t>' n MNGE VEERSTR vhmblem DE FAAM'S MAATAFDEELING BERICHTEN h.ANEGANG (Wv jé Uit den Omtrek. voor zoxhie. erv^bVorJaahuiiJL^o xi\Xp.svuk üwj*qI verferyobacj'. 'UIT ONZE VORIGE OPLAAG. Notaris J. WILDSCHUT. De heer Schuitemaker benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Utrecht. Er zijn heeren, die men altijd door een ringetje kan halen en toch niet zoo heel veel geld aan hun kleeding besteden. Dit zijn de klanten van „De Faam" man' een zeer solide, keurig co naar maat van prima Engeiae voor 65 gulden. Met garantie voor kleur, af werking en coupe. Het Bioemendaalsche Bosch. »f NED. REISVEREENIGING. In de volle bovenzaal van de Soc. Ver. ibield de heer W. J. B. F. Terlaak, leer- '»ar der H. B. S. le Amsterdam een hoogst interessante lezing over „Leven tn Kunst in het oude Pompeji", voor de leden van de afd. Haarlem van de Ned. Reisvereeniging. De heer Sabel, voorzitter der vereent- ging opende de bijeenkomst met eenige yv oorden van welkom en sprak tevens zijn tevredenheid er over uit, dat de le den in zoo'n groot getal waren opgeko men om naar bet interessante onder werp van den heer Terlaak te komen hooren. Aan de hand van een aantal zeer Iraaie lichtbeelden hield de heer Terlaak dan een zeer mooie lezing over voor noemd onderwerp. De heer Terlaak was in de gelegenheid geweest op een reis naar Indië, ki 1915 drie dagen in Pompeji door te brengen, zoodat spr. zeer veel interessante mede- deelingen wist te doen van de gedeelte lijk opgegraven stad, die in 't jaar 79 door een uitbarsting van de Vesuvius totaal onder de lava werd bedolven. Uit de causerie van den heer Terlaak Meek, dat wij met onze hedendaagsche beschaving niet veel verder zijn dan Pompeji's bewoners, die zich zelf reeds \an centrale verwarming voorzagen, al Was 't dan wat primitiever dan de te genwoordige. Een aantal fraaie lichtbeelden loonden ons gedeeltelijk of geheel opgegraven ge bouwen, terwijl dan eveneens een repro ductie op het doek kwam, waaraan he dendaagsche bouwmeesters zich gewaagd' hadden, zoials men vermoedde, dat die gebouwen in hun geheel geweest moes ten zijn. Men verstond de bouwkunst in dien tjjd wei. Aan het eind van zijn zeer mooie causerie had de heer Terlaak van zijn aandachtig auditorium een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter dankte met eenige wel gekozen woorden, waarna de oogst inte ressante avond weder tot het verleden Behoorde. NED. R. K. GRAF. BOND. De afd. Haarlem van bovengenoem- den bond hield Donderdagavond een ta melijk goed bezochte vergadering. Na opening der bijeenkomst, deelde de vice- ivoorzitter, die deze vergadering, bij onl- itenterüs van den voorzitter, leidde, mede, dat het secretariaat thans waargenomen Wordt door den heer C. J. Sethorst, Rol landstraat 33. Hierna werden 26 nieuwe leden geïnstalleerd. De voorzitter noem de dit een respectabel getal, waaruit de hloei der afd. sprak en vertrouwde dat zij allen goede leden der afd. zouden Wezen. Nadat de voorzitter een opwek kend woord sprak om mede le helpen aan de propaganda-maand voor de R.K. .Vakorganisatie, werden de notulen gele zen en goedgekeurd, alsook het drie- maandelijksch verslag van den penning meester. Tot bestuurslid werd bij enkele Kandidaatstelling gekozen de heer v. Man nen, terwijl tot candidaat voor de com missie voor bindersexamen werd gekozen de heer Persoon. Eenige voorloopige mededeelingen om trent de jaarlijksche H. Mis met ontbijt ,wer> ien gedaan. Tot het bijwonen van het congres der R.K. Vakbeweging op 28 en 29 Mei te. Utrecht, werd eene reiskas opgericht, waarvoor zioh een 13-tal leden opgaven. Bij de rondvraag werd door een der leden krachtig aangespoord tot mede werking aan de propaganda-maand, met tot resultaat dat een