Eerste Blad. leger en vloot ndrukken van den dag. Kerk en School UIT DEN OMTREK Stadnieuws. WOENSDAG 9 MAART 1921 *4ste JAARGANG No. 1378S jPER KWARTAAL £25 jfRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Ut nummer bestaat uit 2 bladen. Een boek van historische TWEEDE KAMER^ BEVERWIJK. EGMOND-BINNEN. HEEMSKERK. SASSENHEIM. ZAANDAM. SANTPOORT. NOORDWIJK. BLOEMENDAAL. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» BUREAUX. 170. WAARDE. II. (Slot./ Twee zaken stonden dus den Neder- «ndsehen bewerker van Huszar's boek 'oor den geest: iste, een Ncderlandsche vertaling kon ook bier ontzaglijk veel foeds stichten, omdat „de dictatuur van «et proletariaat in Hongarije", zooals de- te door een groot aantal uiterst deskundi gen in dit werk wordt geboekstaafd, niet enkel voor Hongarije, maar voor heel ie •Werckl kostbare lessen beval; en ten -vveede, omdat de hier beschreven bolsje wistische practijken, zoo wonder wel pas sen bij de vroeger opgezette theorie, zoo dat, wie het communisme in abstracto goedkeurt, ook de gruwelijke practijk als noodzakelijk gevolg aanvaarden moet. Om aan te toonen, hoe deze leidende gedachte in dit boek is uitgewerkt, doen wij een greep uit een der hoofdstukken. Met opzet hebben wij niet gezocht naar die gedeelten, waar de meest sprekende gruwelen van het bolsjewistisch bewind worden verhaald als in de hoofdstukken. ..Misdadigers tijdens de dictatuur", „de Verwoestingen door het bolsjewisme in den Landbouw"; of „de communistische kerkvervolging". Wij bepalen ons tot en kele passages uit het zeer zakelijke relaas Van dr. Szekacs, rechter bij het admini stratief gerechtshof, over de schending der rechtsorde. Een goede rechtsorde toch is een der grootste zegeningen van een beschaafden Staat. Zulk een rechtsorde bestond ook in Hongarije vóór den oorlog. En nu is het buitengemeen leerzaam te lezen, hoe rech ter Szekacs de langzame afstomping van ke* rechtsgevoel beschrijft als gevolg van Gen oorlogsteostand. Wij heibben op Mei- te schaal de nadeelcn van de distributie. Ge prijszetting en vorderingen door de Overheid gekendzij werken automatisch smokkelen, bedrog, leugen en woekerhan del -in de hand en bederven de volksziel, doordat in een tijd van schaarschtc, waar- fat een zoo gelijkmatig mogelijke vcrdeeling van goederen moet bestaan, juist ieder °ieer dan ooit voor zich alleen zorgt. In een zwaar geteisterd land als Honga rije moesten de regeeringsmaatregelen veel •cherper zón dan bij ons. Na de uitroe iing van de republiek maakten de socia listen zich meester van de regeering en het reeds ver gevorderde staatssocialisme was koren op hun molen. Vooral de midden stand werd zwaar getroffen door harde re- tuisities. En 't is het onthouden waard, dat de laatste en ergste maatregel, n.tn. het onteigenen der woningen, de grondslag kgde voor het bolsjewisme. De burger lijke klasse had in den oorlog alles verlo ren, behalve haar huis; ook de woningen berden ten slotte onteigend en beschikbaar Kesteld voor de uit Rusland ontvluchte communisten. Nog altijd was het meer bezonnen deel der socialistische arbeiders klasse tegen het communisme gekant, raar de Russische vluolvtelingen begon- met de meegebrachte roebels een krachtige propaganda en toen was het "tel den tegenstand tegen het communisme Weldra gedaan. Het laatste restje der be staande rechtsorde verdiween spoedig voor de lous: de dictatuur van het proletariaat en: „dood aan de bourgeoisie!" Het privaatvermogen werd aigeschaft, althans in naam. Want de bezittingen der boeren, de kleine winkels en de wo ningen der arbeiders