beste voor! De bron van alle kracht] BERICHTEN Meisjes, bezig zijn, werken! Uit den Omtrek» READ UIT ONZE VORIGE OPLAAG' HILlH Burg. Stand. Ondertrouwd A. Floor en J. Vreeken B. Griekspoor en G. Jansen. GeborenZ. v. A. E. Duwel-Seijse nerd. v. P. Dingeihoff-Enzerink z. v. A. M. Warmerdam-van der Klugt; d. v. E. van Houten-van den Berg. Overleden A. v. d. Linden-Venings vr. 54 jaar. R. K. Pastorie. Met de voor bereidende werkzaamheden voor een nieuwe pastorie in de parochie van den H. Martinus is een aanvang gemaakt. Het geboomte aan den noordkant der kerk wordt gerooid en de sloot ge dempt. Door aankoop van een strook gronds van de N. V. Leeuwenstein is een prachtige en practische plaats voor de nieuwe pastorie verkregen. De aanbesteding van het gebouw zal eerstdaags plaats hebben. Nieuwe Haven. Met de gedeelte lijke uitvoering der werkzaamheden voor de verbetering en uitbreiding der Haven is een aanvang gemaakt, dank zij de werkeloosheid. Er zijn pl. m. 60 man te werk gesteld. S SSENHE1M. Burgerlijke Stand. Geboren Adriana Francisca d. v. A. v. Dorp en S. J. MeijerHendrikus, Johannes, z. v. J. Opdam en A. M. Hoogervorst Gerrit, z. v. J. E. Wijntjes en E. Berg man. Gevestigd in deze gemeenteW. Bar- hoven en gezin van Leiden; Mej. C. G. Kors van Haarlemmermeer; Mej. C. Vrolijk van Gouda. R. K. Volksbond. Woensdag avond 8 uur houdt de Ned. R. K. Volksbond afd. Sassenheim en Omstr. een openbare Verg. in Hotel „Het nieuwe Paard." Als spreker zal optre den den heer A. C. van Dieten uit Zeist. Onderwerp Levensv. Concordia, haar soliditeit, voordeelen en den grlond waarop zij is gevestigd toegan kelijk voor vrouwen en mannen. Debat vrij. Manavtreeniging. Vrijdagavond ver gaderde in het Juvenaatgebouw de Maria- vcr. 9nder leiding van hare ijverige Presi dente mej. Ali de Groot. Zij gaf hare blijdschap te kennen over de groote op komst der leden welke ter vergadering aanwezig zijn. De notulen worden door de secretaresse mej. M. van Rijn voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen vastge steld. Dan volgt 't jaarverslag van de secretaresse. Hierin wordt gememoreerd dat dit de vijfde jaarvergadering is. Er zijn in de loop des jaars vijf vergaderingen gehouden waarvan 2 gecombineerd met Kruisverbond. Het mooi gestyleerd ver slag van de secretaresse oogstte een wel gemeend applaus in. P-es. zegt dat we niet kunnen roemen p en vooruitgang in ledental maar het gehalte wordt beter en zij verzoekt de medewerking der leden, daar anders door het bestuur niets kon worden verricht. Als nu volgt jaarverslag penningrreasteresse mej. Jer. de Groot, wat kort en zakelijk was. De inkomsten bedroegen 113.84 en de uitgaven 112.33 dus een batig saido van 21.5?. Hieruit blijkt dat het beheer zuinig is en dat de dubbeltjes wel twee of driemaal worden omgekeerd alvorens ze uit te geven. Zij wordt door de presidente bedankt met in stemming der vergadering. Mej. Jenny v. d. Meer gaf ter a'wisseling eenige pracht nummertjes pianomuziek, "wat "door de muziekkenners zeker werd gewaardeerd. Door periodiek aftreden van mej. Ali en Jerona de Groot moest een bestuurs verkiezing plaats hebben. Op voorstel van mej. van Oosten worden beide bij acclamatie herkozen. Uit het daverend applaus wat nu volgde maakte Pres op dat allen er mee instemmen en dankt de vergadering voor het vertrouwen inhaar gesteld. Hierna pauze, met een ttactatie in den vorm van een kop heerlijke koffie Na een poosje gezellig gevonverseerd te hebben werden 22 nieuwe leden geïnstal leerd. De pres. installeert de léden en spreekt tot hen een kernachtig woord. Niet eenter alleen het groute getal geeft een bloeiende vereeniging maar de inner lijke kracht. Ook spoort zij de nieuwe leden aan getrouw deKruisbanier te lezen en de insigne's zichtbaar te dragen. Be sloten wordt om voor