Derde Blad BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. ORDE EN ARBEID. Kerk en School, VRIJDAG 25 MAART 1921 DE RIJKSMIDDELEN. WAT NOODIG IS DE HUURWETTEN. OPENBAAR DEBAT MET EEN RENEGAAT. Drankbestrijding. Uit onze Oost. Korte Berichten Uit den staat omtrent de opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Februari blijkt, dat de inkomstenbe lasting dit jaar aanzienlijk meer heelt opgeleverd dan 't vorige jaar. 't Voor- declig verschil voor Februari 1921 be droeg niet minder dan ruim f2.156.000. Hierbij gevoegd de meerdere ontvang sten uit de dividend- en tantième- belasting van f 615.000, die uit de personeele belasting van f 323,000 en die uit de vermogensbelasting van f89.000, dan komt men tot het re sultaat, dat de airccte belastingen meer dan 3 millioen gulden hooger opbrengst hebben gehad dan in Fe bruari 1920. Deze meerdere ontvangst is echter grootendeeis teniet gedaan, doordien de accijnzen, zegel- en registratierech ten in de afgeloopen maand minder dan verleden jaar in de schatkist brachten. De suikeraccijns bleef niet minder dan f 1.033.000 ten achter, het gedistilleerd bracht f 726.000 minder op, het geslacht ruim f 20.000, de ze gelrechten bijna f 100.000 en de re gistratierechten ruim f 1.200.000. Al leen de bieraccijns en de successie belasting stegen, de eerste met f 130.000 en de laatste met bijna f 300.000 boven het bedrag van Fe bruari 1920. De invoerrechten bleven met r 179.000 beneden het bed rag vau liet voRg jaar. Daartegenover stond een t leine stijging van het staüstiekrecht (f 8000). Ook de loodsgelden stegen weder met een goed bedrag (onge veer f 60.000), zoodat het eindresul taat van de maand Februari toch nog ruim V» millioen gulden dat van haar naamgenoot van verleden jaar d ver trof. De organisatie der katholieke vrouwen in de katholieke kiesvereetogingen laat nog veel te wensohen over. Wel heeft men in tal van gemeenten deze organisatie flink ter hand genomen ïn daarmede verheugende resultaten ver kregen, maar in veie andere is nog wei nig, te weinig, of zelfs in 't geheel niets gedaan. Wat daaromtrent herhaaldelijk in de pers werd medegedeeld, houdt een krach tige aansporing in tot meer actie van de rijde der kiesvereenigingen en haar bestu ren. De deuren der kiesvereenigingen moe ten ook voor de vrouwen wijd open staan en evenzoo dienen haar de noodige plaat sen te worden toegekend in het bestuur. Blijft dit achterwege, dan loopt men het risico, dat het onzen vrouwen aan dever- eischte voorbereiding zal ontbreken, of wel, dat zij er toe komen zeiven een kiesvereniging op te richten. Zoowel het een ais het andeT dient voor tomen. De katholieke kiesvereeniging moeialle Katholieke 'kiezers omvatten, vrouweD en mannen- Geen afzonderlijke vereenigingen dus ran mannen en vrouwen, maar samen werking in dezelfde organisatie voor het ééne groote doel. In dit verband vestigt het „Centr." de aandacht op een bericht uit een platte tandsgomeente, omtrent de oprichting ee acr R.K. Vrouwenkiesvereeniging. Dit bericht doet eenige vragen rijzen Bestaat fn die gem een le geen kiesver eniging? Zoo neen, waarom niet? Zoo ja, waarom sluiten de vrouwen zich daarbij niet aan Het schijnt, dat men hier en daar be zwaar maakt tegen hel opnemen der vrouwen in de kiesvereenigingen. Wjj weten niet, of zulks in de hier be doelde gemeente het geval is, of welke andere oorzaken er kunnen gelden voor de oprichting eener katholieke Vrouwen kiesvereeniging. Maar wat wij wel weten is, dat onze vrouwen en mannen denzelfden strijd zullen hebben testrijden aan de stembus en het dus ook regel moet zijn, dat zij niet gescheiden optrekken, maar gezamenlijk zich bekwamen en organiser ren ia een en dezelfde kiesvereeniging. BEN VRAAG. De anli-revolutionnaire „Harderwijker schrijft in haar nummer van 18 Maart „Op 't oogenblik gaan dus de zaken wel naar den zin van Rome, maai' als liu bij de volgende Kamerverkiezingen de A. R. en Chr. H.