Binnenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Handel en nijverheid. ORDE EN ARBEID. Kunst ©n Kennis. Nederland en 't Rijnvaartverkeer. nederlandsche automobielen- tentoonstelling. R.K. CENTR. RAAD VAN BEDRIJVEN. Verkeer en Posterijen. r Uit onze Oost. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Landbouw en Visscherij, wie advertentiekolommen een goudmijntje x>or de familie Kruijt. j Natuurlijk was deze „publicatie", aHes )chalve aangenaam voor den heer Kruijt, flie met eenige nietszeggende praatjes zich san de zaak tracht af te maken. De „Blijde Wereld" antwoordt nu weer: „Maar nu het predikbeurtenblad, waarvan de eigenaars alle werk door anderen kunnen laten opknappen, om zelf met de groote winst ervan te gaan strijken. Het is het meest duffe en be schimmelde Wad van dien aard, dat we kennen. De wereld en ook de kerk zou er \an opfrisscheu, indien het verdween. Ook zouden de eigenaars zeker invloed kunnen uitoefenen, dat het in wat rui- ruimer, vrijer en moderner geest werd geschreven, zij 't dan met verlies van heel wat geld aan advertenties eri abonnemen ten. Dat 't Kamerlid Kruyt daarvan eige naar is ergerde ons zoo, omdat hij in „Opwaarts" altijd het socialisme van het offer, van de daad en van den moed heeft gepropageerd en de sociaal democratie zelfs, meermalen lafheid heeft verweten." Het woord is nu weer aan den bolsje wist Kruyt, die, nota-bene, eet en drinkt ©p de winst van een conservatief predikan tenblaadje. Ook bij dezen mensch staan theorie en practijk, woord en daad, met elkaar op vij- jmdigen voet. Aan liet zeer belangrijke wetsontwerp, dat een langen, geleerden naam heeft, pmar dat wij duidelijkheidshalve kortweg bovenstaanden titel geven, onUeenen wij bet volgende: Het standpunt van Nederland. Geheel onveranderd meende de Rcgee- ting de Rijnarlikelen van Versailles niet te kunnen aanvaarden en mei name meen de zij een eondilo sine qua non te mogen maken van een vertegenwoordiging :n de (Centrale Commissie voor de Rijnvaart. Besprekingen te Parijs, waaraan dezer zijds werd deelgenomen door Jhr. dr. J. Loudon, H. M.'s gezant te Parijs, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga en den heer A. G. Krölter hebben eindelijk tot .overeenstemming geleid. Deze is thans ■eergelegd in een pro loco! van 21 Janu ari 1921, dal deel van het wetsontwerp uitmaakt. Het protocol beval de acht door Frankrijk, Grool-Brillannië, België en Ita lië aanvaarde punten, waarvan de Neder- Ikmdsehe Regeering haar toetreding tot de desbetreffende artikelen van het Vre desverdrag heeft gemeend te moeten af hankelijk maken; het voorziet voorts dc Inwerkingtreding dier toetreding op den dag, volgende op dien der kennisgeving jran de loetreding aan dc Frausche Re geering, die haar zal mededeelen aan de overige geallieerde en geassocieerde Re geeringen. Üe Algemeens Conventie. Wat de verschillende artikelen van het Vredesverdrag betreft, op welke dit wets ontwerp betrekking heeft, aan dc desbe treffende opmerkingen in de Mem. v. Toc- Beliting is het volgende ontleend. Het kwam de Regeering voor, dat do aanvaarding bij voorbaat van de „Con tention Générale" door hel feit onzer toe treding slechts aannemelijk zou zijn voor Itoovcr Nederland op gelijken voet als de geallieerde en geassocieerde Mogendheden aan de tot slandbrenging van dat verdrag zou medewerken. In punt 2 van het pro toko! is aan dit verlangen van de Neder landsche Regeering tegemoet gekomen. De vertegenwoordiging. Artikel 355 kent haast de vertegeuwoor- jfiging der oeversla ten ook aan Groot- 'Brittannië, Italië en België de bevoegd heid toe zioh in de commissie Ie laten gterfegenwoordigen, terwijl aan Frankrijk bovendien permanent wordt toegekend het voorzitterschap, dat vroeger ieder jaar door het lot werd aangewezen. Overtuigd van dc wenschelijkheid om tol overeenstemming le geraken, heeft