Eerste Blad. In ©n om Haarlem. Sociëteit „Vereeniging.* Stadsnieuws DAM I AATJES V RIJD AO 11 WAART 1291 44ste JAARGANG No. 13790 PER KWARTAAL I Ü'J® PER WEEKI H FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUTTBETAUNa f 3.57V, bureaux» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL" BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Ott nummer bestaat uit 2 bladen. LANGS DEN WEG. Veilig Haarlem! G. J. K.. De ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» w n L> ft u ai Wij hebben, vertrouwen, dat het con- tlict tussch.cn het gemeentebestuur van Haarlem en de sooiële.t „Vereeniging" Wel zal blijken te zijn een storm in eeu. glas water en dat alles in der minne zal worden geschikt Voor ons ligt het raadsbesluit van 5 November 1920, waarbij de Raad der gemeente Haarlem besluit tot aan koop van de sociëteit „Vereeniging" voor de som van 1 950.000.van het geheele complex der e gendomuien van genoemde sociële.t aan de Lange Be- gijnesteeg en de Wijde Appelaars teeg, kaïlastraal bekend: Gemeente Haar.em, Sectie D, aommers 7034, 1280, 1281, 1282, 8416 en 8417, ter gezamenlijke grootte van 35 aren 73 oenti-aren, met uitsluiting van alle meubilaire goe deren, ook al mochten die door be stemming onroerend goed zijn, bene vens van zoodanige ornamenten en dergelijke, als het bestuur der so ciëteit wenschelijk zal oordeelen. Een afschrift van genoemd raads besluit is toegezonden en ontvangen door het bestuur dei- sociëteit „Ver eeniging"; en. in verband met de, naar aanleiding van dit raadsvoorstel te voren gewisselde stukken tusschen Haarlem's gemeentebstuur en de socië teit „Vereeniging", waaroij de laatste zich bereid verklaarde hare eigendom men voor f 350.000 af te staan, brengt Ie goede trouw, dunkt ons, mede, dat het bestuur der sociëteit „Vereeniging" dien koop ook gestand doet, zoolang de gemeente Haarlem daarvan niet afziet. iiUnsscheu is bekend geworden, dat het Rijk f 415.000.wil geven voor de gebouwen, dat is f 65.000.meer dan de gemeente er voor betaalt. Dat is op f 350.000.— een groot bearag en niet te verwonderen is het, dat de «uciëteit happig is dat voo, deeltje, dat zacht binnen komt vloeien, op te strij ken, wanneer dat mogelijk is. Om dit laatste „wanneer dat mo gelijk is" schijnt nu de zaak te loopen. Na de verklaringen van de vooraan staande bestuursleden, behoeft er niet meer aan getwijfeld te worden, dat het bestuur dit aanbod aan het Rijk niet gedaan heeft Ook de heer Pull verzekert dat het sociëteitsnestuur de gem.ente nog altijd als koopster beschouwt. Maar daartegenover staat de brief van den Minister van Waterstaat Waarin wel degelijk van een aanbod gesproken wordt. Het schijnt maar dit is niet officieel medegedeeld dat de on derhandelingen (als men ze zoo noe- mea mag) met den vertegenwoordiger van. het Rijk zijn gevoerd door een .ge bestuursleden. N.et door „het" bestuur dus en ook niet zoo moetien wij de goede trouw te moeten verstaan namens het bestuur. Op wiens gezag en met weik gezag die bestuursleden dan gehandeld, hebben. \an andere zijde wordt medegedeeld dat de heer Pull de vraag hoeft ge steJd, hoeveel 't zou moeten kosten ais men zoo spoedig mogelijk de lo kalen ontruimde en de sociëteit zich lijdelijk behielp met een hulpruimte Daarop schijnt toen het bod van f 65000.