werden niet gesocia liseerd. Men zou dan een te groote mas sa tegen zich hebben gekregen. De beter Kesitueerde klasse was kleiner in getal en bracht bij berooving veel meer op! Hoe het er in dezen toestand met „het reeht" begon uit te zien, vertelt ons rech ter Szekacs nu als volgt: „Onrechtvaardig was slechts een soort Privaat-eigendom n.l. dat der bourgeois, rik under privaat-eigendom dat zijn bezit ter pas in de toekomst tot kapitalist kon 'daken, paste wel in het program. Bij de telroeiing der burgerij voerde men als l'nnd aan, dat de communistische staat ®chts arbeiders kende. Voor de arbei- trs stelde men zulke hooge loonen vast, het daardoor mogelijk scheen binnen ip<-r korten tijd de maatschappij volgens nieuw kapitalistisch systeeem in te "tehlen. k 'tet hoogste arbeidersloon was 36,000 runen per jaar. Het jaarlijksch inkomen ®d eene familie uit drie of vier leden be stemde, bedroeg dus ongeveer 80,000 °0,000 kr.; een bedrag, waarover tot dan r°e slechts een pluktocraten- of magnalen- _ad>Uie konden beschikken. Uit alles blijkt ds duidelijk dat het geheele bolsjewistisch 'Lheem geen waanzin was, doch welbe- 'sle bedriegerij. Men wist zelfs zeer goed, k de bewusie arbeidersloonen onvervul- ^"r waren, en er slechts voor dienden om j^d arbeiders zand in de oogen te strooien z de revolutionnaire groep, die zich voor ^-Ujver egoïstische doeleinden van de «elf11 had mees'er g«maakt, in staat te u en, (ie macht zoo lang te houden, tot- *'j hare egoïstische plannen had vcr- «at wezenlifkt. Dit was slechts door de om verwerping van de oude rechtsorde te be reiken. Daarom beschouwden de bolsje wisten het als hun eerste plicht de zittin gen van de rechtbank op te heffen. Bij de rechtbanken verschenen liquida tie-commissies, twee handarbeiders en een hoofdarbeider, de laatste meestal èen joodsche candidaat in de rechten en lieten 83,4 pCt. van alle strafzaken van de rol schrappen met de motiveering, dat de beklaagden door buiten hen liggende oor zaken, die nu eenmaal met de oude maat schappijordening noodzakelijk verbonden waren, lot de strafbare feiten gekomen waren. Deze commissies letten er slechts op welk beroep de beklaagde uitoefenden en tegen wie het strafbaar feit was ge pleegd. Wanneer dus b.v. een arbeider een bourgeois vermoord had, werd de zaak ge schrapt en de vernietiging der acten bevo len. De zaken, die nog niet afgehandeld waren, werden aan de revolutie-rechtban ken overgedragen, waarvan er 27 in het land bestonden. De rechters waren arbei ders, door den arbeidersraad gekozen. El ke arbeider boven de 18 jaar kon rechter zijn. Bij het gerecht waren z.g. commissa rissen van aanklacht ingesleld; er bestond noch een wetboek van strafrecht, noch een van strafvordering. Elke ontevredenheid over de veror deningen van de dictatuur was strafbaar. De straf voor zulke daden was geheel en al aan den rechter overgelaten. Tusschen de boete van een kroon en de doodstraf kon liet gerecht elke straf vrij kiezen. Wegens overtreding van het alcoholverbod werd eenmaal 15 jaar ge vangenisstraf, eenmaal een berisping en ook eenmaal een verbeurdverklaring van het blauwe geld dat de beklaagde bij zich droeg, als straf uitgesproken. V. B. slachtte zijn zwijn van 6 maanden oud, omdat noch hij, noch zijn zwijn iets te eten had. Als straf werd 3 jaar ge vangenisstraf bepaald. Beleediging van de Radenrepubliek of der arbeiderspartij, het gebruik van tegenrevolutionnaire uitdruk kingen, werden als strafbare feiten be schouwd. Want liet hoofddoel van de re volutie-rechtbanken was de burgerlijke klasse voortdurend te