Eerste Blad. Hoogst urgente Ledenuergailering R.K. BOKO VAN SPOBR EN TRAM Indrukken van den dag. STADSNIEUWS. DAM IAATJ DINSDAG 15 MAART 1921 44ste JAARGANG No. 1379.4 De ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL JjJ franco per post per kwart', bü vooruitbetaling f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423,. 2741 EN 1748. f V ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Bit nummer bestaat uit 2 bladen. na de londensche confe rentie. te 8 uur in St- Bavo op WOENSDAG 16 MAART ALLER OPKOMST NOODZAKELIJK. HET BESTUUR Dat men het streven van ons mu ziekkorps op prijs stelt, getuigde de groote opkomst der leden, die in weer wil van den schoonsten aller lentedagen aan de verleiding geen weerstand kon den bieden, het orkest te hooren onder leiding van den gewezen dirigent van 't Utrechtsch orkest.Wouter Hutschen- ruyter, die als weinig anderen een kijk heeft op de capaciteiten van 't orkest ensemble, had voor deze gelegenheid zijn programma gekozen om a. h. w. de goede hoedanigheden van 't gezelschap naar voren te brengen niet alleen, maar ook om er mee te geven een concert, dat als zoodanig volledige bevrediging zou schenken, daar het geheel rekening hield met de bezetting van het orkest. Daarom had hij als eerste program nummer moeilijk een betere keus kunnen doen dan de door hem naar Kantatedeelen bewerkte Suite van Bach. De heerlijk geblazen hobo-solo was een sc'.ioone inleiding tot het intens musiceeren, dat aanving bij Bach en Mozart, en zijn culminatie zou vinden in het „Siegfried Idyll" van Wagner. De obligate partijen (hobo, viool en fluit) konden in heur vorm ongewijzigd blijven, doch voor 't con- cipieeren dezer Suite was behalve de overdracht voor 't modern orkest nog iets meer noodig. De vier inleidings- deelen uit even zoovele Kantaten(Bach noemt ze Sinfonia, of wel Sonate) ver drogen slechts zoodanige opeenvolging, dat het karakter der oude Suite be houden blijft wat 't mouvement der deelen betreft. Maar ook tonaal stelt 'cgatie, dan treden nieuwe „sancties" 1 die opvolging haar eischen. De thans werking. Welnu, de algemeene opinie uitgevoerde Suite bewoog zich in haar re*s.<n is llos' üat met dwang ua:- vier deelen om den toonaard van G, U*?. n»et "leer te bereiken is, dan de en in dit opzicht mag men 't inleidend itsche rcgcering vrijwillig aanbood te g-myxoiidisch en 't daarbij aansluitend g-moli en g-dur als een zeer gelukkige e toestand, waarin Duitschland zich combinatie achten, vooral waar men haar in verband brengt met 't geen daareven over 't behoud van het ka rakter der Suitedeelen is gezegd. Men mag terecht deze Suite^een gelukkige vondst noemen en zij openbaart naast groote lie.de voor Bach een niet min der groote kennis zijner talrijke Kan- taten. Ook de uitvoering zelf viel zeer te roemen. Behalve de heel gelukkig gespeelde obligaatpartijen viel ook op t serieus begeleiden van 't orkest, we herinneren slechts aan 't prachtige pizzicato in 't Adagio (derde deel), dat van 't begin tot het eind de viool- en fluitsoli omweefde met een waas van mystieke vroomheid. Geen twijfel of deze Suite zal deel blijven uitmaken van 't repertoire van Haarl. M. korps. Hutschenruyter's directie heeft de deugd van uiterst sober te zijn. Bij de symphonie in Bes van Mozart viel dit zeer op. En ik geef graag toe dat voor een doorloopend pianissimo bij Mozart ahe