In en om Haarlem. Uit den Omtrek ZATERDAG 12 MAART 1921 nsre JAARGANG No. 13791 ®E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL 3-25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57y<j BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De bouw van de nieuwe schutsluis te IJmuiden. Het za onzen lezers wellicht inte resseeren te vernemen hoe ver men reeds is met de werken voor den bouw der nieuwe schuts uis te IJmuiden. In het hiérvolgende hopen wij een eenvoudige uiteenzetting te geven van den stand der werken. Wij willen daar bij natuurlijk niet in herhalingen val len van hetgeen voorkomt in de voor dracht van Jhr. Ir. C. E. W. van Pan huys, Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te IJmuiden en gehouden in de vergadering der afdeel.ng voor Bouw en Waterbouwkunde van het kon. Instituut van Ingen eurs op 29 Mei 1920. Onze bedoeling is de werken in hun huidig stadium te beschrijven. Allereerst dan de grondwerken. Hiermede is men thans bijkans in vol len omvang bezig. Vier aannemersfir ma's voeren deze grondwerken uit. Sinds Februari is men bezig met het maken van een haven voor den aan voer van materialen voor den bouw bij de Velser spoorbrug. Velen meenen dat het kon. Ned. Hoogovenbedrijf daar een haven zal krijgen, maar dit is niet juist. Het Hoogovenbedrijf heeft alleen vergunning gekregen in die haven een steiger te maken, voor het vervoer van zijne materialen en pro ducten. Sinds half April 1920 zijn de aanne mers der grondwerken bezig met het maken van het werkterrein, het gra> ven van werkputten en met eenige afgravingen en baggerwerken van min der omvang. In totaal zal 15 millioen M3. grond verzet moeten worden dat is bijna 1/ van de Culebradoorgraving voor het Panamakanaal. Speciaal met het graven van de werkputten en den sluisput is het be gin van het werk van den sluisbouw vastgelegd. De nieuwe sluis komt te liggen 200 Meter ten Noorden van de bestaande groote schutsluis en 300 tot 750 Meter Oostwaarts daarvan. De aslijn is een weinig meer Noordwestwaarts gericht zoodat aan den eenen kant de toe gang tot de Velser spoorbrug wat ge makkelijker wordt, terwijl aan de zee z.jde gerekend is op de te maken door graving beneden het pantserfort en den lateren aanleg van een grootere Buitenhaven. Met deze doorgraving toil half Maart een begin worden ge maakt. Wanneer de nieuwe pieren in de Noordzee klaar zullen zijn, zal de nieuwe sluis ten opzichte daarvan on geveer dezelfde ligging hebben, als de oudste sluis ten opzichte van de be staande pieren thans heeft, alleen ligt de nieuwe sluis dan veel verder landin waarts. De Staat heeft zich, in verband met de veranderingen die de vestiging van het Hoogovenbedrijf voor deze streek tengevolge zal hebben, de beschikking over een aantal terreinen verworven Dat ten behoeve van het Hoogoven bedrijf ten Noorden der sluis een zij kanaal naar de terreinen van dit be drijf komt, dat reeds voor meer dan de helft gereed is, mogen we als bekend veronderstellen. Daar zal ook een aanloophaven ge maakt kunnen worden, voor zoover zu.ks noodig is nevens de ontwikkeling der Amsterdamsche haven. Ook zullen zich hier waarschijnlijk wel meerdere Industrieën vestigen en in dit opzicht zal het nieuwe Ïjmuiden-Noord ook als haven zeker een goede toekomst hebben. Wij denken hierbij ook aan de ver scheping van fruit, groenten en ge slacht vleesch naar Engeland, wat ook te Hoek van Holland geschiedt. Van Beverwijk gaan de