Indrukken van den dag ir STADSNIEUWS. DAM IAATJES VRIJDAG 4 MAART 1921 44ste JAARGANG No. 13753 per KWARTAAL 3.25 'ER WEEK NCO PER POST PER KWART. Bil VOOHUJTBETALIHG f 0.25 f 3.57'/, BUREAUX! NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Olt nummer bestaat uit 2 bladen. OVERWERK IN DE METAAL INDUSTRIE. jsi&im LANGS DEN WEG, te brengen in de P. E. G. E. M. For meel gesproken, kan de raad dezo voor dracht verwerpen, maar naar practische regelen heeft de raad zioh eanigermate gebonden door zijn besluit tot deelneming in de P. E. G. E. M., onder inbrenging van zijn centrales tegen een waarde, be rekend naar een vaat algemeen afschrij vingspercentage. Het is een goede gedachte, aldus zPur.' Haarl, Crt", geweest van De nieuwe huurwetten. Nick Carter-iana. HAARL Ine ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN! Eerste Blad. i68, EEN GROOTE DOQDE. Een groot man is gisteren van ons Mhcengegaan met dr. P. J. H. Cuypers, de IjNederlandsche architect bij uitnemendheid. Het zou zijn als de dwaze poging om een arend te vangen in een vogelkooi, wan neer wij wilden trachten de grootheid van dit genie te omvatten in de ruimte van een 'dagblad-artikel. Een man, die het Rijksmuseum bouwde, die tientallen heerlijke kerken in devote oorspronkelijkheid deed oprijzen uit den Nederlandschen. bodem, die in België, Frankrijk en Scandinavië onverwelkbare triomfen vierde, een geest, die een geheel geslacht bevruchtte met nieuwe kunstdenk beelden, die richting en leiding gaf in een •tijd van wansmaak en decadentie, zulk "een man vereischt voor een eenigszins waardevolle waardeering de pen, de studie len de onderlegdheid van een begaafd kunst historicus. Maar ook ai zou deze Achilles van de kunst nooit zijn Homerus vinden, dan zou zijn eigen onverwoestbaar werk zijn roem voor vele komende geslachten hüjven ver kondigen. Aan het graf van dezen grooten Ne derlandschen Katholieken kunstenaar mo gen wij echter niet voorbijgaan zonder een 'les mee te nemen. De dood, die zoo vaak een groote leermeester is, spreekt hier zulk :pen verheven taal. Daarom een enkel woord over den kun stenaar en den mensch dr. P. Cuypers. Cuypers' 'bewonderde leermeester, de Fransche bouwmeester E. Vio- let-le-duc verhaalt in zijn geestig leer boek' „Geschiedenis van een teekenaar" van den kleinen Jan, die een kat teekende twee pooten en een langen, rechten staart boven den kop uit. De teekening wordt in het gezelschap, waarin de jeug dige artist verkeert, zeer betwist, totdat de man, die in het boek den gezonden geest verpersoon vnus'„Hoe Pub je 't (dan) aange legd om hem te reekenen?" Eu kleine Jan antwoordt: „Ik heb gekeken: hif kwam naar mij toe, heel zachtjes, alsof hij om -wat eten wou vragen, want ik was juist zelf mijn boterham aan 't eten. Hij keek .zóó grappig, net als een mensch. Ik heb hem toen héél goed aangekeken, zonder te lachen; want, ziet u, katten houden er niets van, dat men om ze lacht Ik keek goed en hij keek ook naar mij. Toen nam ik een stukje papier uit mijn zak en het potlood, dat ik van André had gekregen. 