gebaar dan dat der stemming te veel is. Maar in die soberheid schuilt ook 't gevaar dat de muziek te vlak verloopt, en deze klip leek me in 't finale niet geheel ontzeild. In „Sieg fried Idyll" daarentegen was de inge togenheid van den dirigent de eerste oorzaak der hoogst stetnmingsvlole interpretatie. Dat na zulk een terug gehouden directie het groot koper in de „Oberon"-overture wat al te uitbundig van klankgeving werd tegenover 't strijkkwartet, is licht te verklaren. Voor Wouter Hutschenruyter, die niet anders dan met een stevig bezet strij- keisensemble gewoon is te werken, ligt 't op den weg, net koper in zijn vollen glans te laten stralen, 't Werd als 't ware een gloeiend pleidooi voor di meer evenwichtige bezetting van 't strijkkw ntet. Of echter tot zulk een uitbreiding de eigen middelen der Concert-vereeniging toereikend zullen zijn, is een vraag die meteen het ant woord in zich sluit. Laat ons intusschen verheugd zijn over het schoon resul taat dat Nico Gerharz van zijn arbeid mocht zien. Als straks de zomercon- certen voor de deur staan, zal te meer blijken welk een onmisbare instelling onze stad heeft mogen behouden in Haarlem's Muziekkdrps. Dat de geest er uitstekend is, bleek wel eigenaardig uit het feit, dat een der leden, die we gens de onmisbaarheid zijner partij tot heden heeft moeten afzien van een gewichtige buitenlandsche reis, thans zijn plaats als klarinettist op dit con cert en dc voorbereidende repetities tijdelijk zag ingenomen door niemand minder dan den dirigent den heer Gerharz. De gastdirigent werd met een krans vereerd. In de hem gebrachte hulde deed hij het orkest deelen. G. J. K. De Nieuwe Haarl. Courant-beker. De Bankbiljettendiefstal. „De Courant" weet nog te melden omtrent de dagvaarding de beklaagde in deze diefstal dat de beklaagde B. J. Schr., 31 jaar, werkman bij Enschedé zal terechtstaan terzake dat hij op tijd en plaats a.s in de dagvaarding om schreven alleen of in vereeriiging met anderen een groote hoeveelheid onaf gewerkte biljetten van de Ned.Bank van f1000, f100 en flO.— heeft wegge nomen met 't oogmerk van weder rechtelijke toeëigeningsubs, terzake van heling, n.l. dat hij f50 heeft genoten uit den koopsom (f7500) die de ver moedelijke dief, de drukker B.v.A. voor een aantal gestolen biljetten van den vertnoedelijken heler W.F. H. de Wp ontving. Genoemden W.F.H. de W., 43 jaar, koopman, wordt ten laste gelegd pri mair het koopen althans in pand nemen der gestolen biljettensubs, het uit winstbejag verbergen van een aantal biljetten in twee stopflesschen in den bodem zijner woning aan de Nieuwe- Spaarnwouderstraat te Haarlem. Aan v. A. is ten laste gelegd dat hij: te Haarlem ;.n of omstreeks den nacht van 8 op9 januari 1920 alleen, althans tezamen en in vereeniging met een of meer andere personen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een groote hoeveelheid onafgewerkte biljetten van de Neder- landsche Bank, vanaf 1000, f 100, en f10. toebehoorende aan de firma Johannes Enschedé en Zonen althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, of zijn mededaders subsidiair. dat hij te Haarlem in of omstreeks de maand April 1920 opzettelijk een groote hoeveelheid onaggewerkte bil jetten van de Ned. Bang van f1000, li00 en f10. welke biljetten in of omstreeks de maand Januari 1920 door dief tal ten nadeele van de firma Joh. Enschedé