Eerste In en om Haarlem, STADSNIEUWS. DAM I AATJES MAANDAG 7 MAART 1921 44ste JAARGANG No. 13785 PER KWARTAAL f FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/.; bureaux» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. trekken uit kennemerland. DE BLOEMBOLLENVELDEN. UITVAART PASTOOR J. S. VAN BUCHEM. LANGS DEN WEG. .Klatergo.ud'M,».*. „HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK." Antwoord aan den heer J. C. li DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» TOONEEL EN NOG WAT. Voor dat Jantje kwam met de lange fluit, beloofde ik in mijn jongsten trek ereis 'n avondje te wijden aan tooneel en bal na. Ik wist toen niet, dat, samen vallend met den datum van dezen (schijn baar) belangwekkenden ,,trek er iets in ons midden gebeuren zou, dat verdiende het eerst door mij bij de haren genomen te worden. Men wete dan en welk Beverwijker weet het niet dat er op 20 September 1872 alhier een rederijkerskamer werd opgericht, die „Kennemerland" genoemd werd. Aangezien toentertijde de Room- sche geest alle leven hier beheerschte en er zonder medewerking der Katholieken geen vereeniging als deze kon tieren, bestond het lieve kind uit een overgroote meerderheid van Roomsche kunstlieven de en werkende leden. Er was dus geen sprake van uitvoerin gen gedurende den vastentijd. Dat ooit anders te willen, kwam zelfs niet op in het brein der bestuurderen. Allengs echter groeide en bloeide het andersdenkende element in de vereeni ging De Katholieken kwamen in de min derheid. Tot zelfs in de laatste jaren de rederijkerskamer nog slechts iusschen de kunstlievende leden Katholieke inge zetenen kende. Ten overvloede werden er al eens stukken van voor ons verdacht gehalte op de planken gebracht, zoodat wij er ons reeds op voorbereidden, dat de tijd spoedig daar kon zijn, waarop Walle betrekkingen met „Kennemer land" moesten veroreken. Die tijd is er thans. Blijkbaar hee t de tereeniging onzen steun heelemaal niet meer noodig. Althans dezer dagen heeft ze onder auspiciën van haarnieuwen Voorzitter, den heer P. H. Majoor, eene daad gesteld, die voor de kunstlievende Katholieke leden zooveel beteekent als een indirecte uitnoodiging om het terrein te verlaten. Want ten eerste zal de vereeniging haar derde uitvoering van dit seizoen geven op Woensdag en Donderdag 9 en 10 Maart a.s. en tweeüens zal zij in afwijking van het reglement ook den avond voor donateurs en kunstlievende leden doen eindigen niet de gelegenheid tot dansen. Welk ander antwoord kunnen on e Beverwijksche Katholieken, leden van „Kennemerland", op deze uitnoodiging feven dan een klinkendDank ui 'echts omkeert I Gij hebt maling aan ons. Uw zaak Adieu I In verband met den toestand, uit dit Conflict geboren, geloof ik mijn „trek" In de beloofde richting te kunnen ver volgen. Zijn wij tegen een vereeniging als .Kennemerland", die gemengd speelt? ueenszins, en waarom zouden wij Waarom wij dan niet een gemengde ver eeniging van Katholieken oprichten om het bestuur van „Kennemerland" te toonen, dat wij ons dilettantisme weten u»t te spelen onder eigen reglement op Roomschen grondslag Omdat de geeste- lijke overheid zulks niet wenschehjk acht en wij de uitspraak van het geestelijke gezag eerbiedigen. Anders nergens om. En als deze gedwongen daadloosheid, ®eze onmacht om het groeiend ideaal te verwezenlijken drukt op zeer velen van m»jn kennissen, dan heb ik hun slechts geduld aan te prijzen, omdat voor alles, wat goed is, een tijd aanbreekt, Thans is deze nog niet rijp. Intusschen denken