Handel en Nijverheid Landbouw en Visscherij. Sport en Spel Korte Berichten. LEGER EN VLOOT INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. VRAGENBUS. ORDE EN ARBEID. RECHTZAKEN. HET GEVAAR VAN IN VERZET GAAN. gewerkt werd. aan liet opspuiten van bouwterrein ten behoeve van den woning bouw, stil staat. De loonen der landarbeiders. Do Nod. B. K. Landarbeidersbond „Sfc. Deus Dedifc deelt mede: De werkgevers hebben aangeboden het loon 1919, waar door, mode door vermindering van de productie, het inkomen per arbeiderine t pl.m. f 400 verminderd wordt. De ar beiders hebben in een groote gecom- bin. vergadering zich uitgesproken niet onder het loon van 1920 to gaan werken. Door do leiders is voorgesteld, dat beide partijen nogmaals zullen vergaderen om aan do besturen een mandaat te verstrek ken en alsnog tot overeenstemming te geraken. Zoowel de werkgevers als de werknemers betwijfelen het zeer sterk, dat dit voorstel zal worden aangenomen, zoodat een conflict onvermijdelijk is. Geen geld. Het Hoofdbestuur van de Ned. Fede ratie van Bouwvakarbeiders heeft aan de afdeelingen bericht, dat voorloopig geen geld voor steun by stakingen kau worden beschikbaar gesteld. Uit de Sigarenindustrie. Een groep sigarenfabrikanten te Valkenswaard (N.-Br.), heeft den minister van Arbeid verzocht, om voor hare fabrieken den negen-urigen arbeidsdag toe tc staan. NEDERLANDSCH FABRIKAAT In de aflevering van 20 Februari treffen wij o.a. aan: De beschrijving van de Haven van den Hoek van Holland, deel uitmaken de van de reeks Havenbesdirijvingcn ach tereen volgciis in dit- tijdschrift ver schenen. De heer Smissaart vervolgt zijn In drukken en gewaarwordingen uit Oost- Indië. Ook in deze bijdrage geeft de schrijver uiting aan zijne bewondering over hetgeen hij in tropisch Ncder- derland heeft gevonden. In het bij zonder wordt ditmaal stilgestaan bij het werken, zooals dit in den Oost geschiedt, dat hard werken aldaar regel is, maar dat dit harde werken dan ook gewoonlijk in geldelijk op zicht dubbel en dwars wordt beloond. In de bijdrage „De industrie Ie Zwolle" vervolgt de heer Duncker zijn overzicht over de nijverheid in deze stad. Achtereenvolgens werden de verschillende takken van industrie welke te Zwolle worden beoefend, vermeld. Menigeen zal bemerken, dat deze nijverheid aldaar uitgebreider is, dan hem tot nu toe l>ckeiid was. De heer De Clercq behandelt in een artikel „Bedrijfseconomie", een dm- onderdeden, dat den kostprijs van een product bepaalt, en. wel het arbeidsloon. Uitvoer van aardappelen. Naar gcmeldt wordt, is de N. U. M. voorshands gemach tigd, uitvoervergunningen te eudosseeren voor den uitvoer van „Roodc Star" van zandgrond en van geelvleczigen aardappe len van leem- en kleigrond, mits uit de aanvrage duidelijk Wijke, op welke grond soorten de aardappelen zijn verbouwd. De oansentenJkosten zijn verlaagd tot 40 cents per 1000 K.G. of een gedeelte daarvan, met een minimum van 2.50 per consent. Tot endössecring van de aangevraagde uitvoervergunningen wordt slechts overge gaan, nadat het bedrag der verschuldigde heffing bij de N. U. M. (Noordeindc 35) is gestort. mishandeld hebben, iets wal heeieuiaat, niet strookt met beklaagdes zwak gestel. De officier noemde het brutaal/ da®1 zoo iemancf*nog durfde vragen om «en lichtere straf; beklaagde gaf daardoor blijik in 't geheel niet te beseffen, welk een straf hij verdiend had1 door zijn he vig verzet tegen de politie. De straf had op beklaagde hlijkbaar geen verbeterden indruk gemaakt. Het O. M. vroeg dan vernietiging van het oude vonnis en eisclite nu tweemaal zooveel n.l. één maand gevangenisstraf. (Geld.) VOETBAL. Programma voor Maart. Het programma voor Maart luidt voor ue W cstelijke 1ste klasse en Overgangs klasse: lste klasse. 