— meer gekomen te zijn. Dit moest de „Vereeniging" in slaat stel len lijdelijk een ander lokaal te huren, teldal zij een definitief gebouw zou kunuen betiekken. Eihtcr schijnt daar bij de conditie gemaakt te zijn, dat dan de gemeente van den. koop moest afzien. Wat er precies onderhandeld is zal in de hedenavond te houden vargade- ring van de „Vereeniging" wel blijken. In hei raadsbesluit wordt niet gesproken over het tijdstip van oplevering der ge bouwen. Daarover zou door de gemente teet de sociëteit nader overleg worden gepleegd. Dat overleg ligt ook inderdaad "dist jn de daarover gevoerde correspon dentie, doch tot een besluit had zulks 'teg niet geleid. Wie daar nu echter uit lezen wil, dat, als de sociëteit zulks wil, gebouwen nooit aan de gemeente *ou behoeven te worden overgedragen, tendat zij zich immer zou kunnen beroe pen op onmacht, wijl zij geen geschikt Bebouw voor huisvesting der sociëteit kan Vinden, gaat o.i. te ver. De goede trouw "zengt wel degelijk mede dat de sociëteit, spoedig mogelijk, de gebouwen ont ruimt H wellicht in het feit, dat het overleg V"1'rent het tijdstip van ontruiming tus- gemeentebestuur en het bestuur sociëteit „Vereeniging" niet vlotte, aanleiding gelegen dat ons gemeenle- ee*tuur tot zulke krasse maatregelen als '^^deurwaardersexploit zÜn maatregelen He gemeente redeneert zoo: uit het aan bod aan het Rijk blijkt dat de sociëteit m staat is nu, althans spoedig, over te gaan tot levering van het verkochte, dus wensch ik dat zij de gebouwen nu ook direct aan mij aflevert. Daartegenover staat het antwoord dat het inderdaad mogelijk is dat de „Ver eeniging" spoedig haar gebouwen ont ruimt, maar alleen als zij daarvoor krijgt 65.000 meer, dan de gemeente er voor geven wil. Krijgt zij die 65.000 meer niet, dan zou zij kunnen volhouden nog niet tot levering in staat te zijn, omdat zij dan de gebouwen niet betrekken kan, die zij nu op 't oog houdt Dat kan juist zijn, maar het kan toch nog altijd een open vraag blijven waarom niet eerst aan de gemeente daarvan mede- deeling is gedaan; waarom men zich, het gemeentebestuur passeerende direct tot het Rijk ging wenden. Van zulk een kennisgeving aan de gemeente is. naar ons te bevoegder plaatse verzekerd werd, niets bekend. Hoe de onderhandelingen ook gevoerd zijn, had dit o-i. moeten gebeuren. Misschien zal dé advocaat der gemeente Haarlem ook naar voren kunnen bren gen, dat uit de onderhandelingen met het Rijk blijkt dat de sociëteit verhuizen kan, zij het dan ook dat de gebouwen dan 65.000 meer zouden moeten opbrengen. Dit feit vastaande, de mogelijkheid van ontruiming, zou hij oplevering kunnen vorderen, zich niet bekommerende over de vraag of de sociëteit daar 65.000 schade door lijdt. Intusschen zou uit de stukken moeten blijken of de gemeente tot deze laatste vordering gerechtigd is. En hoe dankbaar wij ook zijn voor de van liet gemeentebestuur verkregen mede- deelingen, stuit het ons ook nu weer, ge lijk zoo dikwijls, tegen de borst, dat men ten ateflhuize angstvallig verbergt, wat maar naar meer openbaarheid zweemt. Zoo is het niet mogelijk, inzage te krijgen van het dossier op de zaak betrekking heb bend, en moet men steeds in gissingen blijven zwerven, tot groot genoegen mis schien zelfs van de -heeren, die er meer van weten eu er meer van zouden kunnen mededeelen. Intusschen wanhopen wij niet aan een minnelijke overeenkomst. Wanneer de ge moederen wat bedaard zijn, zal allicht een weg gevonden worden, die leidt tot een brug. Ten slotte herinneren wij er nog even aan, dai wanneer de gemeente eigenares van de sociëteit „Vereeniging" zou worden, reeds vaststaat, dat een deel daarvan zal verkocht worden aan den Staat der Neder landen om daar de kantoren te kunnen ves tigen van de postcontrole. Daar staat te genover, dat als de Staat de gebouwen zou