De kwestie met de So ciëteit „Vereeniging". UIT DEN OMTREK LAATSTE NIEUWS Handel en nijverheid' De Groentekwestie. Van onze Rechtbank. Het laten leegstaan van huizen. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Telegrafisch Weerbericht. Amsterdamsche Beurs schijnbaar eenvoudige zaak gestemd wordt. De heer V. D. KAMP begrijpt niet waarom over deze zaak zuik een drukte wordt gemaakt. De multigraaf is een een voudig toestelletje waarvan men de be diening in een maand leert. En het heeft voor het maken van spoedstukken veel voordeelen. De heer GROENENDAAL waarschuwt tegen bezwaar aan de multigraaf ver bonden. De VOORZITTER zegt, dat de multi graaf een eenvoudig en gemakkelijk en tevens goedkoop toestelletje is, waardoor op de groote post drukwerk, n.m. f 60.000 per jaar, belangrijk zal kunnen worden bezuinigd. Bovendien is het zeer lastig, dat de drukkers door den vrijen Zaterdag middag, Zaterdag's na tien uur 's mor gens geen orders voor dien dag meer kunnen aannemen. Het toestel zelf kost maar 4000. In vijf jaar wordt het afgeschreven. De bediening kost hoogstens 2000 per Jaar. Dat is dus samen een goede 3000. Geef ons de multigraaf, zegt spreker, we hebben ze noodig. Na een opmerking van den heer v. Liemt wordt het voorstel zonder hoofd, stemming goedgekeurd. Ruiling van grond. B. en W. doen den raad een voorstel tot grondruiling met de N.V. Haarl. stoom zeep-, eaudecologne en parfumerie- labriek „Het Klaverblad", waarbij aan de N.V. gronden worden verstrekt voor den bouw van een nieuwe fabriek onder bijbetaling van 40.200 vermeerderd met de ten laste van de gronden komende kosten van openbare werken. De heer KOPPEN geeft in overweging daar geen fabriek toe te laten en het voor- Stel van B. en W. af te wijzen met het oog op de bebouwing met woonhuizen aldaar. Eenigszins is vroeger reeds in 't vooruit zicht gesteld dat daar geen fabrieken xouden komen De heer SLINGENBERG zette uit een dat de ruiling in het belang der ge meente is. Doet men het niet, dan zal tot onteigening moeten overgegaan wor den en de fabriek zou er toch komen. De gemeente kan dat niet beletten. De heer KOPPEN betreurt dat laatste. Immers de gemeente kan dat wel belet ten, daar de aanvrage om daar een fabriek te pldatsen had moeten zijn tnegkomen voordat het uitbreidingsplan werd vastgesteld. Maar toch als de ge meente het niet kan beletten, dan kan de gemeente het zoo'n fabriek wel heel lastig maken. We hebben dat gezien bij de fabriek aan de Leidsche Vaart. Dat beveelt spr. aan. De heer JONCKBLOEDT merkt op, dat de fabriek indertijd deze gronden kocht nadat de directeur der Openbare Werken had gezegd dat men daarop een fabriek zou kunnen bouwen. Daarom Is de gemeente verplicht de ruiling te bevorderen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 13 stemmen. Uitbreidingsplan. Naar aanleiding van bovenvermeld voorstel, bieden B. en W. den Raad ver der ter vaststelling aan een wijziging van de plannen van uitbreiding voor de gron den, gelegen ten zuiden van de Slacht huisstraat, ten noorden en ten westen van de grens der gemeente Haarlem tn ten Oosten van den Schalkwijkerweg. Goedgekeurd. Wijziging tarief Openb. Slachtti. In verband met de belangrijke stijging In de laatste jaren der exploitatiekosten voor het Openbaar Slachthuis, stellen B. en W. voor, de tarieven der bestaande verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van het Slachthuis en voor de keuring van vee en vleesch te verhoogen. De heer POPPE verklaart zich tegen de verhooging. De verhoogingen zijn vrij belangrijk en de Raad heeft niet voldoende gegevens om deze tariefsver- hooging te motiveeeren. Spr. zou willen, dat B. en W. dit voorstel terugnemen en het nader motiveeeren. De hoogere tarieven vinden terugslag op de vleesch- prijzen. Belanghebbenden zijn ook niet gehoord. De heer HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat tariefsverhooging noodig te om het tekort te dekken. De tarieven tjjn in Haarlem niet veel hooger dan in andere plaatsen met name niet hooger dan in Alkmaar. Wat de belanghebbenden betreft, dezen zijn wel geboord en zijn «vertuigd geworden dat de tariefsverhoo ging noodig is. