Eerste Blad Indrukken van den dag. Uit den Omtrek Stadsnieuws. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. VRAGENBUS. DINSDAG 8 MAART 1921 44ste JAARGANG No. 13786 j FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dit boek is door verschillende specia liteiten van naam geschreven. Huszar zelf schreef de hoofdstukken getiteld Het bolsjewisme een wereldgevaar en De cul. urpolitiek van het bolsjewisme. De andere der tien hoofdstukken werden geschrc- ven door mannen, elk deskundig op zijn gebied: „Schending der rechtsorde" door dr. Alada Szekaes, rechter bij het admi nistratief gerechtshof -.„militair beleind der Radenregeering" door een Overste van den generaien staf„de socialisatie der Banken" door een inspecteur der Oos tenrijksch-Hongaarsche Bank enz. enz Voor den inhoud dezer rubriek stslt At Redaetie zich niet aansprakelijk. HEEMSTEDE. SCHOTEN. VELSEN, KROMMENIE. NOORDWIJK. NQORDWIjKERHOUT. HILLEGOM, ZANDVOORT. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT W ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN A3ENÏSCKAPPEN jpEB KWARTAAL BUREAUX) B 169 Een beek van historische waarde. I. Op onze schrijftafel ligt nog ter be- bespreking een nieuw werk, zooals er 'in de laatste jaren weinige verschenen rijn. Wij bedoelen daar niet zoozeer mee, dat wij in de oorlogsjaren en den tijd, daarop volgende, niet dikwijls meer verwend werden met typografisch zoo wel verzorgde uitgaven als ditmaar voornamelijk, dat wij hier kennis maken met een wetcnschappelij) werk, dat te gelijk sterk documcnteerend, bevatte lijk geschreven, een historisch verschijn sel van onzen tijd behandelt op een wijze, dat vele komende geslachten er nog met vrucht en belangstelling kennis van zul len nemen. En 't is nu eenmaal een feit, dat de historie van den dag gewoonlijk Hechts door nakomelingen geschreven 'ivordt. Daarom maken wij ons van dit -öoek niet met een korte bespreking af, maar vragen er hier wat meer aandacht voor. Wij bedoelen het bij J. J. Romen en Zonen te Roermond verschenen boek „De dictatuur van het proletariaat in Hongarije" door Karl Huszar, oud-Mi- uister-president; voor Nederland bewerkt en met toelichtingen voorzien door mr. H. Schaapveld. Men zal wellicht bij het lezen van den titel de opmerking maken :„al weer een boek over die mislukte Hongaarsche revolutie en over de daden van meneer Bela Kun daar weet ik nu zachtjes aan genoeg van." Laten wij dan zeggen, dat dit ongeveer ook onze indruk, was en dat wij met een ietwat bedenkelijk gezicht dit werk van meer dan 300 bladzijden groot formaat in handen namen. Er is over het bolsjewisme in het alge meen en over de Hongaarsche revolutie in het bijzonder nu ai zoo veel geschreven, dat wij vreesden, dat het Nederlandsche publiek wel eens zou kunnen toonen, dat men ook hier van het goede te veel kan 'krijgen. Maar het was onze plicht het werk nader te bekijken en toen bieek al aan stonds, dat de eerste indruk een verkeerde /was geweest. Nu was de opzet van Huszar aan te toonen, dat het bolsjewisme een wereld- gevaar is. „Dit boek opent de heilepoorten voor de oogen der wereld, zegt hij. „Mijne medewerkers, een geestelijke élite van het Hongaarsche volk, hebben met volle kennis van zaken de authentieke ge schiedenis van de dictatuur van het proletariaat beschreven. Dit is het eerste groote werk, dat over de commune han delt. Daaruit zal