Derde Blad. BUITENLAND. FEUILLETON Gemengd Nieuws. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1921 Diaspora-nood en eliende. De Conferentie te Londen. De toestand In Ierland. De weoergevonden dochter HOOFDSTUK VL HET VERTREK. afcMtüiÜt ÖUrUtHL. BEJMCHTEft. Korte Berichten. (Ingezonden.) Verschrikkelijk is de toestand vau onze broeders en zusters in het geloof die irerspreid wonen in Duitsehland's diaspo- jn-gebied en. Diaspora zijn uitgestrektheden, dikwijls veel grooter dan ons vaderland, die allen kerk en kapel misser» en waar nochtans duizenden Katholieken wonen. Priesters, die er veel te gering in aantal zijn, leiden het zwaarste missionaris-leven. Van de de eene plaats trekken zij naar de andere om hun schapen toch maar eens in de gelegenheid te stellen hel H. Sacrificie der Mis bij te wonen. Van lieindc en verre, dikwijls uren en uren gaans of met den drein, komen ze dan om hun Heiland te begroeten; sommigen hebben in geen maanden meer de H. Mis gehoord omdat er geen was, enkelen in geen jaar. En waar begroete» zij dan hun Jezus? «In een afgehuurde schuur, herberg, bios coop of danszaal, waar alles nog aan de gewone bestemming herinnert. De Bonifatiusverein werkt sinds meer dan zeventig jaren om eenigszins dien nood te lenigen. De Dïlitscil Katholieken van betere streken steunen naar best ver mogen hun arme broeders. Maar zij kun- men helaas dien steun, vooral in dezen •hachelijken toestand, niet opvoeren. Daar om dan, dat de Bonifatiusverein, onder leiding van den wijbisschop van Pader born, gedacht om hulp te vragen bij Neerland'» Katholieken. Zij toch kunnen met den huldigen stand der wisselkoersen veel, veel goed doen zonder evenwel enor me sommen te geven. Niet dat groote som men niet welkom zijn! Men vergete niet dat de diaspora-Katho- Beken niet alleen ellende en gebrek lij den naar de ziel. Zij behooren allen zon der uitzondering tot de minst bedeelde arbeidersklasse. Gebrek lijden zij dus bo vendien ook nog naar het lichaam. Toch kan de zielzorger haast geen hulp bieden, Hij zelf moet van aalmoezen leven. Laat dan, geachte lezer, of lezeres, deze smeekbede geen klank in de woestijn zijn. Hel gaat om het belang der onsterfelijke iel van zoovelen. Wie een gift schenkt ten bedrage van 100 mark (nu plm. 6) wordt daardoor levenslang lid der Bonifatiusvereeniging; dus deelachtig aan de vele geestelijke ▼oorwaarden. Alles, hoe gering ook, wordt in grooten dank aanvaard. Men gelieve de aalmoezen in Hollandsch »f vreemd geld te zenden aan: Der Gene ral vorstand des Bonifatiusvereins, Pader- bom, Deutschland of aan den heer F. Wcynen, secretaris voor Nederland v. d. Bonifatiusverein, Rotterdam, Sophiakade 21a. Wie helpt? Fr. WEYNEN. De Oostersche kwestie. Reuter verneemt, dat men in Franscshe en Italiaansohe kringen met voldoening het voorstel begroet om een Britsch- Fransch-Italiaansche commissie te be noemen, die ter plaatse een onderzoek zal instellen naar de kwestie van Smyrna en andere kwesties, die door de Grieken en <le Turken ter conferentie zijn opgewor pen. Er werd niet verwacht, dat partijen, wanneer zij gisteren werden onder vraagd, iets anders zouden doen dan be loven, dal zij de beslissingen der commis- *ie zuilen eerbiedigen. In conferentiekrin gen gelooft men, hiermede een oplossing ie zullen bereiken met de minst mogelij ke wijziging van het verdrag van Sèvres. De Duitsche tegenvoorstellen. In een nachtzitting, die tot gisteren- ochtend half drie duurde, heeft de re dactie-commissie van de deskundigen- conferentie den tekst van de Duitsche nota voor de Londensche conferentie de finitief vastgesteld. Nog in den loop van den nacht is een Engelsche en een Fran- sohe vertaling gemaakt, en gisteren in «en loop van den dag werd het geheele' document gedrukt. Gisterenochtend om 10 