de Regeering gemeend, dat zij in het als ge- Volg van den oorlog ingevoerde nieuwe regime zou kunnen berusten, zoo althans de andere regeeringen bij trader inzien «ouden willen rekening houden met de aanspraken die Nederland als belangrijke ©overslaat zich geroepen achtte te doen gelden. De Regeering heeft de voldoening mo gen smaken, dat tenslotte op dit punt Nederlands gerechtvaardigde aanspraken erkend zijn geworden en de andere Sta len er zich mede vereenigd hebben, dat onder 3o. van het protokol liet aantal ferlegenwoordigers van Nederland op drie is gebracht. Onttrekking van water aan den Rijn. Bij artikel 358 heeft DuilschlunJ er in toegestemd, dat op het Duitsch—Frausche riviervak Frankrijk hel uitsluitende recht zou bezitten om Rijnwater te gebruiken ten bate der verkrijging van eteelrUche kracht, alsmede ten bate van bevloeiingen, «cheepvaartkanalen of andere doeleinden. De Regeering heeft de overtuiging ge lregen dat de geringe waleronltrekking, die van. de toepassing van artikel 358 liet gevolg zal kuneii zijn, geen voor de scheepvaart schadelijke gevolgen behoeft te hebben. Ken A ntwerpen-Rijnkanaal. Het is den Staten-Generaal bekend, dat de Regeering geen bezwaar maakt tegen liet doorsneden worden van Limburg door ecu Antwerpen—'Rijn-kanaal, waarvan ort. 3(11 hel vak noemt, dat tusschen Maas en Rijn zou liggen. Ook meende «ij geen bezwaren !c moeten maken tegen de overige bepalingen van dal artikel, voor zoover dat n.l. alleen hel Dnilsche kanaalvak betreft, dal liet artikel niet toepasselijk zal zijn op hel Nederlandsche Vak. is op verzoek der Regeering uitdruk kelijk vastgelegd in punt 7 van liet pro tocol. Dit brengt meteen mede dat de es issing door België, waarvan hel eerste M van artikel afit gewaagt, geeo betrek king kan licbben op hel Nederl-.mdsche stuk san hel kanaal, iets wat in het' protocol ook met zooveel woorden is tot uiting gebracht. De Centrale Commissie. Op verzoek der Regeering is in het pro tocol vastgelegd, dat op Nederlandsch ge bied de bevoegdheid der Centrale Com missie op nieuwe wateren slechts kan worden uitgebreid met toestemming var Nederland. De Regeering heeft geineend in afwach ting van de formeele loetreding tot de Rijnartikelen van Versailles, die eerst na goedkeuring en ratificatie van het proto col zal kunnen plaats hebben, dat hel op haar weg ligt, zich te doen vertegen woordigen op de vergadering der commis sie, die 25 Februari e.k. le Straatsburg zal bijeenkomen. Te 's Hage zal van 5 lot 12 April een groote uulomobielentenloonstelling in den Dierentuin plaats hebben. Het bestuur van bovengenoemd lichaam verzoekt in aanvulling van het perscom muniqué omtrent de bestuursvergadering van 22 Februari 1.1. liet volgende le be richten, teneinde misverstand te voorko men: le. Zooais van zelf spreekt, hebben noch de aanwezige adviseerende leden, noch prof. Aengenent aan het nemen der besluiten op die vergadering meegewerkt. De kwaliteit, waarin zij bij de bestuurs vergaderingen tegenwoordig zijn, sluif van zelf uit, dat zij daarin een stem zouden uitbrengen. 2e. Bij de besprekingen over de actie, die begonnen zal worden in dc kiesver- eenigiugen, heeft prof. Aengenent de be denkingen* die zijns inziens legen die actie bestaan, naar voren gebracht en zich tegen die actie uitgesproken. Handelsregisterwet en wet op de K. v. K. Naar het „Vad." verneemt, zullen de Handelsregisterwet 1918 en de wet op de Kamers van Koophandel 1920 vermoede lijk 15 Maart a.s. in werking treden. ACTIE TEGEN DEN BELASTINGDRUK. Zooals we reeds meldden, wordt in Utrecht druk op een request aan H. M. de Koningin geteekend, tol vermindering van den belastingdruk. Naar liet „U. D." meedeelt, Joop! het aantal betuigingen van instemming in dc duizenden. Het blad schrijft: „Een zeer belangrijk contingent kwam uit den inlcUecttteefen middenstand. Een groot aantal