terroriseeren. De doodvonnissen werden echter in zul ke gevallen zelden uitgesproken, want men vreesde dat zy publiök zouden worden. Wilde men iemand van het leven beroo- ven, dan werd de ongelukkige door de terreurlroepen in het geheim uit den weg geruimd. Karakteristiek voor hun lafheid is het feit, dat de acten van de uitgespro ken en voltrokken doodvonnissen niet bewaard werden, want voor den val der Raden-regeering gelukte het den commis sarissen van aanklacht deze stukken van het eerste tot het laatste te vernietigen. Het is kenmerkend voor het rechtsge voel van deze rechters, dat, terwijl men de beklaagden uit de burgerlijke klasse wegens niets beteokenende woorden, die door spionnen bij de 'politie waren aange bracht, op de zwaarste wijze strafte men tegenover de aangeklaagde proletariërs bij de strafoplegging mild was. F. L. werd wegens diefstal tot een gevangenisstraf van twee jaar veroordeeld, maar werd op grond van een aanbevelingsbrief van den Umdscommandant van het roode leger, Frans Jancsik, aanstonds vrijgelaten. De brief, waarin Jancsik met aandrang zijn proletariërs aan de welwillendheid van den politieiken gerechtscommissaris aanbeveelt, bleef bij die stukken bewaard. De regeeringsraadcommissaris van Vesz- prim (met den hoogsten ambtenaar uit het komitaat tijdens de monarchie op één lijn te stellen) brak in een woning in en plunderde deze leeg. Men betrapte hem op lieeterdaad, waarop hij zich vol zelf bewustzijn, met de woorden verdedigde: „Wat ik wegnam, ontnam ik aan een bour geois en ik verklaar hierbij, dat ik in de toekomst dat zal blijven doen." De revolutierechtbank van Veszprim veroordeelde hem echter toch wegens diefstal tot gevangenisstraf; later liet de volkscommissaris voor bkmeuland- sche zaken, Lauder, de zaak opnieuw door de nevolutierechtbaak te Boe dapest behandelen, waar de regeerings raadcommissaris, ondanks zijne beken tenis, met eene vermaning werd vrij gesproken. De roode gardist Slephan. Major schoot in Ilurosvolgy een kind van 16 jaar dood, daar het zonder verlof hout gesprokkeld had. De aanklacht weid eenvoudig terzijde gelegd. Het kwam ook wel voor, dat men de aan klacht tegen een bourgois terzijde leg de, gelijk bijv. die legen den pro- ducliecommlssaris Dr. Caspar Domo- kos, die van oproer beschuldigd was. Op de acten stond de bemerking: Terzijde te leggen, want de beklaagde is tijdens het proces een gewelddadi- gen dood gestorven." Daar noch het strafbare feit, noch de straf daarop gesteld, scherp om schreven. was, werd de rechtspleging een bron van willekeur. Het algeheel gemis van cenige be paling omtrent strafvordering maakte, /dat de reyëlutierechlbankem bij hunne woede tegen de bourgois vrij spel hadden. Het wetboek van strafvor dering bestond slechts hierin, dat er een bevel werd uitgevaardigd, krach tens welke men den beklaagde aan stonds, zonder eenig vooronderzoek, voor de revolutierechtbank kon bren gen en ook aanstonds vonnis kon vellen. De commissaris van aanklacht kon wel zijn requisitoir nemen, maar de rechtbank was daaraan niet ge bonden. Vroeg de commissaris van aanklacht vrijspraak, dan werd dik wijls door de rechtbank 'n zeer zware straf uitgesproken. Verdedigers waren toegelaten, maar zeer zelden werden zij aangehoord. Als ei officio aangestelde verdedigers traden communistische ar beiders op, die hun taak als verdedigers zoo opvatten, dat zij dikwijls voor hun Hient den dood eisèhten. De getuige 5 décharge, dien den aangeklaagde bour geois verdedigde, verliet dikwijls aüs be schuldigde en lot een zware slraf veroor deeld, hel gebouw, waar