Handel en nijverheid. Korte Berichten. Landbouw en Yisscherij. ORDE EN ARBEID. Kerk en School, Kunst en Kennis. ERNSTIGE BRAND TE APELDOORN ONTNEMING VAN ZILVERGELD. HOOFDZETEL DER HANZEBANK. dus hel gevolg vuu te» jiooloxyoe-vcrglf-1 tiging, een Intoxicatie, die xoo veelvuldig .voorgekomen is, dal wellicht geen ander Vergift daarmede in de statistiek der ver giftigingen op een lijn is te stellen. Het kooloxyde kan afkomstig zijn van liet lichtgas, dat daarvan wisselende hoe veelheden bevat. Bij behoorlijk geregelde vlammen en voldoende toetreding van Inclit verbrandt dit kooloxyde tot veel minder vergiftig kooloxyde. Van gaslek ken wordt in de berichten niet gesproken, zoodat alleen aan een onvolledige ver branding van het gas in den geyser, ge paard met onvoldoenden afvoer van de verbrandingsprodueten, kan gedacht wor den. Nu staat het Haagsclie ongeluk niet op zich zelf. Uit het buitenland zijn vele ge vallen van dien aard bekend, terwijl ik mij van ongevallen uit de laatste jaren, vergiftigingen uit Rotterdam en uit Haar lem herinner. Ook in deze plaatsen won den de slachtoffers den dood in de bad kamer. Van het vele, dat over dergelijke vergif tigingen geschreven is, wensch ik 2 publi caties naar voren te brengen. De eerst komt voor in het Vierteljahrsschrift f. gerichtliche Medicin (1899. XVIII blz. 814). De oorzaak van het optreden van ific doodelijke hoeveelheid kooloxyde wordt hier toegeschreven aan een afkoe ling der vlammen, zooals die steeds zal in treden, als het koude water door den geyser stroomt. Volgens deze opvatting brengt dus elke geyser het gevaar van een onvolledige verbranding van hel lichtgas met zich. Het gevaar wordt vergroot als het gas onder verhoogden druk uitstroomt, ïn het laatste geval kan kooloxyde ook aangetoond worden in de niet verbrande gassen van niet afgekoelde gassen. De tweele publicatie is een belangrijk rapport door dr. G. van der Sleen te Haar lem uitgebracht (Het Gas. 191(5 blz. 235 251), naar aanleiding van een in December 1915 daar ter stede voorgekomen ongeluk in een badkamer. De vele proe ven, daarin beschreven, toonen zonder twijfel aan, dat „opgesloten" vlammen met belemmerden afvoer der verbrandings-pro- dneten aanleiding kunnen geven tot ont wikkeling van vepgiflige gassen, met name kooloxyde. Deze proeven hebben betrek king op branders met luchttoevoer (Bnn- aens branders). Tengevolge van de in Berlijn voorgeko men vergiftigingsgevallen in badkamers hebben het Medicinal-Collegium en de Ber- kjnscbe politie-president gewaarschuwd legen het gebruik van verwarmingstoestel len (ook badgeysers) en van gaskooktoe- *tellen, indien niet voor behoorlijken af voer van de verbrandingsgassen is ge- xorgd. Ik meen goed te doen hierop nog een» Ie aandacht te vestigen en met nadruk te ^wijzen op het groolc gevaar, waaraan men *ich blootstelt in slecht geventileerde bad kamers. Zoolang de geyse brandt, zorge men, zoo althans de verbrandingsgassen niet in een goed trekkenden schoorsteen kunnen afgevoerd worden voor goede ven tilatie en late het raam zoolang open, als tie geyser brandt en de fcedorven lucht door versche lucht is vervangen. De slachtoffers van Botterdam, Haar lem en den Haag moeten niet door nieuwe gevolgd worden. Dinsdag is door onbekende oorzaak een gebouw aan de Hofstraat te Apeldoorn, waarin de ondernemer van kermisver makelijkheden De Smet, die zich in Alk maar- bevond, alles wat tot zijn onderno ming behoorde, had geborgen, totaal af gebrand. Allerlei machinerieën stonden iaf het gebouw; een groote locomobiel, dy namo's, 20 electro-motoren, ieder ter waar de van gemiddeld f 1000, een rodelbaan inventaris, ter waarde van f 70.000, enz. Het was niet mogelijk iets te redden: de brandweer, die met vele slangen op de 'waterleiding en met de stoombrandspuit het vuur trachtte meester te worden, bleek spoedig voor een niet te vol brengen taak te staan. De veroorzaakte