hoogleeraren, hoogere amb tenaren, leden van de rechterlijke macht, doctoren, advocaten heeft geteekend. Maar ook uit andere kringen, zéér kleine han delaars b.v. was een vrij sterke sympathie te bespeuren. Wij troffen daartegenover eenige namen aan van bankdirecteuren, groot-industrieel en e. d. Men kan zijn in druk in een enkelen zin samenvattend coiwfateereu, dat de adbaesie-beiuigingen met liet request le aanschouwen geven een algemeen verzet tegen den belasting druk, daarbij in acht nemende dat spe ciaal de intelleetueele middenstand zéér veelvuldig heeft geteekend." Heden, Vrijdag, wordt hel request ver zonden. De burgemeester vau Amsterdam. Naar „Het Volk" verneemt, is het niet waarschijnlijk dal burgemeester Teilegen reeds op 15 Maart terugkeert van zijn ver lof tot herstel van gezondheid. Hij zal langer rust noodig hebben en eerst tegen 1 April de waarneming van zijn ambt hervatten. Goederenvervoer naar Duitse blond, Het i ervoer verbod voor wagonladingen van Nederland naar en door Dniisch- laiid, wordt met 5 Maart opgeheven. Van dien dag behoeven dus geen vergunnin gen tof vervoer van wagons van Neder land naar en door Dirrtschland bij het üuitsche gezantschap te 's Gravemhagc worden aangevraagd. VAN EEN ADDVOCAAT EN EEN GELDBUIDEL. De „N. Socr, Ct." vertelt: Het geschiedde, dat een bekend Soeraba- jaasch advocaat van een reis uit den Oost hoek naar Soera-ba ja terugkeerde en reis de in een appartement, waarin ook geze- ten was een inspecteer end ambtenaar van de S.S. en nog een dame. De inspecteur had een zak met geld bij zich, me, wanneer hij hier en da;ir eens even aan een station den trein verliet, werd toevertrouwd aan de dame. Maar in Rangil wilde het geval, dat ook' de dame zich eens even wikte verzetten en toen kwam de geldbuidel zoolang onder toe- ziclu van den pleitbezorger Toen echter de inspecteur zijn plaats in dc coupé weer innam, was de zak met „eld verdwenen. De advocaat, beweerde, hem te hebben verloren. Hoe men ook zocht, de zak was weg en bleef weg. Later echter, zoo verklaren verschillende Sé tuigen, is de zak in het bezit van den rechtsgeleerde gezien. De Raad van Justitie heeft tliaus rechtsingang met last tot instructie tegen dezen advocaat verleend. AANSLAG IN ATJEH. Uit Kola-Tjané verneemt de „Sum. Post", dat daar een aanslag is gepleegd op het leven van den adjudant-onder officier Van der Veen. Een nader bericht meldt: Een Alasser wist hel kampement bin nen te dringen en verwondde den adju dant-onderofficier Van der Veen vrij ernstig aan het achterhoofd. Levensge vaar is evenwel uitgesloten. De aanvaller werd onmiildellijk neerge schoten. De bevolking is rustig. Aan politieke oorzaken behoeft niet le worden gedacht. Hel blad teekent hierbij aan. „Vermoedelijk hebben we hier weer te doen met een xgn die Atjehschfi qngfiluk- kigen die lm de een af andere rcdt-ij dén dood zoeken en in het vertrouwen op een beter hiernamaals een ka fir met zich mee wensclicn te nemen. Zoolang dit ge loof onder de lagere bevolkingsklasse in Atjeli blijft heerscben, zullen we van aan slagen op Europeanen blijven liooren." Vergadering van Donderdag ,1 Muur t Bij de voortzetting der algemeene be schouwingen over DE STAATSBEGROOTING bespreekt de heer GEERTSEMA, C.-H., de moeilijkheden in den landbouw en het vraagstuk der werkloosheid. De heer BLOMJOUS, R. K., bestrijdt liet socialisatie systeem en pleit voor handhaving van het beslaande productie stelsel. Hij hoopt dat de middenstand zal blijven beslaan. Voorts verdedigt spr. de encycliek „Reruiri Novarum" waardoor het privaatbezit wordt beschermd. Spr. brengt hulde aan den Minister van Arbeid voor het ingrijpen in den woningnood, door het premiestelsel. De heer VLIEGEN, S. D. A. P„ zegt dat de regelmatige ontwikkeling der maat schappelijke verhouding niet belemmerd mag worden. De arbeidersklasse zal niet toestaan dal