Eerste Blad. TELEGRAMMEN. UIT DEN OMTREK STADSNIEUWS WOENSDAG 2 MAART 1921 PER KWARTAAL I 3.25 PER WEEKt H FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57*/, 44ste JAARGANG No. 13751 KAS8AULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 174a ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. Verkeer en Posterijen. TWEEDE KAMER. NIEUWE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN i BUREAUX! COURAN NIEUWE NBDERLANDiERS. In de Dinsdagavond gehouden korte ver gadering der Eerste Kamer, zijn niet min der dan een kleine 500 Heden genaturali seerd, d.w.1. tot Nederlander gepromo veerd. Tegen revolutionaire propaganda in Indiï. Het Vkl der Tweede Kamer, de heer Van Ravcsteijn heeft den Minister van Koloniën gevraagd of het juist is, dat aan alle sollicitanten voor den Indischen Staatsdienst hier te lande, o.m. de ver plichting wordt opgelegd van een verkla ring omtrent hun politieke, niet-revolu- .tionnaire g< óndheid. Hij vraagt, of een dusdanig onderzoek naar de meening der Regeering, in overeenstemming is met ie Grondwet, alsmede van welke controle middelen de Minister aich bedient bij het onderzoek naar de juistheid der genoemde verklaring ven politieke onschuld. Accijns voor reuk- en toilet-wateren. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Abr. Staalman, heeft de Minister van Financiën geantwoord, dat een regeling, tengevolge waarvan fabrikan ten van reuk- en toiletwaters in het genot kunnen worden gesteld van vrijdom voor dc helft van den accijns van door hen voor de vervaardiging hunner producten te (bezigen gedistilleerd, tot stand is gekomen (bij ministerieele beschikking van 8 Fe bruari U. Door de nieuwe accijnsverhooging zou deze nijverheid te zwaar getroffen worden en de noodige waarborgen zijn gegeven tegen het aanwenden van reuk- en toilet- watera voor inwendig gebruik. De electriciteitsvoorsiening. Het be stuur der „Centrale van Technici" heeft zich met een adres tot de Kamer gewend, waarin "t betreurd wordt, dat bij de sa menstelling van den raad van commissa rissen van de N. V. voor de Electriciteits- voomeniug, de Centrale Organisatie der Technici is voorbij gezien. Naar de over tuiging van adressant zouden ok de tech nici in de door dit college te behandelen verschillende vraagstukken met succes ge hoord kunnen worden. Verzocht wordt, voor de technici de gelegenheid te openen, ook op dit terrein van arbeid hun Centrale organisatie dienstbaar te maken. Tentoonstelling te Mijdrecht. Te Mij drecht wordt door de beide middenstands- vereenigingen een tentoonstelling georga niseerd, welke gehouden zal worden in de laatste week van Mei. Ter opluistering zul Jen muziekuitvoeringen en sportwedstrij den gehouden worden. Voorzitter van het uitvoerend comité is de heer C, Knigge, lid der Prov. Staten; secretaris de heer Joh. Verwey. VAN VISSCHER TOT SCHIPPER. Een aantal schippers van 't eiland Mar ken, dat op de 9chippersvakschooJ van de Nederlandse he Vereeniging van Gezagvoer ders bij de Binnenvaart daar ter plaatse theoretisch onderwijs had genoten, heeft onder leiding van den directeur, den heer D. de Waart, een practdsche oefentocht gemaakt aan boord van een tjalk. Deze tocht kan als geslaagd, worden be schouwd. Begunstigd door goed weder, werd langs het Merwedekanaal naar Vrees wijk, vervolgens naar Dordrecht en terug over Rotterdam, Gouda en Amsterdam ge varen. Bijzondere belangstelling toonden de ex-visschers voor het Internaat voor Schipperskinderen te Vreeswijk, aan