Eerste Blad. m..~ Indrukken van den dag. Uit den Omtrek g)it nummer bestaat uit 2 bladen. STADSNIEUWS, ÖONDERDAG 3 MAART 1921 44ste JAARGANG Nd. 13753 PRANCOPER POST PER KWART. Bl'j VOORUITBETALING f 3.57»/? 'VAN EEN SCHOENMAKER EN EEN LEEST. bureaux» HASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. 7V» uur- NOORDWIJK. Dan volgt bespreking feestviering en vaststellen van den datum. De heer Inthorn vraagt of het niet de ge woonte is, dit op 31 Aug. te doen. De voorz. zegt, dat er hier op de badplaats bezwaren zijn voor velen, daar het op dien dag sluiting der badlijd is. Dan kwamen aan de orde de voorstellen van het bestuur, om één dag feest te honden. Voojruiiddags DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL J g.25 167. Do vorige week zond het roode N. V. V, {NederL Verbond van Vakvereenigingen) een telegram naar Londen, aan niemand minder dan aan den Engelschen eersten minister Lloyd George, waarin krachtig geprotesteerd werd tegen de voorwaarden der schadeloosstelling, door de Panjsche Conferentie van Duitschland geëischt en welke eischen nu op de conferentie te Londen opnieuw en krachtig naar voren worden gebracht Het N. V. V. protesteerde, omdat, werd 'do voorgestelde schadevergoeding van Duitschland afgeperst, hierdoor jarenlange slavernij aan millioenen arbeiders zou worden opgelegd. De machtige Lloyd George heeft zich J»ij al zijn drukke bezigheden niog verwaar digd het telegram van het Nederlandsche jj. V. V. te lezen en was zelfs zoo beleefd daarop te antwoorden, een antwoord, dat .den gladden Engelschen staatsman ten Voeten uit uit teekent. Ik ben verbaasd, seinde hij terug, een •fclegram van het N. V. V. te ontvangen. Ik herinner mij niet zegt hy verder v,-dat de Nederlandsohe vakvereenigingen 'eenig protest hebben aangeteekend toen tijdens den oorlog de keizerlijk Duitsche regeering trachtte om de arbeidende klas- jen in Frankrijk en België van hun vrij heden te berooven. Evenmin herinner ik ïnij, dat zij geprotesteerd hebben tegen het jieporteeren van de Belgische en Fransche irbetders naar Duitschland, waar zij ala- ïnaibeid moesten verrichten. Voor zoover Lloyd George begreep, was bet bedoelde protest alleen berekend om (uin de arbeidende klassen, vooral van Frankrijk en België, niet alleen de kosten van den oorlog op te leggen, maar ook de geweldige lasten van bet herstel van de schade, veroorzaakt door den oorlog, die hun door de voormalige Duitsche regeé- ring was opgedrongen. Het was daarom zokcr rechtvaardig dat de bewerkers van den oorlog, wier land niet verwoest was, een billijk aandeel op zich zouden nemen ,van de kosten tot herstel der door hen verwoeste landen. Wat zal nu, hebben wij ons afgevraagd, bet N. V. V. met dit telegram doen? Zal Oudegeest het in een lijstje zetten en aan een der wanden van het Secretariaat hangen? Daar is het inderdaad merkwaar dig genoeg voor. Of zal men de polemiek met den Engelschen premier voortzetten met de zekerheid, dat de Londensche conferentie doorgaat alsof er geen N.V.V bestaat en men te Amsterdam geen ver der antwoord meer krijgt? I) Men voelt de belachelijkheid van het IgevaL Dit is nu de tweede maal, dat de leiders van het Nederlandsche roode vak verbond zich blameeren. Eerst Edo Fimmen voor het zoogenaam de Internationale Vakverbond, met den boycot van Hongarije; nu weer met een protest tegen de Londensche Conferentie, dat aandoet als het steken van een mug baar een olifant. In onze gelederen is nu al jaren en faren van boven af het parool gegeven: politiek hoort thuis in politieke, econo