelijk is van goed of slecht weer. Dit is dan ook gedurende den oorlog gebleken voor de verken ningsvluchten der hydroplanen, die nabij de kust den bewakingsdienst hadden tegen de nadering van vijan delijke oorlogsschepen. Zelden was het slechte weer een beletsel voor deze verkenningsvliegers en ongelukken kwamen daarbij zelden voor. Voor het geval van mist bedient men zich bij het sturen van een kunst- matigen horizon, een toestel, dat on afhankelijk van de bewegingen van het vliegtuig een horizontaal vlak in dien stand houdt, waarop de bestuur der zich kan oriënteeren. Blijft het vliegtuig minstens 50 M. boven zee, dan heeft het zelfs in dich ten nevel geen gevaar te duchten voor HritgeriMlë door DE SPAARNEBANK. NIET OFFICIEEL BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEEMEN. LONDEN. Baakpapitr STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIAN IA BAZEL. NEW-YORK. Bankpapier Bankpapier Bankpapier 4.65 4.70 20.85 20.95 21.75 21.85 0.58 0.50 11.33 1135 65.25 52.75 51.— 48.40 2.93 4.70 4.80 20.95 21.05 21.85 21.95 0.63 0.55 11.341* 11.36 65.50 53.25 51.40 48.50 2.94 LATERE KOERS 4.70 4.75 20.85 20.90 21.80 21.85 0.58 0.50 11.321* 11.33 65.25 52.75 51.— 48.40 2.931* 4.75 4.85 20.90 21 21.85 21.95 0.63 0.55 11.331* 11.34 65 50 53.25 51.40 48.50 2.941* botsing tegen scheepsmasten en der gelijke hindernissen. Daarvoor laat men bij zwaren mist van uit het vlieg tuig een peiltouw hangenkomt het ondereinde in aanraking met de zee, dan wordt dit merkbaar door een elec- trisch gloeilicht in de stuurkamer. Door dit gloeilicht gewaarschuwd, kan hij zoo wel iets hooger stijgen om voort te vliegen, als wel door voortdurend contact te houden langzaam in den nevel op het watervlak neerdalen. Onder allerlei omstandigheden le vert dus het vliegen over zee geen on overkomelijke bezwaren op. Bij de luchtvaart wordt de waarborg voor de soliditeit van het vliegtuig en voor het behoorlijk functioneeren van het stuur geleverd door een reeks van belastings- en snelheidsproeven, die voor elk nieuw model worden ge nomen, alvorens het wordt toegelaten. Daardoor is het gevaar van een vlëü- gelbreuk of een beschadiging der hoofddeeien, waarop de constructie steunt, zeer verminderd, zoodat het vliegen per luchtschip of vliegtuig niet meer gevaar oplevert dan het rijden in een motorwagen. Het gevaar van het weigeren van den motor neemt natuurlijk toe met den langen duur van een vlucht. Ook is het niet voldoende veilig op de zee te kunnen dalen als bijv. in volle zee de afstand tot een naastbijzijnd station belangrijk is, moet er gelegenheid bestaan of weer op te stijgen na herstel van het gebrek, of wel varende de kust of een schip te bereiken. Voor langdurige vluchten zullen de vliegtuigen daarvoor bij voorkeur van meer dan een motor zijn te voorzien. Is van de twee mo toren één daarvan niet voldoende om bij 't defect geraken van den ander het vliegtuig omhoog te houden dan kan het na daling op den waterspiegel, door het toestel te doen vare.n als een gliiboot tot redding van nut zijn. Dehydrophaan en het aphibie-vlieg- tuig moeten eeningszins bestand zijn tegen een woelige zee bijv. nog bij een windsnelheid van 10 m.per sec.,golven van 3è 4 m. hoogte. Bij nooddaling wordt gebruik ge maakt van het afgeven van een nood sein door draadlooze telegrafie tot op een omtrek van 500 zeemijlen. Groote hydroplanen zijn daarvoor gewapend met een uitschuifbare mast als anten nedrager. Men ziet hoe de wetenschap toege past op de luchtvaart over zee be langrijke vorderingen heeft gemaakt. Toen dan ook onlangs professor Cam- bon voor het Koninklijk Instituut van Ingenieurs optredende, herinnerd werd aan de pogingen tot het exploiteeren van