welke instelling een bezoek werd gebracht Met een sleepboot werd een rondvaart door de Ratterdamsche haven gemaakt Aan boord werd het theoretisch ge leerde aan de practijk getoetst en het bleek hierbij, dat de visschers na het genoten on derwijs, dat slechts enkele maanden ge duurd heeft, volkomen berekend waren Voor de taak van binnenschipper. Over eenige weken zullen deze visschers exa men doen voor binnenschipper. Zoo zullen dan de eerste visschers, die tengevolge van de drooglegging van de Zuiderzee hun be roep niet meer zouden kunnen uitoefenen, in staat zijn in een aan hun vroegeren Werkkring verwant bedrijf in het levens onderhoud van hen. en van de hunnen te Voorzien. BELANGRIJKE INTERNATIONALE CONFERENTIE. Te Brussel werd, naar de „Msb." ver- aeeint, Maandag j.l. een internationale conferentie gehouden van de voornaamste luchtvaart-ondernemingen. Op deze confe rentie werd een maatregel goedgekeurd, Waarvan de bedoeling is de tarieven voor reizigers aanmerkelijk te verlagen, zoo danig, dat zj) weinig meer zullen bedragen dan de maximumprijzen, welke men thans betaalt in het internationaal treinverkeer ®russdParijs. Het vervoer per auto van bet vliegterrein naar het centrum der stad bibegrepen, zal niet meer dan 150 francs bedragen. BrusselLonden, onder dezelf- Parijs, Brussel, Amsterdam, Kopenhagen, Bremen en Hamburg met elkaar in ver binding te stellen. Dagelijks zal een vliegtuig te 11 uur uit Parijs met landingen te Brussel en te Rotterdam, naar Amsterdam vertrekken, waar het omstreeks 3.30 zal aankomen. Uit Amsterdam zal een vliegtuig ver trekken te 9 uur, om tegen 1.30 te Pa rijs te tanden, in i'A uur, drie maal snel ler, dan met den trein, zonder de beslom meringen bij hel overschrijden der grens. Wanneer het vliegterrein in Antwerpen in gereedheid is gebracht, zal ook daar een landing plaats hebben. Tijdens het badseizoen zullen de vlieg tuigen op de lijn Londen-Brussel ook Ostende aandoen. Bevordering rijkstelefonisten. Het lid der Eerste Kamer, de heer Polak, heeft den minister van Waterstaat verzocht, mdt e deelen, waarom de Rijkstelefonis ten niet genoemd worden in den dezer dagen gepubliceerden staal, van rangbe vordering van het kantoorpersoneel dtr posterijen en telegrafie. Vergadering van 1 Maart. De heer DUIJS, S. D. A. P. vraagt ver lof tot een interpellatie over. het beleid van den burgemeester van Wormerveer inzake den Woningbouw. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp inzake DE ELECTRiCITEITSVOORZIENING van het land, nadat besloten is tot toe lating van liet nieuwe lid Gerretson. De heer BONGAERTS, R. K., wijst erop dat in de toekomst nog groote behoefte zal bestaan aan electrisohe energie. Spr. betoogt dat de voorgestelde regeling besparing zal brengen. De technische con centratie zal zich geleidelijk ontwikkelen uit de administratieve concentratie. Spr. verwacht van wettelijke regeling besparing en prijsdaling van stroom en daardoor toenemend gebruik van electrici- teit en besparing van kolen. De heer VAN BERESTEIJN, V.D., acht eveneens organisatie van het electri- citeitsbedrijf noodig. De voorgestelde con centratie acht hij evenwel verkeerd en nadeelig. Hij deelt in de bezwaren welke reeds tegen het ontwerp werden aange voerd. Spreker dient een motie in, waarmede wordt uitgesproken dat het ontwerp onvol doende is voorbereid, en dient te worden teruggenomen voor nader onderzoek. De heer VAN RIJCKEVORSEL, R.K., is voorstander van het onderwerp. Hij ver wacht een economische productie van de voorgestelde regeling. 