Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND, VAN ALLES WAT. ^RUDAG 4 MAART 1921 Parlementaire Kroniek. De Conferentie te Londen. EEN RAT ALS TOEGANGSBEWIJS In verscheidene Amerikaansche ste den voert jnen een verwoeden verdel gingsoorlog tegen de ratten en er zijn gemeenten ,dóe het zoo ver hebben gebracht, 'dat mijlen in hun omtrek zich geen rat meer durft te verton nen. i i i Op alle mogelijke manieren heeft men de ratteniacht pracüsch aange- 8ENENGDE BUITENL. BERICHTEN Sovjet-Rusland te Amsterdam. Theorie en Practijk. HET BROOZE LEVEN DER ZEPPELINS. De c>c-rnorxiening. ""Set vrijzinnig democratisch Kamerlid, ,ao heer Van Beresteijn, is van vele, zoo biet van alle markten thuis. Het zou id an ook wel een wonder geweest zijn, nis hij niet ijverig deelgenomen had aan |de debatten over het door de regeering ingediende wetsontwerp inzake de electri- feiteitsvoorziening. Niet dat de heer Van (Beresteijn, overigens een bekwaam man, 'deskundige in deze materie genoemd kan word on. Die deskundigheid trouwens is beperkt bij sleohts heel weinig Kamerle den. Dat neemt echter niet weg, dat de >-ad-hargervader van Veendam over het Iwetsontwerp praatte, dat het een iaard had Hij moest niets van het regeeringsontwerp hebben. De vraag of dit ontwerp zou Btrekken tot bevordering der belangen iyan het platteland, beantwoordde hij ijjsntkennend. «Je socialistische heer Van der Weer den had in „Het Volk" de meening ver kondigd, dat hebzuchtige kapitalisten nif vroes voor een geringe tariefsverhoo- ging ft»" de plattelanders, de zoo vurig begeerde eloctriciteit trachten te onthou den Ge hebt abuis, mijn waarde, voegde ^hem de heer Van Beresteijn toe. Het platteland zon allerminst met dit wets ontwerp gebaat wezen. Zie maar eens, Bpotte hij, hoe opgetogen de boeren (die tui ook de Zondagsbestelling zien afschaf ten) over de po3t zijn, hoezeer bij de regeling van den spoorwegdienst met hun ne belangen rekening wordt gehouden. yHet rijk zorgt niet het vlugst voor het platteland". Veel beter is decentralisa tie, is een soepele regeling. Deze laat ste krijgt men ook niet door de instelling Van een centraliseerende naamlooze ven nootschap, gelijk ons b.v. de spoorweg- fnisère der laatste jaren (al is daarin dan nu eenige verbetering gekomen) Jeert. Tenslotte bracht de vrijzinnig demo cratische afgevaardigde zijn bezwaren in 3 punten te samen. Volgens hem werden lo. bij elkander govoegd de organisatie van het bedrijf en de regeling van een anders recht, het geen twee geheel verschillende dingen waren. 2o. Zou het wetsontwerp stilstand ten gevolge hebben. Ieder oogenblik zou in trekking van een concessie mogelijk zijn, Welk vooruitzicht de gemeenten enz. van silo hervormingen en uitbreidingen zou jfschrikkenn. So. Alle macht zou bij de administra tie worden gebracht; de minister zou alle mogelijk© beslissingen nemen. Wat wil de heer Van Beresteijn dan Met den heer Marchant, zijn par tij genoot woncchte hij „aanhouding van het wets ontwerp". Doze wensch belichaamde hij -in een motie. Ken voorstander van betoekenis kwam (Dinsdag aan het woord: de Kath: lieke afgevaardigden Boogaarts. Deze mag als volkomen deskundig genoemd worden. Het is alleen maar jammer, dat da des kundigen het niet met elkaar eens zijn. De heer Bongaerts dan stelde voorop, dat het wetsontwerp concentratie ter berei king van meer economische voortbrenging betoogt; hij meendo te kunnen aantoonen w .lat dit laatste doel ook inderdaad Zal kunnen worden bereikt. De ooncen- truiio zoo ging liij voort moet technisch en administratief wezen. Zoo dra de administratieve concentratie is tot stand r-ckomen, zal de technische poiicentra - 'elf uitwijzen", zul ten de groa.i, die voor deze •Doncentratie het ee.'s. m aanmerking ko- men, vanzelf opvallen. Maar die tech nische concentratie kan niet langen tijd vooruit ontworpen worden. „Waag het er maar opl" was dus het adv