koopen, deze een deel, de concertzaal met annexen, zou verkoopen of verhuren aan de gemeente. Feitelijk verandert de toestand dus niet zoo heel veel of de gemeente dan wel hel Rijk den eigendom verkrijgt. Het verschil is alleen, dat in het eene geval het Rijk eigenaar zou zijn en in het andere geval de gemeente eigenares zou zijn. Maar dit verschil kan in bepaalde ge vallen dan ook wel van zeer veel betee- kenis zijn. Intusschen dienen nadere mededeetin- gen te worden afgewacht, ter aanvulling van deze voorioopige beschouwingen, om een juist oordeel te kunnen vormen over de kwestie AGENDA 12 MAART. Sociëteit „Sint Bavo" Gewone zit tingen. Kunstzaal „Het Masker" Tentoon- toonstelling van Beeldhouwwerk. R. K. BOND VAiN P. T. T.-PERSONEEL „ST. PETRUS", AFDEELING HAARLEM. Dinsdagavond hield bovengenoemde bond een ledenvergadering in St. Bavo. Uit het halfjaarlijkse!! verslag van den pen ningmeester bleek, dat er een batig saldo was, niettegenstaande de onkosten wegens de woelige dagen van Oct. Vier nieuwe leden werden geïnstalleerd. In plaats van den heer Fenger als voorzitter, en den heer van Leeuwen als commissaris, werden resp. gekozen de heeren Adelaar en Van Eijk. Een woord van hulde werd gebracht aan den aftredenden voorzitter, voor het geen hij voor de afdeeling had gedaan vooral tijdens de kritieke dagen. Nadat nog eenige vragen beantwoord waren, sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal er op Vrijdag 18 Maart wederom een vergadering zi:n t. bespreking van punten v. d, beschrijvingsbrief voor het eerstvol gend congres Moge de opkomst dan be ter zijn, dan Dinsdag 't geval was. Wan neer zullen de leden nu eens hun belang gaan begrijpe.i en met het bestuur samen werken ter verkrijging van hetgeen zi, wenschen. HET HANZE-ALTAAR In een schrijven ,dat het Hoofdbestuur van de Hanze namens den Bisschop van Ilaariem mocht ontvangen, wordt medegedeeld, dat nu het ontwerp voor het Hanze-altaar gereed gekomen is, alle pogingen in het wenk zullen worden gvstetd, om het werk in Mei 1922 ge reed te hebben, Vrmocdelijtk zou dan op den feestdag van hel H. Hart de plechtige consecratie van het Altaar plaats vinden. DE [VERORDENING OP DE WIN KELSLUITING. Aan het veroordeelend vonnis van den kantonrechter ontleenen wij de volgende overweging, waarop het von nis gegrond is Overwegende, dat de in gemeld pro cesverbaal vermelde feiten voor zoover noodig zijn bevestigd door de ter te rechtzitting afgelegde verklaringen van den beklaagde en die van den als getuige onder eede gehoorden, zoodat deze als bewezen behooren te worden aangenomen overwegende, dat ten dezi den be klaagden is ten laste gelegd, overtre ding van art. 7 van de verordening op de Winkelsluiting van de gemeente Haarlem, vastgesteld op 17 November 1915, zooals die bij nader besluit is gewijzigd overwegendedat het den rechter na onderzoek is gebleken dat deze verordening niet in strijd is met de wetten en verordeningen,uitgeschreven door een hooger regelend orgaan en evenmin met het algemeen belang en dat deze verordening dus moet wor den toegepast overwegendedat bij art. 7 van deze verordening is verboden, onder meer,het verkoopen op of aan den open baren weg op de uren, waarop het vol gens art. 1 (dier verordening) verboden is winkels voor het publiek geopend te hebben overwegende dat dus dient te wor den onderzocht of de ten deze be wezen feiten gelijk zijn te stellen met het verkoopen op of aan den openba ren weg: overwegendedat deze feiten be staan uit verschillende handelingen van meer dan een persoon, n.l. Ie, het opnemen