4e voorwaarden, 175 francs, dus minder an 50 een tien per K.M. Verder zou de conferentie besloten ■«bben, te beginnen met 14 April a.s., DE CONFERENTIE TE LONTEN. Aan telegrammen van Reuter en B. T. A. onUeencn wij nog, dat Simons de ge kapitaliseerde waarde van de te Parijs vastgestelde annuïteiten op vijftig milli ard gouden marken raamde, waarvan dan door Duiitschlaml reeds twintig milliard zou betaald zijn. Buiten de reeds ver melde internationale leening, waarmee in dertig jaar tijds de betaling zou geschie den, zou Dud-lschland de eerste vijf jaxen bereid zijn een annuïteit van een mil- Hard gouden marken te betalen en tevens bereid zijn mede te werken aan den we deropbouw der verwoeste gebieden. De Duitsclie regeering is van oordeel, dat deze voorstellen volkomen het beginsel dek-ken om den geallieerden een aandeel te geven in de verbetering van den eco- uomischen toestand van Duitschland, dat de geallieerden trachtten te vinden door een belasting op den Duiitsdhen uitvoer. Aan het slot zeide Simons, dat hij van de veronderstelling uitging, dat de volks stemming in Opper-Silezië ten gunste van Duitschland uitvalt en dat Opper-Silezië Duitsch blijft en ook dat de wereldhan del zal worden bevrijd van de bestaande belemmeringen en dat over de geheeie we reld economische vrijheidci^el ijke rech ten zullen bestaan. IXJNDEN, 1 Maart. De ochtendzitting der conferentie duurde twee uur. Toen Simons de Duitsche voorstellen gedetail leerd begon voor te lezen, viel Lloyd George hem in de rede, zeggende, dat als Simons het de moeite waard vond eenjg stuk over te leggen, hjj dit kon doen, maar met het oog op de algemee- ne verklaring, door de geallieerden afge legd, wilde LJoyd George hem niet ver helen, dat de Duitsche regeering een vol ledig verkeerd begrip bleek te hebben van de positie, daar de geallieerden het er reeds over eens waren geworden, dat het gedane voorstel er een was, dat zij noch konden onderzoeken noch bespre ken als alternatief voor het Parijsche voorstel. Simons diende twee memoranda in, waarin critiek werd geoefend op de Pa- rijsöhe voorstellen. De Duitsche regee ring was van meening, dat de Parijsohe voorstellen gegrond waren op een opvat ting van den toestand der Duitsclie in dustrie, die geen rekening hield met den toestand, gelijk deze op den duur zou zijn. lm de middagzitting >verd, buiten tegen woordigehid der Duitsche gedelegeerden, Simon,*' verklaring door de geallieerden besproken. LONDEN, 1 Maart. Reuter verneemt van Fransohe zijde, dat de verbazing, veroorzaakt door de Duitsche tegenvoor stellen, kan worden afgeleid uit het feit, dat Lloyd George, nadat hij naar de voorstellen geluisterd had, zich tot Bri- and wondde en zeide: „Als de zitting nog tóen minuten duurt, zullen wij het zijn, die Duitschland betalen." Briand verklaarde na de ochtendzit ting, dat de Duitsche voorstellen volko men onaannemelijk waren en dat de Brilsche premier het volkomen met hem eens was. Briand voegde erbij, dat de Duitsche financieele voorstellen, gelijk zij door Simons waren uiteengezel, tot re sultaat zouden hebben, dat de geallieer den hun eigen schulden zouden moeten betalen, KONING NIK IT A VAN MONTENEGRO. ANTIBES, 1 Maart. Koning Nikita van Montenegro is overleden. De konin gin en de koning van Italië, die tele grafisch van liet sterfgeval in kennis zijn gesteld, worden voor de begrafenis verwacht. De datum dezer plechtigheid is nog niet vastgesteld. VELSEN. Tuberculosebestrijding. In