Stadsnieuws Muziek. jl DAMIAATJES DONDERDAG 24 MAART 1921 44ste JAARGANG No. 13800 De ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOB HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN* if ER KWARTAAL j*® IfRAMCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.577, HASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. «Wad.' R. K. TYPOGRAFEN. LANGS DEN WEG. DE SCHOONMAAK VAN DE HALSEN. Reden tot klageul 'ibco U/CCl/ U.4«J BUREAUX* I'iLN-Jillw.L Eerste Blad. BEK ICHT. Wegens plaatsgebrek moetende nabe trachting van den gemeenteraad en ver schillende ingezonden stukken en berich ten tot morgen worden uitgesteld. AGENDA. 25 Maart. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat. 106 uur Tentoonstelling. Spaarbank „Sint Jiota 1}fs 8Vi uur, Nassaulaan 50. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks uitgezonderd Zaterdag, Zon- en Feestda gen toegankelijk. LEN „KLASSE-AVOND" DlER HAARL. schoolvereeniging. De Dinsdagavond gehouden fclassc- 8vond van bovengenoemde vereeuiging, ,'üe in de bovenzaal der Sociëteit „Ver- iceeiging" werxi gehouden, mag uitstekend leslaagd genoemd worden. De Voorzitter, de heer E. H. KreJage, Sprak een hartelijk woord van welkom i&n do talrijke aanwezigen; ouders leer lingen en belangstellenden. Hij hooipte, dat deze avond aan allen voldoening zou tehemken. Dit woord werd beantwoord door den, leer v. d. iWilk, directeur der Haart. Idiiodvereenigiiig, d.e er de aandacht op 'esligde, dat dit geen school uitvoering is. Vervolgens gin; spr. het program van dien avond cenigszins uitvoerig na. Dit program bevatte inderdaad veel en Woor elck wat wiil-". Met inachtneming «ener pauze, werd het vlot en over 't ge heel zeer verdienstelijk door de jongelui Ufgewerkt Er waren zangnummers en 'oordrachten in eigen en vreemde taal; 'oordradhten in dicht en ondioht; er was «en schimmenspel „Max und Moritz"; er Werd een fragment uit de schoono Mid- üöleeuwsche legende „Belrya" opgevoerd; er werden op muz:ek oefeningen in dy namische gymnastiek vertoond; er had «en demonstratie plaats met een biscoop- tuealel eener nieuwe Aimeraikaansdhe ÏKlfltng. A'ies geschiedde met veel ambitie, en- train en die zonnige opgewektheid der jeugd, welke ouderen zoo genoeglijk Meant, De dames M. Loman en M Erdlsieek Maren zoo welwillend de begeleiding der Bymnastiek- en zangnummers oip zich te hemen. De zang stond onder leiding van Mevr. Sybrandi Hallberstadt; de gymnastiek Slider die van Fran Ruth Tobi. Bij de voorbereiidiing der voordrachten Merd steun verleend door de dames Mej, j. Fleck vooir Duilsöh, Mcj. Greeve v°or Fransch, Mej. Tit voor Engelsdh. Be schimmen werden evenals de pro gramma-omslagen met vignetten uit '•Max und Moritz" vervaardigd door de ^'erlingen zelf in de teokenles onder lei ding van Mevr. van Gelder, Bestuur en Directie der „Haarlemsche Schoolvereeniging", mogen voldaan, op dezen, zoo naar wcnsch geslaagden hvond terugzien. STATUTEN. De Staats ürt, bevat de statuten van de Vereeniging tot verfraaiing van Haar- en omliggende gemeenten en tot tevordering van het vreemdelingenver- "£cr. SOHOOLFILMS. In het Scala-Theater aan de Kleine houtstraat, zullen 28, 29, 30 en 31 Maart fcclioolfihns vertoond worden voor de kin deren van 814 jaar, der diverse scho en in Haarlem. Degenen, die over een der films het mooiste opstel gemaakt beeft, zal een prijs worden toegekend. 