Eerste BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In en om Haarlem. Uit den Gemeenteraad. STADSNIEUWS. DAMIAATJES )NDERDAü 10 MAART 1921 44sto JAARGANG Na 13789 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/^ NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING DF SOCIËTEIT VEREENIGING GEDAGVAARD. VERLAGING VAN DEN GASPRUS. - DE MULT1GRAAF OVERROMPELT DEN RAAD. - HET „KLAVERBLAD" KRIJGT ZIJN ZIN. - EEN ZUINIGE DIRECTEUR. VRIJMOEDIGE RECHTERLIJKE AMBTENAREN. R.-K. Vereeniging tot bescher ming van meisjes. Over den Paaschtijd. .Sint Bavo". Het raadslid Blom. Rond een proces HE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN* PER KWARTAAL k t Jgf BUREAUX* Wethouder Slingenberg is veilig en wel gere verhoogingen werden de tarieven van Wit het hooge noorden weergekeerd. En ais een bom viel hij gisterenmiddag in de 'Raadzaal. Of. om ons juister uit te druk- Jcen, de Wethouder kwam met een onver- iiwachte mededeeling, waardoor heel Haa.- rlem zich geschokt zal voelen. Op S November van het vorig jaar werd aan de lijdensgeschiedenis der onderhande lingen tusschen de Gemeente en de Socië teit Vereeniging een einde gemaakt, door den verkoop van het gebouwen-complex aa-i de Lange Begijnestraat en de Wijde 'i Appelaarsteeg voor 350.000. Dat raads- ;i>c3luit gaf opluchting aan vele bezwaarde gemoederen. Het was een beslissing, welke alle partijen bevredigde en dat kan men niet jaltijd van beslissingen zeggen. Er zou nu in 'Haarlem een flinke concertzaal komen, 'waarin het beroemde Paleisorgel kon wor- fiden geplaatst, zonder dat de dure bouw van Ueu nieuwe gemeentelijke vergaderruimte .als een bedreiging voor de belastingbetalers du het verschiet bleet Het Rijk zou een deel van de gebouwen overnemen, dus de lasten verlichten en ook' de Sociëteit scheen door de transactie voldaan. Eindelijk scheen dus deze zaak opgelost. Er zou alleen tusschen societeitsbestuur en gemeente nog onderhandeld worden over den termijn van oplevering. Maar, dat was immers een zaak van ondergeschikt be lang? En daar vertelt gisterenmiddag Wet houder Slingenberg, dat „de Vereeniging" achter den rug van het gemeentebestuur om aan 't onderhandelen is geweest met het Rijk om de aan de gemeente verkochte maar nog niet geleverde gebouwen aan den Staat over te dragen voor 60,000 meer dan waarvoor men in November met de gemeente overeenkwam! Welke snoode daad in een nos bedenkelijker liaht kwam te staan, door de toevoeging, dat het Socie teitsbestuur tegenover de gemeente den in druk had gewekt niet bij machte te zijn de gebouwen dadeiük op te leveren en nu tegenover den Staat de verplichting zou hebben aanvaard tot dadelijke levering!} En dat dit alles heusche waarheid was, moest Wijken uit het feit, dat het dage- lijksch bestuur onzer gemeente reeds een I dagvaarding had laten uitvaardigen tegen ,'t Societeitsbestuur om de aan de gemeente ■"verkochte gebouwen uiterlijk x Juni a-s. op fkc leveren. Wij konden onze ooren niet gelooven. En wij schortten dan ook ons oordeel op. Het is immers niet aan te nemen, dat het ibestuur van een te goeder naam en faam bekend staand lichaam als de Sociëteit „Vereeniging" een handelstruc zou hebben uitgehaald van zoo bedenkelijk allooi en Mat daarbij de Staat handlanger zou zijn geweest! Er moesten hier dus een of meer afschu welijke misverstanden in het spel zijn. Den geheelen ochtend is onze redactio nele recherchedienst aan 't speuren ge feest Voor de resultaten van dat onder hoek verwijzen wij naar de Stadsrubriek. Onze indruk van het geval op het