uur is de uitge breide commissie van deskundigen onder voorzitterschap van minister Simons in het ministerie van buitenlandsche zaken bijeengekomen. Aan deze bespreking namen ook nog eenige toonaangevende leden van den economisohen rijksraad deel. De vergade ring, die natuurlijk weer geheim was, werd begonnen met de voorlezing van de nota. Daarop volgde een uitvoerige be spreking. Het rijkskabinet zou zich gisterenmid dag met de nola bezighouden. Naar de Duitsche bladen verder mede- deelen, is gistereuochtend onder de leden der conferentie der deskundigen volko men overeenstemming bereikt. De voor stellen der industrie, speciaal der „Scwerindustrie", hebben, tegen de mee ning der fiuancieele autoriteiten in, de overhand behouden. Het protocol der economische adviezen is door alle des kundigen onderteekend. DE DUITSCHE FINANCIëN. De Duitsche minister van Financiën zal een nieuw crediet van 834 milliard Mark aanvragen voor de rijksbegrooting van 1920. Ter bestrijding van buitengewone uitgaven in eens zal een crediet van 2l/g milliard Mark noodig zijn; voor de uit voering van liet vredesverdrag vraagt de minister een nieuw crediet van t>'A mil liard Mark. De rijksbegrooting van eco nomische zaken voor 1921 zal met een saldo van rond 549 millioen Mark slui ten. Ierland blijft vastberaden. De „Times" maakt melding van een uitlating van den Roomsöh-KaBholieken aartsbisschop van Adelaide, dr. Spence, die juist uit Ierland in Australië is terug gekeerd. Dr. Spence meent dat Engeland Ierland met kracht van wapenen zal kunnen houden, totdat er elders iets plaats heeft dat Engelands inspanning zal vereischen, bijv. in Egypte of Indië en hij hoopt blijkbaar dat Engeland ten slotte zoo in de moeilijkheden zal komen, dat Ierland toch zal krijgen wat het wenscht want Ierland'.! vastberaden wit zal nimmer worden gebroken. De strijd met Sinn Fein. Twee officieren die in de buurt van Buttevant aan het jagen waren, zijn door een groep mannen aangehouden en mee gevoerd. Ondanks het door de militairen ingestelde onderzoek, zijn zij nog niet teruggevonden. CRISIS IN DE DUITSCHE COMMUNIS TISCHE PARTIJ. Op een zeer verscholen plaatsje en met kleine letter publiceerde de „Rote Fahne" gisteren een bericht, dat geschikt is om de grootste belangstelling van alle politici op te wekken. Het blad deelt mede, dat het hoofdbestuur van de communistische partij van 22 tot 24 Februari te Berlijn vergaderd heeft. Onderwerp van bespre king waren; de opheffing van het bond genootschap met sovjet-Rusland, de ver houding van de communistisahe Interna tionale tot de conununistisohe arbeiders partij, de quaestie van de splitsing in de Italiaansche communistische partij, de or ganisatie van het uitvoerend comité der communistische Internationale en de ge vallen-Thomas en Graf té Miinchen. Naar aanleiding van de beslissing van het hoofdbestuur inzake de scheuring in de Italiaansche partij meenden vijf leden van dit bestuur wegens den terugslag op de toekomstige ontwikkeling van de Duitsche partij niet langer deel te kunnen uitma ken van het bestuur der partij. Om deze reden hebben de volgende vijf leden uit het tegenwoordige hoofdbestuur van de Vereenigde Communistische partij hun ontslag genomen: de beide voorzitters Daumig en Levi, de secretarissen Clara Zetkin en Brass, en Ad. Hoffmann. Het aftreden van Levi beteekent waarschijn lijk, dat het schrijven van den geheim- zinnigen gevolmachtigde der Moskousche sovjet in Duitschland in zooverre succes heeft gehad, dat men hem te verstaan heeft gegeven, dat hij uit het bestuur had te verdwijnen. NA DE VERKIEZINGEN IN PRUISEN. Naar gemeld wordt, heeft de voorzitter der Rijksdagfractie van de Duitsche Volks partij. dr. Stresemann, aan de andere coalitiepartijen, het Centrum en de demo craten, een schrijven