6 Mrt. A. F. 0.—D. F. C. SpartaV. O. C. V. V. A.Spartaan. 13 Mrt AjaxBlauw Wit H. B. D.—V. O. c. Sparta—IT. V. V. V. V. A.—V 20 Mrt. V. O. O.—17. V H. V. V. V V. a. Overga ngsaiasse. 6 Mrt. StormvogelsB. O. H. 13 Mrt. H. F. 0.Stormvogels. 't Gooi—B. C. H. 20 Mrt. K. O. H—H. F. C. POLITIE-VOETBAL. Hot Haarlemsche Politie-elftal speeïd* W oensdag voor do compititio legen Den Haag. Do Haarlemmers die met een gebro ken elftal uitkwamen, moesten met een 11 golijk spel tevreden zjjn, waardoor Den Haag nog op de eerste plaats staat. DE TEAMVOGELS. Zaterdagmiddag hééft op 't H. F. C terrein een friendly game plaats tus- sehen do Tramvogels en D. V. S. uit Den Haag, bestaande uit personeel vaa den Haagsehen Tramweg-maatschappij. DE D1STKICTSWEDSTEI.JBEN. De elftallen der districten, die te Heer len spelen, zijn als volgt samongesteld. Oostelijk elftal: Waaijer (Z.A.O.), doel; KolhofTuban- tia) en Boetert Go Ahead) achter; Smitehoek (Tubantia), Huls-man (Oo Ahead) on Elkink (Enschede) midden; Prinsen (Go Ahead), Maas den nartogh (Quick), Levrévro (Theo.e), Langenkamp. (Z. A. 0.) en E. den Hartogh (Quick) voor. Reserves: achter, do HerJor (Z. A.C.) midden Eulderink (Hengelo); voor Frö- lich (Enschede). Zuidelijk elftal Van Tilbare» (jV.O.A.D.) doel; L. v. Gasselt (V.\ V cn JP. Ëtisvons (Willem II) achter; fionda (M.V.V.), Timmer Y> locitas) en v. iioessel (N.A.0.) miduen; Sofcollékens Jr. (N.O.AJ).), ter Beek (Bredania), H. Felix (M.V.V.), V rlegh (N.A.0.) enn Schellckens (N.A.C.) voor. Noordelijk elftal. Bambonnet (Achilles), doel; De Wolf Veloeitas, Hans Tetzner, (Bo Quick), ach ter Dalhuijzcn (Frisia), Van Lingo (Be Quick) aanvoerder. Legger (Be Quick), midden; Max Tetzner, Bo- dermond, Jaap Bulder, Do HaaS en Groen, (allen van Be Quick) voor. Het westelijk elftal publiceerden we reeds. voerd, de beperkende bepalingen icn op- xichlc van liet gebruik van electriciteit, ingetrokken worden. Voorloopig tot 25 October, wanneer de zomertijd eindigt. Dezer dagen hebben de studenten tc Rome gedemonstreerd wegens dc lioogc prijzen vaa studieboeken. De universi teit is lot nader order gesloten. In de vorige week hebben opstootjes plaats gehad, ook in Napels en andere steden, legen een nieuwe stijging der prijzen van leerboeken. De studenten eischen con vermindering 1 an 30 pet. Bij verschillende boekwin kels zijn de ruilen ingeslagen en cr zijn botsingen voorgekomen tussc'nen betoo- gers en soldaten. De studenten hebben zelfs getracht dc Kamer binnen te drin gen, maar zij werden gemakkelijk door de wacht verjaagd. In de omgeving van Slcinbach, waar FranscJie soldaten en officieren begraven liggen, hebben twee boeren, op wier grond zich de graven bevonden, eenvoudig de daarop geplaatste kruizen weggenomen en den grond gelijk ge maakt om daarna te ploegen en te zaaien Beiden zijn wegens deze daad van ban- dalisme gearresteerd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van binnenlandschc zaken me degedeeld, dat de zomertijd po 2 April iegcdeeld, dat de zomertijd op 2 April begint en 2 October eindigt. Verder nam het Lagerhuis het wets ontwerp lot uitbreiding van den slaats- tocslag op de verzekering tegen werk loosheid aan. Wegens de aangroeiing van het reservefonds tijdens den oorlog zal er van de patroons en arbeiders geen verhoogicg van hun bijdragen verlangd worden voor Juli. De ItaliaanscJic Kamer heeft met 25-1 tegen 58 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd tot verhooging van den broodprijs. In België begint dc zomertijd 15 Maart. Het gemeentebestuur van Wcenen *>eeft strenge maatregelen uitgevaardigd tegen het nieuwe theaterpubliek, dat dc