schade, er verbrandde ook nog een vlieg machine von f 80.000, is en arm. Een en wader was laag verzekerd. NOG GEEN VERMINDERING VAN SPOOR WEGONGEVALLEN. Bij het station te Tilburg is Maandag •en nmgeerende machine op een tot ver trek gereedstaanden trein gereden. Enkele reizigers kregen lichte hoofdwonden; een reiziger die op de treeplank stond werd gr afgeslingerd en vrjj ernstig gekwetst. Het materieel van den restauratiewagen kreeg Trjj belangrijke schade. Het verkeer ondervond een kwartier vertraging. Uit Duitschland komende reizigers be klagen zich, volgens het „Hbl.", over de bejegening aan de DuiUche grens inzake het ontnemen van zilvergeld. Naar ver zekerd werd, heeft er voor de menschen een nadeelige omrekening plaats, doordien in sommige gevallen voor twee zilveren guldens slechts één papieren gulden wordt verstrekt, terwijl ih andere gevallen ge noegen moet worden genomen met papie ren marken. DE BEDRIEGER BEDROGEN. De „Msb." vertelt: Zaterdagmiddag wilde iemand te Rotter- iam een briefje van een gulden uilgeven voor een van 'n rijksdaalder bij den blin den sigarenwinkelier A. M. Olsen, die jn de Oranjeboomstraat 39 woont. Doch hij kreeg geen kans, want bij den mee ster damspeler liep hij in een van diens be kende kleine combinaties. De kooper besteede voor 30 cis. en reikte den guldenbon over, voorwemlend •en rijksdaalder te geven. Olsen gaf 20 ct. terug en deed dan alsof hij daarna twee briefjes van een gulden Mra en reide, terwijl hij ze den klant toereikte: „En twee gulden. Ziet u?" „Jawel, mijnheer, twee gulden, in vrde!" 1 oen Olsen. „Neen, mijnheer, dan is het met in orde, want een van die twee briefjes, is hetzelfde, dal u mij voor een rijksdaalder in ilc nanoen wilde stoppen! donkere gedaanten die een brancant voort Hier hebt u 50 cent enmaakt nu maar gauw, dat u weg komt! Tableau! DE MODERNE STADSJEUGD. U kent misschien wel, vraagt het „U. D." die wild-west-fihns met cowboyge vechten en freinovervallen. Er wordt dan eenvoudig een boomstammetje van een paar duizend kilo op de rails gelegd, en dan stopt de trein wel. Utrecht schijnt ook van die surrogaat-wildemannen te bezitten in de gedaante van de moderne straatjeugd, die wat al te veel van der gelijke „fijne" films in hun brein heb ben opgestapeld. Bij gebrek aan een woudreus en een expres-trein hebben de bengels maar een stuk hout gelegd op de tramrails. Dat gebeurde Maandagavond. Een wagen van lijn 1 derailleerde er door. Gelukkig liep het ongeval zonder per soonlijke ongelukken af. Het duurde echter ruim een kwartier, voordat de tramwa gen weer in de rails stond, zoodat de traindienst nogal vertraging ondervond. Prettig, die moderne stadsjeugd! EEN SMOKKELZAAK MET EEN DUUR STAARTJE. Einde Januari reed een DuiUche last- aulo des avonds laat te Kerkrade tus- toben de grenskantoren Holz en Pannes- heide over de grens, naar Duitschland. De auto bevatte in vaten een groote hoe veelheid Hollandsche spiritus. Nauwelijks was de Duitschc auto, die den heden dag nabij de grens had gestaan met den kostbaren inhoud, op Duitsch gebied, of ze werd door de Duitsche in hinderlaag liggende ambtenaren aangehouden. Bij deze sinokkel-affaire, die in Aken be raamd was, was ook een Belgisch officier betrokken. Het woekergerecht te Aken behandelde deze zaak en veroordeelde elk der drie medeplichtigen tot 600.000 mark boete en een half jaar gevangenisstraf. Auto en spiritus werden gecon&scecrd. DAVID WIJNKOOP BEDREIGD. David Wijnkoop heeft in zijn kwaliteit als lid der Tweede Kamer, den minister vaar Binnenlandsche Zaken gevraagd, of het hem bekend is, dat op een openbare vergadering vanwege de afd. Woerden der Communistische Partij op Donder dagavond 10 Februari jJ. de burgemees ter van Kamerik de heer J. J. Talsma. met een aalal leden van do burgerwacht zijner gemeente aanwezig was: dat op initiatief van dezen burgemeester de spreker herhaaldelijk door diens burger