aantal zich opgaven ids propagandist. Nadat voor de ziele rust van het over leden lid Raymakers was gebeden, werd om ongeveer 10 uur deze vergadering ge sloten. VERKOOPIN GEN. Notitie van de perceelen die verkocht rijn in ,,'t Notarishuis", Bilder- dijkstraat 1, bij den Zijl weg, op Don derdag 24 Februari 1921, des avonds na half 7 uur. De notarissen S. SCHEFFELAAR KLOTS te Bussurn en J. BATELBAND, Haarlem. Nos. 12. De Villa's genaamd „Adoza" en „Nemorosa" met erf en tuin te Haar lem in het Frederikspark, no. 1 get. no. 10, no. 2 get. no. 12. De perceelen nos. 12 gecombineerd. H. Smolenaars q.q. 36.405. No. 3. Een Gebouw aan de Schagchel- straat. Get. no. 33. H. Barger 5750. Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 4. De Villa genaamd „Mimosa" te Bloeinendaal aan den Parkweg. Get. no. 14. A. Overakker q.q. 40.200. Not. J. WILLEMS en T. BRUYN Pz. No. 5. Een Woonhuis aan den Gast huissingel. Get. no. 46. Mij. komst, 12.550. Notaris J. A. WILKENS. Ito. 9. Een groot Huis en erf aan eu? Sehagobelsiraal, Get. no. 22. W. Rozen heek 4150. No. 10. Een Winkelhuis met erf aan liet Klein Heiligland. Get. no. 42. J. v. Lijnkamp 3650. No. 11. Een Huis waarin café aan het Klein Heiligland. Get. no.53 zwart en rood. H. J. Feije 4950. Notaris T. BRUYN Pz. No. 12. Een Pakhuis te Haarlem aan de Lange Wijngaardstraat. Get. no. 23 zwart en rood. L. v. d. Horst 4735. No. 13. Een Woonhuis aan de Lange Wijngaardstraat. Get, no. 25 zwart en rd. Opgehouden 5200. Notaris J. RATELBAND. No. 14. Een Woonhuis met annexe ge bouwen, waarin een kleerbleekerij is ge vestigd geweest, schuur, erven en grond, te Haarlem aan het Zuider Buiten Spaar- ne. Get. nos. 170 en 172. Gebr. v. Rijs wijk 18.140. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 Febn. z. van S„ Bos— Boonstra. 24 Febr. d. van M. A. Busé—Koster. z. van A, M. Kops Voorderhaak. 25 Febr. z. van. W. VosJochemsz. Overleden: 23 Febr. G. v. Werk hoven, 83 j. Omvalspoort A, C. Rietberg, 76 j. Kennemerplein. 24 Febr. J. C, Joekes, 81 j. Baan. M. 8 nmd. d, van L. Lubbers, Kam- perlaan. PATRONAATSBIJEENKOMST. In ons bericht van gisteren oarer de bij eenkomst van patronaatsleden der patro naten van Sint Gertrudes en Sint Anna, viel het eerste gedeelte weg, waarin ver meld moest worden, dat de bijeenkomst belegd was voor een lezing van kapelaan Lühn, over de reis naar O. L. Vrouw van Lourdes. welke belangwekkende voor dracht door de kinderen met groote aan dacht werd gevolgd. EEN CONFLICT BIJ DE HAAR- LEMSCHE MACHINEFABRIEK. Door den Minister van Arbeid was aan de Haarlemsche Machinefabriek, voorhèen Gebr. Figée vergunning verleend, om tot September eiken dag over te laten werken door 6o arbeiders. Woensdag lj. wees de directie een 6o-tal personen voor dit over werk aan, -doch slechts 8 waren geneigd, naar ons van wenktaanszijde wordt mede gedeeld, dit te verrichten. De overige 52 weigerden, omdat zij de 48-urige werkweek niet willen overschrijden^ Een andere reden voor de weigering, om overwerk te ver richten is nog, dat de directie tegenover de cisehen der werklieden steeds een egois- tisch standpunt inneemt. Vanaf heden zui len ook de 8 man, die zich eerst bereid verklaard hadden, overwerk te verrichten, dit niet meer te doen. Zaterdagmorgen zal er waarschijnlijk een conferentie plaats hebben tusschen de besturen der organisaties en de directie. LEZING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de lezing „Elementaire Verstandsoefenin gen," door de heeren F. A. van Riet en A. P. Schuyt, alleen toegankelijk is voor hén, die eèn uitnoodiging van B. en W. hebben oiitvangen. VROEG VOORJAAR. Tengevolge van het zachte winterweder, begint hét gras op de landerijen al groen te zien en hebben vele veehouders uit den omtrek het jonge vee overdag al in de weide gejaagd. Bij sommige tuinders be gint de spinazie al zoo te ontkiemen, dat vele velden groen zien. Men verwacht dan ook, wanneer het weder nog wat mede werkt, dat deze groente spoedig voor het gebruik geschikt zal zijn. DE R. K. BIBLIOTHEEK EN OPENBARE LEESZAAL. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot censor van de R. K. Openbare Leeszaal en bibliotheek alhier, den ZeerEerw. Heer Pastoor L. J. Boog- mans. FRANS HALS-MUSEUM. Het schilderij van Frans Hals „Maaltijd van officieren van den SL Joris Doelen" van 1627, hetwelk door den heer D. de Wild te 's-Gravenliage gerestaureerd word, is thans gereed en wordt weder tentoon gesteld. BLOEMBOLLËN-EXPORT De firma J. J. Grullemans en Zn. te Lisse heeft vergelijkende cijfers gepubli ceerd over 19191920. Van den uitvoer van de Hollandsche bloembollen over 1919 bedroeg deze uitvoer een bedrag van 17.495.072; over 1920 een bedrag van 19.547.912. PERSONALIA. Met ingang van den dag, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, is voor een jaar benoemd tot adj.-comm. bij de Rijksverzekeringsbank, de heer J. La- père, alhier. Voor het examen nuttige handwer ken slaagden te 's-Gravenhage de dames J. R. Bruinelker, J. W. C. Brinkman, bei den alhier, en A. te Spaam, Hoofddorp. Wat gevreesd werd is waarheid ge worden, de heer D. Schnitemaker, nog maar vanaf 1 Januari 1919 alhier als commissaris van politie werkzaam, is benoemd tot hoofdcommissaris van po litie Ie Utrecht. Eervolle onderscheiding voor hem te wor den benoemd tot hoofdcommissaris (er zijn er in ons land maar vier in 't ge- de Toe- heel te weten in Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht) maar voor Haar lem een verlies. Na volontair te zijn geweest bij den No. C. Een Huis, waarin een Bodega ge houden wordt, met Bovenwoning, erf en commissaris van politie te Hoorn werd tuin te Haarlem aan den Kruiswek. Get. j de heer D. Schuitemaker op I Februari fio. 34. W. Bosman q.q. 25.350. j 1905 benoemd tot adjunct-inspecteur Notaris P. F. DE BORDES. 'van politie te Middelburg, waar hij on- No. 7. Een gioot Pand met erf en tuin geveer anderhalf jaar bleef. Toen kwam aar, aau <lc Scha8ri»etstraat. Get- de heer Schuitemaker bij de politie in "°m J' ff" iLtóO. I Den Haag en begon daar weer als klerk en erf' i-m onwo"'nt5 maar wérd zeer spoedig bevorderd tol 12 zwart en rood' le-Mrjat Get. HO- jnSpecleur van politie 2c klas. Den laat- i sten'dÜ<T was hij in tleu Haiig werkzaam bij dén Centralen Recherchedienst, Waar het hem gelukte vele belangrijke zatken aan het licht te brengen en waarvoor hem zelfs een eervolle vermelding werd toegekend. In Maart 1916 werd hij benoemd tot commissaris van pólitie te Zutphen. Hij reorganiseerde daar het politiekorps, dat op de oude leest was geschoeid', geheel en deed er veel en nuttig werk. Met ingang van 1 Januari 1919 vqlgde zijn benoeming tot .-commissaris van po litie te Haarlem. Als bij tooverslag veranderde de alles behalve goede toestand die toen bij de politie te Haarlem heersohte. Hét geheele corps kreeg sympathie voor den chef, die, wetende wat hij wilde, recht op zijn doel afging, maar zonder daarbij in de minste male autoritair op te treden. Hij wist den geest onder het corps té ver anderen en zijn streven vond algemeen waardeering. Na korten tijd heersohte er een goede stemming onder alle politie mannen, een tot dan toe ongekende weelde onder de Haarlemsche politie. En hoe humaan de chef ook was én hoe gemoedelijk zijn omgang Met zijn onder- geschikten, de discipline leed er niet onder en de paraatheid van onze' Haar lemsche politie kwam op een ofigekend hoog peil. .