-„MINERVA"- In en om Haarlem. MENU Stadsnieuws. Hotel Restaurant Parklaan 94 Telef. 433 VRAGENBUS. AATSTE NIEUWS DAMI AATJES fcATERDAG 5 MAART 1921 44ste JAARGANG No. 13754 DE ABONNEMENTSPRIJS BED8AA0T VOOB HAARLEM EN AOENTSCKAPPEB» P£S KWARTAAL 3.25 PER WEEKl FRANCO PER POST PER KWART. Bil D^ORUtTBcTALIMG f 3.57 BUREAUX: N ASS AULA AM 40, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- De R.-K. Ontwlkkelingsavonden. De proef geslaagd? Moet met het instituut worden voortgegaan Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het Geïllus treerd Zondagsblad in acht blad zijden. EERSTE BLAD. GEMEENTEZAKEN. DE ACHTHAVEN. Hier ter stede is voor den tijd van 30 aar opgericht de Ver. „De Jacht haven" welke ten doel heeft het be vorderen van den Watersport. Speci aal het verschaffen v n ligplanken voor eigenaren van motor- en zeil- booten. Het voorloopig bestuur be staat uit de heeren M. v. Breemen voorz., M. Sluijters, Penningmeester, G. Fleumer, secretaris, J. Th. Bölger, De ontworpen teekemngen van den architect den heer van Niftrik vonden algemeenen bijval. PERSONALIA. ZONDAG 6 MAART Diner a f 1,70 Koninginnesoep. Kalfsbiefstuk. Sperzieboonen gek. Aardappelen Tampoure du maraschina LANGS DEN WEG. Een onjuist bericht. Een R.K. H-B-S. in Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ..Ji'. De op initiatief van het plaatselijk comité der K. S. A. dezen winter gehouden ontwikkelingsavonden, ook wel genoemd JR.-K. Volksuniversiteit, zijn geëindigd. Nog enkele achterstallige lessen van een enkelen cursus moeten wonden gegeven, maar daarmede is het dan ook afgeloopen. Het is nu de tijd een voorloopige balans op te maken van wat de R.-K. ontwikke- Üngsavonden voor nut uitgewerkt hebben. Van midden October af tot in Maart, hebben de lessen van wijsheid en Welsprekendheid gevloeid over de hoofden en laat ons hopen in de hoofden van de 340 deelnemers. Totaal werden een zes tigtal lessen gegeven. Het antwoord op de vraag, of de cur sussen, of de R.-K. Volksuniversiteit, aan de verwachtingen heeft voldaan, dient na tuurlijk op de allereerste plaats gegeven te Worden door de deelnemers zelf en even be grijpelijk is 't dat 't antwoord zal verschil len naar den persoon, aan wie deze vraag wordt gesteld. Er zijn cursisten, die teleur gesteld zijn, zoo zelfs dat zij na eenige les sen te hebben gevolgd, voor de rest wegbleven. Dat zijn de beoordeelaars, die in den reget het instituut vèroordeelen. Er zijn er anderen, die enthousiast zijn over het genotene en niets liever wenschen, dan zoo spoedig mogelijk den cursus te vervol gen. Nu is het oordeel der eersten wel dik wijls te begrijpen, want velen wisten nog niet wat zoo'n Volksuniversiteit eigenlijk beteekent. Velen meenden dat daar in 8 lessen machinaal een hoeveelheid kennis in de hersenen werd gepompt, voldoende om een doctoralen graad te halen. En de rauwe werkelijkheid was niet zelden een dorre, saaie opsomming; aanteekeningen maken; zelf studeeren waarbij dan nog heel dikwijls kwam het niet begrijpen der leer aren. Dat stelde teleur en bij velen, met te wein:g aanpassingsvermogen, werd al dadelijk de moed er uit gestampt. Ze ble ven weg. Anderen hadden gemeend, dat de do cent daar eens een achttal avonden schit terende speeches zou houden en het werd «en saaie, dorre opsomming ook. Zoo bleven velen teleurgesteld, doch het aantal cursisten dat de lessen van het be gin tot het einde toe volgde, is zoo groot geweest, dat het aantal teleurgestelden wel als zeer tnimiem geschat mag worden en de meeste deelnemers zich tevoren reeds een juist denkbeeld van den cursus hadden gevormd. Zooals men weet, waren de R.