-parlij eens eenige zetels terug gaan, wat dan? De Roomschen zijn ook in 22 van hun 30 Kamerzetels *eker, de socialisten krijgen er tooh licht °ver de 20. Krijgen nu de C. H. en A. R. «men b.v. eens 18 of 19, dan stond er re-ct «en nieuwe Roosnscbe socialistische «otoitie klaar, om het bewind over te gegeven, «tot tr van wegdoezeling van be- ginselversohilkn, met het doel andere verhoudingen mogelijk te maken, bij de R.K. Staatspartij geen sprake is? Bij Kon. Best. is bepaald, dat de huur- aanzeggingswet (wet van 19 Februari 1921) en de wet van 19 Februari 1921 tot Wijziging der Huurcmnjnissies met ingang van 1 April a.s. in werking treden. HET BEDRIJFSRADENSTELSEL EN HET R.K. STAATSPROGRAM. Naar de „Msb." verneemt, wordt door eenige leden der kiesver. van Recht en Orde te Rotterdam overwogen, binnenkort bij het kringbestuur een nieuwe motie in te dienen, waarbij de R.K. kiesvereeni ging in den Rijkskieskring Rotterdam zich zal uitspreken voor opname in het R.K. Staatsprogram van de publiekreoh- tetijtke bedrijfsorganisatie. Deze motie zal echter een anderen tekst hebben dan de bekende Haagschc en 's-Hertogenbossche moties. UITBREIDING DER RECHTERLIJKE MAOHT. Naar het Corr. Bur. verneemt bestaat bij de Regeering het voornemen over te gaan tot uitbreiding van de rechter lijke macht door benoeming van nog: een substituutgriffier bij hst Gerechts hof te Amsterdam; twee raaadsheeron en één substituut griffier in het Gerechtshof te 'a-Gra- venhage. één rechter, één substituutofficier van justitie en één subeituutgriffier in de arrondissementsrechtbank te Breda; één subsituutgrifiier bjj de arrondisse mentsrechtbank te Maaastrioht; een rechter ia de arrondissements rechtbank te Roermond; één vice-president in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. één kantonrechter te 's-Gravenhage; één kantonrechter to Amsterdam. DE ZUIDERZEEWERKEN. Blijkens de Maartaflevering derMaan- delijksche Mededeelingen over de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee, wordt met de terreinopnemingen voor de op Wielingen te maken werken voort- „Zoo zorgt Rome er voor op alle ge keuriijkheden voorbereid te x(jn. Hoe dan 'de verkiezingen ook loopen, we krijgen 'och een grootendeeis Roomscbe regee- riugl" We noemen dit een bewering'zonder **®igen grond. Icrecht steil de „Tijd" hier de vraag ''e plaatselijke bladen onzer anti-revo- oanaire coatiüe-genooten op die wijze ^*n onze party zullen blijven ageeren, »D* Standaard" ronduit >~eeft toe- Voor de-uitvoering dei werken volgens de plannen der Staatscommissie, zullen gedurende het maken van den grooten afsluitdijk, dat ongeveer 8 jaren zal du ren, per jaar noodig zijn 6.75 millioen bossen Hollandsch rijshout en nog 1.35 millioen bossen Geldersch rijshout. De normale productie van Hollandsch rijshout bedraagt hier te lande 6 4 7 millioen bossen per jaar, welke hoeveel heid geregeld voor de gewone waterstaats werken hier in 't land wordt verbruikt zoodat er dus voor de Zuiderzeewerken weinig of niets zou overblijven. Teneinde eenigszins regelend te kun nen optieden, is het noodig, dat het Rijk zelf de noodzakelijke vermeerdering der productie in handen houdt, zoodat de aanplant van Rijkswege dient te geschie den en daar het minstens 4 jaar duurt voordat het eerste Hollandsche bont van eene nieuw aangelegde rijswaard kan wor den betrokken, is het gewenscht. reeds dadelijk met den aanplant aan te vangen. Het ligt in de bedoeling om voorloopig niet meer dan ongeveer 1000 H.A. rijs waard van Rijkswege te doen aanleggen, Waarvan dan een gemiddelde jaar lij kache Opbrengst van ongeveer een millioen bos sen Hollandsch rijs zal kunnen worden verkregen. Daardoor zal, naar verwacht wordt, in de meest dringende behoefte aan meer rijshout voor