UKENTE-IUIENliF te Koop TE KOOP Tempelierstraat 50. Ti btvngn Wagenweg 92. WINKELHUIS - GROOTE HOUTSTI. Plantaardappelen. n 1 BINNENLAND. J. M. VAN DEURSEN Direct te aanvaarden Binnenlanosch Nieuws. Verkeer en Posterijen. HAARLEM. Adverteeren doet verkoopen» Reclame-Bureau-Verkerk Gedempte Oude Gracht 107, Haarlem. TELEFOON 1845. A. DiEOERIKS, Accountant (Gebouw Hanzebank), Amsterdam. J AUTO, ENORME KEUZE UITSLUITEND EIGEN FABRIKAAT ZIE ONZE ETALAGES A* BerS^ Sag zf. :lt«) j" *er* HISTORISCH ONJUIST. Dezer dagen «prak de bekende Dr. 'federik van Eeden te Tiel over zijn ®oek de „Kleine Johannes." Bij de beschouwing van het d erde Bij de beschouwing van het derde •®el, waar de schrijver Marcus, d. i. ®e jezusfiguur gedacht in dezen mo dernen tijd, laat te velde trekken tegen net Kerkelijk Katholicisme, wenschte *chr. zijn hoorders te waarschuwen, daarin vooral geen geringschatting te tien van die Kerkelijke leer. Dr. Van Eeden is het nog eens met fcat hij ruim 20 jaar geleden schreef. Thans zou hij hetzelfde in meer ver- toenenden geest zeggen, maar hij zou het nóg blijven afkeuren, dat de R. K. kerk niet is voorgegaan in den strijd legen de sociale nooden, evenmin als In dien tegen den woeker en het alco holisme. Zij is eerst gevolgd, toen •nderen voorgegaan waren. Dat noemt »pr. bij dienaren gemis aan geloofs moed. Tegen de priesters, die niet volgden, die hun eersten christenplicht, den «trijd tegen 't kwaad, verzaakten, is Marcus' strafrede gericht. Onkunde kan hen niet verontschul digen. Was het niet reeds Thomas Van Aquino die streng het nemen van rente van geleend geld veroordeelde. Waar is de priester, die tantièmes en dividenden, verworven zonder ar beid, veroordeelt De R.K. kerk is hiertegen nietkrach- tig opgetreden. Tot zoover de heer Van Eeden. Dat de R. K. Kerk niet is voorge gaan in den strijd tegen de sociale nooden is historisch onjuist. Zoolang 1e maatschappelijke verhoudingen, als )n de middeleeuwen op Christelijken grondslag waren gebouwd, bleven de «ociale nooden uiterst beperkt. Toen het liberalisme en andere dwaalleeren lat alles hadden vernietigd, hebben Katholieken, wier leer ook op (fit stuk oor geen bestrijding vatbaar is, hun Ijd moeten verbeiden om haar in het naatschappelijk leven opnieuw te tunnen toepassen. Wat de bestrijding van het alcoholisme betreft, heeft men «lechts te herinneren aan de actie van Mrg. Mathew, -ard. Manning en Mgr. ,,Egger in het buitenland en dr. Ariëns m ons land om te weten, dat ook op dit {ebied de Katholieken hun taak heb- en begrepen. De „Tijd" wijst er zeer terecht op, iat de H. Kerk altijd de zedelijke ge oorloofdheid erkend heeft van het nemen van rente op uiterlijke gronden, ydoch dat het van zelf duidelijk is, dat wijziging van economische ver houdingen van grooten invloed zijn op het meer of minder aanwezig zijn Van dergelijke uiterlijke titels. In onzen tijd, die toch voor ieder, die 'economisch inzicht bezit, radicaal 'verschilt van de middeleeuwen, wat betreft de volkshuishouding, wordt (door de moraal-theologen algemeen geleerd, dat bij het uitleenen van geld steeds een uiterlijke titel aanwezig is, op grond waarvan men een matige 'ente mag eischen. t Het gaat dus niet aan met een be- (roep op dekerkleer de rente als onge oorloofd te bestrijden. NEDERLAND EN BELGIE. HAARLEM Wegens ongesteldheid veor CHAUFFEUR VAKMAN met f 5000 beet. det. ZEIST-UTRECHT, v.v. Lovr. Dietz m, nieuwe Overm. bedr. Tranep., rljw., olie enz. Zich aan te melden tot 1 uur, Oarage, Bergweg 27, Zeist, DE STEUNREGELING