loges voor rendez-vous gebruikt cn de the aters met eetwaren en rooken beschadigt. Het bestuur klaagt over de ongelooflijke verruwing der zeden bij de nieuwe rijken. Dc geweldige stijging der kosten en andere moeilijkheden nopen alle Wccn- schc bladen, hun abonnementsprijs met 3 kronen te verhoogen. In de Weensche universiteitsbiblio theek is een kostbare particuliere boekerij, die millioenen waard is, gestolen. DE BALLONS IN DE LUCHT. Op den hoek van de Kalverstraat en den Dam, vertelt het „N. v. d. D.", staat sedert jaren een oud vrouwtje met een stok, waaraan veelkleurige ballons heen en weer zweven. Een kleine kleuter van ongeveer 8 jaar loopt naar het oudje toe, om een gasfeallon te koopen. Hij steekt sijn arm reeds naar voren, opdat het vrouwtje den draad van de ballon daar omheen zal binden. De koopvrouw wil een der ballonnen losrukken doch breekt den verkeerden draad, en alle 40 ballons zweven langzaam af van den stok. De omstanders trachten nog te grijpen zij springen, doch het is te laat. Steeds vlug ger stijgt de groote gekleurde balonnentros omhoog, nagestaard door honderden, tot dat nog slechts een enkel klein zwart stip je zich afteekent tegen den hemel. Het arme vrouwtje staat te huilen, doch on middellijk schiet een jongmensch naar ▼oren met de pet in de hand en in enkele «►ogenblikken werpt een ieder, die begaan is met het lot van het arme vrouwtje, kwartjes en dubbeltjes in de pet. Dan reikt de jongen de pet over aan het vrouwtje. Zij kijkt, zij telt en zij.... lacht. De omstanders lachen mee, en begrijpen haar. Zij heeft meer geteld, dan haar ge beden handel haar zou hebben opgebracht en zij gaat haars weegs. Zij had niet zoo'n ongelukkigen dag. EEN ANGSTIG OOGENBUK. Woensdagavond geraakte op het Cen traal Slation in de hoofdstad, terwijl de gasvuller bezig was, een goederentrein van gas te voorzien, doordat een wagenmees- ter met een brandende carbidlamp in de nabijheid kwam, de gasvulpaal van de (rondleiding in brand. Het gas wordt met een druk van 8 al- mospheer in de reservoirs der treinen geperst, zoodat, toen het gas had vlam ge vat, de vlam met groote kracht uit de paal sloeg. Zo maakte op zeker moment, len gevolge van de drukking, een onheil spellend geluid, waardoor het personeel en de reizigers, die zich op het eerste en tweede perron bevonden zich een eind van de paal verwijderden, bevreesd voor een cventueele ontploffing of iels derge lijks. De goederentrein werd onmiddel lijk een eind weggereden om te voorko men, dat hij in brand zou geraken. Nadat de druk van het gas aanmerke lijk was verminderd en de vlam aan kracht verloren had slaagde een opzichter-ma chinist er in, door middel van een sleutel de kraan aan de paal dicht te draaien. De vlam, die zooveel schrik onder reizi gers en personeel teweeg had gebracht, was hiehmede gedoofd. EEN VEEMTSTE GEVONDEN. Sedert drie wt k n werd te Naarden vormist de echtgenooto van zekron v. L., Allo nasporingen waron te vergeefs. Na onaangenaamheden met de buren hail zij haar woning verlaten zonder eonig be richt achter te laten. Thans hebben vis- sehcr3 in de vestinggracht haar li.k met den zogon opgehaald. DE TYPHUS TE AALSMEER. Do typhus, we k - in Aalsmeer sinds conigc wek n ernstig heeft gewoed, en mcc.de:o slachtoffers hoeft geëiseht, is uu gel; k.ig sinds eon week tot staan g tomen. Van de door net gemeen reto- stuur aangeboden gelegenheid, om zich te laten inenten, is ruim gebru k gemaakt. In totaal wordt het aantal ingeënten op ruim 3500 goschat. Ieder persoon wordt driemaal, met een iusschenpoos van 7 dagen, ingeënt. EEN KWARTJESVINDER. Woennsdag heeft v. d. W., uit Utrecht bij de politie aangifte gedaan, dat hij in den trein tusschen