snelverbindingen van Parijs MadridTangerDakar overzee naar Pernambuco op de kust van Brazilië, repliceerde hij dan ook, zonder be denken dat doet men" tegenwoordig niet met spoorwegen of stoombooten, doch per vliegtuig. Telegrafisch Weerbericht. JOHANNES GOOEFRiOUS, iviteit in dc toekomst verzeJcerd zijn. Zoo verliet men het zuiver zakelijke standpunt en het eerste begin van ethische overwegin gen in het koloniale beheer vied waar te nemen. Intusschen bleef de moreele, gods dienstige opvatting van den inlander, inge- eonken, apatisdh. Doch in den dessa-man sluimerenden krachten, die wachtten op fcen prikkel van buiten, om een opleving te bewerken. Die prikkels kwamen inder daad op het einde der 19e eeuw, in de eer ste plaats in de Oost-Aziatische beweging. Hoe sloeg de wereld wakker, toen de Russische legermachten werden wegge vaagd door Japan bij Mandsjoerije en Port Arthur! De huivering, die ook in katholieke kringen nog bestaat voor de aangeheven leuze: „Indië voor de Indiërs" kan spr. niet deelen. Nu wij het vertrouwen heb ben, Indië te kunnen opbouwen op Chris tel ijk en grondslag, is spr. voor deze leuze iiet bang. De opgekomen „ethische richting" was niet in staat om betere toestanden te scheppen. Zij beperkte zich tot de intellec- tueele ontwikkeling en haar leuze „ras- eenverbroedcring" kwam verkeerd uit Zij Stichtte ontevredenheid. Het is het libe ralistische stelsel, die uitloopt op extre misme. De stichting van de Sarekat Is lam, beteekende den dood van de ethi sche richting. De S. I. was de volksorga nisatie met zekere godsdienstige basis Na een geweldige toeneming in ledental en een diep leven, of beter gezegd: veel ka baal, is de S. I. verworden door de wer king van vreemde invloeden, sociaal-de mocratie en bolsjewisme. Daardoor kwam de S. I. in strijd met de beslist godsdien stige gezindheid der bevolking. De klassenstrijd trof, ja vlamde samen «iet den rassenstrijd. De vraag, hoe het nu met de revolutionaire beweging staat, is moeilijk te beantwoorden. Zeker, alleen weten we, dat alleen het katholicisme de macht bezit, de goede reconstructie vain Indië te bewerken. In bet tweede gedeelte van zijn rede lette spr. uiteen, wat de Katholieken van i Indië en het Moederland voor de ontwik keling in Qiristelijken zin deden. Hij her innerde aan de stichting van de katholiek- sociale bondten in Indië, wier invloed on derschat werd. Hun naam was eigenlijk met juist, maar zij hebben aan hun doel Antwoord en de katholieke emancipatie Slicht. 19e Katholieke sociale bonden J"*1 zich niet inlaten met de politiek ,aC hun statuten, doch ondanks zich- Ven ewo(jen zjj zich wel op politiek terrein. Half voorbereid, maar gedwongen ooor ver SWgsooodzaak kwam de Indi sche katholieke part;j stan<J zjj hfieft krachtens haar statuten, die bisschoppe lijk zijn goedgekeurd het recht, de indische katholieke polihek te voeren. En dat recht eischt zij op. Haar taak, haar program is: Alles te herstellen in Christus, volgens het .woord van den Paus. Die taak is voor de Indische katholie ken zwaar, te zwaar. Zij behoeven de medewerking van het moederland, en moeten het vertrouwen winnen van den inlander! Dat is, dank zij het donker ver leden uit de dagen der Compagnie, een ge weldige taak, maar niet hopeloos. Dat sociaal-democraten en bolsjewisten dat vertrouwen zouden hebben gewonnen, is «lechts schijn. De ziel van den inlander blijft vrij van wat men noemt, „de tnaxistische ideologie". De ziel van den inlander wacht op hetgeen alleen het ka tholicisme hem kan geven. Om dit te be reiken roepen de Indische katholieken den iteun in van het katholieke Nederland. Zij vertrouwen, dat katholiek Nederland een open oog zal hebben voor de ontzagge lijke taak: de opvoeding van 43 millioen inlanders. Luid applaus volgde op deze rede, voor welker leerzaamheid en belangrijkheid de voorzitter den spreker, onder instemming der vergadering dank zegde, daarbij de ge legenheid aangrijpend in dit uitgelezen milieu te wijzen op de hooge roeping der politiek. R.