0 commissie ter beoordeeling bestaat l'it de dame» Nuijens, Poppe, Wentholt de heeren Van Biidorbeek, Van der I-irt, Dr. Van Nierop en Nuijens. JUBLLé. oeusoag herdacht W. Zwanenburg den b.a8, dat hij 25 jaar geiedon als scheeps- 'numernian in dienst trad bij de „Werf JD INZENDING BLOEMBOLLEN OP DE NED. WEEK TE MADRID. Det weekblad voor Bloembollencultuur b^emt de volgende xnededeelingen over een brief (d.d.. 16 Mrt.), van den heer II. Kouiug, leider der Nederlandsche '^eek. an de tulpen stonden dien dag oven '°'ea den grond verschillende soorten. van de Ilyacinthen kan gezegd wor- I °b dat zij bij de afzending van den (16 Mrt.) in bloei stonden. Lady -orby en Lord Balfour waren echter £,ÜS nauwelijks boven don grond. De ^baansche Irissen beginnen te komen, bb de Engelsche is nog niets tezien. °rder schrijft de Heer Koning nog: •.ei' e^PC« van de nu bloeiende Hya- .k')1"1611 bij Jen vijver is werkelijk zeer „Vp °°n' er komt een bordje bij, waarop atrial"10^ ®biat dat de bollen doel uit won van de Exposition „Hollandeaa''. „Het lijkt mij een groot bezwaar, dat „men bior absoluut niet op de hoogte is „van bloembollen en haar cultuur. Ziet „men in de winkels zoowel hier (Madrid) „als in San Sebastian (havenplaat» aan „do Golf v. Biseaye), dan blijkt duidelijk „dat men van idee is, dat een bol, „panman! gepoot, vanzelf wel verschijnt. „In de bloomenwinkels hier verkoopt men „thans nog boilen om in pot te zetten. „Het zal goed zijn, zoo uwe Vereeni- „ging er toe kan besluiten een beknopte „beschrijving uit te geven, hoe men de „bollen poot en verder behandelt.' AT,ft VER. VOOR BLOEMBOLLEN- CULTUUR. Wij ontleenen aan 't jaarverslag van de 1 Alg. Ver. voor Bloembollencultuur het volgende: De Vereeniging telde op 31 December 1920, 14 Eereleden, 24 Donateurs en Do natrices, 2807 leden, 66 lid-leerlingen of le zamen 2897 contribueerenden, tegen 13 Eorelodei, 33 Donateurs en Donatri ces, 2707 leden en 64 lid-leerlingen of te zamon 2797 contribueerenden op 31 December 1919. Door do 141ste Algemeene Vergade ring word de heer Ernst H. Krelagei, afgetreden voorzitter der Vereeniging, op voorstol van het Hoofdbestuur tot Eere- lid der Vereeniging benoemd. Het aantal afdoelingen bedraagt 36. De beurs werd gehouden in de groot» zaal der Sociëteit Vereeniging te Haar lem. Het aantal beursbezoekers bedroeg 9358 tegen 8697 in 1919. Door 28 firma's werden 28 kamertjes in gebruik genomen. Evenals in 't vorig verslag wordt ook nu weer gewaagd van de stijgende be langstelling voor de proeftuin. VERGUNNING DRANKWET B. en W. van Haarlem brengen in gevolge art. 12 der Drankwet ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van E. de Vries, weduwe van H. F. Hos, om vergunning, inge volge artikel 55, le lid lett. b dier wet tot het vorlcoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop of elders, in het voorhuis van het perceel aan de Anthoniestraat No.. 87.. OONOERT. Men deelt ons mede dat de heer N. Gerharz, alhier, aangezocht is om een Concert te dirigeeren voor 't Ooncert- gebouw-orlcest te Amsterdam. VACANTIE-SPELEN. Gedurende de Paaschvacantie zal op al le werkdagen wederom gelegenheid zijn voor de kinderen verschillende spelen te beoefenen op de gem. speelterreinen aan de Leidschevaart en Kleverlaan. OPLEIDING HULPKEURMEESTER. Aan het openbaar slachthuis alhier zal dit jaar een cursus worden gehouden voor opleiding van huJpkeurmeester. AANRIJDING. Woensdagmiddag had in de Groote Houtstraat een aanrijding plaats tusschen een beladen wagen met stroo en een mo torwagen der N. Z. H. T. M. De wagen sloeg om, tengevolge waarvan het verkeer 20 min. vertraging ondervond. NIET PLEIZIERIG. Mej. H. v. d. B. had pas een nieuwe fiets gekocht en reed met haar fonkel nieuw stalen ros op de Amsterdamsche- vaart. Door een voertuig werd zij zoodanig aangereden dat haar renwiel „deerlijk ge havend" werd. Woensdagavond had in 'l gebouw St Bavo de jaarvergadering plaats van de R, K. Typografenbond afd Haarlem. De jaarverslagen die alleszins reden tot tevredenheid