de Zuiderzee werken kunnen worden voorzien, en zal overmatige prijsopdrijving worden voor komen. Omtrent de uitvoering van het plan voor eene van Rijkswege te ondernemen rjjscultuur is overleg gepleegd met de Nederlandsche Heide Maatschappij, die ook over deskundigen voor deze cultuur beschikt. Voor den aanplant van het rijshout is thans reeds de beschiking verkregen, over ongeveer 750 H.A. welke deels aan gekocht en deels gehuurd werden en verdeeld zijn over 11 complexen, gele gen in de provinciën Friesland, Over- ijsel, Gelderland, Utrecht en Noord-Bra bant. De beschikbare gronden zijn voor het grootste deel reeds bewerkt en in de zen winter beplant. Ongeveer 100 H.A. verdeeld over een viertal complexen, war den reeds in het begin van het vorige jaar bewerkt en beplant; de groei van het gewas op deze gronden is in het algemeen bevredigend en beantwoordt voorloopig geheel- aan de gekoesterde ver wachtingen. Het sinister bedrijf der anti-papisten Alkmaar houdt aan. Den 7en Maart tra<1 namens een zg. Comité van Recht op Ar bekende papenvreter P. Tideman het onderwerp: Welke rol Rome in He derJand speelt. En Maandagavond trad op de bekende C. v. d. Pol, die in de saak-Bilars sulk een akelige rol speelde, met het onder werp: „Het Priestercelibaat." De kath. noodigden den heer B. Th. de Wolf van Amsterdam uit met v. d. Pd te debatteeren, die zich daartoe bereid verklaarde. Deze debat-avond heeft gister plaats gehad in een stampvolle zaal van de „Harmonie", Honderden kon-den geen toegang krij gen en stelden zich buiten op, wachtende op de berichten uit de zaal. 't Is in één woord voor den spieker en bet comité, dat hem uitnoodigde, een débacle geweest. Na de rede van v. d. Pol van ruim 2 uur, debateerde de heer de Wolf «dm een uur op een wijze, die van het gebeeie betoog van den spreker niejs overliet. Niettegenstaande van der Pol voor zijn repliek nog een uur tijd had (er was nachtpermissie aangevraagd), nam hij daarvoor slecht».een kwavtiaa Onder brio gejuich dec werd de vergadering gesloten. De heer de Wolf had, buiten komende, een ovatie der .wachtenden in ontvangst te nemen en zoo ging het in triomf naar het redactiebureau van „Ons Blad." Ook daar had de Wolf voor het raam nog een ovatie van Al'kmaarsche katholieken jn ontvangst te nemen. HET VOLK EREN BONDS VERSLAG, Drie amendementen van Nederland. De Nederlandsche Regeering heeft een drietal amendementen ten aanzien van het Volkenhond-verdrag voorgesteld. Het eerste amendement betreffende de wijze van verkiezing van de vier ni et- permanente leden van den Raad van den Volkenbond spreekt zich uit vooi een mandaat van twee jaar, .met de mogelijk heid van onmiddellijke hergiering voor éénmaal, terwijl overigens steeds een ter mijn van vier jaar zal moeten verloapen alvorens dezelfde Staat weer herkiesbaar Het tweede amendement beoogt in dt eerste plaats het Reglement van Orde, in het Volkenbondverdrag zelf te doen wor telen. Bovendien acht de Nederlandsche Regeering het gewenscht nadrukkelijk vast te stellen, dat wijzigingen van het Reglement van Orde mei meerderheid va* stemmen zullen kunnen geschieden. He derde amendement wil het budget van de Vergadering nadrukkelijk vast stellen en beoogt de kostenverdeling van den Volkenbond los te maken v^n 't stelsel van de Algemeen» Postunie. De toestand In de oenen. De minis ter van Rinnenlandsche Zaken heeft be sloten dat de bekende steunverleening aan de „uitgetrokken" veenarbeiders, mijn van vier jaar zal moeten verloopen zal worden voortgezet tot 2 April a.s. GRONDWETSHERZIENING. De Troonopvolging. Inzake de troonopvolging staat de R«- geering met de Staatscommissie op het standpunt, dat de monarchale staatsvorm een zegen voor ons land mag genoemd worden, zoolang althans behoud van een waarlijk nationaal koningschap mogdijk is. Daarom is, zoo eenigszins mogetijk, onze