Derde Blad. BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. ORDE EN ARBEID. Kerk en School. VRIJDAG 25 MAART 1921 DE RIJKSMIDDELEN. WAT N00DIG IS DE HUURWETTEN. OPENBAAR DEBAT MET EEN RENEGAAT. aast n|Jn, om oartasf jut. TieeMm op te volgen als leider dec S. D. A. P. slechts een verzinsel la. Uit onze Oost Korte Berichten Uit deii staat omtrent de opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Februari blijkt, dat de inkomstenbe lasting dit jaar aanzienlijk meer heeft opgeleverd dan 't vorige jaar. 't Voor- deetig verschil voor Februari 1921 be droeg niet minder dan ruim f 2.156.000. Hierbij gevoegd de meerdere ontvang sten uit de dividend- en tantième- belasting van f 615.000, die uit de persor.eele belasting van f 323.000 en die uit de vermogensbelasting van 189.000, dan komt tnen tot het re sultaat, dat ae directe belastingen meer dan 3 millioen gulden hooger opbrengst hebben gehad dan in Fe bruari 1920. Deze meerdere outvangst is echter grootendeels teniet gedaan, doordien ie accijnzen, zegel- en registratierech- leu in de afgeloopen maand minder dan verleden jaar in de schatkist brachten. De' suikeraccijns bleef niet minder dan f 1.033.000 ten achter, het gedistilleerd bracht f726.000 minder op, het geslacht ruim f 20.000, de ze gelrechten bijna f 100.000 en de re gistratierechten ruim f 1.200.000. Al leen de bieraccijns en de successie belasting stegen, de eerste met f 130.000 en de laatste met bijna f 300.000 boven het bedrag van Fe bruari 1920. De invoerrechten bleven met 1179.000 beneden het bedrag van het tuf,, jaar. Daartegenover stond een kleine stijging van het statistiekrecht (f8000). Ook de loodsgelden stegen weder met een goed bedrag (onge veer f 60.000), zoodat het eindresul taat van de maand Februari toch nog ruim xk millioen gulden dat van haar naamgenoot van verleden jaar overtrof. ■De organisatie der katholieke vrouwen in de katholieke kiesvereemgingen laai nog veel te wensohen over. Wel heeft men in ia! van gemeenten deze organisatie flink ter hand genomen ;n daarmede verheugende resultaten ver arden, maar in vele andere is nog wei nig, te weinig, of zelfs in 't geheel niets gedaan. Wat daaromtrent herhaaldelijk in de pers werd medegedeeld, houdt een krach tige aansporing in tot meer actie van de Hjde der kiesvereenjgingen en haar bestu ren. De deuren der kiesvereenigingen moe ten ook voor de vrouwen wijd open staan en evenzoo dienen haar de noodige plaat sen te worden toegekend in het bestuur. Blijft dit achterwege, dan loopt men het risico, dat het onzen vrouwen aan de ver- eisohte voorbereiding zal ontbreken, of wel, dat zij er toe komen zeiven een kiesverecniging op te richten. Zoowel het een als het ander dient voor komen. De katholieke kiesvereeniging moet aUe Katholieke kiezers omvatten, vrouwen en mannen. Geen afzonderlijke vereenigingen dus ran mannen en vrouwen, maar samen werking in dezelfde organisatie voor het ééne groote doel. In dit verband vestigt hel „Centr." de aandacht op een bericht uit een platte landsgemeente, omtrent de oprichting cc- acr R.K. Vrouwenkiesvereeniging. Dit bericht doet eenige vragen rijzen. Bestaat hi die gemeente geen kiesver eniging? Zoo neen, waarom niet? Zoo ja, waarom sluiten de vrouwen zich daarbij niet aan? Het schijnt, dat men liier en daar be zwaar maakt tegen het opnemen der vrouwen in de kiesvereenigingen. Wij weten niet, of zulks in de hier be doelde gemeente het geval is, of .welke andere oorzaken er kunnen gelden voor de oprichting ecner katholieke Vrouwen kiesvereeniging. Maar wal wij wel weten is, dat onze vrouwen en mannen denzelfden strijd zullen hebben te strijden aan de stembus en het dus ook regel moet zijn, dat zij niet gescheiden optrekken, maar gezamenlijk zich bekwamen en organiseeren in een en dezelfde kiesvereeniging. EEN VRAAG. De auti-revoiutionnaire „Harderwijker" schrijft in haar nummer van 18 Maart: „Op 't oogenblik gaan dus de zaken wel naar den zin van Rome, maar als nu bij de volgende Kamerverkiezingen de 1. R. en Chr. H.