gaven werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Bsloten werd een drietal afgevaardigden te benoemn voor het congres te Utrecht op 28 en 29 Mei. Voorts wTd besloten een reiskas in te stellen om de leden zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen het vakcongres bij te wonen. Het jaarfeest zal gehouden worden op 10 April a.s. Des morgens zal een H. Mis worden opgedragen, gevolgd door Alg. H. Communie in de Paterskerk aan de Groen markt. Daarop zal in de Bavo een gemeen schappelijk ontbijt worden gehouden. Des avonds heeft in de Bavo de feest- vergadering plaats. BLOEMBOLLENCULTUUR. Op de Maandagavond gehouden ver gadering der afdeeling Haarlem van de Algemeene Vergadering voor Bloembol lencultuur bleek uit do rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer J. Mooij Jr„, dat de ontvangsten hadden bodragen f 182.52 en de uitgaven f 236.13. Bij behandeling van de punten van beschrijving der e.k. algemeene vergade ring werd besloten nan het Hoofdbestuur te vragen om in het vervolg ia den be schrijvingsbrief op te nemen de rekening en verantwoording van den penningmees ter; opdat indien afgevaardigden op de algemeene vergadering vragen omtrent posten der rekening willen doen, daartoe gelegenheid bestaat. AMBACHTSSCHOOL. Den volgenden leerlingen van de Am bachtsschool is het diploma uitgereikt; Smeden. ,W. Feenstra; O.. Heijman, S. P. Hui- zinga; J. Witkamp; M. Prent; F. van dei- Schaar; B. J. van Aken, J. Wv Cramer; H. Oosewehr; H. J. Heijmel; J. Nugteren; H. Paardehaar; C. J. M. Weber; O. Blok; A. Douwes; A. de Groot; J. J. Koning; A. N. van Noort; J. F. van der Pol; H. W, Stoenwijk; P. Bosch; H. J. Hekkelman; A. W. Klumper; N. Koopman; E. Mooije; O. J. Otter; N. H. Swart; J. de Vries; O. J. Dingshof; Chr. Fortgens; 0. Ja cobs; W. H. Noë; A. B. van der Plaat; LL. L.. Schreur; A. van Weisenen. Timmerlieden. L. Bol; O. [Brakel; H. A. S. van Bre da; T. van Emmerik; J. Fortgens; A. J. Hassink; D. H. Kooij; F. J. W. van Wunnink;P. O. Heere; J. Luiten; B. P. A. Ooms; H. J. Smit; L. O. Stevens; A. J. M. Sweerts; J. Vorst; P. Spren- gers; J. O. A. Pielage. Meubelmakers. P. Wempe; J. F. Handgraaf; JA. Kroon; J. Schippers. Schilders. J. Willemse; A. Dorsman; J. L. Haar- brink. Behangers en Stoffeerder*. A. L. Ransijn. Schoenmakers. A. W. Schutts, AVOND-VAKTEEKENSCHOOL. Aan onderstaande leerlingen is het di ploma uitgereikt Smeden. J. C. van den Berg; A. de Jong; P. A. de Jong; J. JordenA. 0. Mar tin; H. J. Nöring; Th: Smit; W. Ste venhagen; C. Tesselaar; H. de Zaaier; K. BraunM. DuinJ. F. W. N. van den Gevel; L. O. de Graaf; J. 0. Kedde; H. Koelman; H. R. Polle; J. Schot man; A. Vergers. Timmerlieden. J. Boot; J. W. Jansen; F. W. Kruizo; S. van Schagen; P. Jansen; 0. A. Kaa senbrood; J. P. Schaafsma. M eubelmakers. J. A. Doen; P. J. van der Vegt; J. P. Willemse; O. J. Seis; J. W. L. Vooges. Schilders. A. Blom; J. Kottman; A. D. van ■Herwerden; P. J. T. van der Mije. Diverse vakken. 0.0 van Gulik; J. A. Wolters; M. 3. Stevens. ■■■■■■■Br JHo^anassiuii Bana a»— XV. Ook een bedelaarl Langs den weg ontmoet je allerhande soorten bedelaars, met en zonder bedel brieven. Nog niet zoo lang geleden werd ik aangehouden door een joggie, die om centen vroeg, en op de vraag, waarvoor het was, zei: m'n vader loopt te staken, en nou krijgt moeder geen geld Maar van de week had ik een nieuw ge val, dat ik nog niet heb opgelost Op de Krocht kooit een net kereltje naar me toe, die me uit de verte tracht aan te spreken met een aandringend: „me neer", „meneer". Ik weet niet beter, of m'n man wil we ten, hoe laat het is, en ik grijp al naar m'n horloge, als ik plot» hoor: „meneer, kan u me een dubbeltje leenen?" I Ik wil