oogen- blik. dat wij dit schrijven is, dat het So cieteitsbestuur wel andere lokalen kan krij gen, maar dan zóóveel moet betalen, dat de koop met de gemeente geen voordeelige zou zijn geweest, in zulke gevallen zet men 'de advocaten aan het werk. Kan er in bet voorloopig koopcontract geen gaatje gevonden worden? De Sociëteit behoeft de ■gebouwen eerst over te dragen wanneer rij andere lokalen heeft. Deze heeft zij booit, zoolang de gemeente niet meer be taalt! „Het bestuur" komt een inspecteur van de Posterijen tegen. Men praat. Het Rijk *ou wel geneigd zijn 60.000 meer dan de gemeente te geven, wanneer de gebou- !Wen dadelijk werden opgeleverd. Dus polst het bestuur in den Haag, of 'dat waar is, indien de koop met de ge- tneente ongedaan kon worden gemaakt. Maar mr. Slingenberg heeft scherpe 'toren; hoort dat en stuurt de Sociëteit *en deurwaarder thuis met den eisdh tot dadelijke levering. Laien wü ons niet verder verdiepen, '^aat dan komen wij in de juristerij. De .*aak is nu in de „veilige" handen van ^herpzinnig advocaten en die zullen wel 'j*°rseu, dat het een geval wordt en een interessant geval! Een heel wat onschuldiger mededeeling ifeed daarop de beheerder van het vreed- j**nie departement van onderwijs over het bouden van schoolexamens, dit jaar nog "naar dan in een eenvoudiger vorm opdat e Raad later een defenitief besluit over of niet handhaving van dit betwiste 'jhtuut kan nemen. f egen de voorgestelde verlaging van den sPrds met 3 cent had natuurlijk niemand bezwaar. Zelfs de heer Roest schijnt l^n kans te hebben gezien om een groo ve e reductle u>t den verlaagden kolenprijs teoo. eren" ^"een de heer Kingma had 8 een niet onjuiste opmerking; bij vroe- gas en electriciteit altijd gelijktijdig opge voerd, zei hij: Nu wij echter aan 't ver lagen gaan, bepaalt men zich tot den gas- prijs alleen. Wethouder Heerkens Thijssen legde uit, dat het verbruik van electrischen stroom, voor 90 pet. niet meer beinvlood wordt door de ledenprijzen, omdat de grootver bruikers onder een kolenclausule vallen. Wanneer echter de kolenprijzen stabiel laag blijven zullen de kleinverbruikers daarvan binnenkort ook den weldadigen invloed on dervinden. Toen kwam de Multigraaf, de eerste wankele schrede van het gemeentebestuur op het moeilijke pad vau het typografisch bedrijf. De hceren Keerwolf en Groenen d-aal brachten de bekende bezwaren naar voren, maar de heer v. d. Kamp zei; dat is allemaal larie. De drie Haarlemsche dag bladen hebben een drukte gemaakt, alsof de wereld zou vergaan. We zouden met de Multigraaf den eersten steen leggen voor een gemeentelijke drukkerij! Wanneer dat waar waszei de heer v. d. Kamp zou ik de eerste en grootste tegenstander zijn. Maar het gaat hier om een eenvoudig machientje, waarvan we veel gemak kun nen hebben. Wat ons betreft, wij willen den heer v. d. Kamp wel zeggen, dat hij de charge onder onze „Damiaatjcs" wat al te ernstig heeft opgenomen. Wij zijn ook heusch zoo bang niet voor de miniatuurdrukkere, welke de burgemeester aan de secretarie wil verbin den. Maar 't is goed, dat de Raad heel duidelijk laat voelen, dat hij van dergelijk grasduinen op particulier bedrijf niets we ten wil. Want, de opzet moge nu nog zoo onschuldig zijn, de practijk heeft wel be wezen, dat gemeentebesturen erg hard- leersch zijn, wanneer hot gaat om het ver keerde van te ver doorgevoerde gemeente- bemoeiing in te zien. Zie naar Amsterdam met een gemeentelijk lompenbedrijf, ge meentelijke waschinrichtingeri, plannen voor groentewinkels, een mefkcentrale enz. Men wachte zich dus voor