-K. Ont wikkelingsavonden dezen winter bedoeld als een proef. Daaruit volgt, dat dan nu ook de vraag dient gesteld en beantwoord te worden, of de cursussen het volgend jaar zullen worden voortgezet en uitge breid. Deze kwestie zal, naar wij verne men, in een der eerstvolgende vergaderin gen der K. S. A. worden besproken. De proef op zich zelf zal voor hen die er over te beslissen hebben, wel geen re den zijn om de cursussen het volgend jaar niet voort te zetten. Afgezien van het aan tal deelnemers, kunnen de R.-K. Ontwik kelingsavonden dit jaar, als proef, ge slaagd heeten. Maar indien men ze wil voortzetten, dan zal het aantal deelnemers veel grooter moeten zijn dan dit jaar. Een getal van totaal van 340, hoe respectabel op zich zelf ook, is niet voldoende om de enorme kosten te dekken van zaalhuu sprekers en vele kleinigheden, die be- noodigd zijn. En hiermede in nauw ver band staat de kwestie der propaganda. Er ia, naar onze meening, voor de R.-K. Volksuniversiteit niet voldoende reclame gemaakt. Wij spreken, wat dat betreft, nog niet zoozeer van den tijd, die aan deri aanvang der cursussen voorafging dan wel van den tijd, gedurende den cursus zelf. Ook was in dezen propaganda nog ten zeerste gewenscht om het aantal deelne mers aan de cursussen op te voeren. In dit verband dringt zich ook de wen- echelijkheid op, voor de R.-K. Ontwikke lingsavonden een aparte vereeniging te stichten, die deze zaak behartigt. Het denkbeeld en het initiatief groeii< in den boezem der K. S. A. zooals zoove e vereenigingen en instellingen daar hun ge boortegrond vinden, en zooals te doen ge bruikelijk is door de K. S. A., leidde de K. S. A. ook ditmaal de wankele schreden van de R.-K. Volksuniversiteit door net allermoeilijkste begin heen. Ze deed zelfs meer en leidde de geheede proef tot een goed eind, doch alleen ingewijden kunnen beseffen wat een bergen werk daarvoor de ijverige secretaris der K. S. A„ de he-r De Neijn van Hoog werf f, <He toch al over- kropt met werk zit, zich daarvoor heeft moeten getroosten Wanneer men de stapels correspondentie ziet, die daarvoor ver zet moesten worden, dan neemt men zijn hoed af voor den man, die dat verwerken kan, doch is tevens overtuigd, dat zulk geen werk voor één mensch is, overladen «net andere bezigheden. De volgende cursussen-serie zal dus eventueel moeten worden georganiseerd door een apart comité of een aparte ver eniging. Dan zal ook de propaganda on getwijfeld warmer kunnen aangepakt wor den. Een vraag, die dit comité ongetwijfeld ook onder de oogen zal moeten zien, is die van het uur, waarop de cursussen be ginnen. Zoo is gebleken, dat een aanvangsuur van 8 uur al zeer ongeschikt was in het begin van dit'seizoen, toen alle winkelza ken pas om acht uur sloten, te meer daar uit middenstandskringen veel deelnemers aan de cursussen gewonnen wc. Jen En dan de avonden, waarop de cursussen zullen gehouden worden. We leven in een tijd dat er avond aan avond vergaderingen zijn, soms meerdere op een avond. Indien het in het algemeen reeds gewenscht zou zijn dat de vereenigingen onderling wat meer voeling hielden voor het bepalen van vergaderingen, dan is het ze ker wel gewenscht dat een regeling wordt getroffen, dat op sommige avonden, waar op eventueel de cursussen van de R.