VOOR DE DIA- MANT- EN TABAKSBEWERKERS. Uit onze Oost. OPIUM-ELLENDE. Een der Medansche bladen deelde onlangs mede, dat de Oostkust van Sumatra zichzelf jaarlijks verarmt met twaalf millioen gulden aan opium. Bleef het maar bij geldelijk verlies Het zijn niet alleen inlanders en Chineezen, die zich aan het verder felijk kwaad overgeven. Een mede werker van de Javabode" schetst, hoe een Hollandsche jongen, een plan ter in de Preanger, onder den invloed van zijn Soedaneesche huishoudster aan 't schuiven was geraakthoe hm langzamerhand physiek en moreel trf gronde werd gericht en eindigde meff een ramznligen dood. Het slot van liet droevig relaas, nemen wij hier over „Het was in een Batavisch zieken» huis, dat we hem voor het eerst ont$ moetten. Hij was er opgenomen al» patiënt lijdende aan ingewandziek* te. Een chronisch geval. Verkeerd behandeld. Erg verwaarloosd. Hij maakte als patiënt een zeei\ eigenaardigen indruk zoowel op den medicus als op de verpleegster. Maar wat het eigenlijk was, bleek: moeiiijk te definieeren. Er scheen hem* 'n geheim te hinderen. Hij was uiterste teruggetrokken. En zijn onrust nam) toe niet het uur, wat voor zijn kwaal' bijzonder ongewenscht was. De zuster zei hem, dat, ferm beslist, overredend." 't Hielp niet. Hij wentelde zich otn en om. Koud zweet brak hem uit. Wat hij( toch had, vroeg de zuster weer. Of ze' den dokter voor hem zou opbellen Neen. Hielp toch niet. Was hij een' wijle alleen, dan zuchtte hij zóó hard, dat naastliggende patiënten mede, onrustig werden. Of hij zich niet wat' kon beheerschen, vroeg de verpleeg ster. Onmogelijk, was liet antwoord. Hij was te ellendig. Zijn zuchten werd( steunen; kermen, luider en luider;' werd ten slotte razen Toen kwamen wij op verzoek der zuster hem bezoeken en met hem spre ken. En toen vroeg hij of hij niet wat' tandjoe kon krijgen. Hij was gewoon) dit te grbuiken. Eiken dat eenige malen. Dat alleen gaf hem kalmte.) „O, help mij, ik ga dood Bezorg mij' enkele mata opium zoo jammerde, smeekte deze radelooze theeplanter Een beeld van ellende! Vermagerd/ zonder hoop, zonder glans in het oog schuw voor de menschen, zich scha mend voor zijn fatale gewoonte. Dagen lang heeft hij getobd. Ge kermd, geraasd en gevloekt ten slotte, ofschoon hij opium kreeg op recept van den dokter maar in vee! kleinere hoeveelheden dan hij gewoon was te gebruiken. Ten slotte is hij gestorven. En er stond niemand aan zijn sterfbed dan wij en de zuster. Hij vervloekte zijn leven in indië. op wanhopige wijze. Zijn dwaasheid ooit opium te hebben gebruikt. Of we zijn familie wilden kennis geven van zijn dood maar wilden verzwijgen de oorzaak van zijn ellendig verscheiden. En of wij zijn nalaten schap 't was slechts weinig zei hij want maandelijks gebruikt hij 300 a 400 tandjoe, wilden regelen We hebben gevolg gegeven aan zijn verzoek. Alleen aan zijn graf gestaan zijn ouders geschreven, dat hun zoon niet meer was en zijn nalatenschap met een ambtenaar van de Weeskamer geïnventariseerd. 't Was inderdaad poover, wat hij naliet. Méér dan poover Hij zag zijne oude moeder niet meerj zijn grijzen vader nietzijn vrienden nietde ijselbrug nietde torens van Zwolle niet. Al zijn idealen wareii vergaan. Wee ning en wroeging slechts bleef over, toen hij verscheiden ging. Hij, die eenmaal forsehe, energieke, welbewuste, blauwoogige, blonde zoon van Overijsel Het opium, dat duizenden slacht-, offers reeds maakte, en nog maakt in deze gewesten...." Beslist billijke prijzen bij degelijke afwerking en b f Wij vragen voor gemakkelijk ie verioopen artikelen tegen hoege provisie voor Haarlem en Omstre- I I ken alsook voor Leiden nor ootiovs AGENTEN. I Vakkennis geen vereischte. Alléén flinke jonge B I krachten van netten huize gelieven te schrijven onder B No. 4154 Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant. B is verplaatst van Groote Houtstraat 15 naar Nassauplein No. 1. - TeSef. 