In en om Haarlem. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 blade n UIT DEN OMTREK K J DAG 2^ MAART 1921 44ste JAARGANG No. 13800 ftóNCO PER POST PER KWART. Bil v'oo'nuh-BETALIHÓ f M7'U bureaux. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOOH 1428, 2741 EN 1749. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING UIT DEN GEMEENTERAAD. Uit den Gemeenteraad. De Stads-Apotheek blijft. Wethouder Bomans weer in den Raad. Wat is eigen lijk vacantietoeslag voor gemeentepersoneel? Woning noodpraatjes vullen geen gaatjes. HEEMSTEDE. VELSEN. IJMUIDEN. CASTRICUM. HEEMSKERK. ASSENDELFT. HILLEGOM. NOORDWIJK. COURANT jDE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL J J.25 i Het was niet de schuld van den voor ster, dat de Raad gisterenmiddag weer ^He en een half uur bijeen bleef: de agen da was kort en eenvoudig. Maar de Raad had het er blijkbaar op gezet, om er weer ®«ns een praatmiddag van te maken. Bo- vendien heerschte er een onverklaarbare oppositiegeest. Het begon al met de on schuldige voordracht tot wijziging van het Reglement der Bank van Leening, waar "Or. Bruch in het krijt moest, die, bij af wezigheid van mr. Bomans de moeilijke functie van voorzitter der Commissie van Overleg heeft waargenomen en wel zóó v©rdienstelijk, dat er volgens een inter ruptie van den Wethouder van Finan ciën geen uitmuntender plaatsvervanger denkbaar is. Wat echter niet wegnam, dat en W. het al dadelijk tegenover een Ui eerderheid in den Raad moesten afleg gen, ondanks dezen uitgelezen pleitbezor ger. Een ernstiger échee was de verwerping *an het voorstel tot opheffing van de Stads-apotheek. De aanval begon heel ma tig bij monde van den heer Koppen, die Eigenlijk weinig kwaads van het voorstel wist te zeggen. De voor- en nadeelen der °Pheffing wogen volgens hem zoo wat te- fen elkaar op en dus was hij geneigd te ^sluiten: onthoud u bij twijfel. Doch hij "as bereid nog eens te hooren, wat B. en nog meer ter verdediging van hun 'oorstel hadden aan te voeren. Dooh daar verscheen als een geharnaste ''rijder op 't onverwachts dr. Kuenen in bet strijdperk. Deze deskundige wilde van opheffing niets weten. B. en W. mogen bf'wcm, dat de verdwijning der Stads apotheek financieele voordeelen geeft; dr. kuenen gelooft er niets -,van. Maar dit in bet midden gelaten zulten eventuoele voor- doelen nog werden opgeheven door het Wan om in do toch reeds bekrompen gast- buisruimte een nieuwe apotheek te stich- bin, waarvoor natuurlijk toezicht van een aPotheker noodig is dat eischt de Wet waar een assistente aanwezig zal "Uueten zijn enz. En wat zal men nu met der Stads apotheek bereiken? toen zegt, het is zoo'n groot voordeel voor be armen, wanneer zij een apotheker naar bun keuze kunnen nemen. Men behoeft ban niet meer uit een ver afgelegen buurt 4aar de stad te komen, maar hoeft zijn Wedicijnen vlak bij zijn deur. Dat lijkt heel Wooi, zei dr. Kuenen; maar de werkelijk- e'd is anders. Er worden nu door de btads-apotheek 6700 recepten afgeleverd, daarvan wordt twee derde deel afgehaald boor menschen, die, van hel zittingslokaal Wichtdoor naar de apotheek gaan. Voor ben is opheffing dus geen voordeel. Blijven 2200 recepten of 6 per dag, die, in de tcgeling van B. en W. overal in de stad Vr'j zouden kunnen worden betrokken, to'annoer bet nu daarom alleen te doen is. Wel, dan weet ik een heel eenvoudige op- 'ossing: verbind aan de Stads-apotheek een loopjongen, die de recepten thuis bezorgt heel de zaak is voor elkaar. Men be denke bovendien, dat de Stads-apotheek 2eer gunstig gelegen is ten opzichte van bet Rozenprieel en de midden stad, waar "et overgroote deel der armlastigen Woont. Tijdens do rede van dr. Kuenen was een boeiende belangstelling en een kwalijk on- berdrukte vreugde in den rooden hoek Waar te nemen en voorat de simpele op- 'ossing van den loopjongen, die de recep- thuis kon brengen en die daar dus op- °e»s als de redder van de Stads-apotheek b Pd ook, beslechtte 't pleit in de soc.