wachtmannen werd gestoord: dat op hel oogenbük, dat de spreker zou gaan repli- ceeren, genoemde burgemeester en zijn plaatsgcnooten dit door schreeuwen en zingen verhinderden en een zoodlanig tu mult verwekten, dat de politie zich ge noopt zag de zaal te ontruimen; dat deze Kamerikkers hij het vertrek van den spreker onder uilrocpen als: „Sla hem doodt" „Smijt hem in het water!" op drongen, cn pogingen lot geweld aan- wendklén, z66 dat Rijks- en gemeentepo litie 1e Woerden dit slechts mei Inspan ning van alle krachten ternauwernood kon beletten. Wijnkoop verzoekt den minister, mede le deelcn wat hij voornemens is, te doen om deze en dergelijke voorvallen voor het vervolg onmogelijk te maken. DE BRAND IN HET HULPZIEKEN HUIS TE SCHEVENINGEN. Omtrent dezen ernstigen brand, die betrekkelijk goed afliep, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: In barak 8 was de verloskundige af- deeling gevestigd. Er hevonden zich in het geheel een veertigtal vrouwen met haar kindertjes in. In het gedeelte, waar de brand ontstond, zuNen zich misschien een acht- tiental vrouwen bevonden hebben. De gesteldheid tn »He barakken, wat de verwarming betreft, is, dat een kachel in het midden van het vertrek staat en een huige kachelpijp langs de houten zolde ringen loopt en door een gat in den zol der naar buiten uitsteekt. Hierin schijnt voor zoover men na de eerste verwar ring meende te kunnen vermoeden, de oorzaak gelegen te zijn van den brand. Er zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Hoe dit xij, de zusiers, die nachtdienst hadden, zagen de vlam en het allereerste werk dat zij, plichtsgetrouw, meenden Ie moeten doen, was niet het harerzijds waarschuwen van de brandweer, maar een onmiddellijk kalm en energiek aanpak ken, om de aan hun zorg toevertrouwde in de onmiddellijke nabijheid verblijvende zieken, in allerijl over te brengen naar een pick, waar zij allhans vooreer.-!» Sn veiligheid konden Dit is gelukt. Inmiddels trokken de hoog oplaaiende vlammen de aandacht van een op den straatweg langs het zie kenhuis surveilleerendcn agent van poli tie, die dadelijk de brandweer alarmeer de. In een oogwenk kwam daarna op het terrein van het ziekenhuis zelf alles in beweging. De tot dit ziekenhuis behoo- rende gencesheeren en de inmiddels ge waarschuwde en spoedig op het terrein verschenen geneesheer-directeur van het groote Gemeente-Ziekenhuis aan den Zukïwal fe 's Gravenhage, dr. E. A. Koch, leiddten met groote kalmte en bezadigd heid de overige verpleegsters, bedienden enz. bij het. werk, om de verpleegden uit de gedeeltelijk brandende barak 8 voor zichtig over te brengen naar en te ver deden over andere barakken. Verschil lende politieagenten, die uit a8e hoeken van de stad zich voor dienst meldden, verleenden daarbij zeer goede diensten, lot niet geringe tevredenheid van den burgemeester, mr. Patijn en den hoofd commissaris van politie, den heer Van 't Sant, die mede spoedig op het terrein aanwezig waren. De vuurgloed maakte 't bijna onmoge lijk in de nabijheid van de barak te blij ven. Het uitgestrekte terrein bood ove rigens een vreemd schouwspel. Men zag duwden en gesthtten op wier armen moei zaam een zieke in nachtgewaad steunde, zich langzaam voortbewegende naar oen veiliger plek. Binnen in de verlichte, ver van tien bramd gelegen andere barakken, waren alle zieken wakker. De pas overgebrachte kindertjes hoorde men zwakjes schreien. De pleegzusters traden bemoedigend en kalmeerend op. 