-K. VROUWENBOND. Donderdagavond hield de afd. Haarlem van den R.-K. Diocesanen Vrouwenbond hare jaarvergadering. Om ruim acht uur opende de presidente, mej. F. A. M. Fee lers, de vergadering met den Christel ij ken groet en sprak er haar vreugde over uit, dat men in zoo'n grooten getale was opgekomen. Nadat 't zangkoor „Avé Ma ria" op de bekende fraaie wijze eemg liederen ten gahoore gebracht had, sprak de ZeerEerw. Heer J. H. W. Borsboom, Geestelijk Adviseur, een kort woord over „Hulp in de Huishouding". ZijnEerw. me moreerde het gebrek, dat heerscht aan bulp in het huishouden, maar dat vooral dit gebrek zich meer doet gevoelen, wan neer de huisvrouw in buitengewone om standigheden verkeert. Onder alle stan den heerscht dit gebrek, maar vooral on der de minder finantieel-krachtigen. Daar om nam de R.-K. Vrouwenbond het ini tiatief een vereeniging „Hulp in de huis houding" op te richten. Dat is heel mooi, tnaar daar zijn in de eerste plaats voor al flinke krachten voor noodig. ZijnEerw. herinnerde er aan, dat na eenige onderhan deling de Eerw. Zusters van de Juliana- •tiebting zich bereid verklaard hebben, hier hun werkkrachten beschikbaar te •tellen. Binnenkort zal dan ook op be scheiden voet begonnen worden. Z.Eerw. boorde aan, dat allen, die de builp der Eerw. Zusters ondervinden, ook naar draagkracht zullen bijdragen en hoopte, dat de collected, die in de toekomst in de herken nog zullen gehouden worden, ruim fcor de parochianen bedacht zullen wor den. Er zullen mogelijk we) eens meer «anvragen zijn dan Zusters beschikbaar mjn, maar daarom moeten we tevreden •dn met zooveel mogelijke hulpverleening Die Zusters kunnen echter bijgestaan wor den door dames, al zijn ze geen Zuster Postulante in de Juliana stichting. ~tmEerw. hoopte dan ook, dat vele dames ™der leiding van de Zusters, daadwerke- Vk hulp zouden willen verleenen. De Eerw. spr. deelde ten slotte nog dat Z. D. H. de Bisschop Zijn bij- zondere goedkeuring er aan gehecht dat de Zusters van de Juliana-atkhting komen. De presidente richtte dan een verzoek tot de vergadering, om zich als propagan diste op te geven, ter verkrijging van een vaandel Thans is 500 voor een vaandel in kas, wel veel maar.... nog niet ge noeg.-Verder werd nog medegedeeld, dat de feestavond omstreeks 5 April zal ge houden worden. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Daarna bracht de secretaresse, Movt. A. M. van de Griendt-Verbey, het jaarverslag over 1920 uit. Hieruit stippen we onder meer aan dat 2670 voor de Weensdhe kinde ren werd opgebracht door de afdeeling. Het Theres ia-patronaat werd opgericht, het retraite-fonds kwam tot stand, een eigen insigne werd verkregen, een eigen blad „De Katholieke Vrouw" werd ver worven, terwijl enkele liefdewerken, zoo als Jeugdorganisatie en Hulp in de Huis houding in wording zijn. Een woord van hulde werd gebracht aan de afgetreden penningmees te resse, mevr. Van Schijndel en een hartelijk woord van dank aan den Geestelijk Adviseur en mej. Peeters. Een luid applaus viel mevr. van de Grieodt-Verheij voor baar keurig jaar verslag ten deel, terwijl de presidente den wenech uitsprak', dat zij nog lang secre taresse van den Vrouwenbond mocht zijn. Namens de penningmeesteresse bracht de Geestelijk Adviseur het finantieel jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de ont vangsten bedroegen 4602.95, de uit gaven 