Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. DONDERDAG 10 MAART 192Ï Het groote vraagstuk. Na de Conferentie te Londen. De toestand in Ierland. mêEUëQt BÜITEKL. BERICHTE* De Partijen en het Bedrijfsraden- stelseL De neutraliteit en nog meer. De achturen arbeidsdag, d - )»-. 1 i Van den beer C. J. Kuiper, lid der ,ÏHwede Kamer en redacteur der „R.-K. Vakbeweging", ontvingen wij een uitvoerig artikel met verzoek tot plaatsing. Ofschoon wij het stuk gaarne in zijn geheel zouden geplaatst heblwn, waren wij genoodzaakt, wegens gebrek aan plaats ruimte, het in te korten. De heer Kuiper schrijft dan: t i lie stemming reeds maanden in onze katholieke kringen tegen liet katholieke bedrijf sraden-stelset gemaakt, is in de pers lot uiting gekomen, toen de pers begon nen was met bespreking van de vraag of 'de publiekrechtelijke regeling der Be drijfsorganisatie op het katholiek Staats- program moet worden gebracht. De ondergrondsche tegenwerking kwam nn meer in het volle daglicht, en dat is Beker een verdienste van Pater Hen dricks' artikelen. Deze artikelen zijn, dat Bij aanstonds verklaard, op zeer verdien stelijke wijze door Prof. van Aken toege- Kcbt. De hypothesen en vergissingen van Pater Hendrichs werden zóó belicht, dat er niet veel van overbleef. Dat Prof. van Aken daarbij enkele pro pagandisten voor de Bcdrijfsraden zijde lings van ongepaste aanmatiging betichtte, In verzekerde, dat Prof. Veraart, Kuiper tax. niet het monopolie van uitleg der gtatuten van den Centraleu Raad van Be drijven bezitten, doet aan de verdienste <zn zijn artikel niets af. Wij kennen Prof. van Aken te goed, f" met te weten, dat hij dat monopolie jok niet voor zich zelf opeisclit. Zooals reeds gezegd, kwam liet verzet legen het Bedrijfsradenstelsel, toen de jttbliekrechtelijke regeling aan de orde ging komen. Wie de kern van dat verzet precies en scherp wil kennen, behoeft niet Lug te zoeken. Die heeft slechts kennis Je nemen van het artikel dat Mr. B. J. M. .Ban Spaendonek uit Tilburg op 28 Vebruari in de Katholieke bladen heeft {«schreven. En het is veelzeggend, dat Pater Hen- Ürichs in zijn artikel van 5 dezer zegt, dat Vj, na Mr. van Spaendonck's artikel, daaraan met veel meer ter verklaring van tijn eigen optreden heeft toe te voegen. Deze beide schrijvers tappen uit liet- telfde vaatje. Toch schrijven zij klaarblijkelijk niet ■net dezelfde bedoeling. Pater Hendricfis, om met Prof. ran Aken te spreken, handelt uit vrees Toor het onbekende, en vecht tegen een rejis- achtigcn windmolen. Met den heer Van Spoendonck Is dat niet het geval. Hij handelt met bewust reactionnaïre bedoe lingen en zoekt zijn kracht in opzettelijke misleiding, door hot voor te stellen, alsof de R.-K. Arbeidersbeweging in en door >et bed rijf'radenstelsel wil streven naar kitschaketing van den privaateigendom ''der productiemiddelen en daardoor tot jen socialistische!) mnatsohappijvonn. Pater Hendrichs verwijst naar redevoe ringen van Prof. Veraart te (ironingen, Jhr. Witiert van Hoogland te 's-Graven- bage, van Kuiper en Hermans in de fweede Kamer; naar diverse artikelen in „De Volkskrant" en in De R.-K. Vakbe- Wegjng," en maakt er zich bezorgd over lat de bezadigde leiders, onder den •wang van deze meer vooruitstrevende bader». zullen worden meegesleept naar terkaplc socialisatie. Hij wil duidelijk maken dat er werkelijk fels ontzettends dreigt. Hier past het even aan te halen de korte tantteekening welke „De Tijd" van 5 dezer maakt op Pater Hendrichs' artikel. De redactie van dit blad schrijft: O f'." f li ltier misschien een misverstand in Vet spel? Volgens Prof. J. D. J. Aengc- ment is het soci&hsatiebegrip samenge steld uit vijf gedachten: lo. de privaat eigendom van productiemiddelen moet .Worden afgschaft; 2a. het arbeidsloze inkomen moet verdwijnen; 3o. bij de productie mogen de belangen der ver bruikers niet worden opgeofferd aan het particuliere winstbejag der produ centen; 4o. de arbeiders moeten mede zeggenschap hebben in