Eerste Blad. r Brieven uit China. Uit den Omtrek 1 DINSDAG 1 MAART 1921 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL J g-g FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577? 44ste JAARGANG No. 131 au' NASSAULAAN 40, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING - V' Dit nummer bestaat uit 2 bladen. SASSENHEIM. NOORDWiJKERHOUT. HAARLEM. Hot ziekenhuis „St. Joannes de Deo". Aog eens; De Haisen naar Parijs, 'j NIEUWE BUREAUX» Sintehoang, 27 Dec. 1920. OP WEG NAAR DE MISSiE. Het zal misohien eenigszins bevreem den, dat mijn reisverhaal tot nu toe niel voortgezet is. Dit dan ter opheldering. In den eersten brief, dien ik in Luangfu van uit Holland kreeg, werd mij geschre ven, (tal men van mij geen bericht had ontvangen sinds Djibouti. Nu redeneerde ik aldus: Dan heeft de „N. H Ut." ook mijn reisbeschrijving nog niet. Deze komt dus niet aan en als ze na maanden mischien aankomt, dan wordt ze voor oud vuil in de papierenmand gedopo- reerd. Daarom besloot ik te wachten. Nu verneem iik, dat mijn brieven tooh in de „N. H. C." verschenen zijn. Daarom nu T vervolg. Toen wij 's Maaiuiagmiiddags 19 Juli in Shanghai aan wal stapten en goed en ■wel geherbergd waren bij Fransohe Saza- risten, toen werd ons al gauw verteld, dat we niet verder konden. Er was oorlog en de verbinding tusohen Zuid en Noord China was verbroken. Een telegram werd gestuurd naar Mgr. Timmer in Luangfu. Na een dag of tien kregen we een telegram terug, dat we over zee naar Tientsin moesten. In Shanghai was 't het zelfde liedje ak> in Holland en overal elders: gebrek aan plaatsen op de boo ten. Nu eens gaf men ons weer hoop om ons een hafven dag later weer teleur te stellen. Eindelijk gelukte 't toch een bbot te bemachtigen, 't Was wel geen pa sag iersboot, maar een Engelsohe koop- vaardijer. Dat kon ons niets schelen, als wc maar in Tientsin kwamen. 's Woensdags tegen een uur of elf stonden we aan den oever van de Yang tsdkiang of te wel Gele rivier, op 'n Bootje te wachten, diat ons naar ons schip zou brengen, een eindje veTder aan dien overkant van de rivier. Daar kwam een Engetschman ons vertellen, dat de boot van koers veranderd was en niet eerst naar Tientsin en dan naar New chang in Mandizjoerije zou varen, maar eerst naar Newdhang en dan naar Tient sin. Als we dezen omweg niet. beliefde mee te maken dan konden we ons terug trokken. Anders was 't 'n reis van vier dagen, nu zouden we pas over een of zeven, acht in Tientsin zijn. Dus de hooit komt todh in Tientsin vroegen wij? Ycs, zei de Engel sohman All right, wij gaan mee. Zondags om een uur of tien waren we in Newchang. Newchang, een stad van 50.000 inwoners, ligt aan de rivier Liao ho. Als ik vertel van rivieren, d&n moet u u niet voorstellen 't water van Maas, Waal, Rijn of 't water van ons Spaarne O Jongens, neen. Maar als je in een mooie heldere Hollandsche sloot per geluk of ongeluk terecht komt, dan is *'t waiter rondom in eens dik, zwart modderwater. Van dat soort water zijn de rivieren zoowel in Shanghai als in Newchang en Tientsin: alleen in plaats van zwarte modder is 't geel modder water. (Vandaar noemt men Yang tse Kiang ook Gele rivier, zegt men). De bewoners zijn naar 't uiterlijk een af spiegeling van 't water, m. a. w. even vuil. Als stad is Newchang niet veel, ten minste van Europeesdhe standpunt be zien, nauwe straten, lage huizen, geen winkels, tenminste geen Europeesdhe- Winkels. Hoe een Chineesche winkel er uit ziet, zal ik later wel eens vertellen. De grootste helft, van de bevolking woont op 't water. Aan de oevers