4288.97, zoodat er dus een voor deel ig saldo is van 313.98. De secretares se, mej. Beccari, alsmede de dames, die de jaarverslagen der onderafdeelingen uit brachten, mochten allen een luid applaus inoogsten. Bij de nu volgende verkiezing werden gekozen: mevr. A, M. ran de Griendt- Verheij; mevr. M. H. Boerlagen-Edel- kamp; mej. C. Russell en mej. A. M. Roo zen. Nadat „Avé Maria" nog eenige num mertjes gezongen had, werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. „NOG STEEDS: DE OPEN UITLAATt" Geëerde Hoofdredactie, Heeft het ook U niet dikwijls getrof fen, dat vele auto's in hun vaart een dichte wolk benzine- en andere gassen achter zich laten, die vooral bij wind stil weer de gebééle straat verpesten? Vooral bij de taxi's schijnt dit bet ge val te zijn en het komt mij voor, dat dit euvel al langer hoe erger wordt. Ik vetnam van eenen deskundige, dat het kwaad gemakkelijk te verhelpen is en nagenoeg uitsluitend moet worden toege- schreven aan slordigheid en onverschil-. iigehid der chauffeurs. Waar die gassen zonder twijfel schadelijk zijn voor de gezondheid en bovendien óók door hun stank bijdragen tot ergernis van het pn- büok, vraag ik mij af of bet niet hóóg tijd wordt, dat bij publieke verordening bestuurders! sters) t van automobielen, waarbij zich dat euvel voordoet een flinke boete en bij herhaling, strenge straf wordt opgelegd. In het buitenland bestaat er al een strafbepaling die den open uitlaat ver biedt, waarom zou zij dan ia Nederland achterwege blijven? Zeker niet omdat op het hinderlijke euvel niet vaak genoeg de aandacht werd gevestigd! Men zal mij tegenvoeren: „Met open uitlaat rijden wil zeggen, dat de knal demper die op iedere auto of motor is aangebracht niet wordt gebruikt en exploisies direct van de motor af het luchtruim ingaan." Wanneer de olieregeling goed is afge steld, behoeft een motor niet zoodanig te rooken, dat het publiek er last van heeft, gebeurt dit dan toch, dan is in den motor een overvloed van olie aanwe zig, en zulks is nergens dienstig voor. Al lemaal zeer juist, doch laten we aan nemen dat in de gunstigste gevallen een auto zélfs met open uitlaat rijdend, geen walm verspreidt, dan neemt zulks niet weg, dat voor tal van andere geval len het bedoelde verbod „de" éénige „is" om het euvel tegen te gaan. Met dank voor plaatsruimte. Gerard J. A. van Zalen Cx. Haarlem. Dr. P. H. Cuypers. Uit Roermond stand van Dr. Cuypers hoogst ernstig is. wordt aan de „M sb." geseind, dat de toe stand van Dr. Cuypers hoogst ernstig is. HET GEERT GROOTE-GENOOTSCHAP. In het Bestuur van dit genootschap, dat onlangs is gesticht, met het doel de ver heffing van het godsdienstig leven der Nederlandsche Katholieken, in hoofdzaak door het uitgeven en verspreiden van klei nere geschriften op godsdienstig gebied in den ruimsten zin des woords, zijn be noemd Dr. Van Ginneken en prof Groe nen, benevens Mgr. dr. Ariènz, dr. Van Koeverden en dr. G. Brom. Prof. Martin. Prof. Martin, direc teur van het Mauritshuis, die uitgenoodigd is om in Amerika aan de universiteiten van Harvard en Princeton lezingen te ko men houden over Nederlandsche kunst, zal 3 Maart ejc, per „Rijndam" die reis daarheen aanvaarden. De heer Martin, die van deze gelegenheid tevens gebruik maakt voor een studiereis, denkt ongeveer twee maanden afwezig te blijven. DE MALARIA BESTRIJDING. Het „Tijdschift voor Geneesk." ver meld eenige uit de „Hyg. Rundschau" ovengenomen conclusies omtrent het ma lariagevaar, welke ook voor het onder zoek in Noord-Holland van waarde zijn. Een onderzoeker van malaria-verschijn selen, dr. Roubaud, beweerd, dat de ma- dat lastig val len, als er voldoende vee ik In Noord- Holland is vee genoeg, welke factor zon overwegen, waagt ref.: de muggen van den mensch afleidende aanwezigheid van het vee of de muggen aantrekkende na bijheid van bet vee? Voor N.