blijken, wat de volkeren, die aan het gevaar van het bolsjewisme z'jn blootgesteld, te verwachten hebben en wat op het spel staat, wanneer niet zij, die de regeeringsmacht bezitten, nog op het laatste oogenblik gemeenschappe- •Uk front maken tegen het bolsjewisme. Het gezonde organisme van het Hon gaarsche volk heeft deze ziekte over wonnen. Wij weten, waar wij deze ziek te gekregen hebbenwij weten ook, wat ons gered heeft. Wij zijn nog niet geheel en al gezond, maar wij zijn her stellende. Het gevaar voor infectie is nog niet voorbij maar wij meenen nu tegen deze geestelijke besmetting im muun te zijn. „Luid willen wij echter uitroepen, dat het bolsjewisme geen grenspalen kent. Deze geestelijke pest is een gevaar (Voor de geheele menschheid. De gelijk gerechtigdheid der arbeidende klasse ien hare medezeggingschap in de regee- ringscolleges is heden beslist noodzakelijk. De grootheidswaanzin en het streven v.m een deel van het proletariaat naar uitsluitende klasseheerschappij is een algemeen wereldverschijnsel, dat het denkend deel der menschheid met schrik vervult. ..Wanneer niet allen, die daarvoor in Aanmerking komen, aan dit onrechtmatig streven met kracht en taaie energie Veerstand bieden, zal Europa voor on kenbare tijden het tooneel worden *an maatschappelijke gistingen en bloe- fl'ge revoluties, die volkeren en naties !*ullen verslinden, de christelijke cul- tuur aan de moderne barbaren als prooi sullen voorwerpen en over de geheele '"•enschheid onmetelijk leed zullen bren gen". i Ziedaar het algemeen karakter van !ö,t werk. Zeer juist schetst de vertaler en bewerker in zijn inleiding de beteeke- jjjis er van voor ons aldus: „Hongarije heeft den lijdensweg van het bolsjewisme hi'een moeten doorloopen, en wil want dit is de bedoeling van Huszar ;*n zijn medewerkers dat de overige Volkeren van Europa, ook het Nederland- *clle, die tot nu toe voor het bolsjewisme |resPaard bleven, uit zijn lijden voordcel *t uuen' ^e' verrac*en sommige, hoofd ukken, door de keuze der woorden en *en verSel'jkingen, dat zij door Honga ren, 8eschreven zijn, die nu eenmaal meer 'mperament bezitten, dan wij, meer htere Hollanders. Doch nooit heeft St temperament hen er toe geleid bewe ringen omtrent het bolsjewisme op te stellen, die niet door historische feiten en verschijnselen op sociaal- en econo misch gebied bewezen worden. Daaraan ontleent dit eerste grootere werk over de Hongaarsche commune zijn histori sche waarde". Maar er is nog meer, wat dit werk belangwekkend maakt. De vertaler heeft terecht rekening gehouden met het feit, dat er velen ziin, die wel de door het communisme tot nu toe gebruikte mid delen afkeuren, maar aan het systeem hun goedkeuring schenken. Nu heeft de vertaler aan elk der hoofd stukken van het boek van Huszar, waar in levende historie, dus feitenmateriaal geleverd wordt, de daarmee overeenko mende theorie van het communisme als systeem bij wijze van toelichting toege voegd, waarbij gebruik is gemaakt van het algemeen program van het bolsje wisme en dat van de communistische partij in Rusland. Met een enkel voorbeeld hopen wij in een volgend artikel van dit alles een beeld te geven, waaruit, naar wij ver trouwen, de belangwekkendheid van dit werk, ook voor Nederland blijken zal. R.K.V.Z.H.B.C. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u plaatsing van het voigende artikel als ingezonden stuk ia Uw veelgelezen blad ook on der onze Roomsclve Haarlenjsche Voetballers. Zondagmiddag was ik eens naai- het Sportpark in Heemstede gestapt. Als vreemdeling tijdelijk in Haarlem ver toevende, oud-voetbalspeler uit een van de eerste klasse clubs hier te lande, doch iemand die reeds meer dan 10 jaar de voetbalschoenen op zolder heb staan, maai- nog een vurig liefhebber van de voetbalsport is, wilde ik eens van de gelegenheid profitcerea en zien hoe ons Roomsch Sportpark te Haar lem is ingericht. Omstreeks 3 uur arriveerde ik toen er juist een wedstrijd aanving op het eerste terrein, lussclien de vereenigin- gen Zwaluwen I uit Haarlem en H.B.C. II uit Heemstede (zooals ik bij informatie vernam). Direct na aftrap onl&tond er een vinnige slryd tusschen beide teams en mijn eerste oordeel als oud-voclbal- speler ws, als dat maar geen ruw partijtje wordt. Tot rust mooi forsclv spel, dank zij het optreden van den scheidsrech ter, stand 00. Kort na rust een mooi doelpunt van Zwaluwen. Nu begon het l'.eve leventje. De H.B.C.'ers moesten cn zouden win nen, maar traden daarbij op een der gelijke ongehoorde wijze op, dat wan neer de scheidsrechter de teduing piet zoo strak in handen had gehouden, verschillende Zwaluw-spelers zoer ze ker armen en beenen hadden ge broken. Als oud-voetballer breng ik hier een woord van hulde aan dn mij on bekenden referee, d.e alles deed wal hij kon, om het spel binnen de per ken te houden, wat hem tot op het laatste oogeubl.k gelukte. Twee strafschoppen tegen H.B.C., een. voor haken en een voor hands, waren zeer goed gezien, ofschoon door spelers en supporters van H.B.C. op zeer onhebbelijke wijze h.er.e en werd geprotesteeid. De scheidsrechter bleef zeer kalm en correct optreden, niet- tegenst a dj a terlei onhebLe ii.ktie.en hem door het publ.ek toegeroepen. Waarlijk, hij stond soms voor moei lijker oogeubl-kken dan menig refe ree, d.e eerste klasse wedstrijden voor den N.VJB. leidt Na afloop van don wedstrijd allerlei critiek op de leiding vaaa den scheids rechter op ,een zeer on heusche manier. Da referee was verstandig vertrok spoe dig naar de kleedkamer en liet verliezers wumers, supporters van beide partijen redetwisten. De man had zijn plicht gedaan, cor rect, bezadigd werkelijk goed 1 Ik vraag U mijnheer de Redacteur waar moet dit heen f Onze Roomache leer is: verdraagzaam heid te kweeken onder elkaar en dit liet hier veel te wenschen over. Ik hoop dat U dit stukje van een on partijdig persoon, ik sta geheel buiten de beide spelende Vereenigingen en ken ook den scheidsrechter niet, in uw blad wilt opnemen,, hopende dat de H. B. O.'ors in volgende wedstrijden wat bedaarder en sportiever tegen hun tegenstander mogen optreden en ook de referee met wat meer humaniteit behandelen. Tegen dergelijk onsportief optreden als Zondag protes teer ik. Met dank voer de plaatsing. Hoogachtend, A. VAN KOLFSCHOTEN. BRANDSTICHTING. De 50-jarige tuinder J. van S. heeft voor de Haugsche rechtbank terecht ge staan, ter zake, dal liij den 26sten Novem ber onder Loosduinen in een schuur een hoeveelheid riet, na te voren dit in petro leum gedrenkt te hebben, in brand heeft gestoken, terwijl daardoor brandgevaar ontstond voor in de nabijheid staande woningen. Beklaagde bekende. Hij verkeerde in geldelijke verlegenheid en had daarom de daad gepleegd, echter met de bedoeling, om den brand