laatste jaren hee' wat aardbeien naar den overkant van den oceaan en een goede laadhaven te IJmuiden buiten de sluizen opent nieuwe mogelijkheden voor Kennemer- land, met zijn teelt van groenten, fruit 'Bloembollen enz. In dit opzicht heeft zeker ook het ge meentebestuur van Velsen een taak te vervullen. Het is toch merkwaardig, hoe groote aandacht men in Beverwijk schenkt aan de werken van het Hoogovenbe- tirij, Het Beverwijksche blad Kennemer- •and vestigde onlangs in een art.kei de aandacht van de gemeentebesturen van Beverwijk en Wijk aan Zee daarop *n meende dat het bedrijf geheel op deze gemeenten is aangewezen. Wij vroegen hierover de meening van den Hoofdingenieur van den Waterstaat Jhr. van Panhuys, die de «tiding van.den sluisbouw heeft, en de- *- meende ook dat men ten Noorden Van het Noordzeekanaal meer op Beverwijk en op het noordelijk deel van Velsen (Wijkeroog,) dan op het overige deel van Velsen is aangewezen. Tegenover deze meening staat een «ndere opvatting, die niet gaarne zou .lcn> dat hetgeen ook wel uitgespro ken ls het grondgebied ten Noorden het Noordzeekanaal aan Bever- 'Jk kwam, wat in deze wijze van be bouwing allicht het gevolg zou wezen Een gemeente, die aan groot scheep vaartwater ligt en die zich industrieel krachtig wil ontwikkelen, behoort beide oevers daarvan te bezitten. Daar om is het zoo logisch, dat Amsterdam beide IJ-oevers geheel bezit. De gemeente Velsen heeft een groot frondgebied aan de Noordzijde van he fanaal, waarvan de grens loopt tot nog over den spoorweg nabij Beverwijk Het zal nu aan het gemeentebestuur van Velsen 1 ggen, wanneer de daar te vestigen industrieën op Beverwijk wor den aangewezen. En nu redeneert men in Velsen aldus Een groote en krach tige gemeente als Velsen zal veel meer kunnen doen dan het kleine Beverwijk. Immers wat onderwijs enz, betreft (H.B.S., ambachts-en nijverhe.donder- wijs enz.,zal ook het nieuwe industriege bied aan den overkant van het kanaal aangewezen zijn op Velsen. Hier heeft ons gemeente-bestuur een groote taak te vervullen. Wat de eigenlijke sluiswerken be treft, binnen zeer korten tijd zullen in schrijvingen worden gevraagd voor het maken der betonwerken. De aanvang hiervan hangt natuur lijk nauw samen met den voortgang der grondwerken. In het afgeloopen jaar was deze voortgang zeer bevredi gend. Een niet te miskennen feit is echter dat door de minder gunstige tijdsomstandigheden de vraag naar zand voor het ophoogen van terreinen minder groot begint te worden. In het afge oopen jaar werd 2V£ millioen M3 zand verzet, met inbegrip van het gedeelte, door het Hoogoven bedrijf van den staat uitgevoerd. Met minder sne heid mag het ook niet gaan, integendeel, bij dezen voortgang zou den de grondwerken ongeveer 5 jaar in beslag nemen. Daarom geschiedt het afgraven thans machinaal en zijn verscheidene excavatcurs in werking gesteld. Het betonwerk voor de te bouwen sluis wordt gemaakt door het constru- eeren van groote bakken van gewapend beton, die in droge putten worden ver vaardigd en die zoolang ze nog niet met beton zijn opgevud kunnen worden weggedreven naar een diepe ren put, waar de zijwanden verder worden opgebouwd. Opnieuw worden dan deze bakken, die den vorm van een groot droogdok hebben, wegge dreven en gebracht op de plaats, waar de s uis moet komen. Daar wordt de waterballast vervangen door beton, een methode, die voor het eerst bij den bouw van een groote sluis wordt toe gepast. Een grappenmaker