Derde Blad. tick wat wils. Kunst en Kennis. Rechtszaken* Van wet en wetgeving. Sport en Spel ZATERDAG 12 MAART 1921 DR GEMEENTERAAD. I Geen enkel politiek college mag zich oor *t algemeen dermate in de al- iemecoe belangstelling verhuizen als t Gemeenteraad. Zoowel in de ste- dea als ten plaltelande worden de raadsverslageo, die de bladen geven, «et aandacht gevolgd en een cou rant, die ter zake zijne lezers niet op ae hoogte houdt is in onzen tijd een voudig onbestaanbaar. Die belangstelling is begrijpelijk. /Mer. aent ininers de personen, die in het politieke tooneelspel, dat zich in Raads vergaderzaal afspeelt, «en roi vervullen van aanzien en bij de beslissingen die de Gemeente raad neemt is men dikwijls veel meer. Vu nabij geïnteresseerd dan bij de besluiten die in de Kamers der Sta- ten-Generaat of in de zitting der Pro vinciale Staten worde* genomen. Vex*- 5 wanneer de Raad besluiten op financiee' gebied neemt, bereikt de plaatselijke belangstelling haar hoog tepunt Wat in een tijd» dat de gelde lijke nood der gemeenten als 't ware 'spreekwoordelijk is geworden, geen verwondering behoeft te baren. Wij meenen daarom goed te doen in onze artikelenreeks ook eene be schouwing aan den Gemeenteraad en deszelfs bevoegdheden te wijden. Met een uiteenzetting op welke wijze de Gemeenteraadsleden worden gekozen behoeven wij onze lezers wel met te vermoeien. In onzen tijd van algemeen evenredig kiesrecht is ieder daarvan wel op de hoogte. Wij wil len er slechts even op wijzen, dat niet iedreen tot raadslid verkiesbaar is. Om tot raadslid benoembaar te zijn, moet men zijn Nederlander ingezete ne der Gemeente en 23 jaar oud. In gezetenen der Gemeente zijn zij, die de laatste twaalf maanden hunne Woonplaate binnen de Gemeente had tien. Ook zijn bepaalde categoriën van personen van het lidmaatschap uit gesloten. Wij noemen o.a. ambtena ren in dienst der gemeente bij het la ger en middelbaar onderwijs, beroeps militairen. Bloedverwantschap of zwagerschap in den eersten en tweeden graad mag niet bestaan tusschen den Burger meester en de leden van den raad, noch tusschen de leden onderling. Ook is er geen bezwaar tegen, dat Rian en vrouw gezamenlijk in denRaad sitting nemen, immers tusschen echt- Benooien bestaat noch bloedverwant schap, noch zwagerschap, hen voor beeld dat een echtpaar in den Raad S'tting heeft, bevat de bekende fami ne Pothuis te Amsterdam. Voorneen hadden de leden van den Gemeenteraad gedurende zes jaren zitting en trad om de twee jaren een derde gedeelte af. Tegenwoordig zit ten de raadsli len 4 jaren en treden zij telkens en blcc af en wel op de eer sten Dinsdag van September. Die, ter vervulling eener buiten periodieke aftreding opgevallen plaats, tot lid van den Raad verkozen is, treedt ai op het tijdstip, waarop degene, in wiens p' tats hij is verkozen, moest af treden. Waar de tegenwoordige gemeen- teradec in 1919 zijn samengesteld, treden alle gemeenteraadsleden in September 1921 af. De gemeenteraadsleden behoeven hun mondaat nier geheel kosteloos te vervullen, ja, er zijn zelfs plaatsen, waar het tegenwoordig een aardige bijverdienste oplevert. Dc gemeentewet zegt dienaangaan de dat de Raadsleden in de gevallen, dat de Raad dit bepaalt, een presen- tie-geld genieten, waarvan het bedrag door Gedeputeerde Staten, nadat de Raad is gehoord, wordt vastgesteld. Ds Raad kan dus bepalen of zijne leden ai Jan niet presentiegeld zullengenieten Incusschen de tijd, dat de meerder heid van den Raad met een edelmoe dig gebaar het presentiegeld afwees, van oordeel, dat de luttele som gelds die men ontving aan de waardigheid van het