doorloopen. Eensdeels gedachtig de leuze van mijn vriend, die altijd zei, dat hij alleen aan de georganiseerde ar menzorg gaf, anderdeels uit de nuchtere overweging, dat een dergelijke, onder den bloten hemel gesloten geldleendng, zonder nadere waarborgen en bescheiden, onge twijfeld niet zonder bedenking was, ern stig gevaar liep, om door partij in kwes tie geannuleerd te worden, en niet eens behoorlijk onder de algemeene onkosten van de redactie ware onder te brengen! Ik wilde dus doorloopen, toen ik plots voelde, dat ik toch wel tot onderhandelen bereid moest zijn, op grond mede van de egoïstische overweging, dat er wel eens copy in kon zitien. Toen kreeg ik met horten en stooien mededeelingen, dat moeder thuis geen dubbeltjes meer had voor het gas. Ik vroeg, of daar dan niet aparte munten voor waren, waarop m'n tegenpartij in de ze merkwaardige financieele conferentie de discussie niet bijster verhelderde door de verklaring, dat ze thuis geen munlgas hadden, maar eletriek, dat je met een lu cifer aanstak. Ik waagde nog nadere opheldering te vragen, toen deze dr. Simons-in-den-dop het genoeg vond, en met een gebaar van: „zeur-nou-maar- niet-langer-want-je-geeft- het-toch-niot" de Groenmarkt overstak en de onderhandelingen dus plotseling geëin digd waren. Wat ik jammer vond, want ik had eigenlijk wel eens willen weten, hoe de zaak precies in elkaar zat. Wellicht had ik dan inplaats van tot een leening, grootinoediglijk besloten tot een gift-ineensl In het „Vaderland" van Dinsdag treffen wij een beschrijving aan over de schoonmaak van de Halsen. Wij ontleenen, er het volgende aan: Iemand, die over deze zaak kon oondeelen, had ons gezegd, dat hem bij beschouwing van de schoonge maakte Halsen was gebleken, dat het regentestuk no. 129 van den catalo gus, een jaar of tien geleden schoon gemaakt door den ouderen heer De Wild, die nu fn Amerika werkt, gaaf behouden was gebleven, maar er bij de andere, door den jongeren heer De Wild schoongemaakte, Halsen. vooral bij no. 125, hier cn daar dui delijk sporen van waren aan te wij zen, dat bij het schoonmaken fijne toetsen waren verdwenen. Onze zegs man was overigens een voorstander van 't schoonmaken dier schilderijen. De zaak is van groot belang. Want niet alleen zullen de overige Halsen van het Haarlemsche museum nog worden schoongemaakt, ook in an dere. musea zijn er groole schoon- maakplannea. Wij spraken zelfs eens een directeur, die, hing het van hem af, de Nachtwacht oen groote beurt zou geven. Wij besloten eens onder vakkundige leiding de schoonmaak van de Halsen in ©ogenschouw te gaan nemen. Onze raadsman was een schilder, die ook zijn métier grondig kent, wat niet altijd samengaat. Hij heeft bizondene studie gemaakt van de samenstelling van verven cn van de materialen, die de oude meesters gebruikten. Van zijn onpartijdigheid konden we zeker zijn. In één opzicht bevestigde deze ver trouwde gids de meening van on zen eersten zegsman. Het regentestuk no. 129 leek hem ook het zorgvul digst behouden. Hij kon er nauwelijks een plek op ontdekken, waar de verf er af was; zulke plekken wees hij hier en daar wel op de andere doe ken aan. Het was niet. veel het onderzoek geschiedde niet met het vergrootglas maar toch goed zicht baar. Ook toonde hij toetsen van bij schildering. Met dat al was liij van oordeel, dat de stukken, vergeleken met de nog niet schoongemaakte die er bij hingen, ten zeersle hadden gewonnen. Er leek hem geen twijfel aan te zijn of zoo, in dat kleurengamma, had Hals de dingen geschilderd, al kon de verf hier en daar wat donkerder zijn geworden. Maar van heele par tijen dorst hij te zeggen, dat ze zoo onder het penseel van Hals waren uit gekomen. Wel liet hij