mische kwesties in de sociale organisa ties. Dus geen politiek in de vakvereeni gingen. Dit bev^ Ts niet altijd gemakke lijk op te volgen; het eischt vaak zelfver loochening en discipline. Maar men ziet er dagelijks het nut en de noodzakelijk heid van; meestal m 't klein, soms ook hl 't groot, zooals hier. Waarvoor hebben wij onze Kamerleden, ons departement van buitenlandschc za ken, onze regeering, onze gezanten noodig, .wanneer de vakvereenigingen de buiten- Iandsche politiek gaan voeren? Zulke bemoeiingen op vreemd terrein leiden óf wel tot gevaarlijke uitspattingen als de stakingsbeweging voor den boycot van Hongarije, waardoor men aan de Re geering van een vreemd land den koers van binncnlan-dsche politiek wilde aange ven met als dreigement een uithongering met behulp der internationale arbeiders beweging; of wel tot een protest, dat klinkt als de stem van een baby op de tribune van een parlementszaal. En dan heet het ten overvloede nog, dat het N. V. V. niet aan politiek doett 1) „Het Volk meldt, dat men vandaag «en antwoord zal opstellen, waarin zal (worden uiteengezet, wal in t\,et bijzonder het N. V. V. gedurende den oorlog heeft gedaan om de belangen en vrijheden der Belgische en Fransche arbeiders ie be schermen. Nadruk zal worlen gelegd op de stappen, die gedaan zijn, om een einde te maken aan de deportatie van die arbei ders naar Duitschland, stappen, die voor Ben niet gering deel met succes werden bekroond. Dat kan het N. V. V. wet beweren, •haar niemand in Engeland, Frankrijk of ®elgië, die 't gelooft} Het vergiftigingsdrama van Lisse maakt do vraag weer actueel of voor een mis drijf levenslange gevangenisstraf moet worden opgelegd. En dit valt samen met het feit dal deze kwestie in den laatsten tijd weer eens voor de zooveelste maal door rechts geleerden van alle kanten is bekeken. De Haarlemsche Rechtbank legde 15 jaar gevangenisstraf op d.i. vijf jaar minder dan levenslang, om een uitdruk king van een rechtsgeleerde tot de onze te maken, maar iedereen voelt het ver schil voor een gevangene of hij „levens lang" voor zich heeft, dan wel dat het oogenblik van een eindelijke bevrijding, zij het langzaam, al nader en nader komt. Sommige tegenstanders van „levenslang" gaan zoover de doodstraf te verkiezen boven wat zij voorstellen als een jaren lange gerekte doodstraf. Het celleven maakt een verwoestenden indruk op de geestesgesteldheid van den gevangene, zóó dat na een vijfjarig verblijf in de cel, de meeste gevangenen geheel versuft raken. Daartegenover staat ontegenzeggelijk de natuurlijke gehechtheid van iederen mensoh aan het leven, die hem gevange nisstraf doet verkiezen boven den dood, en de hoop, dat nog eenmaal gra tie zal worden verleend. Dat verleenen van gratie, na korter of langer tijd, schijnt nog al eens voor te komen, al wordt daaraan om begrijpelijke redenen, geen ruchtbaarheid gegeven. In de laatste twintig jaren schijnen maar weinig levenslang veroordeelden in de ge vangenis te zijn gestorven en daarvan waren er nog enkelen, die, na een twin tigjarig verblijf in de cel, de voorkeur er aan gaven ook den overigen tijd van hun leven in de gevangenis-afzondering tc slijten, niet wetende wat zij nog in do vrije samenleving zouden beginnen; anderen, aan wie geen gratie werd ver leend, omdat zij, gevaarlijk van inborst en levende van roof en doodslag, voor de Maatschappij niet minder gevaarlijk zijn dan krankzinnig-en. Wij wagen ons niet aan een oordeel of levenslange gevangenisstraf voor be paalde misdrijven moet worden opgelegd of niet. Maar