de leiding der bedrijven; 5o. er dient een einde te komen aan de verspilling van produc tieve kracht Prof. Aengenent wijst er in het Februarinummer van „De Katholiek" op, dal de tweede gedachte, *e tot den inhoud van liet sociatisatie- bedrijf behoort, voor de socialisten noodzakelijk samenhangt met de {eer ste) grondgedachte, n.l. met de afschaf fing van het privaatbezit, maar dat drie laatste gedachten met die grondgedachte alle noodzakelijk ver band missen. „Van alle drie moet men erkennen", schrijft Prof. Aengenent dar verder, „dat zij een kern van waarheid he oat ten, doch dat zij uit den aard der zaak met afschaffing van het prioaat- bezit niets te maken hebben, zoodat conclusie die de socialisten inekken, alle logica mist." Het is mogelijk, ja, o. i. waarschijn lijk, dat de heeren Kuiper c-s., wanneer «ij verklaren niet volstrekt afwijzend te staan tegenover socialisatie, hiermede alléén bedoelen: niet afwijzend tegen over «tic gedachten in het socialisatie- rapport, welke door socialisten op de grondgedachte der socialisatie zijn ge bouwd, doch daarmede eigenlijk niets te maken hebben en dus los en onaf- v hankelijk van die grondgedachte moe ken beoordeeld worden. Deze bcoordeeting van Prof. Aenge- yoent en de daaraan verbonden conclusie jvau de Tijd-redactie zij Pater Hendrichs us. in welwillende overweging aanbevolen. Jy Zij mogen dan tevens voor zichzelf de (vraag beantwoorden, of het nu werkelijk actendalig is. Kuiper c.s. in gezel- ffltbaa V9».^pi:<31 Argent aan te treffen. inderdaad si a at „De Tijd" bier den spijker midden op z'n kop. Men heeft nu de verklaring, waarom het Kamerlid Kuiper tegenover socialisatie niet afwijzend staat zonder meer. Tevens weet men nu, op welke gronden hetzelfde Kamerlid heeft gezegd, dat beide ideeën elkander niet geheel uitsluiten. En als men nu, ter uitsluiting van ver der misverstand, nog weten wil, waarom Kuiper c.s. voor monopoliebedrijven wel meer den kant van socialisatie op zou willen gaan, dan verwijzen wij naar de laatste drie door Prof. Aengenent aange haalde gedachten uit het bedoekte sociali- satierapport en herinneren wij aan het feit, dat in het Parlement van verschil lende kanten ook van Katliolieken kant reeds herhaaldelijk is betoogd, dat voor de staatsbedrijven een ander stelsei van beheer moet worden gevonden, omdat het Parlement (evenzeer de gemeenteraden) het meest ongeschikte lichaam is, om over be drijfsbeheer, rechtspositie van personeel enz. te oordeelen. Ais nu in dit verband scherp in 't oog wordt gehouden, dat hier van mono- pohebedrijven sprake is, dus van bedrijven, die reeds in overheidshanden zijn, of ko men zullen, dan zal men zonder kwaden wil niet kunnen volhouden, dat van „apenbare huldiging van erkend socialis tische opvattingen op sociaal economisch gebied" sprake is. Zeer terecht heeft Prof. Aengenent in zijn veelbesproken „Katholiek" artikel dui delijk gemaakt, dat niet alle ideeën, welke door socialisten worden verkondigd, daar om ook socialistische ideeën zijn. Mcnschen, die zich geroepen achten het Katholieke volk' voor te lichten, en derhal ve als leiders willen aangemerkt worden, moesten zich toch meer door het wezen der dingen laten leiden en niet al te veel op de klanken a7gaan Dat late men liever over aan opper- vlakkigen en kwaadwilligen. Met het verdachtmaken van mannen, die tientallen van jaren, niet alleen in het studeervertrek, maar voor driekwart mid den op het terrein van den vollen dageiijk- schen strijd, de Katholieke beginselen ver dedigd hebben, kan men toch moeilijk op den goeden weg zijn. En als die mannen door de daartoe bevoegde en geroepen lei ders, hetzij op staatkundig of op sociaal terrein, niet tot de orde worden geroepen, geeft zelfs Pater Hendrichs blijk van on- oldoende verantwoordelijkheidsgevoel, als hij hen van schandalige handelingen beschuldigt. Na het bericht in de „Tijd" gomemo- reerd te hebben, dat de publiekrechtelijke regeling der bedrijfsorganisatie voor 1922 een punt