van een bestelling op den openbaren weg2e. het overbrengen van die bestelling aan een ander per soon in dien winkel3e. het afwegen en inpakken van het bestelde in den winkel en het overgeven aan iemand die in de portiek van den winkel staat; 4e. het bestelde aan een persoon op den openbaren weg en het ontvangen van het geld overwegende: dat koop en verkoop is een overeenkomst,waarbij de een zich verbindt om een zaak te leveren en de ander om daarvoor den koopprijs te betalen en deze overeenkomst w ordt geacht voltrokken te zijn tusschen par tijen, zoodat zij het eens zijn geworden over de zaak en den prijs hoewel ook de zaak nog niet mocht geleverd noch de prijs betaald zijn overwegende: dat dus moet worden aangenomen dat bij het hierboven ver melde complex van verschillende han delingen het verkoopen van de zaak plaats vindt op het moment dat, en de plaats waar de zoogenaamde bestel ling wordt gedaan en aangenomen die uit te voeren, hetzij die aanneming uitdrukkelijk geschiedt, hetzij blijkt uit de overbrenging van die bestelling naar den winkel, waar de bestelde goe deren zich bevinden en zonder dat het afdoet of de winkelier zelf de bestelling aanneemt uit te voeren of dat zulks plaats vindt door een door hem daar toe aangestelden of stilzwijgend ge machtigden persoon overwegende dat dus ten processe vaststaat dat de winkelier of houder van den winkel aansprakelijk is voor het door hemzelf of door zijn uitdrukke- ujxen of stilzwijgend erkenden last hebber op den openbaren weg gesloten overeenkomst, van koop en verkoop overwegendedat het ten laste ge legde verkoopen heeft plaats gehad aan den openbaren weg en op een uur waar op de winkels volgens art. 1 van genoem de verordening voor het publiek ge sloten moeten zijn; overwgende dat het den beklaagde ten laste gelegde feit wettig en overtui gend is bewezen Gezien, enz., veroordeelen hem tot een geldboete van f0.50 subs. 1 dag hechtenis. Naar aanleiding van bovengemeld ver" oordealend vonnis is door Mr. P. Tidcnian, zooals we gisteren reeds meldden appèl aangeteekend. Wij meenen, dat de uitspraak voor de politie geen aanleiding zal zijn met ver nieuwde moed, de overtreders te verbali seeren. Men zal de uitspraak wel afwach ten van den Hoogcn Raad. Ruim 50 ver balen zijn nog in behandeling. DRANKBESTRIJDENDE VEREENI- GINGEN. 1 Het jaarverslag over 1920 van het Centraal Comité van Drankbestrijden- de Vereeniglngen te Haarlem consta teert. dat 1920 voor de georganiseer de arbeiders in vele opzichten een goed jaar geweest is. Sinds Juli zag „Het Maandblad" in minstens 2000 exemplaren het Licht, terwijl o.m. van het nummer, speciaal gewijd aan de actie voor Plaatselijke Keuze alsme de van het Nieuwjaarsuummer een oplage van 5000 exemplaren is ge weest. In 1920 waren 13 organisaties aan gesloten en wel: De Nationale Christen Geheel-Ont- houders Vereeniging; De Nederland- sche .Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken; De veree niging van Geheel-Onthouders onder Nederlandsch Spoor- en Tramwegperso neel; De Nederlandsche Chris en Ge heel-Onthouders Bond; De Nederland sche Onderwijzers Propaganda-Club voor Drankbestrijding; Het Kruisver- bond; Het Geheel-Onthouders Zang koor „Kunst Adelt"; Fed. Haarlem Intern. Orde van Goede Tempelieren; Hoop der Toekomst; Maria Vereeni ging; Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding; Algem. Nederl. Ge heel-Onthouders Bond; Intern. Orde van Goede Tempelieren (N.) De contributie werd verhoogd tot f2.50 per jaar. De inkomsten en uitga ven sluiten met een* bedrag van f 953.64Va