-partij eens eenige zetels terug gaan, wat dan? De Roomschen zijn ook in 22 van hun 30 Kamerzetels zeker, de socialisten krijgen er tooh licht «ver de 20. Krijgen nu de C. H. en A. R. saaien b.v. eens 18 of 19, dan stond er direct «en nieuwe Roomsche socialistische ooalitie klaar, om het bewind over ie namen. „Zoo zorgt Rome er voor op alle ge beurlijkheden voorbereid te zjjn. Hoe dan verkiezingen ook loopen, we krijgen *Och m grootend eels Roomsche regee- ringl" We noemen dit een bewering zonder '•nigen grond. Terecht stelt de „Tijd" hier de vraag de plaatselijke bladen onzer anti-revo- 6°niiairc coalitie-genooten op die wijze onze party zullen blijven ageeren, <Jfl' ~De Standaard" ronduit toe gegeven, dat m van wegdoezeüng van toe- giinselverschillen, met het doel andere verhoudingen mogelijk te maken, bij de R.K: Staatspartij geen sprake is? Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de huur- aanzeggingswet (wet van 19 Februari 1921) en de wet van 19 Februari 1921 tot Wijziging der Huurcommissies met ingang van 1 April a.s. in werking treden. HET BEDRIJFSRADENSTELSEL EN HET R.K. STAATSPROGRAM. Naar de „Msb." verneemt, wordt door eenige leden der kiesver. van Recht en Orde te Rotterdam overwogen, binnenkort bij het kringbestuur een nieuwe motie in te dienen, waarbij de R.K. kiesvereeni ging in den Rijkskieskring Rotterdam zich zal uitspreken voor opname in hel R.K. Staatsprogram van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Deze motie zal echter een anderen tekst hebben dan de bekende Haagsche en 's-Hertogenbossche moties. UITBREIDING- DER RECHTERLIJKE MAOHT. Naar liet Corr. Bur. verneemt bestaat bjj de Regeering het voornemen over te gaan tot uitbreiding van de rechter- tyke macht door benoeming van nog: een substituutgiiffier by het Gerechts hof te Amsterdam; twee raaadskeeren en één substituut griffier in het Gerechtshof te Je-Gra- venhage. één rechter, één substituutofficier van justitie en één subsituutgriffier in de ammdissementerechtbank te Breda; één subsituutgriffier by de arrondisse mentsrechtbank te Maaafitricht; een rechter in de arrondissements rechtbank ie Roermond één vice-president in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. één kantonrechter te 's-Gravenhage één kantonrechter te Amsterdam. DE ZUIDERZEEWERKEN. Blijkens de Maartaflevering derMaan- delijksche Mededeelingen over de afslui ting. en droogmaking van de Zuiderzee, wordt met de terreinopnemingen voor de op Wieringen te maken werken voort gegaan. Voor de uitvoering der werken volgens de plannen der Staatscommissie, zullen gedurende het maken van den grooten afsluitdijk, dat ongeveer 8 jaren zal du ren, per jaar noodig zyn 6.76 millioen bossen Hollandsch rijshout en nog 1.36 millioen bossen Geldersch rijshout. De normale productie van Hollandsch rijshout bedraagt hier te lande 6 4 7 millioen bossen per jaar, welke hoeveel heid geregeld voor de gewone waterstaats werken hier in 't land wordt verbruikt zoodat er dus voor de Zuiderzeewerken weinig of niets zou overblqven. Teneinde eenigszins regelend te kun nen optreden, is het noodig, dat het Rqk zelf de noodzakelqke vermeerdering der productie in handen houdt, zoodat de aanplant van Rijkswege dient te geschie den en daar het minstens 4 jaar duurt voordat het eerste Hoilandocho hout van eene nieuw aangelegde rijswaard kan war den betrokken, is het gewenscht reeds dadelijk met den aanplant aan te vangen. Het ligt in de bedoeling om voorloopig niet meer dan ongeveer 1000 H.A. rijs waard van Rijkswege te doen aanleggen, waarvan dan een gemiddelde jaarlijksche Opbrengst vkn ongeveer een millioen bos sen Hollandsch rijs zal kunnen worden