ligt een breede laag gele modder. Voor de schepen zijn groote houten stellages op gericht, die een eind de rivier in ge bouwd zijn. Dus geen kaaien zooals ons Spaarne. Wij gingen aan wal en zagen een agent Wij vroegen den man, of hij ons ook een Kath. Kerk kon aanwijzen, eerst in 't En- gelsch, toen in 't Fransch en Duitsch, zelfs probeerde er een of hij Hollandsch verstond maar neen 'tgaf allemaal niks. Hij sprak misschien Ohineesch of Ja- pansch, maar dat verstonden wij niet. Dan maaar op goed geluk af. Na eenig zoe ken kwamen we toch terecht. Hartelijk Werden wij daay ontvangen door een Pranschen missionaris van de Mission étrangère de Paris. Na de kleine Mis Werd 'tnoodige verteld en gebabbeld. De F ranschman was reeds jaren laas in Newhkang Pastoor en Overste van 't mis sionaris!) nis, maar nog nooit had hij Holl. Paters daar gezien en daarom modhtea vrij zijn tuin ingaan en druiven eten *°oveel we beliefden. We stonden ver- 8asd daar zooveel duiven te zien, inonio fcroote bhuwe en witte druiven en wat smaakten! Da Japanners zijn bezig Newchang to Cl'peeren, Vandaar hadden onze En- kf" hmannen er pp,, hekel pr nnar fa en maakten haast er weer uit te komen, 's Maandags klokslag twaalf uur ging onze boot eindelijk op Tientsin aan. 'tWas een klein smal bootje. De kapitein had ons reeds verteld, dat als er maar een beetje wind. opstak, dan schommelde en slingerde de boot zoo, dat zelfs ouwe zeerobben nog last kregen van zeeziekte. Van Saangiiat naar Tientsin binnenliepen kwam er wat wind. Een akelig gevoel kreeg je in den maagstreek, je hoofd werd licht, zoodat we blij waren Woens dag 11 Augustus in Tientsin weer vas ten grond onder ons te voelen. Een paar uur waren we bij de Fran sohe Lazaristen, toen op eens een broer van een der onzen uit Zuid-Shansi aan kwam. Die twee broers, de Paters Spruit uit Oudewater, zullen we maar even al leen laten, intusschen vertel ik, uit welke personen het gezelschap bestond. Voor eerst de Hoogeerw. Visitator der N. Chi- neesche Lazaristen, een Franschman, dan de overste van het huis in Tientsin de Lazarist v. Ravenstein, een Hollammr van Gorkum. Deze pries.e.: is een nieuw huis aan 't bouwen, de architecten zij r twee Broeders Lazaristen een Belg vlak van de holl. grens, die goed holl. praat en de tweede van Breda vandaan. Dus het heet, dat we bij Fransohe Lazaristen zijn, in China en t gezelschap bestaat op een na uit Hollanders, 't Was daar een echt hollandsche joviale boel. Maar laat in nu onzen nieuwen gids voorstellen. Pal Fortunaten Spruit, zijn chineesche naam is Miauw. Dat is geen gekheid, ik kan er ook niets aandoen, dat Miauw in 't ohi neesch dezelfde beteekenis heeft als 't hol landsche woord „Spruitje". Hij is reeds 13 jaar in Zuid-Shansi, is Pastoor van een 151600 Christenen, bedient een uitge strekt district en is een vol ijverig missi onaris. Beeds in Mei was hij in Tientsin om ons te halen, maar toen hij hoorde dat onze boot in Marseille niot uitvoer wegens staking, moest hij onverrichter zake weer naar huis. Wij met ons vieren vonden Tientsin e en chineesche stad, maar hij zei maar, ach, dat is geen echt chi- neesoh meer, dat is chineesch-vereuro- peesoht. Op straat was hij nog al bang al die trams, fietsen, karren en vooral die auto's in volle vaart en die Europea nen met die groote neuzen. De dames liepen zoo vlug. Hooge hui zen en winkels, en allemaal glas in de ra men, nog wel van die groote ruiten. Dat is toch heel gewoon zeiden wij al. Wacht ma; r, gaf bij ten antwoord, als je ook zoo 'e dertien jaar ïn 't binnenland