ambt slechts kon schaden, is voorbij. Presentiegeld is thans a!ge-jj meen ongevoerd en tot op zekere hoog te ook te billijken. De vaststelling van het bedrag van het presentiegeld komt echter, zooals wij daareven vermeldden, aan Gede puteerde Staten toe. De Raad kan ter zake van advies dienen, doch de eind beslissing is bij Gedeputeerde Staten. En dat de Gedeputeerde Staten der diverse provinciën hunne wettelijke bevoegdheid ter zake niet op dezelfde wijze in praktijk brengen, moge blij ken uit het volgende. In den loop van 1920 zouden Gede puteerde Staten van Noord-Brabant aan de gemeenteraden der diverse ge meenten met uitzondering van de miniatuurgemeenten- een circulaire, waarin zij de wenschelijkheid uitspra ken, dat de presentiegelden voor den Gemeenteraad werden bepaald op f5.- pervergadering en per lid. De meeste raden gingen hier natuurlijk mede ac- coord 't was ook waarlijk wat al te verleidelijk Kort daarop werd door Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant het pre sentiegeld der raadsleden op f5.- per lid en per vergadering definitief vast gesteld. Een Burgemeester eener ge meente deelde ons mede, dat hij als gevolg van dezen maatregel zoo wei nig mogelijk vergaderde, want, zoo ze'ide hij., élke raadsvergadering kost de gemeente 13 x f5.- is f65.- en dat kan de bruine niet trekken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land zijn echter terzakeen wij geloo- ven terecht heel wat zuiniger. Wij lazen onlangs in de bladen, dat enkele gemeenteraden als we ons willen herinneren waren het de vroede va deren van Sassenheim in Alkmaar hadden besloten om het presentie geld te brengen op f5.- per vergade ring en per lid. Mogelijk had het voor beeld van Noord-Brabant deze lieeren eemgzins beinvloed. Zij kregen ech ter den kans op den kop, want uit den Haag werd hun bericht, dat Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland geen aanleiding vonden oin in het bestaan de presentiegeld verandering te bren gen. Buiten de presentiegelden voor de vergaderingen ontvangen de raadsle den geene vergoeding, presentiegeld voor net bijwonen van raadscommis sies is door de Gemeentewet niet toege laten. Toch kunnen althans in de groote gemeenten de raadsleden zien wel op anaere wijze voordeeien verzeiceren. Wij herinneren ons dit verband van den gemeenteraad van Amsterdam, die natuurlijk in het belang der gemeen te den raadsleden gratis telefoon verschafte. En men is daar in die rich ting nog heel wat van plan Het aantal raadsleden is afhankelijk van het zielenaantal der Gemeente. Het mimimurn is 7 (in gemeenten beneden de 3000 zielen), het maximum 45 (in gemeenten boven de 200.000 zielen). Het is den raadsleden o.m. verboden middellijkof onmiddelijk deel te nemen aan onderhandsche pacht van gemeen tegoederen of aan leveringen of aan nemingen ten behoeve der gemeente. Maken zij zich hieraan schuldig, dan worden zij door den Raad in hunne functie geschorst De Raad onderwerpt het geval voorts aan Gedeputeerde Sta ten, die don geschorste oproepen om zijne verdediging te hooren en hem, zoo zij hem schuldig bevinden, van zijn lidmaatschap vervallen verklaren. Over de vergaderingen van den Raad in zijn bevoegdheden spreken wij nog eens in een volgend artikel. Uit boek en blad. DE VRACHTAUTO MOEST ER DOOR. p- Het is wellicht niet geheel overbo dig er hier op te wijzen, dat tusschen tweebroeders de tweede graad van bloedverwantschap bestaat en dat tus schen een man en den echtgenoot zij ner vrouw de 2e graad van zwager- Schap bestaat. Twee mannen, wier Vrouwen gezusters zijn, mogen gerust samen in den Raaa zitting