den eersten verkeerden stap. De burgemeester, van wien wij in tus schen aannemen, dat hij geen oogenblik ge dacht heeft aan de vele beslommeringen meebrengende eigen drukkerij, betoogde met vuur de noodzakelijkheid van een mul tigraaf voor het drukken van spoedstukkeu. Met een machientje van 4000 en een juf frouw voor de bediening zou op de zeer hooge drukkosten van 80.000 veel kun nen worden bespaard. En vooral op Zater dagmorgen zou de secretarie daarmee ge holpen zijn. Erg overtuigend klonk dit niet. immers, wanneer het toestel inderdaad veel bezuiniging zou geven, zou het niet zoo eenvoudig zijn, als men zich voorsfeit en zou een typiste het werk niet afkunnen. En van de bezuiniging op papierkosten de druickers zouden daar 30 pet. opleggen, had de voorzitter zich laten meedeelen moet men zich heusoh niet veel voorstellen. De burgemeester verwachtte aanmerkelijke voordeelen, wanneer de gemeente zelf pa pier kocht I Dit kon wel eens een leelijke vergissing blijken 1 Maar laten wij nu eens afspreken, dat de kosten van de Multigraaf zuiver worden genoteerd en dat wij elkaar over een jaartje dan nog eens spreken. Terwijl sommige leden zich al voor re pliek opmaakten, viel de hamer onder de smeekbede van den voorzittergeef ons nu de multigraaf; wij hebben ze zoo hard noodig. En het toestel baande zich min of meer bü overrompeling den weg naar de gemeentelijke secretarie. Staan wij dus nog sceptisch tegenover deze gewaande bezuiniging op de gemeente lijke drukkosten, meer vertrouwen hebben c.U w de" nieuwen directeur van het Slachthuis door wiens invloed een verhoo ging van de tarieven voor het abattoir werd voorgesteld. De heer Poppe was daar tegen, omdat hij hiervan verhooging der toch reM- dure vleeschprijzen verwachtte. Maar W«*houder Heerkens Thijssen ver telde, dat er op het Slachthuis een tekort is van 43.00a De nieuw-benoemde di- lecteur heeft uit Alkmaar een ander sys teem meegebracht, waarmee ruim 24.000 kon -vorden bespaard. Wanneer verder de kolenprijzen niet meer oploopen. zal uit die* \o>-».-te het tekort ook nog met 6000 verminderd worden, zoodat er dan nog maar een verlies van ruim 12.000 blijft Dere economisch aangelegde ambtenaar had zelfs den slagers aan het verstand kunne# brengen, dat de verhooging der tar»tven noodzakelijk en billijk was Zoo- dac de voordracht er dus met vlag en wimpel doorging. Een duistere discussie ontspon zich nog over een voorstel van B. en W. om met de Zeepfabriek „Het Klaverblad" een ruil van grond aan te gaan. Gaat tnen ruilen, dian moet er één huilen# meende de heer Koppen en dat zou hier de gemeente zijn, wat Wethouder Slingenberg ontkende. In een op 26 No vember vastgesteld uitbreidingsplan bij Slachthuisstraat en Schalk'wijkerweg is 1 een terrein, in eigendom toebehoorend aaa „Het Klaverblad" voor park aangewezen. Nu wil de directie dat terrein aan de ge meente afstaan en daarvoor in ruil ont vangen een terrein in de onmiddellijke na bijheid van het Spaarnc gelegen. De heer Koppen wilde de fabriek daar echter niet hebben en mevrouw Maarschall insinu eerde zelfs: voor de bewoners daar komt het er al weer niet op aan 1 De Raad gaf echter den Wethouder zijn zin en dus ook het „Klaverblad" met enkel de stemmen der soc.