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen, z. h. stem ming. Verhuur van Grond. B. en W. stellen voor de huur te ver lengen respectievelijk met 15 en 24 jaar. a. van een stuk grond aan de Spanjaards- iaan en de Emauslaan, grenzende aan het buitenverblijf „Uit den Bosch," ver huurd aan A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, te Heemstede, en b. van den grond van den Koudenhorn en van het Leidscheplein, verhuurd aan de afd. 'Haarlem van de Noordhollandsche ver- jenigibg „Het Witte Kruis", voor stich- Sng van volksdouchebadinrichtingen. f Goedgekeurd. Het plaatsetijk toezicht op het lager onderwijs. B. en W. deelen den Raad mede dat volgens art. 176 der nieuwe L. O.-wet het i plaatselijk toezicht op het lager onderwijs door B. en W. wordt uitgeoefend en dat, volgens dit artikel de Raad ter nadere verzekering van dit toezicht o. a. een torn missie instelt. Tevens regelt hij in- Anrichting en samenstelling der commissie. G oedgekeurd. Verhooging Subsidie. B. en W. stellen voor, in verband met 6e verhooging der jaarwedden van het taderwijzend personeel aan de Teeken- fcnool van de St. Josephs Gezellenver- jeniging alhier, het subsidie uit de ge meentekas over het jaar 1920, ten be hoeve van die inrichting van onderwijs, Tot een bedrag van 3450 toegestaan, te Ie verhoogen met 825. Goedgekeurd. Herslrating. e B. en W. vragen den raad een crediet Wen 23.000 voor de herstrating van het terrein van het Openbaar Slachthuis, de verniewing van twee ijzeren broeikuipen en de doorrtekking van het luchtspoor 'Van den hoofdingang af tot de slacht plaats voor paarden. Goedgekeurd. Bank van Leening. iio 0Kf <-omm'Ssarlssen der gemeente- jMJKe bank van leening is ingezonden een 'Van hit 1 r"izieing van de artt. 27 en 57 wilJl reglement van die bank, onder mededeeling, dat het gewenscht is tegen over de meerdere uitgaven, welke die bank eischt een vernooging van inkomsten als in art. 27 omschreven voor te stellen. Bij B.en W. zijn tegen dit ontwerp geen bedenkingen gerezen, mede niet omdat een verhooging van administratieloon, bewaarloon, en interesten, hun billijk voorkomt. Zij stellen dan ook voor in dien zin te besluiten. De heer DIJK vraagt aanhouding om de cijfers nader te bekijken. Het wordt aangehouden. St. Elisabeth' s*Gasthuis B en W. stellen voor Regenten van het St Elisabeth's of Groote Gasthuis te machti gen over te gaan tot aankoop van a. het perceel grond aan de Minnebroe- dersteeg kadastraal bekend Sectie D. no. 8374, groot 1.10 Are voor de som van 3750. b. het perceel grond met de daarop staande schuur ter grootte van ongeveer 20 c.A. achter het perceel Groot Heilig land nr. 37 voor ede som van f.903. De heer JONCKBLOEDT maakt be zwaar tegen den prijs. De heer KOPPEN vraagt of regenten ook voornemens zijn den raad verdere mededeelingen te doen over de bijzon derheden dezer uitbreiding. De heer HEERKENS THIJSSEN zeg de dat toe. Het voorstel werd aangenomen. Verbeteringen Het is B. en W. gebleken,d6t de gron den aan te koopen van de Congregatie van de broeders van barmhartigheid van St. Johannes de Deo, in het besluit van 1 De cember j.l. niet volledig kadastraal zijn aangeduid. In het verband daarmede stellen B. en W. voor genoemd besluit te wijzigen en de nummers alsnog volledig aan te geven. Goedgekeurd. Benoemingen Tot leden van de Plaatsei. commissie Benoemd werden le Categorie. Ouders van leerlingen der openbare lagere scholen. Mevr. J. van Gilse-Van WestDe heer W. Kraakde heer C. B. M. Segaar mevr. B. H. Poppe-Poppede heer P. de Vries. 2e Categorie. Ouders van leerlingen der bijzondere lagere scholen. De heer J. H. Holtde heer P. Kalb- fleisch de heer M. L. A. Klein de heer D. A. C. van den Hoornde heer B. de Tello. 