-dem.- racfie dat men zich maar aanstonds zou DPuiaken om de voordracht van B. en W. 6 doen kelderen. De voorzitter hield daarop een warm Weidooi voor de vrije apothekerskeuze en Z(bde, dat dit voorstel van B en W. voor- bamelijk was ingegeven door het streven 0tn de geneeskundige armverzorging meer ,s°pPel te maken. Men wilde juist door op- effing van de Gemeentelijke apotheek het venmerk van armlastigheid wegnemen; en 1 kwam het verzet van dezen kantl Zeer onvriendelijk werd toen uit den r°°den hoek: „allemaal frasen" geroepen. Wethouder Heerkena Thijssen, blijkbaar ,(;er verbaasd over het gerezen verzet, ging kracht tegen het betoog van dr. Kue- en van den heer Koppen in. De heeren maken het zich wel heel ge- bkkelijk zei de Wethouder door financieele voordeel van de opheffing r Stads-apotheek maar te negeeren. In- ^*sschen, dat voordeel is er. Want die ^Potheek is veel te grootscheepsch opgezet kost veel te veel geld in vergelijking haar prestaties. En dat voordeel ((|jrbl niet weggenomen door het plan Ij brvan geheel onafhankelijk om aan te Groote Gasthuis een kleine apotheek in l('r'>inden een plan dat al lang geleden 'le commissie van regenten besproken "i welke gelegenheid toen tevens een Ls 's aangewezen, welke van de be- H6e<l,be gaslhuisruimte geen centimeter af- "tt. dat apollieekjc kan dan door een apotheker uit de stad voor een matige vergoeding 't wettelijke vereischte toezicht worden uitgeoefend, terwijl voorts met één assistente kan worden volstaan. En nu zegge men niet dat de vrije apothekerskeu ze geen voordeel oplevert voor de betrok kenen. Een ieder gaat liever daar heen, waar hij wil. En de gemeente zal streng toezien, dat de armenrecepten even snel worden afgeleverd als de andere. De heer Gerritsiz trachtte toen als re gent van het Groote Gasthuis den indruk te wekken dat hier buiten het college van regenten om getracht werd een apotheek aan het Gasthuis te verbinden. Maar hij kreeg in wet beleefde doch zeer duidelijke termen van den Wethouder te verstaan, dat hij niet moest praten over dingen, waarvan hij niets wist. Want in de verga dering, waarin hel plan van de Gasthuis apotheek uitvoerig besproken werd...was de heer Gerritsz niet tegenwoordig. Daarop kwam de aap uit de mouw, of anders en eerbiediger gezegd, de heer Rei- nalda uil de roode gelederen naar voren. De voorzitter der soc.-dem.-fractie kwam verklaren, dat zijn partij tegen de ophef fing der Stads-apotheek zou stemmen, om dat men dit stuk sociale instelling met wil de verliezen. Wel had men reeds de hoop opgegeven, c-m bij deze samenstelling van den Raad van deze instelling te maken, wat goede sociaal-democraten er van ver wachten; maar daarover kan later worden gepraat. Thans wilde men de apotheek al vast in tiaar legenwoordigen vorm behou den. Daar lag de politiek in de apotheek en sprong dus mr. Bomans op. De Wethouder van financiën had zich niet geroepen ge voeld om ter wille van geldelijke overwe gingen bij dit punt 't woord te voeren. Maar nu de toleg der soc.