lies van den heer Bongaerts, „en er *ullea heusch geen dolle Hingon gebeu ren". Overigens gaf hjj zelf toe, dat het hier groote belangen raakt, dat de Kamer den feitelijken leiders van het slaalselectriciteilsbedrijf eea groote be voegdheid toekent. Verder voorzag spre ker bij concentratie, bezuiniging op de reserves, verzameling van afval-electri- eitcit, doelmatige koppeling der centra les enz. DK KLOK hLci-t JJu iVl I-.MSI IH I'.i .IJ K' h'. STEM. Van a.ia muziek-instrumentan, schrijft het „Journal des Débats", is het boos aardigst zonder twijiei, de wekker. „Sta oproept hij den armen slaper toe. Het uur van den zorg heeft weer geslagen, van de dagelijksohe kwelling, van den aroeid, van den trein, dien ge zoudt kunnen nussan van de autobus, waar ge met levensgevaar op moet springen en van duizonu anuere ongemakken, die het leven in de kleinigheden bederven. De vader van den wijsgeer Montaigne Bet zqn zoon iederen morgen wekken door de accoorden van een orkestje, eon voorbeeld, dat bij de huidige loonen der musici gemakkeigkar te loven dan te voigou is. Doch wij leven in een tijd, waa.in de woienschap er naar streeft de ontorekende kunst te vervangen. En zoo is er een Amoiikaansche klokkenmaker, Viuoente Pinto, die ons in staat heeft ge steld ons voortaan te doen wekken door de stem van een bloedverwant of van een vriend. De klok van Pinto roept de sla pers om zes uur 's ochtends, dezen een- vouuigen, doch gebiedenden raad toe „Les uur Sta op I Tijd om te gaan werken 1" Doch de stom kan ook andere dingen zeggen. Soldaten, monniken, sonoueren, al«e menseken kunnen hun «Jecialon wekker hebben „Soldaat, vlug Nog verklaarden zich vóór het wets ontwerp, de katholiek Engels, de so cialist Van der Woerden, de Unie-libe raal Lely; tegen het wetsontwerp uitten zich de anti-revolutionair Oolijn, de christ. hist. Schokking, die mede na mens zijn fractie sprak en "de plattelan der Braat. De heer Lely, geheel deskundig, stel de voorop, dat uit het bedrijf zelf de behoefte aan unificatie is opgekomen, evenals vroeger bij de Spoorwegen en de Telefoon, waar de natuurlijke revo lutie evenzeer uit vrees en om politieke motieven langen tijd is tegengehouden. In een schets van de ontwikkeling van dit bedrijf kwam de spreker tot de con clusie, dat de tegenwoordige centralen binnen enkele jaren niet zullen kunnen voldoen aan de behoefte (van bijv. een milliard K.W.UU. per jaar) en dat dus aanbouw van centrales noodig zal zijn. De provinciën zullen hoogspanningslij nen gaan aanleggen en dan zijn deze ook te gebruiken voor de koppeling der be staande en te stichten centralen, terwijl de tusschenkomst van den Staat onmis baar zal zijn om de provinciën tot elkaar te brengen! De Unie-liberale afgevaardigde heeft ten slotte gewezen op het feit, dat de provinciale besturen geen adressen aan de Kamer hebben gezonden, terwijl de ge meentebesturen zich ten onrechte beangst maken voor de winsten, welke zij thans uit de elec. bedrijven trekken. Scherp hebben de heeren van der Waer- den en Lely zich beiden gekeerd tegen het bekende adres van het Centraal Indu strieel Verbond „namens 600 leden* aan de Kamer geztnden. De zaak heeft echter nog een anderen, niet minder belangrijken kant dan de technische, en wel de financieele. Vrijwel is deze laatste kant bij de tot nu toe ge houden beschouwingen over 't hoofd ge zien. Omtrent de kosten, die het wetsont werp zal meebrengen verkeert men nage noeg in 't duister Op deze belangrijke zijde van heet vraagstuk wordt in het „Hbld." gewezen. De ramingen, zoo lezen we daar, loopen uiteen van 125 tot 250 millioen. Laat ons aannemen, dat de waarheid ongeveer in liet midden zal liggen, en dat voor de uit voering van dit werk circa 175 millioen noodig zal zijn. Is het dan te verantwoor den, dat de Staat, die voor de woning- ziening, den aanleg van kanalen in Twen te en Limburg, en voor zooveel andere werkzaamheden, die