-K. Volksuniversiteit worden gegeven, niet be stemd worden voor vergaderingen anders bevordert men spijbelen der oursisten en aangezien de cursisten in den regel niet de slechtste onzer vereenigingsmenschen zijn, komen zij in tweestrijd over de vraag of zij de vergadering dan wel den cursus zullen verzuimen. Het comité zal natuurlijk ook, in over leg met de vereenigingen, de studie-on derwerpen bepalen, waarin cursus zal wor den gegeven, zooals ook' is geschied voor de samenstelling van het schema van de afgeloopen proef. Wat de keuze van leer meesters betreft, blijkt dikwijl», dat alle goede sprekers nog geen goede docenten zijn, d.w.z. geen leeraren, die den leerlingen de leerstof duidelijk vreten voor te stellen; anderen zijn er, die van hun lessen meer oefeningen ia welsprekendheid maken. We willen maar zeggen, dat de keuze van de leermeesters een zeer voorname is. Als bet oordeel van het meerendeel der leeraren over de proef, die gehouden is, kunnen wij mededeelen, dat dit zonder voorbehoud gunstig is, dat de ijver en de geest, die de cursisten bezielden, over het algemeen zeer goed waren; dat, naar hun oordeel, de cursussen zeer zeker nut ge sticht hebben, omdat de cursisten met een reeks van meer diepgaande argumenten be wapend werden, waarmede zij in hunnen dagelijkschen strijd voor de Katholieke zaak in het algemeen en de R.-K. Sociale beweging In het bljzoudw-r, met meer succes kunnen optreden, terwijl voortzet ting en uitbreiding van de ontwikkelings avonden over het algemeen ten zeerste aanbevolen wordt. Resumeerende kunnen wij dus vastleg gen dat de Haarlemsche proef we! ge slaagd is en dat een voortzetting en uit breiding eventueel het best zal kunnen ge schieden door een nieuw op te richten comité of vereeniging. AGENDA 6 MAART. Gebouw „Zang en Vriendschap". 104 uur. Kunst zij ons Doel.Ten toonstelling. Soc. Vereeniging. Haarlem's Mu ziekkorps. uur. Volksconcert AGENDA 7 MAART. Elisabeths-vereeniging. Jansstraat 49- 2uur. Aanvragen om versterkende middelen voor arme rieken. VERBOD VAN BLOEMENSNIJDEN. Door de afdeeling Hillegom der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur is voor de algemeene vergadering dier ver eeniging, die 29 Maart a. s. zal worden gehouden, een voorstel ingediend lui dende als volgt De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur biedt hare leden een con tract ter teekening aan, geheel gelijk luidend aan dat betreffende het verbod van snijden van bloemen van Hyacin then en Gladiolus, met dit verschil, dat het verbod niet alleen slaat op het snij den van bloemen van de beide genoem de soorten, maar ook van Tulpen Narcissen. Het hoofdbestuur prae-adviseert daar op het volgende Geheel afgezien van de vraag of de verklaring van tot oordeelen bevoegden - zooals in de toelichting wordt aangevoerd - juist is, dat het bedoelde verbod van weldadige beteekenis is op den verkoop van bollen van Hyacinthen en Gladiolus, acht het Hoofdbestuur, alhoewel niet onsympathiek tegenover het voorstel staande, hejt toch ongewenscht, dat deze vereeniging in de voorgestane richting werkzaam zal zijn. De bestaande rege lingen, die voorzoover de Hyacinthen betreft door het H. B. G. en