Verder worden gememoreerd de geslaagde actie van de „Blauwe Week" en de nieu we regeling van den drankverkoop te Haarlem. In het afgeloopen jaar is het aantal ge- vonnie.en wegens openbare dronkenschap met 162 gestegen en op 652 gekomen, waarvan lu2 meermalen veroordeeld wer den. Volgens den leeftijd waren zij als volgt verdeeld 20 beneden 20 jaar, 157 van 2030, 171 van 3040 en 304 boven de 40 jaar. Bij de ge vonnisten waren 10 vrouwen. Volgens de beroepen was het getal verdeeld als volgt Losse werklieden 195, Kooplieden en venters 82, Zeelieden en varonsgezell. 32, Koetsiers en voerlieden 20, Loopknechten enz. 19, Grondwerkers 21, Glazenwas- schers 8, Sigarenmakers 12, Fabrieksar beiders 26, Typografen 11, Caféhouder! en kelners 10, Meubelmakers 4, Kleer makers 6, Bakkers 3, Slagers 3, Schoen' makers 5, Timmerlieden 24, Metselaars en voegers 25, Schilders 21, Smeden 12, Loodgieters 4, Bankwerkers 14, Kantoor e. a. bedienden 14, Steenhouwers 3, Stu- cadoors 6, Benangers 5, Reizigers 6, Zon der beroep 12. Merkwaardig is de toename geweest uaui de beroepen, 162 personen kwamen er bij, waarvan 55 losse werklieden of bijna 34 percent, 17 kooplieden en ven ters of ruim 10 percent., de bouwvakar beiders, (timmerlieden, metselaars en schilders), namen te zamon met 12 toe, dat is met ruim 7 percent. INBREKERS. Donderdagavond omstreeks 12 uur be merkten eenige voorbijgaande jongelui dat er licht brandde in 't gebouw.van de Nationale bank aan de Zijlstraat. Hierdoor opmerkzaam gemaakt, be merkten zij oen persoon in 't gebouw die hen stond gade 'te slaan. Daar 't hen ver dacht voorkwam liepen een tweetal jon gemannen in versnelde pas naar het politiebureau, terwijl de anderen de „wacht" hielden. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat een nachtwaker zijn gewone ronde deed. De waker had op zijn beurt de jongelui „bespied" omdat deze het gebouw, opna men! 'N 'NIEUW VEILIGHEIDS-APPARAAT inHininnnnnii VIII. Groente en 'democratie. Het kon niet uitblijven, of de democra tische wervelwind over de wereld zou de intenste en kleinste hoekjes van de maat schappij bereiken. Op schier alle gebied en alle terrein reeds heeft de „umwertung" plaats ge had, of is bezig zich te voltrekken. Ookop de groentemarkt. De leuze van „geen mand en geen cent," het conflict tusschen de grossiers en de handelaren is er de aanleiding toe ge weest. Steeds *zeldzamer reeds is op straat ge worden de figuur van de dienstbode met de kanten muts en de bonte japon, of van het boodschappenmeisje met het witte schort en het mandje onder den arm. Dienstboden-houden is immers het insti tuut, dat meer en meer verdwijnt. En zoo gebeurde het al eens, dat mevrouw zelf of meneer naar de groenteboer stapte, als de snijboonen niet waren gebracht of de spruitjes of bloemkool vergeten. Maar nu is het laatste restje conserva tisme verdwenen uit dit deel van het huis houdelijk leven. De dames, of de heeren, van Konin ginneweg en Emmastraat, van Kleverpark en Zuiderhout, gaan zelf naar de markt, omdat de producten van West- en Ken- nemerland niet voldoende meer worden rondgebracht door de groenboer èn omdat men niet ongevoelig is gebleven voor de overweging, dat de waar, direct aan de schuit afgehaald, goedkooper is. En zoo kan men 's morgens althans zoo lang het conflict duurt vertegen woordigers van diverse ambten en stan den op den Koudenhom bij hun hyper- democratische en dikwijls zeer mati- neuze „shopping" gadeslaan. De notaris evengoed als den kapitein, de vrouw van den rechtgeleerde, de ega van den koop man allen doen