-Holland, waar de veestallen aan de woonhuizen zjjn, zal eerder het laatste gelden en rijst de vraag, of het bouwen van vrij staande stallen niet een goed middel te gen het voortwoekeren der malaria zou zijn. Er wordt in eik geval vereiscfat: goede behandeling van de bestaande gevallen en in die streken, waar zij nog endemisch is, een laag houden van den muggen- stand. Voor N.-Hofland gddt dit laat ste; de praktijk zal moeten uitmaken, of de op onze breedte, waar de mug gen een winterslaap hebben, voor de hand liggende en voor N.-Holland «eni ge uitvoerbare wijze van muggenveidel- ging door ze tijdens dien slaap te doo ien, de muggenstand zóó kan drukken, dat de besmettingskans zeer gering wordt waardoor de malaria aanmerke lijk vermindert of verdwijnt. VOETBAL. STEDENWEDSTRIJD AMSTERDAM- ESSEN. De A. V. B. organiseert op 25 Maart as. (Goede Vrijdag) een stedenwedstrijd AmsterdamEssen. Het elftal wordt sa mengesteld uit Amsterdamsche eerste klas se N. V. B.-spelers. De wedstrijd wordt in het Stadion of op het Ajaxterrein gespeeld. INTERNATIONAAL VOETBAL. Op 1 Mei a.s. zal te Bazel de 1 anden wedstrijd ZwitserlandOostenrijk plaats vinden. Op 5 Mei d.a.v. «peelt in Berlijn Duitsohland tegen Oostenrijk, terwijl op 8 Mèï het Oostenrijkse!» elftal nog een wed strijd zal spelen tegen Zuid-Duitschland in Münohen of Neurenberg. „Tel." KORFBAL. 1' OM DEN HOLLAND-BEKER. De wedstrijd om den Holland-beker zal 1 Mei a-s. gespeeld worden te Haarlem tusschen een Noord- en een Zuid-Hol- landsch twaalftal. WIELRIJDEN. DE WINTERRIT. Donderdagmorgen te 4 uur zijn de deelnemers aan de Winter-Betrouwbaar- heidsrit uit Den Haag vertrokken. Voor dezen driedaagschen rit hadden zich 86 deelnemers opgegeven. Er ver schenen er 31 aan den start DAMMEN. Door het district Haarlem en Omstreken van dén' R. K. Dambond, waarbij zijn aan gesloten T, E. P. en St Joseph uit Haar lem, St. Bavo int Heemstede, en St Joseph uit HUIegom, ia eenn competitiewedstrijd uitgeschreven otn het kampioenschap. Woensdagavond had de eerste ontmoe- ting plaats, o.m. St Joseph, Haarlem—St Bavo, Heemstede. Beide clubs kwamen volledig uR. De uitslag is als volgt: St J tseph. St. Bavo. 1. L. v. KesselE. G, Stolvoort, 02 2. B. N. BultersJ. Veen, 1—1 3. J. v. MusscherF. Broekman, 11 4. A. BultersC. Portegies, 02 5. D. RumpP. Veen, 02 7. J. OrthL. J. Floris, 0—2 8. C. MeyerTh. van Schie, 02 9. J, v. d. WoertC. v. d. Velden 11 10. D. KeizerJ. v. Straten, 02 Totaal 3-17 Er bleek al direct veel animo te zijn. De meeste borden waren zeer spannend, voor al bord 2, waar den geheelen wedstrijd geen verschil was. Maar ook hef Xe bord spande zeer, en door een handigen zet, waarvan Kessel inliep, wist Stolvoort de overwinning te behalen. Het werd een on verwachte groote overwinning voor de Heemsteders. Als het land in zicht is, zal de koers- richting natuurlijk eenvoudig zijn te bepalen, door de vergelijkingspunten, waarop gestuurd kan worden. Gaat de vlucht boven het water, dan kan men zelfs bij geringe hoogte vliegende (100 M.) bij het onklaar geraken van den motor in glijvlucht veilig op het water dalen. Om vliegend over land nog een goede kans te hebben in zoo'n geval en vol plane te landen, is het noodig op 1000 M. hoogte te vliegen. Bij ons te lande moeten daarom de vliegtuigen, voor zoover zij over een stad vliegen, minstens 1000 M. hoog blijven boven het terrein. t Bankpapier Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 35 Februari 1921. Hoogste barometerstand1: 779.2 m.M. te Memel. Laagste barometerstand: '50.8 m.M. te Seydisfjord. Verwachting-van den avond van 25 tot den avond van 26 Februari 1921. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke, later veranderlijke wind; nevelig tot half of lichtbewolkt; weinig of geen regen; aanvankelijk iets zachter, SCHAGEN, 24 Februari. 8 stieren 350550; 28 magere geldekoeien 350 650; 56 vette geldekoeien 500—860; 40 kalfkoeien 500850; 150 nuchtere kalveren 1832; 314 overhouders 54 —74.' 25 magere varkens 5575»" 27 vette varkens per kilo 1.201-34» 65 biggen 2942; 42 konijnen 0.50— 2.50; 82 kippen 1.50—4.50; 20 eenden 2.25—4; 44 kilo boter 3.103.30; 9786 stuks kipeieren n12 per 100; 1707 eendeieren 14.50 per 100. AMSTERDAM, 24 Feibruari. Aardappe- lemnarkt Aanvoer 3 ladingen of 2750 H.L. Prijzen onveranderd. GOUDA, 24 Februari. Veemarkt. Melk vee redelijke aanvoer, handel vlug. 500 600; vette varkens groote aanvoer, handel vlug, 6065 ct. per K.G.; ma gere dito groote aanvoer, handel redelijk, 55—GO ct.; oer half K.ti.; magere biggen DE VISSCHEH. Grondeigenaar tot een hengelaar: weet n wel dat dit privé-vischwater is? Hengelaar (die den geheelen dag zoo- wat gezeten heeft zonder iets te vangen); Maak u niet bezorgd, ik vang uw visch niet, ik voer ze alleen maar. DE GELUKKIGE. Advocaat. „Toen ik een kleine jonge* was, wilde ik altijd roover worden." Cliënt: „Dan bent u gelukkig te noemen. Niet iedereen ziet de idealen van zijn jeugd verwezenlijkt." WAAROM HET NIETS WAS. Mevrouw (tot dienstbode): „Ik boot van Mina, dat je verloofde twee uur lang in de ijskoude provisiekast heeft gezeten." Dienstbode: „O dat is niets, bij had toch mijnheer's pelsjas aan." IN IERLAND. Kleermaker, die zijn winkelbediend# kermend aebter de toonbank ziet liggen: „Lieve hemel, wat is dat? Wat is er gebeurd? Bediende; Ach, D'r kwam een Ier bh» nen, die een demi moest hebben. Ik raadde hem aan, liever een ulster te nemen. 3.50 per week; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel flauw 1622. GOUDA, 24 Februari. Kaas. Aangevoerd 3 partijen. Handel ving. 2e qual. 80—. 86. Boter weinig aanvoer, handel vlug, üoeboter 1.601.70. Eieren groote aan. voer. Handel flauw, 1112 per 100 st. AMSTERDAM, 24 Februari. (Veiling Da Jong Koene.) Witlof 1520 per 56 K.G., roode kool 1622, gele kool 11 20 per 100 stuks; selderij 2530 pee 100 dos; uien 3.503.75 per baal. WOERDEN, 23 Februari. Kaas. He den aangevoerd 8 partijen. Betaald werd voor Goudsche f 86 5 89, mindere quaJ 82 sa Handel vlug, BODEGRAVEN, 22 Februari. Kaas. Heden aangevoerd 18 wagens, waaron der 1 Rijks merk, tezamen 887 stuks, we gende 5322 kilo. Men betaalde voor Goudsche 86 90, mindere qual. 80 83, Rijksmerk f 94. Handel vlug. AMSTERDAM, 22 Februari Bericht van de Jong Koene. Witlof le soort 14—18 en 2e soort 11—13 per 50 K.G., Roode kool 1622 en Gelekool 1520 per 100 stuks, uien 3.50 3.75 p. baal, Nero 3—8 en Sjarlotten f 6—7 per 100 K.G. GOUDA, 24 Februari. Aangevoerd 3 partijen. Handel vlug. 2e Kwaliteit f 80 f 86. Boter weinig aanvoer. Handel vlug f 160f 170. Veemarkt. Melkvee, redelijke aan voer, Handel vlug f 500f 600. Vette Varkens groote aanvoer, Handel re delijk, 55 66 cL per half K.G, Ma gere Biggen groote aanvoer, Handel redelijk f 33.50 per week. Nuchte re Kalveren groote aanvoer. Handel flauw f 16-22. Eieren, groote aanvoer. Handel flauw per 100 stuks f 11—f 12. 1 Heden overleed in de Maria- stiohting onze oudste lieveling in den aanvalligen leeftijd van bijna 2 jaren. Zijn diepbedroefde ouders, J. MILATZ. C. M. MILATZ- KORSTJENS. Heemstede, 23 Februari 1921. Bieekersvaartweg 2. 3051 GEBOREN: BERNARDUS JOHANNES HENDRIK Zoon van B. J. KOPS. A. M. KOPS-VOORDERHAAK. Siacklhuisstraat 4. 3086

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3