-democraten dui delijk werd, wilde hij den Raad toch waar schuwen. Het gaat er om, om straks van de Stads-apotheek een instelling te maken, zooals de heer Nagtzaam zich die al reeds vroeger gedroomd heeft. Verdedigt dr. Kuenen het voortbestaan der Stads-apo theek dus op zakelijke gronden, 'hij beden ke, dat hij daarmee in de kaart speelt der sociaal-democraten. De stemming is dus onzuiver. Maar do politieke analyse van mr. Bo mans mocht niet baten. Het voorstel van B. en W. werd met 15 stemmen yoor en 16 tegen verworpen. Hadden B. en W. een gelegenheid gezocht, om de voordracht aan te houden en de beslissing uit te stel len, wellicht waren zij een volgenden keer gelukkiger geweest. Het verloop van dit debat kon kwalijk een andere uitkomst opleveren. Wij leidden daar zoo juist den Weth. van financiën weer sprekend in onze Raad zaal in zonder hem na zijn terugkomst verwelkomd te hebben. Laten wij even zeggen dat de reis naar het zonnige zuiden merkbaren invloed heeft gehad op dit ge wichtig deel van het dagelijksch bestuur. De oude spirit schijnt bij mr. Bomans te zijn teruggekeerd en wij zouden willen zeggen: hij is nog strijdvaardiger dan in zijn besten tijd, hetgeen eensdeel wel aan het verkwikkende klimaat van het land, waar de citroenen groeien, anderdeels aan de Ilaliaansche troepenbewegingen en straatgevechten in de steden, waar ieder een met een dolk en een revolver loopt, geweten mag worden. Aan die vernieuwde strijdvaardigheid is het le danken, dat B. en W. gistermid dag niet nóg een échec leden. Van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Werklie den in Openbare diensten en bedrijven was een verzoekschrift ingekomen om ook bij ziekte vacantietoeslag aan gemeente- personeel uit te keeren, welk denkbeeld B. en W. afwezen, en dat de heeren Peper en Dijk verdedigden. Formeel slond Wethouder Bomans zeer sterk in zijn betoog, dat vacantietoeslag bij het loon behoort en uitkeering bij ziekte onder een ziekengeldregeling valt. Vindt gij deze laatste onvoldoende, goed, zei de Wethouder, daar valt over te pralen. Bin nen een paar weken krijgt gij bovendien van ons een voorstel tot wijziging der zie kengeldregeling. Maar vacantietoeslag geven aan iemand, die wegens ziekte een heet jaar niet gewerkt heeft is onzin. Dan kunt gij wel eisehen zoo iemand ook overuren uit te betalen. Door de heeren Dijk en Peper werd daartegen weinig steekhoudends aange voerd. Begrijpelijker daarentegen was het verzet van den heer de Braai, die aldus redeneerde: wij geven vacantietoeslag aan den man en afzonderlijk voor de vrouw en de kinderen. Wanneer nu de man ziek is, mogen wij het extraatje niet aan de overi ge gezinsleden onthouden. Natuurlijk had ook hier mr. Bomans formeel weer gelijk door er pp te wijzen, dat de Gemeente een loonovereenkomst heeft met den man; valt deze weg, dan vervallen daarmee ook de toeslagen, die er bij behooren. Maar. het verschil wordt hier toch erg subtieL Het heele debat toon-1 de o.i. aan, hoe veel theoretisch gevaar en hoeveel gevaarlijke practisohe gevolgen er vast zitten aan schijnbaar mooie besluiten om ook aan overheidsbedrijven vacantie toeslag en dergelijke te verbinden. Toen een jaar of zeven geleden in Amsterdam voor het eerst een regeling van vacantie- toeslagen was ingevoerd, toen vroegen wij op het voorbalcon van een wagen der Ge meentetram eens aan een bestuurder, of hij niet erg in zijn schik was met de extra- uitkeering. En wij kregen ten antwoord, dat hij zijn vacantiegeld zou gauw moge lijk had „opgenomen" om de schoenen van zijn kinderen te laten maken en in zijn vrije dagen in het Vondelpark was gaan zitten. Theorie is mooi, maar prac- tijk is dikwijls anders. Wij voelen altijd meer voor voldoende loon, waarvan men zelf eigen genoegens kan besparen. Bij de rondvraag haalde de heer Kop