de rechtbank zitting hield, indien hij het tenminste nog verlaten kon. Daarom was het lot van den bourgeois die in staat van beschuldiging gesteld was, meestal reeds beslist voordat hij nog voor de rechtbank verschenen was. Was een proletariër van een misdrijf beschul digd, dan verschenen in de rechtzaal ook andere proletariërs, die docxr hun dreigementen de rechters zoo wislen te intimideeren, dat de beklaagde eenvou dig werd vrijgesproken. Het verslag van de terechtzitting was meestal 3 of 4 re gels groot en het vonnis luidde: „Dood door den kogéT'zonder cenige aanvoe ring van gronden." Zoo gaat de beschrijving nog cenigen tijd door. Maar wij houden op met citee ren. Men heeft nu wel cenig begrip van de nieuwe „rechtsorde!" In een toelichting achter dit hoofdstuk heeft de vertaler aangetoond hoe reeds Bucharin in een boek, versohenen vóór het sluiten van den vrede van Brest Li- towsk, een program gaf van een bolsje- wistischen staat, waarin o.m. werd ge- eischt dc verdwijning der bestaande recht banken als eerste voorwaarde voor het verdwijnen der rechtsorde. En in het program der Russische com munistische partij wordt een volledige be schrijving gegeven, hoe het reohtswezen on der bolsjewistisch bewind dient te worden hervormd. En nu is het merkwaardig, hoe wonderwel deze theorie klópt met de practijk van Hongarije: „keuze der rech ters door het volk"; „rechters slechts te kiezen door arbeiders en uit arbeiders" enz. Wat in dat program mooi lijkt is de eisch, dat als straf de berisping kan wor den toegediend om opvoedend te werken. Men ziet uit het boven meegedeelde, wat' van dat opvoedingsmiddel terecht komt! In ieder strafrecht heeft, zoolang de we reld bestaat, steeds als grondprinciep ge golden, die onderstelling, dat ieder gelijke lijk voor zijn daden verantwoordelijk kan worden gestéld. En wat stelt het communisme daarvoor nu in de plaats? Wij hebben aan dit werk een meer dan gewone bespreking gewijd, omdat de zaak, welke het behandelt dit in onzen tijd meer dan noodig maakt en omdat de wijze, waarop het groote maatschappelijke en ze delijke gevaar onzer dagen, hierin wordt belicht, wel èett meer dan gewone behan deling verdient. Deze enkele regelen mogen opnieuw de onhoudbaarheid van het bolsjewisme heb ben bewezen en velen tot nieuwsgierigheid hebben geprikkeld naar het belangwekken de boek van Karl Huszar. slechts drie uitgevers doorgebladerd en dan nog alleen maar, voor zoover de boekjes bestemd zyn voor de openbare scholen. Natuurlijk hebben bijzondere scho len hier speciaal schrijf-, reken- en lees methoden. Een optelling van b.v. alle leer boekjes voor rekenonderwijs, aardrijkskun de, enz., van alle uitgevers samen, zou on getwijfeld leiden tot een honderdtal me thodes voor elk vak. Bij bovenbedoelde schoolboeken-uitge vers, telt het blad niet minder dan 21, zegge en schrijve, een en twintig schrijf methode. Hierbij zijn die voor rond- schrift nog niet eens meegerekend. Men spreekt en schrijft wei eens over de een- heidsschool: Welnu, een beetje meer een heid in schoolboekjes zou geenszins ver keerd zijn. Het wemelt hier in 't land van school boekjes op elk gebied. Als zwermen mug gen dansen ze den zoeker voor het ge richt en als de uitgevers niet in staat zijn, den vloed te keeren en welk be lang zouden ze er bij hebben, als ze ver wachten kunnen, dat een methode wel gekocht zal worden dan zou het op den weg der onderwijzers- en leeraars vèreenigingen liggen, commissies van ad vies in Ie stellen. We krijgen waarlijk van het goede te veel. (Vergadering van 8 Maart., Voortgegaan wordt met