ernstige dilettanten niet meer over, althans hier niet, een nieuw „Roomsch Tooneel" in het leven te roepen. Want de menschent die geld over hebben voor een uitvoering, gaan niet meer naar een voorstelling, waarbij mannen alleen optreden, tenzij er „Bal na" wordt gegeven. Dit feit nu werd op Vastenavond oor zaak van een heftig conflict, waarbij een der laatst bestaande mannentooneelver- eenigingen den doodsteek gegeven werd. Van al onze dilettanten was er één die blijk gaf van taai volhardingsyermo- gen, die spelen wilde en doen-spelen, door dik en dun om het spelen zelf. Hij verzamelde een clubje van allerhande krachten om zich heen en plaatste zijn Spelschap onder de banier van het Kruisverbond, wordende aizoo een onder- a'deeling van het anti-alcoholisch genoot schap, dat zijnerzijds voor alle kosten °Pkwam. Zoo slaagde de heer W. er in *'jn dilettantisme uit te vieren. Nu gebeurde liet dat ook hij van den Vastenavondgeest wenschte te profiteeren om nog een succesje voor de club binnen 'e haien. Het Kruisverbondtooneel stu deerde „Russen en Russen" in en vroeg voor de uitvoering de groote zaal der K. S. A. aan. Helaas, alle avonden was mc besproken. Wat nu Niet spelen Ze konden er niet toe besluiten en con tracteerden de tooneelzaat van Hotel •.De Zon". De baas van dat zaakje stond er echter op om een slaadje uit den avond to slaan. Anderzijds wist de heer W. uit ervaring dat zijn mannentooneel als zoo danig niet in staat was om meer dan twintig menschen naar het gebouw te Hekken. Eenigste oplossing was: Bal na! '"ataal, duivelachtig fataal. Et ergo: liet dot Kruisverbondtooneel in de tooneel- *aal van een drankzaak en tot overmaat Van rampen dansgezwier onder derge- jjjke omstandigheden noodlottige drank- mtte. Zoo liet het geval zich tenminste «nzien. Bjj ontleding der conjunctuur ontdekt men dat die ongelukkige dilettanten de' sympathieke slachtoffers van hun lief hebberij zijn geworden. Toen hun dit on der de oogen werd gebracht door het aansprakelijke Kruisverbond en zijn Geestelijken adviseur, hadden zij het of fer moeten brengen van hun eigenliefde en dilettantisme en alle plannen onge daan moeten maken. Ongetwijfeld zou het Kruisverbond er wel voor te vinden zijn geweest om het met hen inzake de financiën tot dat doel reeds gespandeerd, op een accoordje te gooien. Zij wilden echter niet buigen, speelden toch en verbanden zich „de facto" uit het Kruis verbond. Daarmee ligt het Roomsche Tooneel- dilettantisme dood op straat. Voor hoe lang Tot wanneer Er zijn tijden en er zijn teekenen. Ik waag het te voorspellen dat de tijd niet verre meer is, waarop wij onder leiding van onzen Geestelijken Adviseur echte levenswerkelijkheid op onze planken zullen brengen en dat wij zulk een avond zullen doorbrengen in een atmosfeer van Roomsche reinheid en Roomsche vreugde. Die tijd moet komen gelijk de glan zend roode appel groeit uit den groenen prop. En onze zalen zullen vol zijn van Roomsche kunstlievende leden en Room sche kunstgenietende bezoekers, als Kennemerland" reeds tot het verleden geh00rt- FRITS. AGENDA 8 MAART. Sociëteit St. Bavo. 8 uur, Ledenverga dering Bakkers; Metaalbewerkers. 81/-» uuir Reddingsbrigade. 8 uur Onderling Belang; P. T. T.-personeel; 8 uur Fa brieksarbeiders; 8 uur Prop.-conun. Spoor en Tram8 uur Propagandisten; 8'/z hl/2. R. K. Bureau voor Rechtskundig ad vies. Elizabeth-Vereeniging, Jansstraat 40. 9 uur, R. K. Kring. Kunst zaal „Het Masker". Tentoonstel ling van Beeldhouwwerk. St. Martha-Vereeniging, KI. Houtweg 13. 