dé gehouden jaarvergadering der Vereeniging lot Bestrijding der Tubercu lose alhier, gaf de Voorzitter een terug blik op het werk der Vereeniging in het afgeloopen jaar. Hij betreurde daarbij dat er van de zijde der leden niet belangstel ling wordt getoond voor dc goede zaak. Door dën secretaris, de heer D. Schugt werd een zeer uitvoerig jaarverslag uitge bracht. Daarin werden gememoreerd de ope ning van het consultatiebureau te IJmui- den, de indiensttreding van de enquêrice, zr. Feenstra, de insteling eener perma nente commissie om de voorgedragen maatregelen in 't belang der patiënten te onderzoeken. De besprekingen met de R. K. Woning bouw vereeniging inzake het bouwen van woningen voor T. B. C.-lijders, heb ben niet tot een resultaat geleid. Het verslag meldt verder dat aan zr. Feenstra cp haar verzoek wegens gezond heidsredenen met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag is verleend. In hare plaats is benoemd Mej. M. Belter, die 15 Maart a.s. in dienst treedt. Op het consultatiebureau hebben zich aangemeld 200 bezoekers, waarvan bij 172 t. b. c. verschijnselen werden aangetrof fen. A Door de huisbezoekster werden o.g. 100 gezinnen bezocht, die geregeld onder haar toezicht stonden. Zij heeft 750 be zoeken bij patiënten gebracht en 280 bij particulieren, om de belangen der patiën ten te bepleiten. In totaal legde zij dus og. 1000 bezoe ken af. Er zijn 5 ligtenlen uitgegeven, 9 patiënten werden verpleegd in sanatoria of ziekenhuizen, waarvan er 3 terugkeer den. In 21 gezinnen werd woningverbete ring aangebracht, uitgegeven werden 15 ledikanten en linnengoed.Eenige herstelde en herstellende patiënten werden aan een geschikten werkkring geholpen. Het Roode Kruis gaf een partij ledi kanten, dokens, tinnen- en lieddengocd m bruikleen. Van de doctoren werd heel veel mede werking ondervonden. Zij hielden te IJmuiden 37 keer zitting, 5 maal bij hen aan huis te V-elsen, Wijkeroog en Veiser- oord en 2 maal te Santpoort. Pogingen om ook te Wijkeroog een consultatiebureau op te richten faalden, wegens gebrek aan geschikte localiteit- Uit het verslag an den penningmeester, den heer R. G. v. dc Veen, bleek dat He Vereeniging 260 leden lelt, die f 835 con- trifoueeren. Van het Rijk werd 1143.48 subsidie ontvangen. De gemeente Velsen droeg 1500 bij. de Emmablocan bracht f 373.04 op. De totale ontvangsten hebben bedra gen ƒ7718.72, de uitgaven ƒ6069.62, zoo dat er een batig saldo was yan f 1649.10. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Raads vergadering. Dinsdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente, onder presidium van den heer Burgemeester. 'Afwezig wegens ziekte de heer Geup. Op de notulem geen bemerkingen. Onder meerdere ingezonden stukken vinden wij een dankbetuiging van de Burgerwacht voor het verleende sub sidie; een ongezegeld schrijven van den Bond van Noordzee badplaatsen, waarbij gevraagd wordt bij eventueele belasting der badgasten, van de op brengst een gedeelte aan de badplaats ten goede te doen komen; een adres tier V.V.V, om de straatverlichting van Wijk aan Zee in doelmatigeu zin aan te vullen en te verbeteren. De Burgemeester zal ter plaatse een onderzoek instellen. In de eerstvol gende vergadering komen B, en W. dan met voorstellen. De Raad verleent f 100 aan do Ver eeniging voor Wijkverpleging en idem aan het Wit-Gele Kruis. De heer Kruithof weuscht in be ginsel vastgesteld te zien, dat in den vervolge geen aandacht meer geschon ken wordt aan