heeft eens beweerd dat, wanneer de sluis net mocht bevallen, men deze weer kon uitdrijven en verkoopen en het gat d chtmakcn. De afsluiting zal geschieden door schuivende deuren, die ieder de grootte hebben van een klein zeeschip. Zij zullen 52 M. lang, 20 M. hoog en 8% M. breed zijn. De 3 deuren, die gemaakt worden, zuden wegschuiven in groote kassen, in den sluismuur ingebouwd. Zij zullen, met eenig ander ijzerwerk, n et minder dan 6.000.000 K. G. wegen en worden met behulp van luchtkisten vrijwel drijvende gehouden. In ieder sluishoofd komen twee deurkasseu, in het geheel derhalve vier, waarvan een leeg blijft, daar voorloopig één reservedeur voldoende wordt geacht. De roldeuren zullen in hun eigen kas sen kunnen worden gemonteerd en gedokt. De nieuwe sluis komt o. g. ter hoogte van de zandhaven der Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Zoo lang de sluisbouw duurt, zal de z.g.n. Kanaal- weg of S uisweg door de Bree.aap als waterkeering blijven bestaan. In dien tusschentijd za men van de zee zijde gedeelte.ijk het nieuwe toeiei- dingskanaai kunnen graven, waarmede reeds werd aangevangen en waarvoor dan naarmate de werken vorderen een groot deel der onteigende woningen zal moeten worden afgebroken. Ook zal men, om met de grondwer ken niet ten achter te raken, tijdens den bouw der kunstwerken het Kanaal benoorden het pantserfort geheel moe ten voltooien, waarbij komt het aan leggen van een leidam en de omlegging van den Noordelijken pier over 300 Meter, zijnde het meest iandwaartsche gedeelte. Naast het bestaande fort zou vol gens de Memorie van Toelichting bij de wet een tweede stelling komen, met zware kustvuurmonden, snelvuur- kanonnen van middelbaar kaliber en enkele lichtere snelvuurkanonnen en allicht zal de kuststrook dan geheel als verdedigingslinie dienen. Voor IJmuiden, in casa de gemeente Velsen, is dit zeer zéker te betreuren. Want het beteekent dat IJmuiden als badplaats of als plaats van strand- vermaak nooit iets zal kunnen be- teekenen. Aan verfraaiing en uitbrei ding in de kuststrook zal men nooit behoeven te denken. Nog spraken wij met Jhr. van Pan- huvs over het Noordzeekanaal en het Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het Geïllus treerd Zondagsblad in acht blad zijden. EERSTE BLAD. verkeer daarover, wanneer de nieuwe sluis gereed zal zijn. Over de Velser spoorbrug, die op den langen duur voor de groote schepen niet ruim ge noeg zal zijn zeide de Hoofdingenieur dat het zeer te betreuren is dat de pijler, met het draaiend deel der brug aan de zuidzijde staat. Wanneer deze zich aan de Noordzijde bevond, zou gemakkelijk een tweede doorvaart- opening in dezelfde brug gemaakt kunnen worden. De beste technische oplossing vond Jhr. van Panhuys een spoorwegtunnel onder 't kanaal. Deze zou dan bij Driehuis moeten beginnen en bij Beverwijk eindigen. De; groot ste diepte van den tunnel zou 21 Meter onder A. P. moeten zijn. Hier zouden zeker vele millioenen mee ge moeid zijn, doch wijziging in de spoor wegbrug zou ook een belangrijk bedrag vorderen. Wat het verkeer van IJmuiden en Velseroord niet de noordzijde van het kanaal aangaat, wanneer de nieu we sluis klaar is, zal ook hierin op den duur op andere wijze voorzien moeten worden dan door smalle paden over de sluisdeuren. Ook hier heeft Velsen weer ernstige concurrentie van de omliggende gemeenten te duchten. Want het zal van een goed ingericht verkeer over het kanaal afhangen, of