verkregen. Daardoor zal, naar verwacht wordt, in de meest dringende behoefte aan meer rijshout voor de Zuiderzee werken kunnen worden voorzien, en zal overmatige prijsopdrijving worden voor komen. Omtrent de uitvoering van het plan voor eene van Rijkswege te ondernemen ryscultuur is overleg gepleegd met de Nederlandsche Heide Maatschappij, die ook over deskundigen voor deze cultuur beschikt. Voor den aanplant van het rijshout is thans reeds de beschiking verkregen, over ongeveer 760 HA. welke deels aan gekocht en deels gehuurd werden en verdeeld zijn over 11 complexen, gele gen in de provinciën Friesland, Over- ijsel, Gelderland, Utrecht en Noord-Bra bant. De beschikbare gronden zijn voor het grootste deel reeds bewerkt en in de zen winter beplant. Ongeveer 100 H.A. verdeeld over een viertal complexen, wer den reeds in het begin van het vorige jaar bewerkt en beplant; de groei van het gewas óp deze gronden is in het algemeen bevredigend en beantwoordt voorloopig geheel aan de gekoesterde ver wachtingen. Het sinister bedrijf der anti-papisten te Alkmaar houdt aan. Den 7en Maart trad namens een zg. Comité van Recht op de bekende papenvreter P. Tideman met het onderwerp: Welke rot Rome in Ne derland speelt. En Maandagavond trad op de bekende C. v. d. Pol, die in de saak-Bilars zulk een akelige rol speelde, met het onder werp: „Het Priestercelibaat," De kath. noodigden den heer B. Th. de Wolf van Amsterdam uit met v. d. Pol te debatteeren, die xióh daartoe bereid verklaarde. Deze debat-avond heeft gieter plaats gehad in een stampvolle zaal van de „Harmonie". Honderden konden geen toegang krij gen en stelden zich buiten op, wachtende op de berichten uit de zaai. 't Is in één woord voor den. spreker en bet comité, dat hem uitnoodigde, een débaple geweest Na de rede van v. d.' Pol van ruim 2 uur, debateerde de heer de Wolf ruim een uur op een wijze, die van het geheeie betoog van den spreker niets overliet. Niettegenstaande van der Pol voor zijn repliek nog een uur tijd had (er was nachlpemiissie aangevraagd), nam bij daarvoor ctarht*. - - «en k Onder brio gejuich der, KaBsobeken werd de vergadering gesloten. De heer de Wolf had, buiten komende, een ovatie der wachtenden in ontvangst te nemen en zoo ging het in triomf naar bet redactiebureau van „Ons Blad." Ook daar had de Wolf voor het raam nog een ovatie van Al'kmaarsche katholieken in ontvangst te nemen. HET VOLKERENBONDSVERSLAG. Drie amendementen van Nederland. De Nederlandsche Regeering heeft een drietal amendementen ten aanzien van het Volkenbond-verdrag voorgesteld. Het eerste amendement betreffende de wijze van verkiezing van de vier niet- permanente leden van den Raad van den Volkenbond spreekt zich uit voor een mandaat van twee jaar, met de mogelijk heid van onmiddellijke hergiezing voor éénmaal, terwijl overigens steeds een ter mijn van vier jaar zal moeten verioapen alvorens dezelfde Staat weer herkiesbaar i». Het tweede amendement beoogt in de eerste plaats het Reglement van Orde, in het Volkenbondverdrag zelf te doen wor telen. Bovendien acht de Nederlandsche Regeering het gewenscht nadrukkelijk vast te stellen, dat wijzigingen van het Reglement van Orde met meerderheid van stemmen zullen kunnen geschieden. He derde amendement wil het budget van de Vergadering nadrukkelijk vast stellen en beoogt de kostenverdeeling van den Volkenbond los te maken van 't stelsel van de Algemeene Postunie. De toestand in de venen. De minis ter van Rinnenlandsche Zaken heeft be sloten dat de bekende steunverleening aan de „uitgetrokken" veenarbeiders, mijn van vier jaar zal moeten verloopen zal worden voortgezet tot 2 April a.s. GRONDWETSHERZIENING. De Troonopvolging. Inzake de troonopvolging staat de Re geering met de Staatscommissie op het standpunt, dat de monarchale staatsvorm een zegen voor ons land mag genoemd