gezeten hebt, en niks ziet dan echte chi neesche, dan zal je ook wel anders praten, hier Tientsin is geen echt Chineesoh meer. Nu ik hier een tijdje ben, heeft P. For- tunatus toch wel gelijk gehad, geloof ik, want ik kan me nog goed herinneren, dat toen ik drie jaar m Wijchen in 't klooster had gezeten en toen naar Maastricht ging, dat ik me op den drukken Maasbrug in Maastricht ook niet thuis gevoelde. Nu we dan een gids hebben, laten we dan maar weer opstappen. Van Tientsin moesten we per spoor over Peking naar Shuentefu. We konden wel in Poking ko men, maar van Peking naar Shuentefu was een stuk lijn opgebroken, vanwege den oorlog. Stel u voor, dat u van Zaad- voort naar Rotterdam moet, maar dat de lijn HaarlemVogelenzang is opgebroken. Dan kan u sporen van Zandvoort tot Over- veen, van O verveen naar Vogelenzang met een rijtuig bijv. en dan weer verder spo ren. Van half tien tot twaalf uur spoorden wij tot vlak voor Peking en gingen toen per ezel naar het andere station, want de wegen zijn niet geschikt voor rijtuigen. De bagage ging hortend en stootend en bon kend op lage, stevige karretjes. De wegen met diepe karresporen waren stoffig. Toen we in Tck'ang-sin-tien (dat is 't plaatsje waar wij heengingen), aankwamen, was ik zwart als 'n tor. We gingen nog 'n keer over een brug. 't Was een soort brug als over de Nieuwe Gracht, nabij de Kinder- huisvest, maar dan wel viermaal zoo groot, maar niet zoo mooi gelijk van bo ven. 't Waren groote blokken hardsteen, die niet precies tegen elkaar pasten; de een lag ook wel een paar centimeter lager dan de andere, aan de randen waren ze door de wielen der karren afgereden. Ik schrok er van, toen we met een draai van den weg er ineens voor stonden. Onze ba gage-karren gingen er over, dan zal hij mij ook wel dragen, dacht ik. 't Is onge looflijk. zooals die brug er uit zag. Alleen op de rand waren hardsteenen beeldjes. Dat was het eenige mooie wat er aan was, de rest was oud, uitgesleten en vervallen. Na een uur of drie rijden kwamen we aan 't station van Tch'ang-sin-tien. De koffers werden afgeladen. Men zegt wei eens dat men in Holland op 't spoor ruw met kof fers omgaat, maar dan had u dat hier moeten zienl 't Was alsof de CUineezen het er om deden; Alle koffers zouden ze op hun hoofd gezet hebben, als ik ze niet door een handgebaar verdietst had, dat de deksel naar boven moest. Bij den stations chef moest een hamer gehaald worden, om eerst alles weer eens goed vast te tim meren. Van twee kisten was er een pakje afgesprongen en 't was koddig om te zien hoe alle Ghineezen nu eens even moesten kijken. Er aan komen deden ze niet, alleen maar effen kijken. Onze karavaan had be kijks van belang en dat trok allemaal op- toohtgewijs mee, 't station op. 's Avonds om een uur of half elf vertrok de trein en was den anderen dag "s middags om 12 uur in Shuetefu. Daar begon pas onze eigenlijke reis, 't binnenland in. Maar daarover later. Fr. LUD. BOSSE. HEEMSKERK. Voetbal. A.D.O. 1 speelde Zondag een vrieudschappeUj- ken wedstrijd tegen K.D.O, I. Jammer, dat A.D.O, onvolledig was. Met een 2—1 overwinning trokken de gasten huiswaarts. Burgerwacht. Zondagmorgen heeft de 2e sectie van de burger wacht met eenige voormannen schiet oefeningen gehouden op de banen bij Overveen. Voor 't eerst is er met scherp geschoten. Het was eeu gezel lige tocht en de van geweer en koppel voorziene burgers haddien natuurlijk veel bekijks. KROMMENIE. Jaarvergadering ,,On derling Begrafenisfonds De voor zitter, Jac. Klooster, opende de ver gadering en heette alle leden wel kom. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De commissie bracht ver slag uit over de boeken en beschei den van den penningmeester. Het fi nancieel verslag heeft ieder lid thuis bezorgd gekregen. Sommige leden vroegen opheldering over enkele pos ten. De aftredende 3 bestuursleden werden herkozen, n.l. de lieeren Jac.., Klooster, W. Dekker en J. Bos, Voor den commissaris H. Bregten werd ge kozen P. Beundei-, daar Bregten niet herkiesbaar was. Het bodeloon werd aangenomen, zooals het bestuur dit voorstelde, cent per lid. 't Voor stel van het bestuur, omi de 3 vrijge stelde maanden per jaar nu door te betalen, werd aangenomen; dan wordt 50°/o hooger uitgekeerd. Bij de rond vraag werden nog eenige zaken be sproken, doch alle vertrouwen aan het bestuur geschonken. Daarna sloot de voorzitter, onder dankwoord voor de opkomst, deze jaarvergadering. KROMMENIE. Kruisverbond. Bo vengenoemde vereeniging vergaderde deze week ia het B. K. Vereenigiugs- lokaal. Op deze vergadering was de heer E. Schaaper uitgeaoodigd een spreekbeurt te vervullen. De opkomst was slecht. Voorzitter Bregten opende met den Christ, groet. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De Oudersavond of propaganda anders zins werd eerst druk besproken en dan in samenwerking met de Maria- vereeniging. Hierna hield de heer Schaaper een leerzame, doch eenvou dige rede, om da aanwezige Kruis- verbonders te stalen in. hun schoonen strijd. Jammer genoeg, dat er gerat niet-leden aanwezig waren. Na deze rede bedankte de voorzitter den heer Schaaper voor zijn opwekkend woord. Bij de rondvraag werd druk 't huis bezoek besproken. Zes leden gaven izich hiervoor op. Die zullen onze Parochie in. 3 wijken verdoelen en zoodoende verschillende huisgezinnen bezoeken, om leden voor het Kruis verbond te winnen, hetzij moreel of financieel. Daarna volgde sluiting met den Christelijken groet. VELSEN. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: S. M. Sneakesvan Wort, d. A. W. Th. de KrijgerDriessen, z. J- Güdmundson v n Es, d. G. Wijker— van Os, z. l>. M. Snel—Oats, d. A.. BrinkhorstWolterman, d. T. M. Gold- bohmTolken, z. D. Brakenhoffde B.am, z. M. Mutder—Rentenaar, d. Ondertrouwd: A. Meinema en 0. G. van Leeuwen. Getrouwd: J. P. Timmermans en J- Schijsper. D. de Haas en 0. J. de Jong. 0. van Ijk en O. Bruins. D. de Waal en K. van Henten. G. Broertjes en M. A. N. Seiné. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BURGERLIJKE stand. Ondertrouwd: J. v. d. Wel, 24 j- en 4P. H. Steenberg, 25 j. Getrouwd: A. v. Wioringen 19 j- 011 S. Botist, 19 jaar. Bevallen: W. Schellevisde boer z., A. DurgeBol d., A. HennemanAppel on. Overleden: A. H. M. Struve, 71 jaar wed. J. Los. HEEMSTEDE. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 0. J. de Jong en Els van Aalst; R. G. de Winter en M. v. d. Stijlen. Getrouwd: 0. J. Oostenrijk met L. 0. v. d. Berg. Bevallen: 0. D. BiesbronikWitte z., J. W. van ExelSmit d. Overleden: M. G. Quint, wed. J. H. Zonneveld, 82 jaar; Joh. Wilh. Vaars, wed. v. d. Eem, 80 jaar; H. Buitenhuis, •wod.v.djEem.858 jaar; A. M. Bolsius, 11 dagen. HEEMSTEDE. Op een bouwwerk na bij de Blauwe brug alhier viel de 19-ja- rige timmerman W. v. L., wonende te Haarlem, Rozenprieelstraat, doordat hij uitgleed van een circa meter hoogte. Dr. Droog, die de eerste hulp verleen de, constateerde inwendige kneuzingen. Op advies vam genoemden dokter is V. L. per rijwielbrancard naar zijin woning overgebracht NOORDWUK. Voetbal. Hot twee de elftal van S. J. O. is te gast ge weest bü Quick in Katwijk. Quick spoel de met een gecombineerd elftal half, le on half 2e elitai. We vernamen echter dat bijna het geheeie eerste meespeel de. Het spel van de S. J. 0.