de herziening der ONGEVALLENWET 1901. Het amendement der commissie van rapporteurs In zake een nog ruimer om schrijving van het begrip bedrijfsonge val, wordt door den MINISTER VAN ARBEID ontraden. Het amendement ivordt aangenomen met 29 tegen 26 st. Een amendement-BEUMER om meer derjarigen in dienst van bloed- of aanver wanten in opgaande linie vrij te stellen vaa ongevallenverzekering, als zij daartoe het verzoek doen, wordt verworpen met 55 tegen 7 st. Overgenomen wordt een amendement-DUIJS, bedoelende te voor komen dat staking of uitsluiting nadee- ligen invloed zou kunnen hebben bij de berekening van het dagloon. Een amendement DUIJS om de bere kening van dc begrafeniskosten en ren ten voor nagelaten betrekkingen van niet volslagen arbeiders voordeeliger te maken, wordt verworpen met 40 tegen 17 stem men. Het amendement-DUIJS om de toege kende renten om de 10 jaar te verhoogen in verband met de stijging van het gemid deld loon. werd na bestrijding door den Minister, ingetrokken. Het amendement-DUIJS om de tijde lijke uitkeering te verhoogen van 70 tot 100 pCt. van het loon en de uitkeering bij blijvende ongeschiktheid van 70 tot 80 pCt. en de uitkeering ook te geven ov^? algemeen erkende Christelijke feestdagen, werd, in verband met de toezegging van den Minister, om op de kwestie terug te zullen komen bij wijziging der Ziektewet ingetrokken, wat betreft blijvende uitkee ring. Het overblijvende gedeelte werd verworpen met 41 tegen 18 stemmen. Zij, die voor bedoelde betrekking m aanmerking wenschen te komen, moeten het op zegel gestelde verzoek daartoe uiterlijk op 15 April ajï. aan het departe ment van marine inzenden, onder over legging van de stukken en verstrekking van de gegevens, vermeld in de inlichtingen, welke op aanvragen kosteloos bij de af- deeiing Persouecl (2de bureau van dat departement) verkrijgbaar zij TEGEN ONVOEGZAME KLEEDING. Ia het bisdom van 's Bosch is Zon- !dag j.l, onder de H. Missen, 'het volgende van den kansel afgelezen: „Z. D, H. de Bisschop van 's Her togenbosch rekent het zich ecu stren gen plicht, de R. K. vrouwen en meis jes nogmaals te wijzen op do zonden van ergernis en op den zielemoord, waaraan zij zich door onvoegzame kleeding, in of buiten de kerk, te genover God schuldig maken. Z. D, H. 6poort dan ook alle vrou wen en meisjes aan, haar roem te zoeken in de eerbaarheid harer Mee ding en zich onderling, door aan sluiting bij de Vereenigingea „Voor Eer en Deugd" en „VrouwendadeL" in het vervullen van dien plicht te steunen. Z. D, H. doet bovendien een drin gend beroep op de katholieke ouders, echtgenoolen en jonge mannen, om hun machtigen invloed op deze aan gelegenheid, in woord en daad, steeds ten goede te doen gelden." TE VEEL SCHOOLBOEKJES. Bij het aankondigen of bespreken van nieuwe uitgaven vjor het onderwijs, schrijft het „Hbld.hebben we de vraag wel eens gest/d, af de uitgave ;n casu wel inderdaad noodig was. In menig ge val betwijfelden we het en een blik in de catalogi van schooluitgaven doet zien, dat die twijfel niet ongemotiveerd is. We hebben voor ons liggen de catalogi van drie schoolboeken-uilgevers en tellen daarin samen voor aardrijkskunde (voor de lagere schooi alleen) 25 verschillende uitgaven, voor rekenen 36 verschillende methoden en stelboekjes, voor lezen 39. In verschillende gevallen behooren hier nog bij z.g. „Voorloopers", handleidingen voor het doel van het onderwijs in dit of dat vak, en over de beste wijze van het han- teeren van de methode van den schrijver, terwijl er voorts nog verschillende parallel- Indienst stelling van