pen een schrikkelijk drama op van den woningnood, wat, door den voorzitter en Wethouder Slingenberg tot andere propor ties teruggebracht er minder dramatischer uitzag. Wij gaan daar echter niet verder op in, niet zoozeer, omdat deze spreker en na hem in stijgenden toonaard de lieer Peper, B en W. van Haarlem zoo maar even verantwoordelijk stelden voor den heerschenden woningnood, maar vooral, omdat de heer Koppen zijn rede begon met de klakikelooze beschuldiging, dat de Haarlemsche pers met den woningnood den spot dreef en later nog eens verklaar de, dat diezelfde pers het door hem gesig naleerde geval opzettelijk verzweeg. Wanneer wij het twijfelachtig genoegen hadden lid van den Raad te zijn, dan zou den wij in veel gevallen opzettelijk of blijk baar valsche critiek doodzwijgen, een re medie, dat o.i. veel te weinig wordt toe gepast. Nu de lieer Koppen ons er een on gevraagde gelegenheid voor geeft, maken wij er bij deze gebruik van en zwijgen over heel zijn betoog. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond kwam de Raad bijeen onder voorzitterschap van den burgemees ter Jhr. van Doorn. Afwezig is de heer Waller. Na opening met gebed worden de notulen na een enkele opmerking goed- gdkeurd. Bij herstemming over het voorstel- Tromp inzake ontslag van het personeel, staken de stemmen opnieuw, 66, zoo dat het voorstel geacht wordt te zijn verworpen. Aan de orde is de wijziging in de loon regeling der werklieden, ten opzichte van de uitkeering bij ziekte aan de straatma kers. De heer v. d. Erf bepleit in dit geval geen straatgeld uit te keeren, doch vast loon. Dat willen betrokkenen liever, meent spr. De heer Dr. Droog zegt, dat het voor stel in de commissie van overleg is aan genomen en toen heeft niemand zich er tegen verzet. De heer Tromp bepleit ook, voortaan vast loon uit te keeren, waarop de voor zitter zegt, dat daar dan toch eerst over gesproken moet worden in de oommissie van overleg. Het voorstel van B. en W. wordt daar op aangenomen. Het voorstel tot overname van een ge deelte van het Cloosterpad wordt aange nomen, evenals het voorstel tot instelling van een ouder-oomimissie voor de O. L. School. De verordening op de schoolcommissie wordt vastgesteld. Tot leden van de schoolcommissie wor den achtereenvolgens gekozen de heeren L. Sloof, H. M. Ruijsenaars Hz., J. de Jong, D. Pronk en mevr. G. J. Risselade Garrer. Een aanvulling van de politieverorde ning betreffende besmettelijke ziekten, wordt na een korte opmerking goedge keurd. Het voorstel tot verliooging van den huurprijs van gemeentewoningen lokt eenige discussie uit. De heer Vring acht voor de noodwoningen de veithooging Ie veel, doöh de voorzitter zegt, dat er toch al op wordt toegelegd. De heer v. d. Erf zou alleen het inkomen van het gezins hoofd als grondslag willen nemen. De heer Tromp vindt het vreemd, dat als huurgrondslag genomen wordt 1/7 van het gezinsinkomen, tenzij het voor alle gemeentewoningen geldt, maar dit voor stel wordt verworpen, waarop het voor stel van B. en W. aangenomen wordt. Aan de orde is het voorstel inzake een hypothecair crediet voor den bouw van middenstandswoningen, dat aangenomen wordt, evenals het voorstel tot verbree ding van de Emauslaan, een afwijking van de Bouw- en Woningverordening (Heem- stede's Belang en de Haemstede) en een wijziging in de bebouwing op Land- en Spaarnzidht. Aan de orde zijn de nieuwe straatna men. De heer Tromp vindt de namen van visschen voor de straten tusschen de Pijlslaan, de Zandvoortsche laan, de Hout vaart en den spoorweg leelijk. Hij be grijpt niet, dat men er toe gekomen is, deze