aan deze moderne wijze van winkelen mede. Tot dat het conflict is opgelost? Tenzij aille groenteliefhebbers zich met deze uiting van democratie hebben verzoend J Dan zijn de Wsschenhandelaren de slacht offers. Woensdagmiddag 2 uur waren in het wachthuisje der E. S. M. aan de Tempe liersstraat vele genoodigden bijeen, om per extra tram naar Bentveld te gaan, om het nieuwe optisch- en geluidsein te gaan zien, dat is aangebracht ter beveiliging v. de kruising Bentveldweg-tranibaan E.S. M. De heer W.J. Burgersdijk heette allen welkom en gaf een uiteenzetting van de samenkomst. Wanneer de tramwegen ooit tot locaal-spoorwegen geëxploi teerd worden, dan worden ook aan de beveiliging hoogere eischen gesteld. Bij een overweg moet een man zwaaien met een vlag en in het donker met een licht sein, om te waarschuwen, wanneer een trein nadert, Nu is in Amerika de persoon vervangen door 'n automatisch toestel en bij wijze van proef is deze Amerikaansche vinding nu aan den overweg bij Bentveld aangebracht. Aan een paal, waaraan een soort arm bevestigd is, hangt een rood bord, waarop het woord „Stop". Is nu een tram in aantocht, dan begint dit bord, automatisch in beweging gebracht, heen en weer te slingeren. Bovendien be gint er een bel te luiden, terwijl verder nog te gelijk een rood lichtje ontstoken wordt. Nadert men den overweg en ziet men het bord slingeren,(bij don er ziet men natuurlijk een rood lichtje heen en weer zwaaien,) dan is de weg onveilig en een tram in aantocht. Door dit veiligheids-apparaat is aan brenging van barrières niet noodig. Daar door verkrijgt men groote besparing, waar door verlaging der tarieven mogelijk is. De heer Burgersdijk memoreerde verder, dat de autoriteiten moeilijk tot iets nieuws zijn te bewegen, zoolang het groote publiek zich daaromtrent niet uitgespro ken heeft. Hij hoopte echter, dat zij of ficieel de nieuwe beveiliging zouden goed keuren in plaats van eenn barrière. Het doel van de uitnoodigingj was reclame te maken voor het nieuwe appa raat en het groote publiek er een oordeel over te doen uitspreken, opdat ook de autoriteiten gemakkelijker tot een «it- spraak komen. Ten slotte gaf de heer Burgersdijk een technische beschouwing over het veilig- heids-apparaat, waarna allen met een extra-tram naar den overweg bij Bent veld vervoerd werden. Wanneer de tram op 250 meter afstand van het bord ge naderd is, begint dit te zwaaien en de bel te luiden, zoodat een ieder, die de kruising nadert, bijtijds gewaarschuwd wordt. Het toestel werkt zonder motor, zuiver mag netisch met een spanning van 550 volt. Tevens is er nog een groen verklikkerslicht aangebracht. Mocht het ooit voorkomen, dat het apparaat weigert, da» weigert ook de ontsteking van het verklikkers- licht, waardoor de wagenbestuurder ge waarschuwd is, dat er iets hapert. Dan mag hij niet doorrijden, doch moet stop pen. De bemerking van den heer Burgers dijk, dat „na aanbrenging van het nieuwe apparaat alleen zelfmoordenaars bij een overweg nog een ongeluk zouden kunnen krijgen," konden wij dan ook wel begrij pen. Het voldoet aan alle eischen, die ten aanzien der veiligheid van het verkeer over een kruising gesteld mogen worden en we kunnen niet beter wenschen dan 'n spoedige aanbrenging aan alle overwegen VOORDRACHT-OEFENING, DOOR LEERLINGEN VAN DEN VIOOLLEE- RAAR J. C. TUIN. STADSSCHOU- BURO. Men krijgt in het concertseizoen heel wat muziek te verduwen, en niet zelden van 't goeie te veel. 