124. met daarachter gelegen pakhuis te huur aangeboden. Huur f 3200.— Br. onder no. 2304 bur. v. d. bfad. Meisjes Deze week in lossing prima legpooters van zware kleigronden. Eigenheimers-, Bravo's-, Gen. de Wet- en Red-star pooters. Levering franco spoor, boot of tram tegen scherp concurreerende prijzen, Tuinbouw-vereenigingen belangrijke korting. Binnenkort opening van een bijkantoor te Haarlem PERSSTEMMEN OVER HET EERSTE KAMER-DEBAT. Men «eint mt Brussel aan de „N- R. flt" dat alle avondbladen gewag maten ▼au de besprekingen- in de Nederland- adhe Eerste Kamer gevoerd over de Bei- Op 16 en 17 MAART a.s., des namiddags van 2 tot 6 uur, zal eene demonstratie worden gehouden met Gasovens voor Industrieel gebruik (zooais gloei- en bardovens, klink- nag elevens, enz.), welke van veel belang is voor Heeren Machinefa- hrikanten en Smeden; deze worden ■Sgenoodigd deze demonstratie op bovengenoemde data en uren bij te wonen in het gebouw Gemeente- Gasbedrijf, Pieterstraat 10. De Directeur, 4101 J. A. A. OCHTMAN. giscb-Nederlandscihe verhoudingen os ftc herziening van de tractalen van- 1839. AMeen L'Indépendance Beige echter knoopt er commentaar aan vaat. Het li berale biad juicht de rede van den heer Van Kol zonder voorbehoud toe, maar betreurt het, dat zij aanleiding gaf tot andere uitlatingen, welke niet gelukkig kunnen worden genoemd. Vooral het ge zegde van den heer Polak, dait hij Bel gië niet meer als zustematie kan be schouwen, omdat de helft van die natie de Nederiandsohe taal bespot en ver volgt, acht de „Indépendance" zeer on gepast, omdat zij daarin een poging tot inmenging in de binnenlandsdhe aange legenheden van België meent te zien. Ook met de rede van minister van Kar- nebeek is het Brusselsdhe blad niet al te zeer ingenomen, .omidat hij met geen en kel woord het Nederiandsohe parlement er aan herinnerde, dat het zich met de Beigische binnenlandsolie politiek niet heeft in te laten en ook nog, omdat hij betreffende de tractalen van 1839 en de Wielingen-kwestie geen andere dan Si- byMijnsche verklaringen wist af te leg gen. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Aan jhr. nu. A. F. de Savornin Lohman, die Vrijdag vóór 60 jaar aan de Gro- ningsohe universiteit den doctorstitel verwierf, werd dien dag vanwege den senaat dier universiteit een gecalfigra- feerd, in de Latijosche taai gesteld do cument toegezonden - overhandiging kon wegens uicisfedigheid van den jubi laris niet geschieden waarin op hoogst vereerende wijze aan diens op verschil lend gebied verrichten arbeid wordt herinneerd. De burgemeester van Leiden. Men meldt ons uit Leiden, dat in den gezond heidstoestand van jhr. mr. dr. N. C. de Gijsclaar nog weinig verandering ten goede gekomen is. De toestand is thans van dien aard, dat een operatie wensche- lijk wordt geacht. Zooals men weel is voor de werkiooze Diamantbewerkers en Tabaksbewerkers, die reglementair geen recht meer heb ben op uitkeering uit de wenkloozenkas, door den minister van Arbeid «enigen tijd geleden een zg. steunregeling inge steld, welke regeling hierop neerkomt, dat d« uitgetrokkeneu, we&ke geen of onvoldoende middelen hebben om