te kiezen. De .voorzitter begrijpt niet. wat er in deze benaming voor onvriendelijks zit. B. en W. zijn uitgegaan van de gedachte, dat het gemakkelijk was, voor straatcom plexen een zelfde soort naam te kiezen, zooals van schilders, bloemen, vogels en dan ook van visschen. De naam geeft niet het cachet aan de buurt, doch de wijze van bewoning. Do heer Tates is bang, dat men de buurt den vischhoek zal noemen. De heer Dr. Droog acht de namen over bet algomeen niet bezwaarlijk, doch ge looft meer, dat een ongunstige indruk gewekt is door het feit, dat de eerste twee in de vzijftien namen (Pieterman- en Haringstraat) een beetje vreemd klin ken. De heer Vring stelt voor, deze sta ten namen te geven, die verband houden met de electriciteit, omdat de electri- sohe centrale in de buurt is. Over dit voorst, staken de stemmen (6-6), zoodat deze zaak wordt aangehouden. De straatnamen op de terreinen Land en Spaarnzicht en Bronstee werden goed gekeurd. Goedgekeurd werd de verkoop van strookjes grond bij den Voorweg en na eenige mededeelingen is de rondvraag aan de orde, waarin de heer Vring be toogt, dat nu het voorstel Tromp ver worpen is (ontslag personeel), de twee ontslagenen recht hebben op vergoeding door den fout dat zij niet vast zijn aange steld. De voorzitter zegt, dat deze zaak onderzocht zal worden. De voorz. dehr. Vring vestigt nog de aandacht op het feit dat de omwonen den overlast ondervinden van de plaat sing der steenen aan de loskade op de Leidsche Vaart. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Tates constateert dat het be sluit tot uitbreiding van het buizennet voor de drinkwaterleiding nog niet is uitgevoerd. Hij vraagt daarmede spoed, want in bepaalde gevallen ia deze uit breiding zeer urgent. De voorzitter zal dit noteeren. Daarna belastings-reclame in gesloten zitting en vaststelling van een suppletoir kohier, waarna de vergade ring wordt gesloten. Bij III der wet van 30 December 1920 (Staatsblad no. 923) is bepaald, dat door de Kroon, telkens voor eene periode van ten hoogste vijf jaren aan eene gemeen te de bevoegdheid kan worden verleend, om in afwijking van de art. 243g en 243h der Gemeentewet de plaatselijke in komstenbelasting door hare eigen admini stratie te doen heffen. Op de gronden, aangegeven in het ontwerp-sohrijven dat den leden van den gemeenteraad onder dag- teekening van 31 Januari j.l. werd toege zonden, stellen B. en W. den gemeenteraad voor, hen te machtigen de bedoelde be voegdheid bij de Kroon aan te vragen. Bazar. De bazar ten bate der vereeni- ging tot bestrijding der Tuberculose en der Kinderherstellings- en Vakantiekolo nies is wel een succes geworden. De bruto-ontvangst toch bedraagt ruim 2700 en zeker zal aan iedere vereeniging 1000 kunnen worden afgedragen. De mooie geit, door de Geitenfokver- eeniging „Eendracht maakt Sterk", alhier ten geschenke gegeven, viel op .No. 115, de winster liet het beest echter verkoopen ten bate van den bazar. De groote pop viel op No. 279. De naam der andere pop werd niet geraden, zoodat deze toen bij opbod werd verkocht. De Inhoud van den pot met erwten werd ook niet precies geraden. Er waren er 4250 in, zoodat degene, die er 't dichtst bij was (4000) de beide groote worsten, won. De bazar is een groot succes geweest en een groote voldoening voor allen, die hem opgezet en er aan meegewerkt hebben. Burgerlijke Sland. Geboren: d. en z. van J. HalfAffourtit. z. vaal A. PostSman. z. van G. Hom- burgDekker. z, van N. M. v. cL Brink—Voorburg, z. van C. Floor Mosnier, d, van. A. v. d. Nieu- wendijk—v. d. Steen. d. van W, H. MooimanNells. Overleden: J. M. de Beer, 4 j. z. van A. J. de Beer en C. A. Raap. J. Groot, 23 j. z. van G. Groot en A. Roemer. A. H. Karei, 46 j., eehtgen. van A. J. de Graaf. E. J, de Geest, 58 j. eehtgen. van S. R. L. Schneiders. Tot waagmeester dezer gemeente is benoemd de heer H. Alink, magazijnmees ter bij het bedrijf openbare werken. Ten huize van T. v. d. Gelder in de Melklaan ontstond.brand. Het huis, eigen dom van W. F. Meier alhier, is geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. GEVAARLIJKE SPELLETJES. Men meldt ons uit Velsen: Ten W. van de stoompont bevindt zich ©en handpont, die echter slechts in lijd van nood wordt gebruikt. Daar deze pont achter een school gelegen, vermaakt de jeugd zich nogal eens op dit vaartuig. Zoo dreef b.v. Zaterdag j.l., toen het s.s. „Ko ningin der Nederlanden" passeerde, de pont midden in het kanaal. Een botsing werd slechts dank zij den wind voorko men. -Gisterenmorgen is bij den melkboer J, in de Visseringstraat de lade gelioht. Toen J. in den winkel kwam, zag hij een per soon, die het weggenomen geld op de toon bank smeet en toen hard wegliep,, j Zijn naaxn is nog niet bekend. Juffrouw v. IJ. in de Rijnstraat, heeft haar vroegeren echtgenoot ook weer eens op bezoek' gehad. Als gewoonlijk is hij dan wat opgewonden en timmert de ruiten ka pot. Zoo ook Maandagavond weer zoodat de hulp der politie moest worden in geroepen. En zoodra de held van ruiten en deuren de politie ziet, gaat hij gauw op den loop. De plaatselijke afdeeling van den Lan- delijken Bond tot bestrijding der duurte is opgeheven. Het kassaldo, zijnde 82, is voor de helft afgedragen aan de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose en voor de ande re helft aan de Ver. voor Kinderherstel lings- en Vacantiekolonies. Bouwnijverheid. Door den Minister van Arbeid is aan F. Twisk alhier voor een door hem ,te bouwen huis een premie verleend van 2000. Dit is de tweede, ter wijl nog drie aanvragen onderhanden zijn. Bovendien zijn nog verschillende aanvrage te wachten zoodat de bouwindustrie dezen zomer wel zal bloeien en binnen niet al te langen termijn de woningnood in deze ge meente bestaande zal worden verminderd. BelastingDoor de Kroon is bij Kon. besluit van 2 Maart 19121, No. 33, goedge keurd de verordening door de raad vastge steld in zijne vergadering van 28 Januari jJ. tot het heffen van nog 18 opcenten op de hoofdsom der Dividen- en Tantieme be lasting. Vrouwenbond. A.s. Tweede Paasch- dag, zal door de tooneel vereeniging onder- afdeeling van de aid. Castricum van den Dioc. R.-K. Vrouwenbond worden opge voerd het bekende drama „Fabiola". De rollen, zoo werd ons medegedeeld, zijn goed ingestudeerd en de verwachting is, dat die avond een genotvolle avond zal worden en voor de actrices en voor de toeschouwers. Postbestelling. Reeds lang werd er door verschillende ingezetenen geklaagd over de te late bezorging in de kom van het dorp van de post des morgens. Het komt herhaalde malen voor, dat de han- delsmenschen de post eerst ongeveer 10 uur in hun bezit hebben terwijl zij dan per trein moesten vertrekken en zij toch midden in het dorp wonen. We vernemen thans, dat een verzoek is gericht tot hot hoofdbestuur der posterijen om aan dezen toestand een einde te maken en door het veranderen van de routen der boden hierin verbetering te brengen. Malariabestrijding. We meenen goed te doen er de aandacht op te vestigen, dat zij die vermeenen nog last van muggen te hebben in stallen en schuren, hiervan mede- deeling kunnen doen ter secretarie, dan zal getracht worden de ontmugging nog voor het seizoen te doen geschieden