Leiden en den Haag door een zijner medereizigers ge dwongen werd om k mrt te spelen, waar bij hij f 35 had verloren. Op aanwij zing van v. d. W., heeft do politie op het station in do Residentio aangehouden den 58-jarigen k xjpman B. L. uit Am sterdam, dio Ixk.ude v. d. W., met kaar ten in do trein f 35 te hebben afgewon- 3nen. L. is voorloopig door de politie in bewaring gesteld. ERNSTIG MOTOR ONGELUK. Do heeren T. en C. uit Eindhoven hadden Donderdag het ongeh k, dat hun motor met een boert,: k .r in aanraking kwam. Beide heeren werden tegen den grond geslingerd, meters van elkaar en in fcowusle'.ooion toestand opgenomen. De heer T. is hevig inwendig ge kneusd en men vreest voor herschenschud- ding. De hoer 0. is ook zwaar gekwest. DCOR DE TRAM OVERREDEN. Men meldt uit Gendt (Geld.) aan de „Geld.": Met do tram kwam zekere A. v. d. L. uit Hintham mee, die haar familie te Gendt een bezoek zou brengen. Het schijnt dat zij uit de in volle vaart zijnde tram is gesprongen, althans voorbijgangers vonden haar later badend in haar bloed langs don weg liggen. De oanudleiijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Do ongelukkige was zoo zwaar ge wond, dat haar zwager haar aanvanke lijk niet herkende; de inhoud van haar valies woos cohter uit, wie zij was. HEVIGE BRAND TE ARNHEM. Donderdagmorgen is te Arnhem een hevige brand uitgebroken in een fabriek van schoensmeer, aan de Hoekslraat. Bij het smelten van was is 'de vlam in do reeds vloeibare stof geslagen. De fa briekseigenaar, Pekelharing, bekwam ern stige brandwonden ia het gezicht. Dc bovenverdieping waar een groote hoeveelheid terpentijn en was werd be- w. h brandde geheel uit. A. .t.; verzekerd. DE POKE;EGEL-Bh""* VERDREVEN. Groote gevolgen kannen kiene oor zaken hebben, dodi ook: groute oor zaken hebben dikwijls kleine gevoig :i. schrijft het „N. v. d. D." Zie daar Oost- Europa in vuur cn vlam en talrijke Po len en Russen en Tsjechen, en meer Oost-Europeecrs, te Amsterdam aange duid met den verzamelnaam „Karpa ten", naar Amsterdam gekomen om handel te drijven- in allerhande papier geld, waarbij cobl- of valschheid een kwestie van de tweede orde is. Tusschen deze Karpaten mengen zich allerhande ongunstige elementen, die den handel in ▼alsdhe en echte marken en kronen en misschien ook wel roebels, uitbreiden lot gouden horloges, die van koper en ech te gouden ringen, die gestolen zijn. En dan komt de Amsterdamsche politie en zij verdrijft met één hoofdcommissaris- order al deze behaarde en gekleed jaste heeren van het Beursplein en uit de steegjes en stralen nil den omtrek. Doch dc Amsterdamsche politie kent geen onderscheid des persoons. Zij kent slechts Openluchtbeurzen. En als zooda nig toornt zij ook tegen de vreedzame postzegelbenrs, die op den N. Z. Voor burgwal bij de Gravenstraat 's Woens dags en Zaterdagsmiddags werd gehou den. En zij verdrijft de jonge knapen zonder baarden en gekleede jassen, die Oost-Europa hechts kennen van hun postzegelverzaanellngen en misschien ook flauwtjes nit hun schoollessen; en de heeren, wier postxegelverzomeldrift, hen kind doet worden met de kinderen; en de nieuwsgierigen, die vol verwach ting gluren onrer de jongenssdhouders in de rnflhoekjes of postxegefalbmns. En dit gehcele itiustre gezelschap, dat er natuurlijk in de verste verte niet aan denkt, zijn beurs op te heffen, verzamelt zich thans een eind verder op den NZ, Voorburgwal, op de Boosnmarkt Daar is thans de postzegelbeurs op de vrije middagen. Oorlog, revolutie, valuta wisselvallig heden, zwervende karpeten, horlogedie- ven, postzegelbeurs, hoe nauw hangt riles toch samen! EEN VREEMD GEVAL, Wjj lezen m het „Vad.": e De heer D., lijstenmaker in de Java- straat te 's-Hage heeft Woensdag de hulp van een poHtie-agent ingeroepen voor een vreemd geval. Een lid van het personeel wilde zich nl niet houden aan de bepa lingen van de Arbeidswet. Hij bleef, on danks de bevel-en van den patroon, door werken, boe wel de arbeidsdag geëindigd was. Dc agent heeft den ijverigen werker nit het huis van den heer D. verwijderd. VAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Tenvijt Dondesriagjniddag eenige werklieden van het personeel van den huisschilder W. bezig waren met het schilderen van „Maison. 