nemen. Volgens het spraakgebruik zijn zij Weliswaar zwagers, maar niet volgens de wet, daar de wet onder zwagerscnap Verstaat de betrekkingen, die ontstaan tusschen den eenen echtgenoot en de bloedverwanten van den anderen. De Kath. Illustratie bevat deze week het volgende: PlatenMr. M. J. O. M. Kolkman. Het Eiland Marken, trouw aan hot Va derland. De conferentie te Londen. Ontzettende aardbeving in Albanië (3 foto's). Beeldhouwwerken van li. Eve- raerts (7 foto's). Du-tsche Volksdrach ten (8 foto's). Scholen in verre lan den (7 foto's). Een autobus op zes wielen. Brandweeroafening op het col lege. De half-vasten-optocht te Pa rijs. De huldiging van „oen onbekenden soldaat.' Brand in een ziekenhuis te Öcheveningen. 'ihoinas Edison. Mgr. Petrus Noijen. De heer B. J. Crer- retson. Dr. P. J. H. Ouijpers f. Komng Nikita van Montenegro f. Een reis om de wereld (2 foto's). De K.-rebus. De „tijger op de tij- gerjacht. Tekst: Moedertje twee, roman door H. B. v. d. Sande. Ode aan een oud boek, door Maks. De bestor der Kamer, L. M. W. Do beeldnouwer E. Eve- raerts, door J. E. v. d. Lans. - Een romlez-vous, door Th. W ulterkens. Öpreekhoek. Onze rebussen. Een reis door de wereld in 52 dagen door Martin Berden. Uitslag rebus. De verborgenheden van het Woud. Op 19 Augustus reed een vrachtauto te Amsterdam over dc Mauritskade van den Zeeburgerdijk naar de Zeeburger- straat. Er vóór reed op de brug een handkar, een andere handkar kwam de auto tegemoet. De chauffeur reed om de eene handkar heen, zoodat op e«n gegeven oogenbiik de auto op de brug tusschen oe twee karren was. Toen werd de handkar, voortgeduwd door een brandsloffenhandelaar, aangereden, en deze man geraakte ernstig gewond. Bloedend viel hij op den grondi Tot 21 October moest de man verpleegd wor den. Woensdag stond de auto-chauffeur te recht, wegens het veroorzaken van li chamelijk letsel door schuld. Volgens opmetingen was de brug 5 meter breed van trottoir tot trottoir. De vracht-auto was 1 M. 85 breed, de beide handkarren waren ongeveer 1 M. 30 breed. De chauffeur verdedigde zicth door te beweren, dat hij den bestuurder van de hem tegemoet komende handkar een signaal gegeven Had, om te stoppen. Als doze inderdaad gestopt had, was alles goed gegaan. De president mr. Eekhout: Je had verstandiger gedaan achter de eene kar te blijven, en deze niet voorbij te rijden. Beklaagde: 't Is gemakkelijker voor do handkar om te stoppen, dan vooreen laslauto van 5 ton. De president: U meent dm geen fout te hebben begaan? Beklaagde: Neen. Een der rechters, ar. Vos: U gaat ze ker van het standpunt uit. dat alle men- schen voor auto's uit den weg moeten, en al het verkeer er voor moet stoppen? De officier van justitie, mr. Var. Lier wees er in zijn requisitoir op, dal de weg 5 meter breed was te zamen waren de drie voertuigen 4.50 Meter breed. Be klaagde had, ala chauffeur, dus onvoor zichtig gehandeld, door en tusschen door te rijden. De voorzichtigheid had gebo den, dat hij achter de oeno handkar was gebleven. Eisch één maand hechtenis VOETBALOVERZICHT. Zondag wordt gesipecld: AjaxBlauw Wit. J. Mutters H. B. S.—V. O. C. Mr. E. G. v. Bisselink SpartaH. V. V. W. Eymera Jr. V. V. A.U. V. V. L. Casteleijn Overgangsklasse, FeyenoordQuiok Hermes D. V. S.A. D. O. H. F. C.-Stormvogels W. F. C—D. E. C. 't GooiR. C. H. Reserve tste klasse A. F II—H. F. C. II U. V. V. II—Haarlem II 2e klasse A, PurmersteynZ. V. V. 3e klasse A, O. S.Bloemendaal Zuidelijke afdeeltn M. V. V.Bredania Willem II—N. A. C. VelocitasV. V. V. DoskoWilhelmina. Noordelijke VelocitasBe Quiok FrisiaForward W. V. V.