van het R. K. Staatsprogram zal worden en dat dit zelfs zou zijn ge schied als do Centrale Raad van Bedrij ven of de Kieskringorgamsaties geen wensch in dien zin hadden uitgedrukt, voor de juistheid waarvan de heer Kui per niet kan instaan, vervolgt hij: „Wij willen echter wel zeggen, dat ook de meest vooraanstaande leiders van onze R. K. Staatspartij, naar wij stel lig meenen te weten, van oordeel zijn, dat voor de a.s. Kamerverkiezingen een aanvulling van one It. K. Staatsprogram, betreffende de publiekrechtelijke regeling der bedrijfsorganisatie noodig is. Wij voor ons zijn er dan ook van overtuigd, dat deze aanvulling er ko men zal. Het lijdt bovendien geen twijfel, of het bestuur van den Bond van R. K. Kieskringorganisuties zal, evenals met de vorige Kamerverkiezing heeft plaate ge had, de Centrale organisaties van werk gevers, arbeiders, landbouwers en mid denstanders verzoeken, hem hare wen- schen nopens eventueele wijzigingen van ons R. K. Staatsprogram kenbaar tema ken. En dan zullen alle organisaties zonder twijfel antwoorden dat zij publiekrechte lijke regeling der bedrijfsorganisatie op het program gebracht wensch en te zien. Zij hebben zich daartoe in het „Paasch- manifest 1919" plechtig verbonden. Voeg daar nog aan toe, wat onze vriend Hermans de vorige week in „De Volks krant" opmerkte, dat n.l. de a.s. Grond wetsherziening de stichting van nieuwe publiekrechtelijke instellingen mogelijk za maken; dat een Staatscommissie werk zaam is om de Regeering te adviseeren, met welke wettelijke middelen de voort brenging en verdeeling van goederen meer dienstbaai' kan worden gemaakt aan het algemeen belang; dat oen speciale com missie uit den Hoogen Raad van Arbeid, (de z.g. commissie-Nolens) het vraagstuk der bedrijfsorganisatie in studie heeft. Wie kan dan nog betwijfelen, dat de v-iin 1. een punt van ons R. K. Staats program zal worden? Dat zou gelijk staan met twijfel aan eigen partij, aan hare levenskracht en aan hare roeping om in het staatkundig leven van Nederland leiding te geven. Pater Hendrichs zou wellicht goed doen een en ander te overwegen. Z.Eerw. vecht niet alleen tegen windmolens, maar, wat erger is, tegen zijn eigen staatkundige partij en verkeert, wellicht ongewild, in gezelschap van een clubje malcontenten." Over den aanval van Mr. van Spaen- donck op de R.-K. arbedersbeweging, is de heer Kuiper allerminst goed te spreken. De vaischbeid der strekking van diens artikel, wordt z.i. door het voorgaande reeds afdoende bewezen. De heer Kuiper gaat dan voort: „Aan de werkgevers, diebrich achter hun jeugdigen voorganger verschuilen, geven wij in overweging, wat Prof. Aengenent in zijn „Katholiek" artikel van de vorige maand schreef. Nadat de Warmondsche hoogleeraar daar het internationale streven der Ka tholieken naar maatschappelijke reorgani satie heeft uiteengezet, concludeert hij: „Mijns inziens liggen deze denkbeelden evenals die van ons bedrijfsradenstelsel, geheel en al in de lijn van het schrijven dat door Paus Benedictus XV op ii Maart 1930 gericht werd aan Mgr. Maretüi, Bis schop van Bergamo, waarin hij de werk gevers aanspoort om de arbeiders niet alleen overeenkomstig de strikte recht vaardigheid, maar veel meer 1*.* over eenkomstig de billijkheid en de naasten liefde te behandelen. Zou men niet kun nen zeggen, dat de opvolger van Leo XIII die in Rcruxn Novarum vooral opkwam voor dc strikte rechten van de arbeiders, die in vergetelheid waren geraakt, thans, nadat die ideeën van zijn voorganger onder de Katholieken wortel hebben geschoten, de wegen komt aanwijzen van billijkheid en naastenliefde, die aan het strikte recht een gewenschte aanvulling geven?" Aan het slot van zijn artikel gekomen, concludeert de heer Kuiper: „Ook' de Katholieke werkgevers, die deze opvatting van Prof. Aengenent, op het voetspoor van Z. H. den Pan®, niet ■willen negeeren, zullen toch wel duidelijk moeten inzien, hoe weinig, om liet zoo zacht mogelijk te zeggen, de heer van Spaendonek bevoegd is, om in dit Hoogst belangrijke vraagstuk een oor deed te veilen. Dit jeugdige advocaatje werd bij zijn aan val op de R.