3893", in de Groote Staat te Maastricht, is een koord van de stelling, die tot aan de daklijst hing, gebroken, tengevol ge waarvan twee mannen met de stel ling naar beneden vielen, terwijl een derde nog gelegenheid had, om door het dakvenster in veiligheid te komen. Zekere B., die schedelbreuk en hersen- scliudeling bekwam, beide boenen had gebroken en een oogwoude opliep, was direct dood. De tweede ,M., heeft eenige verwondingen en kneuzingen, bekomen. Diens toestand is evenwel met ernstig. De derde, D., heeft een kneuzing aan het rechterbeen. ERGERLIJKE VERVUILING. Een handelaarster in lompen en aan verwante artikelen, de wed. B., wo nende in de Bloemstraat te Alkmaar, had de eigenaardige gewoonte steeds allerlei rommel te koopen ,doch nim mer te verkoopen. Haar woonhuis ge bruikte zij als pakhuis en gezien, den geregelden aankoop, werd de woning steeds voller. Dat trok de aandacht van de politie, die bij een onderzoek betreffende diefstal van ondergoede ren en den verkoop daarvan, groote vervuiling constateerde. Besloten werd tot algeheele ontruiming van het per ceel, hetwelk onder politie-toczicht ge schiedde. De gemeente-reiniging is twee dagen aanéén bezig geweest om de „woning" schoon te maken. Meer dan zes groote vuilniswagens waren ruimschoots be laden met de „inventaris" van de op koopster. Alles werd vervoerd naar de belt. Hoe de bewoonster leefde, kan blij ken uit het feit, dat in haar bedstede alle mogelijke rommel was opgestapeld en dat bij „het-ter-ruste-gaan" de rom mel een beetje op zij werd geschoven. De woonkamer verkeerde eveneens in een staat van vervuiling. Groote voor liefde had de verkoopster evenwel voor beesten: zij was eigenaresse van zeven hopden en drie katten, welke in het „huis" de volle vrijheid genoten. De ontruiming had veel bekijks, meldt „Het Volk". BRAND TE MONNIKENDAM. Donderdagmorgen to zes uur ia de boerderij van het B. K. Armbestuur te Monnikendam, bewoond door D. Lansing, tot don grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel niets gered kon worden. Een paard en twee koeien gingen verloren. De brand is ontstaan door het omval len van een brandende kaars in los hooi. Gebouw en inboedel waren verzekerd. Een vette diefstal. Bij den land bouwer F. te WildervanA (Gron.) is in gebroken en 600 pond spek ontvreemd. Diefstal op een schip. Gedurende de reis van Curasao naar Clon is uit een der hutten van een ederlandsoh-stoom- schip een met diamanten bezette gou den ring ontvreemd. Een poppekast gegapt. Te Stads kanaal (Gron.) is Maandag gestolen.... de poppenkast van Jean hamel uit Gro ningen. be dubbele moord te Hengelo. Naar meu aan het „Ilbld." meldt is gisteren in vrijheid gesteld de verdachte A. H„ die te Zulpkeii drie weken in voorarrest heeft ge zeten onder verdenking betrokken te zijn geweest bij den dubbelen moord tc Hen gelo (G.) Plotselinge dood. Dinsdagmiddag was zekere van K. te Wintclre (N. Br.) uitge gaan om hout Ie hakken. Toen het reeds donker was, en v. K. nog niet tbuis kwam, werd men ongerust. De buisgenooten gin gen op onderzoek uit en vonden hem dood bij bet hout liggen. Ontploffingen. Sedert eenige dagen worden te