verkregen rechten worden teruggenomen. De uilgaven moeten nood zakelijk vermeerderen door dc uitvoering van belangrijke sociale maatregelen. Voorts verdedigt spr. de socialisatie. Spr. ontkent dat de 8-m-endag oorzaak is van de werkloosheid. Hij juicht de voorziening in den woningnood toe even als de instelling der bezuinigingsinspectie. Voorts bestrijdt hij den lieer Blomjous inzake socialisatie. De fusie der vrijzinnige partijen noemt spr. een reactie. De heer DIEPENHORST, A. R., be strijdt socialisatie. De regeering heeft in dezen een iaak te vervullen, doch 't meest moet worden verwacht van de zedelijke krachten in de maatschappij. Aan solida riteit bestaat de grootste behoefte. De roeping der regeering is ondersteu ning van werkloozen en verruiming der werkgelegenheid, In dit verband wijst spr. op de protectie van den handel in het bui tenland. Spr. wenscht steun aan den handel langs directen en indireclen weg. Hij wil echter waarschuwen tegen toeslag op de loonen. Voorts wenscht hij dc in stelling van een Staatscommissie voor de reconstructie van onze handelsbalans. Dc heer VAN EMBDEN, V. D., bestrijdt den heer Diepenhorst. Ten aanzien van so cialisatie der handelspolitiek wil spr. de regeering toeroepen: Bezint eer gij begint. Spr. breekt zijn rede af. Vergadering van Donderdag 3 Maart. Heden wordt voortgegaan met de be handeling van het wetsontwerp in zake de elcctriciteitsvoorziening van het larnl. De MINISTEB, de heer KöNIG, zet zijn gisteren afgebroken rede voort. Spr. be handelt eerst uitvoerig eenige technische punten. Hij verwacht van een cenlralisa- tie groote besparing. De militaire bezwa ren legen de concentratie zijn ongegrond gebleken, de bedrijfszekerheid behoeft on der dc concentratie niet te lijden. Conoenlratie van het c'ectriciteitsbedrijf zal van groote beteekenis zijn bij de le verwachten clectrifieulie der spoorwegen. Ten aanzien van de vertegenwoordiging der arbeiders in dc bedrijfsleiding wenscht spr. geen incidenteele beslissing. De malie van Beresleijn, vragende om nadere overweging van het ontwerp wordt door den minister ontraden. Een andere regeling datn de voorgestelde acht hij niet mogelijk en uitstel is hoogst ongewensehl. Hierna wordt gerepliceerd. De heer VAN DER WAERDEN (S. D. A. P.) dient een .motie in, waarin verte genwoordiging der arbeiders in den raad van commissarissen der op te richten nmimlooze ven nootschap wordt, gevraagd. SCHIPBREUKELINGEN AANGEKO MEN. Met het Engelsclie stoomschip „Archimedes", Dinsdagmorgen van Buenos Ayres te Rotterdam, aangeko men, is aangebracht de uit tien kop pen bestaande bemanning van het Por- tugeesche zeilschip „Suzanno" kapi tein F. V. Santanna, Zaterdagmor gen. is dit zeilschip, met een lading steenkolen van Cardiff op reis naar Ponta Delgsda, in de golf van Biscaye tengevolge van het ruwe weer lek geslagen én op 46 gr. 5 min. Noor derbreedte en 7 gr. Westerlengte ge zonken. De bemanning sprong met zwemvesten aan over boord, toen het schip zonk en werd door de „Archi medes" gered. Het zeilschip is eigen dom van de Compania Carrejadores Aeoreanos le Ponta Delgada. De ge ilede bemanning is gered. EEN OUD GEBRUIK DAT VER DWIJNEN GAAT. In „Amslelodanum" deelt Corn. J. G. het volgende mede over liet verdwijnen van den ouden Driekoningenbrief. lederen Amsterdammer is de kreet be kend, die pp 6 Jnuari nog altijd 's avonds langs straten en grachten vernomen werd die min of meer droefgeestige straatroep: ,,'n Ooorlje, 'n trekbrief en 'n cent 'n kroon". Onder dien roep werd dan des avonds nog altijd de oude Driekoningen- brief verkocht, prijkend met de portret ten van Kasper, Melchioc en Baithasar, de drie koningen, in houtsnee. In de vorige eeuwen vertoonden zich straatzangers als de drie koningen uitge dost, op straat, en zongen hij een trans parante ster hun overgeleverde liederen, waarbij zij geld