-K Arbeidersbeweging een voudig door zijn persoonlijke achterlijke gevoelens gedreven. Hij is nog niet zoover, dat hij het we reldgebeuren in zijn volle breedte en diep te kan doorzien en heeft evenmin eenig besef van de gerechtvaardigde beweging die thans de volksziel beroert. Dat kan hem niet zoo zwaar worden aangerekend', doch het zou van de Katho lieke werkgevers een cardinale fout zijn, zich door zóó volslagen onbevoegden te laten leiden. Zij hebben daarvoor wel andere, meer ervaren en alleszins bevoegde leiders, die er natuurlijk niet aan denken de krabbels van den heer van Spaendonek ook rjaar in 't minst voor hunne rekening te nemen." De sancties. Omtrent de toepassing der economische sancties hecrscht te Parijs de volgende mcenang: De overneming van de douane posten langs de Duitsche grens in het bezette gebied is zoo eenvoudig mogelijk. De Duitsche douane-beambten krijgen ge woonweg last hun ontvangsten niet lan ger aan hun eigen administratie, maar aan de geallieerde autoriteiten af te dragen, die het in dc kas van de Commission des reparations storten. De tweede sanctie is al wat moeilijker en men moet het over de toepassing daar van eerst eens worden. Voorfoopig is het plan van de Fransohe regeering door het cordon van douaneposten langs den Rijn te laten heffen een gering recht ad valo rem van goederen, die uit Duitschland het bezette gebied binnenkomen, een sim pel slatistiekrecht voor wat naar Dnitsch- land uitgaat. Blijft na een maand de Duit sche regeeriDg weerspannig, dan zou de heffing van heigeen uit Duitschland wordt ingevoerd, progressief worden verhoogd. Men zou zoodoende een uitstekend middel tot pressie hebben. Maar het is niet ze ker of de andere alliés het hiermee eens zijn. Voorloopig hebben de regeeringen aan haar vertegenwoordigers in de geïn- teralHeerde commissie voor de bezette ge bieden een rapport gevraagd over de beste wijze van toepassing. Wat eindelijk de derde economische sanctie betreft, dat, volgens welke van bet geen uit Duitschland in dc geallieerde landen wordt geïmporteerd, slechts de helft aan den Duitschen exporteur zou worden betaald en de andere helft in de kas der Commission des reparations ge stort zou worden, het is verre van zeker of dit stelsel wel door alle alliés zal worden toegepast. Lloyd George is er zeer op uit, omdat liij er een middel in ziet om dum ping in Engeland tegen te gaan. Maar Italië en België verklaren, dat ze de Duit sche artikelen te hard noodig hebben en willen er niet aan, evenmin trouwens als Japan. Hier wordt daaromtrent opgemerkt, dat als sanctie deze handelwijze nut heb ben kan, maar dat ze als permanent be talingsmiddel uiterst gevaarlijk is, omdat ze de strekking heeft den Duitschen han del naar de omliggende neutrale landen en Amerika te drijven. Op dit punt is dc eensgezindheid der Entente dus niet groot. Omtrent de militaire maatregelen wordt opgemerkt, dat deze zelfs niet een langer onder de wapenen houden van de lichting 1919 zullen noodig maken. Niettemin geven de socialistische bladen uiting aan een toenemende ongerustheid, dat nieuwe militaire bezettingen in Duitschland aan leiding kunnen geven tot incidenten, waaruit zioh onwillekeurig een nieuwe oorlog zou kunnen ontwikkelen. Mocht Duitschland niet toegeven, zoo oordeelt de syndicalistische „Peuple", dan mot'- nog ingrijpender militaire maatregel worden genomen. Dat zal het Fransche volk nooit toelaten en daarom is men thans in een impasse geraakt. In het gun stigste geval worden de kosten er nog veel grooter door, terwijl de douane-in komsten nagenoeg niets zullen opleveren. „Le Peuple" betwist daarom, dat de Fransche regeering zoo lnindig gemanoeu vreerd zou hebben als algemeen geoor deeld wordt. In het parlement is men echter zeer tevreden met de door Briand behaalde resultaten. Men verwacht, dat Briand, in dien hij morgen