voor hel opheffen van bestaande wantoestanden, of voor de economische ontwikkeling van het land zulke enorme bedragen heeft uit te geven, ook nog 175 millioen (of wat meer of minder), zal spendeeren aan een werk, omtrent welke wenschelijkheid en rentabi liteit de meeening der deskundigen zoo buitengewoon sterk uiteenloopt? En dan nog iets. Het is gemakkelijk ge noeg om dergelijke uitgaven te voteeren. Maar op welke wijze stelt men zich voor, het benoodigde bedrag te vinden? De gel den voor het hoogspanningsnet enz. zullen wel niet dadelijk in het geheel benoodigd zijn, maar toch in een betrekkelijk kort tijdsbestek moeten worden verschaft Moet nu de omloop van sohatkistpapier voor dit doel maar weer rustig met zeer veel tien tallen miliioenen guldens worden uitge breid? Moet het opereerend kapitaal der Nederlandsche Bank, dat in den laatsten tijd tengevolge van aflossing van antici patiebiljetten der groote gemeenten enz. eenige ontspanning begon aan te tonnen, maar weer worden uitgebreid door een aanzienlijke stijging van bij deze instel ling te disconteeren schatkistpromessen? Zou de Staat op deze wjjze niet zelf een nieuwe oorzaak van inflatie scheppen? De vlottende schuld des Rijks bedraagt op het oogenblik niet minder dan 486 millioen. Hierin is wel is waar een voor schot aan de koloniën begrepen van 274 millioen. Maar zelfs na aftrek hiervan is het bedrag, dat door voorschotten voor woningbouw enz. binnenkort nog belang rijk zal moeten toenemen, reeds van zoo- danigen omvang, dat eerder aan consolida tie van schuld dient te worden gedacht dan aan het opeenstapelen v^n nieuwe miliioenen vlottende schuld voor een werk, omtrent welks rentabiliteit onder de des kundigen geen eenstemmingheid bestaak en welk economisch nut in geen geval bijzonder hoog kan worden aangeslagen, nu het doei: een goede electriciteitsvoor- ziening van het land, b(j den bestaanden toestand reeds in vrij hooge mate is be reikt" Tot zoover de schrijver in het „Hbld." naar uw dienst;" of „Broeder, ga moet sterven", of een ander rroaljjk refrein. En wat de dames betreft, de klok heeft eea moeilijke keuze uit de schat der Fransche poëzie. Het kt" zij u „Reveil- lez vou3, belie endormie," of „Mignon- ne, levez-vous, vous êtes paresseuse I" van Bonsard. Want de dichters en zelfs de minst matineuse, hebben een manie gehad om do lieftalligheden van den morgenstond on do voordeelen van hot vroeg-opstaan te bezingen. Doch hiermee zijn de functies van de nieuwe klok niet uitgeput Zij heeft zich reeds een groot succes verworven in Ame- rikaansohe families mot huwbare dochters Ieder jong meisje heeft in Amerika het reoht haar uitverkorene te ontvangen in don salon der familie en die visites doren dikwijls tot laat in den avond terwijl de ouders, overmand door den slaap, meer en meer verlangen naar het vertrek van den pretendent Doch wanneer de klok elf uur slaat roept de klok „Elf uur tijd om naar huis te gaan I" En de bezoekers worden herinnerd aan de regelen der welvoego- lijkheid. Deze klok bespaart de ouders het uitspreken van vervelende werktuige lijke zinnen en het geven van steken onder water. En zoo zou men deze klok nog vele wijze dingen kunnen- laten zeggen. Om half zes s middags zou zij de theedrin kende dames en de borrelende heeren, die zich druk m°kan over dan woning- In elk geval zal het tttëfischefijk rijn, lat bij de verdere debatten ever het wets ontwerp, ook de financieel# zijde ter dege onder 't oog wordt gezien. Het ultimatum. De correspondent van Havas te Londen verneemt dat de geallieerden Woensdag middag tot overeenstemming kwamen over het antwoord en de tegenvoorstellen aan Duitschland. In groote lijnen werd aldus overeenge komen en vastgesteld: le. De Duitsche voorstellen zijn on aannemelijk. 2e. De Parijsche voorstellen moeten de basis van de onderhandelingen blijven. 