ophaalden. Het laatste' overblijfsel van de gebruiken op Drie koningenavond was „de brief". Dit jaar is die Driekoningen-brief voor 't iaalsl op de straat gevent. „De drukker, de Erven van de Geer, firma van der Linden, in de Egelantier straat, gaf, op mijn vraag, als oorzaak op, dat de menschen er in den laatsten tijd niet voldoende meer aan verdienden, om ei- een loonend avondgeldje van te maken. Overigens zou de liefhebberij er nog wel voor geweest zijn om de tradi tie te blijven voortzetten, evenals er in den nazomer altijd nog vrouwen uit het volk gevonden worden die met luste haar „nieuwe neuten" slijten. „De drukker moet echter tegenwoor dig een te hoogen inkoopsprijs in reke ning brengen, die aan alle berekeningen bij de verkoopers den bodem inslaat, al waren er particuliere liefhebbers voor den Driekoningen-brief, die met een kwartje en meer per stuk willen betalen. Want het waren de verzamelaars, die er nog geld voor over hadden. Op gespeeld werd er niet meer. „Weer een oud gebruik, waarvan het laatste spoor nu verdwenen is." EEN KIPPENSTAD. Vijf en zeventig kilometers van San Francisco (N. Amerika) ligt een klein plaatsje van ongeveer 6000 inwoners, niaar dal een bevolking van meer dan één millioen kippen telt. Dat is Petalu- ma. Et zijn daar menschen die 20.000 kippen houden. Vóór den oorlog voerde Pelalnma jaarlijks gemiddeld 150 milli oen eieren uit. (Avicullura) EEN VERMOMDE OPLICHTER. Eenigen tijd geleden, vertelt de „Tel.", ontving de firma Philips te Eindhoven, van oen technisch bureau hier !c lande aanbiedingen van mechanische teekenin- gen op werktuigkundig gebied. De firma Philips, niet vermoedende, dat zij hier blijkbaar met een gefingeerd bureau te doen had, ging op deze aanbiedingen in en stelde zich in eotact met dit bureau. Na eenige correspondentie werd een ver tegenwoordiger o nfboden cn Maaniiag mm. diende zich, namens dat bureau, een heer aan, die voorgaf ingenieur te zijn. De teekeningen, welke deze ingenieur toonde droegen veel overeenkomst met de reproducties op dc teekenkamer der Philips-fabriek en bleken bij onderzoek copieën fe zijn. De man, die zich aandien de, werd hierop opmerkzaam gemaakt en tevens viel het op, dat zijn baard v;el wat los aan zijn kin hing. Men koesterde argwaan en rukte hem den baard van bet gezicht af, en toen bleek het niemand an ders te zijn dan de 29-jarige teekenaar B., dm op de leek enk am er der fabriek van Philips werkzaam is, doch sedert een drietal maanden met ziekteverlof thuis was. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd en werd de pscudo-ingc- meur geboeid in arrest gesteld. Het on derzoek der politie in deze vreemdsoor tige zaak duurt voort. De pseudo-ingenieur is naar Den Bosch getransporteerd oin Ier beschikking le worden gesteld van den officier van jus titie aldaar. B. was in pension en had zich ook daar vermomd. IvdoÖLOTtiG ONGEVAL Een reserve-korporaal uit Arnhem die de school voor verlofsofficieren der ar tillerie te Ede bezoekt, is op noodlottige wijze om liet leven gekomen. Hij had zich Dinsdagavond laat per motor rijwiel van Arnhem naar Ede begeven, is onderweg op den Amsterdamschen straatweg geslipt en vermoedelijk tegen een boom geslin gerd. Des nachts vond men Item hevig verwoud, dood op den weg. Zijn lijk is naar Ede overgebracht. OVERTREDING DER HUURCOMMISSIE- WET. Tegen zekeren L. te Helmond, 'n ver huurder van woningen, werden door de politie niet minder dan 22 proccssen-ver- liaat opgemaakt ter zake overtreding der Huurcomm issiewet. KINDERMOORD TE NIJMEGEN. Door de politie te Nijmegen is aan gehouden de 23-jarige dienstbode W. J. uil Cranenburg, (Duitschl). Zij blijkt de moeder te zijn van het kind, waarvan Zondag het lijkje in liet Hunerpark is gevonden. De aangehoudene heeft bekend, het lykje in dit park le hebben neerge legd. De recherche doet nader onderzoek. VERKEERD