't Bleef daar de .gerou tineerde bedaardheid" van een ziekenhuis in de meest normale omstandigheden. Inmiddels deed het gerucht de ronde dat een kort geleden bevallen vrouw haar kindje miste. Gelukkig Weef het bij dit gerucht, want korten tijd daarna werd vernomen dat het kind terecht was. Wel is er, zooals reeds gemeld, bij dezen hrand een sterfgeval te betreuren van een vrouw, die, een zestal dagen geleden ge opereerd, tijdens den brand aan hartver lamming overleed, klaarblijkelijk door den schrik. Zoo althans werd het geval van mecBsche zijde medegedeeld. De fa milieleden werden dadelijk met dit plot seling overlijden in kennis gesteld. Ten 4 k 4 J4 uur in den morgen was het vuur gedoofd. Zooals gezegd van de eene helft van de barak is niets overeg-^ Weven. Men mag niet denken aan het geen er gebeurd zou zijn indien een ster ke wind de vlammen zou hebben doen oversüaan naar de andere barakken-com plexen. Het was dan ook het streven van den commandant en de zijnen om den brand tol het terreingedtedte waarop ba rak 8 stond le beperken. En daarin is de brandweer prachtig geslaagd. Uit 's Gravemliuge wordt nog gemeld, dat de brandweer als de oorzaak aan neemt, dat de pijp van een heet-gestook te kachel, die in het midden van barak 8 stond, niet brandvrij was gelegd en te dicht langs het houten plafond liep. Er waren in de barak ongeveer 40 vrouwen aanwezig en 30 baby's. DE OORZAAK VAN DE SPOORWEG ELLENDE. We knippen uit het „Vod.".- „Al komt er wat verbetering in de spoor wegtc estan- den, do klachten zijn nog legio. En niemand wist maar precies, waar 't 'm eigenlijk in zat. Men durfde 't eenvoudig niet zeggen, maar nu is ,t er uitgeflapt. Nog wel in een officieel stuk van een zoo deftig college als de Eerste Kamer over de Waterstaatsbegrooting 1921, wordt de opmerking gemaakt, „dat de sneltrei nen uit Utrecht bij aankomst te Zwolle tot ver buiten het perron rijden alleen om do locomotief gemakkelijk van water te voorzien, zeer tot ongerief van de 'reizigers, die zich nu een lange wande ling moeten getroosten." En dan wordt voorzichtig geïnfor meerd: „Zon het niet overweging ver dienen, de looomotief alleen naar de wa terplaats te doen gaan?" Wat ieder fatsoenlijk mensch sinds zijn bewaarschool jar en steeds doet, dat doen de Noderlandsehe locomotieven nu nog niet. Wat zit daar achter? Tot meerdere duidelijkheid zeker draagt het officiëclö staatsstuk, waarin deze mystificatie wordt geopenbaard, het num mer.100!" DE BEHOOVING VAN f 38000. Te Amsterdam werd op 3 September ƒ.1. in de St. Olofsstceg 9 een looper van een der groote induatriëele onder nemingen, die op den morgen van dien dag een som van f 33.100 had ontvan gen, van zijn portefeuille, waarin dit be drag was geborgen, beroofd. Naar het „Hbl." meldt, zijn thans in verband met deze barooving door de politie aangehou den een 27-jarig zeeman en diens vriendin, buizende in hun gemeenschap pelijke woning in de Marnixstraat. Te vens werden gearresteerd een 31-arige expeditieknecht en do 40-jarige vrouw, waarmee hij in de Polanen straat samen leeft. De vrouwen moeten den geldloo- per het roofhol hebben binnengelokt. De beide kerels sloegen daarna hun slag. 40-JARIGE ECHTVEREENIGINGVAN DEN EX-KEIZER EN ZIJN GEMALIN. Uit Doom wordt gemeld, dat de 40- jarige Echtvereeniging van den gewe zen Duitschen Keizer en Keizerin, in stilte is voorbijgegaan. De toestand der ex-keizerin is van dien aard, dat aan eenig feestver toon niet gedacht kan wor den. De krachten der keizerin nemen uiterst langzaam af. De hertogin van Brunswijk en prins Eitel Priedrich wa ren uit het buitenland overgekomen. Zaterdag j.l. arriveerde ook de gewezen kroonprins van Wieringon, om zijn Ouders geluk te wenschen. Zondag werden een groot aantal bloemstukken aan het huis te Doorn bezorgd, doch het is niet geble ken, dat een felicitatie-register tor teeke- ning lag. In het dorp en de omgeving was van het feit weinig of niets bekend geworden. De kroonprins en de hertogin van Brunswijk zijn vertrokken. Prins Ei- tel Friedrich is nog hier gebleven. EEN EIGENAARDIGE BESLISSING DER AMSTERDAMSCHE HUUR- COM MISSIE. Een huurder te Amsterdam kreeg per briefkaart, voorzien van een poststempel met datum li Januari 1921, van Huur- commissie II bericht, dat bij beschikking van den Kantonrechter van 11 December 1920 voor zijn woning en