de te geven Kruis .vegstatie aan het H, B. uit de kas 3. te zenden. Mej. Verwey stelde voor om dan nog eens bij de leden rond te gaan en ieder naar vermogen nog wat bij te offeren. Aldus wordt besloten en deze collectie bracht neg een bedrag op van 50.37. Zoodat een mooi bedrag kon wor den overgemaakt voor dit mooie geschenk wat echter f 750.moet kosten. Besloten werd om nu alvast 2 afgevaardigden te kiezen naar de algemeene vergadering, welke ongeveer in Aug. gehouden wordt. Omdat er indenzomermet den drukke tijd zoo weinigen ter vergadering kunnen ko men wordt hiertoe besloten en wel een ld uit het bestuur en een lid van de gewene leden. Mej. Verwey en C. Rietmeyer wor den verzocht 't stembureau te vormen. Gekozen werdt uit de Jeden mej. Anna Alkemade en voor het bestuur mej. Marie van Rijn. Van het centraal bureau van Sobriëtas waren blauwe boekjes gezonden welke de leden wordenaangeboden voer den sportprijs van 20 cent. Hierna spreekt de Geest. Adviseur de WelEerw. Heer Van Diepen een slotwoord. Spr. zegt drankbestrijding is e«n missiewerk, niet in directe zin maar zijdelings. De priesters en missionarissen rechtstreeks maar de drankbestrijding doet ook heel veel, immers hoeveel zielen gaan er vaak ver loren door de onmatigheid. Leden maakt propaganda door woord en voorbeeld, de vrouwen juist kunnen zooveel doen. Tot spijt der Geestelijken der parochie is het tapverbod niet ingevoerd, maar we moe ten toch gestadig propaganda blijven voeren. Hie/n.i werd deze echt gezellige avond gesloten met den christelijken groet. Voedsel is de bron van alle kracht. Wa neer een zwakke zijn krachten wil her w nen, is er slechts één middeleten. E bittere ironie van het noodlot wil echt„ dat iuist degenen, die het meest voedse noodig hebben, het minst voedsel kunne verdragenmen moet eten, men w eten maar men kan niet eten. Voor deze zwakken bestaat één middel Sanatogen. Sanatogen wordt altijd verdr gen, geeft krachtige versterking en wel den eetlust op, terwijl het bijdraagt t de betere vertering van het andere gew„-, ne voedsel. Deze eigenschappen van Sana* togen zijn door meer dan 21.000 medid schriftelijk erkend. De beroemde kliniker, prof. dr. VONl LEYDEN, schrijft: „Ik heb Sanatogen in mijn kliniek en in mijn particuliere prak» tijk vaak en gaarne voorgeschreven en ben met de resultaten buitengewoon tevreden] Sanatogen is in verpakkingen vanaf één gulden bij alle apothekers en drogis ten verkrgijbaar. nen dienst wordt bepaald op 6 pet. eik over de gelden bestemd voor den buiten gewonen dienst op 7 pet. VELSEN. De veldwachters J. ten Brink en cj C. Wagner op \Vijkeroog, zijn in verba®, met de reorganisatie der politie, hoofdagent bevorderd IJMU1DEN. Verhocging. Bij de alhier, ten ov'D staan van de notarissen Koolhoven D Haarlem en van Lottom uit Amsteril®! gehouden vorkooping van een heerenl)'1! aan de Bik- en Arnoldkade en een p®J huis aan de Conradstraat, zijn deze K kocht door den lieer H. Mulder alt'" voor 10,600.—. ZAANDAM. J Te Utrecht slaagde voor het exai'y nuttige handwerken, mej. A. E. r Teunissen, aïhier. MAAI- lEtUiWIu DERUPfl j-- Verzamelt terwijl gij jong zijt Bn door dit „verzamelt" duid ik vooral op .wetenschap, bekwaamheid van welken aard ook, die u de macht geuit om, vol wassen zijnde, wat er ook geheure, on afhankelijk te kunnen zijn. Het bewaart u tevens voor verveling, waaruit aller lei kwaad voorkomt. Men zegt wel eens: „Nood leert bidden", of „nood leert wer ken". Vele meisjes laten nog de beste jaren voorbijgaan en denken aan niets dan aan winkelen, lezen, toiletten, uitgaan enz. enz. Ik zeg daarom, schrijft „Magda" in het „Centr.".... ze leven er maar zoo'n. beetje op toe en zeggen „Als ik ooit noodig mocht hebben te werken, dan zal ik wel het een of ander kiezen". De Ouders willen soms wel anders zij