aanstonds weer te blusschen Op deze manier hoopte hij een gratificatie van den eigenaar uitgekeerd te krijgen. De deskundigen, drs. II. A. Gerritsen, uit Loosduinen en J. W. Deknatel, uit Den Haag, die een onderzoek naar beklaagdes geestvermogens hadden ingesteld, noem den beklaagde zeer achterlijk en imbeciel. Over de vraag, of beklaagde al dan niet toerekenbaar is te achten, verschilden de deskundigen eenigszins van ineening. Dr. Deknatel meende, dat beklaagde in den liclitsten graad ontoerekenbaar is. Rede nen, om beklaagde in een gesticht te plaat sen, achtten deskundigen niet aanwezig. Ilet O.M., waargenomen door dr. En ger, achtte het wettig en overtuigend be wijs geleverd. Naar aanleiding van de ver klaring van den deskundige, vroeg hij ont slag van rechtsvervolging me! plaatsing van den beklaagde in een gesticht, voor- loopig voor den tijd van één jaar. Mr. de Groot, als verdediger optredend, gaf de Rechtbank in overweging, indien eenigszins mogelijk, beklaagde niet in een gesticht te plaatsen. ,WED UWENZOEG. Voor onza ruim 560 hulpbehoevende weduwen en weezen ontving onze pen ningmeester de heer J. P- van Eijsden Jacobstraat 3, van mevrouw W. J. T. V. f 2.50 per jaar en eenig zilverpapier, van de heer X. f 10 terwijl ik hem eone toe zegging mocht gevon van don heer J. P. van f 1 als giften in eens, waar voor vriendelijk dank. Was het niet hoogst noodzakelijk gif ten voor onze weduwen te vragen, dan zouden wij dit nalaten, doch de nood dringt ons dit te doen. Daarom helpt one, 't is zoo noodig, dat gij die deze bede leest, ons kunt steunen, Burgerlijke 8land. Geboren: z. van P. M. Nelisvan Saase. sr.. van J. RisStobbe. z. van D. M. Boertien Iieston. d. van H. P. de Goede van der Seheer. d. van J. P. A. Fluits made Vos. Overleden Alida. Mi.ori, wed. van P. A. W. Wingender, 53 jaar. Gehuwd G. H. Dorren en J. J. van den Bosch. G. Brouwer en T. de Jong. L. Germoraad en J. M. van Waard. Ondertrouwd J. J. van Belleeom en E. Elkerbaert P. J. Schouten en O. Berlijn. De gemeentelijke waag is van hier overgeplaatst naar het gemeenteterrein aan den Yelserduinerbuurtweg te Velser- oord. Tegen samensmelting me andere Zaansche gemeenten Toen in September het vorige jaar naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland om de meening van B. en W. in de aangelegenheid der samenvoeging der Zaansche gemeenten te vernemen, deze samensmelting in den Raad ter sprake kwam, werd met 7 tegen 3 stemmen (een der wethouders was afwezig) besloten zich in beginsel vóór samenvoeging te verklaren, mits de voorwaarden voor deze gemeente aannemelijk waren. Gebleken is, dat de afwezige wethouder Jongejans daar van tegenstander is, terwijl wethouder Labberté en het raadslid van Vliet van meening zijn veranderd. Zoodoen de is er in het college van B. en W., waarvan de voorzitter een warm voorstander van samensmelting is geen meerderheid van die idee en is ook de raad in meerderheid er te gen. Intusschen had avond een vergade ring plaats van leden der Midden- standsvereeniging „Krommenie" en van de vereeniging „Krommenie Voor uit", waarin deze zaak uitvoerig is besproken. De Burgemeester heeft tal van zaken opgesomc', die naar zijn meening vóór samensmel ting pleitten, doch van verschillende zijden werden deze argumenten weer legd. De vergadering was zoo over tuigd, dat Krommenie moest blijven wat het was, omdat men