buurverlenging was gegeven tot 1 Februari 1921. Deze briefkaart van n Januari ver meldde voorts: „Een herhaald verzoek' moet worden ingediend vóór 1 Januari 1921". Dat kon natuurlijk niet meer. Onmiddellijk na de ontvangst van bet bericht, dus 09 12 Januari, heeft de be trokkene een verzoek tot verlenging inge diend. Op 28 Jan. moest hij voor de Huur commissie verschijnen. Hij gaf toe, dat het laatste verzoek te laat was inge diend, doch beriep zich erop, dat, z.i. de schuld niet lag bij hem, maar bij de Huurcommissie, welke het betreffende be richt te laat had verzonden. Immers, hoe zou het mogelijk zijn ge weest vóór 1 Januari een verzoek tot ver dere verlenging n te dienen els hij pas op 12 Januari 4e ueodtfikking van dien Kan tonrechter lï&orde? Op 25 Februari kreeg de huurder be richt, dat de Huurcummisrie op 28 Janu ari uitspraak had gedaan. In dese uitspraak werd overwogen, dat de huur van de onderhavige woning was verlengd voor zes maanden, ingaande 1 Augustus 1930, eindigende I Februari 1921, dat een verzoekschrift tot verdere ver lenging van dezen termijn moest wirden ingediend vóór het verstrijken van vijf zesde gedeelten, mitsdien uiterlijk 1 Ja nuari 1921, dat het verzoekschrift 12 Ja nuari 1921, dus te laat, is ingediend1. Op grond van deze overwegingen ver klaarde de Huur commissie het verzoek niet ontvankelijk'. Deze uitspraak beteekent dus, dat het verzoek van den huurder is afgewezen op grond van een vertraging bij de Huurcom missie ontstaan. Die vertragingen zijn, in verband met de overstelpende drukte, te begrijpen. Maar, vraagt het „Hbld." moeten de liuurders daarvan de dupe worden? T KAN VERKEEREN. Men schrijft aan de „Stand.": In het vreemdelingenkamp te Harder wijk is aangebracht de oud-minister van Binnenlandsche Zaken van Venezuela, tevens oud-president van Bolivia. KOOPJES DIE GEEN KOOPJES ZIJN Wanneer wij 's morgens onze krant openvouwen en daarin geadverteerd zien: „Algeheele Uitverkoop. Heden Japondag. Spotprijzen: japonnen van f85 voor f 40 enz." wat doen wij dan? vraagt G. "V. V, in de „Tel." Gaat 't U zooals mevr. A., een dame met ruime beurs, die er onweerstaan baar heen wordt getrokken? Als gij de advertentie nogeens leest, dan ziet ge dat 't uitsluitend fluweelen japon nen geldt, nu heeft mevr. A. er van deze genoeg, dus volstrekt geen nieu we noodig; maai- toch wil zij even gaan kijken, wat voor japonnen het toch zijn, die zoo bespottelijk goed koop verkocht worden. Nu, zij kwam er, zag ze, werd overwonnen. De japon bergt zij bij de andere in baar kast op, daar blijft zij hangen, een aandenken aan haar slechten koop want dragen doet zij de japon niet. En wie krijgt de schuld? Wel de uit verkoop natuurlijk; want daardoor werd zij verleid de japon te koo- pen. Voorloopig moet zij dan ook niets meer van „koopjes" hebben. Misschien gaat 't U daarentegen als mevrouw B., een verstandig, ijverig vrouwtje, die reeds den geheelen win ter naai- een fluweelen japon uitziet: maar de prijzen waren zoo hoog. Ook zij leest de advertentie, trekt er da delijk op uit. Sinds lang heeft zij „studie" gemaakt van fluweelen ja ponnen, weet dus goed, wat zij heb ben moet. De japonnen zijn wel niet geheel haar ideaal, maar och, de prij zen zijn laag, en zij koopt er één, Dien winter draagt zij de japon dik wijls, liet volgende seizoen, na een kleine moderniseering zal zij er nog veel plezier van kunnen hebben. En nooit raakt zij uitgepraat over de voordeelige koopjes, die men zoo met de groote uitverkoopen doen kan. Maar misschien ook, als gij de adver tentie leost, roept dit bij U wakker een visioen van duwende, vechtende vrouwen om een toonbank heen, die de artikelen letterlijk uit de handen van haar buur vrouw ritsen, waartoe gij niet graag v.oudt behooren. En van <lie schijn baar mooie aanbiedingen gelooft gij niot veel. Zeker, het komt voor dat er meer beloofd wordt dan gegeven, maar ik heb wel eens