zeker is het, dat deze straf een afschrikwekkend voorbeeld is voor hen, die neiging tot de misdaad gevoelen. Een keer of vier hoorden wij voor de Haarlemsche Rechtbank „levenslang" eischen en telkens doorvoer ons, hoe wel wij het gepleegde misdrijf niet uit 't oog verloren, een huivering bij de ge dachte aan wat die straf bcteekent. Daarbij herinneren wij er aan, dat in de laatste tien jaren niet minder dan 'n keer of drie hier fe Haarlem een mis drijf werd berecht van bijna geheel denzelfden aard als nu te Lisse bedreven werd. Wy bedoelen de arsenicum-ver- giftigingen te Niéuwe Meer, té Roelofs- arendsveen en nu te Lisse. In elk der 3 gevallen stonden terecht een man en oen vrouw, waTen het eenvoudige dor pelingen, was arsenicum het moordtuig en vielen echfgenooten als slachtoffers Ia ai deze gevallen werd „levenslang" geëischt, terwijl de Rechtbank voor het eerste geval de beklaagden vrijsprak we gens gebrek aan bewijs, en in het twee de de beklaagden tot 18 jaar gcv.straf veroordeelde, naar wij meenen. Dit overwegende, zal wel niemand de noodzakelijkheid van afschuwwekkende voorbeelden betwisten. Ze houden wel- iioht velen van de misdaad af, voor wie de vreeze Gods maar ©en woord is. SANTPOORT. Aanbesteding. Het bestuur der Wo- ningbouwvereeniging Bloemendaal-Noord, heeft Woensdagmiddag in het Stations koffiehuis alhier, aanbesteed het bouwen van 22 woningen in de gemeente Bloe- mendaal en van 42 woningen in de ge meente Velsen. Voor de 22 perceelen werd ingeschre ven in drie perceelen en in massa. Ingeschreven werd door Th. M. van Deurssen, Haarlem, massa f 189.681; J. J. Ruijs en Q-. J. van Wijngaarden, Vel- seroord, i.d f 182.000; Zeegers, Nijme gen perc. 1 f 115.714; N. Oobelens, Scho- ;ten, pero. 1 f 110.538; pero. 2 f36.868; pero. 3 f 40.875; Q-. Broertjes, Alkmaar, massa f 170.000; R. Oornelissen, Nieuwe Niedorp perc. 1 f 105.000; van Bunt en Henneman, Bergen, perc. 1 f 98.447, per- Ceel 2 f 33.050, perc. 3 f 34.733, massa f 165.030; Arbeiders-Combinatie, Zaan dam, pore. 1 f 96.414, perc. 2 f 28.196, pero. 3 f 33.128, massa f 157.738; K. van 't Veer, Assendelft, perc. 1 f 85.460 (met voorwaarden)Haari. Ooöp. Bouwersbond, Haarlem, pero. 1 f 86.620, perc. 2 f 27.175, perc. 3 f 26.635, massa f 136.987, Perc. II, 42 woningen. Zeegers, - Nijmegen 369.570; Coöp. Bouwersbond, Zaandam, 334.000; H. Oudshoorn, Beverwijk 329.600; fa. P. Heeze en Zn., IJmuiden 328.700; h' Kok, Nieuwendam, 320.000; Th. M.' van Deurssen, Haarlem f 318.22;; N. Oobe lens, Schoten 313.823; J. J. Ruy3) en G. J. van Wijngaarden, Velseroord 299.700; Verwoest en Lafeber, Amster dam f 269.000; v. Bunt en Henneman, Bergen 295.300; Kamerling, Dordrecht 289.500; Arbeiders Combinatie, Zaan dam 289.24a; B. Keppel, Amersfoort. 289.000; van Ommen, Rhenen 289.000 C. Roos, Alkmaar 286.900; Broertjes e* de Vries, Alkmaar 267.000; Tiersen en Perquin, IJmuiden 264.700; Haari. Coöp. Bouwersbond, Haarlem f 255.165; fa. Bakker, Haarlem 252.000. De gunning is aangehouden. ASSENDELFT. Personalia. Tot directeur van de gemengde Zangver eniging „Ons Genoegen" alhier is, in de plaats van den heer Swart; van Zaandam, die als zoodanig had bedankt, benoemd de lieer G. D. Zaal, onderwijzer aan de Kerkbuurtschool alhier. ASSENDELFT. 