3e Categorie. Onderwijzers aan open bare lagere scholen. De heer L. Broekhuizende heer D. Peereboom de heer L. S. v. d. Have de heer G. Maxmej. M. Verwijs. 4e Categorie. Onderwijzers aan bij zondere lagere scholen. De heer D. Jansede heer G. J. Kap pers de heer G. KaptijnMej. J. Tib- bende heer Ed. A. van Bilderbeek. 5e Categorie. Overige meerderjarige ingezetenen. De heer Vincent Loosjesmevr. M. F. Boes-Smithmej. M. C. Berdenis van Berlekom; de heer E. O. A. L. Ter Haarde heer H. J. M. Bartels. Rondvraag. De heer GROENENDAAL wees er op dat wij een verordening hebben, waarbij het verboden is huizen langer dan een bepaalden tijd leeg te laten staan. In- tusschen gebeurt het voortdurend dat huizen langen tijd leeg staan, b.v. dat op de Gasthuisvest. De heer SLINGENBERG zegt dat hem dat bekend is. De gemeente laat proces verbaal opmaken, doch het Openbaar Ministerie van het kantongerecht stelt geen vervolging in. Dan kan de gemeente er ook niets meer aan doen. Intusschen is nu een rijksregeling op komst, en die verbiedt ook het onbewoond laten staan van huizen. De heer REINALDA protesteert krach tig tegen deze handeling van het Open baar Ministerie. De heer Groenendaai noemde zijn han deling een saboteeren der gemeente ijke verordening. Hierna zitting met gesloten deuren. Versche groenten op komst- Vandaag zijn er te Haarlem nog geen versche groenten verkrijgbaar. Er worden echter door de commissionnairs pogingen in het werk gesteld, en deze zuilen hoogst waarschijnlijk met succes bekroond wor den, om onze stad morgen weer van versche groenten te kunnen voorzien. Men is namelijk naar andere, waaronder ook niet-aangesloten, veilingen, om daar te koopen. De commissionnairs zijn heden weer naar het WesUand vertrokken. Ten- kantore van den havenmeester vernamen we dat bij de tuinders, die deze week hier waren, het voornemen bestond om Vrijdag weer terug te komen, indien het geschil dan nog niet bijgelegd mocht zijn. De voorzitter vas de vereeniging van R, K. Groentenhandelaren, de hoer J, G. van Kessel deelde ons mede, dat deze ver eeniging gisterenavond een vergadering heeft gehouden, waarin besloten werd, te zorgen, dat vanaf Vrijdag het publiek weer van versche groenten wordt voorzien. Men kon dat besluit nemen, omdat de commissionnairs toezegden, er voor te zullen zorgen, dat er Vrijdag voldoende aanvoer van groenten zou zijn. Echter be sloten de leden, om a.s. Vrijdag géén groenten te koopen van de schepen, die eventueel groenten uit het Wesfcland zou den aanvoeren, maar alleen vu.: de com missionnairs. Mochten dezen voor geen vol doenden voorraad kunnen zorgen, dan zouden de R. K. winkeliers ook van de schepen koopen. Hierna werd een gecom bmeerdc vergadering gehouden met de commissionnairs en de neutrale zusterver- eeniging, asm wie men mededeel in g van het besluit deed, waarop de commission nairs loczegden, hun uiterste best te doen, voor voldoenden groenten-aanvoer te zor genden. Verder vernamen wij dat de com- missionnairs aan het Centraal bestuur der vetingsvereeniging een week wapenstil stand zullen voorstellen, om in dien tijd te trachten het conflict in der minne op te lossen. In afwachting daarvan zouden dan de commissionnairs in die week op de gewone wijze op df veilingen koopen en het publiek van groenten kunnen voor zien. Verder zeide de heer Van Kessel, dat bij de leden der R.K. Vereeniging de mee ning beerscht dat een conflict tusschen tuinders en groentenhandelaren uitgevoch ten wordt op de ruggen der kleinhande laren en het publiek. Dit mag hier echter volgens de R. K. handelaren, niet de dupe van worden. Een der bes! uursleden, de heer Cramer, is heden met de commissionnairs medege- gaan, om uit eigen aanschouwing bet con flict te leeren kennen en een eigen oordeel te vormen. Ten slollc nog dit: Het bestuur was ter oore gekomen, dat de heer De Jonge, de marktmeester, den burgemeester zou voor stellen, om, wanneer de tuinders Vrijdag zouden terugkomen, met schepen, vier ver schillende plaatsen in de stad tot den verkoop der groenten ter hunner beschik king te stellen. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Van Keasel een onderhoud gehad met den heer De Jonge, met het gevolg dat deze aan den burgemeester zou voorstellen, dat Vrijdag nog niet tot een dergelijken maatregel zal worden over gegaan. Zooals uit het verslag van de Haar- lemsche gemeenteraadszitting van gis teren en heden blijkt, is er een kwestie ge rezen tusschen dat gemeentebestuur en het bestuur der sociëteit „Vereeniging". Wat er eigenlijk tan de hand is blijkt duidelijk luit het aan bet bestuur derf Vereeniging uitgebracht en hieronder volgende Deurmaarders-Exploit. In den Jare Negentienhonderd eenen twintig den vijfden Maart Ten verzoeke van den Edel. Achtba ren Heer Cornells Maarschalk, wonende te Haarlem, Burgemeester der gemeente Haarlem, en als zoodanig ten deze optre dende en die gemeente vertegenwoordi gende, te dezer zake domicilie kiezende te Haarlem ten Stadhuize ten kantore van Mr. A. H. J. Merens, advocaat en procureur, aan de Nieuwe Gracht no. 82 a Heb ik, Jan van Wijngaarden, Deur waarder bij de Arrondissements-Recht- bank te Haarlem, wonende en kantoor- houdende aldaar aan de Nassaustraat 14, aan het zedelijk lichaam de Sociëteit Vereeniging," gevestigd te Haarlem, van welks bestuur voorzitter is de heer Dr. J. Timmer, wonende te Haarlem, aan het Wilhelminapark no. 26, mitsdien al daar mijn exploit doende, sprekende met en afschrift dezes latende aan den heer Dr. J. Timmer voornoemd, Geïnsinueerd Dat ingevolge besluit van den Raad der gemeente Haarlem, d. d. 5 November 1900 twintig, no. 5, goedgekeurd bij be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland d. d. 1 December 1900 twintig, no. 131 is tot stand gekomen tusschen de gemeente Haarlem en de Sociëteit „Ver- eeniging"een overeenkomst van koop en verkoop, waarbij de gem. Haarlem van de Sociëteit „Vereeniging." voor drie honderd-vijftigduizend gulden (f350.000,) heeft gekocht, gelijk deze aan de gemeen te Haarlem heeft verkocht, het complex der eigendommen van genoemde Socië teit aan de Lange Begijnestraat en de Wijde Appelaarsteeg, kadastraal bekend, Gemeente Haarlem, Sectie D. nommers 7034, 1280, 1281, 1282, 8416 en 8447, ter gezamenlijke grootte van 35 Aran 73 centi-Aren, met uitsluiting van alle meu bilaire goederen, ook al mochten die door bestemming onroerend goed zijn, bene vens vanzoodanige ornamenten en derge lijke,als het bestuur der Sociëteit wensche- lijk zal oordeelen Dat een afschrift van voormeld Raads besluit bij schrijven d. d. 11 November 1920 van Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem aan het bestuur der Sociëteit „Vereeniging" is toegezon den en door dat bestuur ontvangen is Dat over het tijdstip van de levering van het gekochte nog overleg gepleegd moest worden tusschen genoemd bestuur en de gemeente Haarlem Dat dit overleg nog gaande is en nog niet tot een besluit heeft geleid Dat het Gemeentebestuur heeft verno men, dat, terwijl bedoeld overleg nog gaan de is., door de Sociëteit „Vereeniging" het door haar aan de gemeente Haarlem ver kochte, hiervoren omschreven, voor een hoogeren koopprijs dan f350.000. te koop is aangeboden aan een ander met verplichting tot dadelijke levering Dat uit dat aanbod blijkt, dat de Socië teit in staat is nu, althans spoedig, over te gaan tot levering van het verkochte,. Dat de gemeente Haarlem spoedigeleve- ring daarvan wenscht Mitsdien heb ik, deurwaarder, exploit doende en sprekende als vermeld, de geïnsinueerde, de Sociëteit „Vereeniging" voornoemd AANGEZEGD 1. dat de gemeente Haarlem van de geïnsinueerde verlangt, dat de geïnsinu eerde hare verplichtingen, uit de hiervoren omschreven overeenlkomst voortvloeien de, gestand doet en nakomt 2. dat