-democraten en van den beer Pe per tegen. De aankoop van de laatste perceeltjes in de Minnebroederssteeg tot uitbreiding van het Gasthuis ging er vrij gemakkelijk door - 't was wat duur, maar de laatste loodjes wegen nu eenmaal altijd zwaar, zei mr. Heerkens Thijssen waarna heel lang gestemd werd over dc samenstelling van de nieuwe schoolcommissie. Bij de rondvraag informeerde de heer Groenendaal waarom er toch zooveei huizen in Haarlem bleven leeg staan. Mr. Slingenberg kon antwoorden, dat het ge meentebestuur geen schuld had. Men had proces-verbaal laten opmaken tegen eige naars van leegstaande woningen; maar de ambtenaar van het O. M. weigerde een vervolging in te stellen. Nu echter bin nenkort de nieuwe huurwetten in wer king treden, zal het wel beter gaan. Bij de ingekomen stukken was een pro test van een Amsterdamsche dame, die ons gemeentebestuur plagiaat verweet bij het maken van verordeningen. Dat kan zij van niemand anders hebben dan van denzelfden ambtenaar van het O. M., die weigert bovengenoemde strafvervolgingen in te stellen, meende de heer Reinalda. Niet vriendelijk, tnaar als het waar is... AGENDA, 11 MAART Sociëteit Sint Bavo" 8 uur Rederijkers. 8 uur Ledenvergade ring Spoor en Tram. Schouwburg Jansweg. 8 uur Emi Rubinstein. Kunstzaal Het Masker". Ten toonstelling van Bee.dhouwwcrken. Spaarbank Sint liosa" 71/*—8*/# in het Patronaalsgebouw. Sint JozefskerkJansstraat kwart over 8 uur Recollectie Ouid-Retrai- tantea. Wjj lezen in net weeaolan „oint Havo": Aan de plaatselijke afdeelingen der R. K. Vereeniging tot bescherming van Meisjes, wordt met bijzonderen nadruk aanbevolen een wakend oog te houden op het steeds toenemend aantal Duitsche en Oostenrijksche dienstbodon enz., die te genwoordig vooral in onze groote steden en omgeving werkzaam zijn. Zoo eenigszins mogelijk organxseere men voor deze meisjes afzonderlijke bijeen komsten, en trachte men haar door gere gelde voorlichting en lieiderijken steun zooveel mogelijk te redden uit de ernstige gevaren voor Geloof en zeden, waarin zij aan zich zelf overgelaten bijna zeker zullen bozwijken. Gedaan te Haarlem, den 3en Maart 1921 f AUGUST1NÜS JOSJSPHUö Bisschop van Haarlem. In verschillends kernen Liogint op Pas sie-Zondag de overige op Palmzondag de Paaschtjjd, waarin iedere geloovige, die tot de jaren do3 onderscheid» da. tot het gebruik do3 verstands gekomen is, onder doodzonde verplicht ia, ten minste eenmaal waardig de H. Communie te ont vangen, tenzij het, volgens den raad van den eigen priesterlijken leidsman, om eenige wettige reden, beter is zich voor een tjjd van het ontvangen dier H. Com munie te onthouden. Zij die in den Paaschtijd om welke reden dan ook aan dit gebod dar jaarlijksche H. Cojnmunie niet hebban voldaan, blijven toch verplicht deze buitan den Paaschtijd alsnog te ontvangen. Hel is aan te radon deze jaarlijksche H. Communie te ontvangen in de eigen pa rochiekerk. Zij, die dit niet doen, zullen zorgen daarvan mededeeling te doen aan hun eigen pastoor. Bij deze gelegenheid zij ook herinnerd aan de kerkelijke wet, welke onder dood zonde gebiedt aan iederen geloovige, die tot de jaren de3 onderscheids, d.i. tot het gebruik des verstands gekomen ia, ten minste éénmaal in het jaar al zija zonden getrouw to biechten. Een bepaalde tijd is voor deze jaarlijk sche Biecht niet voorgeschreven. Aldus de voorschriften van het Kerke lijk .Wetboek. Men meldt ons uit Amsterdam: Hot Schotensche raadslid, de heer Ch. A. Blom, die dezer dagen in oen holei op het Damrak te Amsterdam verblijf hield, is plotseling krankzinnig geworden. Hij is ter verpleging in 't Wilheimlna- Gasthuis aldaar opgenomen. KUNSTZAAL „MEP MASKER". Tentoonstelling van Beeld houwwerken en teekeningen. Do opstelling van de beeldhouwwerken maakt dat men reeds bij het binnen treden van het tentoonsteUingszaaitje wordt geïmponeerd. We zien dan aller eerst