—H. S. C. Vier wedstrijden program. AjaxBlauw Wit is 't neusje van den zalm. Ofschoon 't kampioen-zijn van Ajax reeds vast staat, zal dit toch een vinnigen strijd worden. Ajax dient haar naam van kampioen hoog te houden door voor een overwinning te zorgen. In verband met de degradatie staan nog een tweetal belangrijke ontmoetin gen op de lijst n.l. SpartaH. V. V. en V. V. A—U. V. V. Sparla zal een zwaren dag hebben. Dc Roterdaimmers hehben echter blijk gegeven nog wel te kunnen overwinnen. Misschien lukt t morgen ook wel. V. V. A. ontvangt U. V. V. De Utrechte naren zijn op papier sterker, doch Deed V. V. A. de vorige weeik ook niet zonderling door Spartaan met 53 te verslaan? In spanning wachten we wie A. F. C. op haar reis naar de onderwereld zal vergezellen Tenslotte nog H. B. S.V. O. C. wat wel voor de zwartjes zal zijn. die Kaatje had aangenomen.... en omge keerd Er kwamen misverstanden tusschen klanten, chef personeel, Kaatje Daalje, rei zigers enzoovoorts.... 's Avonds in den huisclijken kring had den de zusters vaak de grootste pret over allerlei malle vergissingen. En moeder lach te hartelijk mee. Maar er gebeurde iets dat nog vsul gek ker was. De chef der firma werd verliefd op.... ja, op wie wist hij zelf niet.... maar in elk geval op een der zusters,..of eigen lijk weer op allebei, omdat er hoegenaamd geen onderscheid was, noch uiterlijk, noch innerlijk. En toch mocht hij fatsoenshalve maar op een der mets^es verlielJ zijn en ulzoo tegen één der meisjes verliefd doen. De man wist geen raad. Hij bracht slapeljo/e nachten door en praktiseerde ernstig >ver 'n middel, om uit die verliefdheids-verlegenheid te raken. Hij nam zich al voor om op een goeie keer een van de twee te vragen en haar meteen na 't jawoord van 'n herkemiuigsleeK.cn te voorzien.... maar verwierp dit plan weer als zijnde te onzinnig. De meisjes hadden al zoo een en ander bemerkt.... wat zeer natuurlijk is.... maar ze durfden het elkaar niet Lekennen, ook al uit angst voor eventuecle vergissin gen. Het was 'n ge uk bij 'n ongeluk, (jam mer dat 't wat baai d klinkt) .lal de moe der ging sukkelen, ro i.lat een oer dochters genoodzaakt was Je huishouding te gaan waarnemen. Na lang beraadslagen - want dc beslissing was ook hi v weer moeilijk werd1 Kaatje door het lot aangewezen tl uis te blijven, om ■■«t beider Kinderliefde even groot was. Het duurde geen maand, of Daatje kwam schuchter met het zoete gehe-mpje voor den dag, dat de chef haar had ge vraagd.... en.... dat ze geen neen had gezegdenalsmoeder.en zus 't goed vonden. Op de gemoedsaandoeningen van moe der en Kaatje ga ik liever niet in ze werden ook trouwens niet geuit. Het De 'Overgangsklasse. R. C. H. dient van 't Gooi te winnen, wat haar ook wel gelukken zal. FeijenoordQuick kan een fraaien strüd worden. Ieder weet, waartoe Quick in staat is als 't heerlijke enthousiasme aan wezig is. 't Zou óns niets verwonderen als de Haantjes zegevierden. A. D. O. wint van de gecombineerden. II. F. C. verliest van Stormvogels. W. F C. zal de meerdere moeten erken nen van D E. C. Reserve iste klasse. H. F. C. trekt naar A. F. C. II en zal de gaslhceren wel weten te verslaan. Haarlem II is in den eindspurt naar het kampioenschap en zal U. V. V. II op eigen terrein kloppen, ofschoon het hun niet gemakkelijk zal vallen. Voor de derde klasse trekt Bloemendaal naar N. O. S. De witten kecren met een nederlaag naar 't boscb. „REFEREE". VOETBAL. OM, DEN HOLDERTREKER. De wedstrijden om den Hoidert-beker zullen 3 April a.s. aanvangen. Elftallen, die in een kampioensoompe- titie uitkomen, kunnen niet meedingen in de bekercompetitie. VAN ZIEN EN