ter bestrij ding van de malaria, Voetbal. Het competitie-rad voor A.D.O. is afgedraaid, daarom speelde het Zondag tegen de Zwaluwen uit Amsterdam een vr endsehappelijken wedstrijd. De Zwaluwen waren zoo vriendelijk een medaille uit te loven, doch ze namen haar ook weer mee terug, A.D.O. verloor namelijk met 3—2 zoodat het seraad verloren ging. Nieuwe School. Men is piet de Meisjesschool nu zoo ver gevorderd dat er na de Paaschvacantie 3 klas sen in kunnen worden ondergebracht Wanneer zal ze geheel in gebruik genomen kunnen worden? JhrII. Gevers f. Uit Frank rijk is alhier bericht ontvangen dait Jhr. H. Gevers is overleden. De heer Gevers was naar Algiers gereisd en zou naar Holland terugkeeren. Hii was verscheidene jaren burgemeester en lid van de Provinciale Staten. De overledene was medeoprichter van de Boerenleenbank, waarvoor hij een flinke steun was. R.-K. Volksbond. De afdeeling hield deze week' haar maandelijksche vergade ring. De opkomst was bevredigend, doch moet nog beter worden. De beschrijvings brief voor de a.s. Centrale Raadsvergade ring werd behandeld, Over enkele voor stellen zullen ter vergadering eenige vra gen gesteld worden. De heer M. v. Gelde ren gaf als afgevaardigde van het comité van Herwonnen Levenskracht een keurig verslag van de in Apeldoorn gehouden jaarvergadering. Hij prees de inrichting van het Sanatorium en spoorde de leden aan om deze bij uitstek nuttige instelling financieei zoo krachtig mogelijk te hel pen. Onze Eerwaarde Geestel. Adviseur was door een lichte ongesteldheid verhin derd aanwezig te zijn, anders hadden we zeker een prachtige uiteenzetting gekregen v-na de godsdiens tig-zedelijke taak der standsorganisatie en de middelen, waar mee zij die taak' moet volbrengen. Inzake de coöperatie werden door den voorzitter verblijdende mededeelingen ge daan. Tot op heden hebben zich 77 leden opgegeven, een mooi resultaat van huis bezoek. De voorzitter dankte de heeren M. Boon Gz., J. Boon Wz. en S. Koop man, die met het bestuur zoo krachtig voor deze zaak hebben gewerkt. Als alle leden, ieder in hun eigen kring, nog eens hun best doen, om deelhebbers te werven, dan is de coöperatie gevestigd, trots te genwerking en verdachtmaking. Eenige vragen betreffende coöperatie gesteld, werden door den voorzitter naar genoegen beantwoord. Na een woord van dank aan de leden voor hun opkomst en zakelijk^ discussies, volgde sluiting met gebed. Kerkschepen. Deze week zijn de 91 kerkschapen publiek geveild. Een koppel van 40 stuks werd gekocht door den heet Nooy en Co. voor 3057; een koppel var 40 stuks door den heer E. Boon voot 2643; de overige 11 stuks werden aan verschillende personen verkocht en brach ten op 795. De totale opbrengst bedroeg 6495; dus gemiddeld 72. Voor hel kerkbestuur een mooi binnen vet je; een winstje van bijna 100 pot. T uinbouwwinter cursus. Dinsdagavond is hier de tweejarige tuinbouwwintercursus met een eindles gesloten. Daarbij waren, behalve de onderwijzers tegenwoordig, de Commissie van Toezicht en als vertegen woordiger van den Rijkstuinbouwconsu» lent de heer De Wit, leeraar aan de Rijks, bloembollenschool te Lisse. De leerlingen gaven blijk gedurende twee winterhalfjaren •hun kennis omtrent de theoretische en practische grondslagen van het tuinbouw bedrijf in deze streek aanmerkelijk te heb- den uitgebreid. Diploma's werden uilge- re kt aan W. v. Zadel te Heomst.A. Ie?, •te Bennebroek; J. de Wagt, L. Lagendijk, A. H. Vermeulen K, Binnenkade. J H„ Spilker, K. van Bourgondiën, B. Dammers J. van de Loo, P. Heemskerk, L. A. Warmerdam, A. van Waasbergen, H. Kelderman, A. Heemskerk en S. Heems kerk, allen te Hillegom. De lessen werden gegeven door de hee ren J. Beumer, te Sassenheim, W. van der Wal te Hillegom en A, Galjaard te Lei den. De heeren Beumer en de Witt richïter. nog een toepasselijk en opwekkend woord tot de leerlingen van den cursus, hen aan sporend op den ingeslagen weg voort t< gaan. Uit naam van de leerlingen beda-k i- A. H. Vermeulen voor het genoten onder wijs, R. K. Maart Ar i ons Drankbestrijding. Zon das hield de propagandadub Dr. haar jaarvergadering in hel Ju venaat. 