gedacht, dat wij vrouwen daar zelf ook schuld aan hebben. Want wij gelooven gewoonlijk maar do helft van wat wij lezen, heeft do winkelier ongelijk, als hij daarmede Tokening houdt En toch doon wij verkeerd als wij steeds uit verkoopen met een wantrouwig oog gade slaan, want uitverkoopen hebben wel de gelijk recht van bestaan, en tusschea een rommeligen ohao3 restanten schuilt heusch nog vaak veel begeerlijke. Im mers het kan voorkomen dat artikelen, die nu uitverkocht wordon, indertijd nog tè nieuw medisch waren, dat de kleur toen nog met in den smaak viel of dat het wèèr niet geschikt was. Bij uitver koop gebeurt het wel, dat er nieuw goed verkocht wordt, voor gewonen prijs, maar ook wel voor uilverkoopprijs. De fabri kant b.v. kan een slappen tijd doorge maakt hebben, waarin hij al blij was, als hij maar werk, onverschillig wat ook, voor zijne arbeidors hal of hij heeft misschien kana gezien een groote partij stof voordeelig in te slaan. Zulke dingen beïnvloeden den prijs natuurlijk. Ook kan het zjjn, dat men op een uitverkoop zelfs inodeljaponnoa aantreft, waarvan reeds meerdere in andere kleur en stof nage maakt werden. In zoo'n geval heeft de japon haar geld reeds opgebracht en kan voordeelig van do hand gedaan wor den. X)e zaak is nu maar^ kaf ea koren te scheiden. Sommige vrouwen hebben hier voor een natuurlijken aanleg, een 6de zintuig, en kunnen steeds met weinig geld, goed gekleed gaan zy hebben veel afwisseling, omdat xij altijd „koopjes" bemoohtigen. Het is een benijdenswaardig talent voor een vrouw, dat ik des te meer bewonder, omdat ik het «elf niet bezit, on ik geloof velen met mij. Maar daarom behoeven wij nog niet altijd, als wij ons op het glibberige pad van den uitver koop wagen, thuis to komen met goed dat óf direct nit de mode gaat, of be schadigd en verschoten is, kortom min derwaardig blijkt te zijn. Wij kunnen toch wel trachten, wat „kennis van za ken" op te dom. Bij een uitverkoop vruag ik mij dan ook steeds af Heb ik het artikel bepaald noodig P Is het den prijs waard Is de qualitait goed En is het artikel niet te veel aan mode on derhevig of kan het gemakkelijk ver anderd worden Wegbrengen van schepen. Tc Am sterdam heeft de Haagsehe recherche zekeren C. B. aangehouden, verdacht van het moedwillig tot zinken brengen van schepen. Een schadepost. De stamboek vos hengst „Sans Peur de Dhuy, het vorig jaar door de Hengsten Associatie te Die penveen aangekocht voor plm. 10.000 is dezer dagen wegens cornage afgekeurd. Kinderlijkje gevonden. Te Nijmegen is onder struikgewas in het Hunerpark het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht Het was slechts gewikkeld in een stuk couranten papier, vermoedelijk van een Kleefsch blad. De politic stelt een onderzoek in, daar misdaad vermoed wordt. Inbraak. Zondagnacht is te Tilburg ingebroken in de villa van den heer B. aan den Bredascheweg. Voor een vrij aanzienlijk bedrag aan kostbaarheden werd gestolen. Postzegeldiefstal Te Amsterdam is in de Plantage Doklaan ontvreemd een hasdkar, waarop een kist met buitenland- sche postzegels ter waarde van 5000. Een rijwieldief. Bij den heer A., wo nende aan den Scheveningsohen weg te 's-Hage, kwam Maandag de 25-jarige H. K. met de mededeeling, dat hij j.l. Don derdag het rijwiel van den heer A, gesto len had. K. is door den heer A. naar het politie- bnreau gebracht, alwaar hij in verzekerde bewaring is gesteld. Ongeluk. In den Kortsteekler polder te Alphen a.d. Rijn werd Maandag de kruidenier K. aan het hoofd getroffen door een wiek van een in beweging zijn- den watermolen en levensgevaarlijk ge wond. Brand te Eindhoven. Dinsdagavond 7 uur is to Eindhoven in het centrum der stad het sigaren- fabriekje der fa. Kanters met een daar naast gelegen pakhuis van den heer Van Bake!, likeurhandelaar, totaal afgebrand. Do brandweer der N. V. Philips Gloei lampenfabrieken was gealarmeerd om de naastbijgelegen fabrieken