-ers was goed, bewijze dat S. J. 0. de leiding nam met 1—0. Doch do leiding was be slist onvoldoende te noemen, waardoor oi door onkunde of partij digueid de moed bij S. J. 0. er uit ging eu Quick alzoo onverdiend won met 41. NOOBDWUK. Voetbal. Zondag middag is S. J. 0. 1 uitgeweest naar Leiden om U. V. S. te bekampen. Met eenige vrees trad men in 't veld, reeds zeker zijnde van U. V. S. meerderheid. De Leidenaren gaven heel mooi spel te zien door hun handige truc en goed samenspel. S. J. 0. heeft wel eens be ter gespeeld, ze hebben zich niet on derscheiden door mooi spel, er werd ge knoeid door sommigen. De einduitslag was dan ook oen 2—0 voor U. V. S. WARMOND. Het dochtertje van den heer JV elzen alhier, die aan slaapziekte leed, is na elf dagen Slapen gisteren over leden. yiechts een oogenblik dat men meende dat het bewustzijn wederkeerde is ge passeerd, van weik helder oogenblik ge- gobruik gemaakt is haar van de H. H. {Sacramenten der stervenden te voorzien. WARMOND. Slaapziekte, Het doch tertje van het gezin van Vclzen tc War mond is aan slaapziekte, nu achl dagen slapen, gestorven. ONGEL (in. AF LOOP TE BASSENiiEiM. Zaterdagavond arriveatda omstreeks 10.30 de stoomtram uit de richting Lei- uen eu stopte a.s gewoonte eten aan „De Oude Post Daarin was gezeten de heer -u-i Hcoöe,vomng wrake in arms gesprek was gewikkeld en zoodoende met nog meer andoren voor deze halte, de haite Oude Post passeerde waar hij moest uit stappen, toen hij echter tot de ontdekking kwam uat de liaite wasgepasseerd wilde itij van de in beweging zijnde tram springen, ondanks waarschuwing zijner medereizigers sprong uij even voor de nalte R.R- Kerk van de tram met het noodlottig gevolg dat hij onder do tram raakte en hot hoofd letterlijk van de romp werd gescheiden benevens een arm en been. Da ongelukkige was onmiddel lijk dood en omstreeks 56 jaren oud, in- wonenue als cmnmeiuaai bij de Wed. de JSr. tum tl,- Tylloosst.ruat, alhier. Nog versch ligt het ongeluk van Donderdag ons ia het geneugen of wederoin eischte het verkeer dit 2 ie slachtoffer. Propagandaclub Leo XIII. De Propagandaclub van de R.-K. Kies- vereeniging vergaderde Zaterdagavond in bet Juvenaat. De opkomst was groot. We gens afwezigheid van den voorzitter open de de heer H. v. d. Werf de vergadering en heette allen welkom, bijzonder de dames en heeren bestuursleden der Kiesvereeni- g'ng. Hierna las spr. de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Ingeko men was een schrijven van den heer J. ink, voorzitter der prop. club, dat hij we gens vertrek' naar een andere gemeente moest bedanken. Hierna wordt overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuurslid. De heeren Jos. Westgeest cn C. v. Zuijlen vormen het stembureau. Uitgebracht wer- den op Jos. Westgeest 8, V. Braun 2, A leijer 2 en C. v. Zuylen i stem, zoodat Jos. Westgeest als bestuurslid was gekozen dié deze benoeming aannam. Nu moest een voorzitter gekozen worden; er werd voor gesteld de functies onder elkaar te ver deden. Een der leden was hierop tegen, zoodat besloten werd te stemmen. Bij deze stamming verwierf de heer H. v. d. Werf i° en Jos. Westgeest 3 stemmen, zoodat e heer v. d. Werf werd gekozen, die zijn benoeming aannam. Door het vertrek van e heeren J. Vink en W. Hoogeveen, waarin we een paar ijverige leden heb ei verloren, worden er drie nieuwe leden re/lnSta''eer<'t'e heeren E. Vink, Th. aasdorp