zien gaarne dat Marie zoo handig met koken is, Louise zoo vlug met de naald omgaat, dat Jettie de eerste is op school en voor Landwerk den prijs kreeg. Zij zouden gaarne zien uat de meisjes, die dien aan leg van God hebben, zich flink oefenden en het zóóver brachten dat zij in geval van nood een broodwinning daarin zou den vinden. Maar de meisjes hebben geen lust om zich in te spannen vandaag nanet ze op een zomerhoed uit, morgen li er zooveel te doen aan een avond- toilletje, overmorgen heeft er een hoofd pijn en den dag daarop komt hare vrien din haar voor een wandeling halen. Zoo gaat er week na week om, de maanden volgen, alsook de jaren. Vele ouders vin den het ook onnoodig dat hun meisjes zï-fr degelijk bekwamen en diploma ha len in huishoudonderwjjs of handwer ken, of verder door studeeren. De jon gens kunnen leeren wat zij willen, maar voor de meisjes huldigen zij vaak nog de oude qjjvatting, dat een beetje hel- gen in 't huishouden en uitgaan de beste voorbereiding is voor een huwelijk. Aan niet-huwen wordt dan liever niet ge dacht Maar hoe gaat het vaak in wer kelijkheid? Twee van de meisjes trouwen, twee blijven ongetrouwd. De getrouwden han gen van hunne dienstmeisjes af, zij heb- fcen zelve nooit iets aangevat, kunnen niets besturen of vóórdoen, in niets raad «even. De echtgenoot klaagt vooral als zijn zaken niet al te goed gaan, dat bet huishouden zooveel geld kost; men kon met de helft toekomen als de jonge vrouw, zelve alles bestierde met zuinig- Lheid en overleg nu moet het gevonden Worden op de voeding en noodzakelijke dingen. De ongetrouwde zusters leven [met papa en mama onbezorgd, maar ma- tma is zwak en papa oud, papa sterft. Nu •Wordt het fortuin over de vier dochters en mama, in vijf deelen gesplitst. De jonggetrouwden kunnen wat ruimer ademhalen, ze krijgen geld. Ja, maar dat moet eerst voor de zalen gebruikt wor den, en dan voor de opvoeding der kin deren, dus bet blijft met de kundige huishoudster hetzelfde. Na papa's dood zijn ook de verdiensten Weg mama en de twee dochters kunnen leven, maar toch bekrompen. Waarom maken die meisjes hunne talenten niet tot geld, om aan mama een aangenamen ouden dag te bezorgen. Ja, maar toen ze zich hadden kunnen bekwamen, ging de fyd voorbij zonder dat ze er aan dach- dames, met moed dus aan hot werken ton 'tis nu te laat. Hoe jammer Ja, jammer dat ieder jong meisje niet in zich de behoefte gevoelt, die in ieder fier, adel gemoed rust anderen gelukkig te maken en zelf zoolang men gezondheid heeft, tot geen prijs van anderen af te hangen. „Coüte que coüte", moet het flinke meisje zeggen „Ik wil met Gods hulp tot het een of ander bekwaam we zen". Men is bovendien nooit rijk genoeg, zoolang er nog armen, hulpbehoevenden en zieken zijn. Elk talent, hoe gering ook, is nog een goudmijn W clnu, jonge dames, mei moed dus aan het werken! PERSONALIA. Te 'sGravenhage slaagden voor het examen, nuttige handwerken de dames A. W. SliniSi NU do Jong, J. P. van Dorsten en H, J. van Eskert, allen alhier. 1 HAARLEMS INDUSTRIE. Dat Haarlem's industrie een steeds grootere vlucht neemt, ontwaart men vooral, als men. den Spaarndammer- weg langs wandelt. De bedrijvigheid, ki de vele fabrieken, daar gevestigd, ontwikkeld, mag wel als bewijs gel den ,dat elke fabriek er naar streeft, op liaor gebied hel volmaaktst moge lijke le leveren. Zoo ook de Ilaarlcm- sche Ijzergieterij. In Augustus 1918 kwam de tegenwoordige directeur, de heer 11. L. lluckriede ,aan het hoofd «lezer, fabriek le slaan. Mei krachtige hand moderniseerde hy het bedrijf en' de gunstige gevolgen hiervan lieten niet lang op zich wachten. Werkten er - in Augustus 1918 slechts 36 manthans zijn er in het bedrijf 80 a 100 werk zaam. Vroeger werd er alleen klein werk gegoten, thans vervaardigt men ook groote en