3e. De Duitsche delegatie zal hoog stens vier dagen den tijd hebben om de voorstellen van Parijs aan te nemen. 4e. In geval van weigering zouden de geallieerden twee steenkolenhavens in het Rijngebied bezetten. 5e. Duitschland zou ten slotte getrof fen worden door de economische sancties, indien het volhardde in zijn onwil om te betalen, met name met een heffing van 50 pCt. op den verkoop van Duitsche pro ducten in de geallieerde landen en het in stellen van een speciaal douane-regime, waardoor de linker-Rijnoever van het ove rige Duitschland gescheiden wordt. De „Times" meldt dat de striktste ge heimhouding wordt bewaard aangaande den juisten aard van de besluiten, die de geallieerden gisteren hebben genomen. Des niettemin is er goede reden om aan te ne men, dat zij inderdaad op een ultimatum neerkomen. Bekend is dat zij met alge- ineene stemmen zijn aangenomen. Indien de Duitschers ze niet aannemen, zul er waarschijnlijk een geleidelijke bezet ting plaats hebben van Duitsche steden te gelijk met de toepassing van economische sancties. Gezegd wordt, dat Frankrijk be reid is handelend op te treden op een en kel woord van commando van den Geal lieerden Raad. Later werd gemeld, dat Lloyd George gisteren aan de Duitsche delegatie een ant woord heeft gegeven in bovengenoemden zin. Daarbij heeft hij geëischt, dat Duitsch land vóór a.s. Maandag 12 uur meedeelt, of de Duitsche regeering voornemens is de Parijsche overeenkomst te aanvaarden óf voorstellen te doen, welke op andere wijze haar van haar verplichtingen ont slaat. Geschiedt dit niet, dan zullen de bovengenoemde sancties in werking treden. De voorloopige 20 milliard. De commissie van herstel heeft op 26 Februari aan de Duitsche regeering een mededeeling gedaan betreffende de ver plichtingen die Duitschland heeft ingevol ge artikel 235 van het Verdrag van Ver sailles. Vóór eind April 1921 moeten leveringen in geld of natura gelijk aan een waarde van 20 milliard goud marken, waarvan af getrokken mogen worden de uitgaven die Duitschland had te maken voor voedings- en grondstoffen, geschieden. De Duitsche regeering heeft in haar nota van 20 Januari 1921 verklaard reeds de betreffende 20 milliard te hebben be taald. Inderdaad verzocht Duitschland om voor een som van ongeveer 15 milliard goud marken te worden gecrediteerd, zijn de de waarde der Duitsche staatsgoederen in het afgestane gebied en de geleverde koopvaardijvloot Maar volgens inlichtin gen die thans in het bezit der commissie zijn, schijnt het bedrag waarvoor Duitsch land uit dezen hoofde gecrediteerd moet worden één milliard niet te overtreffen. De commissie, die verklaart, dat ze on mogelijk reeds voor einde April de juiste rekening omtrent de gedane leveringen kan indienen, deelt dan mede, dat ze de gedetailleerde schatting van de gedane leveringen voortgezet, maar nu reeds duidelijk wil maken, dat op het oogen blik in elk geival het tekort in de leverin gen, krachtens arL 235 door Duitschland te doen, nog wel 12 milliard bedraagt. En de commissie verzocht dus de Duit sche regeering de noodige inlichtingen, inzake de wijze waarop ze aan haar verplichtingen wil voldoen. TEGEN DE REVOLUTIONAIRE ELEMENTEN. 't Engelsche blad de „Momingpost heefl nood, over de duurte en over het aantal Eransche maarschalken, kunnen toeroe pen „Le temps s'en va, le temps s'en va I" Oude menschen houden van het spreekwoord, dat zegt de tijd is een wijze raadgever". Waarom zou hij zijn raadgevingen niet doen hooren met de stem der klokken P O VEE EEN GOED GEHEUGEN. Een goed geheugen zoo schrijft „De Dokter in huis" is in den „strijd om het bestaan" vooral voor hoofdwer kers een wapen van groote scherpte. Voor het rangschikken van feiten en het maken van gevolgtrekkingen daar uit, hetgeen in zoovele takken der weten- sohap te pas komt, is een goed geheugen eea hoofdvereiach to. Voor den student, den staatsman, den beambte, den predi kant, den redenaar is het geheugen een