3 uur, Betrekkingbureau. B. M., dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon en feestdagen toegankelijk. Crocus sen bloeien en Narcissen be ginnen flink te knoppen. Het dek is overal van Tulpen en Hyacin.lh.en ver wijderd. De heerlijke zonneschijn van gisteren, doet haar invloed gevoelen; alles belooft vroeg te zijn. 't Kan ech ter nog tegenloopen, want Maart is pas in het land. Blijft het weer zacht en 't zonnetje niet schuil, dan kan Paschen reeds zeer veel modi's te aanschouwen geven. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeen te Haarlem op Woensdag 9 Maart 1921, des namiddags ten 1% uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur in de Statenzaal, aan het Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen ea ingekomen stukken. Proces-verbaal van opneming kas en boe ■ken Gemeente-ontvanger. 2. Voorstel B. en W. tot vaststelling van een staat tot be schikking op den post „Onvoorziene uit- goven" dienst 1920. 3. Voorstel B. en W, verleenen vergunning afwijking art. 10, 2a der Bouwverordening (loods Harmenjans- weg). 4. Voorstel B. en W. tot verlaging van den gasprijs. 5. Voorstel B. en W. be schikbaarstelling gelden voor aankoop van een multigraaf. 6. Voorstel B. en W. tot het aangaan van een ruiling met de N.V. Haarl. Stoom-zeep-eau de cologne- en par- fumeriefabriek „Het Klaverblad". 7. Voor stel B. en W. wijziging uitbreidingsplan gronden ten zuiden van de Slachthuisstr. 8. Voorstel B. en W. tot vaststelling Ver ordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het open baar slachthuis en voor de keuring van vee en vleesch. 9. Voorstel B. en W.. ver huur grond Spanjaardslaan aan A. H, Ba ron van Harden'broe-k van Ammerstol en verhuur grond aan Koudenhorn en Leid- scheplein aan de afd. Haarlem van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" 10. Voorstel B. en W. tot vaststelling Ver ordening op de Commissie van plaatselijk' toezicht op het Lager Onderwijs en benoe ming leden dier Commissie. II. Voorstel B. en W. verhooging subsidie voor teeken school St. Jozefsgezellenvereeniging diens: 1920. 12. Voorstel B. en W. beschikbaar stelling gelden werken Openbaar Slacht huis. R.-K. KRING. Dinsdag 8 Maart a.s. zai eene lézing gehouden worden door den ZeerEerw. Pa ter Reijneniberg, O.F.M. Pastoor van de Sint Antonius-parochie. De lezing zal ten 9 ure aanvangen. Het bestuur rekent op flink gevulde Kringzalen. Ook buitengewone leden en donateurs zijn welkom. GEMEENTEZAKEN. Slachthuis. B. en W. stellen voor de kerstrating van het terrein van het openbaar slacht huis, voor de vernieuwing van twee ijze ren broeikuipen, en voor de doortrekking van het luchtspoor van gemeld bedrijf, van den hoofdingang af tot in de slacht plaats voor paarden, ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 23.600. Tcehenschool „St. Josephgezellen- vereeniging" B. en W. stellen voor in verband met üo verhooging der jaarwedden van het oiuiori\ij;.o>ii portoneet aan de Teekon- chool \au de ,.St. josepn-gezellenvereeni ging" alhier, het subsidie uit de gemeen tekas, over het jaar 1920 ten behoeve van die inrichting van onderwijs tot een be drag van f 3450. toegestaan, te verhoogen met f 825. Verlaging van den gasprijs. B. en W. stellen voor den prijs van het gas vast te steiien op 16 cents per <M3. ge leverd over den gewonen gasmotor en op 17 cents per M3. geleverd over den munt meter. Te bepalen, dat dit in werking treedt onmiddellijk na de meteropneming, welke het verbruik over de maand Maart 1921 zal constateeren. Wijziging ta;ief Openbaar Slachthuis. In verband met de belangrijke stijging in de laars te jaren der exploitatieKosten voor liet Openbaar Slachthuis, stellen B. en W. voor de tarieven der be.