het viertal monumentale figuren voor het laboratorium van de Hooga School te Delft van dan Haarlemmer H. A. van den Eijndo, opgesteld tegen den wand recht tegenover den ingang. Wat meer naar voren, links en rechts, staan fragmenten van diens grootsche beelden voor het AmsterdamscLo Scheepsvaarthuis, waarin do Middellandsche zee, da Atlan tischs Oceaan, de Stille Zuidzee en de Indische Ooeaan worden gesymbaliseercL Van den Eijnde's forscho sculptuur be- heerscht gunstig het overige, meerendeels kleinere werk. Onze stadgenoot heeft ver reweg de grootste inzending en ziet zijn werk bohoorlij k geplaatst, oen oer die we hem gaarne gunnen. Immers van den, we zouden bijna zeggen eenvoudigou am bachtsman op een der ateliers voor ker kelijke kunst, is hij geworden een voor aanstaande figuur onder de moderne Ne- derlamlsek* beeldhouwers. Zijn werk vindt erkenning en waardeering en hij is oen der weinigen op wien het spreek woordelijke „Een profeet wordt nooit in zijn eigen land geëerd" niet van toepas sing 13. Ik vind het jammer dat hij zijn kunst niet in dienst stelt van de gods dienst, religiouzo kunst zagen we sedert zijn zelfstandig optreden van hem niet meer en wat schoono beelden zou hij kunnen beitelen voor onzo Godshuizen! Gaat zijn roeping een anderen kant uit of werd hij er niet toe in de gele genheid gesteld? Moge het anders wor den De boelden voor de Hooge School te Delft zijn zinnebeeldige voorstellingen van de materie, den ether, de energie on do eyolutie. Het eerste is een forsche mannenfiguur, hoekig en gepronceerd van vorm en strak van lijn, het tweede een vrouwefiguur, van meer vage vormen en vloeiende lijn, het derde is een krachtige mannenfiguur met expressie ven kop, aan de voeten zitten twee sterk vergrootte mieren terwijl de handen de vlam der energie dragen. De vierde figuur „Evo lutie" draagt vogels op de handen. Ach ter de figuur sdijgond ornament waarii we „den groei" zien uitgedrukt. Het zijn vier uitdrukkingsvolle beelden voor wier decoratieve werking aan hot bouwwerk men niet bevreesd behoeft te zijn. Ver- dor exposeert van den Eijnde een gevol- steen in zeshoek-vorm „Da Verkenner" De naturalistische opvatting der figu ren getuigt van vroeger tijd, do gedachte wordt ons in een nog al gomoedeftijken verhaaltrant bijgebracht. Eon klein vrij staan 1 beeldje „De Morgen", een jonge vrsA. met kind, is gevoelig gemodelleerd tot één groot gehouden massa van sier lijk silhouet. Het is lieflijk maar niet zoetelijk en een gelukkige vertolking van de gedachte. Theo van Reijn leverde eon verdienste lijk stuk bouwbeeldhouwkunst met „De Dijk". Het fragment dat we hier zien spreekt daarvan onvoldoende. De foto grafie van het geheel die we er op een tentoonstelling elders bijzagen zou ook hier den beschouwers van veel nut zijn en hen tot beter begrijpen en meer dere waardeering brengen. We zien ook van hem eaa prachügen kop met o.i. minder fraaiien hals. Veel innigheid gaf hij in de moeder met kind. Klinkenberg exposeert eenige aantrek kelijke diorenfiguren in hout en in ivoor, waarbij' weinig van de natuur is afgo- weken. Van de eigenschappen van het materiaal weet hij te profiteeren. Re- miëns beweegt zich op hetzolfde terrein, bij werkt echter meer styleerend, In te genstelling met Klinkenberg'» werk waarin we den steek van den beitel zien, 13 zijn werk rond en glad, zoodat het er wel eens uitziet als ware het in brons gegoten. Interessant werk zijn de medailles van Bolle, zeer sober van re- lief zijn ze toch vol uitdrukking Voor al de Vond al-medaille is in dit opzicht