borden, zoolang althans behoud van een waarlijk nationaal koningschap mogelijk is. Daarom is, zoo eenigszins mogelijk, onze bestaande staatsinrichting te hand haven, al dienen, gelijk de Staatscommis sie terecht opmerkt, van de troonopvol ging uitgesloten te worden zij, die geen zekerheid bieden, dat zij onze nationale gevoelens doelen en met onze inheemsclie toestanden voldoende vertrouwd zijn. Art. 13 in den voorgesUeldén,meer beperkten vorm neemt de Regeering dan ook over, evenals de schrapping van de artt. 14 en 15. Daarentegen plaatst Zij zich op een an der standpunt, wanneer ons volk mocht komen te staan voor de gebeurlijkheid, dat geen bevoegde opvolger naar de Grondwet bestaat. Voor dat geval moet, naar haar meening, zoo. eenigszins moge lijk, de monarchie gehandhaafd blijven en dus een nieuwe koningskeuze geschie den. Elke vingerwijzing in de Grondwet naar een anderen vorm van staatsrege ling is in een constitutie, gelijk de onze, misplaatst. Wordt men dien weg opge dreven, omdat liet metterdaad onmogelijk zou blijken de monarchie te handhaven, dan openen de bepalingen van het Xlde hoofdstuk der Grondwet daartoe de mo gelijkheid. Dan zal niet 'n volksstemming met abstracte begrippen tot inzet, maar een behoorlijk voorbereide Grondwetsher ziening moeten breken met hetgeen thans tot de heilzaamste bepalingen onzer con stitutie behoort. In dezen gedachtengang is geen plaats voor een wijziging van de arit. 20 en 21 gelijk de Staatscommissie zich dacht, welke trouwens op zich zelve vele bezwaren zou oproepen. v Referendum en volksstemming. Met de beslissing over den Staatsvorm vervalt bok de volksstemming volgens 't door de Staatscommissie voorgestelde art. 20 en blijft dus slechts 't voorstel om by de herziening van de Grondwet onder zekere omstandigheden een referendum te vorderen. Dit voorstel is in de regee- ringsontwerpen overgenomen. Ook overigens kon de Regeering zich grootendeels mat hetgeen de Staatscom missie aangaf, vereenigen. O.m. zijn ech ter niet overgenomen de wijzigingen van de artt. 24 en 76. De eerste niet, omdat de Regeeding den voorkeur geeft aan de bestaande regeling, welke het inkomen der Kroon niet vastlegt in de Grondwet. De wijziging van art. 76 beoogde.de Kroon niet meer te verplichten advies van den Raad van State in te winnen over alle wetsvoorstellen. De Regeering stelt op deze adviezen Imogen prijs eD zou niet gaarne meewerken tot zulk een voorstel. (Wordt vervolgd). MEER PRODUCTIE. De Vereeniging „Amsterdamscbe Belan gen" heeft tot den Minister van Arbeid een adres gericht, naar aanleiding van de heerschende malaise op scheepvaart-, han dels- en industrieel gebied. De Vereeniging meeat dat een der meest op den voorgrond tredende belemmerin gen om met succes den strijd tegenover de duurte te kunnen aanbinden, de 45-uri- ge werkweek, tengevolge waarvan de pro ductiekosten te hoog in prjjs blijven. Zij wijst er op dat, waar de vooruitzichten voor ons land zeer zeiker niet gunstig zjjn, hel noodig is, de arbeidsprestatie te ver hogen. Voor zeer zwaren Kchamelijken arbeid acht zij een werkweek van 45-uren te billijken maar voor de meeste bedrijven niet noodig en ongewemcht De Vereeni ging zegt dan ook te vertrouwen, dat de minister, doordrongen van den ernst der toestanden, zal willen bevorderen dat de 46-urige werkweek tijdelijk zat worden ter zijde gesteld. Oud-minister Mr. E. E. van Baatte. f Te 's-Hage is in den ouderdom van 79 jaar onverwachts overleden de beer Mr. E E. van Raaite, van 19061908 minis ter van Justitie in het kabinet-De Meester Tegenspraak. „Het Volk" meldt, dat het bericht van de „TeL", volgens hetwelk de heer Albardji zeer .vermoedelijk bestemd Waarschuwing. De Nederlandsche Ver eeniging Landverhuizing raadt een ieder aan, alvorens in te gaan op aanbiedingen van The Union Fruit and Citrus Farmo Ltd., betreffende