-taapdo verordening op de heffing van rockten voor het gebruik van het Slachthuis en voor de keuring van vee on vleesch te verhoogen. Afwijking Bouwverordening. B .en W. stellen voor ten behoeve van den bouw van een loods op het terrein van een perceel aan den Harmenjans- weg 21 vrijstelling te verleenen van het bepaalde der Bouwverordening- Verhuur van Orcnd. B. en W. stellen voor de huur te ver lengen respectievelijk met 15 en 24 jaar. a. van een stuk grmid aan de Spanjaards- laan en de Emauslaan, grenzende aan het buitenverblijf „Uit den Bosch ver huurd aan A. H. Baron van Harden- broek van Ammerstol, te Heemstede, en b. van den grond van den Koudenhorn en van het Leidscheplein, verhuurd aan de afd. Haarlem van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis voor stichting van volksdouchcbadinrichtmgen. KINDERHERSTELLINGS- EN VA CANT IE KOLONIES. Uit het jaarverslag over 1920 van de afd. Haarlem en O. van het Ccntraal- Genootschap voor Kinderherstellings-en Vacantiekolonies blijkt, -dat het ledental 350 bedroeg tegen 356 in 1919. 7§ kinderen werden uitgestuurd, waarvan 10 een ver lengd verblijf kregen. In de commissie tot het nazien der rekening en verantwoording werden be noemd de heer H. Schoolmeester, mej P. Bcrlekom en de heer A.F. de Savornin Lohman. Deze laatste bedankte echter. Freule v.d. Wijck en de heer Schram vertegenwoor digden de afd. op de Alg. Verg. Bij de periodieke aftreding werden ner- kozen de heeren Dr. Kersbergen enSch.am en mevr. 't Hooft-Lieftinck. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mevr. R. M. v.d. Muelen Salomonsen en mej. A. C. Ferf. Mevrouw J. W. M. Maarschalk Coppenaal werd als eere-voorzitster wel kom geheeten. Verder worden eenige dankwoorden geuit aan het adres dergenen, die op eenigerlei wijze de vereeniging steundeo. „STILLE OMGANG." Zooals wij reeds meldden, zal de bede vaart dit jaar worden gehouden in den nacht van 12 op 13 Maart. De Bedevaart begint met een korte godsdienstoefening in de Kerk van den H. Joannes den Dooper aan de Amster damstraat te Haarlem, op Zaterdag 13 Maart des avonds half 12 uur. (De voor bidders moeten echter al vóór kwart voor elf in de kerk aanwezig zijn). Uitsluitend leden en alleen op vertoon van de blauwe kaarten hebben toegang tot de kerk. De leden, op wier kaart het woord „Maagdenhuis" is gestempeld, moeten uitsluitend plaats nemen in de vier laatste vier groepen 17, 18, 19 en 20, daar dit gedeelte van de prosessie zich na net volbrengen van den gemeenschappe- lijken Omgang, zal afscheiden. Bij het verlaten der kerk begeeft elke groep zich in stilte onder leiding der voor bidders door A. L. Dyserinckstraat langs het Teylerplein en door de Oosterstraat naar de Amsterdamsche vaart en zoo naar Amsterdam. Voor Sloterdijk wordt geen halt gehouden. Het luide bidden of zingen vangt eerst aan, als het bebouwde gedeelte van de Am sterdamsche Vaart is voorbijgetrokken en eindigt bij het begin van het dorp Haifweg, dan weer voorbij Halfweg tot aan den Admiraal-De Ruyterweg. Het rooken moet als niet passend worden na gelaten. Wanneer het bestuur het dorp slot° dijk heeft bereikt, houdt het halt. do groepen blijven dan doorloopen, zoo aai weldra de Processie één gesloten geheet vormt. Zoodra deze aaneensluiting is verkregen scharen de leden zich aan rijen van vier, en begeeft