«9 a Toen de heer Schnitemaker hier kwam was de organisatie van het Haarlemsche politiecorps geheel verwaarloosd en uit den fijd en inbraken en misdrijven wa ren aan de orde van den dag. Het ge boefte speelde met de politie als de kat met de muis, om het zoo eens te zeggen. Na eenigen tijd hield dat alles op en donker Haarlem moest erkennen zijn mannetje te hebben gevonden. Het ge spuis achtte het, door de nieuwe maat regelen die de commissaris invoerde, veiliger, zich niet meer bloot te stellen. De heer Schuitemaker splitste het corps in een surveillance-afdeeling en een re- oherohe-afdeeling, welke laatste vooral, door de goede uitrusting, nuttig werk verrichtte. Zoo werd geen enkel mis drijf in den laatsten tijd in Haarlem be dreven of de bedrijvers zaten na korten of langen tijd achter slot. De toestand is zelfs nu zoo dat de misdadigers van voorheen liever gebrek lijden dan zich nog bloot te geven. Dat is een on gekend succes voor den heer Sahuite- maker. In de energieke reorganisatie van onzen dienst is hij kranig en zeer des kundig bijgestaan door den heer E. H. 'I enokink, hoofdinspecteur der recherche Nachten en nachten aan één stuk zijn deze twee heeren bezig geweest de nieu we organisatie in elkaar te zetten. De goede naam, die de Haarlemsche recher che in enkele jaren tijds in den lande verworven heeft, is dan ook voor een niet gering déél te danken aan de knap pe hoedanigheden en groote tact van; den heer Tenkinok, daarin krachtig gesteund door den heer Sohuilemaker. Van de ingevoerde verbeteringen noe men wij de moderne bewapening der politie; de instelling eener rijwielbrigade; de verdeeling der stad in wijken, waar in het centrum te voet en in de buiten wijken per rijwiel gesurveilleerd wordt: een ruiterafdeeling bij drukke gelegen heden en het nieuwste: de verkeersrege ling, die in alle opzichten blijkt te vol doen. De heer Schuitemaker is een groot be vorderaar van de sport, waarvan hij de beoefening door zijn politiemannen zeer aanmoedigde. Bij menigen voetbalwed strijd liep hij zelf mee in de voorhoede of hanteerde het scheidsreohtersfluitje. Hij staat bekend als een humaan chef. die een open oor heeft voor alle wen- schen en wenken van zijn ondergeschik- ten. Haarlem verliest in den heer Schuiten maker een knap hoofdambtenaar, doch hij heeft den grondslag gelegd voo^ 'n organisatie waar zijn opvolger op kan voortbouwen. Het feit, dat de heer Schui temaker tot vóór korten tijd (in den laat sten tijd ging het veel beter) niet die waardeering voor zijn werk hier vohd. die hij had mogen verwachten, zal aan zijn sollicitatie naar Utrecht niet vreemd geweest zijn. Want aan Haarlem als woonplaats en werkkring was de com missaris, in den korten tijd dat hij hier werkte, zeer gaan hechten. Moge het'hem in Ulrecht wel gaanl AFSCHEID ROETERS VAN LENNEP. Donderdagmiddag half 5 hebben de hoofdambtenaren afscheid genomen van den lieer F. Th. Roeters van Lennep, in de oude Raadszaal, nadat aan de ambte naren ter secretarie hiervoor gelegenheid was gegeven ten kantore in 't Pand. In een der zalen van café Brinkmann bood de scheidende gemeente-ontvanger den ambtenaren van het ontvangkantoor een thee aan, die èen allergezelligst ver loop had. Door den heer J. P. de Klerk, gedele geerde ten kantore van den ontvanger, werd den heer Roeters van Lennep een fraaie ets in eikenhouten lijst aangeboden, waarvoor de heer Roeters van Lennep in een hartelijke toespraak zijn dank be tuigde. Dr. Havelaar bood hem namens de hoofden van takken van dienst een zil veren broodschaal aan. AANBESTEDING Heden werd aanbesteed het maken van werken lot verdediging van de Noordzee kust in de provincie Noordholtand, bezui den stranpaal 9.800, ingevolge de wet van 16 Jtjli 1918 (Staatsblad no. 187). Raming 78.000, Laagste inschrijver was P. Daalder te Alikmaar voor 61.000. Het uitvoeren van verbeteringswerken nan de Heldersche zeewering tusschen H. M.