gezonden, waarin hij voorstelt de besprekingen omtrent de vor ming van een uniforme coalitie in het rijk en in Pruisen uit te stellen tot na de conferentie van Londen. Men mag ver- brfd kén worden,ook al werd er thans wachten, dat dit voorstel, dat ook reke ning houdt met den wensch der sociaal democraten, zal worden aangenomen. Bij de verkiezingen voor den Provin cialen Landdag in Oost-Pruisen zullen, volgens den tot nu toe bekenden uitslag, de burgerlijke partijen ongeveer tweemaal zooveel zetels krijgen als de socialistische partijen. DE VOLKSSTEMMING IN OPPER- SILEZIë. De bepaling, dat de stemming in Opper- Silezië op ééh dag zal worden gehouden zoowel voor inwoners van Opper-Silezië als voor de stemgerechtigde Opper-Sile- ziërs, nietl in dit gebied gevestigd, heeft in Polen groote opwinding veroorzaakt. De Poolschc Landdag protesteerde in zijn zitting van gisteren, waarin een motie van vertrouwen voor het kabinet-Witos werd aangenomen, eenstemmig tegen deze rege ling van de volksstemming. Een spreker der nationaal-deraocraten zeide onder levendige toejuiching van het Huis, dat Polen, indien de uitslag der stemming ongunstig mocht zijn, voor zijn reoht zou strijden. DE .WERKLOOSHEID IN EN GELAND. liet Lagerhuis heeft Woensdag de wet lot wijziging van de werklooaneidsuitkee- ring in tweede lezing aangenomen. De minister van Arbeid, Macaamara, zotte in zijn verdediging van het ontwerp uit een, dat de toestand waarvoor meu stoad deze was, dat meer dan 330.000 oud- soldaleu werkloos waren en dat voor de meesten de uitkeering van 20 ah. j>er week al opgehouden aai. Deze wet heeft tea doel die uitkeering te vernieuwen en haar onder de verzekeringswet te brengen. Zij zouden dan 18 s. uit het werkioosheidsfonds krijgen, evenals de an dere mannelijke verzekerden, en 2 s. uit de schatkist. Dan waren er verder, naar de minis, ter uiteenzette, vele mannen en vrouwen wier uitkeering ingevolge de wet op de werkloosheidsverzekering, snel ten einde liep. Vier iniliioen aroeiders en arbeid sters waren den 8en November van de oude wet naar de nieuwe wet overgegaan zij hadden, mits zij aan het fonds bij droegen, recht op vijftien weken uit keering gedurende het eerste jaar. Ve len waren al aan het eind van die uit keering. Bovendien wuren er nog acht miifioon personen voor het eerst onder de wet gebracht. Op dit oogenblik krijgen 360.000 mannen en 250.000 vrouwen uit keering ingevolge de wet. Voor de mees ten van deze is echter de termijn van uitkoering reeds rerloopen. Dan waren er nog 250.000 mannen en 353.000 vrouwen, die een gedeeltelijke uitkeering kregen, omdat zij niet den vol-eu tijd wei kien. Bij aanneming van de aanhangige wet zouuen mannen en vrouwen, die sedert 31 Dec. 1919 twintig weken gewerkt hadden, recht hebben op zestien we ken uitkeering tuaschea de aanneming der wet en einde October en op nog; zestien weken tusschou October ln21 eu Juli 1922. Daarna zouden alien, die on der de weit vielen, tot zes- ©u twintig weken uitkeering per jaar kunnen ont vangen, in plaats van vijftien weken, gelijk tot dusver. Tusschen de eerste en de tweede zestien weken behoefde, naar de minister desgevraagd meedeelde, geen tusschenruimte te zijn. Voor oud soldaten was de termijn gedurende wel ken zij sedert 31 Dec. 1919 moesten ge werkt hebben, niet twintig, maar tien weken. Voor invalide oud-soldaten kon ook van dien termijn van tien weken worden afgeweken. De uitkeeringen worden ingevolge de ze nieuwe wet voor mannen verhoogd van 15 tot 18 s., voor vrouwen van 12 tot 9 s. en voor meisjes van 6 s. tot 17 mum-uitkeering van 23 weken gaat loo- s. 6 d. Van Juli 1922 af, alswanneer de maxi mum-ui tkeering van 23 weken gaat loo- pen, worden de bijdragen aan het fonds tot 15 s., voor jongens van 7 s. 6 d. van werkgevers