gecompliceerde stukken. In den zomer van het vorige jaar wer den groote partijen aan Engeland ge leverd, terwijl in 1920 in totaal 1.500.000 K.G. ijzer versmolten werd. Nu weer is door de fabriek een con densor zonder kast vervaardigd, het grootste stuk, dat ooit de Ijzergieterij verlaten heeft. Het gevaarte heeft een diameter van 2.50 M. en een lengte van 3.40 M. en weegt 9500 K,G. Het is zonder model in leem gemaakt. Eerstdaags begint men aan een conden sor met kast en vlak deksel, Deze condensor wordt volgens model gemaakt, zal nog grooler worden en een lengte krijgen van 3.80 M. Uit dit alles blijkt, dat het bedrijf der Haarlemsche Ijzergieterij in de laatste jaren een groo- ter omvang heeft genomen en de energie van den directeur is een waarborg, dat het in de toekomst „Excelsior" zal gaan. VEREENIGING TEGEN HET MIS HANDELEN VAN DIEREN. In het gebouw „De Nijverheid", hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van bovengenoemde vereeniging Donderdaga vond haar jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer J. Westendorp, die in zijn openingswoord een woord van hulde bracht aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter Dr. H. D. Kru- seman. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden in 1919, 200 en einde 1920, 247 bedroeg, 't aantal do nateurs was thans 34. Voorts werd in het verslag gememo reerd dat de vereeniging haar invloed zooveel mogelijk heeft aangewend tot verbetering van de behandeling van paar den en trekhonden. De penningmeester, de heer D. O. Kruymel deelde mede, dat het saldo over 1920 f 938.92^2 bedroeg. De rekening werd door de kascommissie in orde be vonden. Voor hot nazien der rekening over 1920 werd benoemd de heer T. Brondgeest. Bjj Kon. goedkeuring zal de vereeni ging „De Roode Ster" vereenigd wor den met de „vereeniging tegen het mis handelen van dieren". Als deze vereeniging tot stand komt, zullen de dames L. Meinersvan Itter- surn en E. RuijsBoellaard zitting ne- jnen in 't bestuur van „Dierenbescher ming". Het batig saldo van de inrichting tot het pijnloos dooden van dieren bedroeg f 137.91. De secretaris en penningmeester wer den beiden met algemeene stemmen her kozen. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. „ST. JOANNES DE DEO." Het verbouwen en vergrooten van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" alhier, is onderhands opgedragen aan de firina Lauw en Lubbers. Naar wij vernemen zal op het bestaande gebouw een nieuwe verdieping worden geplaatst en een ziekenlift in het gebouw worden aangebracht. „HET WITTE KRUIS". De afdeeling Haarlem van de N.-H, Vereeniging „Het Witte Kruis", vergader de gisteravond in café Brinkmann. Na dat de voorzitter, dr. Van den Berg, de vergadering had geopend werden de no tulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. De secretaris, de beer Mauritz, bracht het jaarverslag over 1920 uit. Hij deelde mede, dat in 1920 het 1000-tal leden ein delijk is bereikt. Voor Haarlem is dit le dental weinig te noemen. De Vereeniging „Huisverzorging" had een moeilijk jaar achter den rug. Er werd in 1920 aan 86 gezinnen hulp ver leend. Vervolgens werden de rekeningen en verantwoordingen over 1920 uitgebracht van het eerste, tweede en derde badhuis, die aanwezen respectievelijk een nadeelig saldo van f 2285.07, een nadeelig saldo van 3959.45 en een nadeelig saldo van 34.33 'A. De rekening en verantwoording van „Het Witte Kruis" sluit met een voor deelig haldo van 34.33 J4. Met algemeene stemmen werd de heer Modoo lot bestuurslid gekozen. GEBR. GERZON. Om te voorzien in de groote behoefte aan meerdere ruimte, heeft deze firma haar magazijnen Groote Houtstraat 55 57 laten ombouwen en inrichten tol win kel, waar hoofdzakelijk de stoffenver- koop in gevestigd is. Hoewel alles in eenvoudigen trant is