de aan de Noordzijde wonenden (en dan dienen wij in de eerste plaats te denken aan de arbeiders en ambte naren van het Hoogovenbedrijf en later ook aan de aan oophaven etoz.) zich naar Beverwijk, Wijk aan Zee of naar IJmuiden zuilen begeven. Natuurrijk zal men over.de drie sluizen den overkant kunnen berc ken. Maar dat wordt een lange weg en een weg met hindernissen. De s ui zen zijn niet bedoe d al brug over het kanaal en wagenverkeer zal er niet over ge schieden. Daarom za' een dienst met kleine wagenpoorten in den trant van de Am sterdamsche veerponten beter zijn en wel op twee p.aatsen, n. 1. een ten westen van de sluizen, over het buiten kanaal, en een ten oosten daarvan ter hoogte dus van de Hoogeberg te Vel eroord. Deze „heen en weer" diensten, die in Rotterdam zeer goed voldoen, kunnen natuurlijk niet onder houden worden met roeibootjes. Daar voor zullen flinke snelvarende stoom of motorbooten noodig zijn. Zal het gemeentebestuuLir van Velsen de be- teekenis hiervan begrijpeu Om nu tens.otte nog even op de sluis en de kanaalwerken terug te ko men, het is haast overbodig te zeggen dat de electriciteit ook hier haar macht zal toonen, wat beweegkracht, ver lichting enz. betreft. De kostbare s.uisdeuren zuilen beveiligd worden door veiligheidskettingen, die de kas sen op een aanvaring daarvan door de schepen zoo al niet voorkomen dan toch aanzienlijk kunnen verminderen Als de werken klaar zijn, zal het Noordzcekanaai ter hoogte van het vroegere vo'etveer (tegenover den Ka- naalweg) te Velseroord 300 Meter breed zijn, tegen voorheen 110 Meter terwijl de grootste breedte 400 Meter zat bedragen, n. 1. tegenover den Hoogeberg te Velseroord. Hier zullen de allergrootste zeeschepen met gemak kunnen rondzwaaien, wat tot nu toe n het kanaal binnen dz sluizen niet moge.ijk was. Een algemeen kenmerk zal zijn dat de wateroppervlakte zeer vermeerderd en de golfslag in het kanaal dus veel grooter wordt. Maar voor de zeeschepen zal de meerdere breedte een groot gemak zijn, want zij zuilen zich veel gemakkelijker bewe gen. Wat zou het een sihitterende h rden- king van het 50-jarig feest der opening van het Noordzeekanaal zijn, wanneer in 1926 a.les klaar was! Dan zuilen bij de namen van Visse ring, Dirks, Conrad enz. ook die van Lely «n vele anderen gehuldigd kun nen worden. VOORHOUT. Maandagavond vergaderde alh er in 't Patronaatsgebouw, St, Urbanus onderafd. van den R. K. Volksbond, aangesloten bij den R. K. Landar- beidersbond St. Deus Dedit. Na openin door den Voorzitter met den Christe- lijken groet en een welkomst woord aan de leden, en den aanwezigen Hoofd bestuurder, den heer Kuiper, herinnert hij er tevens de leden aan dat Zaterdag a.s. de Stille omgang weer plaats zal hebben naar Amsterdam. De notulen der vorige vergadering worden na voor lezing, onveranderd goedgekeurd. Vervolgens leest de Voorzitter een schrijven voor van 't Hoofdbestuur, naar aanleiding van een bericht in de plaatselijke Courant betreffende het aanbod van de Patroons, als zouden deze het loon van 1919 weer aange boden hebben. Dit betreft de Patroons uit de bohenstreek. maar een aanbod van de Patroons uit de Noordholland- sche venen. Naar aanleid ng van een schrijven van het R. K. Vakbureau, dat op 28 en 29 Mei een Congres gehouden zal worden in Utrecht, wordt besloten om gelden in te zamelen, onder de leden, en Voorhout ook te doen ver tegenwoordigen op een der dagen op 't Congres. Hierna doet de voorzitter