'De opkomst was niet groot. We gens de afwezigheid van den voor? Ml ei opende de secretaris de vergadering. Hierna voorlezing en goedkeuring notu len. De penningmeester de heer Wolf gaf een overzidht van de financieele toestand der kas. Uitgegeven was aan propagan damiddelen 191.04. De ontvangsten be droegen f 226.41, alzoo een batig saidc van f 35.37. De heeren Verkade en Bre- derode bevonden de bescheiden der p-n- ningmeester in orde. Hun werd dank ge bracht voor zijn zorgzaam beheer Nd veel en verschillende huisüioudolijlke be sprekingen kwam de rondvraag waai vat de leden een flink gebruik maakten. Voorgesteld werd om onder elkaar ont- wiklkeüngsavonden te geven om zoodoon- de op een goeden kijk te komen omtrent dd R.K. Drankbestrijding en rich meer en beter te leeren uilen. Dit wordt in overweging genomen en zal een volgende vergadering nader worden besproken. Na nog veel inzake die R.K. Drankbe strijding te hebben besproken, sloot dt secretaris op de gebruikelijke wijze. Ontivikkclingsavond R.K. Volksbond. Maandiagavond werd voor den Volks bond de laatste ontwikkeling sa vond ge geven v<oor dit seizoen. De welbekende heer de Löbel uit Haarlem verkreeg na inleiding door den voorzitter het woord. Spreker begint met aan te toouen dat vroeger bij de Heidenen de vrouw als ecu 'minderwaardig wezen werd beschouwd 'Doch door Christus en zijn leer die Hi, verkondigde is er veel veranderd ten goede van de vrouw. Hij heeft tiaar uit hare slavernij opgebeurd en ze niot hoven den man maar naast den man geplaatst. We keeren nu edhfer weer terug lol mo derner heidendom. De socialisten met hunne onzedelijke praclijken cn hun ijve ren voor onzedelijke wetten, zullen de vrouwen door hun valsche vrijheidsleuze wederom in de diepste slavernij pogen te brengen. Dus Katholieke vrouwen weest mobiel. Onze christelijke poli trol verheft de vrouw, de socialistische poli tiek verlaagt de vrou w en trekt haar naar omlaag. Onze vrouwen moeten hare kin deren naar geest en lidhaam gezond op voeden. Voed ook uw kinderen drankvrlj op; wat niet goed is voor 'n volwassen persoon is zeker niet goed voor uw kin deren. Voed' uw kinderen dra.nkvrij op cn gij zult een groot maatsdh appel ijk werïi verrichten. Spr. toont zoo met cijfers eens aan wat er per maand aan alcohol wordt besteed en daarvan stond de vergadering verbaasd. Ook liet spr. met sprekende cij fers zien wat een geld er wordt verknoeid aan bioscopen. Laten we onze jongens ook iets anders leeren dan sigaretten roo- ken, voetballen en dergelijke praktijken. Ook de vrouwen die jjich vroeger r.' I oei de politiek behoefden te bekonranfr- i moeten nu inplaats van altijd maar „ge mengd nieuws" te lezen, ook de hoofd artikelen eens bezichtigen. Ook de dames uit de groote wereld mogen zich wel rus met wal anders besnoeien dan hun b iel, er zijn genoeg nuttiger zaken. Spreker hoopt dezen avond vooral de vrouw -1 eens bij te hebben gebracht, een deel van wat zij moeien weten om iiet politieke le ven wat te kunnen volgen. Een welver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1