verhoogd. De staat be taalt een vierde van de bijdrage van werkgever en werknemer samen. De kosten van 7 Maart 1921 tot 2 Juli 1922 worden geraamd op 45.250.000 pd. st. Verschillende sprekers van de Labour- party achtten bij het debat de uitkeering van 18 s. te Kaag. Zoo meende Olynes, dat het bedrag best meer dan verdub- Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY, bewerkt door L. M. VAN P1NXTEREN, R. K. Pr. De bedelares bracht beide handen nanr bet voorhoofd en zonk onder het uiten van eea luiden kreet op de knieën; „Ik herinner het mijzeide Hl. „ik herinner mij alles!" Do angstige kreet der bedelares deed het wilde meisje ontwaken. Aanstonds kwam zij tot haar, die tegelijk het geheugen en het volle besef harer ram pen had teruggevonden. Zij knielde voor ineviuuw de Flessigny neder, groep hare handen, liefkoosde die, en keerde Zich daarna vertoornd tot 'au- h>mn en zijne zuster, alsof zij hun den wanhop.geu toestand der ongeluk kige verweet. Oedurende een uur gaf Javieune zie., aan hare herinneringen \er. Zij slortle overvloedige tranen en •oheen met eens te bemerken, dat ce.i onwetend, maar liefhebbend tepsellje nare handen met kussen tranen bedekte. Mevrouw d'Epinoy durfde de onge lukkige geen enkele vraag te doen. Grand-Hunier wachtte met meer on geduld het oogenblik af, dat de arme vrouw kracht en tegenwoordigheid van geest genoeg gevonden had om te ver halen wat er had plaats gegrepen, sinds hij haar op het strand had neder- gelegd. Eindelijk legde de gravin eene hand op het hoofd van het wilde meisje en reikte de andere aan Etiennelte: „Gezegend moogt gij worden voor uw medelijden,'' zeide zij, „en gezegend het huis waar het God behaagd heeft mij de herinnering terug te geven... Ik ben krankzinnig geweest... zeg mij niet dat het niet waar is.„ krankzinnig en ziek. Ik weet niet of mijn gezondheid, door zooveel hevige aanvallen geschokt, deze beproeving zal doorstaan, maar al moest ik er aan sterven, dan zou ik u toch bedanken, dat gij mij in staat gesteld hebt het testament mijner ziel te ma ken oor hen die mij bemind hebben en mijn lippen op een kruisbeeld te drukken voordal ik tot God ga." „Gij zult eene zuster voor mij zijn," zeide Etiennette. „En ik, mevrouw," voegde de burg graaf de Launoy er bij, „acht mij ge lukkig mij ter uwer beschikking te stel len." „Maar mijn officier," riep Grand-Hu- niec uit, „ik hoop dat gij m(j ook nog voor iets goed acht. Mijn oude huid is thans evenals vroeger ten dien ste van mevrouw de Flessigny." Flavienne reikte den matroos de hand, zeggende: „Ik zou ondankbaar zijn als ik u vergat. Ik acht u als mijn redder en vriend." „Dank u, mevrouw!" zeide Grand-Hti mer met een stem, die door aandoening verstikt was. „Gij bezwijkt van vermoeienis," zeide Etiennette, „wenscht gij te rusten? Willen wij u alleen laten of nog bij u blijven?" „Blijit, blijft!" riep mevrouw de Flessigny levendig. „Als ik alleen blijf beu ik bang weuer in mijn waanzin terug te vatten. Gij kunt niet begry pen wal het is den draad zijner ge nachten telkens te verliezen als men zc wenscht te verbinden. Ik moet nog veel vernemen en u zeggen wat ik in het diepst mijner weifelende herinne ringen terugvind." Zij wendde zich daarna tot Grand- Humer en vroeg hem angstig; „Is geen ander passagier aan de schipbreuk der „Terrible" ontkpmen." „Geen, mevrouw!" „Ik herinner mij," zeide zij langzaam, alsof zij moeite had de feiten van dien augstjgen nacht met elkander te ver binden, dal een passagier mijne dochter in do boot deed neerdalenIk ging om bezuiniging geroepen. DB BRIT80HE SCHULD AAN AMERTKA Zooals men weet, had Engeland on langs voorgesteld, dat de geallieerden el kaar hun leeningen zouden kwijtschel den, doch was Amerika daar niet voor voor te vinden. Sir William Davison, een Coalitie-unionist, wilde