best in staat is zichzelf te regeeren en bij eventueele samensmelting als uithoek der groo te gemeente meer r.adeelen dan voor deden daarvan zal ondervinden, dat met op één na algemeene stemmen (die van den burgemeester) werd be sloten een verweerschrift te zenden aan Ged. Staten. Medegedeeld kan nog worden, dat, hoewel de R.K. Middenstandsvereen:- ging „De Hanze" nog geen gelegen heid had dit verweerschrift te behan delen, het Bestuur dier vereeniging zich beslist tegen samensmelting heeft verklaard, Chr. Besturenbond. Vrijdagavond hield de Chr. Besturenbond een open bare vergadering in de „Poolstar"- Als spreker was gekomen J. Noor- landt met het onderwerp „De Vrij willige ouderdomsverzekering en de voordeden die zij biedt." In den bree- de behandelde de geachte spreker dit zoo nuttige en noodzakelijke onder werp. Bij overlijden, mits niet binnen drie jaar na ingang der verzekering, wordt aan uw nabestaanden een be drag van 100.uitgekeerd. Wan neer gij invalide wordt, zijt gij, wan neer de verzekering drie jaar heeft bestaan, ontheven van verdere pre miebetaling, terwijl het recht op rente en uitkeertng bij overlijden toch on verminderd in stand blijft. Wanneer gij door omstandigheden niet in staat zijt de premiën te betalen, kan U tot 10 weken uitstel worden ver leend, terwijl uw verzekering toch onveranderd van kracht blijft. Blijft gij door omstandigheden buiten staat om uw premiën te voldoen, dan zijn de betaalde premiën niet verloren, maar wordt U zonder verdere premie betaling een verminderde rente toege kend afhankelijk van het aantal be taalde premiën. Door bijbetaling van achterstallige premiën, met eenige rente, kunt ge altijd de oorspronkelijke verzekering weer door laten gaan. Het Rijk betaalt zonder voorbehoud alle administratie en incasso-kosten en waarborgt aile uitkeeringen. Spre ker eindigt met den wensch dat velen de noodzakelijkheid van zich te ver-^ zekeren hebben ingezien en dat allen zich bij den vertegenwoordiger voor Noordwijk zullen aanmeldenden Heer F. van Spanje. Hierna eenige oogenblikken pauze. Er wordt gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan "een druk gebruik wordt gemaakt. Er wordt zoo vaak gezegd - de premie is hoog, terv/ijl de uitkeering laag is. Dan wordt er ook wel gezegder moet zooveel van af. Groote gebouwen en vele baantjesgas'cen moeten er eerst af en dan pas komt de werkman Doch dat is niet juist. Men staart zich te veel blind op de 3.ouderdoms rente, die tot 6 en 6.50 per week kan worden. Dan b.v. wordt ook als het mogelijk is, de invaliditeit voor komen door geneeskundige behande ling. Heeft een vader van een gezin b.v. aanleg voor tuberculose, dan kan hij op kosten van den R. v. A. worden verpleegd, terwijl zijn gezin onder steund wordt. Alsdan heeft Spr. het over Weduwen- en Weezenrente. Met eenige pakkende staaltjes uit den om trek toont de geachte spreker er het voordeel van. Ook dat er te veel per soneel zou zijn, weerlegt spr. Immers ieder persoon heeft door elkaar 2000 verrekerden voor zijne rekening. Ook zouden daar reuzensalarissen worden verdiend, wat spr. beslist ontkent. Wanneer men b.v. het gemiddelde salaris neemt van de hoogste tot de laagste ambtenaar, wordt dit 1500. Dan komt er nog een zeer actueele vraag, n.l.Is een patroon strafbaar die een werkman ontslaat omdat hij zegels moet plakken, zooals dat hier in Noordwijk is