of overmorgen terug keert, Dinsdag in de Kamer verklaringen zal afleggen. Reeds is door den député Hennessy oen interpellatie over de resul taten der Londensche conferentie inge diend. Protest tegen de tolgrens langs den Rijn. ue in den Rijksdag vergaderde parle mentaire vertegenwoordigers van de be zette gebieden hebben een verklaring af gelegd van den volgenden inhoud: De op richting van tien speciaal douane-gebied, waarmede once tegenstanders dreigen, zon een openlijke ernstige schending van het verdrag van Versailles zijn, daar een der gelijke maatregel de belangen van bet be zette gebied zeer zou schaden. Maar ook de instelling van een afzonderlijk douane- uebtQd S-ljKS? ^anntonaan econo mise)) nadeel zal de trouw aan hel vader land van de bevolking dezer gebieden met aan het wankelen brengen. De uitbreiding der bezetting. Dinsdagavond iaat werd over hei nieuwbezettc gebied de staal van beleg afgekondigd. Alle mijnen en de spoorwe gen, die in bedrijf blijven, scheepvaart en telegraaf, komen onder toezicht van den ppocr-bevelhebber generaal Degoutte. Huiszoekingen te Dussel- dorf. Ontwapening der bevolking. De bijzondere correspondent van het „Journal" te Dusseldorf seint, dat er verschillende huiszoekingen zijn gedaan. De bevolking (zal worden uitgenoodigd binnen twee dagen te ontwapenen. De houding der Britsche arbeiders. De „DaHy Herald" meldt, dat de Brit sche arbeiderspartij gisteren een vergade ring hield, om een onderzoek in te stellen naar den toestand, die geschapen is door het afbreken van de onderhandelingen tusscben de Dnitschers en de geallieerden. DE REGEERINGSGOALIT1E IN DUITSCHLAND. De sociaal-democratische fractie van den Pruisischen Landdag kwam gistermid dag voor het eerst bijeen. De fractie be sprak (uitvoerig de quaestie der regee- ringsvonniug in Pruisen en nam eenstem mig 't volgende bes)uit. De sociaal-demo cratische fractie van den Pruisischen Landdag is bereid, de oude regeerings- coalitie voort te zetten en wijst eenstem mig het deelnamen van de Duitsche Volks partij aan de regcering van de Itand. Even enstemmig weigert de sociaal-democra tische fractie, eenige burgerlijke minder heids-regeering te steunen; zij zou een dergelijke regeering veeleer «net alle noodige zakelijke scherpte bestrijden. Hiermede is het plan van een uniforme coalitie in het rijk en in Pruisen, aan den eenen kant door deelneming der sociaal democraten, aan den anderen kant door toetreding van de Duitsche Volkspartij, mislukt. FRANKRIJK EN BELGIc. Uit Londen wordt aan het „Petit Jour nal" gemeld, dat de gesprekken tussehen Loucheur en Jaspar en Theunds gevoerd, geleid hebben tot overeenstemming in principe ten aanzien van een Fransdh- Belgisóh handclstractaat. De moeilijkheid van de surtaxes voor Antwerpen zou worden opgelost door het tegenwoordige regime, waarbij hetgeen via Antwerpen naar den Elzas gaat slechts van surtaxe is vrijgesteld voor zoover te wat |- vervoerd ten voordeelc van Antwerpen te wijzigen. Het is nog te vroeg, voegt het Wad er bij, details te geven betreffende dit ontwerp, dat als het ware den appel in tweeën snijdt en de rechten van Duinkerken en Havre op zeer ruime schaal waarborgt. Slechts kan worden gezegd, dat dit ver drag op zeer gelukkige wijze de militaire Conventie zal aanvullen en den band tus sehen beide landen nog inniger maken. De moorden op officieren te Dublin. De krijgsraad had drie beklaagden, die terechtstonden wegens den moord op oen der officieren te Dnblin op 21 November, ter dood veroordeeld. Ten aanzien van een hunner werd de straf door den op perbevelhebber in Ierland, generaal Ma-, crcady, in levenslangen dwangarbeid ver anderd, voor dien tweede werd de dood straf dooi' den onderkoning in levens langen dwangarbeid veranderd, terwijl het doodvonnis ten aanzien van den der de bevestigd werd. DE TOESTAND IN RUSLAND. Uit Hdsi-ngfor® wordt d.d. 8 Maart ge meld, dat het bombardement van Petro- grad tot 's middags voortduurde. De bat terij Susterbeck