gehouden, is de nieuwe winkel toch smaakvol en gezel lig ingericht. Het houtwerk is in witte kleur geschilderd, hetgeen zeer mooi af steekt bij de donkere en gekleurde stof fen, welke op dusdanige wijze zijn geëta leerd, dat daaruit onmiddellijk de vaar dige hand te onderkennen is. Het meu bilair vormt mede een sieraad/ voor deze zaak, terwijl de verlichting, zoowel overdag als des avonds niets te wen- schen overlaat. In één woord, een zaak, waar de dames met pleizier zullen koopen MR. SLINGENBERG. De heer Mr. M. Slingenberg, wethou der dezer gemeente, is van zijn verblijf in liet buitenland teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. GARNIZOENSBERICHTEN, Bij Koninkl. Besl. van 21 dezer zijn by bet reserve-personeel der landmacht be noemd bij het wapen der infanterie met ingang van 22 Maart, tot reserve-eerste- luilenant, de rcserve-lweede-luitenants H. P. J. Hulsman en A. Becls en is in dien rang lijdelijk benoemd de reserv«-tweede- luitenant W. F. Sipkes, allen van het 10e. Regiment. GENOOTSCHAP VAN DEN „STILLEN OMGANG". Diaedag 1 Maart a.s. houdt bovenge noemd Genootschap een leden-vergadering des avonds acht uur in het Gebouw „St. Bavo". Op de agenda is o.m. vermeld Bespreking Bodevaart enz. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 402 baden genomen. In dat aan het Leidsche Plein 850. In dat aan het Schotenkwartier 1251 baden. DE ENQUÊTE VOOR DE WINKELSLUITING. Zooals onze lezers weten is door de Haarlemsohe Handelsvereeniging een en quête ingesteld inzake de winkelsluiting. Van do 400 verzonden circulaires zijn er slechts 150 terug ontvangen. Het bestuur der H. H. V. verzocht ons de winkeliers, die tot nu toe in ge breke bleven, de circulaire terug te zen den, in hun eigen belang aan te raden, dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. DIEFSTAL. Mej. L. M. wonende aan de Lange Vla mingstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan uit haar kamer te vermissen een doosje, inhoudende een bankbiljet van f 300. een gouden heerenhorloge, en een dito ketting. In verband hiermede is door de po litie aangehouden en in voorloopig arrest gesteld, de 43-jarige J. H. G. koetsier, zonder vaste woonplaats, als verdacht den diefstal te hebben gepleegd. DIAMANTEN BRUILOFT Het eohtpaar H. v. d. Meij, wonende aan den Kinderhuissingel, zal den eer sten Paasohdag den dag herdenken waar op zij voor 60 jaar in den echt werden vereenigd. Het bruidspaar is niettegenstaande bei den den leeftijd van 82 jaar reeds bereikt hebben nog goed gezond. De echtgenoot was gedurende bijna vijftig jaar werkzaam bij de voormalige Katoen Mij. aan den Kinderhuissingel. J. C. JOEKES In den ouderdom van 61 jaar is de heer J. C. Joekes, gep. kapitein ter zee, ridder der Militaire Willemsorde, alhier overleden Kapitein Joekes was eerelid der vereeni ging tot verhooging van 's lands weer- waarheid „Voor Vaderland en Koning" en had voorts in verschillende besturen van militaire organisaties zitting. OVERTREDINGEN VAN DE VERKEERS REGELING. Dagelijks worden door de politie ver schillende procesverbalen opgemaakt ter zake overtreding der nieuwe verkeersre geling. ESPERANTO. Aan het Christelijk Lyceum, alhier, is een cursus geopend in de wereld/hulptaal Esperanto, onder leiding van den heer J. W. Sevenhuysen, Hoofd van de Rijksleer- sohool alhier. KORENBEURS—B. C. HAARLEM. Gisteravond hal onder groote belang stelling de ontmoeting plaats tusschen Korenbeurs en B. C. Haarlem. Het betrof hier een wedstrijd in klasse II. B. 0. Haarlem behaalde na een spannenden strijd de overwinning n.l. 421 tegen Ko renbeurs 413 caramboles, waardoor B. C. Haarlem dit jaar wederom den Mono- poolbeker wint. HOOFDBESTUUR VRIJZ. DEM. BOND. Naar de „Vrijz. Democr." meldt, werden voor de hoofdbesluursverkiezingen van den Vrijz. Democr. Bond