voorgekomen. Spr. vindt het wei treurig, maar daar is nog niets aan te doen. Er zijn altijd nog menschen, die door te weinig ken nis van zaken of dommigheid hun plicht niet inzien. De voorzitter dankt den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting en hoopt ér vruchten van te zien. Hierna sluit de lieer Noorlandt met gebed. De Crocussen beginnen te bloeien- allerwege is men bezig met het ont dekken van Crocussen en Narcissen en Hyacinthen. Het dek is bijzonder droog, zoodat het weinig last ver oorzaakt Het meeste d k wordt meteen van de bollen direct op schelven gezet. Versch-lleada hoeken liggen reeds schoongeiiarkt. Door de kleuren der crocussen geeft het al een heel aardig voorjaarsgjzieht, ook de vroeg ste soorten narcissen slaan reeds in den knop. VOETBAL. In ons overzicht van verFd'm week ov,r de weistrd Quick II eu S.J..C. II gespee.d op Quica-terrein te Katwijk is een onjuistheid ingekomen, doch geheel builen onze sclmld. Daarin werd o.a. gemeld dat Quick met ceu ge romb Koerd elftal speel de half le en half 2de. Hel was ons echter niet bekend dat Quick sedert eenigen tijd met een nieuw le elftal was vermeerderd zoodat velen van het oude le elftal nu in het tweede meespeen, wat ons begrijpelijker wijze tot bedoelde onjuistheid aanleiding heeft gegeven. Retraite club. In hef Juvenaat vergader de Vrijdagavond de retraite-club „St. Ge- rardus Majetla," onderafdeeling van het Jongenspatronaat. De opkomst was niet groot. Ter sprake werd gebracht de in October 1920 gehouden Retraite, welke goed geslaagd mag heeten en bracht dank aan den WelEerw. Heer kap. Braakman, door wiens bemoeiing deze Retraite is kunnen gehouden worden. Besloten werd de contributie le verdubbelen, zoodat het thans 20 cent per jaar bedraagt. Er werd besloten de club te abonneeren op het maandschrift „De Thabor." Van de photo der in October in Retraite geweest zijnde leden, zal aan de Patronaats-Commissic een vergrooling worden gegeven. Kap. Braakman dankte namens de Patronaats commissie bij voorbaat reeds voor dat geschenk. Medegedeeld werd dat er voor taan Zondagsmiddags 12 uur weer ge legenheid bestaat tot het inleggen van spaargelden. Niels meer te bespreken zijn de sluiting op do gebruikelijke wijze. SASSENHEEVL St. Deus Dedit Bovengoemoemde R. K. Bloemist,Land-, en Tuinbouw- arbeiders-vereeniging hield Zaterdag avond 5 Maart een ledenvergadering in het lokaal van de wed.J. B. IJssel- muiden, alhier. De Voorz., de heer J. A. A. v. d. Geest, opende te ruim 7 uur de vergadering met den Chr. groet en heette den lieer Salman als vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur welkom en ook de leden hen herinnerende aan de vorige ver gadering welke bij vele nog versch in het geheugen zal liggen. Op de no tulen was een afmerking en wel aan gaande de gevoerde eritiek door een der leden op de vorige vergadering gepropageerd tegenover de voorstel len van het Hoofdbestuur. Vriend Salman zet nog eenige dingen uiteen, waarna zij onveranderd worden goed gekeurd. Voorts zegt de heer Salman, dat nu alle verdere bespreking over dit punt uit moet zijn want alleen de patroons kunnen daarvan profiteeren. Dan deelt hij mede den stand, waarin de actie staat en hoe deze besproken is op de laatste conferentie met de patroo in 't licht.De patroons stelden voorliet oude loon met kindertoeslag vanaf het 4 de kind te verhoogen