wel eens weten, hoe het nu eigenlijk stond met die schul den en hij heeft daartoe in het La gerhuis gevraagd wat het totale bedrag was van de leeningen der Ver. Sta ten aan Engeland, welk deel daarvan, direct door de Britsche regeering ge leend was en voor welk bedrag de Brit sche regeering verantwoordelijk was als waarborg ten aanzien van door tusschen- komst van Groot-Brittannië door Ame rika verstrekte leeningen aan Frankrijk Italë en andere geallieerde rogeeringen. Austen Chamberlain, de kanselier van de schatkist, antwoordde daarop aller eerst, dat de vraag gegrondvest was op een meer voorkomend verkeerd begrij pen van de feiten. Vóór de Ver. Staten aan den oorlog deelnamen, hadden Frank rijk en Engeland te zamen op de New Yorkscho markt een leening gesloten van 300 millioen dollar, doch die was in den afgeloopen herfst in gelijke aandeelen van beide regeeringen afgelost. De Aimeri- kaansche regeering had, vóór het land aan den oorlog deolnatn, nimmer geld geleend en nimmer waren leeningen van de Amerikaansche regeering aan andere geallieerde regeoringen door Engeland ge waarborgd. De Britsche schuld aan de Ver. Staten hedroeg 4.227.000.000 dollar op 31 Mei 1.1. en was-thans 4.197.000.000, de interest sedert dien tijd niet mee gerekend. De Engelsche leeningen aan geallieerde regeeringen vóór Amerika in den oorlog ging, beliepen 828.000.000 p. st. Daarna en in de periode dat Engeland van de regeering der Ver. Staten leende, werd nog eens 897.000.000 p. at. aan de gealieerden verstrekt, waardoor het totaal kwam op 1.725.000.000 p. st. Doch Sir W. Davison nam daar nog geen genoegon mee. „Moet ik hieruit opmaken," vroeg hij, „dat de Ver. Sta ten niet bereid waren om direct aan Frankrijk en Italië geld te leenen, ten zij Groot-Britannië garant was?" SALARISSEN VAN ENGELSCHE PAR LEMENTSLEDEN. Een parlementaire commissie heeft eenige leden van het arlement gehoord omtrent hetgeen zij als zoodanig hebben uit te geven van dc 40 p.st. salaris, dae zij genieten. De heer Adamson verklaarde dat zijn reiskosten bedroegen 186 pd. st.; hotel-uitgaven, enz. 160 pd. si.; porto's 15 pd. st. Ruw berekend zeide hij krach tens zijn parlementaire functie jaarlijks ongeveer le moeten uitgeven 376 pd. st. Andere Jeden verklaarden dat zij van hun 400 pd. st. 's jaars onmogelijk te Londen konden leven. De „Westm. Gaz." teekent hierbij aan dat het tegenwoordige salaris zeker niet meer toereikend kan hecten om mannen of vrouwen, die geen eigen inkomen heb ben, in staat te stellen parlementslid te zijn. Vrij reiskosten en vrijdom van brief port zou zeker reeds eenige verlichting geven, vooral voor die leden, wier kies- disricl ver van Londen is gelegen, maar toch is een hooger salaris noodig, zelfs zonder dat het lidmaatschap van het La gerhuis financieel voordeelig zou worden. De gemeente-werklieden van Cam bridge hebben aangeboden een loonsver laging van een stuiver per uur te aan vaarden voor geschoolde werklieden en van 1A stuiver voor ongeschoolden voor den tijd van twaalf maanden, waarna de loonregeling zal worden herzien. Vcr- voorstel ingaan. St. George's Gkapsel, de beroemde kapel van de ridders van de Kouseband re Windsor is gesloten en zat gedurende drie jaar gesloten moeten blijven. Het dak van het oude gebouw was zóó bouw- /atlig geworden dat restauratie dringend noodig is. Die restauratie zal ongeveer 2000 pd. st pgr maand moeten kosten en ridders in de Kouseband-orde heb ben voor dit werk in hun heiligdom reeds 20.000 pd. st bijeen gebracht. -Op een werkplaats te Argenteuii ebben de arbeiders zich niel gestoord ®an het besluit van de directie om deze e sluiten. Naar verluidt zou de meerder- van plan zijn den arbeid voort te «tten tegen den wil van de directie fn. In 1931, ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van