nog in het midden, of de schilder misschien zijn vernis zelf lichtelijk gekleurd had, om een zekeren toon over het geheel te brengen. Ook achtte hij het moge lijk, dat Hals doffer had gevernist. Bij de nog niet schoongemaakte doe ken vond hij de kathedraalstemming, die de goudglans van het oude, vuil geworden vernis er over spreidt, niet overeenkomende met de voorstelling, met de wijze, waarop Hals het on derwerp had behandeld. Ook kon men er den forschen toets van den meester op vele plaatsen niet door zien. Zoo dacht de onbevooroordeelde vakman er over, en wij voor ons moe ten erkennen, dat we voor de schoon maak waren gewonnen, al oer hij ge sproken had. Wij waren, door het geen we er over gelezen hadden, er tegen ingenomen. Altijd stond ons daarbij ook de pijnlijke gewaarwor ding voor den geest, die we kre gen, toen we eens in een museum een aantal landschappen van verschil lende oude meesters gerestaureerd za gen, Het was, alsof ze alle van één hand waren; zoo had de restaurateur or zijn stempel op gedrukt. De her innering aan de Haarlemsche Halsen, zooals wij ze tientallen jaren ken nen, maakte ons huiverig voor deze oppoetsing. Maar neen, deze schoon gemaakte doeken straalden ons tegen met Hals' eigen koloriet, zooals het ons vertrouwd is van tal van gaaf bewaarde stukken van hem in onze en buitenlandsche musea. En we kun nen slecbls verlangen naar den tijd, dat we ook bij de andere Halsen te Haarlem de zware sluier opgeheven zullen zien. Natuurlijk blijft het zaak, bij liet teere werk de uiterste voorzichtigheid te betrachten en zich er van tc ver gewissen, dat werkelijk een volkomen bekwame en nauwgezette hand de taaie volbrengt. En zeker zullen er geval len zijn, waarin het geraden is, het schilderij niet schoon te maken, b.v. wanneer het oude vernis geen hinder lijk waas Legt, of de bewerking om den staat van dock of paneel gevaarlijk zou zijn. Maar bij de Haarlemsche Halsen hebben, voor zoover wij ver mogen te oordee'en, de schoonmakers het pleit gewonnen. PERSONALIA. Benoemd bij het Haarlem's Muziek korps als fluitist de '«eer Th. Donkers van 's-Hcrlogenboscli. QUARTETAVOND SCHOUWBURG JANSWEG DOOR HET K. E. S. QUARTET. Voor een zeer talrijk publiek gaf bo vengenoemd Quartet een muziekuitvoe ring en voerde werken uit van Jos. Ilayden, L. van Beethoven en Quintet van R. Schumann. Zeldzaam is het zeker deze vier nog jeugdige artisten, zoo mooi, zoo eenig gelijk van bet begin tot hot einde, te hooren musiceeren on dat wol zonder dirigent. Voorzeker een bewijs van ern stige studie. Het is moeilijk te zeggen wat het beste was, want alles was goed en men kon elk Instrument op gegeven momenten bewonderen. Van deze vier jeugdigen krachten is in de toekomst alles te verwachten, wat den muzikalen menseh kan behagen. Door afwezigheid van MejuLrouw He- lene Eiienne, werd de piano-partij in het Klavier-Quintet vervuld door mej. Emmi v. Eden, een zeer bekende pianiste en uitstekend voor deze taak (ofschoon zeer moeiolijk) berekend. Zooals wij altijd van haar gewoon zijn speelde zij ook nu weer onberispelijk. Een welverdienden bloemenhulde gat een dankbaar bewijs dat haar onmis bare hulp werd gewaardeerd. S. de J. HAARLEMS MUZIEKKORPS. Ledenconcert, In zekeren zin is dit concert een afscheid. Het is het sLot der serie uilvoeringen, die voor de leden der Concertvereen. worden gegeven. Maar ziet, reeds Woensdag 23 Maart staat aangekondigd een concert, dat voor niet-Ieden toegankelijk is en dat een groote verrassing belooft te worden. Er zulten drie solisten zich doen hoo ren, n.l. de bekende solo-cellist van 't Concergebouw-orkest, de heer AI- phons Jansen; de heer Charles de la Rosière, violist aan 't zelfde orkest en Mej. Else