'Maar toen poes dit zag, is hij er gauw van door gegaan. Ik herinnerde mij ech ter goed hoe grappig hij er uitzag en tee kende hem op 't papiertje." „Maar je weet toch wel, dat katten vier pooten hebben?" Jan antwoordde niet „Waarom heb je er dan maar twee ge- teekend?" „Daar heb ik niet op gelet meneer, ik tag de andere pooten niet." En toen de ondervrager daarop zijn be wondering voor den kleinen teekenaar luchtte en een uit het gezelschap zich over dien lof verbaasde met de opmerking: „Om jU de waarheid te zeggen, zie ik niet in, dat ptn kat met twee pooten teek enen kreeg deze ten antwoord „Neen, gij siet niet, of liever gij hebt, els zooveel anderen, nooit gezien dan door de oogen van iemand, die ook niet weet iwat „zien" is. Voor u is een kat een dier, behoorend tot het kattengeslacht, met vier pooten en voorzien van een staart, twee uitstekende beweeglijke oortjes en snorharen. Als men nu verzuimt u een van die genoemde ken- teek'enen te laten zien, beweert ge dadelijk, dat het geen kat is. Deze kleine baas stoort zioh aan niets van dit al; hij heeft gelukkig nog niet die massa leelijke prenten gezien, die „com plete" katten moeten verbeelden. Hij ziet een kat in een zekere houding, die hem treft en pakt in eens de voornaamste lij nen, die de houding karakteriseeren. Zit tende ziet het ventje den rug van het beest niet, die door den klop verborgen wordt en daardoor is er niets tusschen den kop en den staart. Ach, die kleine Jan zou een groot ar tist kunnen worden!" Ziedaar op de geestige wijze van een Franschman den toestand geschilderd, zoo als deze was in den tijd, toen de nu ge- •torven 94-jarige Cuypers nog een „kleine Jan" was. Overal in bouwkunst en meubel kunst, in kunstnijverheid, schilder- en teekenkunst heerschte de wansmaak der onnatuurlijkheid, Men zag niet meer door eigen oogen, maar werkte volgens aange leerde tradities. Toen kwam er iemand, die door eigen oogen zag en onder aanvankelijk heftig protest natuur en waarheid dorst brengen In de kunst. Daardoor werd Cuypers de groote bouw meester van zijn tijd. Maar grooter nog dan zijn verdiensten «ijn door het eigen werk, dat hij schiep, /I» zijn roem, dat hij ook anderen, dat hij het met hem opgroeiende geslacht leerde zien, dat hij het doode maakwerk met de knutselende versierselen terugbracht tot eenvoud en natuurlijkheid. Hij is de Apostel geweest voor het her stel van de ambachtskunst; hij mocht het beleven, dat mede door zijn invloed de ambachts- en kunstnijverheidsscholen be gonnen te bloeien; dat zelfs de kleine bur german van de meubelkunst begon te eischen, dat de dingen van dagelijfcsch gebruik, dat zijn stoelen, tafels en kasten hun eerste en voornaamste sieraad vonden in bruikbaarheid en doelmatigheid en niet in hinderlijke krullen en versierselen. Wie in staat is het verschil in smaak te peilen tusschen het tegenwoordige ge slacht en dat van een halve eeuw geleden, die weet, welk een dankbaarheid wij schul dig zijn aan een man, die tienduizenden de oogen voor werkelijke schoonheid heeft ■helpen openen. Maar even hoog dr. Cuypers als kunste naar klom, zoo hoog stond hij ook als mensch. Tot aan zijn dood op patriarchalen leeftijd heeft hij de hitte van den dag ge dragen, heeft hij gezwoegd met de groote talenten hem door God geschonken. Roe rend zijn de verhalen, welke men van den grooten doode doet en waaruit zijn rus- telooze werkzaamheid blijkt.. De arbeid was voor hem het geneesmiddel tegen alle kwalen. Wanneer men zich ziek gevoelde, moest men volgens hem aan 't werk gaan, om weer te genezen. Den arbeid beschouwde hij alls een der grootste gaven Gods, wan neer men het maar eenmaal zóóver bracht, dat de natuurlijke afkeer van vermoeienis veranderde in een hartstochtelijke liefde voor zijn werk. Weinige dagen voor zijn dood heeft hij zelf de teekening, de kleur en den vorm van zijn doodkist aangegeven. Hij