subsidie-aanvragen, dio na de begrooting worden, ingediend. De Raad is het daar volkomen mede eens. Door de Sigarenmakersvereenigin gen wordt aan den Raad gevraagd den werklooze leden een zoodanigem bij slag op de rijksuitkeering te verstrek ken, dat deze gelijk komt met de uitkeering volgens de le klasse. Wijk aan Zee en Duin is geplaatst in de derde klasse, zoodat onze verkloozen niet meer f 18, dochi slechts f 14.40 trekken. Dc ervaring van Beverwijk heeft geleerd, dat tie gemeente geen vrij heid heeft, om in deze iets te be slissen, waarbij de Raad zich neer legt en afwijzend beschikt. Besloten wordt tot instelling eener onderwijscommissie voor de O. L. School te Wijk aan Zee. Voor benoeming van regenten Gast huis of Oude Mannen- en Vrouwen huis te Wijk aan Zee, hebben B. en W. een voordracht gereed, als de heer Eerhart met het voorstel! komt in het bestuur een vrouw te kiezen. De Voorzitter vinidt dit inderdaad een goed idee. Op voorstel van den heer Eerhart wordt de zaak aangehouden, tenein de B. en W. in de gelegenheid te stellen met een nieuwe voordracht te komen. De Voorzitter deelt mede, dat de woninghuur van het hoofd der O. L. school gebracht zal wordeu van f200 op f 395 en dat voor liet in orde brengen van den Zeeweg 100 kub. Meter puin is gearriveerd. Rondvraag. De heer "Schelvis vraagt liet Dagel. Bestuur vooral werkloozen. bij den arbeid °P éten Zeeweg te bezigen. Dit zal gebeuren. B. en W, houden zicli voor aanmelding van geschikte krachten aanbevolen. Na eenige discussie betreffende het werkloozen vra ags tuk slui ling der open bare vergadering. SANTPOORT. Op de dezer dagen ge houden Tentoonstelling van bloeiende bolgewassen te Beverwijk, behaalde onze plaatsgenoot Ant. Nijssen niet minder dan 7 medailles, waarvan 3 gouden. Zeker een mooi succes. EGMOND. Onze burgemeester. Bij Kon. besluit van 28 Februari is nan mr. P. J. M. van Sonsbeeck, op zijn verzoek, met ingang van 15 April, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Egmond-Binnen. UITGEEST. Goed wonen. Woensdag avond halfacht wordt in de Ooievaar een Algem. ledenvergadering belegd, waarin de verhuring der nieuwe woningen zal be sproken worden. Aller opkomst is dus ge- wenschl. UITGEEST. Raadsvergadering. A.s. Vrij dag 4 Maart komt de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. BENNEBROEK. Donderdag 3 Maart 8 uur Raadsvergadering. Agenda: 1. No tulen, ingez. stukken en mededeelingen. 2. Instelling Huurcommissie. 3. Uitvoering vleeschkeuringswet. 4. Belooning volkstel ling. 5. Behandeling salaris gemeente veldwachter. 6. Geheime zitting. 7. Rond vraag en sluiting. EGMOND-BINNEN. Maandagavond ver- gaderde de oenlrale afd. van den L. T. B. Het aantal belangstellenden was zeer ge- r,,1S. Door ongesteldheid van den voor zitter leidde de G. Adv. de bijeenkomst. Notulen en jaarverslag werden goedge keurd. Uit het laatste bleek, dat de afd. veehouders een kwijnend )>estaan leidde. De rekening van den penningmeester gaf een batig slot van 91.43. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren G. Apeldoorn en P. Valkering. De Geestelijke Adviseur gaf daarna een korte uiteenzet ting van het bedrijfradenstelsel. Een voorstel om kunstmest voor gezamenlijke rekening aan te koopen en een idem om een of ander landbouwwerktuig voor de afd. aan te schaffen, werd, gezien de ge ringe opkomst, niet afgehandeld. Meege deeld werd nog, dat bij den secretaris een kaifapparaat beschikbaar was, en dat bin nenkort een propaganda-bijeerikomst zal gehouden worden. HII.LEGOM. „Si. Petrus". Zondagmiddag vergaderde in Oafé Flora alhier de afdeeling Hillegom en Om streken van den R. K. Bond van Post-. Telegraaf- en Telefoon-personeel „St. Pe trus De voorzitter opende met den Ohr. ■groet en memoreerde de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Er is nog niet voldaan aan onze wenschen, aldus de voorzitter, doch dank zij de kracht der organisatie is het reeds zoover gekomen, dat wij tenminste geholpen zijn. 