voorzooven» de Gladiolus betreft door de Gladiolus- Vereen:gug zijn ter hand genomen, geven blijkbaar voldoening: deze zon der eenige reden thans ook aan de Alge meene Vereeniging te wil,en opdragen meent het Hoofdbestuur onjuist met het oog op de goede samenwerking tusschen die diverse vereenigingen onderling. Daarenboven is voor zooverre Tulpen en Narcissen betreft, de regeling niet dte nu -edHn gewenscht, b. v voor hen driiJin In" Vereeniging en handel drijven in vervroegde afgesneden bloe men van Tulpen en Narcissen zoude een zoodanig verbod zeer nadeelm kun nen zijn. VACANTIE-KOLONIES. 1 In de ledenvergadering van bovenge- noemde vereeniging werden als bestuurs- herkozen mej. Westendorp en de Schram en Bokhoven. leden heëren WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. Door de N. V. Haarlemsche Stoom- Zeep-Eau de Cologne-en Parfumerieën - fabriek „Het Klaverblad" wordt medegee gaan met het voorstel van de gemeente om eene ruiling tot stand te brengen tus schen de aan die naamlooze vennoot schap toebehoorende perceelen gemeente Haarlem Sectie E. nrs. 3971, 4251 en 4252 met de aan de gemeente toebehoorende perceelen Sectie E. nrs. 3430 ged., 3428. 3427 ged 3434 ged.. 2978 ged., 3500 ged en 2510 geu. Deze ruiling is gewensent, omdat de aan genoemde naamlooze vennootschap toebehoorende perceelen zijn begrepen in de gronden welke krachtens het vastge stelde uitbreidingsplan grootendeels be stemd zijn voor den aanleg van een park. Hetvoornemen van gemelde naamlooze vennootschap om op deze tot park be stemde perceelen eene-fabriek te bouwen wordt bij de voorgenomen ruiling te niet gedaan, aangezien deze zal kunnen wor den gesticht op de door de gemeente aan meergenoemde naamlooze vennootschap over te dragen gronden. Voor deze ruiling is het dan echter ge wenscht, ten einde gelijkwaardigheid van de te ruilen gronden te verkrijgen voor het beoogde doel, dat de, op de aan de gemeente toebehoorende en in de rui ling te begrijpen gronden, geprojecteerde straten, voor een gedeelte vervallen, w at is te bereiken door het plan te wijzigen zooals op ontwerp-wijzigingsplan is aan gegeven, zonder dat eenig belang wordt geschaad. B. en W. doen desbetreffende voor stellen. Ze zouden zijn gelegen ten zuiden van de Slachthuisstraat. B. en W. stellen voor ter Multigraaf, beschikking te stellen een bedrag van {4900. ter bestrijding van de kosten van aanschaffin van een multigraaf. KREIJDER. Men schrijft uit Haarlemaan de N. R. crt." Een schilder op wien wij oog mogen hou den, is de Haarlemmer Kruyder. De kunst handelaar De Bois heeft meermalen ar beid van dezen schilder laten zien, voor dien hebben wij het werk van Kruyder „bijgehouden" op de tentoonstelling van „Kunst zij ons Doel," waar hij al dadelijk mooi voor den dag kwam met Breitner- achtlge kleuren, een diep-gestemd c.o'o riet, waarin hij koeien en paardestallen schilderde. Kruyder werd modern, liet het impres sionisme los, het geval, wel toeval, ge noemd. Beredeneerd verkoos hij te zijn, met overlegdheid wilde hij zijn doek in- indeelen. Zoo kwam hij tot de opgave- de zee-den-appel, tot die schijnbaar ge ometrisch ingedeelde landschappen, waar in naast een strenge beheersching van den bouw een schoon coloriet bioeit, even wichtig ook dit, opgebouwd als de lijnen der compositie. Thans is Kruyder op nieuw gezwenkt. Een paar belangwek kende doeken