bestaande staatsinrichting te hand haven, al dienen, gelijk de Staatscommis sie terecht opmerkt, van de troonopvol ging uitgesloten te worden zij, die geen zekerheid bieden, dat zij onze nationale gevoelens doelen en met onze inheemsehe toestanden voldoende vertrouwd zijn. Art. 13 in den voorges telden,meer beperkten vorm neemt de Regeering dan ook over, evenals de schrapping van de artt. 14 en 15. Daarentegen plaatst Zij zich op een an der standpunt, wanneer erna vólk mocht komen te staan voor de gebeurlijkheid, dat geen bevoegde opvolger naar de Grondwet bestaat. Voor dat geval moet, naar haar meening, zoo eenigszins moge lijk, de monarchie gehandhaafd blijven en dus een nieuwe koningskeuze geschie den. Elke vingerwijzing in de Grondwet naar een anderen vorm van staatsrege ling is in een constitutie, gelijk de onze, misplaatst. Wordt men (tien weg opge dreven, omdat bet metterdaad onmogelijk zou blijken de monarchie te handhaven, dan openen de bepalingen van het Xlde hoofdstuk der Grondwet daartoe de mo gelijkheid. Dan zal niet "n volksstemming met abstracte begrippen tot inzet, maar een behoorlijk voorbereide Grondwetsher ziening moeten breken met hetgeen thans tot de heilzaamste bepalingen onzer con stitutie behoort. In dezen gedachtengang is geen plaats voor een wijziging van de aTtt. 20 en 21 gelijk de Staatscommissie zich dacht, welke trouwens op zich zelve vele bezwaren zou oproepen. Referendum en volksstemming, Met de beslissing over den Staatsvorm vervalt ook de volksstemming volgens *t door de Staatscommissie voorgestelde art. 20 en blijft dus slechts 't voorstel om bjj de herziening van de Grondwet onder zekere omstandigheden een referenditm te vorderen. Dit voorstel is in de reg-ee- ringsontwerpen overgenomen. Ook overigens kon de Regeering zich grootendeeis met hetgeen de Staatscom missie aangaf, vereenigen. O.m. zijn ech ter niet overgenomen de wijzigingen van de artt. 24 en 75. De eerste niet, omdat Je Regeeding den voorkeur geeft aan de bestaande regeling, welke het inkomen der Kroon niet vastlegt in de Grondwet. De wijziging yan art. 76 beoogde de Kroon niet meer Ve verplichten advies van den Raad van State in te winnen over alle wetsvoorstellen. De Regeering stelt op deze adviezen hoog en prijs en zou tl iet gaarne meewerken tot zulk een voorstel. (Wordt vervolgd). MEER PRODUCTIE. De Vereeniging „Amsterdamsche Belan gen" heeft, tot den Minister van Arbeid een adres gericht, naar aanleiding van de heerschende malaise ap scheepvaart-, han dels- en industrieel gebied. De Vereeniging meent dat een der meest op den voorgrond tredende belemmerin gen om met succes den strijd tegenover de dunrte te kunnen aanbinden, k de 45-uri ge werkweek, tengevolge waarvan de pro ductiekosten te hoog in prijs blijven. Zij wijst er op dat, waar de vooruitrichten voor ons land zeer zdker niet gunstig zijn, liet noodig is, de arbeidsprestatie te ver- boogen. Voor zeer zwaren Hchamelyken arbeid acht zij een werkweek van 46-uren te billijken maar voor de meeste bedrijven niet noodig en ongewenacht De Vereeni- ging zegt dan ook te vertrouwen, dat de minister, doordrongen van den ernst der toestanden, zal willen bevorderen dat de 46-urige werkweek tijdelijk zal worden ter rijde gesteld. Oud-minister Ur. E. E. van Kaalte, f Te 's-Hage is in den ouderdom van 79 aar onverwachts overleden de heer Mr. E. E. van Raalte, van 19051908 minis ter van Justitie in het kabinet-De Meester Tegenspraak. „Het Volk" meldt, dat het bericht van de „Tel.", volgens hetwelk de heer Albania zeer vermoedelijk bestemd Mr. TimMia eg (e volgen al» leider der S. D. A. P. slechts een wentineei is. Waarschuwing. De Nederlandsche Ver eeniging Landverhuizing raadt een ieder aam, alvorens in te gaan op aanbiedingen van The Union Fniit and Citrus Fanno Ltd., betreffende de Lebata Estates in