Nolthenius, pianiste, dochter van den bekenden musicus Hugo Nolthenius. Dat zoo'n avond bijzondere kosten met zich brengt, is een heel natuurlijke zaak. Maar wc meeuen toch, dat in weerwil van de ietwat verhoogde entréeprijzen, men niet in gebreke moet blijven, den avond mee te maken. We hebben er op dit laatste leden- concert weer de duidelijkste blijken van gehad, tegen welke belachelijk lage contributie den leden het beste wordt voorgezet. Van Beethoven's heerlijke symphonieën ging dezen avond het zuivere, schoone toondicht, de achtste in F. 't Behoeft geen betoog meer, Beethoven's symphonieën vin den in Nico Gerharz een hoogst be kwamen, doch ook artistieken vertol ker. De vijfde, tweede, eerste, zevende, we hoorden ze meestal in opmerkelijk goede vertolking; en naast de vijfde maakte ook de vierde buitengewonen indruk. Daarnaast mag de thans uit gevoerde achtste symphonic een in drukwekkende bekroning heeten van 't buitengemeen kunstgenot, dat in dit seizoen den leden werd geboden 't Finale is zooals bij Gerharz altijd een zeer opmerkelijke interpretatie; ik heb dat bij alle door hem gegeven symphonieën opgemerkt. Maar het hoogst gevaarlijke Allegretto, dien toetssteen bij uituemendïieid voor elk goed orkest, verdient niet minder ge prezen te worden om zijn keurige uitvoering, dan het „Tempo di Me- nuetto", dat, natuurlijk, Gerharz' bij- zoudere zorg had, en niet minder 't daarop volgend trio; idles klonk zóó natuurlijk, dat men eigenlijk niet be grijpt, hoe Wagner hier nog door woord en d aad moest voorgaan. Hoogst loffelijk werd de klarinetsolo geblazen, met haar gevaarlijke hooge g (f) aan 't slot. In 't eerste Allegro zou men na de doorvoering de inzet van 't thema in de bassen wat dui delijker willen hooren, maar de schuld ligt ook bij Beethoven; 't Ls hier waarlijk een critieke plaats. 't Voorspel „Lohengrin" met z'n verdeelde vioolpartijen, blijft natuur lijk voor de bezetting als van Haarl. Muziekkorps een werk, dat in opzet en slot de uiterste voorzichtigheid vraagt van strijkers en dirigent, maar 't resultaat overtrof toch onze ver wachting. De Tannhuuser-ouverture overtrof de verwachting niet, om de eenvoudige reden, dat de uitvoering altijd weer aan zeer hooge eischeu beantwoordt. Massaal en onberispe lijk klonken de unisono's der trom bones en trompetten, waartegen Ger harz zeer zinrijk de hoornpartij liet uitkomen. Ook viel 't werk van bet orkest tc roemen in de partijen, die het had te vervullen, waar het de soliste be geleidde, Mej. Di Mooriag, Concert zangeres, te Amsterdam. Het weel derige en hoogst klankvolle geluid, dat meer het karakter heeft van een volle mezzo en in de lage borstloncn aan een kemige alt doet denkeu, gaf van Beethoven's „Ahl Peri'ido" een beeld, dat voor ons vol verrassingen was. Aangenaam waren die verras singen, waar de inzetten der thema's van buitengewone klankschoonheid waren. Minder aangenaam waar het mm xainauit uinm mastmtts: amsmmts m Ik ben uit m'n humour, zooala alk jaar rond Passhen. Ik zal niet spreken van huiselijko twis ten, maar mijn ongehumeurdheid vindt toch wol haar oorzaak ia de huisalijkk omstandigheden bij mij thuis on nu vraag ik in gemoode welke huisvader hij zulk een model-ochtgenoot, ais men wil, behoudt zijn gewone vriendelijkheid wanneer hij het slachtoffer is van dt spreekwoordelijke jaarlijksche sohoon- maakrazernij van een anders lieftallige flollandache huisvrouw Ik mopperde dus gisterenavond ook^ om geen uitzondering te maken op dei. algeaneenea regel. Maar m'n vrouw, een van 't ras, dat niet gauw uit 't veld is geslagen, nam uit m'n boekenkast zjj scheen ze at maanden apart te hebben gelegd oen aflevering van Aarde en haar Volko ren" en