en Zonen, altnans door misdrijf waren verkregen, uit winstbe jag aan W.F.H de W. heeft verkocht, althans aan hem heeft in pand gegeven. meer subsidiair dat hij op plaats en tijd als onder sub sidiair vermeld, opzettelijk de voornoem de hoeveelheid biljetten, welice bil jetten waren verkregen, zooals in de subsidiaire ten lastelegg.ng is omschre ven, uit winstbejag ueeft vervoerd, althans in een papier heeft bewaard of verborgen. De zaken worden afzonderlijk behan deld. LANGS DEN WEG. XII. t i De tijdgeest ook, die de geestelijke la-acht in het menschdom verzwakt. Een mentaliteit, die men soms ver bergt achter het schoone woord be rusting. Groot Groot-Haarlem. PER U/FFK f 0.25 .v'-.i BUREAUX! ji 171. Nu er, na de mislukking van de Confe rentie te Londen weer eenige dageu ver streken zijn, lijkt het een goed oogenbük den nieuw geschapen internationalen toestand in verband met het gebeurde op de befaamde Conferentie even nader te bekijken, juist nu, omdat de Londensche Conferentie Zaterdag j.l. formeel gesloten is; de kans waarop sommigen nog hoopten dus is afgesneden, dat de Guitsche delegatie naar deze bijeenkomst der Geallieerüeu nog terugkeert; nu ook de veel besproken sancties in werking zijn getreden en nu de Duitsche Rijksdag, diet minister Simons in zijp midden, is bijeen geweest En dan valt allereerst bij een terug blik over dc gebeurtenissen van de afge loopen week te constateeren, dat de nieuwe breuk tusschen Duitschland en zijn oude vijanden in de geheele wereld heel weinig indruk heeft gemaakt. Men denke zich nog eens in de stem ming vóórdat de Londensche Conferentie begon en dc eerste dagen dat zij duurde. Ue aigeiueene verwachting was, dat er nu eindelijk eens een einde aan de on derhandelingen zou komen. De wereld kan niet op rust, dc handel niet op streek, de geldmarkt niet normaal worden, het le ven kan niet in zijn oude banen terugkee- ren, zoolang Centraal Europa in de po sitie blijft verkecren van een schuldenaar, die met weet hoeveel hij betalen moet; dus niet weet hoe en of hij nog wel leven kan. De wereld heeft behoefte aan vrede en rust, moet zich- herstellen en daartoe 's het noodig, hoe eer hoe beter, tot een dragelijke overeenkomst met Duitschland te komen. Dat was zelfs de meening van den Engelschen premier en daar hij een tachtig, misschien de machtigste man onder de Geallieerden is, was het ver trouwen groot, dat er nu een einde aan den wankelen internationalen toestand zou komen. En na weinig dagen van loven en bieden komt plotseling het bericht: het Duitsche tegenaanbod is onaanneembaar bevonden; de Duitsche delegatie gaat onverrichter zaken huistoe! Men had allerwege groote verslagen heid kunnen verwachten. Immers het Rijngebied werd aanstonds verder bezet door Fransche troepen, die gereed ston den; de wapens kletterden weerl Men had een paniek op de beurs en ach- en Wee-geroep bij het Duitsche volk kunnen vermoeden. Van dat alles is niets gebeurd. Be geldmarkt bleef even lusteloos als te voren, zoowel in Amerika als bij de neu tralen en in Duitschland zelf; en het Duitsche. volk haalde zijn gedelegeerden, die onverrichter zake terugkeerden* .te Berlijn onder stormachtige geestdrift, a's overwinnaars bijuien. Er was gesproken van een op handen zijnde ministerieele crisis in de Duitsche regeering en spe ciaal de minister van buitenlandsche za ken, dr. Simons, zou