uitgebracht 210 stemmen Gekozen werden: Mr. S. J. L. van Aalten met 148 stommen; mevr. Mr. B. Bakkemord met 136 St.; mevr. Dr. Aletta H. Jacobs met 135 st. en de heer J. Wellinan met 142 st. HET DRAMA TE 's-HAGE. Ten opzichte van de hohadevergoeding Omtrent het drama in de Wagenstraat te 's-Hage (dood van 2 vrouwen) ver nemen wij nog het volgende Vrijdagavond laat nog, werd in het be wuste perceel een onderzoek ingesteld door den officier van Justitie, mr. A. Brants, den rechter-commissaris mr. P. W. J. Bijnen en den commissaris van po litie J. Aalts. Op de lijken werden geen uiterlijke kenteekenen van geweld ge vonden. Mevr. T. lag half uit het bad, terwijl het dienstmeisje geheel gekleed op den grond lag. DE DISTRICTSWEDSTRIJDEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, zijn de spelers mr. J. H. H. Kessler en H. Denis verhinderd op 6 Maart a.s. le Heerlen in de districtswedstrijden voor het Westelijk elftal uit le komeu. R.-K. MANNEN VAN HET SCHOTER KWARTIER EN OMSTREKEN! Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u opname van het volgende: Nu wij het voorrecht genieten in onze parochiekerk „St. Elisabeth en Barbara", wekelijks eene conferentie te hebben van de vereeniging „De Heilige Familie," meent ondergeteekende een oproep te moeten doen aan die R.-K. mannen, die zich tot op heden daar nog niet bij aansloten. In dezen tijd van godloochenarij, van materialisme, hetwelk wordt opgezweept door alles wat tegen onze Heilige Room- sche Kerk gekant is, in dezen tijd van strijd tusschen geloof en ongeloof, is het noodzakelijk, ja zelfs verplichtend, om kennis te vergaren op 't gebied van onzen godsdienst, om zich daarmede niet alleen te kunnen weren, op fabrieken, werk plaatsen, ateliers enz., maar ook daar, waar wij in de gelegenheid zijn ons Geloof te verbreiden. Geen beter middel om onze kennis le verrijken wordt ons aan de hand gedaan dan de bijwoning van bovenbedoelde conferenties, waar de WelEerwaarde Heer Kapelaan Burwinkel op de hem eigen, bekende en duidelijke wijze, alles uiteen zet wat ons tot nut kan strekken. Daarbij hebt gij het voorrecht geduren de dat uur van conferentie onder bescher ming te staan van de H. Familie en ge- «menlijk als Roooucbe mantra te «te gen en to hidden. Komt mannen, aarzelt niet langer, iede- ren Maandagavond om 8 uur vindt deze conferentie plaats en is er vóór en na dien tijd gelegenheid zich als lid te laten inschrijven. De kerk moet 's Maandagsavonds geheel gevuld zijn. Geen plaats blijve meer onbe zet. Schoten. J. J. v. K. GEVONDEN VOORWERPEN. A. Mascini, N.-Gracht 24, Etui; J. Eggink, Krelagestraat 86rood, Glacé Da meshandschoen R. Steenkist, Popeling- straat 17, Hond (reu); v. d. Zwet, Le liestraat 7c, Horloge; P. Touwen, Nieuwe Kerksplein 16, Koperen Klem; M. Hal- derman, .Wjjde Appelaarsteeg 12rood, Lo terijbriefjes; S. de Vries, Zuiderstraat 6, MuilkorfF. v. Schooten, Reitzstr. 91, Schoten, Portemonnaiev. d. Bijl, da Costastraat 38, Damesportemonnaie; G. Jansen, da Costastraat 5, Kinderporte- monnaie; P. E. Arend, Stuverstraat 2, KinderportemonnaieA. Leauteaud, Olie- slagorlaan 5, Rozenkrans; H. v. Donse laar, Kloosterstraat 2rood, Schoten, Cein tuur; J. Dfopsteen, Coltermansstraat 14, Duimstok; H. Reijnders, B. Ottostraat 23, EtuiH. Cornelissen, Colterm an setraat 14 rood, Etui; E. Roeland, Gen. de iWetstr. 66, bruine DamoshandschoenE. Schip per, de Olercqstraat 158, Glacé Heeren handschoen; C. Heemskerk, Zijlweg 5, Glacé Heerenhandschoen; Kennel Fauna, Parklaan, Hond; J. Burggraaf, Gortest. 18, Lorgnet; A. Visser, Kleverlaan 32, Kalkbak; J. Kooi, le Hoogewoerdsdw.