11 Scholen. Eindelijk dan toch zijn de St. Jozef scholen voor zooverre hun voltooiïno genaderd, dat bepaald kan worden, dat zij vlak na de Paaschvacantie ook door de Eervv. Zusters in gebruik genomen kunnen worden. „Lang ge wacht en toch verkregen", met recht kunnen de Eerw. .Zusters deze regels nazeggen. Op den 2en Paaschdag zul len de nieuwe gebouwen plechtig wor den ingezegend, door niemand minder dan den HoogEerw. Vicaris-Generaal. Dat belooft een mooi Parochiefeest te worden. ASSENDELFT. Concert ,,WerIcman$- lusl". Naar wij vernemen, zullen in de maand April 't zal wel voor of na de H. Missie zijn. de Assen- delf ters in de gelegenheid worden ge steld, om het bekende Mannenkoor „Werkmanslust" van Krommenie, te hooren. Het plan bestaat om een con cert, waar ook ebnige solisten zullen optreden, te geven in het huis As- sumburg. De Zangvereeniging, onder directie van den heer Louis Piobert, zal top dat conoert 4 schitterend mooie mannenkoren ten gehoore brengen. Wij voorspellen voor muziekliefheb bers een zeer genolvollcn avond. ASSENDELFT. R. K. Kiesvereeniging. De jaarvergadering van onze R, K. Kiesv.r.e.i^ing zal nog in deze maand, waarschijnlijk 14 Maar., plaats hebben. Op die vergadering, die toegankelijk is voor mannen en vrouwen, zal de H.Ed.Geslr, Heer Mr. Paul Rcijmer, ut Hiilversum, als spreker optreden. BENNEBROEK. Dinsdagavond Maart, hield de R. K. Volksbond een ver gadering in het R. K. Vereenigingsge- bouw, met als oenig punt op de agenda: Oprichting agentschap R. K. Centrale Volksbank. Na op&aixxg der vergadering door - i voorzitter en voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, was het woord aan den heer v. d. Putten, welke in een zakelijk betoog het nut en de noodzakelijkheid der Centra le Volksbank in het welbegrepen eigen belang der arbeiders aantoonde. Tot leden van de Commissie van Toe zicht werden gekozen de heeren lluis- mans, T. Otte en' Cs. Graas. Voor een huldeblijk aan de afgetreden Geestelijke Adviseur Rector Stroomer, werd een bedrag uit de kas uitge trokken. Hierop sloot voorzitter op de gebrui kelijke wyze de vergadering met gebed. VELSEROORD. De heer J. 0. van B. uit Umuiden, liet hier voor een wo ning zijn rijwiel onbeheerd staan. Toen hijer weer op wilde weggaan, was het karretje verdwenen. VELSEN. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: D. 't Hart en 0. G. Groot. Bevallen: W. KroneBlanken, d. E. O. MaaslandNoom, d. B. l'ijssenHesling, z. W. P. NootVisser, d. G. H. Ooa- torhofWensma, z. J. van Osvan Tol, z. J. v. <L Voornv. Leeuwen, z. M. 0. Steenbakker—Kors, d. M. Lehen—Kars- sens, z. 0. de Niet—Boutkan, d. J. Wier- da Smit, d. A. BoelsumsBoenderma- ker, d. Overleden: W, G. de Krijger, oud 2 j* T. Ruiten oud 1 j. H. Blomvliet, oud 4 jaar. VELSEN. Arbeidsbeurs. Bij de In- tercomm. Arbeidsbemiddeling, waren in geschreven: 4 matrozen, 2 stokers, 5net- terboeksters, 1 zeilmaker, 1 koperslager, 1 bontwerker, 1 stoffeerder, 1 klee .ma ker, 12 sigarenmakers, 3 schilders, 2 lood gieters en 76 losse arbeiders, totaal 199 werkloozen. ZANDVOORT. Bij eene gehouden aan besteding voor uitbreiding van de rio- leering Zandvoortsehe laan en Kostverlo- renstraat gedeeltelijk en de Haarlem merstraat waren 9 inschrijfbiljetten in gekomen. Hoogste inschrijver P. H. O. van Vuuren te Velseroord voor f 29600, laagste inschrijvers W. Hoonhorst enP. Brouwes te Haarlem voor f 14250. ZANDVOORT, Door do politie alhier, i* in beslag genomen een vermoedelijk valsche Rijksdaalder. ZANDVOORT. Vergadering van den Raad der Gemeente Zandvoort op Vrij dag 4 Maart 1921, des namiddags te De agenda vermeldt: 1. Benoeming onderwijzers. 2. Aankoop grond voor verbreeding Haarlemmerstraat. 3. Huurlokaal voor de Huurcommis- sie. 4. Verordening Oommissie van Toe zicht op het lager onderwijs. 