HOOREN. Woensdagavond heeft de gewichtige gebeurtenis in Neerland's hoofdslad plaats gehad. De heeren van de Ned. Elf tal Commissie hebben de elf groote man nen aangewezen die den Tweeden Paasoh- dag de Hollandsche kleuren tegen de Zwitsers moeten verdedigen. De elf uit verkorenen zijn zooals men weet: van Tilburg, N.O.A.D.; Denis, H. B. ik; en Ste vens, Willem 2. J. Campioni, H. V. V.; v. Linge, Be Quick; Steeman, Sparta; De Natris, Ajax; B. Kessler, H. V. V.; De Kessler, H. V. V.; J. Bulder, Be Quiok; Gupffert, Ajax. Deze ell jonge mannen zullen dus 28 Maart in 't Amsterdainsche Stadion zwoe gen voor Neerland's eerl De docloerdediger v. Tilburg van N. O. A. D. is voor de nationale ploeg oen nieu weling. Voor de voetballers is deze emi nente doelman echter geen nieuweling. Te Brussel immers met het Zwaluwen team en onlangs bij de districtswedstrijden heeft hij een uitstekenden indruk ge maakt. Wij hopen dat zijn keus een goede zal blijken te zijn. llel bockstel wordt geformeerd door De- nis en Stevens. Denis heeft reeds een tien tal malen de redhlsbaokplaats bezet en altijd met groote voldoening. Stevens is ook een nieuw gezicht in de oranje-gele deren. Met de districtswedstrijden behoor de hij tot de uitblinkers en hij zal onge twijfeld een waardig partner van Denis zijn. i De middenlinie hadden we ons anders voorgesteld. De roehtshalfplaats wordt be zet door den H. V. V.'er Campioni, onge twijfeld oen uiterst goede speler, die ech ter z'n oranje-shirt oj. nog moet verdie nen. Met velen hadden we hier liever den uitstekenden N. A. C.'er v. Rocssel gezien. De spilplaats was door ons toegedacht aan den stoeren, immer zwoegenden Haar lem-captain Piet Tekelenburg, <lie tot onze groote verbazing niet eens werd gekozen voor 't Westelijk elftal. Intussclienis Evert V. Linge na hem ongetwijfeld de aan gewezen spil voor het nationale team. Steeman zien we gelukkig de links- halfiplaatis bezetten, 't Is te hopen dat le Spartaan zich geheel kan geven met hel oog op z'u Uessuur. Dc voorhoede was ongetwijfeld 't moeilijkst samen te stellen van de ver schillende linies. Verschillende goede spelers komen hiervoor in aanmerking, als Jan Vos, de Buitenwegs, v. Diermen, Beijers, Felix, Broekman. Delsen e.a., doch de voorhoede zooals door de com missie is samengesteld is al heel geluk kig. eenige uiterlijke was, dat Daalje door moeder en zus hartelijk werd gekust.... en dat beiden hoopten, dat ze maar heel gelukkig zou worden Des avonds in bed kreeg Kaatje 'n raar, leeg gevoel, net of er van binnen iets.... ze wist niet hoe ze het moest zeggen. En ze zei ook niets, want Daatje lag naast haar.... En deze durfde ook niet praten. 's Zondags kwam de chef om het defini tieve woord. Hij bleef pal tegen zijn meisje aanzitten, uit vrees zich nog eens te zullen vergissen. Maar zoo'n vaart liep het niet, want Kaatje was bleeker dan Daatje misschien wel 't eerste uiterlij ke verschil tusschen de zusters. Drie maanden later werd de chef over geplaatst naar 'n groot filiaal in Brussel... prachtpositie kreeg ie. De natuurlijke gang van zaken was, dat er vóór dien tijd werd getrouwd. Het hartelijke afscheid op den middag van 't huwelijk had uiterliik weer nieis on gewoons.. Kaatje lag 's avonds voor 't eerst van haar leven alleen.... en huilde zachtjes, omdat moeder in 't kamertje er naast sliep. 