de Lebata Estates in Transvaal, Zuid-Afrika, eerst inlichtingen in te winnen by het informatiebureau van de Nederlandsche Vej-oeniging „Land verhuizing," Bezuidenhoutscheweg 30 te 's-Gravenhage, Geen revolutionnair gezinden in Indi- schen Staatsdienst. Op de. vragen van den communist, den heer Van Ravesteijn, be treffende het eischen van sollicitanten voor den lndischen staatsdienst hier te lande van een verklaring -omtrent hun politieke, niet-revolutionnaire gezindheid, antwoordde de minister van Koloniën, dat van gegadigden hier te lande geen verklaring van hun politieke, niet-revolu tionnaire gezindheid wordt geëischt. Vol ledigheidshalve wordt aangeteekend, dat, waar voor personen, die door openbare uitingen in woord of geschrift medewer ken tot ondermijning van het gevestigd gezag, geen plaats is in den lndischen Staatsdienst Het spreekt vanzelf, dat voor den lndischen dienst niet kunnen worden uitgezonden personen, van wie in verband met hun optreden op goeden grond het voeren van revolutionnaire propaganda is te verwachten. In verband hiermede wordt naast het onderzoek naar het maatschappelijk gedrag van gegadig den voor den lndischen dienst ook zoo veel mogelijk nagegaan of zij zich bezig houden met propaganda van nevenbedoel- den aard. Uitkeering in verband met echtschei ding. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende ojn. het mogetijk. te maken dat de eenmaal bij echtscheiding vastgestelde uitkeering. worde verhoogd. Naar liet bestaande recht wordt de hoe grootheid der uitkeering toe te kennen aan den echtgenoot op wiens verzoek de echtscheiding is uitgesproken, bepaald naar de behoefte eenerzijds en den „staat van fortuin" anderzijds. Nu is het mogelijk dat in de feitelijke verhouding lusschen de behoefte van den gerechtigde en het in komen van den tot uitkeering verplichte wijziging ontstaat, nadat de uitkeering is vastgesteld. Of zoodanige feitelijke wijzi ging nu ook moet leiden tot wijziging van de eenmaal vastgestelde uitkeering, is af hankelijk daarvan of den rechten aanne melijk kan worden gemaakt dat de uitkee ring indertijd een andere zou zijn geweest, indien bij de oorspronkelijke vaststelling de verhouding tusschen inkomen en be hoefte zoo was geweest, als zijnde op het oogenblik dat de wijziging wordt gevraagd. De wijziging der belasting-administra ties. Het hoofdbestuur der Vereeni ging van Ambtenaren' der Gemeente-finan ciën, heeft zich gewend tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Justitie en Financiën, met een verzoekschrift, waar in verzocht wordt spoedig verbetering te willen brengen in den rechtstoestand der gemeente-ambtenaren, die tengevolge van het overgaan der belastingadministratie van gemeente naar het Rjjk, overbodig of overcompleet moohten worden. Bij het verzoekschrift is een ontwerp- wet gevoegd (met memorie van toelich ting), regelende jiet toekennen van wacht geld e. d. Aan genoemde Ministers is verzocht zoo danig wetsontwerp spoedig by de Staten- Generaal aanhangig te willen maken. De nood der gemeentenHet belast baar inkomen van de aangeslagencn in den hoofdelijken omslag voor de gemeen te Odoorn zal voor dit jaar naar schat ting slechts 60 pel. bedragen van dat van hel afgeloopen jaar, terwijl in de gemeen te Emmen thans zoo goed als geene ge meentelijke belasting wordt betaald. De voorgaande week ontvingen daar niet minder dan 9000 ingezetenen een aanma ning voor betaling. (Volk). Drankbestrijding. JEUGDDAG VAN SOBRIëTAS. De Bonds-Jeugd commissies der tien Diocesane Drankweenbonden van Sobrië- tas z)jn uitgenoodigd om weer eene ge zamenlijke vergadering te houden met en onder leiding van de Centrale Jeugdcom missie van Sobriëtas. Deze vergadering zal plaats hebben te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op Woensdag 30 Maart a.s. ten 11 uur. Er zullen inleidingen worden gehouden over onderwerpen, wel ke voor de Bonds-Jeugdcommissie's van zeer groot belang zijn, n.l. door Mej. A. Reith, Maarssen over het inrichten van cursussen voor leiders en leidsters van Jongens- en Meisjesbonden en door Drs. R. dé Grood, Tilburg, over sport en drankbestrijding onder de jeugd. Na elke inleiding beeft er eene bespreking plaats waaraan ieder der aanwezigen kon deel nemen. Daarenboven zal er nog gelegen heid zijn tot gedachten wisseling over an dere punten van algemeen belang voor het Sobriëtas-Jeugdwerk. Restgevallen met doodelijken afloop. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram, bedroeg het aantal pestgevatien op Java in de maand Fe bruari in Soerabaja 4, Lamongan 6, Soe- rakarta 7, Bolojali 40, Semarang 2, Sala- tig* 69, Kendal 71, Magelang 44, Tem&n- goeng IS, Kronosobo 92, alle met doode- I ijk en afloop. DB COMMUNIST BAARS. De correspondent te Semarang van het „Bet. Nsbld." wij et er op, dat de com munist Baars actief gaat optreden. Hy herinnert er even aan, dat des tijds door een raadslid eau de Regee ring werd verzocht om de benoeming van Baars In gemeentedienst te vernieti gen. Dit geschiedde niet omdat de Re- geering afging op het door den burge meester gekoesterde vertrouwen dat Baars zich „koest" non houden. Wat elk nuchter denkend menseh di rect begrepen heeft- is •meebied: Baars houdt zien niet „koest". Maar treedt steeds meer op den voorgrond ra neemt Sneevliet's taak over. Deze is te laat uit Indië verwijderd. Zal men thans ook ten opzichte van Baars dezelfde fout begaan „De heer Baars, gaat de correspon dent voort, geeft ten huize van me vrouw Sneevliet cursussen in bolsjewis me aan inlandersuitverkorenen, die na beëindiging der lessen zullen optreden als kepala's warga, verspreidende de nieuwe leering in kampoeng en dessa. Kan, mag de regeering, die hiervan op de hoogte is, lijdelijk toezien? Moet de vergiftiging van het gemoed der aan alle zijden opgezweepte, onna- denkende inlanders eerst zoo'n graad be reikt hebben, dat het tot een uitbarsting komt, aleer zy optreedt? Dezer dagen ontving ik een brief van een der veroordeelde leden der solda- tenraden met het verzoek hem eens te komen opzoeken, hij had mij zooveel te vertellen; misschien was het mogelijk gra tie te verkrygen. Een jonge man van ruim 20 jaar, die zich heeft laten op hitsen en die nu zwaar boeten moet. En de heer Baars, die thans ten volle geniet van het vrije leven die daarbij zyn rol heeft gespeeld, die zelfde agita tor is wederom actief. Nu als toen, werkende in stilte. Nu als toen, werkende onder onwe tenden die de consequenties niet over zien." DE NIEUWE LANDVOOGD TE SABANG UR Weltevreden wordt d.d. 19 dezer geseind, dat gouverneur-generaal Fock te Sabang is aangekomen. Er werden 21 sa luutschoten gelost. AUe aan de steigers liggende schepen waren gepavoiseerd. Toen de heer Fock aan wal ging, werd het Wilhelmus gespeeld. De nieuwe G.-G. inspecteerde de com pagnie, wélke' als eerewaoht opgesteld was en ging vervolgens met den gouver- nementsstoomer „Nias" naar Kota-Rad- ja, waar de lunch in het gouvememenls- palcis gebruikt werd. 's Avonds kwam de heer Koek te Sabang terug. Namens dien gouverneur van Atjeh was de landvoogd verwelkomd door luit. ter zee baron de Vos van Steenwijk, assis tent-resident van Eek, controleur Caron en den havenmeester. Allen vergezelden den heer Fock naar Kota Radja. EEN DICHTER-WETHOUDER. - In de kamer en wachtkamer van wet houder Wierdels te Amsterdam, hangt, tot leering der talrijke bezoekers, het volgen de gedicht van 's wethouders eigen hand: Komt hier bespreken uwe zaken, Het staat n vrij zooveel ge wilt, Maar zorgt bet zaak'ljjk kort te maken, Hier zij niet nood'loos tijd verspild. Tijdrooven toch ia diefstal plegen Want tijd is kostbaarder dan geld. Verloren geld wordt soms herkregen Maar tijdverlies wordt