de processie zich in plechtig go- heel over den Admlraal-de-Ruyterweg naar het Spui te Amsterdam. Na aankomst op het Spui te Amsterdam geeft het bestuur, door zich in beweging te stellen, aan, dat het oogenblik tot het houden van den „Stillen Omgang" go- komen is. 1 De Omgang wordt zwijgend en slechts in stilte biddend gemaakt. Na het eindigen van den „Stillen Om gang" blijft de processie aaneengesloten. Daarna begeven zich de eerste lögroepen naar de kerk van de H.H, Apostelen Petrus en Paulus (H. Jozef). N. Z. Voor burgwal 295, en de laatste vier zich naar het „Maagdenhuis." Ook hier hebben in kerk en kapel slechts leden en op vertoon van de blauwe kaart toegang. TUBERCULOSE BESTRIJDING. De uitvoering door Schoten's Mannen koor „Inter Nos" te Schoten, 15 Febru ari gegeven ten bate van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft de som opgebracht van f 118.64. Een collecte, Zondagavond op een uit voering van den heer Benno voor het zelfde doel gehouden, bracht f 50 op. Men meldt uit Voorschoten om trent de uitvaart van onzen oud-stad genoot Pastoor J. S. van Buchem het volgende Vrijdagavond werden in de parochie kerk voor de zielerust van den Zeer- eerw. heer J. S. van Buchem. pastoor te Voorschoten de Metten gezongen. Agens was de Zeereerw. heer J. S. van Buchem, pastoor te Rijswijk, terwijl als diaken, sub-diaken en ceremonia- rius fungeerden resp. de Zeereerw. heer H. N. Colla, pastoor van de parochie van de H. Maria Magdalena te Amster dam, de Zeereerw. Rector Th. Bekkers te Voorschoten en de Weleerw. heer Th. Pichot, kapelaan te Voorschoten Zaterdagmorgen om half tien hadden de Lauden plaats, waarbij Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Semi narie te Warmond als agens fungeerde, de eerw. heer J. v. Bemmelenalseen, neef van den overledene, diaken, de Weleerw. heer G. van Zuylen, kape laan, te Amsterdam als sub-diaken en de Zeer-eerw. Rector Bekkers als ceremoniarius. De H. Requiem-Mis werd opgedra gen door den Zeereerw. heer P. Des- sens, deken van Leiden, met dezelfde assistentie als bij de Lauden. De Zeereerw. heer Dessens hield de lijkrede. Na de H. Mis had de begrafenis plaats. VER. TOT ONDERSTEUNING BURGELIJKE AMB TENAREN EN BEAMBTEN IN 's RIJKS DIENST. Door het comité van correspondenten zal ten bate van het Hora-fonds een liefdadigheids-uitvoering gegeven worden in den Stadsschouwburg met belangeloo- ze medewerking van de tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennep", welke zal op voeren: „Onder één Dak", van J. Eabri- cius. De kaartverkoop begint 9 Maart a.s. Door B. en VV. is vrijstelling van belas ting hierop verleend. DE RIJKSWEG AMSTERDAM—HAARLEM. Bij Koninklijk Besluit is de termijn binnen welken de onteigening van de niet iti der minne aangekochte ter onteigening aangewezen eigendommen, noodig voor de verbetering van den Rijksweg tussclim Amsterdam en Haarlem, bij den rechter moet zijn aangevraagd, met één jaar verlengd. TENTOONSTELLING. D-oor den gemeen te-archivaris, den heer H. E, Knappert, zullen in het Frans Halsmuseum teekeningenuitden Stedelijken Atlas ten toon gesteld worden. AANBESTEDING, lieden werd aanbesteed: Het maken van den bovenbouw van een Bad- en Zweminrichting aan de -Kieverlaan, te Haarlem, De volgende biljetten waren inge komen; A. M, Cornelisse te Haarlem f 51000 A. v, Hoften, idem -38269 v. Voorneveld, idem -34357 M. Jouslra, idem -41627 A. Bierboom, idem - 42484 Martens Zn., iden» - 43400 N. V, v. Ommeren Kete laar, i dem - 49600 N. Cöblens, te Schoten - 56990 