Belgisch onafhan kelijkheid, zat in het park van Woluwe te Brussel een wereldtentoonstelling ge houden worden. Hoover heeft de portefeuille van handel aanvaard. Hij zat echter voort gaan met het leiden der steunverteening aan Europa. De Zweedsche Rijksdag heeft de ci viele lijst van den koning verhoogd van 300.000 tot één millioen kronen. Ook de socialisten stemden voor deze verhoo ging. Bij Ferrol (Spanje) is een boot met 20 menscen er in omgeslagen; twaalf in zittenden zijn verdronken. MOET NU OP NIEUW GESTEMD WORDEN? Men weet, dat de Gemeenteraad van Groningen met 17 legen 16 stemmen be sloten heeft tol afschaffing van de kermis. Dat heeft in vele kringen ontstemming gewekt en men kan dus begrijpen, met welke gevoelens te Groningen vernomen is de verklaring van een der raadsleden, den heer J. Timmer, liberaal, dat hij vóór de afschaffing stemmend, zich ver gist heeftl De kermisvrienden hopen nu, dat er een middel zal worden gevonden om de ker- miskwestie nogmaals in den raad aan de orde te brengen en dat er dan een meer derheid voor het behoud van de kermis zal blijken te bestaan. TWEE VROUWEN DOOD GEVONDEN. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur hoorden de beneden-bewoners van het perceel Wagenstraat 165 te 's-Hage, waar in een drogisterij gevestigd is, dat de op de 1ste verdieping wonende Belgische dame mevrouw T. zich met haar dienst bode J. M., eveneens een Belgische, naar de badkamer hadden begeven. Eenige oogenblikken later hoorde de drogist M., die in een aangrenzende kamer een kachel aanmaakte, de dames nog een vroolijk liedje zingen. Toen inen echter na verloop van eenige uren niets meer hoorde en niet anders wist of de dames waren nog in de badkamer, kreeg men argwaan, dat er één of ander niet in de haak was. Een, daar eveneens op kamers wonend heer, die omstreeks 6 uur thuis kwam, werd medegedeeld, dat de dames zich reeds twee uur in de badkamer bevonden en niets meer van zich lieten hooren. Deze i begaf zich naar boven en tikte op de deur der badkamer, zonder evenwel ge hoor te krijgen. Het vermoeden, dat er een ongeluk gebeurd was, werd sterker en men opende de deur dan ook om zich te overtuigen, wat er aan de hand was. Men vond de beide vrouwen, die ongeveer van 2ten jarigen leeftijd zijn bewusteloos in het kamertje liggen. De spoedig ter plaatse zijnde geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. De echtgenoot van mevrouw T. was op reis en kwam juist een uur na de ver schrikkelijke ontdekking thuis. De omstandigheden, waaronder een en ander heeft plaat, gehad en waarin de tijken zijn gevonden, hebben de politie doen meenen, dat er niet aan zelfmoord gedacht moet worden. Omtrent de oorzaak van den dood tast men nog geheel en al in het duister. Het feit, dat de dames twee uur in één klein kamertje hebben vertoefd, terwijl daar vooorts een geijser brandde, kan ten ge volge gehad hehben, dat in het vertrek gebrek aan zuurstof is ontstaan en zij dus gestikt kunnen zijn. Als tweede mo gelijkheid kan misschien gedacht worden aan misdaad, in casu vergiftiging, doch oenige aanwijzing in die richtng is even eens nog niet gevonden. Aan gasverstikking kan de oorzaak van den dood niet worden toegeschreven, daar men bij het openen van de deur den geijser nog brandende vond. De lijken zijn in beslag genomen voor een gerechtelijk onderzoek. Zij zijn ter schouwing naar het Gemeente-Ziekenhuis overgebracht. EEN ONGELUK VOORKOMEN. Vrijdagmiddag bemerkte een agent van politie te 's Hage, dat, toen de trein, die om 4.32 uur van Den Haag naar Rotter dam vertrekt, aankwam, de afsluitboo- men aan den overweg bij de Vaillant- laan niet waren gesloten. De trein was reeds op 250 meter afstand van den over weg gekomen, toen het publiek nog rus tig passeerde. De