'n Goed jaar later ging de moeder dood. Ik zeg dit kort en bout.maar je kan overal geen aparte roman van gaan ma ken.... en 'n lange voorbereiding tot 'n gebeurtenis, die iedereen kan overkomen en die we dagelijks om ons heen zien verandert niets aan het feit Het mensch overleed na 'n korte, doch hevige ongesteldheid. Het echtpaar uit Brussel kon niet over komen, omdat daar 'n „verandering" op handen was. Er kwam 'n recht hartelijke brief, waarin de moeder diep werd be treurden waarin werd medegedeeld, dat ze Kaatje graag bij hun zouden ne men, maar dat ze door verbouwing der zaak erg klein waren behuisd.... dat kon nog wel 'n half jaar duren. Met de moeder verdween ook 't pensi oentje. Zooiets gaat niet op de kinderen over.... zou 1c gek worden. De beide vleugelpiaalscu zal atomaire betwisten. Beter uitersten als dc Nairn en Gupffert riju er in ons land niet U vinden. Jaap Bulder, van 't Groningscihe Bl Quick zal de linksbinnenplaats bezetten Deze speler scoorde 't vorigseizoen 54. goals, zegge vier en vijftig. Zóó iemand zal z'n plaats in de nationale ploeg wei waard zijn. Boelie Kessler, die reeds eenige malea middenvoor in het oranje-team speelde» is thans voor de rechtsbinnenplaats aan. gewezen. Dectje speelt middenvoor: Reeds zeventien maal heeft Dé he4 oranje-shirt gedragen èn zal 't nu ooï wel met succes doen. We iiopen, dat de leuze van de Nci Elftal Commissie een goede zal blijken te zijn en „AU Hollland" er in zal s/a\ gen om revanche te nemen op de laust< steiijk geleden nederlaag tegen de ZwiU sers. „LOOKER",' POLITIE-COMPETITIE. Vetsen speelde Woensdag le l'trecht tegen Utrecht 00 gelijk. EEN FEDERATIE VAN NOORDELIJKE SPORTBONDN. De pogingen, die zijn aangewend tot het verkrijgen van meerdere samenwerking der Noordelijke sportbonden beloven resultaat te verkrijgen. Eerstdaags zal n.l. te Gronin. gen een bijeenkomst worden gehouden der voornaamste Noordelijke sportbonden om tot het beoogde doel te geraken. Als datum dezer bijeenkomst is vastgesteld Zaterdag 19 Maart a.s. le Groningen. Het Noorder gewest K. N. G. V., de Noordelijke Athle- tiek Bond en de verschillende voetbal- en korfbaUicbamen hebben ziah reeds voor medewerking uitgesproken. Deze samen-, werking kan voor het Noordelijk sport- j leven van groot nut zijn. „Tel." DE WIELERBAAN TE RIJSWIJK. Dinsdagmiddag (heeft de directie van de N. V, Sportpark Holland de vertegen woordigers der bladen in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan haf terrein te Rijswijk, waar de nieuwe wie. lerbaan zal gebouwd worden. Wij kunnen hieromtrent 't volgend? mededeelcn. Het is een ongeveer 21^ H.A. groo( terrein, gelegen aan de Hoornbrug. De baan zelf zat een lengte krijgen Val 400 M. de oude Sclieveaingsche haa» was 333 M. lang. en 8 M. breed. D. bochten zullen niet cirkelvormig zijn, mar parabolisch, waardoor het uit do| baan vliegen vrijwel onmogelijk wordb De hoogte der bochten is 6% M. Het mid< denterrein van den uitstekenden kleigrond zal voor voetbalterrein worden ingericht met internationale afmetingen. Aan de Zuidzijde komt een groote overdekte tri bune van ongeveer 1250 zitplaatsen, ter wijl verder rondom de geheele haan on geveer 15.000 bezoekers kunnen worden geborgen, welk aantal eventueel is op te voeren lot 25.O00, wanneer de N. W. B. zal toestaan ook op het middenterrein achter oen 15 M. van de baan gelegen balustrade publiek toe te laten. De rennerskwartieren zijn onder da groote tribune aangebracht; jury-, directie- en perstentje bevinden zich, evenals een groote muziektent, op het middenterrein. Aan den ingang wordt een vriendelijk directicgebouwlje neergezet. Lie toegangen tol hel terrein zijn zoo groot in aantal, dat hinderlijke opstoppingen zullen worden voorkomen. WIELRIJDEN. DE ZF.SDAAGSLHE TE NEW-YORK. In den nacht van Zondag op Maandag werd, precies om 12 uur, in Madison Square door den bekenden promotor Tex Richard