liet zich kleeden in de witte pij met het zwarte overkleed der Dominicaner Orde, als Derde Ordeling van Sint Dominicus. Zijn handen omvatten een zwart kruis en zijn trouwen rozenkrans en zoo gaf hij kalm zijn ziel aan den Schepper terug. Is zulk' een leven en zulk een dood niet ontroerend schoon? Wie durft er als dr. Cuypers roemen op zooveel rijke talenten? En toch, zijn leven was vol eenvoud, zijn geest en hart waren kinderlijk vroom en hij vulde zijn dagen met harden en noesten arbeid. Welk een voorbeeld voor ons arbeids- schuw en materialistisch geslacht! Mochten wij dezen grooten kunstenaar, grooten Katholiek: en grooten Nederlander onzen besten dank betoonen door zijn voorbeeld te volgen J 5 MAART. „St. Bavo". Gewone zittïn- AGENDA. Sociëteit gen. Gebouw „Zang en Vriendschap" 10 4 uur Kunst zij ons Doel: Tentoon stelling. De samenwerkende Airbeidersorganisa- tiea berichten ons, dat in de kwestie van het overwerk aan de N. V. Haarlemsche Machinefabriek eenstemmig werd besloten, den volgenden brief aan deze Vennoot schap op te zenden, waarin vervat zijn de voorwaarden waaronder zij overwerk kun nen toestaan. Aan de Directie der Haarlem sche Machinefabriek, Leidsche- vaart, Haarlem. Mijne Heer en. De kwestie van het overwerk aan uw fabrieken werd op een gecombineerde be stuursvergadering onzer organisaties, wel ke na afloop der conferentie van j.l. Za terdag werd gehouden, uitvoerig bespro ken. Het resultaat dezer besprekingen is neergelegd in het volgende voorstel, het welk nu tevens door de ledenvergaderingen is aanvaard geworden. De bovengenoemde organisaties zijn be reid overwerk aan de fabrieken der N.V. Haarlemsche Machinefabriek v/h Gebr. Figee toe te staan, voor het klaarmaken van werkstukken welke in Nederlandsche Suikerfabrieken bij de a,s. campagne moe ten worden benut. De werkgever zal evenwel alle men- schen, welke in de metaalindustrie kun nen worden geplaatst, te werk stellen. Tevens zal elk werk, of onderdeel daar van, dat zich daarvoor leent, naar andere fabrieken worden gezonden, waar dit ver vaardigd kan worden, een en ander met het doel, te voorkomen, dat op de eene fa briek overwerk wordt verricht, terwijl op andere fabrieken werkloosheid heerscht De werktijd zal voor de arbeiders welke bovengenoemd werk uitvoeren, als volgt worden verdeeld: t De eerste 5 dagen der week van 's mor gens 6 tot 814 uur, verder van 9 tot 12 en van 1 uur tot 6H uur aan de Leidsche- vaart 1tot 6 uur. Zaterdags van 7 tot 12 uur. In de verwachting, van uw Directie hierop spoedig een antwoord, hetwelk' de ■bevestiging van een en ander inhoudt, te zullen ontvangen, teekent, hoogachtend., enz. Als toelichting op deze voorstellen aan de H. M. F. berichten zij ons nog, dat de arbeiders organisaties op. het standpunt staan, dat niet altijd zonder meer elk over- deai: Respectez ma Solitude. Napoleon. Waarvan alleen de letters ude nog zichtbaar zijn. Op een anderen boom lezen we:v Combat de la Volupté. Deze spreuk is in haar geheel nog duidelijk te herkennen. Het geheel is met een forsche, volle letter geschre ven en goed gesneden. De bedoeling van den heer Van Tussehenbroek is om de afgietsels te bewaren om, als eenmaal alles ver dwenen is, daaraan nog een tastbare herinnering te hebben voor1 het na geslacht. Er zijn helaas reeds in 1919 door een der spreuken, door een bal dadige hand letters gesneden. AKTE-EXAMEN L. O, Het schriftelijk gedeelte van het examen voor de acte L. O, heeft plaats