agent wist door zijn signaalhoorn te blazen, het publiek te waarschuwen voor het gevaar en de aan dacht van den overwegwachter A. J. Wi. te trekken, die nu haastig de boomej» sloot, zoodat ongelukken konden worden voorkomen. Het bleek, dat de overweg- wachter als plaatsvervanger fungeerede en van den dienst ter plaatse niet goed op dé hoogte was. AUTO-ONGELUK fcti DE "4 HOOFDSTAD. Vrijdagmorgen te omstreeks half 1(J nut had op het Rokin te Amsterdam, tegen over de magazijnen en kantoren der fir ma de Bussy een vrij ernstig motor ongeval plaats. Van den kant van het Muntplein kwam een tramwagen van lijn 9 op 20 M. af- stands voorafgegaan door een atax. Van do Damzijde kwam met de bekende vaart, een motorrijwiel van de posterijen aan gereden, waar behalve de bestuurder nog 'n andere man achterop zat. Om aan de verkeeersopstopping, die op dat oogenblik heersohte, te ontkomen, zwenkte de motorrijder naar links, waar op de Atax om een botsing te vermijden, zoover naar rechts uitweek dat hij aan botste tegen het hekwerk langs het water, hetwelk werd ingedeukt, terwijl enkele steenen uit de trottoirbtenk losraakten. Door onbekende oorzaak, vermoedelijk door den schrik van den bestuurder sloeg het motorrijwiel om en werd deer lijk gehavend. De bestuurder en den man achterop, kwamen zoodanig te vallen, dat de een z'n rechterbeen brak en do ander z'n rechtervoet ernstig verwondde. Na èij de Bussy te zijn binnengebracht, werden zij naar het Binnengasthuis vervoerd. STEENKOOL AANGEBOORD. Met dien boortoren zijn onder de gemeen te Spaubeek (Lknb.) de eerste kolemlagen aangeboord. Naar men van bevoegde zijde mededeelt, zullen nog op drie andere plaat sen in dezelfde gemeente boortorens wor den geplaatst. BELANGRIJKE AANHOUDING. De politie te Doetinchem heeft aange houden den 23-jarigen kantoorbediende H, G. K, die beschuldigd word, op 31 Jan, zijn betrekking bij het Ver. Cargadoors- kantoor te Amsterdam te hebben verlaten met medeneming van 9000. V«n dit geld was nog over 352. Alle» was verbrast met auto-ritjes en zelfs een vliegtocht, steeds in gezelschap van twee dames, die met groote geschenken werden vereerd. Bij fouilleering werden op den verdachte gevonden een revolver met 25 scherpe patronen en naamkaartjes, bedrukt met „Jhr. H. F. G. v. d. Wecde, 2de luite nant der huzaren te 's-Gravenhage". On der deze en andere valsdhe namen heeft de bediende gelogeerd in eerste rangs ho tels te Haarlem, Den Haag, Rotterdam; Utrecht, Arnhem, Deventer, Zwolle, Nij megen Den Bosch, Maastricht en Zutphen, Hij liep hier in de val, doordat hij uit Zutphen oven een beleefdheidsvisite ging brengen aan den directeur van „Dc Kruisberg" waar hij in 1914 eenige maan den doorbracht Deze ontbood toen telefo nisch de politie. Heden, Zaterdag, wordt hij naar Am sterdam overgebracht. De autodiefstallenTe Delft is Don derdag door de recherche bij een motor- rijwielhandelaar op de Brabantsen® Turf markt een auto in beslag genomen, af. komstig van den bekenden diefstal van auto's enz. bij den autohandelaar Enele- bert te Den Haag. Teruggekeerd. Te Esch (N.-B.) wer den verleden week de ledige manden waarmee het 17-jarige meisje G. v. d. L. te St. Oedenrode ter markt geweest was, langs den weg gevonden, terwijl het meisje spoorloos verdwenen waa. Men vermoedde een ernstige misdaad. Thans is de vermiste in de ouderlijke woning teruggekeerd. Kerkdiefstal. Onlangs berichtten we, dat in de R. K. Kerk te Rimburg, weid ingebroken en dat waardevolle voorwer pen weiden gestolen. In verband met de zen kerkdiefstal werden in Dusseldorf twee personen aangehouden, zij droegen kerksieraden bjj zich. De stakende gemeenteraad. De ge. meenteraad van Veghol (N.