N.V, tot het uitvoeren van werken in regie, te R'dam -59970 J- Weijers, te Haarlem -53550 W. Says, idem 46797 Meyers 't Hart, idem - 44800 Jorritsma, idem - 43169 ,VI. Klatergoud. Zaterdagavond 10 uur op de Groote Markt. Rijtuigen en auto's voor Brinkman en de Kroon en nieuwsgierige kijklust van vele aanwezigen. Boven, in de eigenlijke Kroonzalen, gezang en gejoel en gehos van kin dertjes in het wit, feestelijk uitge- doscht. Je ziet ze van de straat af, door een broaden gordijn-kier, huppe len en dansen- Een kinderfeest en matiné of zoo. Op dit uur zijn. onze Roomsche: kindertjes al naar bed. Het is voor hen trouwens contrabande, zoo n. fes tijn, in den besloten tijd van de Vasten. Tien uur is blijkbaar het uur van eindigen. Ongeduldig al trappelen kleintjes voor het raam, om te kij ken of ze him rijtuig, him auto, ook zien. De onbezorgde jeugd I De verwend- wordend© jeugd? Pa en Ma zit ten wellicht diep in de zorgen thuis. Er is immers ernstige crisis en zware malaise overal. Eenmaal treft ze ook de kringen van deze kindertjes, in deze glimmende auto's, en deze Hi tuigen met deftige koetsiers. ik denk onwillekeurig aan deze din gen, in verband met dit feest, als ik vlak bij de reclame-zuil ben, en ar geloos lees, dat er aangekondigd staat het laatste stuk van, mevr. Kanunei- Beekman: Hedenmiddag werd de Algemeene Ver gadering gehouden van de „Haarlemsche Hypotheekbank." In het jaarverslag werd gememoreerd, dat de omzet van hypothe ken en de verkoop van pandbrieven niet dien van 1919 evenaart, doch dat het bedrijf innerlijk versterkt en, door ver breeding der rentemarge veel loonender geworden is. Meer dan IA millioen pand brieven werd ingekocht, waardoor, met het bedrag der uitgelote pandbrieven er bij, bijna 10 pet. van het pandbrief-totaal in 1920 tot de Bank terugkeerde. Ruim een kwart millioen 4 pet. pandbrieven en A millioen 4 A pet. rentende stukken werlen verkocht. Den pandbriefhouders moet worden tegemoet gekomen, zegt het verslag, door een sneller en voordeeiiger omzetting der niet uitlotende 3 A en 4 pet. pandbrieven, die tegen pari en daar boven zijn aangekocht. In de tweede helft des jaars deed zich de kentering gelden in de prijzen der on roerende goederen. Dit openbaarde zich eerst in landelijk onderpand, later insge lijks in het gebouw-de. De algemeene economische toestand deed ook snel slin ken 't aantal diergenen, die tegen eiken hun opgedrongen prijs bereid waren een gewenscht perceel aan te koopen. De waarde der onroerende goederen zal zich, mede door de herleving van nieuwbouw, nu althans de materialen goedkooper worden, weer normaliseeren, aldus het verslag, al zal een blijvende waarde-ver meerdering, boven de prijzen vóór den oorlog nog wel volgen. Op 31 December waren 7024 hypothe caire geldleeningen gesloten tot een bedrag van 60.320.330. Daarop werd ontvangen door geheele aflossing van 4466 leeningen en gedeeltelijke aflossing op de andere 38.775.600, zoodat einde 1919 uitston den 2558 leeningen, waarop te vorderen was 21.544.730. Van de gedurende 1920 ingediende aan vragen werd in behandeling genomen een bedrag van 5.677.630. Over de winst zegt het verslag: Voor het grootste gedeelte kwam de winst voorl uit hetgeen aan hypotheek rente meer werd ontvangen dam aan pandbriefrente moest worden uitbetaald. Verder droegen tot de winst bij de pro vision bij het afsluiten van nieuwe en bij het verlengen van afloopende leeningen, benevens de vergoeding bij vervroegde aflossing van ter leen verstrekte gelden. Mede komen daaraan