en C. de Haas, welke de open gevallen plaatsen zullen innemen. Aan deze heeren wordt bekend gemaakt, welke un wijk is. Van de rondvraag wordt door velen gebruik gemaakt. De heer H. ij" re dankt namens het bestuur der Kies- veieeniging de Propagandaclub en des- z» fs bestuur voor de werkzaamheden door laar gepresteerd en spreekt den wensch uit at onze prop. club nog veel zal mogen oen voor de Roomsche zaak in de toe komst. Hierna sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze deze geanimeerde ver gadering. SCHOTEN. VrywiUige Landstorm. vrijdagavond werd in het Bondsgebouw te Schoten a. d. Kerklaan een propagan- avergadering gehouden door Kapitein de Jong. Voor een flink bezette zaal werd oei en streven van den Vrijwilligen Landstorm door kaptein de Jong uit eengezet. De vele voordeelen voor de toekomstige dienstplichtigen deden vele jongelui besluiten zich voorloopig op te geven. Kapitein de Jong, als aangenaam causeur bekend, had ook dezen avond veel succes. De Muz.-vereeniging „St. Caecilia" verleende hare medewerking. SCHOTEN. Burgvrlijke Stand. Gebo ren: z. van G. M. HooySpekman. z. van G. W. H. van der MunnikSmit - d. van G. S. ZualenPostuma (j. Van P. C. RijndexsSchouten. Overleden: Gerardus Belderbos, echt genoot van E. de Mie, 68 aan gegeven kind van W. J. P. Jansen en C. W. Milks; Idem van P. Rijnders en P. G. Schouten. Gehuwd: G. Warmers en J. van den Berg. Ondertrouwd: H. Blom en D. Hage- doorn. ZAANDAM. A ongehouden. Te Rot terdam is aangehouden de Duitsche kin derjuffrouw, die onlangs te Zaandam ten nadeele van dr. E. een bedrag aan geld en een koffer aan kleeren had ont vreemd. Zij is ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Reeds lang heerschte er in het zieken huis „St. Joannes de Deo" een groot ge brek aan ruimte. Steeds meerdere aan vragen om opname van zieken kwamen in en men had soms de grootste moeite, alle aanvragen te voldoen. In 1920 bijv. zijn er 100 zieken meer verpleegd dan in 19x9 en het laat zich aanzien, dat dit getal dit jaar overtroffen zal worden. De Eerw. Broeder Overste begreep dan ook', dat er verandering moest komen, dat het ziekenhuis uitgebreid moest wor den. De plannen werden opgemaakt, goed gekeurd en sinds het najaar wordt er nu al aan „de Deo" gewerkt, voor zoover ten minste het bin.neniwenk betreft. De werk zaamheden van het buitenwerk zijn eerst half Januari aangevangen en Maandag zijn de fundamenten voor- de electrische ziekenlift gelegd. Zooals wij Zaterdag meldden, wordt er een nieuwe verdieping op het bestaande gebouw gezet, alsmede een ziekenlift. De verdieping wordt gebouwd op het eigenlijke ziekenhuis, het (ioogenaamde nieuwe gedeelte. Tot heden woonden be neden eenige ouden van dagen. Voor hen wor it het nieuwe gedeelte in hoofdzaak be stemd, terwijl de afdeeling beneden inge richt wordt voor chirurgische en interne zieken. Met deze verandering is al ge deeltelijk een aanvang gemaakt. Enkele be woners zijn voorloopig in het zoogenaamde „oude huis" opgenomen, terwijl men de vrijgekomen ruimte al productief gemaakt heeft. Zes kamers met ongeiveer dertig bedden zijn naar de meest moderne eischen ingericht. De electrische ziekenlift wordt gebouwd tussehén de twee huizen op gelijke hoogte. Ook de ingang van het ziekenhuis wordt verbou 1 en geheel, gemoderniseerd. Te vens zal hij vier ;i vijf meter vooruitge- bracht worden. Ten slotte kan men nu nog een (we zuilen het maar zeggen) juweeltjes van badkamers zien, eveneens nieuw gebouwd en voldoende aan de strengste eisChen der hygiëne. Door zoo genaamd kathedraallicht