kan De Bois toonen. Het eene Is een stadsgezicht, het andere stelt voor een arbeider in een moestuin aan 't werk. In beide werken is het weer de kleur, de prachtige hanteering, der kleur, die ontroert. Het stadsgezicht is zoo teer, in zulke klar en toch fijn nu-neen, dat men aan een aquarel denkt. In het andere, veel grooter doek, zijn sterke transparante kleurende kleurbegeerte van onzen tijd, gestemd op de realiteit van onze landstreek, onze sterk blauwe luchten, roode huizendaken en kleurige tuinen. Hier is opmerkelijke arbeid1 Schoorsteenbrandje. In een perceel aan de Westergracht, ontstond een schoorsteenbrandje door aanlading van roet. Met eenige em mers wat r werd het vuurtje gebluscht Lezing. In de bovenzaal van de „Soc.-Ver." zal op Zaterdag 12 Maart voor den Bond van Technici afd. Haarlem, een lezing worden gehouden over Vloeibare lucht met proeven en licht beelden, door den heer L. Ouwerkerk, assistent aan het Laboratorium van Professor Kamerling Anves te Lei- en, Met ingang van 1 April a.s. is aan den assistent J. H. Vosshard en den kantoor knecht H. van Rossum, beide in dienst der posterijen alhier, eervol ontslag verleend. Verlof. Door Burgemeester en Wethou ders is aan den heer J. Th. Schumacher, hoofd der gemeentelijke M. U. L. O.-schooI alhier, om gezondheidsredenen verlof toe-, gestaan tot 1 Mei a.s. Tot brievenbesteller aan het Post- en ielegraafkantoor te Santpoort-Station 13 i wezenlijke»» van 6—8 uur Abonnementskaarten, 10 diners f 15 met ingang van i Maart 1.1. benoemd de heer J. Biersteker, thans hulpbesteller. Aan den heer G. H. Waagc, onder wijzer aan de openbare lagere school no. 2 in onze gemeente, is met ingang van X October e.k. verlof verleend voor 't voltooien zijner studie in de biologie aan de Amsterdamsche universiteit, met stilstand van jaarwedde. De heer G. A. v. d. Meij, thans on derwijzer aan de St. Antonius9chool, is als hoofdonderwijzer benoemd aan de R.K. school te Overveen. KUNSTZAAL „HET MASKER". In de kunstzaal „Het Masker" zal Zondag a.s. om 2 uur, met een woord van toelichting, door den heer Otto van Tussenbroek geopend worden de Ten toonstelling van Beeldhouwwerk. De in zenders op deze tentoonstelling zijn de beeldhouwers: M. Bolle, H. A. v. d. Eijmde, H. J. Jansen van Galen, S. Klin kenberg, J. Polet, A. Remiëns, Theo v. Reijn en B. Richter, terwijl er eenige teekeningen zijn van Otto v. Tussenbroek. BADEN. In het Douchebadhuis aan 'tLeid- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 851 baden; in dat aan den Koudenhom 388 baden; in dat aan den Schotersingel 1301 baden. GARNIZOENSBERICHTEN. De sergeant-majoor-administTateur L. v. Thid en de sergeant J. de Nie beiden van het 21e regiment Infanterie, worden met ingang van 10 Maart a.s werkzaam gesteld bij het Land'stormikorps Zuid- Hoiland-West, standplaats 's Gravenhage De sergeant-majoor-admmistrateur W. W. Hooghicmstra van het 21e Rog. Infanterie is drie maand'en verlenging van verlof, bui (en bezwaar der schatkist, toegestaan. Je Mcdntiendrai. Buitengewoon gecharmeerd op biosco pen zijn we niet, want daar is te veel kaf onder het koren. Maar toch, als je langs de cinema's wan delt, en hun platen en plakkaten kondig den eens een Hollandsch filmwerk aan. dan kan er toch wel eens een beetje Hol- landsche trots in je komen. Als Louis Bouwmeester, of Annie Bos of. pas nog, mevr. Mann, de