de gemeente Haarlem verlangt, dat de geïnsinueerde zoo spoedig moge lijk zaï overgaan tot de levering van het verkochte 3. dat de gemeente Haarlem de geïnsi nueerde bij deze voorstelt a. om op Woensdag den eersten Juni 1900 eenentwintig des voormiddags ten elf uur, of op een anderen dag of ander uur, in nader overleg vast te stellen, te verschijnen ten stadhuize te Haarlem, ten einde ten overstaan van den door het gemeentebestuur aan te wijzen notaris over te gaan tot het doen verlijden van een acte, bestemd of geschikt om door overschrijving in de daartoe bestemde openbare registers ten hypotheek-kantore den eigendom van het verkochte aan de gemeente Haarlem te doen overgaan en zulks tegen betaling van den overeenge komen koopprijs door de gemeente Haar lem aan de geïnsinueerde en onder zoo danige andere voorwaarden en bepalingen als tusschen partijen nog mochten wor den vastgesteld, alles volgens de plaatse lijke gebruiken voorzoover daarvan niet in onderling overleg zal worden afgeweken b. om onmiddellijk na het overlijden van die acte het verkochte ook feitelijk te leveren 4. dat de gemeente Haarlem bereid is over het al het sub. 3e. gestelde, voorzoo ver dat nog niet is vastgesteld en overeen gekomen, nader overleg te plegen. Nar aanleiding van dit gewichtig docu ment hebben wij ons om inlichtingen ge wend tot den heer Dr. Timmer, voorzit ter der Sociëteit „Vereeniging" en den heer IMr. Dr. W. P. Vis, bestuurslid. Dene twos beuan deelden aas mede dat 't bestuur den Sociëteit Vereeniging'' geen aanbod aan het Rijk heeft gedaan voor den verkoop van de ge bouwen aan het Rijk. Verdere mededee- iingen wenschte het bestuur echter niet te doen, omdat morgenavond een vergad-ring wordt gehouden van leden en gecom nut teerder der sociëteit en op die vergade ring volledige inlichtingen zullen worden gegeven omtrent de toedracht en den stand van zaken. Er heerscht blijkbaar een misverstand, meende men. Daar de gecommitteerden allereerst recht hebben op volledige mededeelingen, meende het bestuur met de mededeeling te moeten volstaan dat door het bestuur geen aanbod gedaan is. Naar aanleiding van deze ontkenning, wendden wij ons tot den wethouder van Openbare Werken, den heer Slingeribexg, om, zoo mogelijk, opheldering te krijgen in dit misverstand. De heer Slingeriberg deelde ons mede, dat het gemeentebestuur de mededeeling xwart op wit had van den Minister van Waterstaat, dat de gebouwen der sociëteit inderdaad aan het Rijk zijn aangeboden en gaf ons <een afschrift van den brief van den Minister aan de gemeente, Deze luidt als volgt: 's Gravenhage, 22 Februari 1921. De Sociotei „Vereeniging" heeft door tusschenkomst van den Controleur bij de Posterijen en Telegrafie, van het Rijk te koop aangeboden, hare eigendommen waarop üw nevensvermeld schrijven laat stelijk betrekking had met verlichting tot dadelijke levering en zulks tegen een verhoogden koopprijs. Ter zake om na dere inlichtingen gevraagd, verklaart zij, dat zij de overeenkomst met Uw ge meente kan doen ingaan, wanneer zij ver kiest omdat omtrent het tijdstip van le vering niets is bepaald. In verband met «en en ander, heb ik de eer U te ver zoeken mij ten spoedigste (uiterlijk de volgende week) in te lichten, in hoever deze mededeelingon juist rijn en of het wel licht in het voornemen der Gemeente ligt, om van den koop af te rien. Zooals U begrijpt, is het voor het Rijk van over wegend belang om in ieder geval spoe dig de beschikking over de gebouwen te verkrijgen. De Minister van .Waterstaat. Voor den Minister. De Secretaris-Generaal, (get.) Salverda de Grave. Ook na inzage van dezen brief kan bet bestuur der sociëteit „Vereeniging" niet anders dan bij zijn eerste verklaring blijven volharden en geen nadere mede deelingen doen. Wij hebben ons toen gewend tot den lieeg j. a'pull, controleur bij de Posterijen en Telegrafie, aan de Damstraat, die blijkens hel schrij ven van