ten goede de kosten van overboeking van aandeelen. De inkoop van pandbrieven gaf een be langrijk agio, waarvan eene afzonderlijke rekening wordt gehouden. Dit agio is in de eerste plaats aangewend tot dekking van het disagio bij het herplaatsen van ingekochte stukken. De kosten van aan maak en zegelen der pandbrieven, en de provisie bij plaatsing zijn mede uit de agio rekening bestreden. Van het restant Ier agio-rekening wordt 47.566.66 op de extra-reserve overgeboekt ter verster king dier reserve. Voor de waardeberekening der reser ves is aangenomen de laatste officieele koersnoteering im 1920, die van 30 Decem ber, terwijl de Russische en Hongaarsche fondsen, ongeacht den beurskoers, op 1 zijn gesteld. Het saldo der bedrijfsrekening over 1920 bedroeg 238.801.37 na aftrek der onkosten 70.535,86A blijft 168.265.50)4, waaruit dient te worden afgescreven op inventaris 426.10, blijft 167.839.40)4. Van dit winst-saldo wordt uitgekeerd 6 pet. over de onverplichte volstorting op 33 aandeelen 1.782. Tenslotte kan na overbrenging van 6117.08 op de dividend-reserve, tegen intrekking van dividendbewijs No. 31 over de verplichte storting worden uit gekeerd zeven en twintig gulden per aan deel, na betaling der dividendbelasting. DE STADSKLOKKEN. De stadsklokken zijn een groot gemak voor het publiek tenminste als zij goed 100pen maar niet zoo als de stads klok aan de Groote Houtbrug, die Za terdag en Zondag op half vier stond. Ook het slagwerk van het uurwerk aan de Groote Kerk heeft weer rare buien. P. T. T.-PEBSONEEL. De R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus", af- deeling Haarlem, houdt een Ledenverga dering op Dinsdag 8 Maart, 's avonds 8 uur in „St. Bavo". Niemand verzuime deze belangrijke vergadering, waarop o.m. een nieuwe voorzitter zal worden gekozen. AANRIJDING. Zondagmiddag werd een jongen op de Kamper- est door een wie'rijder aangereden. Met een hoofdwonde werd hij door een voorbijganger opgenomen, verbonden en -naar zijn waning gebracht. VER. VOOR GROOTE GEZINNEN. Donderdag 10 Maart a.s. heeft de jaar vergadering plaats van do Haarlemsche B. K. Ver. Voor Groote Gezinnen. De Wel Eerw. Heer W. M. Bosch uit Amsterdam, zal dan als spreker op- trödoiit GARNIZOEN SBERIOHTEN. De Sergeant-Majoor-Administrateur B. J. M. Tulfer van het 21e regiment in fanterie, wordt met ingang van 14 Maart a.8., werkzaam gesteld bij het Centraal- Magazijn van Militaire Kleoding en Uit rusting te .Woerden. Wij hebben den bestrijder van een Roomsche H. B. S. een antwoord beloofd. Belofte maakt schuld en daarom gaan wij op dit ingezonden stuk in. Maar ook daarom alleen. Wij hebben niet de pre tentie te veronderstellen om in 20 regel* een voorstander van neutraal onderwijs te kunnen bekeeren tot een vriend van het bijzonder onderwijs. Wij zouden ons bijna verbaasd hebben thans, na de beëindiging van den heldhaf- tigen slrijd onzer vaderen voor gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onder wijs, in onze kringen nog iemand aan to treffen, die zoo kinderlijk naief over het onschuldige karakter van neutraal onder wijs praat, wanneer de inzender 011s zelf niet de verklaring van zijn verbluffende mentaliteit gegeven had, door te schrijven: „Mijn ouders zijn op een neutrale school geweest; ik zelf ook en hoevele katholie ken met mij." Juist, waarde inzender, daar zit 't nu precies; wie altijd op de Kerk schelden zijn juist de menschen, die nooit in eer kerk komen; wie altijd den mond vol lor hebben over de zg. neutrale pers, neu trale vereenigingen