factor van groote beteekenis. Velen kla gen in onzen tijd van zenuwzwakte en haastig werken over het afnemen van het geheugen. Allerlei middelen worden aangeprezen om het geheugen te verster ken. Memotechnische systemen zijn uit gevonden om door allerlei kunstgrepeh het onthouden van jaartallen, namen, for mules, enz. te vergemakkelijken. De meesten lijden echter aau het gebrek, dat zij door to groote inspanning der op merkzaamheid de hersenen te veel ver moeien en op den duur het tegendeel o. verken van hetgeen zjj beoogen. v meerdere maten, op grond van zekere ver schijnselen of gegevens, de meening ver kondigd, dat de opstand in Ierland werd geleid, of althans gestuwd, door bolsje wisten en dat do daarfelande gevoerde actie deel uitmaakt van esn samenzwering tot vernietiging van het Britsche rijk. Het blad deelt thans mede, dat er Dinsdag in het Lagerhuis een bijeenkomst heeft plaats gehad van een aantal leden van Lager- en Hoogeihuls tot het behandelen van een rapport inzake de internationale revolu tionaire beweging. De hertog van Nor thumberland, die als voorzitter fungeerde, verklaarde dat hij in het bezit was van de bewijzen, dat de opstand in Ierland niet slechts een nationale beweging was, doch een onderdeel van een internationale samenzwering, ontworpen door de promo tors van de Russische Sovjetrevolutie, tot omverwerping van het Britsche rijk. Hij deelde mede, dat een deputatie aan den premier de feiten had voorgelegd en dat sedert een commissie de zaak nader had bestudeerd en tot de conclusie was gekomen dat Ierland op het oogenblik het slagveld was der revolutionairen, die ten doel hadden Engeland te dwingen, in Ierland zoo'n groole bezetting te leggen, dat de troepen, die in Graot-Britannië overbleven, niet voldoende waren om den opstand der communisten, welke in voorbereiding was, ie dempen. In deze omstandigheden zou het, volgens den hertog van Northumberland, noodlottig zijn, zoo de regeering zwakheid toonde bij de behandeling van de moordcampagne, die thans wordt gevoerd, of den revolu tionairen politieke concessier te doen. Hij hield de bijeenkomst voor, dat de voor uitzichten in Britsch-Indië en Egypte even somber waren, daar de revolutionaire be weging in deze bedde landen den laatsten tijd eveneens in omvang waren toegeno men. Hij stelde voor, tot volgende stappen over te gaan: 1. Het Britsche volk van het gevaar op de hoogte stellen. 2. Op de regeering druk uit te oefenen, opdat zij krachtiger optrede dan thans het geval is tot het tegengaan van op ruiing. 3. De strafwet straffer te maken met het doel de toevloeiing van buitenlandsch geld, dat thans vrij het rijk binnenstroomt, en de buitenlandsche propaganda te be teugelen. 4. De politiek van het doen van con cessies aan de revolutionairen te doen stop zeiten. Naar aanleiding van dit voorstel had een discussie plaats, waarvan het resul taat was, dat oen beslissing werd aange houden lot een volgende bijeenkomst. HET LOONVRAAGSTUK IN ENGELAND. Een vergadering van gedelegeerden van de federatie van bouwvakorganisaties be sloot aan de leden de aanneming aan te bevelen van een veranderlijke schaal (sli ding scale), welke de loonen regelt in over eenstemming met de kosten van het levens onderhoud. Voorgesteld wordt om als grondslag van het loon te nemen een cij fer van 170 pCt boven de kosten van voor den oorlog en wanneer er een verlaging van 6.5 pCt. plaats heeft, de loonen auto matisch te doen veriagen met een halven stuiver per uur. Het voorstel zal aan een stemming onder de leden der betrokken vakvereenigingen worden onderworpen. De patroons in de bouwvakken zijn nog steeds tegen betaling in verhouding tot den geleverden arbeid, DE TOESTAND IN RUSLAND. Het Russisch Agentschap geeft berichten omtrent de ernstige gebeurtenissen, die tussehen 21 Februari en 1 Maart te Pe- trograd hebben plaats gehad. In den nach telijken aanval van 27 op 28 