den Minister in de zaak ge moeid is. Deze deelde ons mede dat in den gemeenteraad gisterenmiddag een on juiste voorstelling van de zaak is ge geven. De sociëteit „Vereeniging" heeft zich bereid verklaard de gebouwen aan den Staal over te dragen toot ƒ,415.000 indien (en daar gaal bet om) indien de gemeente van den koop afziet. De „Ver eeniging" beschouwt dus wel degelijk de gemeente als koopster. Als zijn persoon lijke meening gaf dc beer Puil nog weer dat de overeenkomst met de gemeentezeer los is, omdat over het tijdstip van ople vering niets bepaald is en de sociëteit „Vereeniging" er dus niet .uit zou behoe ven te gaan, indien zij geen moeite doet om een ander gebouw te krijgen. De gemeente-secretaris, de heer Wcsstra dien wij ook nog over de zaak spraken, gaf ons als zijn meening weer dat uit den brief van den Minister niets anders te lezen is dan dat de gebouwen aan hel Rijk zijn aangeboden. Verder blijkt er uit dat de sociëteit „Vereeniging" de gebouwen nu kan opleveren daar zij ze aan het Rijk onmiddellijk aanbood en ten slotte is het wel vreemd dat de sociëteit „Vereeniging" in 't geheel niet bij de gemeente is ge weest om eens over de zaak te praten. Ten slotte kunnen wij als sleutel van 't heele raadsel en ter opheldering van het misverstand meedeelen dal ons ter oore kwam dat de z.g. onderhandelingen met het Rijk door bestuursleden der „Vereeni ging" zijn gevoerd (dus niet door het be stuur) en dat dus het bestuur als zoodanig gerechtigd is te zeggen dat het geen bod aan het Rijk heeft gedaan, VERMIST. Sedert eenige dagen vermist men den 35-jarigen loodgieter B., wonende aan de Jansstraat. B. was den laatsten tijd zwaarmoedig. JUBILé. Heden herdacht de heer J. van Wel, den dag waarop hij vóór 60 jaar bij de Haarlemsch© Brood- en Meelfabriek in dienst trad. EERSTE H. MIS. De WelEerw. Pater Philemon Hulse bosch O.F.M., die Zondag j.l. te Weert Priester is gewijd, zal den derden Paasuh- dag in de parochiekerk aan het Spaarne de eerste II. Mis opdrogen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: io Maart P. Romeijn 'en B. Broertjes. J. W, Borst en J. M. L. Radsma. J. M. Lijnkamp en C, T. E. Kappers. Getrouwd: io Maart A. Jansen en C. v. Britsom. C. J. Holtus en W. Wes- seling. J. H. Vellinga en M. C, Jan sen. Geboren: 8 Maart z. van H. M. Spel- ler-Krook. z. van F. E. Groen-de Kadt. 9 Maart z. van A. II. Waagc- Uitendaal. Maart z. van T. Jasper- sen-Scheidler. z. vaan W. B. M. de Wolf-Michel. x. van C. C. J. Bak- Geeriings. Overleden: 8 Maart M. E. Stro© Goeck-Jansen, 75 j., Klein Heiligland. 9 Maart G. T. v. Burk-Moll v, Sant bergen, 59 j., Mauritsstraat. ZWIJNTJES. Woensdag werden weder twee onbe heerd staande rijwielen gekaapt VERKEERSOVERTREDHRS Niet mande* don elf verbalen werden HET NEDERLANDSCHE ELFTAL. Woensdagavond vergaderde de Ned. E.-Commissie eu stelde de ploeg, die Tweeden Paaschdag tegen Zwitserland zal uitkomen, alt volgt samen VAN TILLURG (N. O. A. D.) DENIS STEVENS (H. B. S.) (Willem 2) J. CAMPIONI v. LINGE STEEMAN (H. V. V.) (Be-Qui k) (Sparta) B. KESSLER DE KESSLER J. BULDER GUPFFER1 (H. V. V.) (H. V. V.) (Be-Quick) (Ajax) DE NATRIS (Ajax) Woensdag opgemaakt terzake overtre ding verkeersregeling. ,VAN ONZE RECHTBANK. Oudejaarsvierinyl Drie jonge menschen, de 17-jarige P. J. D., de 18-jarige H. II., en de 23-jarige N, H., visschersjongens te iJmuiden, heb ben in den nacht van 31 December op 1 Januari j.l. van het schip „Zaanstroom" in de haven 20 ballen garen ontvreemd, omdat zoo verklaarde D., zc met Nieuw jaar een paar centen wilden hebben. H. H. en N. H., beiden al eens met de justitie In aanraking geweest, hoorden 2 maanden tegen rich eischen. Tegen D. werd 1 maand geëischt. Zijn moeder was meegekomen om clementie in te roepen voor haar zoon, de oudste van elf kinderen en een van de kostwinners! Daarom vroeg ook de verdediger een voorwaardelijke straf. Boks-atlures. De 25-jarige