mededeeling van 't bedanken van 7 leden, meest door veranderen werk kring, en van 't nschrijven van 6 nieu we leden, welke ook meteen, voor zoover zij ter Vergadering aanwezig waren, door den Voorzitter geinstal leerd werden. A's nu verkreeg de heer Kuiper 't woord, om te spreken over den huidigen stand van zaken der loonactie in de bollenstreek. Na de toestanden nog eens breedvoerig ge menioreerd te hebben, doet hij mede deeling van de laatst gehouden Confe rente met de dr.e Patroonsbonden n.l. de R. K., de Chr. en de Neutrale waarop de Patroons mededeelden, dat zij na langdurige besprekingen, be sloten hadden, om voor dit jaar geen loonsverlaging in te voeren, en een kindertoes ag te geven van fl.- per kind beneden den eeftijd van 14 jaren en te beginnen met 't 4e kind. Daar nu de werkliedenorgan satie een loon gevraagd hadden van 28-, per week, s 't te begrijpen dat het aanbod van de patroons klonk als een donderslag bij heldere lucht, waarom het Hoofdbestuur meende te moeten adv seeren, n et op het aanbod in te gaan, het evenwel aan de verschillende afdeelingen overlatend, wat in dezen gedaan inoest worden. Daar verschil lende afd. al besloten hadden om de algeheel e afwikkeling in deze over te laten aan 't Hoo.dbestuur, en het in dezen een vrij mandaat te geven werd door de vergadering besloten ook een ge ijkluidend beslu.t te nemen. Op een vraag van een der leden, iioe het stond met de amenwerking met de modern georganiseerde arbeiders, dee de de heer Kuiper mede, dat aanvankelijk besloten was door de drie verschillende Hoofdbesturen der werkl edenorgani satie's om een iooneisch te stel en van .f30.- maar door gewijzigde omstandig heden was deze terug gebracht op f28.- hetgeen ook overgenomen werd door de modernen. De leden van dezen bond handhaafden echter tegen't ad vies van hun Hoofdbestuur in, den eisch van f30.- Het verband met de modernen is hierdoor verbroken.Bij 't Bestuur waren drie schriftelijke vra gen ingekomen. De eerste luide! a of een R.K. Patroon verplicht is, een werkman, die 11 maanden in zijnen dienst geweest is tegen een loon vol gens contrakt, de R. K. Zondagen uit te betalen. Deze vraag werd bevestigd De vraag of de patroons ver plicht konden worden georganiseerde arbeiders te nemen, moest beslist ont kennend beantwoord worden. De derde vraag was eigenlijk meer een wenk voor propaganda, n.l., om de leden aan te sporen na lezing van het vak blad „de R. K. Landarbeider," dit aan ongeorganiseerden te geven. Hier na gaf het lid P. A. van Werkhoven, namens de Controle Commissie, een gespecificeerd verslag over de Werk- oosheidverzekering, waaruit bleek dat door d en penningmeester aan voor schot ontvangen was f550.- en uitge geven aan werkloozen f465.60, alzoo in kas f84.40. Na een woord van dank aan de commissie voor 't nazien en aan den penningmeester voor diens nauwkeurig beheer, doet de voorzitter mededeeling, dat 3 April a.s. een feest avond georganiseerd wordt, waarbij dan alle R.K. landarbeiders van Voor hout, met hunne dames uitgenoo- digd worden waarbij dan als spr. op zal treden de Wel. Eerw. kapelaam Van Eem van Noordwijkerhout De avond zal verder aangevuld worden door den hier bij velen bekenden humorist J. van der Meij van Sassen- heim. Uit een verslag van den pen ningmeester „Herwonnen Levens kracht" dat over 't afgeloopen jaar was ingekomen f 154.26 waarvan naar Ut echt opgezonden f81.06 en aan huisverpeging uitgegeven was f79.05 alzoo een