koelde haar wraak door mij de volgende bladzijde voor te ieggen, en met nadruk voor te lezen. „Op de Marshall-eilanden, een der vroegere Duitscho koloniën, is de vrouw de man, d.w.z. zij wordt erkend als do- gene, die de baas is. In tegenstelling met de heorschende zeden van ander* Zuidzee-eilanders heeft de vrouw het gemakkelijkst; zij geeft den naam aan het gehoole gezin, zij vertegenwoordigt dit ook. De vrouw vraagt doa man ten huwelijk en deze mag hna,- dan pas hot hof maken. De man is niet meer don een bedieado, noodig in het huishouden en voor het genoegen vau de vrouw. In het huisgezin doet de man dienst als „mailchon für alle3" kookt, waseht strijkt de kleeren voor zich en de overige familie en bedient zich daartoe van oen naaimachine. Hij werkt, haalt voedsel en vorzorgi den tuin. li ij heeft aan oen goedkoop jasje genoeg; zijn vrouw on dochter gaau gekleed in zijde en kant, hoe duur deze ook zijn in dezen uithoek der wereld, waar kant minstons vijf dol lar per Meter kost. Mevrouw voert niets uit. Babbelt met buurvrouwen of. 3laapt „Wees blij, zeide mijn vrouw, „da jo niet op de Marshall-eilanden woont, „nè dan dee jij de schoonmaak en ik mop perde," en meteen wilde zjj het book wegleggen, maar ik greep hé., want v at op deze pas.-ago volgde, vond ik -oer leerzaam. Ik las voor: „ben en ander heeft tot gevolg dat, ado huwelijken op de Marshall-groep ge lukkig zijn. Van oneenigueid geen s or 4e vinden." „Ziezoo" zei ik „dat is geej verwijt aan mijn adres" en ik sloeg hot boek dicht. Maar nu was het weer de beurt aan mijn wederhelft. Zij meende de r.den tan dat huwelijksgeluk te vinden in het voigende dat zij verder voorlas: „Mijnheer geeft wenug om eigen uiter lijk, maar des te moor om dat van me vrouw, kapt en kamt haar 't haar; eirijkt haai- kleeien, wandelt met haar mee, on draagt haar op ziju hoofd over een ri viertje. Tuuis krijgt ze Ai boste zit-ir.at- jes en de lekkersuo bontjes." Begrijp je nu waarom ze daar geluk kig zijnP vroeg ze. M n vrouw vond dat onze ruzie nu lang genoeg geduurd had, maar ik wees haar nog op wat onmiddellijk volgde op deze pas.age. Daar s.ond te lezen: „Mevrouw wordt door deze beuaade- ling wat eigenwijs, en is dikwijls ecu azhieloos moeier bij de opvoeding haroi kinderen." Wat er toen volgde, vorzwijg ik maar, doch, hoewel ik mij niet gewonnen gaf, nam ik mij voor oonige dagen te meJi- teeren over het lot onzer broeders in do Zuidzee. Misschien is intusscLea de schoon aak gedaan. karakter vau 't stuk door hier e-i daar oen valsch pathos, een minder fraaie portamento of eigenaardig ;em- po vrij wat inboette: de orkestparti.cn gaven ons dan telkens den zuiveren Beethoven terug. Alzoo te veel dra matiek, te weinig lyriek. Ech er droeg Mej. Moorlag's zingen fier Seuta bal iade uit „Der Fliegende Horiaudcr" er veel toe bij, o-m omtrent haar artistieke opvatting veel guns.iger te kunnen denkeu. De vraag kwam bij me op, of ze, zoo Wagner en Beet hoven in omgekeerde volgorde waren gezongen, den laatste uiet veel zui verder zou hebben gegeven? Voor ecu verschijning, een stem als van deze zangeres, is dit feit zeer tc verklaren, maar daarom niet te verontschuldigen. Wagner was alzoo buitengewoon, slechts van de opzet der derde sircp'ic moet zij haar voordracht herzien. Kn dit klanksehoonc zingen dreef ais vloeiend zilver boven het orkest, cn boven het koortje van mooie vrou wenstemmen, dat ook op Mevrouw Scliuil's Concert had gezongen in do Sen la-ballade. En 't orkest sloot xi !i met hoorbaar welgevallen bij <ic.:s klanken weelde aan en toonde voof de zoo vee lste maal zijn bekwaamheid in 't begeleiden. Woensdag kan het die geschiktheio

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1