is naar de opstandelin gen overgegaan. Een aanval van de bol- sjewiki op Kroonstad met infanterie is .net groote verliezen afgeslagen. Met het oog op de gebeurtenissen in Rusland, is de regeering te Wiborg naar Je grens vertrokken. Naar het te Berlijn verschijnende Rus sische blad „Rul" uit Petersburg ver neemt, begon de eerste aanval van de Sovjet-troepen op Kroonstad Maandag ochtend om 4 uur; deze aanval werd echter algeslagen. De tweede aanval be gon Dinsdagochtend om 4 uur en weid eveneens afgeslagen. Dc verliezen van de bolsjewistische troepen moeten zeer groot zyn. De bezetting van Kroonstad daarentegen moet slechts kleine verlie zen hebben geleden. De „Echo de Paris" verneemt uit Zu rich dat Semenof in Siberië een offensief tegen de rooden begonnen is, 5000 ge vangenen maakle en 28 kanonnen ver- EEN BOM. Gisteravond is een bom ontploft voor het Spaanscbc consulaat te Marseille. Er werd geringe schade aangericht en en kele voorbijgangers werden licht gewond Het betrof een daad van wraak van een Spaansoh arbeider aan wien het consu laat werkloosheidsondlersland geweigerd had. Een IJslandsche vennootschap is van plan dezen zomer een luchtvaart dienst IJslandDenemarken te beginnen. De route zal loopen van Reykjavik over Schotland, Leeds en Kopenhagen. Deze vennootschap heeft het voyge jaar verscheidene Engeledve Avro-vlieg- tui gen gekocht en deze hebben de vis- scherij goede diensten gedaan bij 't op zoeken van schoten visoh. Thans heeft ze nog enkele nieuwe Curtiss-toestellen aangekocht. Op IJsland heeft men groote verwach tingen van den nieuwen dienst, die voor al voor «nel postvervoer van groot be lang zal zijn. Dinsdag kruisten verscheidene En- gdsche oorlogsschepen voor Cuxhaven. Dit verwekte naar men uit Berlijn meldt, Kropte ««schudding in deze stad. Naar de Duilsclie draadlooze dienst meldt, hebben de dwangmaatregelen, door de Entente tegen Duitschland ge nomen, bij de Deensehe chauvinisten de hoop op internationalisatie van Duitzdh- Sleeswijk tot den gider verlevendigd. Een Deensche afvaardiging is naar Londen vertrokken om te pleiten voor een Deenseh mandaat over Dultsch Slees- wijk. In het geding te Essen, tegen de roode gardisten die in de Kapp-dagen «Ie verdedigers van den watertoren hebben vermoord zal morgen het vonnis vallen. Het O. M. heeft schuldigverklaring van op een na alle beklaagden wegen® moord geëischt. Voor één (Schlüter) is vrij spraak gevraagd omdat de getuigen charge, die bij de instructie bezwarende verklaringen tegen hem hadden inge bracht, die tijdens bet geding introkken. Er zijn in het geheel 300 getuigen in deze zaak gehoord en de behandeling heeft drie weken geduurd. Te Dresden zijn gr00 le knoeierijen met saiversaan ontdekt. Twee politiebe ambten die in verband met «leze zaak •waren gearresteerd, hebben zelfmoord gepleegd. De Paus heeft den Aartsbisschoppen van Baltimore, Keulen en Munchen «len Kardinaalshoed verleend. In de beschouwingen van Jhr. Mr. Wdttert v. Hoogland over de partijen en het bedrijf sradenstelsel, heeft de „Standaard" aanleiding gevonden tot het stellen van de vraag, of de heer Wittert samenwerking zoekt met de sociaal-demo craten. Onze vraag schreef het anti-rev. blad is deze, omdat dit ons noodig schijnt voor de verheldering van onze politieke verhoudingen, of de meening van den heer Wittert van Hoogland, de meening van de Roomsch-Katholieke staatspartij is of worden zal. Indien ja, dan zullen de daaruit te trékken conclus- sies voor anderen natuurlijk voor de hand liggen. Hierop antwoordt de heer Van Wijn bergen in de „Maasb.", dat het hem een voorrecht is, te kunnen mededeelen, dat dit antw<x>rd ten eenenmale geruststellend kan zijn. „Zeker, het moet erkend worden, dat nu en dan van Katholieken uitingen worden vernomen, soms in daden om gezet, die duidelijk wijzen op het zoe ken van aanraking met de sociaal-de mocraten. Dc Katholieke partij echter staat vierkant tegenover zulke woorden en daden en veroordeelt ze ten eenenma