Februari, die de trouwgebleven sovjettroepen af sloegen, hadden de opstandelingen meer dan 150 dooden en een groot aantal ge wonden. Volgens een telegram uit Riga, bombar deert de artillerie Moskou; voornamelijk worden de arbeiderswijken onder vuur ge nomen. Er is aanzienlijke schade aange richt, het aantal slachtoffers loopt in de honderden. Uit Terijoki wordt geseind, dat de roode troepen in geforceerde marschen naar Pe- trogad optrekken. De Sovjet-regeering heeft alle commu nistische troepen gemobiliseerd en deze naar Moskou en Petrograd laten optrek ken. De spoorweg tussehen deze beide ste den is door militairen bezet, en het perso nenverkeer stopgezet. Volgens de laatste .mededeelingen heb ben de communistische troepen en he* VERSTROOID. Eea professor had eea voetbad geno men en nam eea haaddoek om zoja voetea te drogen. Hij droogde eerst rijn rechterbeen af en zette dit weer ia 'tbad. Daarna droogde hij zijn linkerbeen en zette dit ook weer ia 'tbad. Zoo giag bij eenigea tijd door tot bij ten slotte zich achter het oor krabde en bij zich zelve opmerkte Heeromen tijd, ik wist niet dat ik zooveel voetea had. Tweede redacteur van eea week blad „Hier krijg ik eea artikel toe gezonden over eep hanengevecht, met foto's van de stervende dieren, stalen sporen, verwilderd publjgk-.," Hoofdredacteur: „Prachtig. Geef het direct naar de zetterij." Tweede redacteur „Nou.., ons blad is eea wcekblad-voor-het-huisgezin 1" Hoofdredacteur „Je hebt gelijk. Zet er hoofdjes boven Eea weerzinwek kend bedrijf I Waarom «rijpt de politie niet in rooae regiment de opstandelingen een bloedige nederlaag toegebracht In de stra ten van Moskou is hardnekkig gevochten. De Sovjet-troepen herwonnen alle stads wijken, die door de opstandelingen waren genomen. Onderzoekingen werden inge steld; de bolsjewiki deden vele arresta ties, voornamelijk van arbeiders. De „Daily Chronicle" meldt, dat volgens de jongste berichten betreffende de op touw gezette tegenrevolutie in Rusland, de ongeregeldheden den 24stcn Februari be gonnen met het plunderen van de voedsel opslagplaatsen te St. Petersburg. Een regi ment dat zijn officieren doodde, werd daarna ontwapend en naar het front in den Kaukasus gezonden. Gelooft wordt dat de vloot tegen de bolsjewisten is en ge meld wordt, dat zij Petersburg bombar deert. Het blad verneemt, dat het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken niet geneigd is, de berichten betreffende een re volutie in twijfel te trekken. Het bericht dat het ministerie geen enkel bericht van deze strekking heeft ontvangen, is van al len grond ontbloot volgens ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche za ken, die de berichten naar alle waarschijn lijkheid juist achten. De „Daily Mail" verneemt uit Bjornberg, dat uitgewekenen uit St. Petersburg mede- deelen, dat de opstand te Petersburg te vroeg is begonnen in afwachting van een algemeenen opstand tegen de bolsjewisten, HET EERSTE SLACHTOFFER VAN DEN OORLOG. In bet gebied van den Boven-Rijn, aan den weg van Joncherey naar Fa- verois, op een half uur afstand van Delle, wordt binnenkort een monument ont huld, opgericht tor nagedachtenis van den eersten Franschman, korp. Peugeot, van het 44e Regement-Infanterie, dio door een Duitscher werd gedood op 2 Aug. 1914, nog voor dat de oorlog verklaard was. Op drie der fronten van het monu ment zijn inscripties aangebracht. Op dat aan de westzijde staat gegrift: „Dit monument is opgericht uit bij dragen van de geheele wereld, voor den korporaal Jules-André Peugeot, van het 44e regement-Inf'anterie commandant van een kleine dekkingspost." Aan de zuidzijde: „Hier heeft op Zondag 2 Aug. '14, om tien uur 's morgens, ruim 30 uur voordat het den oorlog verklaarde aan Frankrijk en terwijl de regeering van de republiek, teneinde elke aan leiding tot conflict weg te nemen, haar grensnbewakingstroepen tot op 10 K.M. van de grens had