-B.) i» na de derde oproeping der leden doorgegaan op grond van art. 49 der Gemeentewet. De zea stakende leden waren ook nu afwezig. Doodelijk ongeval. Te Rotterdam is bij de firma Stokvis in de Pelgrimstraat de ijzerweriter S. H., bij het vervoeren van stukken ijizer gevallen en onder een lorrie geraakt. Hij bekwam een schedel breuk en was onmiddellijk dood. 'i ,1. °P.mijne beurt plaats nemen, toen miJ herinnerde, dat ik het kistje vcrgeten had, waarin zich met eeni ge iamilie-papiercn de bruidschat be vond van mijne Dolores 1, Dolores, Dc.ares," fluisterde het wilde meisje, alsof zij woorden her- aaide. die haar aangenaam klonken. Mevrouw de Flessigny vervolgde; ■i'k ging naar beneden om het kistje ie halen; toen ik bovenkwam ging dc stoep vol passagiers van boord en twee andere boolen dreigden te zinken door het gewicht van hen die er in hadden plaats genomen. Ik had slechts tijd het kistje toe te werpen aan den man die mijne dochter redde,.. Die man heette Laurent.... Laurent Cabarou... Dij had reeds eens Dolores uit een groot gevaar gered." „Ja, Dolores, Dolores," herhaalde het wdde meisje nogmaals. „Zonder u was ik verloren geweest, Grand-Hunier. Gij naamt mij in uwe armen en volgde van verre de sloepen Roode lichten schitterden op de kust en wij richtten ons naar die lichtenn. Ik hoorde tweemaal wanhopige kreten en meenend dat het lot mijner onge lukkige medegezellen beslist en miju kind verloren was, verloor ik het be wustzijn." „Daarna, mevrouw, daarna?" vroeg Etiennelte. „Daarna ,?Hel overige ia zeef vaag in mijn gedachten. Ik heb echter een onduidelijke voorstelling van een kind van 13 of 14 jaar, op bloote voeten, gekleed met vuile lompen, maar prach tig haar als goud op den rug dragend Ik had een gevoel alsof dat kind mij beschermde. Maar mijn hoofd was zeer zwak... Ik geloof zelfs dat ik een soort hol bewoonde, waaronder de zee ruischle, en dat mijn jeugdige be schermster zeer bang was, dat ik mijne schuilplaats zou verlaten... Op zekeren morgen waagde ik mij buiten de ope ning der grotik vond een mantel en een doornenstok op den grond en ik vertrok zonder om te zien, zonder te vragen waarheen: Ik ging mijne dochter zoeken. „■Weet mevrouw de gravin den naam niet vau wie laar gered heeft?" „Neen," aantwoorae zij. „Maar hoa zijt gij aan het gevaar ontkomen?" „Ik wist den volgenden morgen, dat de'storm niet het grootste gevaar was. Gedurende acht uren worstelden de ka pitein en ik op de overblijfselen van ons vaartuig, bij het aanbreken van den dag was het ons mogelijk de kust te bereikenZij was bedekt met wrak stukken en de golfslag wierp er ver scheidene lijken neder; maar toen ik mij de herinneringen aan dien schrik- kelijken nacht voor den geest riep, toen ik de zekerheid kreeg, dat er geen vuurtoren pp, die ku,si bestond, toen begreep ik waarom wij schipbreuk ge leden hadden. De signalen, die ons «o lokt hadden, waren valstrikken... De rotsen van Penmark dienden tot schuil plaats aan een stam van slrandroo- vers.... Jk kwam met mijn kapitein dicht genoeg bij het dorp om vage in lichtingen te krijgen, maar niemand durfde de strandroovers beschuldigen; iedereen was overtuigd, dat die boos doeners het verlies van de „Terrible" veroorzaakt hadden, maar zonder mijn kapitein zou er geen klacht zijn inge diend. De justitie deed een inval in de hut de gevloekten; zij vonden er vijl kleinzonen van den ouden Kermar maar de grijsaard zelf was met zijne kleindochter Tolie-avoine verdwenen... Daarna vervolgden wij onzen tocht naai? Nantes. Voordat wij ons inscheept ia naar Brazilië vernamen wij, dal de stam der Kermars was opgehangen, uit gezonderd de oude, wiens spoor men verloren had, en het meisje met de blonde haren, dat door den pastoor van Penmark uit dat roovershol bevrijd was. Zeker heeft mevrouw de gravin hare redding aan Tolleavoine danken." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9