er aan moeten ge- looven. Doch j.l. Zaterdag nam de Rijks dag met overweldigende meerderheid een motie van verrouwen in de Regeering aan, nog wel na een rede van dienzelfden dr. Simons! Hoe dit alles te verklaren? Is de mis lukking van de Londensche Conferentie dan geen ernstige belemmering voor de tiormaliseering van den internationalen toestand? Is de instelling van een nieuw douanegebied door de geallieerden aan den Rijn, tevens medebrengend de lasten en de zware onderhoudskosten eener be zetting van verschillende Duitsche steden, voor Duitschland dan niet een nieuw, ernstig nadeel? Ai die vragen moeten be vestigend beantwoord worden. Daarom moet de verklaring voor de betrekkelijke onverschilligheid voor de mislukking der Londensche Conferentie elders gezocht Worden. De Duitsche deskundigen hadden naar 'hun zeggen de uiterste grens van Duitsch land'» betalingsvermogen nauwkeurig Vastgesteld en hiervan had de Regeering een voorstel gemaakt, dat de Duitsche de legatie naar bevinding van zaken ter Londensche Conferentie zou indienen. Laai het zijn, dat dr. Simons in Engeland'» hoofdstad wat onhandig heef-t gemanoeu vreerd, het aanbod is in ieder geval gedaan als belachelijk verworpen. Daarte genover stonden de Fransche eischen, die °«erkwamen op de aanvaarding van den milliardeneisch der Parijsche Conferentie, *eu eisch, die men in Duitschland abso- uut onaannemelijk acht En nu was het mtafe punt, waarom de Londensche Con ventie draaide, dit; wanneer Duitsch- d niet verder gaat dan het aanbod der del, dus gevoelde was die van den schulde naar,. van wien men bijv. 100.000 eischt en die 50.000 aanbiedt, wetende, dat van hem niet meer te halen is. Nu kan men dreigen met faillissement; de man zal zeggen: ga uw gang: dan krijgt gij toch nooit meer dan 50 pet. 1 En het heeft den schijn, alsof Frankrijk met het door drijven van zijn wil, niet meer dan zulk een faillietverklaring heeft bereikt. Toch is de situatie nog eenigszins an ders; zij kan gunstiger en ongunstiger worden, al naarmate de toestand zich nu ontwikkelt. Toen de Conferentie van Spa in een cri- tiek stadium verkeerde, was de spanning in Duitschland en elders veel grooter. Als dreigement van de zijde der geallieerden gold toen de bezetting van het kolenrijke Roergebied. Maar door een diplomatieke handigheid van Lloyd George is nadien het behoud van dien levensader voor Duitsch land niet meer in het geding gekömin, waardoor aan Frankrijk een der voornaam ste wajiens uit de handen werd geslagen. Zoolang dit werkelijk ernstig of een daar mede evenredig zwaar dreigement niet mee- boven Duitschland's hoofd hangt kan men daar rustig afwachten, totdat de volksstemming in Opper-Silezië beslist heeft over het behoud of het verlies van een voor Duitschland belangrijk gebied. Daarna kan men nieuwe voorstellen der Duitsche regeering verwachten, die dan misschien ten lange leste een toestand van rust en langzame opleving- zullen scheppen. Op écn gewichtige vraag heeft het ver loop der Londensche Conferentie geen ant woord gegeven; was de lijdzame houding vaa Lloyd George tegenover de Fransche eischen een gevolg van zwakte of van fijne diplomatie? Vreesde men in Londen een breuk' mei den bondgenoot of werd daar opnieuw een strijd om de macht in Europa gespeeld tusschen Engeland en Frankrijk, waarbij de Duitsche delegatie slechts dc rol van deu bal in