in eigen onderhoud te voorzien, met een bedrag van maximum 16.50 per week, benevens een kindertoeslag van 1.50 per weelc worden gesteund. Naar het „Gentr." verneemt, heeft de minister thans, na gepleegd overleg met de betrokken tabaksbewerkers-organisa ties besloten, dat de hier bedoelde sfeun- verieening voor ongehuwden, geen kost winners, die den leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt, na 15 weken eindi gen zal. (Als termijn van ingang wordt gerekend 1 Februari). Na dien tijd, schrijft de minister, zal de weritlooze zoo mogelijk zelf in zijn onderhoud dienen te voorzien. De minister heeft thans ook tot de diainantbewebkersorganisaities voorstel len in gelijken geest gericht. De betrok ken organisaties hebben hun houding ten opzichte daaivan nog niet bepaald. De InfluenzaNog steeds of weer opnieuw waart de influenza over Indië rond. Zoowel onder de van Java aan komende immigranten als onder de be woners van Medan en het overige deel van de Oostkust komen tal van geval len voor en reizigers brengen de ziekte zeüfs tof diep in de Het verfoop schijnt over 't algemeen echter gunstig te zijn. HANDELSREGISTERWET 1918. De Handelsregisterwet 1918 01 de Wet op de Kamers van Koophandel 1920 zullen heden, 15 Maart, in werking tre den. De uitvoering van de wet op de Kamers van Koophandel brengt mede een rerdeeling van het Rijk in distric ten, waarvan er 36 zijn gevormdterwijl voor ieder daarvan een commissie is be noemd, die o.a. tot taai heeft, de inrich ting van het Handelsregister ten uitvoer te brengen. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, cat voortaan op eik koopman, behoudens enkele uitzonderin gen, de verplichting rust rich te laten inschrijven in het Handelsregister, waar onder de plaats, waarin de betreffende handelszaak gevestigd is, ressorteert. Tot het doen van de opgaaf behoort men zich tot de desbetreffende commis sie te wenden, welke de benoodigde for mulieren gratis ter beschikking «lelt. De ze formulieren kunnen desgewenscht ook schriftelijk worden aangevraagd, onder bijvoeging van een bedrag van 10 cents, in welik geval de formulieren franco per post worden toegezonden. Handelszaken, welke reeds vóór 15 Maart bestonden, moeten binnen 3 maan den vanaf dien datum gerekend, worden ingeschreven; bij voorkeur echter ge schiede de inschrijving op de door elke commissie nader hieromtrent te geven aanwijzingen. Handelszaken edhter, die na 15 Maart worden gevestigd, benevens wijzigingen in een reeds ingeschreven opgaaf, moe ten uiterlijk binnen een week, nadat de vestiging, resp. nadat het op te geven feit geschied is, ter inschrijving worden opgegeven. Slechts zij, welke in het Handelsregis ter ingeschreven staan, zullen in aan merking komen als kiezer voor de Ka mers van Koophandel en Fabrieken. Voorts wordt in het bijzonder de aan dacht van notarissen, curatoren, enz. ge vestigd op art. 16 der Handelsregister wet 1918, betreffende de inschrijving van scheiding van goederen, curateefle ver klaring van vermoedelijk overlijden, faillissement of surséance van betaling. Ten slotte wordt gewezen op art. 24 en 25 der Handelsregisterwet 1918, ver meldende de strafbepalingen ten opzich te van dengene, die nalatig is in bet doen der o.pgave, resp. onjuiste of onvolledige opgaven doet. Voor aMe overige inlichtingen wende men zich tot de boven bedoelde oom- missiën. DE PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE EN HET R. K. STAATS- PROGRAM. In de vergadering der besturen van de R. K. Werkgeversvereenigingen op 11 Maart 