le; wij duchten ten deze geen tegen spraak." De heer Van Wijnbergen verzekert verder, dat de Katholieke Staatspartij de lijn blijft volhouden, waarlangs zij zich tientallen van jaren beeft voortbewogen. „Dat door sommigen hier en daar individueel van de lijn wordt afgeweken, brengt duidelijk niet de minste wijziging in de houding der Katholieke partij, en zal, na bovenstaande uiteenzetting, naar we ons overtuigd houden, ook niet de minste wijziging brengen in de verhou ding der coalitiegenooten tot ons, die mogen zijn en blijven even hartelijk, even vertrouwensvol als ze tot dusverre is ge weest." Ook' dc „Tijd" reageert op de vraag van de „Standaard". Het blad schrijft o.m.: „De verklaring van jhr. mr. Wittert van Hoogland is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Dc grondgedachte van de so cialisatie, namelijk de afschaffing van den privaat-cigendoui der productie middelen is voor ieder Roomsch-Ka- tholiek onaanneembaar. Niet alléén nu, maar altijd. Leo XIII en Pius X heb ben ons voorgehouden, dat privaat eigendom is een onveranderbaar na tuurrecht." Criticaster in de „Resb.", is van oordeel, dat de grootste fout van onzen tijd is de neutraliteit, die, al beeft ze oogenschijn- lijk den bons gekregen, zelfs Katholieken er toe brengt, slap en futloos daarheen te leven zonder het Katholiek-zijn vóór en in alles te durven toepassen; dat al ons werken en zwoegen niets baat, als we ons zelf niet verbeteren en het katholiek besef niet verdiepen; dat het socialisme het verderfelijkste stelsel is, dat de vijandige mensch heeft uitgedacht, omdat het de ontkenning is van alle bovennatuurlijk leven en den arme tracht te paaien met laag-bij-den-grond- sche beloften van materialistische genie tingen; en dat dit verderfelijke stelsel daar dikwijls in slaagt, hoewel ook' die arme weet, dat, hoe meer de mensch zwemt in aardsch genot, hoe ongelukkiger hij zich voelt; om van de eeuwigheid niet eens te praten; dat de Vrijheidsbond de grootste zwen del is van moderne politieke slimme!ingen, maar dat dc zwendel niet zal baten, om dat het liberalisme is uitgeleefd en geer; werkkracht meer bezit; dat het meer dan tijd is, eindelijk eens met een katholieke universiteit voor den dag te komen; waarvoor de geestdrift nu vaardig is; dat het een schande is, zoo weinig als de katholieke mannen zich om «ie politeik' bekommeren, de politiek, die over zoovele dingen beslist, en dat ze rich door de vrouwen laten overtreffen; dat de Katholieken aldoor méér voor de missies moeten doen, waardoor ze èn de Missies èn zich zelf en het eigen land zullen bevoordeelen dat er nog altijd .Katholieken de dwaas heid begaan, dat ze „neutrale", hlérvA ja, aociaMstische lectuur verslinden. In jongst verschenen aflevering ym „Sociale Voorzorg", treffen we oer. be schouwing aan van het lid der 'Pweedi Kamer, den beer Schaper, over de wer king der acht-urenwet, een bescbouwiai die yrq objectief gehouden is, weebaPro jrij er een en ander aan ontkenen. „Ongetwijfeld, zegt de schryvex, zijn e: klachten, die zeker niet ongegrond zijn Zoo over het misbruik, dat de arbeider) van bun vrijen tijd molken, maar aiferir der» zijn evenmin volmaakt als ander» menschen en men wachte zich voor gene raliseeren, veigete niet, dat het geluk dat de nieuwe wet aan vele arbeider, heeft gebracht, niet wordt uitgekraamd De heer Schaper verzet zich uie kracht tegen het door mr. A. C. Josephua Jitta opgeworpen denkbeeld, dat de mo gelijkheid in de wet wordt opgenomet om bjj collectief contract van haar be palingen af te wijiken. Zijns inziens zot de vakbeweging zich voor tijden var malaise ails wij thans beleven, daaroved» sterk verzwakken, doordat by den ge ringen loonstrijd, vooral bij bedreigiu; met loonsverlaging, de ondernemers ge neigd zouden zijn de toepassing der ar beidswet inzake den wehkduur als in zet of ruilobject te gebruiken. De nieuwe arbeidswet moet nu ine kracht worden doorgezet en ingevoere- voor alle daarin bedoelde bedrijven. Dt landarbeiders «tienen eveneens de zege ningen van een verkorten, normalen ar beidsdag te genieten. Productie en loon- bepaling moeten in de industrie op d« basis van den 8-urendag blijvend worder gevestigd. WR men, dat de arbeider» onder het kapitalisme nog eenigszin' hart hebben voor de productie, dan moe, men niet tornen aan wat zij na tiental len jaren van strijd hebben veroverd De wet is soepel genoeg om met redelijke maatschappelijke cisdheu rekening 11 kunnen houden. Schandelijke ontduikiu gen moeten worden tegengegaan. De vakvereeniging kan overigens veel Haar leden wijzen op hun plicht, om nv hun vrijen tyd goed te gebruiken; tegen over werkgevers en medearbeiders billijk te zijn, door hun geen concurrentie aar te doen door des avonds thuis te werkei in het eigen of elders in een ander loterij i; den werktijd eerlijk te besteden aan inten- sieven arbeid, voor zoover niet stuk- 0/ taakwerk hiertoe vanzelf leidt, en voort, nauwlettend mede te werken tot nakoming van alle bepalingen der wet. Dan staa» dc vakbonden sterk tegenover alle pogin gen, om langs de voor- of de achterdeix terug te kamen op den arbeidsduur, waan onder vroegere anbeidersgeslacblcn zo« onmenschelijk hebben geleden. De regeering kan harerzijds, naast stren ge handhaving der wet, door verbod ot regeling van den huisarbeid euvelen, als het thuis werken van arbeiders voor eigen rekening na volbrachte dagtaak, den kop indrukken. De artikelen 21 en 22, waarbij het den arbeider verboden is arbeid te verrichten op tijden, waarop hij dat in zijn gewone uren niet mag doen, magen ook een strenge toepassing vinden. Wie rech ten geniet, heeft ook plichten, of hij ar beider of werkgever zy." SCHERPE CR1TIEK OP HET BELEID VAN DEN MINISTER VA-N OORLOG, In de afdeelingen der Tweede Kame» bleek, volgens het voorloopig verslag groot bezwaar ie bestaan tegen die be grooting. Het beleid van den minister va» Oorlog werd scherp gecritiseerd. Vele leden had het buitengewoon on aangenaam getroffen dat dit wetsontwerp eerst den 14en Februari jj. dus ruin» twee jaren na het veratryken van het tijdvak waarvoor de hl het ontweip ver vatte uilgaven moesten dienen bij d« Kamer werd ingediend. Het betoog tei verdediging van deze late indiening ia ii« memorie van Toelichting vervat had of deze leden zeer weinig indruk gemaakt Sommige leden konden niet ontkomen aan den indruk, dat het niet geheel zon der opzet is dat «ie Kamer eerst than.' met deze zoo belangrijke overschrijding der begrooting voor 1918 In kennis ge steld wordt De critiek wordt haar daar door bemoeilijkt; ia bare beslissing is zij niet meer vrij. Anderen meenden, dat de late indiening van het ontwerp v«>or een groot deel op rekening moet worden gesteld van een trage en weinig nauwgezette administra tie- De hier aan het woord zijnde leden waren eenstemmig van oordeel, dat de wijze, waarop in dezen door het dep. van Oorlog is opgetreden van weinig defe rentie jegens de Kamer getuigt. Het bud- getrecb-t der Kamer is hier op ernstige wijze aangetast. Sommige leden meenden te weten dat met bet oog op de af.sluiting der be grooting het onderhavige wetsontwerp den Slen Maart tot wet zal moeten zijn verheven. Mocht dit juist zijn dan zou den zij te krachtiger tegen de late indie ning van het ontwerp wensch en op t» komen. Ook het hooge eindcijfer dezer aan- vuüujgsöegrootiug bijna 22 millioen gul den, had bij vele leden ernstige ontstem nting gewekt. Verscheidene van de hier bedoelde den verklaarden him stom niet aan het ontwerp te kunnen geven. Zij waren van oordeel, dat hel leger geruknen tijd on- noodig en zeer tot schade van het land op een veel te groote sterkte is gehouden dat dientengevolge over 1918 reed-s te veel uit buitengewone credictcn is geput en «lat derhalve voor een verhooging der begrooting voor dat dienstjaar als de ge vraagde allerminst reden bestaat. Sommige leden vestigden de aandacht op de v*j9iislerend «lechtc ramine waar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5