J. K. heeft zekeren W. een vuistslag in het gelaat gegeven, die zoo hard aankwam, dat W. er een oog bij verloor. Do aanleiding tot deze boksdemonstra- tie was de houding van W., die oorzaak is van een Hechte verhouding in het gezin van K., met wiens moeder W. een ver boden omgang heeft Ofschoon K. beweer de al eens meer en ook nu weer, bedreigd te zijn door W„ nam het O. M. niet aan, dat beklaagde uit zelfverweer gehandeld had. Hij wist waarschijnlijk niet te voren, dat de slag zoo zou aankomen, doch niet temin is zwaar lichamelijk letsel toege bracht De motieven geven spr. echter aanlei ding, verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen, waardoor het O. M. met den eisch van 2 maanden volstond. Minder sympathiek vond het O. M. de motieven van den 20-jarigen metaal- draaier Scli. Déze had op 15 Januari met zijn patroon, den heer H., een loonkwestic gehad en leverde toen het bewijs, dat er nog wel iets te doen is voor sociale ide alen als georganiseerd overleg en bedrijfs- raden. Sch. nam rijn toevlucht lot een vorm van „directe actie," die voor den werkgever nogal pijnlijk was, want de toe gediende vuistslag kostte den patroon een paar tanden en een Woedende lip. Bekk, die beweerde dat hij getart was, vroeg een geldboete, toen de officier 1 maand gev. straf had geëischt. Diefstal. Nog werd één maand geëischt tegen den koopman D. J., die op de Botermarkt een paar stukken leer en drie tabakspijpen gestolen had. Uitspraken van 10 Maart 1921. F. F. W. K., lederbewerker te Velsen, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, ver duistering, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. M. R. V., lederbewerker, te Schoten, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, heling, 3 manden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. J. D., ploegbaas, te Hariemmeriiede en Spaamwoude, geldboete van 10, suhs. 5 dagen hechtenis. W. B. te Harlem en E v. Z. te Haar lem, verduistering, ieder geldboete van 5? subs. X week tuchtschool. W. K., loopknecht te Haarlem, Idief- stal, voorw. gov. straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. J. A. D., ged. H. v. Bew. te Dordrecht, oplichting, 1 maand gevangenisstraf. H. v. d. K., grondwerken, te Wijk aan Zee en Duin, mishandeling. 1 maand ge vangenisstraf. K. D., te Rotterdam, bij verstek, diefstal, geldboete van 25, subs. 10 dagen hech tenis. G.Th. R., te Hariem, verstek vouuisi bekrachtigd. In de raadszitting van gisteren heeft de heer Slingerberg medegedeeld, dat de Ambtenaren van het O. M. big het Kan tongerecht geen gevolg geeft o.a. proces verbaal opgemaakt ingevolge de gemeen telijke verordening op het laten leeg staan van huizen. Daartegen werd vanuit de Raad ge protesteerd. Wij hebben daarover geïnfor meerd bij de ambtenaren van het O. M., den heer Mr. Wildevonck de Plecourt. Deze deelde ons mede, het verwijt niet te .begrijpen. Er is totaal één proces-ver baal wegens overtreding der verordening ingekomen. En dot kan niet vervolgd worden, omdat den heer Witte's bewijs niet geleverd kon worden. Er waren n.l. twee eigenaars, waarvan de eene wel en de andere niet wilde verhuren. Nooit ook, geïnformeerd door de gemeente waar de ïvervoeging van dit proces-verbaal bleef. „Integendeel, zeide de ambtenaar ons, ik ben fel op zulk soort zaakjes, want ik zoek zelf ook een huis." ONVOORZICHTIG. Woensdag kwam een man met Oen le- ledige handwagen de Doelstraat uit, juist op 't oogenbl.k dat een tram der N. Z. II. T. M. aan kwam rijden. De man dacht blijkbaar, ik kan d'r nog net door, met 't gevolg dat de wagen omver werd ge reden. Hiermede liep het goed af. ERNA RÜBINSl'EIN. Het programma hetwelk Erna Rubin stein a.s. Vrijdag op haar Vioolavond in den Schouwburg Jansweg zal ten gehooro brengen bevat o.a. Vioolwerken van Bpohr, Vieuxtompa, Wioniawsk» ITubay en Bizet-Hubav „KUTERPE". i\ Het Symponie Orkest „Euterpe" geeUN a.s. Donderdagavond 7 uur