sop Dinsdag 5 April; het mondeling begint op 13 April. Te Haarlem zal oen e x amen com mi s- sie zitting houden voor de inspectiën Haarlem en Alkmaar. Voorzitter der commissie te Haarlem is dr. J, F. M. Sterck, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haarlem, te Haarlem. ONZE WINKELSTAND. Onze in alle opzichten, zoo moderne lijd stelt ook aan de winkelzaken steeds hoogcre en strengere eischen. Dat begrij pen de Haarlemsche winkeliers en menig nieuwgebouwd en verbouwd perceel ge tuigt daarvan. Zoo heeft nu weer het wel bekende kleedlngniagazijn „Het Anker", Kleine Huotstraat 2, haar zaak gemonder- niseerd. De winkel is belangrijk uitge breid, de étalages vernieuwd, nieuwe bus- les verfraaien op in 't oog loopend'e wijze de uitstalling. De voorpui heeft ©en nieuw kleed gekregen en prijkt nu in een don kerbruin gewaad. Het geheel levert een mooien aanblik op. •BüNinianaMaMuiHm «MisauaziHHi werk zal worden geweigerd. Dit zou tochëtem heer Van Tusschenbroek, direc- immers beteekenen negatie zonder omzien, teur van het museum, voor Kunstnij- odk van bepaalde maatschappelijke of in- verheid, alhier, om van de z.g, Napo- dustrieele belangen. leonsboomen in dien Hout afgietsels Dit kan de positie niet zijn van verant- m maken van de spreuken, welke woordelijke organisaties, en haar houding eenmaal door koning Lodewijk Napo- in kwesties van overwerk mag daardoor loon daarin, gesneden zijn. Deze lui- niet worden bepaald. Echter wenschen zij zich de vrijheid voor te behouden elk geval afzonderlijk onder de oogen te zien en voorwaarden te stellen, welke hun de zekerheid geven dat op geen enkele andere wijze dan door over werk de belangen der Maatschappij of die der industrie kunnen worden gediend. In dit verband wachten de organisaties het antwoord der directie af op bovenver- meilden brief. DE VISSCHERIJ TE IJMUIDEN. Men schrijft ons: Wefllk een tegenstel ling thans met de oorlogsjaren 1915 en 1916, toen er in het visscherijbedrijf al hier reusachtige winsten werden behaald en de kleine maatschappijen als paddestoe len uit den grond verrezen, de meeste met één sohip. Allerlei sleepbooten werden in de vaart gebracht en namen deel aan de visscherü. Fabelachtige sommen betaalde men voor een oude sleepboot. Daarop kwamen de jaren 1917 en 1918, waarin uitvaren zoo goed als onmogelijk was en ook geen steenkolen beschikbaar waren. Na den oorlog is het er niet beter op ge worden. Door den lagen valutastand in Duitschland gaat daar weinig visch heen. De sleepboottrawlers nemen zoo goed als geen deel meer aan de visscherij. De waar de dezer schepen f ^eiirefr ran de stoom trawlers is reus-'^v^Nverminderd. Dit alles heëït tot gevolg dat verschil lende klotiere visscherij --maatschappijen het niet meer kunnen bolwerken en failliet gaan. Reeds is dit met een aantal het ge val geweest en deze week heeft de Haar lemsche rechtbank weer een viertal maat schappijen in staat van faillissement ver klaard. Het waren de Visscherij Mij. St. Peter, aan welke Mij. behoorde de sleepboot trawler Catharina Gertrudis IJ M 120, welk sohip verleden jaar door onbekende oorzaak' op de Noordzee is gezonken; de Visscherij Mij. Arbeid Adelt, aan welke Mij. behoorde de stoomtrawler Brittan- nia I IJ M 90; de stoomvisscherij Mij. Hansa, aan welke Mij. behoorde de stoom trawler Brittannia II IJ M 307 (ook deze stoomtrawler is verleden jaar vermoedelijk door het loopen op een mijn op de Noord zee gezonkerijen tenslotte de