't Gebeurt dan wel eens ook dat concert niet doorgaat en de muziekverslaggever verneemt zoo'n tij- dingniet altijd met leedwezen, gevoelt zichzoo'n avond als de schooljongen die bij de schooldeur terug mag keeren om dat meester ziek is, of, laat ons zeggen omdat 't ijsvacantie is. Maar er zijn gelukkig ook avonden die hij niet graag zou missen. De enkele zeer goede concerten die hem ten deel vallen, zijn mijlpalen in zijn dikwijls weinig be- niidenswaardigen werkkring. En zelfs een enkele maal is het feest voor hem en zoo'n avond zou hij om veel liefs niet aan ander ren afstaande leerlingen-uitvoering, of zooals'tditmaal heel bescheiden volgens het programma heette de voordracht avond. Dat er zoo'n avond, waar jonge vioolleerlingen voor de eerste of tweede maal de deur van het podium achter zich dichttrekken en in de groote helverlichte ruimte zich nog nietheelemaal als bij moe der thuis gevoelen, wel eens een paar valsche tonen te voorschijn komen, die dezen avond voor de allereerste maal on zuiver zijnzooiets begrijpt eigenlijk alleen hij, voor wien de techniek der viool niet heelemaal abracadabra is, en nog be ter hij die wel eens aan een minder begaaf den leerling de kunst van het vioolspel heeft trachten te leeren. Een engelengeduld, daarbij een juiste kijk op de moeilijkheden die zich bij dit lastigste der instrumenten voordoen, en last not ieastliefde voor het onderwijs, ziedaar drie dingen, zonder welke geen mensch zich met 't geven van vioolonder- wijs moet inlaten. De heer Tuin beschikt buiten dit alles nog over een knappe dosis techniek, die hij, de stoere werker, zich ten doel stelt, ook bij zijn leerlingen aan te kweeken aan de hand der onfeilbare methode die van Ottokar Sevcik. Onein dig veel heeft de beginneling thans wel vóór bij vroeger vergeleken, en feitelijk behoeft, mits goed geleld, thans niemand die niet geheel van den zin voor muziek is verstoken, die studie van het vioolspel op te geven. Op Tuin's leerlingen-avond hoorden we meerderen, bij wie alles er op wees dat zij niet tot de muzikaal gelukkig begaafden behooren en die men toch straks, ik weet het zeker, als goede leerlingen zal ontmoeten. 't Heeft-natuurlijk geen zin, dit minder goede, dit betere, dit beste, afzonderlijk op te sommen uit het 25 nummers lange programma. Maar het allerbeste kan ik toch niet zoo zonder meer voorbijgaan. Een mooie positie is er weggelegd voor Haarlem is mij de laatste dagen dubbel zoo lief geworden als het mij al was Het heeft een aantrekkelijk heid meer gekregen. Als woonplaats was Haarlem al juist zooals.het wezen moest; precies stil genoeg voor wie Amsterdam U druk is en net druk genoeg voor wie het platte land te stil is. Bovendien zelf een vriendelijk stadje ondanks alle gemopper over slechte straten en lang uitblijven van asfalt met kos telijke omstreken en als bij -attractie Zandvoort, den Hout en ook Amster dam. Dat maakte Haarlem voor velen de mooiste woonplaats van Nederland in normale tijden. Maar wat nog niet bekend was, is, dat Haarlem bovenal als woonplaats te kiezen is in oorlogs tijd. Met een handigheid, die haar jour- nalistieben speurzin alle eer aandoet, is „De Telegraaf" er in geslaagd Duitsche stafkaarten van ons land te bemachtigen en dezer dagen druk ten zij daarvan af, wat, volgens d« Duitsche staf, de voornaamste aan valspunten „angriffsobjekte" van Ne derland zijn. Daaronder vind ik Haarlem niet. Op het desbetreffend kaartje zijn de „Hauptangriffsobjekte" met roodc vierkanten omgevenAls zoodanig geiden Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Amersfoort, Arn hem, 's-Hertogenbosch, Vlissingen, Hellevoetsluis, Hoek van Holland, IJ muiden en den