Lc&ith met enkele lusschenpoo- zen, gedurende den geheelen dag hevige ontploffingen waargenomen. Naar verluidt laten dc Duitschcrs de loopgraven en de uit gewapend beton gebouwde zoogenaam de „pillcdoozcn" door hen in den oorlog aangelegd op den Eltcrberg, welke verster kingen op een klein uur afstand van Lo- bilh zijn. met dynamiet springen. Pa Ier J .G. KallenSJ. f In de Residentie overleed in den ouderdom van 83 jaar, de ZeerEerw. Pater J. G. Kallen SJ. kapelaan in de St. TheresM-kerk aldaar. In aansluiting met ons antwoord op de vraag, of het mogoiyk was dat men op 20 Februari 1891 per trekschuit van Alkmaar naai Haarlem was gegaan, schrijft een onzer abonné's (directeur van een Motordieust) ons het volgende Wij voeren 7 December van Hillegom naar De Kaag en terug, ynnar- konden daar niet verderDaar lagen wij 70 da gen aan den wal voeren 16 Februari van Hillegom door schoon water naar de Orucqnuis. Daar lagen wij weer voor het 8 paar na 18 dagen stil 18 Februari brak de stoombootmaatschappij Bus het Spaar- ne open. Dien dag (18 Febr.) voeren wij naar Haarlem 19 Februari van Haar lem naar don Houtrakpol er en 20 Fe bruari door schoon water naar Amsterdam; zoodat de bewering (dat men op 20 Fe bruari met de trekschuit van Alkmaar naar Haarlem ging) waar kan zijn, .Wij gingen echter op 25 Februari van Am sterdam langs Nieuwe Meer, daar was nog zooveel ijs, dat de visschers nog met de zegen onder hei (ja visehten. Mjjn broeder heeft echter 17 weken aan den wal gelegen. V r.: Is a eene inrichting of persoon békend, waar men kan worden opgeleid voor diploma-handelscorrespondentie in de moderne talen? Antw.: Raadpleeg onze aifvertentie- teoknranen of wendt a tot den heer H. Wieringa, directeur der Avondschool voor Handelsooderwija voor jongens en meis jes, Wilhelmm astraat 35, V r.Mijn dochter is voor dag en nacht in betrekking en onder dokters behande ling gekomen. Zij is 14 dagen in betrek king. Zijn de kosten na voor mijn doch ter of voor mevrouw? Bij indiensttreding was zij gezond. Antw.; Wanneer de Mekte niét het gevolg ri van eigen schuld of niet, met opzet, bü de indiensttreding verzwegen is, komen de kosten voor geneeskundige hulp voor rekening van mevrouw, gedurende 4 weken. 1 V r.: ut ben aangeslagen in de Rijks- inkomstenbelasting, Nu is mijn vraag, is 'die berekend over 19201912, het jaar 1 Mei 1919 tot 1 Mei 1920 of is het een andere tijd? Mijn ade vraag is: hoe wordt Jdie verdedigingsbolasting daarmee ver- rekend? Antw.; De belasting wordt berekend over het afgcloopen jaar, in dit geval dus van Mei 1919 tot Mei 1920. De verdedi- gingslbetasting wordt berekend naar het In tomen. Bij een belastbare som van 1200-/1250 2; 1250—1300, 2.20; 13001350 2.40 enz. Vr. Is het voldoende om een 10 cents zegel te plakken per dag voor een vaste werkster? 2. Moeten die zegels in een ander boekje geplakt worden? Moet dat worden aange vraagd? 3. Moet dat boekje tegelijk met de rente- kaart, als het tijd is van de kaart opstu ren, worden opgestuurd? Antw. 1. Voor werksters, jonger dan 21 jaar en minder dan 4 dagen in eenzelfde kalenderweek werkzaam, moet voor eiken dag een dagzege] 0.10 geplakt worden. Voor werksters, 21 jaar of ouder, in de zelfde omstandigheden een zegel van 12>£ cent per dag. 2. Deze dagzegels worden geplakt op de rentekaart welke de werkster in bezit heeft. Op elk zegel moet de juiste datum worden geplaatst. Zoodra de kaart vol is, moet zij ter vereffening aan den Raad van Arbeid worden aangeboden. 3. Het Renteboekje dient steeds tege lijk met dc Rentekaart te worden aangebo den. Vr. Hoe lang is men verplicht een dagdienstbode bij ziekte het loon uit te betalen? Antw. Bij ziekte gaat het loon gedu rende een betrekkelijk korten tijd door, zegt de wet. Die tijd is bijv. 8 of 14 dagen. Vr. 1. Hoe oud moet een meisje zijn, om zich van het ouderlijk gezag te kun nen onttrekken? 