GEDRUKTE BANKBIL JETTEN VAN 40. Naar „Het Volk" verneemt, zijn sinds eenigen tijd een aantal bankbiljetten van 40 (groene biljetten) in omloop, die aan de vier hoeken inplaats van het cij fer 40, het cijfer 60 aanwijzen. Men heeft hier, zegt het blad, te doen met een vergissing van de drukkerij waar liet Nederlandsche bankpapier wordt ge drukt. De Ned. Bank is bezig de biijeilen aan le circulatie le onttrekken en betaalt er bij inwisseling 40 voor uit. Bij informatie is het „N. v. d. D." ge bleken, dat er inderdaad eenige van de genoemde biljetten, die als misdruk had den moeten worden vernietigd, <le drukke rij hebben verlaten en aan de Ned. Bank zijn afgeleverd. 't Is echter zoo goed als zekér, dat er geen enkele in circulatie is gebracht. Voor het geval, dat dit toch zou zijn geschied zijn de correspondent- cn agent schappen gewaarschuwd. In ieder geval betaalt de Bank bij in wisseling 40 uit, want bohalve de ge noemde leemte (dat in de vier hoeken het cijfer „6o" staat) zijn de biljettèn goed. Het middengedeelte vermeldt, dat de Bank aan toonder „veertig gulden" uitbetaalt. EEN HOND ALS BLUNDE-GELEIDER. Het was zeker eeu ongewoon schouw spel, dat den nieuwsgierigen Amsterdam mer Donderdagmorgen in de Ufrechtsehe- siraat deed stilstaan. Er was een blin de, die door een hond door het stads gewoel geleid' werd, een Duilscbe oor logsinvalide, die op niets anders vertrou wen kon dan op zijn gehoor cn op den trouwen viervoeter, die naast hem bleef en hem waarschuwde voor automobielen, trams, trottoirs en kelders. De demonstratie ging, naaf de „Tel." meldt, uit van éeu Kynologenchib, die Zaterdag zijn tentoonstelling in het Pa leis voor Volksvlijt zal openen en nu den heer VV. Schwanatus uit Bremen in de gelegenheid gesteld had de aanwezigen kennis te doen maken met de resul taten van de dressuur van z.g. „blindeh- lionden". Uit de korte explicatie teeke nen we aan, d&t er houden zijn, die in veertien dagen afgericht kunen worden. Een bepaald ra3 wordt hiervoor niet aan gewezen. Natuurlijk zal de eene hond een goede geleider zijn en de andere een slechte. De dressuur moet zoo hoog wor den opgevoerd, dat de blinde zich wer kelijk één voelt met zijn hond. Men dient echter niet uit het oog te verliezen, dat niet iedere blinde in staat is geleid te worden en dat een goede blindenhand lieel spoedig verknoeid kan worden. Het meerendeel dier honden beslaat uit Her ders en Dobbermanns. In Duitschland wordt veelvuldig ge bruik van den bond gemaakt. Soms heeft de ongelukige een kaart in brailleschrift bij zich alsmede een klapper, zoodlat hij met de vingers zijn weg op dc kaart kan bepalen. In dat land is liet den blinde ook toegestaan, den hond mee in dc tram te nemen en men is dat daar al zeer gewoon. Na dleze uiteenzetting nam de expedi tie een aanvang. De blinde, die met de rechterhand een Ieeren lus met hand greep, die aan den halsband bevestigd was, vasthield, verliet langzaam het Pa leis. Voor dc tramhalte was het verkeer druk en oversteken zou voor den onge lukkige beteeken.cn overreden te worden. Daarom bleef de Duitsche liordsr onbe wegelijk slaan, na even le hebben geze ten. Dit toch is het teeken voor den blinde, dat hij „stoepje op" of „stoepje af" moet. Toen de weg vrij was gaf een licht rukje aan den riem don blinde te verstaan, dat hij veilig den weg kon over steken. Dit gebeurde. Bij de Utrecjatschestraat geschiedde weer hetzelfde. De liond ging even zitten en stak toen den rijweg over. omringd door een groot aantal nieuwsgierigen. Af en toe zette een voorbijganger zijn l'iets dwars over het trottoir. Dan trok de hond iels naar links tot den trottoir band, ging zitten, daarna den rijweg op, ging ten tweede male zitien en begaf zich weer op het trottoir. Een ruder maal trok hij den ongelukkige zicht ach ter 'n tramwagen om. Slechts eenmaal aarzelde hij even, zonder dat er