hoofdrol spe- kn in een Nederlandsche film, verheug Je je toch een beetje in een nieuw succes van Holland's kunst en Holland's nijver heid. Dan is de leuze „je maintiendrai" hoog gehouden in de bioscoop, die ook nog we' goede zijden heeft, al worden die niet altijd juist naar voren gebracht. De Hollandia—filmfabriek heeft in dit °nzicht voor Haarlem's naam wel iets ge daan, maar nu er de Engelsche invasie is gekomen, wordt het „made in Holland" en eigenlijk mag het geen Hollandia-film meer heeten. De leuze „je maintiendrai" is hier niet meer op zijn plaats. Het was een „penétration pacifique," van Engelsche zijde, waarbij Nederland het loodje legde. Het Holiandsche- element verminderde sterk, toen Annie Bos, de bekende actrice van de Hollandia, haar ontslag nam. Zij gaat nu naar Amerika en in een interview heeft ze verklaard, dat ze het bij de Hol- Iandia-Engelschen niet meer kon uithou den. De Holiandsche ruimt den weg voor Engeland. Maar bovendien: de Engelschen. zoo herinnerde Annie Bos, houden zelf, in Engeland, niet anders dan van eigen ar- tisten. Voor het hooghouden van hun naam is dat ook prachtig, maar het is toch wel een beetje gek, dat de Britten in hun lanrl niet naar de vreemde i'ilm-kunsle- nanrs omkijken, doch in het buitenland de plaats van vreemde arlisten innemen. Jammer, dat de Holiandsche filmonder nemers niet genoeg kracht hebben gehad, om de leuze „ik zal handhaven" te ver- GEEN STOPTREIN. In verband met de vraag omtrent de invoeging wan een stoptrein den Haag- Haarlem door den afgevaardigde der af deeling Noord-wijk gesteld ter 141ste Alg. Vergadering, deelt het Hoofdbestuurder Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur mede, dat namens de Directie der Neder landsche Staatsspoorwegen de mededee- luig is ontvangen, dat het haar onmoge lijk was bij de a.s. Zomerdienstregeling aan dien wenseh tegemoet te komen. BLOEMBOLLENCULTUUR. Het „WkbJd. voor Bl.C." deelt mede dat doos het hoofdbestuur der Algem. Vereen, voor BI. Cultuur" besloten werd de Beurs in 1921 zal worden gebonden in de lokalen der Sociëteit Vereeniging te Haarlem, die voor dat jaar door het Be stuur dier Sociëteit wederom konden worden beschikbaar gesteld. In verband met een schrijven, ontvan gen van den Ned. Tuinbouwraad, omtrent eene collectieve inzending van den Neder land-se hen Tuinbouw op eene op 19 Maart te Amsterdam te openen tentoon stelling van voortbrengselen van Afri- kaansclie culturen, oordeelt het Hoofdbe stuur het jukt, dat waar de belagslel- img voor dit ondernemen ook in andere tuinbouwkringen gering blijkt te zijn, er voor de Vereeniging geen aanleiding is om tot eene inzending over te gaan. Aan firma's, die voor eigen rekening zouden willen inzenden, wordt in overweging ge geven zioh rechtstreeks met het tentoon stellingscomité p.a. den Heer Mr, H. C. Obreen te 's-Gravenliage, in verbinding te steUen. „Het Centrum" me'dde dezer dagen „uit goede bron" dat eerlang door de E.E, P.P. Augustijnen te Haarlem een n euwe kerk in bediening zal wor den genomen. Wij kunnen dit bericht ten stellig ste tegenspreken; het berust blijkbaar geheel op fantasie. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij K. Theel, Oostvest 6zw., Bril en Rozenkrans 0. v! d. Berg, Gr. Houtstraat 43, Ceintuur Kenne lEauna, Parklaan, 2 Honden en 2 Katten E. Hesselt, Wilhelminastraat 2d Horloge J. de Nijs, Morinnestoeg 23 D- v' d- Meij de Bie, Oranjestr. 