handen der spelers vervulde? Voor de laatste opvatting zou pleiten, dat Frankrijk met het doorvoeren der sanc ties nu schijnbaar zijn zin krijgt, maar meteen „zijn tanden stuk bijt". Rij een volgende gelegenheid zal het zich dan óf wel moeten schikken naar de andere par tij, óf wel zich in gevaarlijk isolement moeten terugtrekken. Doch opzettelijk of niet opzettelijk' ge schapen, een dergelijke toestand is niet temin thans ingetreden en het is niet onwaarschijnlijk, dat de Engelsche diplomatie er haar voordeel mee zal doen. De naaste toekomst zal weldra lee ren naar welk einde de kronkelpaden der „Staatsmanswijsheid" ons voeren 1 Afdaeling HAARLEM. AGENDA 16 MAART. Sociëteit „St. Bavo". 3 uur Geloof en Wetenschap. 8 uur Haarl. Inkoop Combinatie. 8 uur R.-K. Onderwijzers 8 uur Schoenmakerspatroons. 8 u, Bestuur Typografen. 8 uur Leden Spoor en Tram. 8 uur Fabriek'sarbei ders. Kunstsaal „Het Masker". Ten toonstelling van Beeldhouwwerk. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgezonderd-Zaterdags en Zon- en feest dagen toegankelijk. HAARLEM'S MUZIEKKORPS. GASTDIRIGENT :W0UTER HUT- SCHENRUYTER. A.s. Zaterdagavond, 19 Maart, half 8. heeft in het St. Bavo-patronaat aan de Leidschevaart de loting plaats voor den wedstrijd om den Nieuwe Haarl. Courant beker. De afgevaardigden der deelnemende clubs worden uitgenoodigd bij deze loting tegenwoordig te zijn. s PERSONALIA. Bij de aan het Instituut Mercurius al hier gehouden examens werd het diploma voor Stenografie „Groote" (verkort schrift 130 lettergrepen), uitgereikt aan de da mes: N. Dekker, M. Horeman, G. H. Jansen, J. van Alphen, A. van Andel en de heeren H. A. Vrijer en C. Baars, allen te Haarlem en den heer J. van 't Vlie, te Schoten; het diploma macbineschrijven werd uitgereikt aan de dames: G. S. Blom, A. F. I. Glaser, te Haariem, F. Viveen en J. Saaf, te Zandivoort en, C. Perk te Santpoort. Heden herdacht de heer W. G. Lujj- ken den dag dat hij voor 30 jaar geleden in dienst trad als gemeente-werkman al hier. 27 April is het 25 jaar geleden dat de heer J. Heijkoop Jzn. als letterzetter bij de firma Joh. Enschede en Zonen in dienst trad. Naar wij uit dien Haag vernemen, zal het zilveren priesterjubileum van Pastoor Aug. Buitens O. F.- M. dat den 2 ten Maart in den vasten valt, plechtig kerkelijk wor den gevierd den 29en Maart 3e Paasch- TRAM VERTRAGING. Zondagmorgen half elf reed een vracht auto van uit Amserdam in de richting Haarlem. Onder Halfweg, nabij het raad huis werd 'te ver uitgehaald bij het uit wijken voor een andere auto, waardoor de auto over de rails der E. S. M. schoof en op den grasberm terecht kwam. Een. tram, komende uit dc richting Haarlem, heeft, door middel van een stalen tros, de auto weer op den weg getrokken. Door het ongeval had de tramdienst der E. S. M. ongeveer een kwartier vertraging. MOMIKHll 9 Het mysterie De wereld is vol groote en kleine mysteries, te veel, om te omvatten, el zou. men een héél leven langs den weg zijn Maar dit gaat over een ietwat nuchter raadsel het woning-mysterie aan don Zijl weg Dat heeft nog niemand doorgrond en de vraag is, of wel ooit iemand het door gronden zhl, buiten den ontwerper of de ontwerpers zelf. Iedereen, die er langs loopt, staat op het onbegrijpelijke in dezen huizenrij t waarin men pa3 11a er verschillende maler, langs geloopen te zijn, en aandachtig hOj. complex