5. Strondverpachting. BEVERWIJK. Vergadering „Kenne- rneiland", -- De R, K. Coöp. Tuinders- vereeniging vergaderdie Dinsdagavond op nieuw en in demzelfden geest van eensge zindheid. De heer J. v. Ende kondigde onder applaus aan, dat hij bereid was opniew de functie van voorzitter dier ver- eeniging te bekleedlen. De Statutenwijziging brengt mede dat voortaan in Februari de Jaarvergadering gehouden moet worden en dat elk lid bij uittreden zijn aandeel in winst of verlies mede krijgt. In het bestuur werden de heeren D. Jansen, W. Scholten en J. Duivenvoorden, ben. de commissarissen Diemeer en Wetorings herkozen. Voorden heer Uitendaal werd de heer H. Huiboom gekozen. De Voorz. dankte en huldigde het aftredende bestuurslid. Daarna hracht hij een heilwensch aan die leden van het personeel van „Kennemerland'", welke niet gesolliciteerd hebben na het collectieve ontslag. Van de N. U. M.-aandeclen kun nen 90 pet worden beleend. Het over schot wordt door het bestuur aanvaard, teneinde meer rente van dit geld te kun nen trekken. BeSloten wordt de aardappel-veilingen voortaan op dezelfde dagen als de ande re veilingen te houden. In April wordt een inventarislijst op gemaakt van de te veld- staande aardap pelen, om den Minister desgewensdht hier over nauwkeurig te kunnen inlichten. Er wordt over geklaagd dat bij de aardbeienveilingen steedis dezelfde de laatste met hun aanvoeren zijn, terwijl ook steeds dezelfden stroppen lijden, doordat hun aanvoeren hot eerst ter markt komen. Thans wordt dit zoo ge regeld, dat de leden in afdeelingen ge groepeerd, om beurten de eersten zijn. Het schijnt dat deze „serie"-veilingen groot succes bij de andere veilingen heb ben opgeleverd. Nog wordt besloten eene commissie sa men te stellen, die tot taak heeft na te gaan tot welk bedrag elk lid in de rente- Iooze voorschotten zal kunnen deelen Na aangenaam debat en korte rond vraag sluiting. HILLEGOM. Stille Omgang. Gisteravond werd in hotel Sistermans een propaganda vergade ring gehouden van de afd. Hillegom en omstreken van dit Ge nootschap. De waarn. Directeur, kap. H. J. M. Nieuwenhuizen, opent met den chr. groet en drukt zijn vreugde uit over deze enorme belangstelling, 't Eerste ge deelte der vergadering is propaganda werk, daarna zal t eigenlijke vereenigings- werk worden afgevergaderd. Mej. C. Hoo- gervorst met haar subliem R.-K. Dames koor geeft een rijke collectie hymnen en liederen ter eere van het Hoogheilig Sa crament, meerstemmig en met gevoel ver tolkt, met sopraan soli. De heer S. J. Wit- tènian begeleidde het orgel. Een en ander werd in ademlooze stilte gevolgd en een luid applaus was verdiend. Dan krijgt kapelaan Nieuweiéiuizen het woord. Spr. zal niet uitweiden over den ooi sprong van de devotie van den Stillen Omgang; 't geloof zijner toehoorders is rotsvast. Meer bizonder wil hij de goede meening verlevendigen en spr. wijst op de bizondere intentie van de bedevaart dit maal: dat Jezus in zijn Liefdegeheim de maatschappelijke, orde herstelle. Dan schetst de gewijde redenaar, hoe de werell door haar ongeloof is geworden als een vooze, rotte vrucht en alléén de God on- ze.( Altaren vermag herstel. Op sublieme wijze schetst spreker de vrijheid, gelijk heid en broederschap die a.'.