nadee ig saldo van f5.85 Nog worden de leden herinnerd, dat zij, bij een eventueel tuberculosegeval zich kunnen wenden tot den R. v. A. teneinde de kostelooze verpleging te krijgen in ons sanatorium „Berg en Bosch." Na nog enkele vragen van huishoudelijken aard beantwoord te hebben, en den leden bekend gemaakr te hebben met de huidige Bestuurs- verdeeling sluit de voorzitter deze druk bezochte vergadering met den Christelijken groet. De collecte voor Hulp in Nood bracht op 92zent. NOORDWIJKERHOUT. R. K. MIDDENSTAND. In de achterzaal van het zelfde lo caal hield de R.K. Middenstandsveree- niging de Hanze,haar jaarvergadering Wegens ongesteldheid van den voor tter, werd de vergadering geleid door den 2en voorzitter, den heer H. N. de Klerk. Deze opende de vergadering met den Chr. groet en verwelkomde de 'eden. Tevens feliciteerde hii den secre taris, den heer P. Marijnen die heden middag geinstalleerd was als Gemeen teraadslid de hoop uitsprekende dat deze een ijverig raadslid moge zijn. De heer Marijnen zegt dank voor de tot hem gerichte en zegt zijn best te zullen doen om zijn plichten als raadslid naar behooren te vervullen. Hierna wordt een mooi jaarverslag uitgebracht door den secretaris, waaruit blijkt dat het ledenta: groeiend is en op het oo- genblik 51 bedraagt. De voorzitter brengt dank aan den secretaris voor zijn vers ag en spreekt den wensch uit dat ede vereeniging nog vele jaren mo ge profiteeren van den werklust en ij ver van den secretaris. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat in 't afgeloopen jaar de inkomsten hadden bedragen f788,11 en de uitgaven f 878,61 zoodat een nadeelig saldo van f 90,50 viel te boeken. De neeren A. N. Vermin en Jac. van Dam worden verzocht boeken en bescheiden van den penning meester na te zien, waaraan door bei den bereidwillig wordt voldaan. Na dit onderzoek rapporteeren deze hee ren dat alles in de beste orde bevonden is zoodat besloten wordt den penning meester te dechargeeren. De voorzit ter dankt de commissie voor haar on derzoek en den penningmeester voor zijn accuraat beheer. De aftredende bestuursleden de heeren P. Heemskerk A.C. de Klerk en P. Marijnen worden bij acclamatie herkozen, allen nemen hun benoeming aan. Van de rondvraag wordt door enkelen gebruik gemaakt maar wegens afwezigheid van den voor zitter konden dezen niet voldoende be antwoord worden, zoodat zij zulen moeten wachten tot een volgende vergadering. Hierna sluiting op de ge bruikelijke wijze. in café „de Zwaan" hield de R. tv Volksbond haar gewone maandeüjk sche vergadering welke niet best be zocht was. De voorzitter opende met den Chr. groet en verwelkomde de !e den er zijn spijt over uitsprekend dat de vergadering niet beter bezocht was. daar zeer gewichtige punten be handeld moeten worden. Door den secretaris werden de notulen der vori ge vergadering gelezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Hierna werd aan de orde gesteld punt 1 der agenda „Bespreking coope ratieve inkoop van brandstoffen in het a. s. najaar." Na breedvoerige besprekingen werd een commissie van 3 leden bestaande uit de heeren C. J. Hoogervorst, Joh v. d. Voet en Ant v. d. Ploeg gekozen welke commissie nog aangevuld zal worden met 2 bestuursleden. De com missie heeft tot taak op de eerstvol gende vergadering met een uitge werkt plan te komen om te koinen tot oprichting eener spaarkas om zoo doende tot Coöperatieven inkoop van brandstoffen te kunnen komen. Hier