'J besprak hierna eenige ingezonden artikelen uit hot Orgaan. De secretaris las hierna de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging werden gearresteerd. Hierna werd een ingekomen schrijven van het Bondsbureau, over den R. K. Volksbond behandelt. De Eerw. Adviseur zettte deze zaak nogmaals uiteen en deel de de vergadering mede, dat een nader onderzoek door hem zal worden ingesteld- Een ingekomen schrijven van de afdee ling Den Haag over oprichting van een Kring Zuid-Holland werd door den se cretaris toegelichten door de vergadering druk besproken. Tenslotte werd besproken het resultaat van een binnenkort te hou-l den bestuursvergadering in Dc-n Haag af te wachten. Ookeen ingekomen schrijven van de afdeeling Leiden, omtrent een in Octo ber te houden retraite voor postmannen werd druk besproken, er gaven zich hier voor reeds eenige leden op.- Bij de rond vraag steldo de heer Blokker voor, om in den beschrijvingsbrief van het a.s. oongres voor te stellen, de aansluiting van St .Petrus bij hot R. K. Vakbureau, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Ook v. Lierop en Heemskerk noemden nog enkele punten voor den beschrijvingsbrief welke door den vergadering werden overgeno men Hierna sluiting met den ohristelijken groet. UITGEEST. Witte Kruis. In de bes tuursvacature, ontstaan door het vertrek van den heer C. van Cor- rnewal naar Frankrijk, is voorzien door de benoeming van den heen- C. N. Schaar. UITGEEST. Ongeval. Een der paarden, gespannen voor een drie- wielige kar, van den heer L. Zonne vete!, sloeg gisteravond bij den over weg van het station op hol. De be stuurder, de oudste zoon. van den heer L., werd. van de kar geslingerd en kwam onder den bak terecht. Met een groote hoofdwonde en inwendig gekneusd been, werd hij bij den heer P, M. binnengedragen., Zijn toestand is thans redelijk wel, UITGEEST. Tijdelijk schoollokaal. De vroegere woning van het hoofd der R. K. School is tijdelijk voor een klas der Lagere School ingeruimd. Dit is geschied met het oog op de a.s. verbouwing, BEVERWIJK. Kruisverbond. Het Kruisverbond, afd. Beverwijk, hield dezer dagen zijn jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris kwam aan het licht, dat het ledental met 17 gestegen is, waarvan 10 geheelont houders. De bond telt hier dus 123 leden. De penningmeester wist ons te vertellen, dat er bij inkomsten van f 375.85 en bij uitgaven van. f 357,.32 in 1920 een batig 6aldo ont staan is ad f 18.53. De heer van ZuUen introduceerde 5 nieuwe leden, die door den G, Adv. met een toe passelijk woord geïnstalleerd werden. By de rondvraag ging hel warm toe over allerlei huishoudelijke aangele genheden. Met een pittig woord van opwekking sloot de voorzitter op ge bruikelijke wijze deze interessante ver gadering. BEVERWIJK. De tentoonstelling. In verband met de Vrijdag, Zaterdag en Zondag alhier gehouden bollen- en bloe mententoonstelling nog de volgende na beschouwing: 2500 betalende bezoekers en 600 niet-betalende heeft men geteld. Vooral Zondag was