2, Heeft een vader of moeder, volgens de wet, het recht, als het meisje eenmaal die jaren bereikt heeft, haar te dwingen in het ouderlijk huis te blijven? 3. Moeten zij haar kosteloos in huis houden? 4. Mogen de ouders haar te rug halen van menschen vandaan, die den ouders niet aanstaan? Antw. 1. Een en twintig jaar. 2. Neen. 3- Neen, tenzij de kinderen hulpbehoevend d.w.z. ziek zijn. 4. Zoolang het meisje minderjarig is. Vr. Kunt u mij den naam opgeven van een soliede Spaarbank, buiten de Rijks postspaarbank? Antw. Dergelijke antwoorden worden in deze rubriek niet gegeven. Vr. Wanneer vertrekt de Nederland- sche processie naar Lourdes en wat be dragen ongeveer de tosten? Antw. Van 5—12 Juli. Wendt u om verdere inlichtingen tót den Z. Eerw. heer pastoor L. Offermans, te Lierop (N.-Br.) Vr. Wie komt in aanmerking voor Rijkstoeslag op woningbouw? Moet dat speciaal een wooingbouwvereeniging zijn. öf komt daar ook een particulier, die twee huizen wil zetten voor in aanmer king? Zoo ja, hoeveel bedraagt die toe slag en wanneer wordt die uitkeering ver strekt, bij voltooiing of bij den aanvang van den bouw? Antw. Ook particulieren komen daar voor in aanmerking. Wendt u om inlich tingen tot de gemeente-secretarie alhier. Vr. Loopen er in den nacht van den Stillen Omgang extra treinen? Zoo ja, boe laat vertrekken deze van Haarlem naar Amsterdam? Er werd oos medegedeeld, dat er ieder jaar in den nacht, dat de Stille Omgang plaats beeft, extra treinen gaan. Antw. Voor zoover ons bekend, loopen er geen extra treinen. Vr. Ik ben in het bezit van een klein stukje zandgrond achter mijn huis, iwat ik langs den buitenkant met vlierstruiken beplant heb. Nu is mijn vraag of het nu zeker is, dat ik a.s. zomer veel last van oorwormen zal krijgen, of dat er een middel is, om te voorkomen, dat deze vieze beesten in den tuin komen? Antw. Een afdoend middel is er niet voor. Modht u er evenwel last van krijgen, hang over de struiken 'e avonds een voch tige doek, waar "s nachts de oorwormen onder kruipen. Met doek en al doet u ze dan in een emmer water, waar ze spoedig in verdrinken. riJ.[- - KAMP BIJ HARSKAMP. Het infanterie-kamp bij Harskamp zal gedurende de aanstaande somermaanden weder om beurten worden betrokken door eenige nader aan te wyaea batalons in- fon trie welke in hun garnizoen over geen schietbanen van voldoende lengte of veiligheid kannen beschikken tot het houden van schietoefeningen op groote afstanden en het beoefenen van het ^a- vechtsschieten. Ook zuil on enkele weer baarheidskorpsen en erkende schietoefo- ingen op aanvrage, zoo mogelijk in de ge legenheid gesteld, voor hun oefeningen op bepaalde tijden van een of meer schietbanen in het kamp te kunnen ge bruiken. Zooals men weet, is de legerplaats op de Horstkamperheide oostwaarts van karweg van Arnhem naar Harderwijk, tusschen Ede en de halte Stroe aan den spoorweg van Amersfoort naar Apeldoorn. Staking van grondwerker». Woens dagmorgen is een staking uitgebroken bij de aannemen firma Den Breejen van der Bout te Amsterdam, omvattende 60 werk lieden. De oorzaak hiervan is, dat de fir ma een werk in de Oostzaner Polder wilde aanbesteden volgens het z.g. „keet- en put- bazenstelscl." Het gevolg is, dat het werk in de binnenhaven, de Watergraafsmeer, Zeeburg en Dien:en. waar voor de firm» VRIJGESPROKEN. Voor het Militair Hooggerechtshof heeft terechtgestaan de 2e luitenant van het 4e regiment infanterie, die op zijn kamers in Den Haag 'n tweetal slagkwikpijpjes had achtergelaten. De huisjuffrouw had