het startschot gegeven voor den tweeden Zesdaagsche in Madison. In de koppels is nog een kleine wijzi ging gebracht. De Hollander, Van Kempen, zal rijden met den Zwitser Oscar Egg in plaats van Berlhet, welke Kaufmann ais koppelgenoot krijgt. Kaatje moest echter blijven leven, of za wou of nieL Ze werd kinderjuf bij 'n rijke familie., en dat is ze nu nog. Ze kleedt de kinderen aan, wascht en verschoont ze, voert hen de bordjes verklieoerd eten, die de ver wende schatjes vies van zich afschuiven, eet standjes op van mevrouw, die geen lijd heeft zich met de kleinen te bemoeien, maar wel de klachten Q.ver juf in ont vangst neemt.... waakte onlangs nachten bij de twee jongslen, die de kinkhoest hadden en niet in 't donker wilden lig genze gaat.... Maar ik ben geen kinderjuf en kan da „geneugten" van dat vak niet zoo in bij zonderheden. En nu is de geschiedenis uit.... Ik heb vooruit gezegd, dat het eigen lijk geen geschiedenis was en dat er geen slot aan zat. Graag had ik er bij willen vertellen, dat Kaatje door een of ander toeval nog 'n lang en gelukkig leven kreeg, of desnoods 'n kalm, zacht sterfbed met even liederijka verpleging als haar vader en moeder-zali ger. Maar. Eén ding mag nog worden gememoreerd 'n Paar maanden na moeder'» dood kwam uit Brussel weer 'n brief, dat Daatje en echtgenoot de gelukkige ouder» waren geworden van.... twee meisjes. Kaatje huilde en lachte tegelijk en schreef direct 'n hartelijke felicitatie. Maar toen ze 's avonds op haar kamer tje was, moe en met hoofdpijn, las ze den brief nog eens langzaam over. Toen bleef ze 'n kwartier lang stil zitten denken. En bad lang voor 'n gelukkige toekomst van de twêe nichtjes.... en builde ook nog 'n kwartiertje. 'n Poos later kwam er weer 'n brief, waarin stond, dat de meisjes precies het zelfde waren, zoodat de vader geen ver schil zag. Dat ze tegelijk huilden, tegelijk lachten, tegelijk honger kregen. Dat zo samen. Maar zoo zou je weer overnieuw kun nen beginnen. G. N, (Nadruk verboden). TREKJES CLXXXL Wegen. Er waren twee zusters, die in alles met «Ikander overeenstemden. Dit begon reeds bij hun geboorte, die in «etzelfde uur plaats greep. He eerste zin klinkt nu al niet zoo gek I «eer. de namen waren natuurlijk verschil- Wat maar goed was ook, want dit was et eenigste „onderscheidingsteeken"; dit oord zet ik tusschen aanhalingsteekens, °«idat het misschien niet at te zuiver is hdaargesteid", maar ik weet geen ander op oogenbiik. He een heette Cato en de ander Alida. moeder verbasterde ze in Kaatje en ^®atje, dan scheelde de heele gelijkenis één lettertje, dat vond ze leuk. t vader noemde ze Kaatje en Dupli- Itie^'j'6: had hij eens nopens een an- r« tweeling ais mop gelezen. ''et «preekt vanzelf, dat de kinderen in 't begin, zelfs gedurende de eerste bj)Cnsjaren, weinig om die woord of ^"«spelingen bekommerden. °Pd er Kaatje geroepen, dan keken vier jejUl.tle oogjes naar de plaats vanwaar het kwam, of werden vier rose worst- in de hoogte gestoken en maakten der-gebaartjes, of maakten twee keel s' dezelfde kirgeluidje» in denzelfdeu i .Oaard. gezegd. Kaatje en Daatje slam- alles met elkaar overeen. K .j* kaatje» wangetjes gingen kleuren kleintje daarop zoete geurtjes ver- «de, achtte Daalje het zich blijkbaar «delijke plioht,dezelfde manoeuvres kev^.an maken, zoodat de moeder in zoo'n PAu 8em»kshalve maar twee luiers uit de ^.'"aalde. vAty,Jer gemakkelijk was het. dat de ztii- ^€cn ook altijd precies tegelijk honoer kregen.... Menig heftig conflictje was hiervan dikwijls het gevolg. Ze sliepen in één wieg, die voor dat doel inderhaast een noodzakelijke ver breeding