z'ch een obstakel voord: cd. Dat was, toen Lotte aldus de naam van den trouwen viervoeter een slager passeerde. Maar zijn plichtsgevoel ging hom hoven alles en veilig bracht hij den oorlogsinvalide weer naar hel Palei* Ernstig motor-ongeluk, Woens dagmiddag is een 34-jarig gehuwd mo torrijder uit A'dam op oen straatweg in de gemeente Buurmalsen tegen een boom gereden. De ongelukkige werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Zijn metgezel werd aan hoofd en neus verwond. De ze vertrok per trein naar Amsterdam Verdronken. Aau den Aaismcer- derdijk bij Aalsmeer werd Dinsdag avond, na een vermissing van enkele uren, verdronken uit de Ringvaart opgeiiaald het O-jarig zoontje van W. Joren. De 43-jarige chauffeur J, R., uit 's-ü raveonoge, die Dinsdagavond op den Haagweg hij Delft legen de stoom tram opreed, en in liet ziekenhuis aldaar werd opgenomen, is aan de bekomen verwondingen overleden. Overreden cn gedood. - Te VHer- togeabosch. is de machinist W. IIaa- gcu, uit Vlijmen, vim een in beweging zijnden trein gevallen en, door een juist passeerenden sneltrein overreden. Eeu voet werd geheel, een gedeel telijk verbrijzeld. Naar het ziekenhuis der Eerw, Broeders to 's-R-owh over gebracht, is hij aldaar aan de beko men verwondingen overleden. De on gelukkige was 26 jaar oud, gehuwd; en vader van een kind. Te Oudepekela (Gron.) woedde Dins dagavond een hevige brand in de manu facturenzaak der weduwe G. Worlelboer. Het huis is geheel afgebrand. Dc behui zing van P. Oppentooht en bakkerij van H. Werkman kregen brandschade en wer den met moeite behouden. Te Beiden (Drente), is Dinsdagmor gen door onbekende oorzaak de woning, bewoond door de lieeren van Gulclener en Wilkes, tot den grond toe afgebrand. Door het krachtig optreden der brandweer bleven de helende woningen behouden. Het 12-jarig zoontje van den direc teur der suikerfabriek, den heer Konings, te Oudenbosch dat verleden week zulke lievige brandwonden bekwam, doordat de spiritus van zijn tooverlantaarnlampje vlam vatte, is na smartelijk lijden over leden. Inbraak. Bij den beer H., wonende aau de Groolhertoginnelaan te 's-IIage is in den afgeloopen nacht, terwijl eenige bewoners van het perceel boven sliepen ingebroken. Er wordt veel vermist, maar hoeveel er vermist wordt kan, doordat H. afwezig is, nog niet met zekerheid wor den vastgesteld. Een kamer werd in vol slagen wanorde gebracht, van den voor raad wijn en sigaretten was een ruim ge bruik gemaakt door de inbrekers. Gevaarlijk goedje. De 15-jarige P. V., wonende in de Haagscheslaat te Scheve- ningen, beeft in het Noord-Oost Duin gevonden een zak met buskruit genum merd I5c: M. Mr. no. 2. De zak met in houd werd naar het politiebureau over gebracht en van daar door de militaire autoriteiten weggehaald. Brand te Alkmaar. Woensdag avond is te Alkmaar brand uitgebro ken in do loodsen vau de. ineubelfa- kriek „Eik en Linden" van II, Jansen. De groote voorraad van afgewerkte meubelen en werk hout is verbrand, hoewel tal van spuiten spoedig in werking waren gebracht. VERHOOGING SUBSIDIE-PERCENTAG® WERKLOOZENKASSEN. De Minister van Arbeid heeft het vol gende aan de gemeentebesturen medege deeld: Omdat het Werkloosheidsbesluit 1917 nog slechts gedurende betrekkelijk korten tijd gewerkt heeft, waren bij vele kassen in de bouwbedrijven in het vorige jaar de re serves, bestemd om aan een eenigszins buitengewone seizoen-werkloosheid het hoofd te bieden, of in het geheel niet, of in nog onvoldoende mate aanwezig. Dacrom moeslen in den loop van hei vo rig jaar de besturen der kassen de bijdra gen der leden belangrijk verhoogen op mijn voorschrift. Het scheen mij echter niet doelmatig, dc verhooging aanstonds zoo volledig te doen geschieden, als wellicht zou noodig blij ken. Dat zou de werkloosheidsverzekering te veel aantasten, hetgeen ongcwenscht zou zijn. Het leek mij den