tijdelijke Rijkswerk- lieden. Om te voorkomen, dat perso nen, die nimmer als militair gediend heb ben noch als werkman bij een der corp sen of inrichtingen der Landmacht werk zaam zijn geweest, met voorbijgang van daarvoor geschikte oud-militairen en ge wezen werklieden, bij die korpsen of in richtingen worden in dienst gesteld als lijdelijk Rijkswerkman, is bepaald, dat voortaan door dc korpscommandanten en verdere militaire autoriteiten, ook bij het m dienst nemen van tijdelijke werklieden «en keuze woet worden gedaan uit de sollicitanten, voorkomende in de bij de Legerorders behoorende „Mededeelingen voor de Landmacht" Dragen van militaire kleeding. Aan verlof&mililairen, die van rijkswege van boven- en onderkleeding, schoeisel en uitrustingstukken worden voorzien, is het dragen van die kloeding, dat schoeisel en die uitrustingstukken tijdens het aan hen verleende groot-verlof verboden, behal ve bij vertrek met en terugkomst van groot-verlof, gedurende de reis van het korps naar de woonplaats en van de woonplaats naar het korps en verder, wanneer zij zich aan het jaarlijksch on derzoek moeten onderwerpen. AANNEMING VAN OFFICIER-VLIEGERS De minister van marine a.i. maakt be kend, dat voor personen, niet jonger dan 20 en niet ouder dan 28 jaar, gelegenheid bestaat «m te worden benoemd tot offi cier-vlieger der 3e klasse bij den niarine- lnchtvaartdienst. Vereischt wordt: een voldoende mate van beschaving en ontwikkeling om in den officiersstand te worden opgenamen, lichamelijke geschiktheid en de noodigo aanleg voor officier-vlieger, waarvar, ge durende een proeftijd van ten hoogste 4 weken moet worden blijk gegeven. Bezit van het diploma als civiel-, werktuigkun dig, scheepsbouwkundig of ciectrotech- uisch ingenieur strekt tot aanbeveling en geeft eventueel voorkeur. Bedoelde proeftijd vangt waarschijnlijk aan in het begin van Juni a.s.. de benoe ming dergenen, die daarbij voldoen, volgt fttuwüL.tmi( on cLm DBoofttR De aardbeien-veilingen. Ter voor koming van opeenhooping van aardbeien wagens soms ter lengte van 1J4 K. M„ wat dikwijls gebeurd is, beeft het bestuur dter R.-K. Tuinders v. Kentmemeriand besloten om in zes sevicvcilmgen te veilen. De vereeniging, die uit ruim 600 leden bestaat, heeft ieder lid genummerd. Op een door het bestuur bepaald uur, ver schijnt de eerste serie van honderd num mers, dan de daarop volgende serie van 100 en zoo voort. Vermoedelijk zullen daardoor de aard beienveilingen, die vroeger tot Iaat in den avond voortduurden, vlugger loopen. Idylle. Zondagavond tegen 6 uur .'bracht een aangeschoten jongmensch de Breeslraat in beroering, door eerst twist te zoeken met een kennis en later zich te verzeilen tegen een po litieagent, die hem wilde arresteeren. Na eenig hardhandig debat rukte er uit dc naburige wacht hulp aan en werd de deugniet met een hoeratje opgebracht naar het politiebureau, waar hij het nog gelapt kreeg een ruit stuk te slaan. Propaganda-ijv.r. Onze volijverige kapelaan, de Vel Eerw. heer Ad, J. Knots, heeft zijn uiterste best gedaan, om onze politieke propagandaclub voor de actie ter bereiding der aanstaande verkiezingen gereed te maken. Na 14 cursusavonden, waarin de groole po litieke 1 ijnan der laatste lijden en de moderne regeeringsmachine uiteenge legd werden, besloot Z.Eerw, Maan dagavond dien cursus met een zeer bevattelijke recapitulatie en een korte aanstipping van de actie rond het bedrijfsradenslelKel.Tcn blijk van waar deering voor het opo,ferend werk van den W.Eerw, hoer Knots, waren on kel© leden van liet bestuur der R. K. Kiesvereeniging hedenavond