ééu te vinden 's aan den Liefdesdisch bij Jezus 'in zijn H. Sacrament. Met een schitterende pero ratie waarin ook gevraagd wordt een gebed voor ons Staatsbestuur eindigt kap. Nieu wenhuizen zijn daverend toegejuichte rede. Hierna nog een paar keurige liederen Eet Dameskoor gaat na een hartelijk dank woord heen. DDan komt de verdere agenda. De heer J. A. Gerritsen geeft een keurig Jaarverslag, releveert het heengaan naar Schiedam van den ZeerEerw. Heer Pastoor Schraag, de oprichter onzer mooie vereeniging en hoe we thans hebben een waarn. Directeur in Kap. Nieuwenhuizen, enthousiast voor 't mooie werk, die zelf mede zal gaan ter bedevaart. Medegedeeld wordt, dat de heer R. Roeien heeft bedankt als bestuurslid, 't Bestuur stelt voor in z'jn plaats te benoemen de heer W. v. Trigt. Niemand heeft hiertegen bezwaar en de heer van Trigt neemt de benoeming aan. Medegedeeld wordt, dat de vereeniging bijna 500 leden telt en een oproep gedaan, dat ieder R.-K. man zich aansluit. De heer Schuts van Lisse, penningmeester, doet rekening en verantwoording. Er is een batig saldo van 6,25 met dat van 't vorige jaar te zamen 49.55. Hierna wordt besproken 't eerste Lus trum. 't Bestuur heeft zich dit gedacht als volgt: Alg. H. Communie, plechtige H. Mis, liefst met 3 Heeren, schoone zang en des avonds feestvergadering met b.v. Pater Baromeus de Greeve als spreker. Waar geen vereeniging mooier doel heeft dan deze moet de viering ook buitengewoon luisterrijk' zijn. De vergadering stemde bier spontaan mede in. Daarom dit jaar nog extra propaganda. Besloten werd. aan 't Hoofdbestuur 10 subsidie te schenken. Verder werden meerdere voorbidders ge kozen en de tocht van 12 op 13 Maart, nader besproken en geregeld. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar 't heengaan van den heer Roeien. Dit werd een minder prettig intermezzo. De heer W. v. Putten collecteerde al voor de a.s. feestviering, wat veel bijval in- oogstte. De WeliEerw. waarn. Directeur bad daarna voor de 2 overleden leden met de vergadering en sloot met den Chr. groet deze prachtig geslaagde vergadering. HILLEGOM. Goed IVonen. De eerste huizen aan de Krocht zijn reeds bewoond, 't Geheel is een zeer mooi com plex woningen. ZAANDAM. De samenvoeging van de Zaansche gemeenten. B. en W, van Koog aan de Zaan hebben aan den Raad van die gemeente een uitvoerig praead- vies uitgebracht met betrekking tot de grensregeling der Zaansche gemeenten. Zij verklaren zich tegen de vorming van een enkele, groote Zaangemeente, maar zijn van gevoelen dat met name ten aan zien van de Koog-vereeniging met de gemeente Zaandijk aanbeveling zou ver dienen. Reeds thans zijn beide gemeen ten dermate samengegroeid dat het in derdaad moeite kost te doen gelooven dat by de uitdrukking Koog-Zaandijk aan twee gemeenten is te denken. En inder daad beide zijn van nature op elkaar aangewezen. De hartader van het maat schappelijk leven klopt voor beide ge meenten waar zij samenvloeien. Daar zijn de verkeersmiddelen': station Koog-Zaan- dijk, post- en telegraafkantoor Koog- Zaandijk, nutsspaarbank Koog-Zaandijk. Dkar ook ligt hot vereenigingspunt met Westzaan, a.taans het noordelijk gedeelte. Daar lag ook tot voor kort het boot en omnibus-verbindingspunt met West zaan. Ook het vereenigingsleven trekt zich voor beide gemeenten vrijwel overal sa men. Hetzij men beziet het terrein van de vakvereeniging, het amusements-ver- eenigingsleven, kerkelijk- of schoolleven, overal ontwaart men een samengaan, zoo nauw, dat het alleen verwondering wekt, dat het gemeentelijk leven nog gescheiden optrekt. EGMOND-BINNEN. D, bakkerij van den heer J. Leuwe is verkocht aan een bakker uit Rotterdam. EGMOND-BINNEN. De Volksbond ver gadert a.s. Maandag. Dan zal de heer A. J. Loerakker van Schoten, als spreker optreden om een afd. te stichten voor bloemist-, tuin- en landarbeiders, ORANJEVEREENIGING. Op Maandag 28 Februari vergader de in de