Transvaal, Zuid-Afrika, eerst inlichtingen in te winnen bij het informatiebureau van da Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing," Bezuidenhoutscheweg 30 te 's-Gravenhage. Geen reoolutionnair gezinden in Indi- schen Staatsdienst. Op de vragen van den communist, den heer Van Ravesteijn, be treffende het eischen van sollicitanten voor den Inddschen staatsdienst hier te lande van een verklaring omtrent hun politieke, niet-revolutionnaire gezindheid, antwoordde de minister van Koloniën, dat van gegadigden hier te lande geen verklaring van hun politieke, niet-revolu- lionnaire gezindheid wordt geëischt. Vol ledigheidshalve wordt aangeteekend, dat, waar voor personen, die door openbare uitingen in woord of geschrift medewer ken tot ondermijning van het gevestigd gezag, geen plaats is in den Indisahen Staatsdienst Het spreekt vanzelf, dat voor den Indischen dienst niet kunnen worden uitgezonden personen, van wie in verband met hun optreden op goeden grond het voeren van revolutionnaire propaganda is te verwachten. In verband hiermede wordt naast het onderzoek naar het maatschappelijk gedrag van gegadig den voor den indischen dienst ook zoo veel mogelijk nagegaan of zij zich bezig houden met propaganda van nevenbedoel- den aard. Vitkeering in verband met echtschei ding. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende oan. het mogelijk te maken dat de eenmaal bij echtscheiding vastgestelde uitkeering worde verhoogd. Naar het bestaande recht wordt de hoe grootheid der uitkeering toe te kennen aan den echtgenoot op wiens verzoek de echtscheiding is uitgesproken, bepaald naar de behoefte eenerzijds en den „staat van fortuin" anderzijds. Nu is het mogelijk dat in de feitelijke verhouding lusschen de behoefte van den gerechtigde en het in komen van den tot uitkeering verplichte wijziging ontstaat, nadat de uitkeering is vastgesteld. Of zoodanige feitelijke wijzi ging nu ook moet leiden tot wijziging van de eenmaal vastgestelde uitkeering, is af hankelijk daarvan of den rechten aanne melijk kan worden gemaakt dat de uitkee ring indertijd een andere zou zijn geweest, indien by de oorspronkelijke vaststelling de verhouding tusschen inkomen en be hoefte zoo was geweest, als zijnde op bet oogenblik dat de wijziging wordt gevraagd. De wijziging der belasting-administra ties. Het hoofdbestuur der Vereeni ging van Ambtenaren der Gemeente-finan- ciën, heeft zich gewend tot de Ministers van Binneulajvdsobe Zaken, Justitie en Financiën, met een verzoekschrift, waar in verzocht wordt spoedig verbetering te willen brengen in den rechtstoestand der gemeente-ambtenaren, die tengevolge van het overgaan der belastingadministratie van gemeente naar het Rijk, overbodig of overcompleet mochten worden. Bij het verzoekschrift is een ontwerp- wet gevoegd (met memorie van toelich ting), regelende bet toekennen van wacht geld e. d. Aan genoemde Ministers is verzoch t zoo danig wetsontwerp spoedig bij de Staten- Generaal aanhangig te willen maken. De nood der gemeentenHet belast baar inkomen van de aangeslagenen in den hoofdelijken omslag voor de gemeen te Odoorn zal voor (tit jaar naar schat ting slechts 50 pet. bedragen van dat van het afgeloopen jaar, terwijl in de gemeen te Emmen thans zoo goed als geene ge meentelijke belasting wordt betaald. De voorgaande week ontvingen daar niet minder dan 9000 ingezetenen een aanma ning voor betaling. (Volk). JEUGDDAG VAN SOBRIëTAS. De Bonds-Jeugdcommissies der tien Diocesane Drankweerhonden van Sobrië tas zijn uitgenoodigd om weer eene ge- zamenlijke vergadering te houden met en onder leiding van de Centrale Jeugdcom missie van Sobriëtas. Deze vergadering zal plaats hebben, te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op Woensdag 30 Maart a.s. ten 11 J/f, uur. Er zullen inleidingen worden gehouden over onderwerpen, wel ke voor de Bouds-Jeugdcommissie'* yan zeer groot belang zijn, n.l. door Mej. A. Reilh, Maarssen over het inrichten vanj cursussen voor leiders en leidsters van Jongens- en Meisjes bonden en door Drs. R. dfe Grood, Tilburg, over sport en drankbestrijding onder de jeugd. Na elke inleiding heeft et eene bespreking plaats waaraan ieder der aanwezigen kan deel nemen. Daarenboven zal er nog gelegen heid zijn tot gedtidhtenwiaseljng over an dere punten van algemeen belang voor het Sobriëtas-Jeugdwerk. Pest ge veilen met doodelijken afloop. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram, bedroeg het aantal pcstgevallen op Java in de maand Fe bruari in Soerahaja 4, Lamongan 6, Soe- rakarta 7, Boiojali 40, Semarang 2, Sala- öga 69, Kendal 71, Magetang 44, Teman- goeng 13, Kronosobo 92, aBe met doode- Kjken afkoop. BB COMMUNIST (BAARS. De correspondent te Semarang van het rBat. Nsbld." wijst er op, dgt de oom- nranist Baars actief gaat optreden. ïïif herinnert er even aan, datdea- tijds door een raadslid asm de Begee- rmg werd verzocht om de benoeming van Baars in gemeentedienst te vernieti- gon. Dit geschiedde niet omdat de Re geering afging op hpt door den burge meester gekoesterde vertrouwen dat Baars zich „kooet" bou houden. Wat elk nuchter denkend mensch di rect begrepen heeft is •aschied: Baars hondt zien niet „koest". Maar treedt steeds meer op den voorgrond en neemt Sneevliet's taak over. Desse is te laat uit Indië verwijderd. Zal men thans ook ten opzichte van Baars dezelfde fout begaan P „De heer Baars, gaat de correspon dent voort, geeft ten huize van me vrouw Sneevliet cursussen in bolsjewis me aan inlandersuitverkorenen, die na beëindiging der lessen zullen optreden als kepala's warga, verspreidende de nieuwe leering in kampoeng en dessa. Kan, mag de regeering, die hiervan op de hoogte is, lijdelijk toezien P Moet de vergiftiging van het gemoed der aan alle zijden opgezweepte, onna denkende inlanders eerst zoo'n graad be reikt hebben, dat het tot een uitbarsting komt, aleer zij optreedt Dezer dagen ontving ik een brief van een der veroordeelde leden der solda- tenraden met het verzoek hem eens te komen opzoeken, hij had mij zooveel te vertellenmisschien was het mogelijk gra tie te verkrijgen. Een jonge man van ruim 20 jaar, die zich heeft laten op hitsen en die nu zwaar boeten moet. En de heer (Baars, die thans ten volle geniet van het vrije leven die daarbij zijn rol heeft gespeeld, die zelfde agita tor is wederom actief. Nu als toen, werkende in stilte. Nu als toen, werkende onder onwe tenden die de consequenties niet over zien." DE NIEUWE LANDVOOGD TE SABANG Uit Weltevreden wordt d.d. 19 dezer geseind, dat gouverneur-generaal Fock te Sabang is aangekomen. Er werden 21 sa luutschoten gelost. ARe aan de steigers liggende schepen waren gepavoiseerd Toen de heer Fock aan wei ging, werd het Wilhelmus gespeeld. De nieuwe G.-G. inspecteerde de com pagnie, welke als eerewaoht opgesteld was en ging vervolgens met den gonver- nementsstoomer „Nias" naar Kota-Rad- ja, waar de lunch in het gouvernements paleis gebruikt werd. 's Avonds kwam de heer Fock te Sabang terug. Namens den gouverneur van Atjeh was de landvoogd verwelkomd door tuit. ter zee baron de Vos van Steenwijk, assis tent-resident van Eek, controleur Caron en den havenmeester. Allen vergezelden den heer Fock naar Kota Radja. EEN DICHTER-WETHOUDER. In de kamer en wachtkamer van wet houder Wierdels te Amsterdam, hangt, tot leering der talrijke bezoekers, bet volgen de gedicht van 's wethouders ogen hand'. Komt hier bespreken uwe zaken, Het staat u vrij zooveel ge wilt, Maar zorgt het zaak'lijk 'kort te maken, Hier zij niet nood too# tjjd verspild. Tijdrooven toch ia diefstal plegen Want tijd is kostbaarder dan geld, Verloren geld wordt soms berkregen Maar tijdverlies wordt nood hersteld. HISTORISCH OPTOCHT TB