te beschermen, doch behoefde niet op te treden. Ver zekering dekt de schade. Het gebouw der fabriek was eigendom van den heer v. Iersel te Eindhoven. Ernstig ongeval. Op den Haagweg tusschen Delft en Rijswijk is Dinsdagavond een auto tegen de in volle vaart zijnde Haagsehe stoom tram gereden. »o twee personen die in den auto zaten, de heeren H. en R., te 's-Graven- hage, werden uit den auto geslingerd en werden zwaargewond naar het zieken huis Bethel te Delft overgebracht. Voor het leven van den heer R. wordt gevreesd. HET NUT DER KOOLKRAGEN. Het kan nn wel algemeen bekend ver ondersteld worden, dat do z.g.n. koolkra gen een zeer werkzaam en practisch zeer goed uitvoerbaar bestrijdingsmiddel zijn tegen de koolvliegmaden, dio aan de wor tels van vroege kool, in het bijzonder in het voorjaar, (Juni) r.oi schadelijk kun nen zijn en vele planten kunnen doen af sterven. Aan alle groentetelers die him koolplanten tegen deze maden willen be schermen, kan daarom aangeraden wor den, zich deze koolkragen aan te schaf fen; in het bijzonder geldt dit voor hen, die op lichte gronden telen, daar op deze de schade in vele gevallen hot grootst is. In droge voorjaren kan evenwel ook op zwaardere gronden de uitval van bloem- koolplanten door vreterij van koolvlieg maden zeer groot zijn. Ten cindo zekerheid te hebben, dat men bij het uitnoten van de koolplantlea over het noodige aantal koolkragen kan beschikken, verdient het aanbeveling ze nu reeds te bestellen of met do vervaar diging een aanvang te maken. Dit laatste is alleen aan te raden voor telera of com binaties van telers, die een groot aantal stuks planten. Voor kleinere hoeveelh. zijn de kosten, verbonden aan de aanschafj de kosten, verbonden aan de aanschaf fing van een pons, waarmede de kragen geslagen worden en van andere noodi ge hulpmiddelen te hoog. In verreweg de moeste gevallen verdient het daarom aanbeveling, de kragen die thans voor lagen prijs in don handel verkrijgbaar zijn, to koopen. Inlichtingen hierover wordon gaarne verstrekt door den Pbytopathologischen dienst to Wapeningen en door de daar buiten werkzaam gestelde ambtenaren van dien dienst. Beperking van de haringvangst. Wij hebben al iets gemeld omtrent de plannen om de baringvangst te beperken, in ver band met den gi-ooten voorraad gezouten haring, waarmede men zit o.a. wegens het gemis aan afzetgebied in Rusland. In de „Fishing News" schrijft de heer Toost Pot, directeur eener visscherij-maatscnap- pü in Viaardingen, dat de Hollandsche .recders zeker bereidwillig zijn om mee te doen. De zaak is natuurlijk niet zoo een voudig. In Engeland zelf weet men nog niet goed, hoe ze aan te pakken. Een voor stel van Sir John Irvin is, het visschen te staken tot Juli of de helft der vloot op te leggen. Geweigerde medewerking. De Nederlandsche Federatie van Trans portarbeiders heeeft geweigerd mede t werken tot eenheid van organisatie on der de Nederlandsche transportarbeiders KATH. S00. ACTIE. Men bericht ons, dat op Maandag 7 Maart e.k., dea voormiddaga om 11 Va uur in Café do Kroon te 's-Gravenhage da eerste vergadering van den Centraleu Raad der K. S. A. zal gehouden worue», nadat de gewijoigde algemeene statuten der K. 8. A. door het Doorluchtig Epis copaat zijn goedgekeurd. Op die vergadering zal prof. Aenge- nent eene uiteenzetting geven van die gewijzigde statuten en zal het krachtens dio statuten in het leven geroepen Cen traal Bestuur worden geïnstalleerd. Tevens zal er een bespreking plaats hebben van een in 1921 te houden So ciale Week. WERKLOOZEN-STATISTIEK. Zoo als blijkt uit de mededeelingeft van. den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemidde ling, waren op 31 Januari 1921 bij de belangrijkste organen der open bare arbeidsbemiddeling (54 arbeids beurzen en correspondentschappen in gemeenten boven 10,000 Inwoners) in geschreven in totaal pl.m. 47j>00 man nelijke werkzoekenden van 18 