van groene kleur, valt een heerlijk zacht getemperd en toch helder licht de kamer binnen, waar alles in witte kleur gehouden is. De wanden zijn met witte tegels bemetseld en witte tafel, stoelen en kapstok, vormen het meubilair De vloer is een grintvloer van steengra niet. Het meest valt echter de geyser op. Deze is van witte tegels in badkuipvorm ge metseld. Zij zijn veel duurzamer, aldus ver zekerde Broeder Overste ons, dan de ge wone geysers en kunnen jaren mee. Dit systeem is echter in Haarlem nog nergens in gebruik. In „Joannes de Deo" in Utrecht echter reeds jaren. De geysers zijn volgens de modellen in de Domstad, waar Broeder Overste ook aan het hoofd der stichting gestaan heeft, gemaakt. In de badkuipen zijn aangebracht mengkranen met buis, waardoor een groote waterbe sparing verkregen wordt. Zoo viert dus ook in dit ziekenhuis de moderniseering hoogtij, die eind Juli, wanneer men met de verbouwing gereed hoopt te zijn, een hoogtepunt zal bereiken. DE INBESLAGNEMING DER RIESEN- BOONEN. Zooals indertijd reeds door ons werd gemeld, heeft Mr. J. H. Monnik, advocaat en procureur bier ter stede, namens de leveranciers een procedure legen de Regee ring ingesteld', inzake de levering van Riesenboonen, in den distributietijd. Deze levering is den kweekers op een groote schadepost te staan gekomen, doordat de Regeering, volgens eisohers, hare ver plichtingen niet nakomt. Het bedrag, dat als schadeloosstelling geëischt wordt, is zeer groot. De procedure wordt gevoerd voor de Ilaagsche Rechtbank. Voor de regeering treedt op de rijksadvocaat, Mr. Felders, te 's Gravenlhage. Naar wij ver nemen is de procedure thans in het sta dium dat de rijksadvocaat een conclusie van antwoord heeft ingediend. Binnen enlkele dagen hopen wij in de gelegenheid te zijn een resumé van de gevoerde pro cedure, die wel belangwekkend is, te kunnen puibliceeren. M. T. S. De minister van Onderwijs is, blijkens de Memorie van Antwoord in het Voor loopig verslag der Eerste Kamer, in leg met zijn ambtgenoot van Waterstaat ter voorbereiding van eene regeling, waardoor leerlingen van middelbare technische scholen in de zomervacantie als bezoldigd assistent-opzichter bij wa terstaatswerken werkzaam gesteld zon den kunnen worden, EEN NEUTRALE BIJZONDERE SCHOOL VOOR L. O. Blijkens advertentie in de neutrale HaaHeonschg 'bladen is men doende een neutrale schoolvereeniging op te rich-, ten lot stichting van een neutrale Bijv' zondere School in Zoid-Haarlem oJP Noord-Heemstede. II r Omtrent de plannen wordt nog mede gedeeld dat het comité dat zich daartoe gevormd heeft, zich heeft laten leiden door motieven van onderwijskundigen en, practisöhen aard. Het is de bedoeling een sohool te stichten, waar 't onderwijs op; moderne leest zal worden geschoeid (nieuwe methodes, handenarbeid, gym nastiek en spel, tuinanbeid en school- wandelingen) en waar men, wars van een africhtingssysteem, de schooltijd voor de kinderen tot een genotvollen tijd j tracht ie maken. Bovendien vindt een school in deze omgeving, ook reden van bestaan, in de groote afstand voor de ij kinderen, die in Haarlem schoolgaan, 't geen dagelijks last en gevaar met zich brengt. Het coxnilé xneent, dat een dergelijks, school in de omgeving van Hout of Haarlemmerthoulpark in een dringende behoefte voorziet. isen zeer beireuu auustkenner van uui- i ten Haarlem verzoent ons opname van net voxgenue sennjven De meenmgeusirijd over het al of niet verzenden van kostoaro en onvorvang- j hare ouue meesterwerken naar ranjs be gint zich ge.ukniderwijs sioeas pooit.cvor