teruggetrokken het keizerlijke en koninklijke Duitschland het eerste Fransche bloed vergoten." Op het noorderfront: „De Duitsche luitenant Mayer heeft hier, na ingevalge ontvangen bevelen op het gebied van de republiek te zijn doorgedrongen aan het hoofd van een patroulla jagers te paard uit Mulhouse, met eea revolverschot den korporaal Peu geot gedood." Op het vierde front ten slotte zjjn de namen gegrift van de 46 steden, die bijgedragen hebben in de kosten van het gedenkteeken. Het monument vertoont een Germar nia-figuur, met de Pickelhaube op, en een grimmig gelaat, die, de linkerhand reikende aan het Recht, dit met do rechterhand den dolk in den rug stoot Deze uitbeelding draagt de inscriptie: „La violation du Droit" (de verkrach ting van het Recht) en den datum 2 Augustus 1914. De correspondent van de „Times" meldt uit New York, dat president Wil son Woensdag zijn laatste kabinetszitting heeft gehouden, welke 3Vï uur duurde en in hoofdzaak bestond uit nabetrachtingen en het nemen van afscheid. Bij de tussehen tjjdflche verkiezing in Woolwich (Engeland) is Gue, de co alitie-candidaat, met 13.724 stemmen te gen Ramsey Mac. Donald, den labour- candidlaat, met 13.041 stemmen gekozen. De „Times" verneemt uit Bulawayo, dat de meeste mijnen in Rhodesië het werk hebben stopgezet, tengevolge van het feit, dat de mijneigenaars van de ar beiders bet recht eischen om ook niet- vakvereenigingsleden sis arbeiders aan te stellen Champ Clark is gisteren overleden. pakt en ook de liefhebberij er in b(j de bevolking aangewakkerd. Hoe ook particulieren daarbij hun best doen büjkt uit het feit, dat in Marion (Ohio) een bioscoop aan iedereen, die een doode rat aan het loket afgeeft, een vrjjkaart geeft Het is een probaat middel gebleken. UIT HET CIRCUS HAGENBECK. Een van de meest populaire olifanten van het Hagenbeek-circus te Hamburg, Jumbo, heeft een ongeluk gehad met een van zijn voorpooten. Toen hjj met drie andere dikhuiden op een houten ver- hooging, zijn voorstelling zou beginnen, zakte hij met zijn linkervoorpoot door den vloer heen. Doodelijk verschrikt trok hij zijn poot terug, doch deed dit met zoo'n vaart dat hjj een van zijn nagels afscheurde. Het beest zette een oorver- scheurende keel op. De bewakers kwa men onmidellijk toeloopen met een wasch tobbe, .waarin zij warm water en een des-infectie middel goten. De gekwet ste poot werd daarin gezet en toen de wond goed was uitgewasschen, bestreek men de teen met jodofonn. Daarna werd er een verband gelegd, waarmee 60 M- verbaad hoen ging. In het begin protes teerde Jumbo hevig en bewoog zijn ver bonden poot gillend en trompetterend in de lucht Doch spoedig voelde hij den weldadig en invloed van het verband en kalmeerde h(j. Er werd een schoen voor hem gemaakt en Jumbo, die .tweemaal DE HOND VAN LLOYD GEORGE l Zooals men zich herinnert, heeft Lioyd George van zijn vacantiereis in den zomer van het vorig jaar uit Zwitserland een St. Bernhardshond meegebracht. Hij was er in geslaagd, dezen viervoeter de controle te doen passeeren zonder dat hij voor observatie in het quarantainestation werd geplaatst. De minister van Landbouw; echter, die er de lucht van kreeg, wensch- te ook voor dien hond van den eerste minister geen uitzondering en liet hfet beest alsnog in quarantaine plaatsen. Sedert werd er van den hond vanUoyd George niets meer vernomen. Als men er nog eens aan mocht hebben gedacht, was het toch zeker op het landgoed Chequers. Dit blijkt echter niet het geval. Men lcaa slechts het volgende beriaht, dat is be kend gemaakt door niemand meer of minder dian uenzelfden minister van Landbouw die den SL Bemhard van zijn nieuwen eigenaar Het weghalen, n.l.: „Van tijd tot tijd doet het bericht de ronden dat de SL Bernhardhond dien de eerste minister uit Zwitserland heeft medege bracht, een speciale behandeling heeft genoten en niet den voorgeschreven tijds duur in quarantaine