verder geen loonsverhooging en geen verkor ten arbeidsdag. Het voorstel moet be antwoord zijn voor 9 Maart. Spreker hoopt op geen tweedracht in de orga nisatie en het spijt hem dat de R. K. patroons komen met een toeslag niet uit solidariteit maar als loondruk. We moeten eerst hebben een flink grondloon en dan kan over toeslag gesproken worden Voorts schetste hij de stelling van de patroons op de laatste vergadering met de oude lijfspreuk. We kunnen niet meer ge ven, dat mogen we niet met het oog op ons verantvvoordclijksheidgevoel voor de Kleine Kweekers. Spr. memoreert deze tactiek wat breedvoeriger. Spr. vertrouwt op aller medewerking in deze dagen nu men van alle zijden met de infaamste leugens de arbeiders organisaties wil nekken. Dan vraagt spreker hoe de verga dering denkt over de voorstellen. De heer Hoogervorst zou den patroon willen vragen waar die dalende markt in bestaat. Melk, vet, vleesch, boter, brood, enz. blijven duur. Dit zijn de noodzakelijkste levensbehoeften. Hij vindt beter deze voorstellen niet te aanvaarden. Ten slotte besluit de vergadering de patroonsvoorstellen niet te aanvaarden, zich achter het Hoofdbestuur te scharen en het een vrij mandaat te geven naar de volgende conferentie. Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat arbeiders die los of vast arbeider worden zich di rect moesten melden bij den Penning meester, sloot de voorzitter de ver gadering met den Chs. gicet. De collecte voor Hulp inNood bracht fl, 79 op. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Noordwijkerliout op Woensdag 9 Maart 1921 n.rn, 2 uur. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemd Raadslid P. Marijnen 2. Beeëdigiiig van liet nieuw benoemd Raadslid P. Marijnen; 3, Verkiezing van een Wethouder; 4. Ingekomen stukken; 5. Benoeming leden commis sie bcd.eld bij art. 176, 2e lid dei- Lager Onderwijswet 1620; 6. Vaststel ling suppi. kohier Hoofdei, Omslag dienst 1920—1921; 7. Reclames Hoof delijke Omslag. E. K. VOLKSBOND, a.s. Woensdagavond half acht, verga dert de E. K. Volksbond alhier, in café „de Zwaan". De agenda bevat zeer be langrijke punten o.m. vaststelling begroo ting 19211922. Bespreking inkoop Brandstoffen. Cursus Eerw. Geest. Ad viseur, enz., enz. Woningbouw. Van de 45 in aanbouw zijnde woningen, welke door de R. K. bouwvereeuiging „St. Antonius van Padua worden gebouwd, zullen in het begin van Mei de eerste 21, waaronder een winkel huis ter bewoning gereed zijn. Door het bestuur dier vereeniging wordt bekend gemaakt dat zij, die een van deze wonin gen wenschen te huren, zich daartoe moe ten aanmelden voor 15 Maart a.s. bij den secretaris der vereeniging, den heer J. Dij- nenburg. Ook zij, die zich reeds vroeger opgaven, zijn gehouden dit nogmaals te doen. Burgerlijke Stand. Geboren. Maria Alida d. van J. C. Broekhof en A. M. v. d. Voet. Bernardus Petrus, z. van J. J. Neuters ligt en M. van Bgrkel. Lize Jeanne Truce Maria, d. van A. A. C. van Ierse! en G. M. E. L. L. Smulder Jacoba, d. van A. N. W. Vermin et L. J. Dobbe. Johannes, z. van J. Dui venvoorde en N. v. d. Berg. Johannc Josephus, z. van J. van Berkel en J Bon. Overleden. Gerardus Theodoras van der> Borg, 2 dagen. Jacobus Bakker, 66 jaar. W. H. v. d. Hoeven, 1 jaar. Ai Petronella Verdegaal, 32 j., echtgen. va J. v. d. Berg. Ncellje Kempenaar 74 jaar, wed. van W. Mem, Henricm Joannes Veldhuis, 62 j., te