opgeko men. Na een korte rondvraag, die vooral aaki 't licht bracht hoezeer de niet-bclezen dames nog struike.en over allerlei vreemde woorden, in onze journalistiek gebruikt, dankte de wnd. voorzitter, de heer Jb. v, Zutfen, na mens de club dm W.Eerw, leider van den cursus en reikte hem in gesloten couvert een stoffelijk bewijs van waardeering over. Mm scheidde zeer opgewekt in de volste verwachting, dat het volgend jaar oen nieuwe en uitgebreidere cur sus gegeven zal worden, ter volma king van het werk van onzen toe- gewijden G. Adviseur, Volksbond. Maandagavond ver gaderde de aid. van genoemden Bond tot stichting van oen afd. voor Bloe mist-, Land- en Tuinarbeiders. Spreker was de heer J. Dekker, van Lim men, die uiteenzette, hoe achterlijk de toe standen van de arbeiders in het land bouwbedrijf nog waren, maar dat er gelukkig door de actie van de orga nisaties nu eenige verbetering begon te komen. Welke de reeds gebrachte veranderingen wareu, en wat nog wen- schelijk was, werd nagegaan. Daarna behandelde spreker de Bond „St. Deus Declit", en gaf daarbij de oontribulie op en de voordeeten, zoo stoffelijk als zedelijk, van dezen bond. Ook de aansluiting van de werkloozenkas werd uiteengezet. Aan de afd, kunnen alle vaste en losse arbeiders en ook de gedeeltelijke ciigenwerkers in de be drijven van bloemisterij, land- en tuin bouw aansluiten. Bij de werkloozen kas waren de eigenwerkers uitgeslo ten. Nadat een paar Leden een op merking hadden gemaakt over de lage uitkeering (f9.60 per week), die door den spreker zeer duidelijk werden be antwoord, gaven zich voorloopig 10 leden op, die de afd. over 14 dagen zullen stichten. De voorzitter dankte den spreker voor zijn overtuigende en heldere uiteenzetting. Voetbal. AJJ.O. 1 heeft het tegen Wilskracht niet kunnen klaarspelen en heeft het er met 3—1 bij laten liggen. Rust ging in met 21. Wilskracht was merkbaar sterker. Stille Omgang. Maandagavond hield het Genootschap v. d. Stillen Omgang vergadering. In de plaats van den heer J. Henneman werd gekozen als voorzitter de heer Bergfeld. A.s, Zaterdagavond otn 10 uur Lof, waarna de deelnemers zullen vertrek ken. Dezen keer zullen een 25-tal fiet sers de stoet volgen, 't Is te hopen, dat de tocht naar Amsterdam door goed weer begunstigd wordt. Hongaren. Woensdag zal een 10- tal Hongaarschc kinderen aankomen, om door een liefderijke verpleging de ellendige gevolgen van den oorlog een wauuff te hoven te komen De „Staatscourant" bevat de Sta' tuten van de Sassenheimsche Burger wacht. Tot doctor in de rechtswetenschap is op stellingen bevorderd de lieer 11, 11. Hartman, geboren alhier, Maandagavond had athiicr een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep, Eenige beschonken paardenkooplui had den een paard achter -den wag-en gebon, den, dal door het d-ronlkemansachtig siu ren der kooplui, alhier onder den tram van 7 uur geraakte, met r.et gevolg, dnt het arme dier zwaar gewond werd. Alhier wonden pogingen in het werk gesteld, om met de afd. der burgerwach ten in deze gemeente een eigen orgaan uit te geven. I Patronaat St. Jeroen. Maandag avond kwart voor zeven, had in een der bovenlokalen der R.