visscherij- en Sieepbootddienst Mij. Johanna Maria, die eigenaresse was van den sleepboottrawler Maria IJ M 166. Men ziet hieruit, dat vooral de Maat schappijen, wier schepen op de Noordzee gezonken zijn, in moeilijkheden zijn geko men. Dit komt natuurlijk, omdat de ver zekeringsmaatschappijen niet zoo grif zijn in het uitbetalen der premie, vooral niet nu verschalende schepen blijk'en opzettelijk tot zinken gebracht te zijn. Reden tot ongerustheid behoeven deze faillissementen niet te geven. De groote en sterke maatschappijen staan nog krach tig. Deze dingen kunnen een heilzaam gevolg hebben, n.l., dat de uitwassen worden weg genomen en een gezond bedrijf overblijft. DE P. E. G. E. M. Om do electrieiteitsvoorziening der ge- heele Provincie Noord-Holland onder één beheer te brengen, is, zooals men weet, bij besluiten van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den gemeen teraad te Haarlem en Amsterdam, dè P. E. G. E. M. opgericht. In de sta tuten werd vastgelegd, dat de centrales, die op liet oogenblik reels bestaan, in de P. E. G. E. M. zouden worden opge nomen. Dit zou geschieden volgens do inkoopswaarde, waarvan de noodzakelijke afschrijvi.ngen in mindering zouden wor den gebracht, volgens een vast percentage. Naar aanleiding hiervan is het „N. v d. D," eens op onderzoek uitgetogen, waarbij het blad de volgende bijzonderheden te we ten kwam: Directie en commissarissen van de P. E. G. E. M. zijn op het oogenblik be zig, de waarde van de centrales te be palen uit de gegevens, hun door de ver schillende bedrijfsleiders verstrekt. Deze waarden worden berekend door samentel ling van de verschillende kapitaalsuitga ven voor aanschaffing, vernieuwing en uitbreidinng gedaan. Middelerwijl wordt overleg gepleegd omtrent de vaststel ling van het percentage voor afschrij ving. Het spreekt welhaast vanzelf, dat daarvoor een vast percentage moet wor den aangenomen; bracht men, in plaats van een vast percentage, de werkelijke afschrijving in mindering, Han zou de voorzichtigst beheerde centrale, wegens de hoogere afschrijvingen, voor een betrek kelijk 1 ager kapitaaibedrag moeien worden berekend. Daarna moeten B. en W. van Amsterdam bjjj den raad komen met een voordracht, om de Amsterdamsche cen trales tegen de aangegeven waarde in NAPOLEONS BOOMEN. IV. Zeventien procent. Met schrik heb ik gelezen, dat het aan tal leden van de kiesvereeniging slechts 17 pet. van de 10.000 kiesgerechtigden bedraagt. Zeventien procent! Dat lijkt me een treurig feit in de Bavostad. De schande van het Spaarnel Hoe vaak heeft de stad gedaverd van de politieke actie. Gevóchten is er, ge zwoegd in den strijd, waar het politieke verkiezingen betrof voor stad en land en provincie. Toen een paar jaar terug de reohtsohe meerderheid in den Raad was geforceerd, hebben we glorievol gesproken van een voltooide zege. De terugslag, dien E. V. ons bracht, leer de, dat we nog niet waren gekomen, waar we zijn moesten. Toch is sindsdien menig kloek succes op politiek terrein behaald, maar de open baring van het feit, dat slechts 17 pet. der stemgerechtigden bij de kiesverceni- ging is aangesloten, leert toch weer, dat hij de kiezers en kiezeressen nog niet vol doende juist inzicht bestaat over taak en plicht op politiek terrein. Het is eigenlijk het bewijs, dat nog te veel is ingeworteld de idee, dat de poli tieke strijd pas begint, als de verkiezin gen vlak voor de deur staan en dat de belangstelling van de massa dus niet eer noodig