in de goeae ricnang w omwikaeion. Er rijst van ailen kant hoe langer en iioa i gogronuer verzet en hoe sympatuiek liet' uenkbeeld op zich zelve ook moge zijn,, j pin in Uat invloedrijke milieu eens onzet j oude en thans ook nog ongebroken cul- tuieelo kraent te toonen, het is tan slotte maar even gewrs, uat net zenuen der ouue meesterwerken bij den precai-V ren toestand, waarin zij zich bevinden,1 ons in de oogen van een in zuiko din- i gen zoo fijnvoeiend volk als de r rausiiiea meer kwaad aan goed zou doen. Hoe gevaarujk en dus hoe onverant woordelijk het is oude kunst zonder nood- zaak te transporieeren, bemoeit n.et meer te woraen gezegd. Dat dit gevaar verre van denkbeeldig blijft, wiliea we met een enkel voorbeeld, het Haarlemscho iilustreeren. Van meet af aan is de man, aan wiens hoede de scnilderijea, in dit geval een paar wereldberoemde lialsen, zijn. toevertrouwd, en die geacht moet worden, zo beter te kennen don één er tegen. HJj kent ze zoo door en door, dat hij ze tegen een storm van beden kingen en conservatisme in, heeft laten schoonmaken en met het succes dat hij er mee heeft, leidt hij op dit gebied in ons land een heele nieuwe pnase van weldadige verfrissching in. Maar dezelfde man neert ook den moed op een zeker moment ,,Neen" te zeg- gen en, het moet voor ieder een waar schuwing zijn, dat iemand, die de blijken heeft gegeven van een zoodanig inzicht en eene zoodanige verlichting er nu zoo 1 tegen is. Op den kundigsten gelegen- heidsbeschouwer, wie dan ook, heeft hij het voordeel van den meest juisten maat staf de dagelij ksche observatie, welke we wel den eenig geldenden kunnen noemen. Men zon zoo zeggen dat het veto van zoo iemand den doorslag zon moeten geven. Misschien heeft het dat ook hier wel gedaan, maar de mogelijk heid blijft toch open, dat de Haarlom- sche Raai anders zou wenschen te be schikken en dan waren deze schilderijen hun gevaarlijken tocht naar Parijs gaan maken, tegen alle verzet in. En waarvoor Van de grootheid van ons picturaal verleden heeft het enthou siasme der Fransohe kunstenaars zelf alle Franschen voldoende overtuigd en de geweldige invloed die van de magie van een Rembrandt, het fabelachtige schildersvermogen van een Hals, van de kostelijke in zooveel voorbeeldige werke lijkheidszin der I7e Eeuwers in 't alge meen uitging, is door heel de wereld zöo gul erkend, dat in dit opzicht wij den schijn op ons zouden laden, nu eens recht uilen naar Athene te willen dra gen. Feitelijk gaat 't dan ook om iets an ders de roem onzer oude kunst moet Franschman en vreemdeling lokken en 't gewenschte contact brengen met onze mo derne kunst. Dit denkbeeld, met succes toegepast zoo meen ik gelezen te heb ben door de inrichters der tentoonstel ling van Spaansche kunst, is aanbevelens waardig en meer dan dat, zoolang da oude kunst er geen gevaar door loopt. M'W Ver bui'en'ande- en ieder Fran-ch- mon in de eerste plaats zou 't ons euvel duiden, wanneer wij onze 011de kunst er aan zouden wagen om onze nieuwe te propaganieeren. M.a.w. op komende voor het belang van onze natio nale cultuur zouden wij meteen toonen ze niet waard te zijn en onze roem, onze macht zou zich tegen ons zelvo koe ren. Wij zouden dan precies het tegenover gestelde bereiken, van wat we beoog den. 0. B. v. B. PERSONALIA. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de M. U, L. O. sohool te Beverwijk is benoemd mej. L M. C. Caalen, alhier. STATUTEN. De „Staatscourant" bevat de Statuten van de Yereeuteing „De Kern" alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1