belangloof een *d (voering voor de verpleegden ens< in het Provinciaal Ziekenhuis te Sant"* poort „3 M ARIA-BOODSCHAP. Tot ons genoegen kunnen wij meder deelen, dat Maria-Boodsehap het prachtig* Mysteriespel van Paul Qlaudol ook hieüj te Haarlem in den S tads- Schouwburg door Willem Boogaarde zal worden go* geven. Do opvoering zal plaats hebbed na de Vasten. De tramplannen. Aan de directf* der N. Z. H. T. M. was ■senigen tijd ges loden door Gedeputeerde Staten opdrachf gegeven, om een ontwerp van plan samen) te stellen voor een tramdien st naar Douw lustpark. De directie heeft, hoewel teged haar zin, hieraan voldaan en beleefdheids» nalve oen aftrok eter teek'eningen aan het gemeentebestuur van Bloemendaal doeflt toekomen, weika ze ter visie legde. Er komen nu verscheidene adressen va» inwoners binnen, waarin beswaren tegen den eventueelen nieuwen tramdienst war* den ontwikkeld. Indien op de nieuw* plannen voortgebouwd zal worden, zal me» rich tot Gedeputeerde Staten wenden. B, en W. kunnen dan van den inhoud den adressen gebruik maken. Op het raadhuis blik nog geen reden lot ongerustheid be» is men echter overtuigd, dat op het oogern staat, omdat de plannen nog te veel in <b lucht «.-even. Gevonden voorwerpen. Terug le be» komen bij Jhr. van Spengier, Westenhout» park 7, een portemonnnie met inhoud. J J. Leuven, Molcnwerfslaan 24, een zilvi ren horioge in polsband. Bureau van poli» tie oen horlogeketting. Mevrouw Gcrritsenl Berkerodeslraat 3, een bril in étui en een voile. C. van Leeuwen, Binnenweg 62, een snoeimes. Bureau van politie, Boekenrode» straat 9, twee huissleutels. Van Zutpheiv Pijlslaan 43, een rozenkrans. Medegedeeld door bet Ned. Kon. Meleorok Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen va» 10 Maart Hoogste Barometerstand 768.4 in.M* Breslau. Laagste Barometerstand 786.6 m.Nt Seydisfjord. Verwachting van den avond van it Maart tot den avond van 11 Maart; Meest matige zuidelijke wind, licht tof halfbewolkt, weinig of geen regen, ieU. zachter overdag. DE PEST IN ÏNDIë. WELTEVREDEN 5 Maart Behah-O longpest is in het Passeroeansche ook builenpest geconstateerd. Het aantal sterfgevallen is aanzienlijk. De medische hulp is uitgebreid. EEN STANDBEELD VOOR DR. CUYPERS. In den gemeenteraad van Roermomf heeft de voorzitter aan de nagedachtenis van dr. P. J. II. Cuypers hulde ge bracht en een der leden voorgesteld op het Munsterplein aldaar een standbeeld yooï den overledene op te richten. UITVOER VAN SUIKERBIETEN. Op de vragen van het Kamerlid Braai, inzake den uitvoer van suiker bieten, heeft de Minister van L. N. e» H. geantwoord, dat hij tot heden het uitvoer-verbod handhaafde, uit vrees, dat anders, in het komende seizoen, verschillende suikerfabrikanlen in 1 and, geen voldoende grondstoffen zouden kunnen ontvangen. De kans is toch geenszins uilg&sloteflv dat er dan onttrekking jou plaats bah* ben van bieten aan de fabrieken, welk* in ons land gebouwd rijn voor de veri weriking van dit andbouwproduct, bet" geen de werkloosheid in hooge maté zou bevorderen. De Minister k voornemens een bote veelheid van 240 miilioen kg. suskerbM' tien ten uitvoer toe te laten, waard oef met grond kan worden verwacht, de suikerfabrieken hier te lande voldoe»" den toevoer van grondstof zullen ku<" nen verkrijgen, terwijl de landbouwer* die in normale tijden gewoon war*" hun suikerbieten aan suikerfabrieken België te verknopen, daardoor in de 6* tegenheid zullen zijn hun afzetgebied behouden". .J) De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 6 pet Nederiaö" 86 K"; 6 pet. Indië. Culturen. Koloniale Bank 218, B" dische Bank 211, Vorstenlanden 238, i* V. A. 678. Industrieele waarden. s Insulinde ov* «9- Oliewaarden. Koninkthe 550. Co& sols 216, Orion 53. Rubbers. Amsterdam Rubber 131 Scheepvaartwaarden. HoU. Am. HjJ 271, Kon. Holl. Lloyd 92 Scheepvaart 1'fW. Marine 17

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2