143, Portemonnaie Politic-Administratie Zijlstraat, Pet T. Groot Bakkerstraat 51, Reticule Dammers, KI. Heiligland 43zw„ Tasehjo «T. Zandberg, Grebber- straat 12, Tang Steenfabriek Amout, te Hillegom, üoeiboot. Gevonden Voorwerpen. B. Boelsenbroek, Boschlaan 1, Bloe- mendaal, boezeroenC. Dollé, Witte Heerenstraat 19 rd. bankbiljetA. de Bruin, Rozenprieeistraat 15, etui 'met lorgnetP. J. Jansen, Assendelver- straat 20, grijze dameshandschoen Kennel Fauna, Parklaan 3 honden én 1 kat; Politiebureau, Smedestraat hoe den A. A. v. Woerkom, Westeréracht steev''2h*f e"ing J- v- Roodenf Zonne rit 7 J°ngensjassenM. Ruiig- kano Tv%afrrt,14?' 'Cdeelte van een I Ter Hai n Jansweg 32, lorgnet „1. Ma,ak> Bakenessergracht 87 rd wollen muts J. a. Lepper, Tybautstr- ibruine damesportemonnaieJ. v. Eyk, Roosveldstraat 47, bruine heeren- portemonnaieJ. Keiler, Schermer- straat 5, poesjeJ. Koops, Rolland- straat 89, hondenpenning J. Schuurman, Oranjeboomrtraat 146, sokken l. Wikke, Turfmarkt 24 f., sleutelW v d Aar, Harmenjansweg 56, 4 sleutels N. Knap, Amsterdamschevaart 11, Haarlem.iiede, tabakspijp A. Brakel, Ged. Voldersgracht 27, taschjeP. Schuik, Emmakade 1 rd., zwart kinder- taschjep. stokman, Gortesteeg 5, zwart taschje. SCHOTEN. Personalia. Tot agent van politie te Schoten zijn benoemd: W. Hut, agent van politie tie Sloten; L. D. Steen land, marech. te 's Hertogenbosoh en W. R. Mulder, agent van politie te Amster dam. Vr. van A. J. A. te H. Antw. De tijd ontbreekt ons om dat allemaal na te gaan. Vr. i. Is de betrekking van Havenmees ter in Indië een Rijksbetrekking en wordt men alzoo door het desbetreffend depar tement ter beschikking gesteld van den Gouverneur-generaal? 2. Welke mate van ontwikkeling wordt voor die betrekking vereischt? 3. Wat is de daaraan verbonden wedde? Antw. 1. Ja. 2. Zee-officieren of gezag voerders ter koopvaardij of van de Gou- vernements-Marine komen daarvoor in aanmerking. 3. Van 4001000 per maand, plus emolumenten, kort geleden echter belangrijk verhoogd (nog niet be kend hoeveel.) 1r9 Dr. P. J. H. CUÏPERS.t Uit Roermond wordt nog aan de „Tijd" gemeld: Bij het afsterven was de geheele familie van Dr. Cuypers aanwezig. Onmiddellijk nadat het overlijden in de stad bekend werd, begonnen van kerkelijke en burgerlijke o\er;.edeu be- In een onzer hoofdartikelen, de vorige week aan bovenstaand onderwerp gewijd, stelden wij de vraag: wie heeft nu nog den durf om te zeggen, dat er in Haar lem geen Roomsche H. B. S, moet verrij zen? Laat zulk een overmoedige eens op- k omen- En hij is gekomen in volgend schrijven, dat wij 3 Maart j.l. ontvingen: Haarlem, 2 Maarl '21. EEN R. K. II. B. S. IN HAARLEM. Dit schrijven slaat op het stuk in uw. blad van 1 Maart 1921. „Kan ik mogelijk dat „kort maar zake lijk" en vooral „overtuigend" ingezonden stuk van u eens lezen? Voorloopig staat bij mij nog het vask plan om als mijn zoontjes zoo oud zijn, (de eene is 10, de andere 6 jaar oud), ze niet naar een R. K. H. B. S. te sturen. Waarvoor stuur ik mijn kinderen naar een H. B. S.? Om ze meer kennis te laten ver» zamelen, waardoor ze, als eenmaal de strijd om het bestaan begint, zij voldoende sterk zijn om dezen alleen te strijden. Nu geloof ik met zekerheid te mogea zeggen, dat Haarlem een H. B. S. rijk is die aan de hoogst te stellen eischen vol