te hebben bekeken, doorvorscht waar vermoedelijk, de toegang is. Op en in de tram naar Overveen is dit woning-mysterie aanstonds de cloi van 't gesprek en wijze menschen die 'n beetje ingewijd zijn, weten te vertellen, dat de puist-vorinige uitbouw aan de ééne lange zijde of dat vóór of achter i ik weet 't nietvoor keuken, om-gnlaats en toilet dient. Het is tegenwoordig blijkbaar noodza kelijk, dat deze overigens nutuige onder- deelen van het huis het eerst ia hot oog vallen. De voorkamer heb ik nog niet ontdekt Daarvoor moet ik nog eens een koer te rugkomen. Maar ik heb geen moed, dat ik dit mysterie ooit doorgronden zal. Is het een symbool van den tijdgeest P De tijdgeest die de wereld op haar kop zet, en die cLe voorgevel van nieuwe woningen onzichtbaar maakt? Ik weet nog, hoe men jaren terug, een uitbouw had gemaakt aan onze geweldige St. Baaf. Heel Haarlem is toen in het ge weer gekomen legen de beleediging. dit bouw-monument aangedaan eu de critiek rustte of berustte niet, vóór de „puist", zooals men het noemde verdwenen was. De tijde zijn veranderd,... Nu bouwt men rustig een lieele reeks „puisten" op het schoons land goed aan deu mooien Ziilwcg, Mysterie... RIJNLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Uiit 'het verslag over het achttiende boekjaar van de Rijnlandsche Hypotheek bank' stippen we aan dat, behalve verschil lende verzoeken, welke voor behandeling ongeschikt voorkwamen, 122 aanvragen ontvangen werden tot een gezamenlijk bedrag van 787.750. Hiervan werden ge weigerd of ingetrokken 48 aanvragen ten beorage van 344.700. Gesloten werden 74 leeningen, waarvan het aangevraagde be drag uitmaakt 443.050, en waarop min der werd toegestaan dan gevraagd 25.700, zoodat werd besloten voor een bedrag van 4I7.350. Op ultimo December 19x9 waren gesloten 693 leeningen tot een be drag van 4.290.544. Gedurende 1920 werden gesloten 74 leeningen ad 417.350. Totaal 767 leeningen ad 4.707.894. Hierop werd afgelost: Tot ultimo Decem ber 1919 2.521.086, in 1920 389.542- Te zamen 2.910.628. Saldo der hypithe- caire leeningen op 31 December 1920 1.797.266. De getaxeerde waarde der hiervoor verbonden onderpanden bedraagt 3.207.848, zoodat bovengenoemde sado ruim 56 dier geschatte waarde uit maakt. De Bank behoefde slechts éémmai van haar recht tot verkoop van het onder- li ,nd gebruik' te maken en dit wel onder de bijzondere omstandigheid, dat zulks geschiedde op verzoek van den debiteur. Deze executie had einde December paats. Onze vordering van 4200 was door de opbrengst ad pl.m. 14000 ruimschoots gedekt. Het voordeelgi saldo der winst- en ver liesrekening bedraaagt 12.073.64ld. NED. BOND VAN TECHNICI. Voor de afd. Haarlem van bovenge- noemden, bond, hield de heer L. Ouwer- kerk, assistent bij het Laboratorium van Prof. H. Kamerling Onnes Zaterdagavond een interessante lezing over vloeibare lucht. Verschillende goed geslaagde proeven werden genomen, .terwijl met een aantal lantaarnplaatjes werd' aangetoond waar de vloeibare lucht dienstig voor is. De heer Posthumus, die den spreker had ingefleid, dankte hem voor zijn aange name causerie. OPLICHTING? Maandag kocht een dame bij den bloe menwinkelier C, aan de Zijlstraat eenige bloemen. De kwitantie moest bij haar thuis aan den Zijlweg gepresenteerd worden. Men kon echter 't opgegeven adres niet vinden. Vermoedelijk heeft men met een geval