- etraat 16, Schoten, Medaillon; A. Niemöl- ler, Oranjeboomatraat 105, Schaar; G. Kol, Houtvaart 108, Overveen, Taschje. SCHOTEN. GEORGANISEERD OVERLEG. Men meldt ons: De centrale commissie voor de werk lieden vergaderde op 18 dezer en besloot burgemeester en wethouders te adviseeren over te gaan tot instel,:ng van een dienst commissie voor rasbedrijf en van een voor het beOi.,. ,-meentewerken en reinigingsdienst. Wijders werden eenige besprekingen gewijd aan de indeeling der werklieden in de verschillende loouklassen. Te dezer zake kwam de vergadering evenwel niet tot een resultaat, waarom de besprekingen in een volgende vergadering zullen wor den voortgezet. BEVERWIJK. De Staatscourant bevat de statuten van "de R.-K. Militairevereeni- ging „Vreest God; eert den Koning", al!hicr. BENNEBROEK. De in <je laatst gehou den vergadering benoemde Commissie, be staande uit de heeren J* Huismans, voorz., J. Lainboo, secr. en F. Ottc pennangm., om te komen tot de vestiging van een agent schap der Centrale Volks/bank, is in zoo verre gevorderd, dat Dinsdag i Maart a.s. de Directeur van het bijkantoor vot»_- het Bisdom Haarlem over deze zaak komt spreken en definitief tot de oprichting van een agentschap dier Bank zat worden over gegaan. Het is een instelling van den R.-K. Volksbond, welke voor de arbeiders van veel nut kan zijn. De vergadering zal worden gehouden in het R.-K. Vereenigingsgebouw, 's avonds te half acht. BENNEBROEK. De schutting voor het nieuwgebouwde z.g. Amerikaansohe landhuis aan de Kleine Spartaan, is weg genomen. Het gebouw, op een hoogte staande, maakt een goeden indruk en zal, wanneer het gemeubileerd is, en omgeven van een tuin en boechages, een mooi ef fect maken NOORDW1JK. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Vrijdag avond vergaderde de raad dezer gemeen te onder voorzitterschap van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Af wezig is de heef Waller. De notulen van 29 October, 2 November en 31 December worden vastgesteld. B. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet van 5500 te verleenen voor de verbetering van de walbeschoeiing langs het Spaame aan de Oosterhoutlaan en de Vijverlaan. De heer Van der Kloot Meijburg zou gaarne een beplanting langs het water willen aangebracht zien. Dit denkbeeld zullen B. en W. gaarne in overweging neemen. Het voorstel wordt goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat zij gevoe len voor de billijkheid het havengeld niet meer te berekenen naar de oppervlakte water, welke aan het verkeer wordt ont trokken, maar naar den inhoud of 't laadvermogen van het vaartuig. Zij stellen daarom, voor de verordening o.p de heffing van rechten voor het ge bruiken van gemeentegrond, in dien zin te wijzigen. Eigenaars of gebruikers van kleine "vaartuigenrullen zich kunnen abonneeren voor een geheel jaar tegen een bedrag van 8. Het voorstel wordt goedgekeurd. Het ontwerp-besluit, waarbij het bouw plan der N. V. tot Exploitatie van onroe rende goederen „Bronstee", op hare ter reinen, gelegen ten Oosten van de Heem- sttdsohe Dreef tusschen de Craynester- vaart en de Bronsleevaart, goedgekeurd wordt, wordt vastgesteld. De verordening tegen beperking der woongelegenheid wordt vastgesteld. Het voorstel van B. en W. tot steun van particulieren bouw wordt aangeno men. In gevolge den door Gedeputeerde Staten te kennen gegeven wensch, wordt het ontwerp-besluit inzake borgstelling voor de middenstands woningbouwvereni ging „Tuinwijk", goedgekeurd. B. en W. stellen voor van C. L. J. van Lent en J. C. Stoot kosteloos twee strook jes grond over te nemen, liggende resp. aan de Raadhuisstraat en aan den Hce- renweg. Aldus wordt besloten. De jaarlij/ksche rente, welke door de ge meente gas-, duinwater- en clectriciteits- bedrijven zal moeten worden betaald aan de gemeente Heemstede over de in 1920 verstrekte gelden bestemd voor den gewo- Het voorstel van B. en W. om met lief oog op de toenemende bebouwing, uitbrei ding te geven aan de