-K. Jongensschool de eindles plaats der jongens, die aan deze ontwikkelingscursus hebben deelgenomen. Uitgenoodigd waren de Patronaatscommis- sie en eenige heeren van het Kerkbestuur waren ook tegenwoordig. Alleen de heer de Boer, hoofd der avondcursus was door familieomstandigheden verhinderd te ko men. Alsdan werd ons een overzicht ge geven van alles wat de jongens zooal hebben geleerd en we kunnen constateeren, dat daar belangrijke stof is behandeld ea de jongens ingeprent. Ze hebben ons ver baasd doen staan door bun antwoorden. ,De Directeur van het Patronaat, kap. S. Braakman, sprak de jongens over hun loffelijiken ijver, waarmede zij nu andere jongens, die dezen winter onnuttig be-, steed hebben, een eind vooruit zijn. Dei mensch is niet voornaam alleen door het bezit van geld en goed. Alleen wanneer, men op een heel goede manier ddt geld weet te gebruiken kan men achtenswaard 'wordten. Door 'het verstand staat,! de j mensch bovenaan bij al het geschapene en dus lioe meer verstand, des te voor namer wordt men. Door den Ecrw. Direc teur zelf is er les gegeven in de Kerkelijke geschiedenis. Onbekend maakt onbemind. Wanneer wij dus nu dn Geschiedenis onzer H. Kerk beter zullen kennen, zijn we ook betet in staat baar later te verdedigen. Hierna kregen we van den secretaris, den heer C. Verwey, een overrioht. De cursus begon met 13 loden voor de eerste klas en 31 leden voor dc tweede klas. Van de eerste Was zijn er vier door onbekende redenen weggebleven. Het aantal der twee de klasse Weef ongewijzigd. Het bezoek der jongens was heel goed; er is weinig verzuim te boeken. Evenals verleden jaar zullen de jongens van goed gedrag en min der dan twee ongeoorloofde verzuimen een schoolreisje mogen meemaken. Volgend jaar zullen, indien er milde gevers blijven, de avondscholen worden voortgezet. De heer C. G. J. Alkemade, als oudste lid der Patronaatscouimissde, meenit de jongens nog even te moeten toespreken. Het doet spr. zoo goed, dat naast alle vak ken, waarin de jongens worden bijgebracht,' ook de Godsdienst wordt geleerd en de ge schiedenis daarvan bijgebracht en dat, terwijl Z.Eerw. toch al zooveel werk heeft. Jongens, gij beseft het nu nog niet, maar doe toch zooveel mogelijk uw best om te leeren, daar ge, als ge eenmaal in het werkelijke leven komt, gij vast moet) staan. Weest uw onderwijzers en directeur dankbaar, voor al hetgeen zij trachten u aan het verstand te brengen. Hierna werd deze laatste les gesloten met gebed. Bioscoop.' Maandagavond gaf in café Fortuin de Bioscoop Electra da film „Christus" te zien. De zaal was slecht bezet. Toch was het werkelijk der moeite waard het te zien. Het stuk past! geheel in dezen tijd van boete. De beelden waren prachtig mooi en duidelijk. Prach- tig is het te zien, hoe Christus wandelt over de zee; de kruisiging en de verrijze-1 nis. Men leeft er geheel in mede. Het' stuk werd niet geëxpliceerd. De onderne mers zijn hier niet zeer gelukkig te noe men. Zeker altijd nog uit vrees voor eert, mislukking, zooals anderen dit ondervon den hebben bij een vorigen ondernemer,! komt men niet kijken. Nu, hetgeen wat wij ervan gezien hebben, is het beslist een bezoek overwaard. Over het stuk op rich- zelf behoeven we niet uit te weiden; dit is aan een ieder voldoende bekend. Ernstig ziek. De he er dr. Posthur mus Meijes, te Aerdenhout, oonitta van de afd. Bloemendaa l-Velsen van d Ned. Mij oor Tuinbou w en Plantkund) igt ernstig ziek. .WERKLOOSHEIDSUITKEERING. De Minister van Arbeid heeft een bei slissing genomen op en beroep ingestak door het bestuur van den Centralen Bon van Transportarbeiders tegen eene be slissing van B. en W. van Haarlem, d.d. 4 November, waarbij bezwaar werd gemaakt tegen uit de werkloozenkas van dien bond verstrekte uitkeeringen aan vier leden der organisatie. Er ia door hem verklaard dat door B. en W. terecht! bezwaar is gemaakt tegen de bedoelJo u.tkceringen. Bijzondorheden vermeldt de SL Ot. van 7 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1