van oplichting te doen. LEGER DES HEILS. Een zangkorps, bestaande uit cadetten! van het hoofdkwartier van het Leger des Heils, bracht heden tusschen 9 en 11 uur en van 2 tot 5 uur op verschillende pun ten van de stad, buiten de singels der stad, liederen ten geiioore, die onder veel belangstelling werden aangehoord. Na af loop van den zang werd gecollecteerd aen bate van het Leger des Heils. „KINDRRVOEDING". De vereeniging „Kindervoeding" deelde in de afgeloopen week aan warm voedsel 'uit: Maandag 175, Dinsdag 170, Woensdag 176, Donderdag 182, Vrijdag 188 en Za- terdog 178 porties. DE BLOEMENVELDEN, Dooi- het zeidzaam zachte lenteweer der laatste dagen, zijn de verschillende soorten h.oembollen snol ontwikkeld. Enkele soorten narcissen, zooals „Gol den Spur" en „Lourens Coster" be ginnen reeds te kleuren, terwijl de vroeg© soorten tulpen al in b.oei staan. Dit laatste is eveneens het geval niet do crocussen. Blijft het zachte weer aanhouden, dun mag reeds a.s. Zon dag „een bloemendag" verwacht worden, DE HEER SCHUITEMAKER, Maandagmorgen heelt de heer D. Schuitemaker zijn ambt als hoofd commissaris van Utrecht aanvaard. Van den Utreclilsehen Bond van In specteurs van Politie was een fraai bloemstuk ingekomen, In den loop van Jen dag weiden ver- sch.lie..do ambu.ria.cn in i-e ge.egen- held geoteld met den nieuwen cnef kennis te maken, terwijl de hoofdagen ten, brigadiers en agenlen, voor zoo ver de dienst d.t toe-iet, daartoe om half drie in de Olympia-zaal aan cte ZuUen.ii.aat werden veieenigd, HAALL-hM-SULLü W oNXxNUöJL'iUltïING „VOORUITGANG", Dezer dagen zijn de woningen van deze verte,uging aan de Gareauokei's- kade opge.evcm geworden. 24 Maart 1920 weid cle aanvraag door den Raad goedgekeurd en aan den architect den heer Aug. M. J. Sevenliuyseu toestemming verleend om een ondarhandsche aanbesteding te houden, Laagste inschrijver was de tinna Van Ommeren en Ketelaar, aan nemers a.hier, voor een bedrag van f 191.500. 13 Mei d.a.v. werd voor- loopig gegund. Er was toen een sta king van grondwerkers en daarna de bekende u-tsiuding in de bouwvakken. 31 Mei weid oiiicieel gegund voor een bedrag van 1' 186.150. In Juli wer den teen de eerste proefpalea gesla gen, waarna men in Oct. reeds zoover was gevorderd^ dat 18 Oct, de eersie steen kon worden ge.egd. Zonder veel tegenspoed is loen de verdere bouw voitooid. met dit resul taat. dat de huurders deze Weck de J.*» Men spreekt er van dat Haarlem, bij de komende grensuitbreiding, ook Bpaarn- dam zal toegewezen krijgen. Dat opent verre toekomstmogelijkhe den. Laat mij droomen. Haarlem wil een haven; de plannen zijn klaar. Zij is ontworpen op terreinen aan het Noorder Buiten Spaarne, Maar de sluizen te Spaarndam zullen altijd be lemmeren dat groote schepen, niet veel 'diepgang, Haarlem kunnen bereiken. Da sluizen veranderen kost schatten geld. Buiten Spaarndam, en vóór de slui zen, ligt naast en tusschen de zijkanalt»» B. en O., kostelijk industrie-terrein, waar voor reeds ijverig propaganda wordt ge maakt. Als Ilaarlsm daar zijn haven eens plaatste, met flinke verbindingswegen, per spoor, tram en water, naar da stad !P Het is waar, ik ben aan 't droo men, maar dan werd Haarlem: zeehaven! Geen geld? De aanleg van een spik-ï splinternieuwe haven kost ook geld; de verbetering der Spaarndammer sluizen' ook; het op diepte houden van het Spaar-' ne ook. Geen geld? En 't rijke Bloemendaal dan (loiwels ik ben aan 't droomen) dat Haarlem nog altijd hoopt te annexeeren. Als Bloemendaal Haarlem werd, kreeg Haarlem ook een plaatsje aan de zee. Dat zou zijn: Haarlem-aan-zee. Wij hebben dan: Haarlem Centraal! Haarlem-Bad; Haarlem-haven. Zijn datf niet drio uitstekend geschikte namen voor een eventueole ondei-grondsche tramver-j binding vanaf onze haven te Spaarndam! naar ons zeestrand? 