doet. Deze school is modem gebouwd .heeft door haar langjarig bestaan een praohtlaboratorium, met een schat van leermiddelen en duchtige leerkrachten. Nu wilt u in een heerenhuis beginnen' en al het volgende in dezelfde verhouding. uv-vuuc ci iru uuuig. Maar als u nu zoo'n school begint, wilt; u dan verlangen dat de ouders hun kinl- 1 deren sturen, alleen uit vrees, dat hun' zielen vergeven zullen worden door neu-, traal onderwijs. Dacht a dat op de R. K. scholen geen verkeerde elementen onder leerlingen en leeraren schuilen? Mijn ouders zijn op een neutrale schooi geweest; ik zelf ook en hoevele katholie. ken met mij. Waarom ttoch alleen die vrees voor die neutrale school, en waarom i* u zoo bevreesd voor die schoolgaande kinderen tusschen 12 en 18 jaar. Waar blijven dan die kinderen die niet meer schoolgaan? Gaan die allen onderj of heeft n daar speciaal katholieke fabrio ken, kantoren, ambachtsscholen, naai ateliers, winkels enz. ter hunner beschik king voor? Moeten daar nu Bisschoppen met hun gezag aan God ontleend, bijgehaald wor, den, om het neutrale onderwijs te wraken. Neen laat de schoolkinderen klaar ma ken, dat ze in hun onderhoud op laterea leeftijd voorzien. En de priester, maar in hoofdzaak: moeder, laat moeder zorgen voor goed zaad in de harten harer kinderen te strooien, zij moet wieden, en met vaste hand ons geloofsplantje kweeken, vanaf dat ze haar kind het kruisteeken leerde slaan, tot het 't ouderhuis verlaat. Ik voor mij geloof in dezen toestand den ge zondsten gevonden te hebben. Ik stuur mijn kinderen naar de bestaan, de H. B. S., en in de kerk en thuis wordt voor hun ziel gezorgd. Ik geloof dat het steeds rondloopen voor een kind en jongeling in dat Room- sche kringetje (ze moeten er immen toch' uit) foutief Is. Ik zat op de schoolbanken (Rijksleer school) met Protestanten en Israëlieten en daar heb ik (de wereld is nu eenmaal in verschillende geloofspartijen verdeeld) op mijn latere leven ook steeds mee moe> ten gaan. Wat dunkt u, zouden die jongelingen die van de R. K, H. B. S. komen dat ook niet moeten? Hoogachtend, J. C. H. Tot zoover onze inzender. Wij zijn eg zeker van dat hij ons een regen van pro» testen in den vorf van naamkaartjes, welke sympathie betuigen met de voorge nomen oprichting eener H. B. S. zal be zorgen door dit, zijn schrijven. Ten over vloede willen wij er Maandag nog even op ingaan. Vandaag zij J. C. H. in dit ru briekje geheel alleen aan 't woord. Slechts deze opmerking, om dadelijk een afschuwelijk misverstand weg te nemen. Wanneer J. C. H. meent, dat de bedoeling is met een 2de hands school te begin» nen, heeft hij het glad mis. Hij ga maar eens kijken naar de'Roomsche middelbare scholen, welke de laatste jaren elders zijn opgericht en informeere vooral eens bif niet-katholieke onderwijsdeskundigen daar omtrent. Dan zal hij vernemen, dat er geen betere scholen zijn dan juist die bij zondere H. B. Scholen, gymnasia en lycea. Welnu, zulk een in alle opzichten supe rieure Roomsche H. B. S. komt er nu ook in Haarlem. wijzen van deelneming naar het sterf huis te stroomen. Gedurende den dag volgden uit het gansehe land blijken, van welke beleekenis voor de natie dit afsterven is. Ook van leden van het Doorluchtig Episcopaat, uit Re» geerings- en kunstenaarskringen kwa men telegrammen van deelneming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1