is. Die belangstelling van de massa is ech ter voortdurend noodzakelijk. Politieke actie moet er eiken dag worden gevoerd, zoo niet steeds openlijk, met grooten trom en vliegende vaandels, dan toch in het hart van den katholiek zelf, zeker in het hart van elk kiesgerechtigde. Is hij of zij niet bij de kiesvereeniging aangesloten, dan mist men niet alleen bij tijd en wijle een ongevraagde herinnering aan zijn politieke taak, maar ook sluit men zich zelf uit van het recht tot mede- spreken in de voorbereiding van de actie, hij de samenstelling van het krijgsplan, hij de keuze der aanvoerders, bij de aan- wijzing der candidalen. Op die manier onttrekt men zich, ook tot eigen schade en onvoldaanheid aan het niet onbelangrijkste voorspe lvan de poli tieke beweging, een stuk van den strijd, dat al wordt uitgevochten binnenshuis. Men ziet, hoe noodzakelijk het is, dat elk kiesgerechtigde zich in de kiesver eeniging organiseert. Het mag nu een tijd van crisis zijn, waarin de financiën wonderbaar verma nend zijn, en de koers van zoo menig fonds verbijsterend daalt, zeventien pro cent is een koers, die de hooge waarde van Haarlem's politieke strijdbaarheid valschelijk-misleidend aangeeft En waar nu geen ander kapitaal, dan de plichtgetrouwe belangstelling noodig is, om dezen koers te verhoogen, mag toch zeker verwacht .worden, dqt de spoedig eenige tientallen hooger zij. Dat is slechts een bescheiden eisch. DUITSCHE BOUWVAKARBEIDERS. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat er te Haarlem een 150-tal Duitsche werklieden in het bouwbedrijf zouden werkzaam gesteld worden. Daar er nadien niets meer van deze zaak werd vernomen, zijn we eens gaan infomieeren, of nog buitenlan ders aangenomen worden. Hierbij is ons gebleken ,dat zulks, althans voor zeker den eersten tijd, niet het geval ziaz ijn. Een dergelijken maatregel zal men alleen treffen, indien er hier te lande niet genoeg arbeiders be schikbaar zouden zijn. Van een moge lijk tekort aan goede krachten is ech ter op het oogenblik nog geen sprake en het heeft ailen schijn, dat het zich ook in het geheel niet zal voordoen,, zoodat de kans van een te werk stel len van Duitschers, zeer miniem ge acht kan worden. Wanneer de nieuwe huurwetten, die onlangs door de Eerste Kamer zijn aan genomen, ia werking zullen treden, is nog niet nauwkeurig bekend. Men vertelde ons, dat het nog wel eenige weken zal duren. Wei kan Worden gezegd, dat de nieuwe wettelijke bepalingen krachtig uitgevoerd zullen worden. In de nieuwe wetten komt een bepaling voor dat de huuroommissie leegstaande (of quasi-bewoonde) woningen voor den eigenaar kan verhuren. Liefhebbers zul len er bij de huurcommissie wel genoeg bekend zijn. Nu bestaat er in Haarlem een verorde ning, waarbij het verboden is woningen langer dan een maand onbewoond te la ten staan, doch deze vervalt wanneer de Rijkswet in werking treedt. Bovendien geeft de Rijkswet veel meer bevoegdheid dan de plaatselijke verordening. Krachtens deze kan alleen, wanneer een huiseigenaar, zijn woning onbewoond liet staan, tegen ■hem proces-verbaal worden opgemaakt. Weigerde hij zijn huis te verhuren, dan kon alleen nogmaals proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt. Krachtens de Rijkswet zal de huur commissie de bevoegdheid krijgen zelf de huizen te verhuren. Iets anders betreft de bepaling in de herziene woningnoodwet omtrent 't „ont trekken of out trok ken houden" van wo ningruimte aan de bestemming, die