UTRBCHT, Te Utrecht heeft de Vereeniging „Komnginnedag" het plan, om op 31 Aug. a.s., een historische optocht te hou den, die dor intocht in 1619 van dm eer sten gouverneur-generaal van Indië: Jan Pieten Coen binnen de muren van het door hem veroverde Jacatra, zal voorstel len. Naast Nederlandsche krijgslieden en troepen zulten ook inlanders in den op tocht voorkomen. De stoet is berekend op pijn. 300 personen, onder wie velen te paard. Het bestuur van „Koninginne dag" heeft, voor het welslagen, de mede werking ingeroepen van de studentenvers eeniging „Unitas." OVERREDEN DOOR EEN AUTO. Toen het lid der Tweede Kamer, de heer Van Berestcijn, Woensdagavond met zijn auto naar Rotterdam reed, waar hj voor de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging zou spreken, heeft zijn auto ter hoogte van Overschie een jongen overreden. Deze be kwam schedelbreuk en beenbreuken. Ook de auto geraakte in 't ongereede. Met een andere auto werd daarop de reis vervolgd, terwijl mede de zwaar ge kwetste naar het Rotterdamscbe Zieken huis aan den Cooisingel werd vervoerd. EEN WETHOUDERLIJKE WENSCH. Op 10 Maart jJL, schrijft hef „Hbld.", meldde een lezer ons uit Wonnerveer, dat de socialistische wethouder Binnendijk aldaar zich in een raadsvergadering over den financieelen toestand der gemeente aldus had uitgelaten: Ik hoop, dat de boel vastloopt, hoe eer hoe liever, want de he eren in Den Haag hebben tot op heden geen kans gezien een fatsoenlijk belasting-systeem voor de ge meente tot te vinden." De wethouder is tegen die mededeeting opgekomen in een ingezonden stuk, dat wjj 15 Maart opnamen, waarin hij ver klaarde, dat onze berichtgever ietwat on juist citeerde, allerlei meer vertelde, dat hij wel gezegd had, o.a. over bet niet stagen van opvolgende legeeringen in het treffen van billijke regelingen inzake be- astingheffing en trachtte daardoor den indrpk te wekken, dat hij de bedoelde, boven geciteerde woorden niel had ge sproken. Die verklaring van den wethou der werd door twee door hem als „offi- cieele" verslaggevers aangeduide perso nen, wier handteekeningen op hel stuk staan, bevestigd. Wij meenden, die verklaring te kunnen vertrouwen en constateerden dat onze be richtgever zich dus blijkbaar vergist had. En ais, thans vernemen wij van den bur gemeester van Wonnerveer, dat de wet houder Binnendijk in de raadsvergadering van 3 Maart „woordelijk" heeft gezegd wat in ons blad van 10 Maart beeft ge staan. De lener die ons inlichtte verklaart bovendien, dat er geen „officaeele" ver slaggevers van den raad in Wonnerveer bestaan. Wij zullen zoo'n Fetbouder .weer yer- trosrwetti BIJZONDER VROEG Op 22 Maart werd in de omgeving van Wartena (Pr.) door den veehouderszoo u W. de W., terwijl hij in 't riet werkzaam was, reeds een eend. aangetroffen, mot drie kuikentjes. Rekent men dat de eend vier weken broedt en stellig een tiental eieren heeft gelegd, alvorens te broeden, d;:i: blijkt hieruit, dat reeds in begin Februari deze eend het eerste ei legde. Stellig con unicum in dit toch ai at zoo vroege voor jaar in menig opzicht. Het Duitsche oorlogsnoodoffer. Te Netterden gem. Gendriiigeu (Geid.) heb ben verschillende landbouwers die hui. weide en grond op Duitsch gebied heb ben, een aanschrijving van de Duitsche autoriteiten gekregen om mede te hela Jen tot het Duitsche oorlogsnoodoffer Voorloopig hebben deze -landbouwers ge weigerd hieraan te voldoen. Doodgereden. Woensdagavond is op de Groote Markt te Groningen de 74-ja rige schipper M. Bouwknecht door eer, auto overreden en gedood. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal in zijn op 2 April te houden vergadering zijn advies vast stellen omtrent het voorontwerp van een Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Thans zijn bij den Raad aanhangig voorontwerpen van werktijdenbesluiten, betreffende kantoren en winkels, die zul len moeten worden uitgevaardigd vóórdat de Arbeidswet 1919 voor zoover ze be trekking hebben op genoemde bedrijven in werking zal treden. Oplichting. Te Delft heeft ee* vreemdeling de beambten ten postkantore beetgenomen. Voorgevende een inzame ling te houden voor noodlijdende Duit sche Postbeambten, wist de man 50 los te krijgen. Later bleek, dat men le doei bad met een oplichter. Geen Paaschvuren. Met het oog op den toestand in de venen, is in de ge meente Emmen bet branden van Paasch vuren verboden. Brand. Onder Bierum (Gron.), is de boerderij van Hemminga afgebrand. Elf koeien en paarden kwamen in dl vlammen om. Alles is verzkerd. Verdronken. Te le Exlocrmoad (Drente), viel het 7-jarig dochtertje van A. Kamps in het kanaal. Haar broertje bracht het meisje op het droge, doch het kind is later aan de gevolgen overleden. Treurig einde. Woensdagmorgen deelde een bewoner van de Valkenbosch- laan te 's-Hage aan de politie mede, dai de 75-jarige wed. K., wonende Beeklaan, vermoedelijk dood in haar woning lag. De politie vond de wed. K. inderdaad dood in den gang liggen. Geconstateerd werd, dat van misdrijf geen sprake is, maar dat de dood een gevolg was van bioedinstorting in de hersenen. Mislukte inbraak. Te Oirschot (N.-B.j is Woensdagnacht ingebroken in de boter, ffabriek S*. Odtofus. Men beeft geprobeerd de Laps-kluis open te breken en te for- ceeren, doch bet te toet gelukt. Boeken en geldswaarden bleven onbeschadigd. HET LOONCONFUCT IN DE MIJNEN. NaaT aanleiding van bet door de mijn- directie* aan de arbeiders voorgestelde nieuwe arbeidscontract, ,had Woensdag middag een bespreking plaats tusschen de besturen van den Chr. Mijnwerkers, bond, den Modernen Ned. Mijnwerkers- bond, de Neutrale organisatie en den Prot. Ohr. Bond, om de aan te nemen houding te besproken. Algemeen was men van oordeel, dat een dergelijk contract, dat stok een belangrij ke verlaging der loonen Inhoudt, onmo gelijk kan worden aangenomen. Men kantte zich tegen de houding do- direc ties, die, toen Nederland gebrek aan ko len had, een beroep deden op de mijn werkers en thans de vermindering der fi- nancieele voordeden direct op de looner der mynwerk era willen verbalen. fn de vergadering werd het stakings middel besproken. Ten slotte hebben de organisaties be sloten een gemeenschappelijk protest- Schrijven te richten tot de Contactcom missie en tot de Regeering, speciaal tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van L.. H. en N. en van Arbeid. Een conferentie met den Minister van Landbouw tal worden aangevraagd. De verschillende vakcentrales zuilen met den ernst van den toestand op de hoogte worden gesteld. Nader verneemt de „Tel." dat de Chr. Mjjnwerkersbond den Tweeden Paaschdag een nieuwe besturenconferentie heeft uit geschreven en op dien dag een protest- meeting zal beleggen. Geen loonsverlaging. Volgens een mededeeting van bet bestuur van den R.-K. Bond van Houtbewerkers, enz., it na een bespreking, door de directie van d. N. V. „Pieus-Houtindustrie" te Eind hoven de aangekondigde loonsverlaging ingetrokken. CONGRES R.-K. VAKBEWEGING. Uit de meest verwijderde streken van het land, krygt de Congres-Commissie bericht van deelname aan bet Congres, dat op 28 en 29 Mei door het R. K. Vak bureau is georganiseerd. Te Amsterdam beeft men bel voorne men om met een aantal vrachtautomo hielen de reis naar Utrecht te aanvaar den. Van andere plaatsen komt weer lie' bericht, dat men fietsclubs heeft georgani seerd, ja zelfs zijn er enkele plaatsen van waar men Utrecht per speciale boot wil bereiken, De deelname belooft inderdaad buiten gewoon te worden. Z. D. H. Mgr. J. Aerts. De Aposln lisch-Vk&ris van Nederl. Nieuw-Guinea, Mgr. Aerts, die in ons land vertoeft, hoopt 13 April a.s. naar zyn Missie terug K ■«Aren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9