had ondergaan., want gewoon ten koopt men dergelijk meubilair niet bij 't paar. Ze sliepen tegelijk in en werden tege lijk wakker, niet altijd op de daarvoor be stemde uren, waaruit volgt, dat er in de woning nooit 'n hutl-solo, doch steeds een duet werd ten beste gegeven. Ze aten tater evenveel en hadden dezelf de voorkeurspijzen. Hun kleertjes.... Maar zoo zou je kunnen doorgaan en van elk levcnskwartaal der zusiers allerlei koddige of minder-koddige gelijkenissen opsommen. En dit is nou juist niet de bedoeling. Wat de bedoeling wel is weet 'k ook niet. 't Wordt een teeg verhaaltje, zonder strekking zonder slot, zonder pretentie van wat dan ook.... dan weet u 't vast Laten we dan, om kort te gaan. nog even zeggen, dat de zusters beiden hetzelf de karakter hadden, dat toevallig heel lief was. Hun kindertijd was er een van bloeiend teven en zonneschijn. Op school waren ze beiden al gauw nummer één der klas; 'n zeldzaamheid als twee kinderen nummer één zijn.zal iedere onderwijzer toegeven, vooral wan neer je er bij kan vertellen, dat zulks in al le opvolgende klassen het geval was. Ze speelden dezelfde spelletje» en altijd samen. Ze zongen dezelfde vroolijke lied jes met hetzelfde, glasheldere geluid. Deze kleine afdwaling het eigenlijke verhaal (dat geen verhaal is) was weer noodig, om zij het heel zwak aan te toonen, dat Kaatje en Daatje meer dan an dere zusjes aan elkaar waren gehecht en meermalen droomden (of ze ook steeds dezelfde droomen hadden weet ik nietl van een lang en heerlijk leven, zoo altijd maar bij elkaar..met vader en moeder dan. Erf het scheen waarlijk dat die droomen hunner jeugd eeen bedrog waren. Want toen ze tegen de twintig liepen cm niet nog vervelender te worden sla ik 'n heeleboel jaren over was alles nog zoo ongeveer precies hetzelfde. Kaatje en Daatje hadden nog steeds lie ve gezichtjes, waar niemand eenig verschil in ontdekte. Behalve de moeder natuurlijk, die beweerde, dat het laoh-kuiltje in Daatje's kinnetje iets grooter was dan dat van haar zuster. Het vaderoog was niet zoo scherp. Wel zag het tot des eigenaars vreugde, dat de dochters verstandige degelijke meisjes werden en dat de band van innige liefde en hartelijkheid tusschen hun viertjes met de jaren hechter werd toegehaald. Het zal menigeen proefondervindelijk zijn gebleken, dat juist in zulke omstan digheden zoo'n band op min of meer wree- de wijze wordt beschadigd of heelemaal verbroken. Zoo is het leven nou eenmaal. f De vader ging dood. Ik zou 'n verhaal kunnen ophangen van 'n geduldig ziekbed, van lielderijke ver pleging door moeder en dochters, van 'n roerend slerfbed met 'n dito afscheid van zijn beminde bloedverwanten. Maar dat duurt allemaal te lang en het stukje mag niet tragisch worden.... heb 'k me voor genomen. De weduwe kreeg 'n pensioen, vooral niet te groot, zooals dat veelal gebruikelijk is. Lalen we dus zeggen 'n pensioenf/e. Daar kon het drietal maar heel schraaltjes van rondkomen, zoodat er werd gezonnen op vermeerdering van inkomsten. De meisjes werden winkeljuffrouw in dezelfde groote zaak. 't Was 'n magazijn van huishoudelijke artikelen en galante- riën, dat juist werd opgericht De zusters troffen het dus bijzonder, dat ze beiden werden aangenomen en de gevreesde scheiding uitbleef, Maar dat werd toch 'n gekke situatie in die zaak. De lezer zal het reeds gesnapt hebben. Het gebeurde bijvoorbeeld, dat Kaatje 'n standje kreeg, dat voor Daatje was be stemd...: en omgekeerd. En aat Daatje 'a pluimpje kreeg voor 'n mooi» bestelbus afdecling De eerste klasse staan hier op 'l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9