merkwaardig. Nqg zagen we een wel aardig figuur tje van Raedecker en een sohepping van Richter „Legende", waarover we den ma ker zelf wel eens zouden willen hooren. Van het viertal teekeningen van Otto vaQ Tussenbroek naar boorentypen, doen „de Landarbeider" en „de Oude Zeeuw" even denken aan Toorop's Apostelkoppen waarmede we zo echter niet op een lijn kunnon stellen. Het is vordionstolijk, le vendig werk in realistische opvatting. M. v. d. W. PERSONALIA In de commissian welke in 1921 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte ran be kwaamheid bedoeld in art. 77, onder a der wet tot regeling van het lager onder is van 17 Augustus 1878 zijn te Haar lem benoemd tot lid en voorzitter: dr. J. F. Mt Sterck, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Haarlem; tot leden: P. S. Bakels, oud-arrondisse- mentsschoolopziener; J. M. van Meetelen, oud-ammdissementsschoolopziener A. G. Boes, schoolopziener in de inspectie Haar lem Ed. Rahder, sohoolopziener in de inspectie Alkmaar; H. B. E, Wosterouen van Meetoren, sohoolopziener in de in spectie Haarlem tot plaatsvervangende lodenO. van Buijsen, yan het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar; mr. A. J. Pock schoolopziener in algemeenen dienst; P. E. Bredée, schoolopziener in de inspectie Haarlem. DE ENQUETE INZAKE WINKEL SLUITING. De enquele ingesteld loor „De Hanze" h«ft lat resultaat gehad dat ven de 166 winkeliers die bericht zonden er 106 zich voor 8 uur sluiting verkleurden en 43 voor half-acht sluiting. Zerven verklaarden zich, ongevraagd, voor algeheeie vrijheid, 1 voor 9 uur sluiting, terwijl er 1 geheel onverschillig tegenover een sluitingsuur stond. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Er is, aldus de lieer Slingenberg over dezen datum van aflevering verschillende malen brieven gewisseld tusschen gemeentebestuur en sociëteit, en diie briefwisseling was nog aan den gang toen het gèmeantebestuur verleden week plotseling vernam dat de Sociëteit „Vereeniging" aan den Staat der Nederlanden een aanbod had gedaan om de gebouwen voor de som van f 415.000, d. i. dus voor f 65000.meer dan door de gemeen te zou gegeven worden, aan den Slaat te verkoopen, maar met het beding, dat de ge.jouwen onmiddellijk zouden afgeleverd worden aan den Staat der Nederlanden. In deze handelingen hoeft het ge meentebestuur van Haarlem aanleiding gevonden aldus de wethouder aan het bestuur der „Vereeniging" per de ur waard er- e xp loit „eenige mode- deelingeu" le doen. O.rn. deze dat uit de overeenkomst met den Staat der Nederlanden blijkt dat het bestuur in staat was de gebouwen onmiddellijk af te leveren. En het gemeentebestuur sommeert dan ook het bestuur der sociëteit om vóór 1 Juni a.s. den eigendom der gebouwen aim het ge meentebestuur van Haarlem over te dragen, teneinde uitvoering to geven aan het indertijd genomen Raadsbe sluit. De wethouder vertrouwde dat de Raad goed kim keuren dat liet ge meentebestuur di t de u r \v a a rders -ex - ploit had doen uitbrengen. Het col lege van B. en W. meende dat «Le burgerij op deze mededeelingen reefct heeft. De Raadsleden applaudisseer den. Er was reeds geïnterrumpeerd dat deze handelwijze van het bestuur der „Vereeniging" zeer afkeurenswaar dig is. De heer REINALDA zegde toe gaar ne B. en W. in dezen te zullen steu nen, maar vroeg of het de bedoeling is dat met de regeling van deze zaak de stadsadvocaat. Mr. Dr. W. P. Vis wordt belast, daar de lieer Vis ook gedelegeerde is der „Vereeniging". De heer SLINGENBERG antwoord de flat B. en W. niet zoo naïef zijn. Ze