enz. en niets dan spot en smaad over hebben voor Katholieke couranten, Roomsche organisaties enz., zijn juist degenen, die nooit een Roomsch blad onbevooroordeeld een tijd lang ge lezen hebben; die nooit lid zijn geweest eener Katholieke vereeniging of althans in den korten tijd van hun lidmaatschap nooit getracht hebben, om wat zij aan grie*. ven hadden, in die organisatie naar vore» te brengen. Zegt nu J. C. H. ons: ,4k stam uit een geslacht, dat van vader op zoon nooit an ders dan de neutrale school gekend heeft," ja, is hij dan wei bevoegd om onze Room sche H. B. S. reeds bij voorbaat als min derwaardig en overbodig af te wijzen? De inzender zou een schijn van gelijk hebben gehad, wanneer hij gepoogd had onze argumenten vóór de Roomsche mid delbare school te ontzenuwen: wanneer hij had aangetoond, dat onze priesters en onze voormannen op elk gebied, niet op de bijzondere, maar op de neutrale school zijn opgevoed; wanneer hij bewe zen had, dat de neutrale school minstens even principieele Katholieken aflevert als de neutrale. Maar ach arm, wij krijgen niets dan het versleten, liberale praatje te hooren: godsdienst is voor de huiskamer, daarbuiten is men enkel zakenmanl Ja, dan valt er moeilijk meer verder te rede neeren. Wanneer een middelbare school er enkel is om te Ieeren hoe men handels man moet worden, en niet om met den geest ook het hart en gemoed te vormen en le vrijwaren voor de gevaren der „neu traliteit," dan heeft J. C. H. gelijk. Onze Katholieke Kerk is dan toch wel een on- noozele instelling, dat zij met alle macht en kracht maar steeds doorgaal te predi< ken, dat de schoolvrije jeugd (de kinderen van 12 tot 18 jaren, waarover J. C. IL het heeft) in patronaten dient te worden ondergebracht; dat de volwassenen zich Katholiek moeten organiseeren, dat hel onderwijs in Rooanschen geest moet ge geven worden I Wij houden ons dan voorloopig maai liever aan dat advies van de kerkelijke overheid. Want wanneer J. C. H. zegt: ik stuur mijn kinderen naar de neutrale H. B. S„ in de kerk en thuis wordt voor hun ziel gezorgd dan kan hij ten eerste niet ontkennen, dat die kinderen hun ziel niet enkel th-uis en in de kerk hebben, maar ook meenemen naar school; en ten tweedi verzuimt hij en moet hij verzuimen eenigei waarborg te geven, dat wat er thuis en its de kerk aan godsdienst wordt ingeprent er op een neutrale school weer niet even hard uit gaat. Slechts wanneer J. C. H. ons kan aan. toonen, dat de neutrale school niet dui zenden van huis-uil Katholieken tot half. slachtigen of ongeloovigen heef! gemaakt^ is het recht aan zijn kant Maar wij wete& wel betert Wie het nu met ons eens is en de op vatting van J. C. H. afwijst, die zende ons zijn naamkaartje als sympathiebetuiging met de komende Roomsche H. B. S. Wij denken dat J. C. H. versteld zal staan van het getal Haarlemmers, dat het met hem oneens is! Wij ontvangen tal van ingezonden stukken als protest tegen het schrijven van J. C. H. Wij zijn daar dankbaar voor, maar knnnen ze natuurlijk niet plaatsen. Een enkel naamkaartje is vol. doende. Met ingang van 20 Maart as., zij* de reserve tweede luitenants F. J.Hulsmaf en A. Beets van het 0e regiment ia) fanterie benoemd en aangesteld tot ireservf, eerste luitenant, bjj hun tegenwoordig korps. „KINDERVOEDING De vereeniging „Kindervoeding" doekt de in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 188, Dinsdag 19J, Woensdag 178, Donderdag 187, Vrijdag 181 en 5ó«terdag 173 porties.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1