buizennetten van dd gas- eu duinwaterbedrijven, zoomede aait het kabelnet van het Eleclriciteitsbedrijf in een aantal straten, waarvan de kostent met bijbehoorende werken totaal worde»' geraamd op ongeveer 55,000, wordt aangenomen. B. en W. stellen voor, met ingang vait de maand Maart den gasprijs te veriageit tot 16 cent per M3. voor gas geleverd oveü den gewonen meter en 17 cent per M3* voor gas geleverd over den muntmeter» De heer Van der Erf geeft in overwe ging, den prijs met nog I cent te verlagen De voorzitter geeft te kennen, dat dit on* mogelijk is. Verder deelt hij mede, dat de electrici- teitsprijs nog niet verlaagd kan worden; omdat Heemstede hierin afhankelijk U van Haarlem. Het voorstel wordt aangenomen. B. en W. stellen den raad voor, aalt H. M. de Koningin te verzoeken, hol aan de gemeente verleende voorschot, ten behoeve ran de Woningbouwvereeniging „St. Joseph" te verhoogen tot een bedrag van f 488.340, alsmede om in verband hiermede, de bij dat besluit verleeende by-1 dragen in de betaling van de annuïteit id verhoogen. Het voorstel wordt aangenomen. De herziening XIX en XX van hei uitbreidingsplan wordt vastgesteld. Voor kennisgeving werd aangenomen' een adres van Heemsteedsche ingezete nen, welk adres gezonden was naar aan leiding van een motie, aangenomen op, een vergadering, 20 Januari belegd, ofl iniatief van de heeren Mr. J. D. van der Plaats en A. J. Terley Dnwel. IA dit adres werd den raad in overweging gegeven: „Nieuwe uitgaven zooveel mo-l gelijk te beperken, na te gaan, of on-| middellijke bezuinigingen niet mogelyK zijn, zich ten doel te stellen, in komend/* tijden, bezuinigingen, waar oeaigazins mC/ gelijk consequent door te voeren". In verband met de opheffing van htt steuncomité, bracht de voorzitter wann4 woorden van dank voor al hetgeen <fi* comité heeft gedaan. De raad betoonde zijn instemming mef deze woorden, door een hartelijk applaufr Bij de rondvraag maakt de heer Vrinp een opmerking over het ontslag aan eeni ge lantaarnopstekers gegeven, doch d* voorzitter merkt op, dat dezen geheel volgens het werkliedenreglement zijn be handeld. Na eenige discussie over dil punt, dient de heer Vring een voorstel in, om bij vacature van een vasten ar beider een los arbeider er voor in d< plaats te stellen. Hierover staken d« stemmen met 66, zoodat in een volgend* vergadering bier weer over gestemd moé' worden. De heer Tromp vestigde de aandacht op het snelle en lawaaierige rijden van d® auto van het P. E. N. en op een betere bestrating van de Oamplaaa. Toegezegd werd, dat men het P. E. N. eens d® pen op den neus zal zetten, terwijl en W. hun aandacht zullen wijden aan hel tweede punt. De heer Van der Erf vroeg, waaroC de wijziging loonregeling werklieden niel op deze agenda voorgekomen is, De Voorzitter zegt, dat er nog 15 pun ten in petto zijn voor de leden, waarof® dan ook spoedig weer een vergadering uitgeschreven zal worden. Dan zal teven* de wijziging loonregeling behandeld wol' den. De heer Van der Kloot Meijburg vraag' om verlichting van de Spanjaard&laaff' Deze wordt toegezegd. Daarna sluiting van do openbare vef gadering. VELSER00RD. DranU estnjding. Het Centraal £j rankweer-Comité hield Vrijdagavort® d e jaarvergadering in de zaal Flor®' d e jaarvergadering in uo zaai riu>- alhier. De voorzitter, de heer Reitsm®' sprak een openingswoord, waarna d aarverslagen van secretaris en penning' 'meester werden uitgebracht. Deze tuigden van een krachtige actie in W'A Met blijdsctnp werd dé oprichting een afdeeling van het Kruisverbo" gememoreerd en de wensch uitgcsprok«Jl dat dit het begin mocht zijn van e krachtige Roomsche drankbestrijding, in de gemeente. Aan den uitgang w®® gecollecteerd voor een drankvrij v«' eenigingslokaal te Santpoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2