jaar of ouder. Van. deze pl.m. 47.000 ingeschrevene*): behooren tot de groep diamantbewer- kers pijn. 8000, bouwbedrijven enz,4 8277, houtbewerking enz. 1450, Idee' ding en reiniging 605, schoenen, le> der enz. 440, metaalbewerking enz, 3523, textielnijverheid 1446, bereiding' van voediugs- en genotmiddelen, (o. a sigaren 5428, landbouw enz. 435, vis- scherij enz. 1423, warenhandel 1219. verkeerswezen 4085, vrije beroepen 1258, arbeiders zonder bepaald; be roep 8398. Rekent men hierbij voor de perse* nen beneden 18 jaar 10 pCt, üari wordt het aantal pijn. 520§0, Dit aantal geeft echter niet het juiste aan tal werkloozen aan, ert wel «m de volgende redenen a. arbeiders, die een gedeelte van. do week arbeiden, dus in dienst van den werkgever blijven, zijn hieronder niet begrepen; b. arbeiders, die niet tegen werk- loosheid zijn verzekerd, lateu eieh niet steeds als werkzoekenden inschrijven bij werkloosheid. c. onder de pl.m, 52000 zijn ooi* personen, die niet werkloos zijn, doch van betrekking willen veranderen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg op 31 Jan. 1919 bij 30 arbeidersbeurzen en bjj 4e corres pondentschappen uit 23 districten der arbeidsbemiddeling 56319 en op 3i Januari 1920 bij 30 arbeidsbeurzen) 26072. De daling der steenkolenprijsea. Del „Tel." verneemt, dat hier te lande ook van België zeer scherp verlaagde kolen- offertes ontvangen zijn. Eenige soorten j huisbrand werden aangeboden net een prijsverlaging van 6o per wagon van io.oooo K.G. De Itaring voor Duitschland. Naar de „Vissoherij Ot." mededeelt, i*> de eerste lading van de 50.090 bon, bij' het verdrag met DuitecMand bepaald, naar) Duitschland vertrokken. i Een tweede boot wordt thaas gelo» R.K. BOND VAN SCHOEN- FABRIKANTEN. Op de algemeene jaarvergadering var» bovengenoemden bond, die dezer dagen te Tilburg gehouden is, werd bet neigende telegram aan den Voorzitter ran den Mi nisterraad gezonden: „De Ned. R.K. Bond van Schoenfabri kanten, overwegende den niiqdlfjil» mti i toestand waarin dc schoenindustrie in ons land verkeert tengevolge der algemeene crisis. Besluit aan de regeering met eerbied maar met groote Wem het verzoek W richten, maatregelen te treffen, die dö schoenindustrie voor ondergang kunnen behoeden. Beveelt daarvoor ten zeerste aan eert ruime toepasing der Aibeidswet en het verteenen van een toeslag op «ace pro ducten tot nivellecring van kot verschil tusschen zelflcostprij* en marittprijs. Betuigt voor het overige sympathie me! iedere poging dezer regeering tot instand houding der Ned, industrie." Naar tie „Msb." verneemt, ia besloten om eerlang de hoofdaete! van de Hanze- bank, welke nn te Delft gevestigd, ia, te vevpleatMm naar Rotterdam. z-<J Geen aansluiting bij het tf, V. V. Naar de Ro ttord amech e socialistische „Voortwaarts" vernoemt, is wederom bij referendum van den Bond van Neder- lnndsche Onderwijzers de op het congres aangenomen aansluiting bij het N. V. V. verworpen. Te Rotterdam waren uitgebracht 196 voor en 382 tegen; te Amsterdam 465 voor en 503 tegen en in de afdeeling 's-Gravcnhage 199 voor en 155 tegen de aansluiting. PELGRIMSREIS NAAR LOURDT-'S. Evenals verleden jaar, zal ook weuerom dit jaar een groep pelgrims naar Lourdes gaan onder de geestelijke leiding van pater A. Abels Heerenweg te Uteecbt, ter wijl hot reisbureau van Em. Olais te Ant- werpen, de verdere verzorging op zich neemt. De datum is vastgesteld op 2 Augustus. Op den heenweg een dag opont houd te Parijs, terwijl op de terugreis waarschjjnljjk Biarritz zal worden aange daan. Inschrijvingen kunnen nu rqeds ge schieden. (M«b.) Da Nederlandsche tentoonstelling ie Darijs. De Parijsehe berichtgever van het „Hbl." verneemt, dat hot doorgaan van de Nederlandsche tentoonstelling thans verzekerd i s. Zij ral worden gehou den in de Salie de Jeu de Paiune, zoo als oorspronkelijk was bepaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6