-palen 21 en 29, behoorende tot de Rijkszeewerken in de provincie Noord- holland. Raming 47.600. Laagste inschrijver C, Roosendaal te Enkhuizen, 37.200. Het aanbrengen van eene steenslagver- ha rding met bijkomende werken op den Rijksweg AlkmaarNieuwediep, onder de gemeente Helder. Raming 20.000. Ned. Beton Mij. Zaandam 16.495. De voorziening der boorden van het Noordhollandsch Kanaal. Raming: per ceel I, 10.000; perceel II, 10.000; per ceel Hl, 10.000. Perceel I, firma R. K. Koppen en Zn., 6850, Westgrafdijk. Perceel II. Idem, 7311. Perceel III, J. de Vries, den Helder, 6798. Perceel I en II. Gebr. R. Koppen* en Zn-, 14300. Perceel II en III. P. Daalder te Alk maar, 14800. Het maken van werken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noordholland, benoorden strandpaal 9.800 ingevolge de wet van 16 Juli 1898 (Staats blad ito. 187). Raming 78.500. P. Daalder te Alkmaar, voor 68.800. OP AUDIëNTIE. Deze week is het college van Burge meester en Wethouders op audiëntie ge weest bij H. M. de Koningin. DIRECTEUR RIJKSKWEEKSCHOOL. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot directeur van de Rijkskweekschool voor onderwij zers alhier, J. G. Nijk, te Middelburg, on der gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als directeur van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg. De heer P. Tnijsse, de bekende schrij ver over een kennis van Moeder Na tuur, schreef een aardig artikel over „Uit Bioemendaalsche Bosch" in „De Te legraaf", waaraan wij ons veroorloven het volgende ontlaenen Nog al dikwijls krijg ik brieven met de vraag, of ik er niets aan doen kan, dat dit of dat. op het gebied van natuur of landschap gebeurt of niet ge eurt. In den regel kan ik er dan heusoh niets aan doen, in andere, geyallep wil ik er niete aan doen en heel dikwijls, schrijf ik een langen brief terug, die dan eigenlijk neerkomt op ,dos het zelf". Tegenwoor dig krijg ik het nu weer druk met het Bioemendaalsche Bosch brieven, brief kaarten, op straat staande houden en alle- maaal hetzelfde liedje :,kan ik het nazien dat het B. B. zoo bedorven wordt. Vroe ger kon je er dit en kon je er dat en nu zijn ér allemaal padjes met grasrand jes, 't is geen bosch meer en ook geen park eto. etc. Dan was het dertig jaar geleden anders. Nu dertig jaar geleden was het B. B. ook geen echt natuurbosch en veertig jaar gelede nzijn er beele partijen van boom en nétjes op rijen geplant, zoo- als nu nog duidelijk te zien is. Trou wens, wie in Holland echte natuur- bosschen wil vinden, kan lang zoeken. Het is allemaal aanplant zooals in een Zand als het onze, dat al eeuwen lang beroemd is om zijn dichte bevolking, dan ook wel te verwachten is. aen be schouwt heel graag de bosschen langs den duinzoom als overblijfselen van het Woud zonder Genade, zoo bekend in on ze litteratuur en geschiedenis, maar dat is heelemaal mia. 'tis zeer de vraaag, niet alleen of er ia ons land wel één dui zendjarige boom wordt gevonden, maar zelfs of er wel een plekje bestaat dat duizend jaar aan één stuk beboscht is ge weest.' Het Bioemendaalsche Bosch is dua een betrekkelijk jonge eiken- en beukenplan tage. Maar tot vijfentwintig jaar geleden is het behandeld als een bosch en heeft het woudleven er zich kunnen ontwik kelen otp een manier, die de werkwijze aan de oer-natuur al zeer nabij kwam. De drie etages van het woud waren in zeer voldoende mate aanwezig hoog op gaand geboomte, schilderachtig geteis terd door den zeewind, lage heesters in groote verscheidenheid, rijkelijk bloeiend in hot voorjaar en de grond op sommige plekken fraai bemost, éllers