deze op 1 Februari 1920 had. B. en W. moeten daarvoor toestemming geven (zooals trou wens in Haarlem krachtens gemeentelijke verordening al het gevat is) en kunnen aan die toestemming voorwaarden verbin den. Voorwaarde bijvoorbeeld voor het verhuren van een woonhuis als winkel of kantoorlokalen zal in het algemeen wel zijn. het doen bouwen van een nieuwe woningruimte, tot een gelijk oppervlak Maar het oppervlak alleen is geen vol doende criterium: ook met het aantal woningen moet rekening worden gehouden (gesteld bijv., dat iemand twintig of der tig krotten wil afbreken om een fabriek te bouwen;) dan geeft het niet of hij ééij of twee flinke woonhuizen er voor in de plaats wil zatten). Wij veronderstellen echter dat van gemeentewege wat dit laatste betreft wel maatregelen zullen genomen worden om de billijkheid te be trachten. k l' OPPASSEN. Terwijl mej. 0. 0. W. S., in 't postkan toor even haar portemonnaie had neer gelegd, maakte een ander zich van het voorwerp, inhoudende f 18.50, meester. HET P. E. N. Gedeputeerde Staten deelen mede, dat het rapport over het provinciaal electri- citeitsbedrijf van den accountant, den heer Th. Limperg Jr., 8 Jan. is ingekomen. Het rapport zal aan de Staten gezonden worden, zoodra Gedep. Staten ook in staat kzijn te voldoen aan het verzoek der Staten om een overzicht te geven van de financiëele positie van het bedrijf. Den heer Limperg i.s opgedragen daar voor gegevens te verzamelen aan de hand der fmanciëele resultaten over 1920. De gegevens zullen niet voor 1 April verwerkt zijn. Gedep. Staten vertrouwen, dat een en ander behandeld kan worden in een buitengewone zitting in Mei. TE WATER Gisternamiddiag, ongeveer 4 uur, ge raakte al spelende een 4-jarig jongetje te water aan den Heerensingel. Door een voorbijganger, die gekleed te water sprong werd het jongetje op het droge gebracht en in de Zusterschool aldaar ondergebracht, waar het door de Zusters van droge kleertjes werd vooraten. VOETBALCLUB „DE DAMIATEN". In de zaal van den R.K. Kring had' Donderdagavond een vergadering plaats van verschillende leden van voornoemde' vereeniging ten einde te geraken tot op richting eener R.K. Middenstand svoetbal- olub. Na korte besprekingen was men 't' spoedig eens, zoodat Donderdag de eer ste Haarlemsche middenstands-voetbal club tot stand is gekomen, die den naam zal dragen van de Daimiaten. De vereeniging is een onderaM. van^ den R.K. Kring, doch ook niet-leden van den Kring zullen zicth hij de voetbalclub aansluiten, Het vertrek van onzen commissaris van politic, die vanaf 14 Maart a.s. hoofd commissaris van politie te Utrecht wordt, brengt mij de volgende geschiedenis in het geheugen. Er was eens een stad met ruim 70.000 inwoners en een groot aantal politie agenten. Het waren allen volwassen man nen en men noemde ze „mannen met baarden", niet omdat zij allen een baard droegen, maar omdat het waren manne tjesputters, die niet zonder handschoenen moesten worden aangepakt. En aan hun hoofd stond een commis saris van politie, die blijk gaf, behalve erg gesteld te zijn op het respect zijner manschappen voor zijn hoogen hoed, een vaderlijke zorg te hebben voor het welen wee der stad, over wier heil hij had te waken. Zoo achtte hij het te gevaarlijk b.v. dat een politie-agent bewapend was met een revolver. Wel waren het allen kerels van stavast, maar een revolver konden zij niet hantecren, vond de vaderlijke man en. ook waren ze niet in staat dat aan to