de toevloed van menschen reusachtig. Toen vooral bleek dat de vereeniging veel te lage verwach ting van het succes gekoesterd heeft en dat men breed ware uitgekoancu meteen dubbel zoo groote zaal als die van „de Zon's" concertgebouw. Nu gebeurde het, dat verschillende inzendingen niet geac cepteerd kondien worden. Het heeft niet aan geluk wenschen ten adresse van het bestuur ontbroken. Groot was de belangstelling van kenners en vakmensdhen uit den wijden omtrek. De aangevoerde bloemen, behoudens de hyacintihen, bleken alle van prima kwaliteit. Het schijnt dat onze kweekers aan het artikel hyacinthen dus nadere zorg en aandiadht moeten schenken. Waarmede dan ook al dadelijk het groo te nut van dergelijke tentoonstellingen gedemonstreerd is. Wy hopen dat het volgend jaar nog grooter tentoonstelling van bloembollen ons brengen zaL De vereeniging van Bloembollencultuur heeft bewezen nog beter dan het gegevene te kunnen presteeren. BEVERWIJK. Ontslagname. De heer H. de Weijer, lid der commissie tot we ring van schoolverzuim, bericht den Raad, dat hij door verschillende omstan digheden ontslag uit deze functie wil ne men. Hij doet dit te meer, nu ook voor deze geheel neutrale commissie de men schen zijn gepasseerd, die de meeste ge gevens kunnen verstrekken voor dit so ciale doel. Daarom hoopt hij, dat de Raad de fout zal herstellen, die bij de iaafste benoe ming is gemaakt. BEVERWIJK. Gemeente-subsidie wachtgeld. Aan den Raad dezer ge meente heeft de directie der Vereen. Kon. Papierfabrieken v. Gelder Zonen een schrijven gericht, waarbij bericht wordt, dat de firma een wachtgeldregeling vast wenscht te stellen, teneinde bij werkloos heid de noodige steuo aan de arbeiders te kunnen verschaffen, waartoe noodig is dat onze gemeente door het Rijk ver- eischte 10 pet. bijdraagt Ln dien zin wordt dc Raad aangezocht. NOORDWIJÈ. R. K. Volksbond. Maandagavond ver gaderde in het Juvenaatsgebouw de R. K. Volksbond. Daar de heer Buyze door om standigheden verhinderd was, opende de tweede voorzitter, de heer Jac. Comman deur de vergadering met gebed en heette allen welkom. De notulen der vergadering van 7 Februari j.l. werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Hierna kreeg het woord de WelEd. heer de Lobel uit Haarlem, om te spreken over „Rechtsohe gemeentepolitiek". Woord verkrijgende zeide de geachte spie-, ker, dat zijn vorige rede wel wat lang wat geweest voor velen, en deelde daarom nu mede dat hij dezen avond na het afwerken van Rechtsche gemeente-politiek een oogenblik zou pauseeren. Na de pauza zal hij behandelen „Socialistische gemeen tepolitiek". Degene die dan van de poli tiek genoeg heeft, kan alsdan vertrekken en voor de overige wèl belangstellenden zou hij genoemd ontwerp dan nog behan delen. Alvorens aan R. O.-politiek te beginnen besprak spr. eerst nog even de Gem. poli tiek der Liberalen, 't Beginsel der Libera- len als gemeenteraadslid was, „niets doen" ook konden ze heel goed baantjes ondei elkaar verdeelen. Alle voordeeltjes waren van hun gading. Tegen dit standpunt van niet veel doen en gemakkelijk aan de kost komen is begrijpelijkerwijze reactie geko men, en wel het meest door de Katholieke, Christelijke 'en Anti-revolutionnaire groe pen. Door deze drie partijen is aan de li berale partij een stoot gegeven, waarvan ze wel nooit meer zal herstellen, 't Libera lisme heeft zoo goed als afgedaan. Er zijn soms mens oh en, die zeggen, wat is Katholieke Gemeente-politiek? De Katho lieke Gemeente-politiek is