achterzaal van café Fortuin des avonds te half acht Bovengenoem de vereeniging. Aanwezig 24 leden. De voorzitter de heer K. de Bes opent de vergadering en heet alle leden welkom. Spr. hoopt met medewerking aller leden 1921 wederom goed te doen slagen. De secretaris de heer W. A. P, M. Peters leest de no tulen der vorige vergadering welke in dank worden vastgesteld. Hierna jaarverslag secretaris waaruit wij ver nemen dat het ledental 279 is. Daar in wordt dank gebracht aan de drie vereenigingen die verleden jaar de feestelijkheden hebben opgeluisterd, n.l. Noordwijksch Mannenkoor, Cres cendo en de Gymnastiekver. DOE. De voorzitter dankt den heer Pe-* ters voor zijn mooi verslag en me moreert dat de O. V. recht heeft op ieders steun. Immers iedereen pro fiteert er van en de leden der ver eeniging kunnen het betalen. Voor één gulden 's jaars is men lid. Hier na jaarverslag v. den penningmeester den heer G. A. E, Duijster. Hieruit blijkt dat het jaarlijksch inkomen be draagt f 401,50. De rekening van den penningmeester was door de controle commissie in orde bevonden en als zoodanig ook accoord geteekend. De voorzitter dankt den heer Duijster voor zijn accuraat beheer. De voorz. dankt de versieringscommissie bijzon der den heer Soeteman voor het werk dat door hen bijna allemaal gratis is verricht. Hierna werden gekozen 3 leden voor de controle-commissie 1921. Gekozen werden A. Dorsman, C. G., J. Alkemade en H. Lieferinck. De voorzitter verzoekt den secretaris de heeren van hun benoeming in ken nis 1e stellen. Dan komt aan de orde de verkiezing bestuursleden door pe riodiek aftreden van da heeren Pe ters en Wassenaar. De voorz. wijst er op, dat de secretaris herkiesbaar is. De heer Berkemeijer stelt voor den secretaris bij acclamatie te herkiesen, wat door de vergadering met applaus werd bestempeld. De heer Petei's dankt de heeren, voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopt verder zijn kracht voor de vereeniging te geven. De heer G. Wassenaar is niet herkies baar. Er wordt dus overgegaan tot het verkiezen van een nieuw bestuurs lid. De eerste stemming bracht geen meerderheid. Bij de tweede stemming behaalde J. Soeteman 14 van de 24 stemmen, alzoo de heer Soeteman gekozen, de rechte man op de rechte plaats. I kinderoplocht en kindortractatic op. de school, 's Middags gecostumeerda optocht, waaraan alle vakken, ver. eenigingen en particulieren kunnen meedoen; er zal echter een betrekke, lijk laag inleggeld worden geheven, 's Avonds concert van „Crescendo". D«, heer Duyster wijst op de groote kos ten van zoo'n leest, alsmede de trac tie van d kinderen. Dat moet vol gens berekening pl.m. f 300 kosten. Voor „Crescendo" wordt een post uit- getrokken van f70, dat is bij elkaar f 370. De inkomsten zijn f 401.50, dua dan blijft er niet veel over, terwijl cr nog zooveel andere onkosten ko. men. Hierna vaststelling van den da tum. De heer Berkemeijer stelt voor 31 Aug. De heer Chr. v, d. Meer sluit zich hierbij aan; op den dag zelf moet men vieren, anders heefl het geen zin. Hierop volgde een uit voerige bespreking. Er wordt in stern-» niiug gebracht 31 Aug. of 1 Sept. Uilslag 11 voor 31 Aug. en 11 voor 1 Sept., 2 blanco. Alzoo de kwestie niet opgelost en aangehouden tot een volgende vergadering. De kindertrao. tatie wordt nog eens besproken met het gevolg, dat besloten werd een collecte langs de huizen te houden door leden van de O.-V. De voorzitter dankt het aftredend lid van het be stuur, de heer C. Wassenaar, voor de werkzaamheden, door hem gedaan, Sjireker legt er den nadruk op, dat stuur, den heer C. Wassenaar, voor de O.