1.1. te 's-Gravenhage gehouden, is na uitvoerige gedachtenwisseling de navol gende motie aangenomen naar aanleiding van het brandende vraagstuk van het R.K. Staatsprogram en de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Het Bestuur der Algemeene R. K. Werk- geversvereeniging, en afgevaardigden ba rer afdeelingien; het Bestuur van het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen, en vertegen woordigers van de R. K. Werkgeversvak- vereenigingen in vergadering bijeen te 's-Gravenhage op 11 Maart 1921; overwegende, dat door velerlei publica ties verwarring is ontstaan omtrent den aard, het doel en de werking der R. K. Be- drijfsraden; overwegende, dat, ont die reden drin- «cm uoodM&ehJk 14 •en positieve, van de gsheele R. K. Vakbeweging uitgaande, nieuwe en aeherpe omschrijving van aard; doel en strekking der R. K. Bedrijfsraden te verkrijgen, voordat de R. K. georgani seerde werkgevers gelijk van aanvang af geschied is van harte aan die Be drijfsraden kunnen blijven meewerken of rich kunnen vereenigen met het advies van het Bestuur van den R. K. Centrnlen Raad van Bedrijven, om publiekrechtelijke erkenning der Bedrijfsraden in het pro gram der R. K. Staatspartij op te nemen; overwegende, dat aan de leiding van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven eischen moeten worden gesteld, waaraan tot heden niet is voldaan; verzoeken het Bestuur van het R.K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen maatregelen te nemen, dat aan bovenge noemde wenschen en grieven ten spoedig ste worde tegemoetgekomen, en intusschen slechts aan den R. K. Centralen Raad van Bedrijven mede te werken, voorzoover dit bevorderlijk is voor het bereiken dier wen schen en uit den weg ruimen der heer- schende grieven. In de vergadering deelde Mr. L. G. Kor- tenhorst mede, dat de Uitbouw-Commissie, door het Bestuur van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven benoemd, om de Statuten van dien Centralen Raad te her zien, voor een groot gedeelte haar arbeid heeft voltooid en dat binnenkort een rap port van die Commissie en positieve voor stellen te verwachten zijn. Dit rapport en die voorstellen worden in handen gesteld van de 4 centrale orga nisaties, die tezamen de Statuten hebben vastgesteld. Het Hoofdbestuur van de A. R. K. W. V. zegde bij monde aan Mr. Kortenhorst toe. genoemde rapporten en de daarbij behoorende voorstellen in het Mei-Congres, dat uitsluitend toegankelijk is voor R. K. Werkgevers, aan een zoo ruim mogelijke gedachtenwisseling Ie on derwerpen. Uit den aard der zaak zal dan levens de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wor den behandeld. Emigratie naar Zuid-Afrika. In ver band met de in Nederland beslaande be langstelling voor emigratie ïlaar Zuid- Afrika wijst het Departement van Bui- tenland-sdhe Zaken nadrukkelijk op het groote belang voor belanghebbenden, om in geen geval daarheen te vertrek ken, alvorens dienaangaande uitvoerige offideele inlichtingen te hebben verkre gen, waarvoor gelegenheid bestaal bij het Informatie-Bureau der Nederiandsohe Verceniging Landverhuizing, Departe ment van L. ,N. en H., Bezuidenhout 30, 's Gravenhage, betwetk dienaangaande mei de Nederiandsohe consulaten in Z. Afrika in voortdurende verbinding staaf. Emigranten wondt tevens aangeraden oni ridh bij aankomst in Kaapstad' met het consulaat aldaar in verbinding te stellen. HET MIDDELBAAR EN LAGER LANDBOUW-ONDERWIJS. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van het middelbaar en lager land bouwonderwijs en van den voorlichtings dienst voor den landbouw. Het landbouwonderwijs omvat het on derricht in: a. landbouwkunde; b. tuin bouwkunde; c. boschbouwkunde; d. de vakken, welker kennis tot grondslag of aanvulling dient van het onderwijs in land-, tuin- en boschbouwkunde; e. de vakken van het algemeen vormend onder wijs, waarin voortgezet of uitgebreid on derwijs wenschelijk is. Middelbaar landbouwonderwijs als schoolonderwijs wordt gegeven aan: a. middelbare land- en tuinbouwscholen; b. zuivelscholen; c. land- tuin- en boschbouw- winterscholen; d. scholen, gewijd aan on derdeden van den land-, tuin- of boscli- bouw; e. cursussen ter opleiding en voort gezette ontwikkeling van leerkrachten voor het lager, landbouwonderwijs; f. cursussen over onderdeden van den land-, tuin- of boschbouw, verbonden aan de onder a.d. bedoelde soholen. Lager landbouwonderwijs wordt gege ven aan scholen en aan vasle of tijdelijke cursussen in landbouw-, tuinbouw- en boschbouwkunde, of in onderdeden daar van. In de wet is naast bel landbouwonder wijs levens een en ander geregeld omtrent den voorlichtingsdienst voor den land bouw, die onafscheidelijk met het middel- maar- en lager landbouwonderwijs verbon den wordt. Studietoelagen. Het voornemen beslaat, aan een aantal jongelieden, die in de rechtswetenschap studec- ren, of met dc studie een aanvang zouden wenschen te maken en die zich voor den dienst in N.-I. willen verbinden, een studietoelage toe te kennen, ten einde zich voor den In- dischen rechterlijken dienst te be kwamen 4 Zij, die als cand.-Ind. rechterlijk ambtenaar zijn aangewezen, worden, na den graad van doctor in de rechts wetenschap te hebben verkregen en na voldaan te hebben aan het fa- culteitsexamen of het Indologisch ex amen, ter beschikking van den G.-G. gesteld, ten. einde te worden geplaatst in rechterlijke betrekkingen. De toelage bedraagt f 1200 's jaars en kan gedurende zes jaar worden genoten, welk tijdvak evenwel in bij zondere gevallen met ten hoogste een jaar kan verlengd worden. Voor zoovei* daartoe termen gevon den worden, kan vergoeding van be taalde collegegelden worden verleend. Aanmeldingen vóór 15 April bij den Minister van Koloniën, welk verzoek schrift niet aangeteekend, moet wor den toegezonden aan den voorzitter der commissie tot voorbereiding van de aanwijzing van cand.-Ind. rech terlijke ambtenaren, prof. mr. dr. J. Oppenheim, Den Haag. De Indischeweek te Leiden. Maandagmiddag is de Indische week der Leidsche Universiteit, in tegen woordigheid van een talrijk gehoor van hoogleerarcn, studenten en andere belangstellenden in het Groot Audito rium der Academie geopend door den rector-magnificus prof. dr. R, P. van Cal car. Waardevermeerdering van onroeren de goederen. Ingediend is een wets ontwerp, tot heffing eener belasting wegens waardevermindering van on roerende zaken ten behoeve van de gemeenten, Do belasting zal bedragen 25 ten 100 van de waardevermeerdering. Zoiutagsrusl ten plattetande. Bij de doorvoering van. de Zondagsrust bij de posterijen, ten plaltelande zal gelegenheid gegeven worden, om op den Zondag dag- en weekbladen ten postkantore af te halen. AMSTERDAM. DEN HAAO. ARNHEM. NIJMEGEN. BREDA. BEREIK ROTTERDAM. UTRECHT. GRONINGEN LEIDEN. LEEUWARDEN. B063ELDORF. V SPECIALE AANBIEDING wollen Serge alle mod. kleuren, 60 C.M. Fl. 1.— per maat •tijgend. v.». 4157 Belast zich met alle administratieve werkzaamheden, Behandeling Belastingzaken. Het speciaal adres voor den Middenstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7