het hoog hou den van onze beginselen in het openbare leven, om de maatschappij op deugdelijks gronden op te bouwen. Om nu ons begin, sel goed toe te passen, stellen wij ons voor, dat de Katholieke gemeenteraadsleden zich gaan vereenigen in kringen en op verschil lende plaatsen zijn die dan ook opgericht. Een andere nuttige instelling is, dat er een blad is, waarin het geheeie gemeentepro- gram (Kath.) te lezen is. In den breede behandelde spr. dit voor ons katholieken zoo belangrijke onder werp. In duidelijke bewoordingen zetts spr. ons het geheeie Roomsche Gemeente- program uiteen. Op het einde van zyn rede oogstte hij dan ook een daverend applaui in. Hierna een kwartier uur pauze. Thans kwam spr. aan zijn tweede on derwerp en wel „de Socialistische Gemeen, tepolitiek. Ook dit onderwerp was bij spr, in goede handen. Op de aan hem duide lijke wijze, zelte spreker ook dit deel van zijn lezing uiteen. Aan de aanwezigen werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, doch daar aan duidelijkheid van spr. niets te wenschen overliet, maakte niemand van die gelegenheid gebruik. De voorz. dankte spr. voor zijn leerrijke le zing en hoopte, dat de aanwezigen er hun nut van zullen trekken. De leden werden alsnog aangespoord aan den stillen om gang in Amsterdam deel te nemen. Woensdagavond a.s. spreekt de heer Brouwer over de Ziektewet 21 Maart ver gadering, ook toegankelijk voor vrouwen, waar de heer Lobel zal behandelen: moe ten de vrouwen van Noordwijk ook mee doen? - Niets meer te behandelenDi-vraoxzZ-fi Niets meer aan de orde zijnde sluif dt voorzitter met den Ghr. groet. 11 Pi 11 fl'.NIreztuwiuenuul. In df voortgezette raadsvergadering is Maan dagmiddag, na verwerping van een motie om in zake het riolee,iiigavoorstel aauere inlichtingen van B. en W. te vragen, het voorstel van B. en W. om aan den heer Van dar Steen van Ommerau, inge nieur te 's-Graveimage, een onuerzoea up te dragen, op weike wijze een riol.ee- ring van do buitenstad het best kaa worden uitgevoerd, mot 22 tegen 6 stem men aangekomen. De daarvoor te ontvan gen vergoeding werd op f 6000 bepaald. Het afwyzend praeadvies van B. en W. op het verzoek van den Leidschaa Be-.tuurdersbond om besciiikbaarstehing van oen benoorlüjk ruimtebiedend locaal voor de werkloozen met vold-eude lectuur en andore ontspanmngamiddeion, werd aangenomen. Venter is in de avondvergadering o.m, een voorstol van den heer Knuttel (Oomm.) om een commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de toestanden in de Stedelijke- en Kerk- inriohting en het beleid van den direc teur, verworpen. PERSONALIA. Gisteren herdaoht nog de heer J. J. Gal- jar den dag, waarop hij vóór 25 jaar geleden in dienst trad bij de Haarl Ma chinefabriek voorheen Gebr. Figee. Hem werd de gebruikelijke enveloppe met in houd overhandigd. De heer A. Wit vierde den dag, waarop hij vóór 12y2 jaaT in diensf kwam bij de fiima J. D. Weijers, Maga zijn ,,'t Pand" alhier en het ontbrak bom niet aan belang stolling. Van alle zijdien kwamen de geluk wenschen en ca- deaux toegestroomd, als taarten, sigaren enz. Om 11 uur werd de jubilaris met familieleden door den patroon ontvan gen in diens kantoortje, waar deze hem toesprak en verschillende cadeaux, be nevens een enveloppe met inhoud over handigde. Van 121 uur werd receptie gehouden. De blijken van belangstelling waren veelvuldig. Het verdere deel van den dag bracht de jubilaris in humeiijkoa kring door-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1