-V., daar zulke vo.ksfeesten veel geld kosten en eenieder er van kan profiteeren. Helpt dan ook allen door uw lidmaatschap. Hierna sluit de voor» zatter deze zeer geanimeerde verga dering. NOORDWIJK. Dinsdagavond vergaderde te half acht in het Junevaatsgebouw, de groep loss* arbeiders van St. Hyacinth us. Volgen» gewoonte werd een half uur later be gonnen dan afgesproken. Aanwezig 69 leden. Voorzitter de heer L. Vink opent op de gebruikelijke wijze. Spr. memor eert dat de vakgroep losse arbeiders nu een jaar bestaat. In dit jaar is niet alles van het opgemaakte program ten uitvoer gebracht, maar alles kan niet in eens, dat weet voorzitter ook wel. Toch I moeten we ons stevig aan het program vasthouden. Wanneer er eenmaal een con tract voor de vaste arbeiders zal zijn zullen er pogingen in het werk worden gesteld om ook voor de losso arbeiders een contract te krijgen. Do notulen dot vorige vergadering worden voorgelezen en zonder op of aanmerking en goedgekeurd. Dit is do eerste jaarvergadering welke er gehouden wordt. Van het bestuur tre den periodiek af de heeren L. A. Vink, A. Steen voorden en Jac. Verkade. Da voorzitter stelt zich niet herkiesbaar. Da heer Meijer zegt, dat we in onze groep losse arboiders, een voorzitter noodig heb ben met een goede kijk op' de zaak en met werklust. Onze tegenwoordige voorzitter bezit al die goede hoedanig heden en die is er „ingewerkt", ook redenen, waarom spr. aan den voorzitter verzoekt het besluit niet meer herkiesbaar te stellen, in to trokken. Er wordt lang en breeed over gepraat om den voorzitter aan te houden, waarop voorzitter beslui! voorloopig aan te blijven tot Mei. De voorzitter betreurt evenwel dat men het werk aan weinigen overlaat, terwijl het toch heter zou zijn, als ieder wat deed. Niet zoozeer om het werk zeg! spr. dit, want hij heeft er wel wat voor over, maar de zaak zelve lijdt er mee. Om alles dus regl.-tact toe doen geschie den, gaat men over tot vrije stemming van 3 bestuursleden. Uitslag hiervan in. L. Vink, 31 stemmen, O. Vink Wz., 28 en Jac. Verkade 23 stommen. De hoe ren nomen allen hun benoeming aan. De voorzitter deelt mede, dat de leden die vanavond niet zijn gekomen, beboet worden met 25 oent. Dit voorstel was met alg. stemmen op de vorige vergadering aangenomen. Aldus moet er de hand aangehouden worden en zullen den afwe zigen per kwitantie met den bode aan. hun verplichtingen moeten voldoen. Da werkloozen, welke niets trekken, behoe ven geen contributie te betalen. Alsook werd besloten met dezelfde conditie te werken als vorig jaar. Herwonnen Le venskracht deelde mede, dat indien een der leden aan tuberculose lijdt, hij door den Raad van Arbeid gratis verpleegd wordt in het Sanatorium van H. W. L.K., er zijn daar 60 plaatsen voor den Raad van Arbeid disponibel. Eaterdag is te Utrecht besproken de al of niet noodza kelijkheid van den 8-urendag. Door 3 pa troons en drie werklieden is daar ga- sproken. Onze Bondsvoorzitter de heet Loerakker heeft daar ook gesproken te gen den Arbeid voor de gehuwde vrouw. Op iedere jaarvergadering moet een pro gram wórden opgemaakt. Hierover wordt breedvoerig gesproken. Hierna rondvraag waarvan verschilende leden gebruik maakten. Daarna sluiting van deze jaar vergadering. PERSONALIA. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te 's-Gravenhage de dames L. Kohier, G. Schut, S. P. van Zadel en C. Schornagel, allen alhier en mej. M. L, Hoekendijk, ta Heemstede,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1