Amsterdam Getrouwd. Jacobus Schaalsenberg en aJ C. van der Zwart. LISSEHBROEK. Naar wij vernemen houdt de R.K, Ivies vereeniging „Lisserbroek" a. k. Donderdagavond 10 Maart te half 8 een lcdjnver, a ering. Le a ens'a luidt: Opening; Notulen; Vasts.et.ing contri butie; Oprichting propagandachtb Rondvraag en Sluiting. DE NIEUWE HAVEN. Deze is gisteren officieel geopend, waar bij tegenwoordig waren, afgevaardigden van het Hoogheemraadschap Bijnland, van den Vennepperpolder en gemeentelijke au toritei en. De dam tusschen de oule en ca nieuwe haven is doorgestoken. Een groote machine heeft hot veen gebaggerd eu op het land gespoten. De nieuwe havea is flink breed en zal in 't bizondor do j industrie ten goede komen. ERNSTIG EI J WTELON GELU K, Gistermorgen zakte do heer Van Wa- voren Boekenhage door zijn r wij wiel. Hij kwam daarbij zoo ernstig te pas, dat hij bij den heer v. d. W. aan de Weere- steinstraat moest worden binnengedragen. De ontboden geneesheer kon geen toe stemming tot vervoer geven. Zijn too- stand is ernstig. BUEGEELIJKE STAND. Geboren: d. v. P. J. van den Lubbe van der Maden; z. van E. v. d. Berg Veen; id. van A. M. van Eiel de Groot; d,. van N. VlotmanBreedveld. Overleden: M. C. Buurman, vr. 15 j.j E. Velthuijzenvan Zanten, m. 64 jaar. i ZANDVOORT. Door B. en W. de zer gemeente is aan E. Breed en P. J. Berkhout alhier, vergunning verleeendtot het oprichten van eene inrichting voor machinale houtbewerking in een porceel aan de Zwaliwstraat. Den 15den Maart a.s. zal het strand van des v.m. 8 uur tot des n.m. 2 uur onveilig zijn in da richting van Noord wijk, daar or alsdan schietoefeningen zul len worden gehouden. BUEGEELIJKE STAND. Ondertrouwd: K. Korkman en E. Mo lenaar. Getrouwd: A. Eoosdy en G. v. d. Bo gaard. Bevallen: S. van Witzende Hoop, z.; M. M. van VugtEhbrecht, z.P. Koorn- Schaap, d. Overleden: W. M. Huijgens, 16 mud. Vr. Welke is dé kortste weg per fiets van Haarlem naar Gouda en hoeveel K. M. is dat? Antw.Haarlem, Hoofddorp, Venne- perdorp, Leimuiden, Rijnzaterwoude, Oudshoorn, Alphen aan den Rijn, Zijweg naar Boskoop, Gouda. Afstand 50 K_M. Vr. Worden er ook leerlingen-kok op de groot? vaart aangenomen en waar moet ik mij vervoegen? Antw.: Wendt u tot de directie der Maatschappij, waar u in dienst zoudt wenschen te gaan. HAARLEMSUulE KlGlLBUND. Zondag 6 Maart heeft de 6de rondgat^ plaats gehad op de banen van Oafé Bur gers in Hotel Royal Enkele oudsijater heb ben zich bij Oafé Burgers erg geweerd en staan dan door werpen van hooga seriën weder in de eerste Rij. De stand Waterpas de Prins de Volharding D. O. K. Z. B. G. G. 't Spaarne S. S. S. Gr. Vauxhal H. V. K. Poedel de Leeuwerik de Damiater Eendracht Ooievaar de Kroon V. O. K. Hout of Fout Haarlem 2a V Waterpas II Gr. Vauxhal H do Prins II de Volharding II S. S. S. H H. V. K. H de Damiaien II 't Spaarne II Z. B. G. G. H Hout of Fout II Haarlem II tal 6/3 Totaal 1161 231 1442 1108 332 1410 1068 341 14C9 1115 274 3189 1057 300 1357 1027 290 1317 1062 234 1298 1032 263 12o5 1055 237 1292 968 276 1244 939 251 1240 997 243 12 0 1001 224 1225 909 289 11S 8 962 220 1182 900 254 1154 880 200 1030 932 208 1140 tal 6/3 Tcpar.t' 1045 283 1328 1023 300 1S23 962 8-16 1308 1003 274 1277 982 277 1279 960 235 1195 949 211 11:0 851 27b 1101 837 226 1CC3 821 200 1C21 844 166 101Q

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1