Helder. Maar behalve deze bevat het kaartje nog tal van leerzame aanduidingen. Daar zijn roode cirkeltjes voor de belangrijkste spoorwegovergangen var, Rijn en Lek, Maas en Waal. Men zal mij wel willen toegeven, dat de Duitsche staf in dit opzicht deskundig kan worden geacht en wat 'n heerlijke gedachte nu in oorlogstijd te wonen in een stad, waar geen avia- teur hef de moeite waard acht zijn bommen aan te verspillen en geen kans te loopen dat, als je in den Hout wandelt, geraakt te worden door de bomscherven van een projectiel dat op de Groote Kerk gemikt zou zijn. Ik herhaalHaarlem is mij dubbel zoo lief geworden en ik stel voor op de boekjes tot bevordering van het wonen in Haarlem voortaan ook te zetten als aantrekkelijkheid: „Kein beliebt angriffsobjekt für aviateurs." Leendert de Graaf, die bij onafgebroken studie ook zeer zeker zal komen, waar zijn natuur hem als vanzelf heen leidt. Zijn onbevangenheid zal menig musicus hem benijden, maar zij stelt hem ook i* staat, nauwkeurig te beluisteren wat er nog aan zijn spel ontbreekt, en dat slechti een kwestie is van tijd en van werken. Och, er was nog zooveel goeds te ver melden, en dan was 't ook opeens muziek, dan kon ook de heer Bruynsteen, die hef niet beneden zich achtte om leerlingen- werk te begeleiden, opeens den vleugel laten klinken, die een eenvoudig concert van Seitz omschiep tot een symphonisch klankenbeeld van heerlijke 'welluidend heid. Twee malen werd er een concertdee. van Seitz gespeeld, en beide keeren was er muziek te hooren, in beide gevallet veel, zeer veel aanleg te bespeuren. Op mijn programma staan nog een menigtr kantteekeningen, alsbest, muzikaal, goed, mooi, veel aanleg. Misschien heb ik een volgende maal gelegenheid, wat meei in bijzonderheden te treden. Maar 't was een lange avond, 't begon om 7 uur al. Naar meerdere toonstukken heb ik echter met zoo'n genoegen geluisterd, dat ik er toch een en ander van wil zeggen. Hef waren, behalve de mooie sonatine van Dworsjak en het Menuet van E. F Bruynsteen nog een tweetal ensemble- werken van Fhiiip Loots. Wel zijn deze werkjes niet geschreven voor een groote bezetting, 't eerste is een tweetal deelen uit een strijkkwartet, en ook 't tweede heeft aan 't eenvoudig be zette strijkkwartet genoeg, maar ik herin ner me nog hoe de componist zelf inder tijd op de hem eigen beminnelijke wijze een cergelijke uitvoering van 't laatste stukje besprak. Ter Bruiloft" heet het er. draagt tot neventitel „Berendans.Of schoon ook ditmaal liet niet geheel ge vaarloos expériment, den beer in leven den lijve op 't tooneel te brengen, ach terwege moest blijven, (misschien wel om dat op 't podium geen plaatsje onbezet was,) Zoo konden we toch zijn gemelijk zuchten vernemen in het koddige portato der violoncel, 't Werd met recht 'n feeste lijk slot van den prettigen avond, en de tusschen vioiengezwirrel opklinkende pianoklanken (wie mochten deze vierhan dige klavierpartij beter weergeven dan de dochters van den componist?) waren de tot klank geworden zonnestralen var dit vroege Lentefeest, waar aan 't slo Flora's kinderen niet ontbraken, de witte en paarse seringen die in zichtbare taal dank en hulde brachten aan den volijveri- gen leeraar en zijn artistieken partner EXCURSIES VEREENlUiNG NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Vorigo week Woensdaag 2 Maart hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging Nederlandsch Fabriaaat aen excursie ter bezichtiging der werk plaatsen van de N. V. Koninklijke Fa-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1