hebben advies ingewonnen van den heer Mr. Merens. Deze is met de re geling belast De heer REINALDA vroeg of. na deze handelwijze het bestuur der gemeente ook de consequenties had overwogen van deze zaak tusschen don Staat en de gemeente. De heer SLINGENBERG zegt spr. de Staat heeft gesproken hier te Haar lem en elders en dat de Staat van de zaak op de hoogte is. Dc heer LOOSJES is het niet duide lijk dat de gemeente nu verongelijkt is, nu blijkt dat de sociëteit aan den Staat onmiddellijk kan opleveren. De heer GERRITSZ: Er zijn oogen- blikkea, dat men beter doet te zwij gen! De heer SLINGENBERG wil liever op de vraag van den heer Loosjes niet antwoorden, want dat is juist de vraag, die nu zal uitgemaakt worden. Hiermede worden de debatten over deze zaak gesloten. Kasopneming. Uit het proces verbaal van het sluiten der boeken en het opnemen der kas van den Ontvanger der gemeente Haarlem op 28 Febr. J.l. blijkt, dat het saldo van ontvang en uitgaaf bedraagt een som van 517.827.30, welke bedrag aanwezig werd bevonden. Goedgekeurd. Onvoorziene uitgaven. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan een tot beschikking op den post onvoorziene uitgaven, dienst 1920, tot een totaal bedrag van 10.475.21 yt. Goedgekeurd. Vrijstelling Bouwverordening. B. en W. stellen voor om ten behoeve van den bouw van een loods op het ter rein van het perceel aan den Harmen- jansweg no. 21 vrijstelling van de bepa lingen der bouwverordening te verleenen Goedgekeurd. Verlaging van den gasprijs. B. en W. stellen voor den prijs van het gas vast te stellen op 16 cents per M geleverd over den gewonen gasmeter en op 17 cents per M geleverd over den muntmeter. Te bepalen, dat dit in wer king treedt onmiddellijk na de meter- opneming, welke het verbruik over de ,maand Maart 1921 zal constateeren. De heer KINGMA vraagt, waarom niet tevens een voorstel komt tot verla ging van den prijs voor electrischen stroom. De heer KEERWOLF meent, dat het verschil van één cent tusschen munt en gewoon gas op den duur niet gehand haafd kan worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN antwoordt den heer Kingma, dat negen tienden der verbruikers van electrischen stroom grootverbruikers zjjn. Deze vallen wat den prijs betreft onder de kolenclau sule. De overige gebruikers behoeven ech ter niet bezorgd te zijn. Zoodra er eenige stabiliteit in den kolenprijs gekomen is, zal ook de prijs van electrischen stroom voor klein verbruikers worden herzien. De penningen voor den muntgasmater, welke nu 20 cent waard zijn, zullen op 1 April voor 17 cent gelden. Tüdig zal de De gemeente Haarlem heeft het be stuur der sociëteit „Vereeniging" gesom meerd vóór 1 Juni a.s. baar in eigen dom op te leveren de gehouwen aaa «O Lange Bagijncstraat, die zij beweert bij raadsbesluit van Nov. 1920 van het be-> stuur te hebben gekodht voor 350.000. Zooals uit een bericht elders in dit blad' blijkt, moet het bestuur onlangs die zelfde gehouwen aan den Staat der Ne derlanden te koop hebben aangebodei! voor f 415.000. Het is nog wel geen proces, maar, lezer, stelt u zelf in het geval dat uw vriend u een deurwaarder aan huis stuurt niet de boodschap: „geef hier dat. 