bedekt met klimop en maagdepalm en daartusschen groeide dan allerlei zeer mooie bosch- planten. In het vroege voorjaar waren heele stukken rooze en wit van anemo nen, iets later wuifden daarboven de sprookjesachtige bloeipluimen van het hooge gierstgraas, dan kwam de wilde tulp langs een slootkant en onder de boomen het geheimzinnig stof zaad of in stille bemoste hoekjes de ongelooflijk mooie en heerlijke geurende bloeipyra- ymide van het rondbladig wintergroen. vEn lelietjes van dalen, viooltjes, vogel- melk, sa'omons egel en wat niet aL Dan, als de zomerregens kwamen verschenen er de bonte paddestoelen in rijke verschei- lënheid. Natuurlijk bracht dat alles ook een rijk leven van vogels en insecten met zich en werkelijk konden wij omstreeks 1890 met dat bosch tevreden zijn, al was het dan ook geen oerwoud, doch slechts een boomenplantage. Toen met de nieuwe eeuw, kwam de bebouwing, de tram, de ondergang. Op den wintergroenheuvel verees een villa en waar het mooiste gierstgras groeide, kwam er nog een en overal werd de rand van het bosch bebouwd en wat er overschoot werd al ras onder den voet geloopen door dorpsgenoot en vreemde ling. De Haarlemmers en Amsterdam mers beschouwen zeer terecht de heele wereld als liun wandelterrein, maar hok ken ten slotte toch op kleine plekjes opeen en zoo kwamen ze dan bij honder den in het Bioemendaalsche bosch, aten er pannekoeken, bestrooiden het bosch met krantenpapier en sinaasappelschillen en gingen er dan lekkertjes liggen in elkanders vuil. In minder dan tien jaar was het toen met het mooie bosch ge daan. De bloeiheesters werden vernield, de lage boomen werden stukgeragd en stukgeklommen, de grond werd heele maal kaal en dor en kon zioh niet meer verdedigen tegen wind en regen, die de wortels der boomen ontblootten. En toen in den oorlogstijd onder invloed van de hooe koutprijzen de mooiste boomen wer den afgekapt, leek het wel alsof het ïB. B. u wel voor goed zou verdwijnen. Gelukkig werd het kappen gestuit door een kapverbod, maar de andere narigheid bleef. Reeds lanj? had de gemeente Bloe- mendaal geprobeerd het bosch aan te J koopen en dat is in 1919 dan eindol: 4 gelukt. AYij, Bioemendaalsche belastin; i betalers, hebben twee ton neergelegd oi die ruïne te koopen en onze vroede ,vi doren hebben de taak aanvaard, 0 u iets behoorlijks van te maken. En is het buitengewoon leerzaam om "e: eduldig en onvooroordeeeld te aanschov, ent hoe dat gebeurt. Eerst is er gekapt* o, veel meer dan in den oorlog, doch nu niet de zwaarste boomen, maar allea wat kreupel en ziek was en in den weg stond. Toen zijn, er verkeerswegen aan-1 gelegd en wandelpaden om een eind ta maken aan het onder den voet loopen. Maar voor de kinderen zijn flinke speel ruimten gereserveerd en misschien komt er mettertijd ook nog wel een lig-gelo- genheid voor de natuurminnaars die ge ïrriteerd worden als zij een bank voelen tusschen hun zitvlak en de aarde. Da grasrandjes langs die paden doen wel wat gek aan, maar ze hebben toch een zeer groote beteekenis, ze houden de men- schen op het pad. Je zoudt zoo denken, ee stappen er toch overheen, maar wia veel met vee heeft omgegaan, weet wel beter. Daarna is het ooscn heelemaal omgespit, want in de dagen van deca dentie, hadden de wormen, de mollen en al de andere wroeters, die in den regel zorgen voor de ventilatie van den bodem, het bosch gemeden. Da spade verving hier de natuur zeer snel en doeltreffend. Toen konden er heesters worden ingeplant, veel meer dan er zul len blijven staan en nu kunnen ook de fraaie boschplantje3 weer hun intocht doen. Over de keuze van die heesters kan men van meening verschillen en zijn er bij, die ik er liever niet zag, maar over het algemeen heeft men z.cn