nooit hersteld. HISTORISCH OPTOCHT TE UTRECHT. Te Utrecht heeft de Vereeniging „Koninginnedag" het plan, om op 81 Aug. a.s., een historische optocht te hon den, die den intocht in 1619 van den eer sten gouverneur-generaal van Indië: Jan Pieterz Coen binnen de muren van het door hem veroverde Jacatra, zal voorstel len. Naast Nederlandsche krijgslieden en troepen zullen ook inlanders in den op tocht voorkomen. De stoet is berekend op pijn. 800 personen, onder wie velen te paard. Het bestuur van „Koninginne dag" heeft, voor het welslagen, de mede werking ingeroepen van de stndeotemver- eeniging „Unitas." OVERREDEN DOOR EEN AUTO. Toen het lid der Tweede Kamér, de heer Van Beresteijn, Woensdagavond met zijn auto naar Rotterdam reed, waar hj| voor de Vryz. Dem. Kiesvereeniging zou spreken, heeft zijn auto Ier hoogte van Overschie een jongen overreden. Deze be kwam schedelbreuk en beenbreuken. Ook de auto geraakte in 't ongereede. Met een andere auto werd daarop de reu vervolgd, terwijl mede de zwaar ge kwetste naar het Rotterdamstfie Zieken huis aan den Coolsingel werd vervoerd. EEN WETHOUDERLUKE WENSCH. Op 10 Maart j.l., schrijft het „Hfold.", meldde een lezer ons uit Wonnerveer, dat de socialistische wethouder Binnendijk aldaar zich in een raadsvergadering over den financieelen toestand der gemeente aldus had uitgelaten: „Ik hoop, dat de boet vastloopt, hoe eer hoe liever, want de beeren in Den Haag hebben tot op heden geen kans gezien een fatsoenlijk belasting-systeem voor de ge meente uit te vinden." De wethouder is tegen die mededeeiing opgekomen in een ingezonden stuk, dat wij 16 Maart opnamen, waarin by ver klaarde, dat onze berichtgever ietwat on juist citeerde, allerlei meer vertelde, dat hij wel gezegd had, o-a. over het niet slagen van opvolgende regeeringen in het treffen van billijke regeling en inzake fce- astingheffing en trachtte daardoor den indrpk te wekken, dat hq de bedoelde, boven geciteerde woorden niet had ge sproken. Die verklaring van den wethou der werd door twee door hem als „offi- cicele" verslaggevers aangeduide perso nen, wier handteekeningen op het stuk staan, bevestigd. Wy meenden, die verklaring te kunnen vertrouwen en constateerden dat onze be richtgever dus blijkbaar vergist had. En li», vernemen wq van den bur gemeester van Wonnerveer, dat de wet houder Binnendijk in de raadsvergadering van S Maart „woordelijk" beeft gezegd wat In ons biad van 10 Maart heeft ge staan. De lezer die ons inbehtte verklaart bovendien, dat er geen „offkaeele" ver slaggevers van den raad in Wannerveer bestaan. Wij zullen zoo'n yetbóuder weer yer- trocrwmf BIJZONDER VROEG Op 22 Maart werd in de onigcviug v.m Wartena (Fr.) door den veebouderszoon W. de W., terwijl hij in 't riet werkzaam was, reeds een eend aangetroffen, met drie kuikentjes. Rekent men dat de eeni vier weken broedt en stellig een tiental eieren heeft gelegd, alvorens te broeden, dai: blijkt hieruit, dat reeds in begin Februari deze eend het eerste ei legde. Stellig een unicum in dit tooh al al zoo vroege voor jaar in menig opzicht. Het Duilsche oorlogsnoodoffer. Te Netterden gom. Gendringen (Geld.) heb ben verschillende lagrijbouwers die bui. weide en grond op vWtsoh gebied heli- ben, een aanschrijving van de Duitsche autoriteiten gekregen om mede te beta len tot het Duitsche ooriogsnoodoffcr Voorloopig hebben deze landbouwers ge weigerd hieraan te voldoen. Doodgereden. Woensdagavond is op de Groote Markt te Groningen de 74-ja- rige schipper M. Bouwknecht door oei, auto overreden en gedood. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal in zijn op 2 April te houden vergadering zijn advies vast stellen omtrent het voorontwerp van een Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Thans zijn bij den Raad aanhangig jfoorontwerpen van werktijdenbesluiten, betreffende kantoren en winkels, die zul len moeten worden uitgevaardigd vóórdat de Arbeidswet 1919 voor zoover ze be trekking hebben op genoemde bedrijven in werking zal treden. Oplichting. Te Delft heeft eet vreemdeling de beambten ten postkantore beetgenomen. Voorgevende een inzame ling te houden voor noodlijdende Duit sche Postbeambten, wist de man 50 lot te krijgen. Later bleek, dat men te doei had met een oplichter. Geen Paaschvuren. Met het oog op den toestand in de venen, is in de ge meente Emmen het branden van Paasch vuren verboden. Brand. Onder Bierum (Gron.), is de boerderij van Hcmminga afgebrand. Elf koeien en paarden kwamen in d« vlammen om. Alles is verakerd. Verdronken. Te le Exloermond (Drente), viel het 7-jarig dochtertje van A. Kamps in het kanaal. Haar broertje bracht het meisje op het droge, doch het kind is later aan de gevolgen overleden. Treurig einde. Woensdagmorgen deelde een bewoner van de Valkenbosch- laan te 's-Hage aan de politie mede, d;c de 76-jarige wed. K., wonende Bebklaan, vermoedelijk dood in haar woning lag. De politie vond de wed. K. inderdaad dood in den gang liggen. Geconstateerd werd, dal van misdrijf geen sprake is, maar dat de dood een gevolg was van bloedinstorting in de hersenen. Mislukte inbraak. Te Oirschot (N.-B.t is Woensdagnacht ingebroken in de boter- ffabriek St. Odulfus. Men heeft geprobeerd de Lips-kiuis open te breken en te for- cceren, doch het is niet gelukt. Boeken en geldswaarden Weven onbeschadigd. HET LOONCONFLICT IN DE MIJNEN. Naar aanleiding van het door de mijn- directies aan de arbeiders voorgestelde nieuwe arbeidscontract, ,had Woensdag middag een bespreking plaats tusschen de besturen van den Chr. Mijnwerkers- bond, den Modernen Ned. Mijnwerkers- bond, de Neutrale organisatie «n den Prot. Chr. Bond, om de aan te nemen houding te bespreken. Algemeen was men van oordeel, dat een dergelijk contract, dat sulk een belangrij ke verlaging der loonen inhoudt, onmo gelijk kan worden aangenomen. Men kantte zich tegen dc houding der direc ties, die, toen Nederland gebrek aan ko ten had, een beroep deden op*de mijn werkers en thans de vermindering der fi- nancieele voordeden direct op de looner dra mijnwerkers wiflen verhalen. Jn de vergadering werd het stakings middel besproken. Ten slotte hebben de organisaties be sloten een gemeenschappelijk protest- schrijven te ridden tot de Contactcom missie en tot de Regeering, speciaal tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van L., H. en N. en van Arbeid. Een conferentie met den Minister van Landbouw zal worden aangevraagd. De verschillende vakcentrales zullen met den ernst van den toestand op de hoogte worden gesteld. Nader 'verneemt de „Tel." dat de Chr. Mqnwerkersbond den Tweeden Paaschdag een nieuwe besturenconferentie heeft uit geschreven en op dien dag een protest- meeting zal beleggen. Geen loonsverlaging. Volgens een mededeeiing van bet bestuur van den R.-K. Bond van Houtbewerkers, enz., it na een bespreking, door de directie van d. N. V, „Picus-Houtindustrie" te Eind hoven de aangekondigde loonsverlaging ingetrokken. CONGRES R.-K. VAKBEWEGING, Uit de meest verwijderde streken van het land, krijgt de Congres-Commissie bericht van deelname aan het Congres, dat op 28 en 29 Mei door hel R. K. Vak bureau is georganiseerd. Te Amsterdam heeft jnen het voorne men om met een aantal vraehtautomo hielen de reis naar Utrecht te aanvaar den. Van andere plaatsen komt weer lie bericht, dat men fietsclubs heeft georgani aeerd, ja zelfs zjjn er enkele plaatsen van waar men Utrecht per specialé boot wil bereiken. De deelname belooft inderdaad builen gewoon te worden. 2. D. H. Mgr. J. Aerts. Dc Apoalo Ksch-Vkaris van Nederl. Nieuw-Guinea, Mgr. Aerts, die in ons land vertoeft, hoopt 13 April a.s. naar »qn Missie terug ti u«uaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9