4 Voorts exploiteeren wij weder ons Haar»' lemsche staal water, (de bron in het Fre-i derikspark vloeit nog steeds!) en maken; van Haarlem een „Kurort" als Wiesbadea of Vipky. Groot, groot-Haarlem wordt dan: zee badplaats, zeehaven en Kurort. iWelkar stad in binnen- of buitenland opent dia mogelijkheden Als we dat binnen 20 jaar klaar bpelen is onze burgemeester, de heer 0. Maar schalk, en zijn wij allen voor het nage slacht even beroemd als Ripperda en zijn tijdgenooten. En daarvoor doe je wat. Maar ik droom Of commissies benoemen om c!e zaak ta onderzoeken Ik wil geen auteui-srecht op nxijn idee. hun toegewezen woningen konden be trekken. Alle woningen bevatlea boven drie slaapkamers, terwijl in 18 huizen suites zijn, benevens keuken en schuur; en de overige 5 woningen, welke in de breedte zijn gebouwd, wat zijn oorzaak vindt in de mindere diep le van het terrein, beide kamers be neden aan de straatzijde hebben. Bij de oplevering werd het woord gevoerd door de heeren Groenemdaal, Sevenhuysen en Van Ommeren, BOEKE EN HÜIDEKOOPER. De redactie van „Huxuf. Ein" heeff naar den toestand van vorsehillende be drijven geinformeerd, o.m. ook bij de dir ectie der Koninklijke Handel-Mij, Boek) en Huidekooper, hier ter stede, die haai; het volgende mededeelde: „Ofschoon wij uit den aard der za~k geen definitief antwoord op uw eerste vraag kunnen geven, daar dit ten nauwste samenhangt met de waarde der voorraden, dio deze op 31 December 1920 vertegen woordigen, meenen wij toch met vrij groote zekerheid te moeten verwachten, dat het boekjaar 1920 voor onze Ven nootschap niet gunstig is geweest. Wel was de omzet in het afgeloopen boekjaar belangrijk hooger dan ooit te ▼oren, doch eensdeels hebben de moeilijk heden, aangegeven in het jaarverslag over 1919 zich niet alleen gecontinueerd, doch bovendion heeft de belangrijke daling der prijzen, die zich in het algemeen in den goederenhandel heeft voorgedaan, ook in ons bedrijf haar nadeeligen invloed doen gevoelen. Ware deze daling dan ook niet ingetreden, dan hadden zich onzo verwachtingen ver werkelijkt, dat wij in 1920 een flink gedeelte van het in 1919 geleden verlies hadden kunnen inhalen. Onder de gegeven omstandigheden is daarvan echter geen sprake en aangezien wij hot aanbevelenswaardig achten de waarde onzer voorraden zeer laag te ne men, om nieuwe verrassingen zooveeel mogelijk uit te sluiten,zal ons verliessaldo grooter worden, zoodat het wellicht aan beveling verdient tot kapitaalsverminde ring over te gaan. Ook de vooruitzichten over 1921 han gen ten nauwste samen met de algemee ne handelsdepressie, de economische ver houdingen in het buitenland en andero moeilijkheden, als in ons verslag over 1919 aangeduid. ZELDZAAM JUBILEUM. De heer P. Krul, thans bakker bij de firma S. Veensira aan de Karnperstraa.t, herdenkt heeften den dag, waarop hij vóór 60 jaar het bakersambt aanving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1