na was aan de orde vaststelling gewij zigde begrooting 1921—1922. Nadat nog eenige posten van uitgaaf van de begrooting waren afgevoerd, en deze dus eenigszins was gewijzigd werd be sloten deze zooals zij door het bestuu was aangeboden goed te keuren, met dien verstande dat met ingang van 1 April a. s. de Volkskrant niet meer gratis aan de leden zal worden ver strekt. Bij bespreking over den Stillen Om gang bleek dat een 15 tal personen zich hadden opgegeven om aan deze bedevaart deel te nemen. Door den Voorzitter werd de wensch uitgespro ken dat dit getal nog grooter zou wor den. Aanmelding hiervoor kan nog ge schieden bij het Bestuur. Wegens ver hindering van den Eerw. Geest. Advi seur kon de te houden cursus niet doorgaan. Medegedeeld werd dat dit jaar de Encycliek meeting gehouden zal worden op Hemelvaartsdag te Leiden, dit met het oog op het 30 jarig bestaan dier Encycliek. Ook werd nog door den voorzitter in ver band met een ingekomen schrijven van het Federatie Bestuur, aange drongen op het deelnemen aan "de Algemeene H. Communie op 19 Maart i. s. (St. Jozefdag) en zoodoende mee e werken aa i het streven eien dag te maken tot een bijzonderen teestdag der R. K. Georganiseerde Arbeiders. Als afgevaardige naar de 6 April a. s. te Haarlem te houden Centrale Raads vergadering werd benoemd de heer A. H. van Nocr terwijl als plaatsver vanger werd aangewezen de heerjoh.v. d. Voet. Beiden lieten zich deze benoe ming welgevallen. De afgevaardigde verzocht en verkreeg een vrij mandaat bij de stemming over de verschillende punten der agenda voor deze vergade ring. Bij de rondvraag werd op ver zoek van den heer E. J. Hoogervorst met meerderheid van stemmen be sloten instemming te betuigen met het adres van de afd. L.T. B. aan het Ge meente bestuur om den z.g.n. zomer tijd., dit jaar niet in te voeren. Door den lieer A. J. Wijnekus werd ver zocht een ander z. i. betere bestem ming te geven aan het fonds „Hulp in Nood." De voorzitter, zegt in deze zijn medewerking toe en zal met het bestuur nader overwegen. Hierna sluiting onder dank op de gebruikelijke wijze. NOORDWIJK. He Hanze. Donderdagavond v*-xga-, derdo in het Juvenaat de „Hanze". Da 'voorzitter W. P. de Vreede, opende de vergadering on heetto ahen welkom. We] had do voorzitter grooter opkomst ver wacht, maar het is nu eenmaal niet an ders. Spr. kondigt aan dat de Geest. Adviseur de WelEerw. Heer Draak man, een rede zou houden met het onderwerp „In nieuwe banen Dan werd het Bonds- lied gezongen uit volle borst. Nog wer den eenige mededoeiingen voorgelezen, welke echter naar een volgende verga- doring werden verwezen. Als agent van de G lasvorzekering zal worden voorge dragen uit de vier candidaten de hoor Joh. v. d. Weijdon. Alsdan vorkreeg do Geestelijk Adviseur, de WelEerw. Heer Braakman het woord. Het doet spr. ook geen genoegen de zaal niet voller t* zien, maar volgens een verslag van Lei den haddon we nog niet te klagen. Spreker komt hier niet als een vreem deling die de plaatselijke omstandighe den niet kent maar als iemand die er in meeleeft. De Eerw. spreker toont aaa dat de wereld als het ware op een- viersprong is gekomen en niet weet wel ken kant ze zal -gaan. Zal ze omzien on teruggaan tot den tijd van liberalis me? Zal ze vooruit snellen en het ver derf inloopen zooals tot nu toe is ge schied, of zal ze misschien naar Links afdwalen pa daar haar geluk zoeken bij; de Socialisten of Bolsjewisten. Neon, er is maar