gehouden aan den natuurlijken onder groei en het Hollandsch duinbosch. El is weinig aan te doen dat ze nu alle maal zoowat even oud zijn, maar dat komt in den loop der jaren wel tereent. Vanzelf zullen nu ook spoedig verschei dene vogels terugkeeren, ofschoon de mee- zen en spechten de holle boomen wel zullen missen, maar ze worden wel ge troost met nestkastje». Een boschpoli tie houdt orde op de zaak en als alles goed gaat, dan wordt het hier met een paar jaar zoo, dat men er met voldoening den ontwikkelingsgang van het natuur leven kan volgen. Ik heb tenminste de besta verwachtingen. BLOEMENDAAL. In de Februari vergadering der Gezondheidscommis sie, gezeteld te Bloemendaal werd o. m. behandeld een aanvraag om voorschot door de Woningbouwvereeaiiging „Schoterbosch" te Schoten, voor hot bouwen van 101 woningen aldaar. Het bleek der commissie echter, dat da bijgevoegde teekeningen zeer onvolle dig waren en geen teekeningen waren bijgevoegd van de achter- en zijgevel» der woningen. Verder ontbraken da indeelingen. en verdere teekeningen van enkele typen, terwijl slechts een aan- zij zicht van 7 woningen als voorgo- zvels voor het geheele complex wae ren aangegeven. Wat betreft type A bad de com missie ernstige bezwaren tegèn cki breedte der keukens aangegeven op 1.46 M. of pl.jm 0.90 M. gemetert na aftrek van de betimmering. De lig- ling van de W.C.'s of tegen de voorM en achterkamers of in de geringe ruimte onder de trappen is zeer slecht gekozen, terwjjl de toegangen naai uc keukens voor verschillende per ceelen, onder de trap door, niet ruim zullen zijn. Verder is aan portalen en gangen veel ruimte opgeofferd. JJ« zolderindeeling van verschillende per ceelen werd door liet hebben van een hoek in de slaapkamers zeer on gunstig geacht, zij maakt die kamers onnoodig klein. Wat betreft het type B had de com missie bezwaren tegen de ligging van de W.C.'s in de schuurtjes (solen- schuurtjes). Verder zijn de toegan gen voor verschillende perceelen naai alle vertrekken onder de trap door, niet te ruim en is ook in dit type aau portalen en gangen, veel ruimte opgeofferd. Nog meende de commis sie, dat de bewerkelijke indeelingen van alle woningen den bouw onnoo dig in prijs zullen verhoogen. Zij gaf in ernstige overweging de afscheidin gen In de verschillende woningen tus schen de kamers, gangen en keukens van 1-stcens-murcii te doen ma ken, om meer stabiliteit aan de woningen te geven en de onderhoudskosten te verminderen, aannemende dat ter plaatse niet behoeft te worden ge- pheid. De commissie adviseerde op de gezonden plannen ongunstig en gaf in overweging ze in dier voege te wij zigen dat de woningen zooveel mo gelijk in overeenstemming worden ge bracht met een der type, aangege ven, in het album dat het Departement van Arbeid deed vervaardigen. SCHOTEN (Dorp). Heden Vrijdag avond wordt een propaganda-verga- dering voor de Vrijwillige Burgerwacht gehouden, waar Kapitein de Jong zal .spreken. De Muziek vereeniging „SL Caecillia" verleend hare medewerking Voor belangstellenden voor zoover de plaatsruimte toeslaat vrij enlrée. Vooral voor de dienstplichtigen en hun ouders is deze vergadering aan bevelenswaardig. De vergadering zal gehouden worden in het Bondsgebouw aan den Kerk taan en begint om| 8 uur. LISSE. Op Dinsdag 1 Maart a^. de» avonds te half add houdt de RJL kies- vereeniging hare jaarvergadreing in h«» Bondsgebouw. Wegens bedanken va» voorzitter en secretaris zal in deze vac*" lures moeten worden voorzien. Tevens rij medegedeeld dal het geheele bestuur af' treedt en wel terzake dal ook de vrou wen als lid zijn toegelaten en deze ttianri ook gelegenheid krijgen beslurszetcls bezeilen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2