heeft doorgebracht. Dit bericht is van allen grond ontblooL De hond van dien eerste minister ver toeft in het hondenasyl te Hackbridge, in Surrey en zal niet worden ontslagen voor 8 Maart, den datum dat de quarantaine- periode zal eindigen." Het blijkt dus dat de hond van Lioyd George niet alleen nog steeds in quaran taine zit, maar ook dat hij de afgunst van andere hondenbezitters ondervindt en dat hij het voorwerp van ©en openbare officieele verklaring is zeker een zeld zaam feit voor een hond, ai is het een St. Bemhard en al behoort hij aan Lioyd George. Men kan zeggen, dat ais Lioyd George niet reeds befaamd was geweest, hij het door zijn hond zou zijn geworden, „Hbld." Dat Sovjet-Rusland, te Amsterdam liet hulpbureau van den heer Wijnkoop c-S, naar voren heeft geschoven ais een inter nationalen voorpost; is opnieuw gebleken uit het proces egen de Fransche communis ten voor de assisen der Seine, herinnert dd „Tijd." Dit proces houdt verlband met de begin Mei 1920 uitgebroken werkstakingen, en aan de beklaagden wordt verweten, dat zij met behulp dier stakingen een zuiver revo- lutionnaire beweging hebben willen ui tl tur ken, en dat zij zich dan van het gezag meester gemaakt zouden hebben en een dictatuur ingesteld, overeenkomende met die der Russische sovjets. Volgens de Fransche bladen waren er. te Stockholm, Kopenhagen, Berlijn en Aon sterdam propaganda-centra gevestigd, Monatte, Loriot en Souvarine, stonden, volgens de acte van beschuldiging, in ge regelde correspondentie met de bolsjewisti sche leiders in Rusland en met het „hulp bureau van de communistische Interna tionale te «Amsterdam". „Het onderzoek! heeft tevens aan het licht gebracht, aldu» schrijft het „Journal," dat een van da directeuren van het bureau te Amsterdam, Rutgers, in den herfst 1919 een som van 20 millioen roebel mee uit Rusland neeft gebracht, welk bedrag bestemd, was voor. het propaganda-secretariaat in Wejt- Europa, dat zijn zetel te Berlijn heeft Da vrouw van denzelfden Rutgers had kost bare edelsteenen, uit Rusland afkomsug naar Nederland gebracht Zij waren be stemd om verkocht te worden ten bate van de communistische beweging." Of het ook noodig is, dat de wetgeving middelen aan de hand doet om zich tegen dergelijke samenzweringen op het geordend staatsleven te verzetten! Den ex-dominé Kruyt op den dag vain heden anarchistisch lid der Tweede Ka mer, behoeven wij aan onze lezers niet voor te steMien. De beurs van dezen heer Kruyt nu, schijnt minder revolutionnair gezind te zijn dan zijn hart Immers, de „Blijde Wereld" het chris ten-socialistisch weekblad, vestigt er da aandacht op, dat hij een der eigenaars is van het AmsterdamschePredikbeur- tenbladv een der meest conservatieve or ganen in ons land, maar tevens door zijn per dag door zijn veearts bezocht wordt, maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Het is de moeite waard kennis te nemen van de cijfersdie door Duitsch land worden gegeven over het lot van de Zeppelins in den oorlog. In den loop daarvan werd door 83 Zeppelins geopereerd, hetgeen voor 66 hunner een tragischen afloop had. Het was dus een ware hecatombe. Slechts 17 bleven voor zulk 'n uiteinde gespaard, 34 werden door de geallieerden neer geschoten, 2 werden er bij het ver laten of bij het binnengaan van do hangars vernield; 13 luchtschepen zijn een prooi der vtammeu geworden, iU zijn er vernield bij de landing; 4 zijn er afgedreven door eea panne aan de motoren; een werd er in brand gestoken door het hemelvuur; X brag zijn touwen, sloeg op de vlucht en verdween spoorloos en een viel ten slotte in de Noordzee. BEZINT EER GE BEGINT. „Die portretten moet ik niet hebben," zei de cliënt. „Ik lijk wel een aap." De fotograaf keek den man met een glimlach van verachting aan. „Dat had je moeten bedenken," zei hij, „alvorens je je liet fotographeeren."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5