één weg open om alles weer in goede banen te leiden dat is rechts. Wij zullen de monschen oen groot bord voor oogon houden waarop staat: „rechts houden". Daar waar Christus il uitgebannen heersoht nu het moderne hei dendom met een ooi log en zijn ver schrikkingen. Men is uit den gouden tijd der Middeleeuwon teruggekomen eerst voet voor voet, toen stap voor stap en ten laatste met een duizelingwekkend a vaart. Meu haalde God uit Kerk ea School, uit vergader- en rechtszalen waar men in Zijnon naam rocht sprak. Dat is nu do twintigste zoo verliohto maar ook- Qodsarme Eeuw. Men kan nu zien wat het is on wordt als Christus uit do samenleving wordt weggebannrn. Men neme oen voorbeeld aan Ilusland. Op Je vredesconferentie waven a Ij mogend heden aanwezig, maar de groote vre- dovorst de plaatsbekloeder van Christus op aarde is uitgesloten. Hot is dus slechts menschenwerk. En allo menschenwerk is onvolmaakt Trouwens als God het huis niet bouwt, dan werken do arbeiders! vruchteloos. Het voorbeeld is alweer te vinden in Rusland. Het mooio woord eenmaal door don H. Paulus uitgespro ken on door do Pausen herhaald is: „al- los horstellen in Christus" en dat moet zegevieren. Yroegor zaten we onder den duim dor Liberalen, maar onze groo te voormannen Dr. Alberdingk Thijm Dr. Schaepman eln Dr. Nuijous hebben het Katholiek geloof weer in het open bare leven trachten terug te brengen. De Liberale vrijheidsboom waaronder da oude Middoleeuwsche Gilden werden af geschaft, daar begon do verdrukking van Jen arbeider en daar wederom werden weer ketenen gesmeed om de arbeiders w-er sterk te maken dus weer te ver eenigen. Maar nu geen tevreden gilden meer, maar ontevreden dementen. Dan de Godsdienst die moet niet enkel in de kerk en huiskamers worden beoefend; dat is geen privaatzaak. Wij zien dit aan de soeton die er wel privaatzaak van maken, die bloeien in de kerk, ech ter net zoo lang tot ze doodgeblood: zijn. Wij mogen daarovor geen leedver maak hebben. Maar wel mogen we wij zen op onze Katholieke Kerk, waar al die seeten tegenop moeten zien als eoj reuzengevaarte. Wat do Socialist is, be hoeven we niet nader te beschouwen, We weten hoe hun leer is omtrent hu welijk, Socialisatie ook van do vrouw, da vrije liefde enz. Vrooger hielden de Li beralen Oranjefeesten en mochten de Roomschen toekijken Maar wie waren het met de Novemberdagen van 1918 dia hun trouw toonden aan Oranje, niet en kel door feesten maar door daadwerke lijke hulp? De Katholieke organisaties. Denk er aan R.K. Middenstand voor al ontwikkeling op velerlei gebied. Een monsch die zich kan ontwikkelen en dit iet doet is een droevig figuur. Een daverend applaus dankte den ge- wijden spreker voor zijn leerzame en, oogst aangename rede. Dan werden eenige mededeelingen ge- uaan en de Eoonomisch Adviseur de hoer J. G. v. Eeden spoort de leden aan gebruik te maken van het Bureau van Adviezen voor de Middenstand. Profi teert er van, alle inlichtingen worden gegeven. Er wordt alsnog verzocht: op een of anderen avond het Bedrijfs- radenstelsel eens wat meer van nabij te beschouwen, daar dit voor velen nog een duister punt. is. De hoer van Eeden. stelt zich op verzoek beschikbaar hier over eens een uitlegging te geven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter onder dankzegging voor al aan de dames en de gonoodigden! van den Patroonsbond de vergadering op, do gebruikelijke wijze.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1