'huis van je." Dan zeg je toch: „Nou krijg je 't vast niet, f-a-s-t-n-i-e-t." Dat doet iedereen zoo en 't is menschel ijk. We veronderstellen dus dat 't een pro ces wordt tusschen dc gemeente en do „Vereeniging". Nu is de man, die zulike rechtszaak- jes voor de gemeente opknapt in dea regel de stadsadvocaat en Haarlem's stadsadvocaat is dc heer Mr. Dr. W. P. Vis. Maar 't wordt een moeilijk ge val voor den heer Vis, want hij is ooflt gedelegeerde van de „Vereeniging" en moet dus dalzelfde zaakje ook voor „Vereeniging" beredderen. Zelfs een ad vocaat is dat kunststukje le marfhtig en dus zal nu voor de gemeente in dit go- val optreden Mr. Merens. Als bolasting-. betalend burgc- van Haarlem wensch ik hem .good luck". Een advocaat ontmoet alevel rare din gen in zijn advooatenpractijlk. Verleden jaar beweerde ©en coöpera tie van suèkerbietveibouwers uit den Haarlemmermeer dat de directie van d« suikerfabriek „Holland" te Halfweg aan baar die fabriek had verkocht. Maar de directie bood daarna de fabriek te koop aan een Amsterdamer. De coöperatie nam toen Mr. Dr. W. P. Vis in den arm om op te treden tegen de directie van de suikerfabriek. Thans beweert do ge meente Haarlem in zoo'n zelfde geval, dat de gebouwen van de „Vereeniging" aan haar zijn verkocht; hel bostitur der „Vereeniging" heeft de gehouwen nn echter aan den Staat te koop aangeboden ■en nu zal Mr. Dr. W. P. Vis, optreden de voor de „Vereeniging", ditmaal moe ten pleiten dat wat de gemeente betoogt niet waar is. Het omgekeerde dus. Het doet mij denken aan dien beroem den advocaat, diie de rechtszaal binnen kwam en een meer dan schitterend plek dooi hield, waarvan alle aanwezigen het eens waren dat het overtuigend was. Maar toen de advocaat gereed was, maakte men hero opmerkzaam dat hij niet zijn eigen cliënt, maar zijn tegen stander verdedigd had. Tableau! On verstoord ging de advocaat cahier ver der en zeide: „Ziel, mijne heeren, zoo had ik kunnen spreken, als ik mijn te genstander verdedigen moest, maar laat ons nu eens zien, wat er in mijn betoog steekhoudend is. Dat is niets." En één voor één^brak hij al zijn argumenten af om nu zijn eigen cliënt te verdedigen." Mr. Dr. W. P. Vis verkeert wel zoo'n beetje in datzelfde geval. Desalniettemin, aangezien, aangezien en nog eens aange zien wij wel een enkele kleinigheid over het hoofd zullen hebben gezien, zal Mr. Vis ons misschien wel overtuigen <tot in beide gevallen het recht enz Er is nog meer eigenaardigs in zoo'n procos. De gemeente procedeert tegen de „Vereeniging". Nu bestaat het grootste deel der leden van de „Vereeniging" uit hoogst respectabele ingezetenen van Haarlem. Ons gemeentebestuur, al pro- cedeerende, treedt natuurlijk op voor ■het recht van u, en mij en alle Haar lemsche burgers, dus ook voor de le den der sociëteit, ingezetenen van Haar lem. Zoodait ik maar zeggen wil dat deze heeren-der-societeit eigenlijk prooedeo- ren tegen zich zeiven. Het aantrekkelijke voor hen is dat. hoe het proces ook uiitvalt, zij altijd zeggen kunnen: wij hebben het gewonnen. Want die gemeente, dan winnen zij mede alt burgers van Haarlem: wint de sociëteit dan winnen rij als leden der sociëteit. Zouden twee handige advocaten, ais ae heeren Vis en Merens, het op deze gronden niet op een aoooordje kunnen gooien? gelegenheid worden opengesteld voor Inwisseling der penningen. De heer DIJK brengt eenige klachtei over, over de „gedwongen wlnkelnee- ring", welke toegepast wordt door win keliers om gaspenningen over te reiken. De WETHOUDER zegt een gestreng onderzoek toe. De voordracht wordt goedgekeurd. Een multigraaf. B. en W. stellen voor ter hunner be schikking te stellen een bedrag van 4900 ter bestrijding van de kosten van aan schaffing van een multigraaf. De heer KEERWOLF ziet in het aan schaffen van een multigraaf groote be zwaren en hoopt daarop eerst antwoord van B. en W. alvorens hier over deze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1