leeren. Hun sabel mochten zij evenmin gebruiken dan in allenuitersten nood. „Met den gummistok er op," dat was do opperste concessie van den hoofdman der politiemannen. Intusschen tierde het ge boefte in de stad welig op, die steeds donkerder werd omdat de gasfabriek niet voldoende gas meer afleverde en inbraken waren aan de orde van den dag. Het gevolg was, dat de agenten, voor eigen veiligheid, hoe dan ook, toch revolvers in handen kregen, maar welke? Het gebeurde eens dat geschoten werd: op inbrekers op een weg met koninklij ken naam en dat de revolverkogei wel den loop van het wapen verliet maar iu een boogje naar den agent, die 't schot loste, terugkwam. Een collega van den agent loste vier schoten, doch alle ket sten. Dat waren de wapenen, waarmede deze Nick Carters bewapend waren. Za waren gevaarlijker voor hen zetf da» voor do boeven. Genoemde Commissaris hield ook van orde en regelmaat. Om de dieven te Ver schalken, liet hij zijn agenten 's nachts op bepaalde uren bepaalde rondes loopen. Geen duimbreed mocht daarvan worden afgeweken. Het gevolg was, dat eens een inbreker gesnord werd, die een boekje, bij zich droeg, waarin keurig netjes, alle rondes der agenten waren imge, schreven, welke die week reeds goloopeij waren en die nog moesten geloopen won den.. De inbrekers wisten dus precies op welke plaats en hoe laat de politie agenten ergens passeerden. Rustig wacht* ten z(j dan ook de komst der agenten af; hielden rich stil, terwijl deze voorbije liepen en begonnen daarna rustig aaq hun werk, want zij waren zeker iu( de eerste 2 uur niet gestoord te worden, De Commissaris van politie sloeg zich de handen in elkaar over de vraag ho< het mogelijk was in te breken bij een zoo'n puik georganiseerden dienst, als hjj had gemaakt. Er valt nog veel meer te vertellen over den uitstekenden dienst, zooals did toen geregeld was. De commissaris van politie was ook tegen het gebruik van rijwielen door zijn agenten. Dat ging hem te vlug, en zulk* terwijl in andere plaatsen motorfietsen, automobielen en vliegmachines voor da [vervolging van misdadigers werden ge bruikt. Eindelijk was de tijd ook voor den' hoofdman dezer «genten daar, dat ihij| gaan moest en hij ging na veel moeite en' men gaf hem het kruis na. Een jongere kracht nam zijn werk over en de ge melde Nick Carter-bravourstukjes be hoorden weldra tot het verleden. Doch dit alles is gebeurd nog niet zool heel veel jaren geleden en in een stad niet zoo heel ver hier vandaan. Hot voorfoopig bestuur werd samen gesteld' uit de heeren H. N. Smits, voor zitter, H. Star, B. Gussenhoven, H. van Liemt en J. Vin-tges. Een voorloopige elftalcommissie werd samengesteld ui't de heeren Vlasman, P« v. Gaart en J. Smits. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedep. Staten stellen voor over 1920 aan de gemeente Velsen voor een handels- cursus te IJ muiden f 100 bij te dragen, benevens een extra-bijdrage van f 84. Ver der met ingang van 1921 een subsidi» van f 830 tot wederopzegging. EERLIJKE VINDER. Donderdagmiddag vond oen man, bij het Verwul'ft een taschje, dat een dam«( bij het instappen der tram had laten vallen. Dadelijk liep hij de tram achterna en bij de eerste halte, Anegang, kon h(j de dame de verloren tasch weer over handigen. Een beloonlng volgde voor detf eerlijken man. RIJWIEL GESTOLEN. In de Warmoesstraat is gisteren eau- onbeheerd staand damesrijwtei van eige» naar Cés} veranderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1