juisien weg, tegeLijlr met die verhooging, tijdelijk een verhoogd subsidie-percentage van rijk en gemeente toe te staan. Aldus zou het regelmatig functionneeren der kassen, dus het kun nen blijven vestrekken der uitkeeringen, zijn gewaarborgd, wat mede in het blang van rijk en gemeente is. Dezelfde gedragslijnen heb ik gevolgd ten aanzien der bijdragen voor dc werk», loozenkassen in het transportbedrijf en het landbouwbedrijf. Vandaar dat ik ook v o O r deze kassen tijdelijk een hooger subsidie noodig achtte. Omdat ik deze gedragslijn zowel in het belang der gemeente als in dat van het rijk achtte, heb ik na overleg met mijn ambt genoot van financiën, besloten, liet subsi» ciiepercentage ten behoeve van de werk lozenkassen in het transport- en land» bouvvedrijf tijdelijk op een hooger cijfer! aan 100 (resp. 200 en 150) te bepalen, ter» wijl voor eenige werk loozenkassen in de. bouwbedrijven de termijn, waarover eer verhoogd subsidie is toegkend, is verlengd doch het subsidie-percentage tegelijk in verminderd. Uit de textielindustrie. Het bestuur, van do Verceniiging van Tilburgselie fa brikanten van wollen stoffen heeft aan de Tweede Kamer oen adres gericht, waarin legen het ontwerp van wet, oveiv d'e bevordering der vreedzame bijlegging) van geschillen over arbeidsaangeJegenhe» den en liet voorkomen van zoodanige ge» schillen wordt geprotesteerd, üe veree» nigiiig verzoekt de Tweede Kamer dil wetsontwerp niet aan le nemen. Door dezelfde vereeiriging wexd aan dtji Tweede Kamer een adres gericht naaij aanleiding van de overslrooming vau dei binnenlandsche markt met buitenland» sctle wollen stoffen, waardoor de werk» loosheid in de Tilburgsche industrie hand over hand toeneemt. Adressant verzoekt de Kamer met den meesten aandrang bij de Regeering aan te dringen op maatre gelen, die door den oorlog en zijn gevol gen kunstmatig ondermijnde concurrentie wederom op gezonden basis stellen, voor, zoover dit door bepaalde takken van nijverheid wordt gevraagd. HET KAASMERK. De Alg. Ned. Zuivelbond (A, N. Z.) heeft in een adres aan den minister, van. L., N. en H„ de bezwaren te gen het thans in gebruik zijnde kaas- merk uiteengezet en verzocht: lo. een zoodanige verbetering vau het kaasmerk, dat dit zonder bezwaar voor alle kaassoorten te gebruiken) is; 2o. een vLottc en practische uitvoe ring van het loezicht in pakhuizen en aan grensstations; 3o. een wettelijke regeling welke den betrokkenen geen oimoodige lasij" ten oplegt en waaromtrent dezen vooraf gelegenheid gegeven wordt regeering van advies te dienen, De opleiding lot bouwvakarbeider, Een te Utrecht gehouden vergadering dva' hoofdbesturen van verschillende bomden van bouwvakarbeiders heeft verklaard, in beginsel niet te zijn tegen nood-opleiding tot geschooide bouwarbeiders waarloel sa regel ongescioolde arbeiders uilt het bouwbedrijf zouden zijn aan te wijzen, MALAISE IN DE ORGANISATIES. Zooals men weet, wezen de vorige kwaa taalstaten van de verschillende Vakbon den allen een vermindering van ledental aan, behalve die van het Christelijk Natt onaal Vakverbond, waarvan de cijfers) nog steeds omhoog schoven. De laatste kwart a als taai meld! nu ook echter terug gang. Tusschen X October en 1 Januari is het leden la-I met 268 leden teruggeloo-.'. pen. Een kleiningheid op de ruim 75000 le»i dtn. Toch is het een symtoom van. dok malaise, die (egenwoordüg het organisatie.] leven heeft aangegrepen zegt het „Centr."' OpenluchtspelenNaar de „Msb.T verneemt, zullen ook dit jaar le Nijm«r geen geen openluchtspelen gebonden worv\ den. Het daartoe aangekochte gebouw ei} terrein is dezer, zomer nog niet ter ben» schikking van hel desbetreffend gezeK schap. Ook te Arnhem zullen door het gezéV, schap, dat het vorig jaar openluchtspeleflf gaf, dit jaar geen uilvoeringen plaats heÜr j ben,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6