die pijpjes voor raampionen gebruikt, en toen een timmerman bij een reparatie, in een van de pijpjes ging peuteren, is hel ontploft, waardoor dezen man «enige vin gerleden werden afgeslagen en een ander werkman licht lichamelijk letsel bekwam. De krijgsraad bad hem veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand, met een proeftijd van vijf jaren en met de bijzondere voorwaarde dat be klaagde tot vergoeding der schade door den timmerman geleden, aan dezen gedu rende de eerste drie jaren van 2 per week. Het vonnis van den Krijgsraad werd, naar het „Hbld." meldt, door het Hof te niet gedaan en beklaagde vrijgesproken van hel hem ten laste gelegde, terwijl den commandeerenden officier vaji beklaagdes korps, de beoordeeling we#d overgelaten of beklaagde krijgstucklelijk behoort te worden gestraft ter zake van het geduren de maanden open en bloot laten liggen van slagkwikpijpjes, afkomstig nit de handgranatenschool. Zekere T. Pb. uit Nijmegen, was in dertijd door de Arhhemsche Rechtbank veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens verzet tegen de politie gepleegd, toen dezen den dronken Pb. op de Gan- xenheuvej te Nijmegen, waar hij tegen iedereen ruzie zociit, wikte arrasteeren. Ph. had nu legen dat vonnis verzet aangeteekend, in de hoop de 14 dagen gevangenissin»f te zien omgezet in een geldboete, want gerangenialndht kon hij niet verdragen van wege zijn iwak ge stel, zeidc de beklaagde. Het O. M. waargenomen door Mr. Roelens van Lennep, betoogde, dat ge woonlijk veel meer dan 14 dagen gevan genisstraf gegeven wordt voor zaken van verzet tegen de politic. Bekl. moet zich in zijn dronkenschap erg aangesteld heb ben. iedereen uitgetart en de nolilie Voor den inhoud dezer rubriek stelt ée Redaetie zich niet aansprakelijk. Beverwijk, 22 Februari 1921. Geachte Redactie, Mag ik van uw blad gebruik maken om het volgende onder de aandaciht van be - langtiebbenden te brengen: Van verschillende zijden hoor ik Jat er nu reeds aardbeien z.g. op struik wor den gekocht tegen prijzen die gebaseerd zijn op een minder vlolien handel, die voor het a.s. seizoen wordt verwacht. De oorzaak, dat een minder gunstige handel wordt verwacht, zou zijn, dat er nog zooveel aardbeien-in-vatcn in voor raad liggen. Het komt mij voor, dat dit laatste feit eens nudiler dient te worden bekeken. .Ma een firma in JuniJuli b.v. 10.000 vaten aardbeien inlegt, met het doel daar van andere producten te fabricecren als; b.v. jam, dan kon hij dien voorraad niet direct verwerkt hebben en moeten er dus," wil de fabriek doorwerken, aardbeien in voorraad zijn tot bet volgende seizoen daar is. Het vorige jaar hebben er ook j zeer lang aardbeien in Velscn gelegen en toch was de prijs goed. Het feit dus dat er nog veel aardbeien, liggen, is mijns inziens een gewoon ver- schijnsel. Echter bestaat de mogelijkheid, dat wij te doen hebben met speculatie la hausse van de zijde der koopera. Hoe dc handel zal verloopen in liet, aanstaande seizoen, is natuurlijk niet ia zoggen, en ik zou de laatste ziju mij aan voorspellingen te wagen. In een tijd waaC-> in de grootste economen zich niet durven uitspreken, past het ons allerminst dat te doen. Echter is er absoluut nog geen reden, om xidh zoo ongerust te maken, «lat men het artikel daardoor nn reeds ver ondei den prijs van verleden jaar zon moeten verkoopen. Zonder een geregelden en gezonder handel iets in den weg te leggen, meen ik goed te doen ten opzichte van boven staand «ie opmerkzaamheid te vragen van onze tuinders. U, Geachte Redactie, mijn tosten dank voor de plaatsing. W. DE GROOT, J Directeur R.-K. Coöp. Tuinderft «eniging „Kenncroerland,",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6